Steun voor winkels kleine kernen Schotse dagen herleven in Veere Spectaculaire Haardenshow Veerse dorpen doorgelicht op bestaansrecht voor detailhandel en horeca Wie is de beste lijntrekker? Modeshow Emotionele taferelen na dodelijk ongeval met Axelse fietser M Strafwerk Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 2 oktober 2006 donderdag 5, vrijdag 6 en zaterdag 7 oktober Op alle haarden schouwen I Q% korting- GEBR. DOMINICUS BV Domini door Edith Ramakers DOMBURG - De Kamer van Koophandel dringt erop aan dat de gemeente Veere winkeliers in de dorpen bijstaat die met moei te hun hoofd boven water kun nen houden door beperkte inwo nertallen en concurrentie van grote supermarkten. Dat schrijft de KvK in een reactie op de kadernotitie Detailhandel en Horeca in de gemeente Veere. De gemeente Veere is met de KvK van mening dat het voorzie ningenniveau in de kleine ker nen van belang is om een leefba re woonomgeving te behouden. In de kadernotitie, die 26 okto ber in de gemeenteraadsvergade ring wordt behandeld, staat dat Veere zich zal inzetten om het winkelaanbod in de kleine ker nen te handhaven. De kadernoti tie moet helderheid bieden in de manier waarop dat doel bereikt wordt. Alle kernen van de gemeente zijn doorgelicht en de horeca- voorzieningen en detailhandel zijn geïnventariseerd. Dat leidt tot aanbevelingen. De specifie ke problemen of mogelijkheden voor de kernen zijn er in opgeno men. Een beschrijving van het stadje Veere echter ontbreekt. Daarvoor wordt een vervolgon derzoek uitgevoerd. Er bestaat onduidelijkheid over de hoeveel heid detailhandel en horeca die aanwezig is én wenselijk is voor het stadje. Het college van B en W streeft ernaar om het voorstel dit jaar aan de raad aan te bieden. De ge meente Veere telt cira 23.000 in woners. De grootste van de der tien kernen heeft 3690 inwo ners. Een economische regel is Aanrijding TERNEUZEN - Op de Buitenha ven in Terneuzen vond gister middag een kop-staartbotsing plaats tussen twee auto's die daarbij beschadigd raakten. Een 65-jarige Amsterdammer kon niet meer stoppen toen de auto voor hem, bestuurd door een 56-jarige Terneuzenaar af remde voor het verkeer. (Advertentie) dat een supermai'kt bestaans recht heeft bij 5000 inwoners. Maar toeristisch Veere kan bijna vier miljoen overnachtin gen per jaar optellen bij het in wonertal. Volgens een bereke ning mag er van uit worden ge gaan dat het inwonertal door de toeristen groeit met circa 40 pro cent. Het bestedingspatroon groeit en daar komen dan ook nog eens een groot aantal dagjes mensen bij. Deze extra bezoekers worden meegenomen bij de aanbevelin gen per kern. Voor Domburg be tekent het dat er uitbreiding van modewinkels met een hoog kwaliteitsniveau mogelijk is in het centrum. De onderzoekers waarschuwen er voor dat er evenwicht moet blijven tussen het aantal detailhandelszaken en horecavestigingen. Door meer horeca toe te staan, zou den de winkels te veel in het ge drang komen. In Domburg kan 'overwogen worden' om niet lan ger vast te houden aan de woon functie in het centrum. Daar door komt er meer ruimte be schikbaar voor detailhandel. In Westkapelle en Zoutelande moet 'nodig iets gebeuren op het voorzieningenniveau'. Het win kel- en horecaanbod kan in Westkapelle logischerwijze ge concentreerd worden rond de Markt. Voor Zoutelande geldt dat de supermarkt verplaatst wordt naar een grotere en beter bereikbare plek aan bijvoor beeld de Westkapelse weg. In het kielzog kunnen kleinere win kels mee verhuizen, zoals de sla ger. De Langstraat kan als strandboulevard verder ontwik keld worden. Ook een seizoens afsluiting voor autoverkeer van de Langstraat wordt genoemd. MIDDELBURG - Adrie Verhage heeft er een redelijke gang in achter het span van vier koudbloedpaarden. Ze trekken hun voren in de zware kleigrond bij kaasboerde rij Schellach in Middelburg. Het is hard werken achter de sterke trekpaarden. Verhage werd zaterdag met zijn vierspan vierde in de Open Zeeuwse titelstrijd trek- paardploegen van de stichting het werkend trekpaard. Op de eerste plaats van het fotogenieke evenement ein digt Leo de Visser uit Ritthem. Ongeveer twintig deelnemers deden mee aan het ploeg- Bruid bruidegom Dinsdag 3 oktober a.s. Ontvangst: 19.30 uur Aanvang: ^0.00 uur Locatie: Mercedes Benz Van Oeveren-Vervaet Albert Plesman 2, Goes Kaarten a 10)- verkrijgbaar bij: (Of aan de zaal.. op=op) STEÖTEL Bruidsmode yaMardienco Tel: 0113-270025 Tel: 0113-21 5200 door Wout Bareman AXEL - In Axel is geëmotio neerd gereageerd op de dood van de 19-jarige Björn de Brou wer, die vrijdag om het leven kwam bij een ongeval in de Nas- saustraat. Hij werd door een achteropkomende auto, die met grote snelheid een streekbus pas seerde, geschept. De bestuurder van de auto, een 22-jarige Axelaar, pleegde vluchtmisdrijf; hij reed door na de aanrijding. Hij werd kort daarna aangehouden. De be stuurder bleek te hebben gedron ken. Hij werd voor verhoor mee genomen naar het politiebureau en wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Zijn auto is in beslag genomen. Een groot aantal mensen was getuige van het zware ongeval, dat om vijf over zes plaatsvond. Het slachtoffer reed met een kennis op de fiets richting Ka naalkade toen de auto hem schepte. Direct diezelfde avond al, maar vooral ook zaterdag speelden zich emotionele tafere len af op de plaats van het onge luk. Vrienden, kennissen en an deren legden bloemen, kaarten en foto's op de bewuste plek in de Nassaustraat en brandden kaarsen. De verontwaardiging over het gebeurde was groot. Het slachtoffer was speler van het tweede van de voetbalvereni ging Axel. Uit piëteit werden al le wedstrijden zaterdag en zon dag afgelast en werden herden kingsbijeenkomsten gehouden. Ook daarbij liepen de emoties soms hoog op. Het Wijkcomité De Statie dat al ruim vijf jaar ij vert voor snelheidsbeperkende maatregelen in de Nassaustraat, op de Buitenweg en de Oudeweg benaderde direct alle college- en raadsleden van de gemeente Terneuzen met het dringende verzoek nu eindelijk in te grij pen. Het comité weet zich ge steund door de verkeersorgani- Fietser zwaargewond na aanrijding SCHARENDIJKE - Een 27-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland is zaterdagmiddag gewond geraakt nadat hij is geschept door een personenwagen, bestuurd door een 19-jarige man uit dezelfde gemeente. Het slacht offer is met ernstig hersenletsel per traumahelicopter overgebracht naar het Erasmusziekenhuis in Rotterdam. De automobilist bleek net boven de alcohollimiet voor be ginnende bestuurders te zitten, 0,2 promille. Na verhoor en het opmaken van een proces-verbaal kon hij weer ver trekken. Het ongeval gebeurde om kwart voor zes. De fiet ser reed over de Ringdijk in Scharendijke. Op het kruis punt met de Schendersweg stuurde hij plotseling naar links, juist toen hij werd ingehaald door de betrokken au to. De automobilist trapte nog op de rem maar kon een aanrijding niet voorkomen. Jeugdbrandweer wint weer titel WAALRE - Tijdens de landelijke wedstrijd voor jeugd- brandweerkorpsen in Waalre heeft de Jeugdbrandweer Schouwen-Duiveland groep Westerschouwen zaterdag voor de vierde keer de landstitel binnen in zes jaar tijd ge wonnen. Zeeland was zaterdag sowieso nadrukkelijk van de partij tijdens de landelijke finale hoge druk in Waalre, nabij Eindhoven. Het team