Rechtsconservatieven in Oostenrijk afgestraft Geen akkoord passagiersgegevens PZC Braziliaanse zakenjet ramt Boeing Muziek tegen onverdraagzaamheid klinkt door Europa bemoeit zich met conflict tussen Rusland en Georgië Thaise premier wijst rol leger in politiek af Verrassende zege sociaaldemocratische SPO Doden door gevechten Palestijnse groepen maandag 2 oktober 2006 van onze redactie buitenland RAM ALLAH - Zeker zeven Pa- lestijnen zijn gisteren om het le ven gekomen tijdens gevechten in de Gazastrook tussen veilig heidsfunctionarissen van de ri valiserende Palestijnse groepen Fatah en Harnas. Ongeveer vijftig mensen raak ten gewond. Dat hebben Pales tijnse medici gemeld. De Palestijnse president Abbas en zijn Fatah-beweg'ing zijn in een machtsstrijd verwikkeld met de militante groepering Ha rnas van premier Haniyah. Her haalde pogingen om een een heidsregering van Hamas en Fa tah te vormen liepen spaak. Eind vorige week bleek onder meer dat Harnas nog steeds niet bereid is de staat Israël te erken nen. Politiemensen die Abbas steu nen, blokkeerden gisteren we gen in de Gazastrook. In de stad Khan Younis in het zuiden van de Gazastrook raakten paramili tairen die loyaal aan Abbas zijn, slaags met een een veiligheids dienst van Harnas. Ook in Ramallah op de westelij ke Jordaanoever was het onrus tig. Betogers vernielden het kan toor van Haniyah en staken en kele regeringsgebouwen in brand. Intussen heeft de vredesmacht van de Verenigde Naties in Zuid-Libanon (Unifil) gisteren in een verklaring bevestigd dat de Israëlische militairen in het land zich vrijwel allemaal heb ben teruggetrokken. Er zijn alleen nog Israëlische sol daten in Libanon bij het grens- plaatsje Ghajar. Unifil werkt er aan om de Israëli's daar ook snel tot terugtrekking te bewe gen. ANP/RTR/AFP Verschilende concerten tegen onverdraagzaamheid in België - op de foto het podium in Antwerpen- trokken tienduizenden bezoekers. foto Dirk Waem/EPA Katie Melua onder water DEN HAAG - De Britse zangeres Katie Melua, bekend van haar hit Nine Million Bicycles, gaat vandaag probe ren om in het Guinness Book of Records te komen met het diepste onderwaterconcert ooit. Het optreden vindt plaats op de bodem van de Noordzee in een van de schachten van het booreiland Statoil Troll A. Van het boorplatform dat in totaal 472 meter hoog is, ligt 369 meter onder de zeespiegel. Met de recordpoging wil Statoil zijn tienjarig bestaan luister bij zetten. GPD Servië neemt nieuwe grondwet aan BELGRADO - Het Servische parlement heeft zaterdag een nieuwe grondwet aangenomen. Parlementsvoorzitter Predrag Markovic verklaarde dat alle 242 aanwezige volksvertegenwoordigers voor de constitutie hebben ge stemd. Het Servische parlement telt 250 zetels. In de nieu we grondwet staat onder meer dat de provincie Kosovo een onafscheidelijk deel van Servië is. Het parlement heeft tevens een referendum voor eind ok tober uitgeschreven, waarin de bevolking zich uit mag spreken over de constitutie. Kosovo wordt nu bestuurd door de Verenigde Naties. De Albanese meerderheid in de provincie wil onafhankelijheid, maar gesprekken daar over zitten tot op heden muurvast. ANP/AFP Magneettrein miste detectiesysteem HAMBURG - De magneetzweeftrein die vorige week ver ongelukte in het noorden van Duitsland, beschikte niet over een veiligheidssysteem die de positie van onder- houdswagens op het traject aangaf. Volgens het Duitse blad Der Spiegel oordeelden deskundi gen afgelopen voorjaar nog dat een dergelijk systeem niet noodzakelijk was. Vorige week vrijdag kwamen bij een botsing tussen de magneetzweeftrein en een onderhouds- wagen op een testtraject vlak bij het Groningse Ter Apel 23 mensen om het leven. De eerste resultaten van het on derzoek dat de autoriteiten naar het ongeval hebben inge steld wijzen op een fout van de verkeersleiding. ANP Cocaïnesmokkel in flessen wijn MONTEVIDEO - Dankzij tips van de Nederlandse politie kon vorige week in Uruguay een internationale drugsben de worden aangehouden. Dat heeft de antidrugsbrig'ade in Uruguay zaterdag gemeld. De bende smokkelde cocaïne vanuit Zuid-Amerika naar Nederland in flessen wijn. De drugs werden opgelost in witte wijn en waren vrijwel niet op te