Bed op recept houdt je staande Zwanger zonder zorgen Welk ziekenhuis mag niet uitmaken Korte logeerpartijen bij Emergis verminderen lange opnames borderliners Dag over borderline Nog dit jaar vaccin tegen baarmoederhalskanker Therapie voor paren met psychiatrische problemen maandag 2 oktober 2006 7 Meer zelfmoord na borstvergroting TORONTO - Vrouwen die hun borsten hebben laten ver groten hebben hierdoor (gemiddeld) niet een hogere kans vroegtijdig te overlijden. Wel is het zo dat het overlijden van vrouwen die hun borsten hebben laten vergroten (73 proeent) vaker te wijten is aan zelfmoord dan bij vrou wenzonder borstvergroting. Dit constateert P. Villeneuve van de Universiteit van Tor onto op grond van gegevens over ruim 24.000 vrouwen die tussen 1974 en 1989 een borstvergroting hebben onder gaan. Ook andere vormen van cosmetische chirurgie blij ken gepaard te gaan met een toegenomen zelfmoordcijfer. Hij adviseert meer rekening te houden met mogelijk on derliggende psychische problemen bij vrouwen die vra gen om cosmetische chirurgie. GPD Prikkeling roept schijnschaduw op LAUSANNE - Prikkeling van een bepaalde plek in de her senen roept het bizarre gevoel op dat er zich iemand vlak achter je bevindt die als een schaduw voortdurend jouw lichaamshouding imiteert. Dit schrijft S. Arzy van Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne op grond van bevin dingen bij een vrouw bij wie de hersenen op allerlei plaat sen elektrisch werden geprikkeld, in het kader van epilep tisch onderzoek. Deze bevinding werpt mogelijk meer licht op psychiatri sche aandoeningen waarbij patiënten overtuigd zijn van de aanwezigheid van een 'schaduw', oppert Arzy. GPD Viagra verergert slaapapneu SAO PAULO - Het gebruik van het erectiebevorderende middel Viagra verergert de ernst van slaapapneu, een toe stand waarbij tijdens de slaap de keelholte regelmatig dichtvalt waardoor de adem stokt en het zuurstofgehalte in het bloed ernstig daalt. Dit constateert S. Roizenblatt van de universiteit Sao Paulo op grond van onderzoek bij veertien mannen met slaapapneu. Aangezien slaapapneu nu juist een conditie is die het ont staan van erectieproblemen in de hand werkt, kan het ge bruik van Viagra dus mogelijk op de lange duur de erectie problemen verergeren. GPD Simpele truc voorkomt flauwvallen AMSTERDAM - Plet kruisen van de benen en tegelijker tijd de spieren aanspannen, is een simpele en effectieve methode om flauwvallen te voorkomen. Dat blijkt uit een experiment dat N. van Dijk heeft ge daan bij 223 patiënten. Belangrijke oorzaken van flauw vallen zijn warmte, lang staan en het zien van bloed en/of injectienaalden. Flauwvallen houdt meestal verband met de bloeddruk. GPD/Novum Hoofdpijn kost jaarlijks 3 miljard AMERSFOORT - Hoofdpijn kost de Nederlandse samenle ving jaarlijks 3,1 miljard euro. Dat stelde vrijdag de Ne derlandse Vereniging van Hoofdpijnpatiënten, die zich ba seert op onderzoeken in andere Europese landen. De mil jarden bestaan uit zorgkosten en kosten als gevolg van ziekteverzuim. Volgens de vereniging zouden de kosten kunnen worden gehalveerd als meer mensen een adequa te behandeling krijgen. ANP door Claudia Sondervan KLOETINGE - Bed op recept heet de oplossing die het cen trum voor geestelijke gezond heidszorg Emergis heeft voor honderdtwintig mensen met borderline in Zeeland. Het scheelt het centrum de helft van de langdurige opnamen en het 1 houdt mensen staande in hun dagelijks leven. I Het principe is eenvoudig: als ie- mand merkt dat de stoornis de overhand krijgt en het mis gaat, kan hij bellen en een bed bestel- len voor een paar dagen. Dat bed is er altijd. Zes van de twaalf kamers