Borsele-Goes sleepte de tweede prijs in de wacht. De jeugdploeg uit Veere werd zesde. En die prijzen kregen ze niet zomaar. De deelnemende ploe gen moesten uitrukken voor een brandmelding in een jon gerencentrum, waar nog een bandlid binnen was, waar door een tweede bluseenheid moest worden opgeroepen. Tot overmaat van ramp ging de brand over in een uit slaande brand. Een team van de jeugdbrandweer Vlissin- gen heeft de hele dag het werk van die tweede bluseen heid op zich genomen. Als extra prijs heeft de groep Westerschouwen van Phi lips een AED (Automatisch Externe Defibrillator) inclu sief opleidingen gekregen. De jeugdbrandweer heeft deze geschonken aan de volwassen collega's met strandjeep van de post Burgh-Haamstede. Daarmee zijn zij de eerste brandweeruitrukdienst op Schouwen-Duiveland die over een AED beschikken. Probleem Delta treft waterschap MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft vijfduizend naheffingen over 2004 opgelegd. De onver wachte aanslag hebben belastingplichtigen te danken aan computerproblemen bij nutsbedrijf Delta. Zeeuwse Eilanden maakt gebruik van klantgegevens van Delta voor het versturen van heffingen voor onder meer rioolwaterzuivering. Door de automatiseringsproblemen bij Delta heeft het waterschap over 2004 onvolledige be standen ontvangen. Zeeuwse Eilanden is daardoor een groot bedrag (naar schatting 400.000 euro) misgelopen en probeert dat met terugwerkende kracht alsnog binnen te halen, wat wettelijk ook is toegestaan. Het waterschap gaat er overigens vanuit dat er 'ondanks een zorgvuldige voorbereiding nog onvolkomenheden in het bestand kun nen zitten en dat de opgelegde aanslag niet juist is'. Belas tingplichtigen wordt gevraagd dit telefonisch te melden. (Advertentie) (Advertentie) ■isPAAR VOOR EEN GRATIS 2e ENTREEBEWIJS VOOR DIERGAARDE 8LIJD0RP Hierbij treft u het eerste puzzelstukje voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met oktober staat er elke dag een puzzelstukje in de krant. Spaar de 5 verschil lende puzzelstukjes en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Eén keer treft u in plaats van een puzzelstukje een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De zegelspaarkaart voor deze actie is geplaatst op 30 september. De actie wordt vanaf 7 oktober herhaald. Alleen originele spaarzégels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0231231 (ma-vr. van 11.00 - 17.00 uur). Meer Informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op .www.diergaardeblijdorp.nl door Edith Ramakers VEERE - De geschiedenis leefde afgelopen weekeinde op in het stadje Veere. Bij het vierde Schots-Zeeuwse festival werd de tijd teruggedraaid. De hoog te- of dieptepunten van de Veer se geschiedenis kwamen aan bod. Van de rechtszaak die het stadje Veere op 30 september 1698 in zijn greep hield, de Na poleontische periode tot het he den. Vanuit het tentenkamp, vlakbij de Stenen Beer, vertrokken za terdag regimenten, zoals ze rond 1809 ook al gedaan had den. De Engelsen en Schotten waren destijds naar Veere afge zakt om dat ze bevreesd waren dat de Fransen na Walcheren ook de oversteek naar Engeland zouden maken. Het Britse regi ment stak daarom zelf maar snel de Noordzee over om de Fransen op het vasteland tegen te houden. Ze bivakkeerden toen vlakbij de Stenen Beer en deden dat nu weer. Stokslagen Er volgde net als vroeger zelfs een openbare berechtiging. Een sergeant en soldaat moesten ge straft worden, omdat ze appels hadfleïi pestolen. De soldaat Net als in 1809 huisden de Schotse soldaten in een tentenkamp, vlakbij de Stenen Beer in Veere. foto Ruben Oreel kreeg stokslagen en de sergeant raakte een streep kwijt. In