sporen. Twee Co- lombianen, een Ecuadoriaan en twee Uruguayanen wer den aangehouden. In Uruguay werden wapens, voertui gen en 50 kilo cocaïne in beslag genomen. AIVP Graf op ontmoetingsplek geliefden LONDEN - Een 43-jarige man uit de stad Winchester in Zuid-Engeland heeft zijn 39-jarige vrouw vermoord en haar daarna begraven op een plek in een bos waar hij eer der seks had met zijn minnares. De zakenman wurgde zijn vrouw tijdens een echtelijke ru zie over zijn zoveelste buitenechtelijke affaire. Een maand na de moord vond de politie het lichaam van de vrouw. De man werd een dag later opgepakt. ANP door Monique Broeshart i WENEN- De sociaaldemocrati sche SPÖ heeft onverwachts de verkiezingen in Oostenrijk met een kleine voorsprong gewon nen, niet door een toename van de eigen achterban maar dankzij elf procent verlies bij de conservatieve christendemo cratische ÖVP. Daarmee hebben de ruim zes miljoen kiezers de huidige rechtsconservatieve regering af gestraft. Volgens de eerste voor lopige uitslagen heeft de SPÖ 68 zetels behaald, twee zetels meer dan de ÖVP. Ook de Groenen zijn verheugd dat ze met 20 zetels een histo risch hoogtepunt hebben be reikt. Tegelijkertijd heerst er geen onverdeelde vreugde bij links, omdat ook de twee reehts- extreme partijen, BZÖ en FPÖ, samen sterker staan dan voor heen. De FPÖ, onder Haiders Korea's gaan weer in overleg SEOUL - Noord- en Zuid-Ko- rea hervatten vandaag hun mili tair overleg na vijf maanden. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Defensie heeft dat gisteren bekendgemaakt. De twee Korea's zijn formeel na meer dan een halve eeuw nog steeds met elkaar in staat van oorlog. Spanningen die oplie pen, nadat Noord-Korea op 5 juli als proef raketten had alge- schoten, leidden tot het afbre ken van het gebruikelijke over leg tussen het kapitalistische Zuid-Korea en het stalinistische Noord-Korea. Dat wordt van daag hervat in Panmunjom op de demarcatielijn, waar de Ko rea's in 1953 een wapenstilstand sloten. ANP/EFE Hongaarse premier verder onder vuur BOEDAPEST - De Hongaarse president Laszlo Solyom heeft het parlement opgeroepen zich te buigen over de vraag of pre mier Ferenc Gyurcsany moet worden afgezet. Solyom deed zijn oproep kort na het sluiten van de stembu reaus voor lokale verkiezingen in het Oost-Europese lancl. „Het parlement beslist wie de pre mier is", zei Solyom. „Het parle ment kan het vertrouwen van de samenleving in cle regering her stellen." Gyurcsany staat onder grote druk nadat bekend was ge worden dat hij het Hongaarse volk had voorgelogen over de staat van de economie om zo de landelijke verkiezingen eerder dit jaar te wii\nen. In de afgelo pen weken leidde dat tot een grote volkswoede. ANP/AFP Slachter gepakt PEKING - De Chinese politie heeft na een klopjacht een man gearresteerd die de afgelopen week dertien mensen vermoord de, onder wie vier leden van één gezin. De 37-jarige Shi Yuejun, varkensslachter van beroep, had zich verscholen in een ko renveld bij zijn woonplaats in provincie Jilin. De politie zocht met 2000 man naar Shi. ANP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De piloten van het zaken-vliegtuigje, dat vrij dagavond boven de Amazone jungle in botsing kwam met een gloednieuwe Boeing van de Bra ziliaanse budgetmaatschappij GOL, zouden zich zonder toe stemming van de verkeerslei ding hebben begeven op de rou te waar Boeing vloog. Dit melden bronnen binnen de Braziliaanse Luchtvaartdienst. De controlekamer zou de pilo ten minutenlang hebben gewaar schuwd voor het gevaar van een botsing, maar kreeg geen res pons. Het vliegtuigje, een - eveneens splinternieuwe - Legacy, heeft cle onderkant van de Boeing waarschijnlijk met de staart ge raakt. De botsing had plaats op ruim 11.000 meter hoogte, Het meer radicale opvolger Heinz - Christian Strache, is met 21 ze tels de derde partij geworden. De nieuwe splinterpartij van Jorg Haider, de BZÖ, heeft met ruim vier procent acht zetels be machtigd. Samen zou een recht se coalitie een grotere meerder heid hebben dan een linkse. Vol gens politiek commentator Peter Filzmeier is een coalitie tussen SPÖ en ÖVP de meest waarschijnlijke, maar voorals nog niet de enige optie. Als sterkste partij