op de speciale borderlineafdeling van het cen- i trum in Kloetinge zijn daarvoor bestemd. „Desnoods zetten we I een bed op mijn kamer of op de teamkamer", zegt psychiater I J. van Blaricom. „Vroeger had den we lange wachtlijsten. We I deden eigenlijk alles om de bor derliners zo lang mogelijk weg j te houden. Als er iemand belde I dat er ruzie was met zijn vriend, dan riepen wij 'da's i toch geen reden voor opname?' We namen pas op als er iemand wat was overkomen. Dat was al tijd strijd en we waren altijd te laat. Dat is veranderd toen we de bedden openstelden." Mariëtte Langenberg uit Ril land is één van de vaste gebrui- kers van de slaapkamers. Ze heeft een druk bestaan, met man, twee kinderen, twee hon- j den en een kat, zoals ze opsomt. Tot drie jaar geleden werkte ze l als verkoopster bij een bedden speciaalzaak. Snijders Tot ze ernstig ziek werd. Maan-, i den van opname gingen er voor- bij tot de diagnose kwam; bor derline. „Ik dacht, borderliners, dat zijn toch snijders?", vertelt ze. Zelfverwonding is inder daad één van de verschijnselen die de stoornis mee kan bren gen. Mariëtte heeft er weinig last van, zegt ze. „Mij over kwam het twee keer in drie jaar." Wel heeft ze zelfmoordpogin Jan van Blaricom en Mariëtte Langenberg in een kamer met een bed op recept. foto Willem Mieras gen gekend in de diep bedroef de perioden die ze doormaakte, vaak na een tijd van buitenspo rig hard werken, feesten en mid delengebruik. „Ik neig sterk naar te veel alcohol en wiet." Voor mensen met borderline be staat er geen gematigd leven. Al les is zwart of wit, grijs bestaat niet. Mariëtte vindt het moeilijk te beschrijven. „Je leeft con stant op de grens van wat wel en niet kan. Als ik werk, wil ik teveel doen. Achteraf donder ik dan in elkaar. Dan heb ik weer te hard gelopen. Dat heb je met relaties, met eten en drinken, met alle dagelijkse dingen." „Het houdt zichzelf in stand", voegt Van Blaricom toe. „Of een borderliner is mateloos ac tief, of hij is helemaal uitge teld." „En als je dan vol schaam te bewust wordt wat je gedaan hebt, dan ga je ook diep hoor", weet Mariëtte. Met trainingen leren borderliners om hun ge dragspatroon te herkennen, hun grenzen aan te geven en om in te grijpen als het uit de hand loopt. Dat laatste is het moei-- lijkste ter wereld, maakt Mariët te duidelijk. „Soms lukt het, soms kunnen andere mensen mij bereiken als ik doorsla. Maar vaak kan ik er de rem niet opzetten." Dan belandt Mariëtte in haar 'borderlinebel'. Ze voelt zich in haar eigen wereld, waarin de Buitenwereld maar vaag en bete kenisloos in kan doordringen. Dan reageert ze verward, be grijpt ze dingen niet en kan ze grote risico's nemen. „Net of je aan een bedwelmend middel zit." Mensen die zelfmoord willen plegen ervaren ook dat isole ment, is haar overtuiging. „Je ziet geen andere alternatieven. Op dat moment denk je niet aan je kinderen of aan je man. Er is alleen de ellende én alleen die oplossing." De belfase duurt soms drie dagen. „Heel onaange naam. Maar het gaat weer over. Ik zie het niet aankomen. Je kan er op een ochtend mee op staan." „Mijn ding is roekeloos rijge drag. Als er wat is wat me raakt en ik moet ergens naar toe, dan stap ik in mijn auto en weet ik alleen nog mijn doel. Dan rij ik honderdzestig, haal linies en rechts in. De buitenwereld doet er op dat moment niet toe." Zo rijdt ze dus van Rilland naar Kloetinge als ze haar bed op re cept nodig heeft. Een reis per openbaar vervoer is voor een borderliner die het mis voelt gaan nauwelijks te volbrengen, Van elke honderd Nederlanders heeft er één een borderline persoon lijkheid. Borderline is een karakterbeeld waarbij iemand alles