Veere is het al niet moeilijk om je in andere tijden te wanen, maar afgelopen weekeinde was Veere de andere tijd. Er klonk doedelzakmuziek en straatmuzikanten speelden op haast vergeten instrumenten. In het oude stadhuis werd een schandaal opgevoerd, waarin de Schotse koopman William Gor don en oud-burgemeester Isaac den Held van Veere tegenover el kaar stonden.". De burgemeester was aange klaagd door Gordon, omdat hij 'vleselijke conversaties en vrije rijen' zou hebben beleefd met Gordons echtgenote. Gordon viel de burgemeester aan, maar wilde ook scheiden van zijn wouw. Het was geen verzonnen episode. In zowel de Schotse ar chieven als in die van Veere zijn er enkele bladzijden aan gewijd. Veerse amateurspelers leefden zich in het conflict in. Burge meester Den Held ontkende in alle toonaarden en snrak van on- werk op historische wijze. Het publiek genoot ervan. De paarden liepen soms een paar metertjes achteruit om een stukje land opnieuw te bewerken. De jury volgde de verrichtingen kritisch. Er mocht niets onbewerkt blij ven. foto Ruben Oreel satie 3VO en andere verkeersdes- kundigen. Wijkcoördinator R. van Overmeeren gisteren: „Ik wil niet zeggen dat het ongeluk direct te wijten is aan het ont breken van snelheidsremmende maatregelen. Maar feit is dat wij al jaren hameren op de nood zaak om verkeersremmers aan te brengen. Er wonen veel jonge gezinnen met kinderen in de wijk. Het regent echt klachten over de huidige situatie." Wij geven u de heift cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken Van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie, ''S^-Ar Yf Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 (Advertentie) gegronde vuigheden. Zijn naam werd slechts bezoedeld. Tot een knecht op het toneel verscheen die haarfijn uit de doeken deed dat hij de vrijerijen had gezien. De burgemeester sputterde te gen, maar kwam niet geloof waardig meer over. Slot van het liedje was dat de knecht werd gedwongen om een valse verklaring af te leggen. Pas later, in Aberdeen, sprak de Schotse rechtbank recht en mocht Gordon van zijn vrouw scheiden. Isaac den Held genoot eerst nog bescherming van hoge heren. Maar toen een nieuw schandaal zich aandiende van machtsmisbruik en verduiste ring van geld werd hij aan zijn lot overgelaten. Hij belande in de goot en stierf oud en arm. Het stadje Veere heeft al meer dan zevenhonderd jaar een rela tie met Schotland. Veerse vis sers deden vanaf de 13e eeuw Schotse havenplaatsen aan. De vriendschappelijke banden leid den in 1541 tot een handelscon tract tussen Veere en Schotland, waarin werd vastgelegd dat im portgoederen uitsluitend in Veere opgeslagen en verhandeld mochten worden. Wol was een belangrijk product. William Gordon was een van de vele Schotse koopmannen, die zich had eevesti ed i n Veere zeeuwse almanak Je hebt op school ivel eens van die dagen dat de hele klas dwarsligt. Groep zeven van 't Kofschip in Zierikzee had pas zo'n bui\ Dan maar collec tief nablijven, besloot de juf frouw. Het bijkomende straf werk werd echter wel per soonlijk afgestemd. Moest de één in twintigvoud opschrij ven dat hij voortaan beter z'n best zou doen en de ander dat hij geen gekke geluiden meer zou maken, voor die tienjari ge populaire bink had juf ook een passend lesje. „Schrijf maar op: Ik toas weer lollig vandaag. Juf vond van niet!" 1 oktober 2006 bestaat HetTuincafé 10 jaar Oktober-Jubileummenu Kop verse kruidige tomatensoep Baguette americainfilet met uitjes OF Italiaanse bol mozarella, tomaat en pesto Kopje koffie of thee INTRATUIN KOUDEKERKE GALGEWEG 5, 0118-551623 www.intratuin.nl/koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9