is nu de so-- ciaal-clemocratische lijsttrekker Van onze redactie buitenland ANTWERPEN - Tienduizenden bezoekers zijn gisteren afgeko men op grote Belgische concer ten tegen onverdraagzaamheid. Zo'n 140 Belgische artiesten tre den gratis op. Het festival '0110', zo genoemd naar de datum 1 oktober, vond plaats in Antwerpen, Gent, Brus sel en Charleroi. De meeste be zoekers (40.000) kwamen naar door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Unie en de Verenigde Staten zijn het afgelopen weekend niet eens ge worden over een nieuw akkoord over het verstrekken van passa- giersgegevens. Formeel is er daardoor spraken van een juridisch vacuüm, om dat het tot gisteren gehanteerde minimale hoogteverschil tussen passerende vliegtuigen behoort driehonderd meter te bedragen. Het vliegtuigje herstelde zich van de klap en maakte een nood landing op de luchtmachtbasis Serra do Cachimbo. Dat geluk hadden de 149 passa giers en zes bemanningsleden van de Boeing 737-800 niet. Het toestel, dat ondetweg was van Manaus naar Rio de Janeiro, stortte honderd kilometer zuide lijker neer in het oerwoud op grens van de deelstaten Para en Mato Grosso. Plet Braziliaanse leger ontdekte de wrakstukken pas zestien uur na de ramp. De militairen kregen bij het zoeken hulp van tientallen Caiapo- en Panaras-indianen, die in het ge bied leven. De Legacy, een jet die plaats biedt aan dertien passagiers, was op weg naar de VS om over handigd te worden aan de Ame- Alfred Gusenbauer (46) aan zet om een coaütie te vormen. Daar mee komt na zes jaar een einde aan het bondskanselierschap van de conservatieve Wolfgang Schüssel (61). Schüssel staat bekend als een af standelijke en zwijgzame politi cus. Vooral zijn coalitie met de omstreden FPÖ/BZÖ wordt hem veelal kwalijk genomen. Schüssel heeft Gusenbauer in middels gefeliciteerd met diens zege in de parlementsverkiezin gen. De arbeiderszoon Gusen bauer richtte zijn verkiezings- het podium in Antwerpen. Pre mier Guy Verhofstadt onder brak begrotingsoverleg om het festival in zijn woonplaats Gent te bezoeken. Zanger Helmut Lot- ti zong daar voor het eerst een nieuw nummer in het Gents. Initiatiefnemer van het festival is Tom Barman, zanger van de groep dEUS. Hij noemde de gro te opkomst 'te gek'. Plij wil met zijn spontane initiatief stelling nemen tegen 'intolerante par tijen als het Vlaams Belang', een akkoord van 2004 door het Euro pees Iiof van Justitie per 1 okto ber ongeldig is verklaard. Naar verluidt zijn de Verenigde Staten en de Europese Unie dichtbij' een nieuw akkoord. Een woordvoerder van de Euro pese Unie sprak gisteren de hoop uit dat een nieuw akkoord nog deze week bekrachtigd kan worden door de Europese minis ters van justitie. rikaanse vliegmaatschappij Ex cel Air. Het vliegtuigje werd ver leden week opgeleverd door de vliegtuigfabriek Embraer in het Braziliaanse Sao Jose dos Cam pos. Daar was de jet vrijdagmid dag opgestegen. Zowel de Boeing als de Legacy waren uitgerust met alarmappa- ratuur, het zogeheten Traffic Collision Avoidance System (TCAS). Dat gaat af als vreemde objecten gesignaleerd worden op cle vliegroute. Het onderzoek spitst zich toe of het TCAS-sys- teem in de Legacy niet functio neerde of niet aan stond. Er wordt gespeculeerd de jet lager is gaan vliegen vanwege turbu lentie. p de luchthavens van Brasilia en Rio de Janeiro speelden zich hartverscheurende scènes af on der familieleden, die te horen kregen dat vlucht 1907 van de radar was verdwenen. GPD campagne vooral op meer ar beidsplaatsen, een socialere ver deling van de welvaart en bete re voorzieningen in de zorgsec tor. De steun voor zijn partij kel derde toen in maart het schan daal in de vakbondsbank Ba- wag boven water kwam. Door verduistering van miljarden eu ro's raakte de vakbond vrijwel failliet. De traditionele so ciaal-democratische achterban heeft blijkbaar sindsdien het vertrouwen in de partij hervat. De partij kreeg 35,7 procent van cle stemmen. GPD/ANP/RTR week voor de verkiezingen voor de gemeenteraad. Filip Dewinter van het Vlaams Belang reageerde gisteren ver veeld op de concerten tegen on verdraagzaamheid De voorman wees op de jaren lange boycot door andere par tijen van het Vlaams Belang. „Zeg