in ex tremen ervaart, voelt en ook zo reageert. Patiënten hebben het zwaar met het vasthouden van relaties, werk en een regelmatige le vensstijl. Borderline is dit jaar het thema van de landelijke Dag van de Psy chische Gezondheid, dinsdag 10 oktober. Emergis kiest ervoor om zaterdag 7 oktober een publieksdag over borderline te houden. Tussen 13.00 en 17.00 uur zijn er in het E-plaza in het hoofdbehan delcentrum in Kloetinge exposities, films en een theatervoorstelling te bekijken. Er zijn doorlopend workshops die inzicht geven in een leven met borderline, mogelijke behandelingen en het effect van de stoornis op iemands omgeving. duidt ze. „Veel mensen Mezen voor eigen vervoer sinds de taxi vergoeding is opgeheven", knikt Van Blaricom spijtig. Een week, soms twee weken kluizenaarsbestaan in één van de zes slaapkamers geeft Mariët te de gelegenheid om rust te vin den en zich weer op te laden voor het gewone leven. „Ik neem alles mee. Mijn televisie, dan hoef ik niet naar de woon kamer, spulletjes, Meren. Je komt stuiterend binnen, zoveel prikkels en gedachten gaan er in je om. Hier hoef je niets. Wil je 's ochtends je bed niet uit, dan blijf je liggen. Op andere af delingen moet je opstaan. Wil je niet eten, dan niet. Je moet hier je rest vinden. Soms moet de verpleging een handje helpen. Die zeggen dan; zou jij vanmid dag niet eens twee uur op je ka mer blijven rusten?" Mariëtte stapt uit haar bed op recept als een heel ander mens, zegt ze. „Als ik dit niet had ge had, zou ik steeds opgenomen zijn." Aanstellen Er is nauwelijks begrip voor borderliners, ondervindt Mariët te. „Mensen vinden dat je je aan stelt, dat je aandacht wil trek ken. Ik zal het wel sinds mijn ge boorte hebben gehad. Maar ik moest 34 worden voor ik erach ter was dat ik borderüne heb. Ik heb vroeger wel gedacht; waarom vinden ze mij raar, bui tensporig?" Ze komt graag bij de andere bor derliners van Emergis. Ze ser veert als vrijwilliger twee keer per week de restaurantmaaltij-' den van De Inloop. „Hier is veel meer compassie, meer respect. Als ik op straat loop voel ik me niet meer volwaardig. Voor de kinderen is het zwaar. Mama is ziek en zij worden gepest," Als of je ervoor zou kiezen om je le ven te slijten bij Emergis, schampert Mariëtte. Van Blari com glimlacht wrang. „Het is toch wel erg gesteld met de sa menleving' als mensen een psy chiatrisch ziekenhuis moeten opzoeken om zichzelf te kunnen zijn..." door Cees Dijkhuis Op mijn afscheidssympo sium werd onder andere het woord gevoerd door dr. Verhoef, chirurg uit het EMC-Daniël (de Daniël den Hoedkliniek voor de ouderen onder ons) en een begenadigd spreker. Hij vertelde over de huidige mogelijkheden om uitzaaiingen van darmkan ker in de lever operatief te verwijderen. Die mogelijkheden zijn in drukwekkend, zeker als je die vergelijkt'met die van nog maar één of twee decen nia geleden. En de grens lijkt nog niet bereiM. Onlangs sprak ik iemand die het verhaal ook had gehoord en in wiens nabije omgeving zich een geval van uitzaaiin gen in de lever voordeed. De vraag werd uiteraard ge steld of die patiënt ineen Zeeuws ziekenhuis wel aan het goede adres was. Of die niet rechtstreeks naar het EMC-Daniël moest worden gestuurd, Mijn antwoord was een hart grondig neen. Niet omdat der gelijke operaties ook in Zee land worden gedaan, want dat is (nog) niet zo. Nee, het is niet nodig en ook niet wenselijk om recht streeks te verwijzen, meteen nadat de diagnose is gesteld. Verwijzing naar een kanker centrum voor zo'n operatie komt misschien wel een keer aan de orde maar er moet eerst een behandelplan wor den opgesteld. En lang niet altijd staat de operatie daar in als eerste op de lijst. Mis schien wel helemaal niet. Het opstellen van zo'n plan ge beurt in teamverband met al le specialisten die bij de be handeling betrokken kunnen zijn. Maar weten die specialisten in dat ziekenhuis ergens in de provincie dan wel wat de mogelijkheden in de centra tegenwoordig zijn? Ja, dat weten ze. Contact Dat weten ze omdat ze de richtlijnen en hun vaklitera tuur kennen en omdat er in tensief en direct contact is met de specialisten uit de kankercentra. Die zitten re gelmatig bij dat teamoverleg en er wordt veel overlegd via (beveiligde) internetverbin dingen. In Nederland is de organisa tie van de behandeling van kanker namelijk goed georga niseerd. Bijna dertig jaar gele den is Nederland opgedeeld in negen regio's, in negen In tegrale Kankercentra waarin de samenwerking tussen het (academisch) centrum en de ziekenhuizen in die regio is verankerd. Zo vallen de Zeeuwse ziekenhuizen onder het IKR, het Integraal Kan kercentrum Rotterdam. Daar in zitten twintig ziekenhui zen, vanaf Rotterdam-Noord tot Terneuzen, waaronder Dijkzigt en de Daniël den Hoedkliniek (die nu zijn gefu seerd tot het Erasmus Me disch Centrum, het EMC). De filosofie achter die inte gratie is dat het niet mag uit maken in welk ziekenhuis je wordt behandeld voor je kan ker. Integendeel, de patiënt zou er juist op moeten kun nen rekenen dat hij de eigen tijdse en beste behandeling Mijgt, ongeacht het zieken huis waar hij aanMopt. Dat concept heeft gewerkt. Door die integratie kennen kankerspecialisten uit de IKR-regio elkaar. Er wordt vaak en veel overlegd en er wordt gebruik gemaakt van eikaars expertise. En elke patiënt Mijgt de ei gentijdse, op maat gesneden behandeling. In het centrumziekenhuis als dat de aangewezen plaats is. Bijvoorbeeld bij uitzaaiingen van darmkanker in de lever. Maar ook in het eigen zieken huis als dat kan; waar de wachttijden vaak veel korter zijn. Dit onder het motto: spreiden waar mogelijk en concentreren waar nodig. Dr. Cees M. Dijkhuis is gepen sioneerd chirurg door Berber Rouwé AMSTERDAM - Het AMC in Amsterdam wil, na Maastricht, een centrum openen voor diag nostiek op in het lab ontstane embryo's, voor ouders die dra ger zijn van een erfelijke ziekte. Op de basisschool al weten dat je een langzame, mensonteren de dood zult sterven rond je veertigste. Of als puber uit huis worden geplaatst vanwege een zware verstandelijke handicap. Er zijn veel erfelijke zieMes waarvan je hoopt dat nooit meer iemand de pech heeft er mee geboren te worden. Met pre-implantatie genetische dia gnostiek (PGD), een relatief nieuwe techniek, kunnen ouders het lot een handje hel pen. Het AMC kondigde deze zo mer aan een centrum te willen openen voor PGD, als blijkt dat daar behoefte aan is. PGD is een combinatie van in-vitrofertilisatie (IVF) en ge netische embryoselectie. Uit een embryo van drie dagen, een ldompje van gemiddeld acht cel len, wordt één cel verwijderd. Op die cel wordt een DNA-test gedaan. Je kunt kijken of het vruchtje bijvoorbeeld hemofilie heeft óf een dodelijke spieraan- doening als de ziekte van Duchenne. Alleen embryo's waarbij de genetische afwijking niet wordt gevonden, worden te ruggeplaatst in de baarmoeder. Nico Leschot, klinisch geneti cus in het AMC: „PGD lijkt een wondermiddel voor ouders met een ernstige erfelijke aandoe ning in de familie. Zeker als je het vergelijkt met de enige op tie die ze. nu hebben; zwanger worden, een vruchtwaterpunc tie of vlokkentest laten doen en de zwangerschap afbreken als het kindje ziek blijkt te zijn. Het zal je maar overkomen, dat lijkt toch het einde van de we reld! Sinds PGD in 1993 voor het eerst werd toegepast in Nedei- land zijn zo'n zestig PGD-kinde- ren geboren. Ter vergelijking: jaarlijks wordt er 11.000 keer een vruchtwaterpunctie of vlok kentest uitgevoerd en worden er 200.000 baby's geboren. Elk jaar worden ongeveer honderd paren verwezen naar het enige PGD-centrum in Nederland, in het Academisch Ziekenhuis Maastricht. Een kwart van hen begint daad- nrar-b-eiil-ilr aan non P(Tn_fo«ahfln- Ouders van een ongeboren kind kunnen met PGD het lot een bandje helpen en een mogelijke erfelijke ziekte voorkomen. foto George Nusmeijer/GPD deling. De rest ziet van behande ling af vanwege bijvoorbeeld de wachtlijst van een jaar. Le schot: „Die wachtlijst ontstaat niet alleen door de beperkte ca paciteit van het centrum, maar ook doordat er zoveel zeldzame erfelijke ziekten zijn. PGD is een uiterst bewerkelijke metho de. Voor elke ziekte moet je op nieuw uitvinden hoe je de klas sieke genetische test ombouwt tot een veilige, betrouwbare test die je kunt uitvoeren op één cel." Soms is de techniek voor een specifieke ziekte wel be schikbaar in het buitenland. Le schot: „In bijvoorbeeld Enge land en België wordt veel meer PGD gedaan," Vooralsnog lijkt PGD niet schadelijk voor het kind. Leschot: „Bij PGD-kinde- ren zijn niet meer afwijkingen gevonden dan bij Mnderen gebo ren na een gewone IVF-behan- deling. Het ontbreekt ons ech ter aan grootschalig onderzoek waarbij kinderen tien, twintig jaar worden gevolgd." Beperkt De doelgroep voor PGD-behan- delingen is volgens Leschot be perkt. „Er zijn weinig mensen die prenataal testen principieel afkpurpn pn (fiiaunnstiek on een embryo in het laboratorium wel goed vinden. PGD is vooral een uitkomst voor de 'bad luck'-fa- milies. Vrouwen die meermalen achter elkaar zwanger worden van een ziek Mnd. De Gezondheidsraad, die begin dit jaar een advies uitbracht over PGD, denkt dat er meer mensen behoefte aan hebben dan het aantal waarvan nu wordt uitgaan. Uit onderzoek in Engeland blijkt dat erfelijk belaste ouders een lichte voor keur hebben voor PGD boven testen tijdens de zwangerschap. Leschot: „Daarom gaat de Vere niging van Samenwerkende Ouder- en Patiëntenorganisa ties (Vsop), samen met het AMC, een enquête houden on der haarleden." Niet alle patiënten willen weten of hun kindje erfelijk belast zal zijn. Leschot: „Neem de vrouw die bij mij op het spreekuur kwam met een relatief milde aandoening; handen die ophou den bij het eerste vingerkootje. Ze schrok toen het erfelijk bleek te zijn, maar concludeer de: 'als ik een kind met mijn aandoening niet wil, dan zeg ik dat ik zelf de moeite niet waard ben'. Het consult dat me het dierist raakte, was dat van een vrouw en haar broer. De broer had het Downsyndroom en de vrouw wilde weten of het de er felijke variant van het syn droom was. De broer was mee gekomen om bloed af te geven voor het onderzoek. Hij legde zelf uit wat er aan de hand was. 'Mijn zus wil geen kindje zoals ik', zei hij, terwijl hij zijn han den op haar buik legde alsof hij het Mndje al kon voelen. Dat hij dat kon bevatten en toch hier zat." Behoefte De Gezondheidsraad schat dat er jaarlijks driehonderd mensen behoefte hebben aan PGD, Als die schatting blijkt te kloppen, kan het Ministerie van Volksge zondheid ervoor kiezen het cen trum in Maastricht uit te brei den of een vergunning afgeven voor een tweede centrum. Het AMC zou graag het tweede centrum worden, omdat het al langer werkt aan een aan PGD verwante techniek, de pre-im plantatie genetische screening (PGS). GPD/FOLIA Bron: Pre-implantatie geneti sche diagnostiek en screening. Rapport Gezondheidsraad, ja nuari 2006. door Hélène van Beek DEN HAAG - Nog dit jaar komt er een vaccin tegen baar moederhalskanker op de Neder landse markt. Het is het eerste dat preventief werkt tegen kan ker. Om die reden wil het Neder lands Vaccin Instituut het vac cin met de merknaam Gardasil in het Rijksvaccinatieprogram ma opnemen en alle meisjes tus sen 10 en 12 jaar er mee inen ten. Het liefst al in 2008. Het Amerikaanse bedrijf Merck Co heeft Gardasil ontwik keld. In Amerika is het vaccin sinds kort op de markt en zit het al in het inentingsprogram ma. De farmaceutische combi natie Sanofi Pasteur/MSD heeft nu toestemming om het in Europa op de markt te brengen. Een vaccin dat baarmoederhals kanker geneest, moet nog wor den ontwikkeld. Baarmoeder halskanker wordt veroorzaakt door een virus, het seksueel overdraagbare Humaan Pappil- omavirus (HPV). Iiet is in staat cellen van de baarmoederhals te veranderen in kankercellen. Gardasil beschermt tegen vier schadelijke stammen van het HPV-virus, de stammen 6,11,16 en 18, Déze vier stammen ver oorzaken 75 procent van alle baarmoederhalskanker. Na borstkanker is baarmoederhals kanker de meest dodelijke vorm van kanker bij vrouwen. In ons land sterven er jaarlijks onge veer vierhonderd aan, Weten schappelijk directeur prof. B. van der Zeijst van het Neder lands Vaccin Instituut (NVI) noemt het vaccin een regelrech te doorbraak. „Onze taak is nu de overheid op het goede spoor te zetten en ervoor te zorgen dat het in het Rijksvaccmatiepro- gramma komt. 2008 is haal baar. Nu het beschikbaar is, zal er maatschappelijke druk ont staan." Als eerste moeten alle meisjes tussen de 10 en 12 jaar worden gevaccineerd, in de hoop dat ze dan tegen besmet ting met het HPV-virus zijn in geënt voordat ze seksueel actief zijn. In een later stadium zou den ook jongens met het vaccin moeten worden ingeënt, vindt Van der Zeijst. „Omdat het te vens helpt tegen genitale wrat ten. Na chlamydia de meest voorkomende soa in ons land." De Gezondheidsraad, een onaf hankelijk, wetenschappelijk ad viesorgaan, studeert nog op op name in het rijksprogramma van het nieuwe vaccin. Acceptatie De raad vraagt zich bijvoor beeld af of ouders het accepte ren dat hun dochters het vaccin krijgen vanwege de relatie met seksualiteit. Ook wil ze onder zoeken of het nuttig is als oude re vrouwen het eveneens krij gen. Bovendien wil de raad we ten of andere stammen van het HPV-virus, die niet in het vac cin zijn verwerkt, straks een groter gevaar gaan vormen. Zo lang het vaccin niet in het Rijks vaccinatieprogramma is opgeno men, kan iedereen het zelf - op doktersrecept - kopen. Het is wel kostbaar. Het vaccin gaat ongeveer vierhonderd euro kos ten. GPD C. Verhallen. Een systeemthera peut is gespecialiseerd in ver houdingen tussen partners of binnen een gezin. Voor het pro gramma worden vier therapeu ten ingezet bij de vijftien twee wekelijkse sessies van drie uur. Naast twee gesprekstherapeu- ten worden ook de drama- en de speltherapeut ingezet. Per groep doen maximaal vijf paren mee. „Het is leuk om te doen," vertelt Verhallen. „Je merkt dat er in een groep humor en herkenning loskomt. Mensen betrekken de 'schuld' minder op zichzelf als ze merken dat een probleem ook bij anderen speelt.7 door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Echtparen die psychiatrische ook relatieproble men hebben vanaf november meedoen aan een groepspro gramma bij de PAAZ in Vlissin- gen. De psychiatrische afdeling van Ziekenhuis Walcheren heeft het parenprogramma 'Jij en ik...wij samen' nieuwe inhoud gegeven. „Was het vroeger enkel praatthe rapie, nu gebruiken we ook spel en lichaamstaal," vertelt sys teemtherapeut en maatschappe lijk werkster van de PAAZ/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7