nu zelf: het Vlaams Belang heeft veel ervaring met onver draagzaamheid. Wij hadden wel een uitnodiging mogen krijgen voor de concerten", zei hij bij Het dagelijks bestuur heeft de Verenigde Staten daarom met klem opgeroepen om tot die tijd te blijven handelen op basis van het nu niet meer geldende ak koord als het om het behande len van passagiersgegevens gaat. In het kader van de terrorisme bestrijding eisen de Verenigde Staten dat Europese luchtvaart maatschappijen in totaal 34 ver een verkiezingscongres in Ant werpen. Of Dewinter niet bang is voor het effect van de me- ga-concerten? „Nee, absoluut niet. Dit werkt alleen maar in ons voordeel. Voor de mensen is dit gewoon leuke middag. En als ze straks naar huis gaan, stemmen ze gewoon nog Vlaams Belang." Artiesten Het festival kende vele populai re artiesten, zoals Clouseau en schillende gegevens over passa giers die ze naar de VS vervoe ren verstrekken. Critici vinden dat te veel en willen ook dat de Verenigde Staten die gegevens beperkter mogen gebruiken en bewaren dan nu het geval is. Onderuit Het Europese Hof haalde het ak koord uit 2004 enkele maanden geleden onderuito p formeel-ju- Will Tura. In Brussel zong Roc- co Granata zijn hit Marina. Organisator Barman hoopt dat zijn initiatief '0110' blijft voor bestaan als merk voor soortgelij ke acties tegen onverdraagzaam heid. Een jaarlijks vervolg op de concerten verwacht hij niet, Als eerste reactie luidt donder dag het brandalarm in 25 musea en cultuurcentra in België Het alarm zal een kwartier klinken, als oproep voor verdraagzaam heid. ANP/GPD ridische gronden. Sommige le den van het Europees Parle ment, zoals de Nederlandse Ka- thalijne Buitenweg (Groen- Links) riepen de Europese lucht vaartmaatschappijen gisteren op om per direct op te houden met het verstrekken van passa giersgegevens aan cle VS nu er geen formele juridische basis meer voor is. Maar dat is vol gens een woordvoerder van de Europese Commissie geen optie. „Luchtvaartmaatschappijen ris keren dan een boete van 6000 dollar per passagier en het ver lies van landingsrechten in de VS." Vertragingen Een woordvoerster van de Vere niging van Europese Luchtvaart maatschappijen (AEA) zei dat Europese passagiers met grote vertragingen op Amerikaanse luchthavens te maken kunnen krijgen als de luchtvaartmaat schappijen de door de VS geëis te gegevens niet meer verstrek ken. Passagiers moeten die gege vens dan zelf, bij aankomst in cle Verenigde Staten, alsnog ge ven. Om dat soort vertragingen te voorkomen, adviseert cle Europe se Commissie de luchtvaart maatschappijen om op de oude voet verder te gaan totdat er een nieuw akkoord is. Maar tegelij kertijd heeft Brussel cle Verenig de Staten met klem opgeroepen om de beperkingen voor het ge bruik van de passagiersgege vens uit het oude akkoord te res pecteren. GPD door Anna Ferschtman BRUSSEL - De Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa, de OVSE, heeft aangeboden te bemiddelen in het snel escalerend conflict tus sen Rusland en Georgië. De problemen tussen Moskou en Tbilisi, die zich al jaren voortsle pen, werden afgelopen week ver hevigd door de arrestatie van vier Russische militairen in Ge orgië. Die verdenkt de Russen van spionage. De Russische president Poetin haalde gisteren, in zijn eerste commentaar op de kwestie, hard uit naar de Georgische au toriteiten. Hij beschuldigde het land van 'staatsterrorisme'. Volgens Poetin probeert Geor gië Rusland voortdurend te pro voceren omdat het land denkt 'onder bescherming te staan van buitenlandse sponsoren'. „Maar is dit wel waar?", vroeg de Russi sche president zich hardop af tij dens een spoedzitting van de Russische veiligheidsraad. Moskou stoort zich al langer aan de pro-westerse, en zicht baar anti-Russische koers die de door Hans Heijt BANGKOK - De nieuwe Thaise premier, generaal b.d. Surayud Chulanont, was eerder legerlei der in het Aziatische land. Een al te grote bemoeienis van de mi litairen met de politiek wijst de 63-jarige Surayud echter van de hand. Hij zegt zelf dat hij heeft ge leerd van een staatsgreep in mei 1992. Na een coup opende een groep militairen in de hoofdstad Bangkok het vuur op studenten. Tientallen studenten kwamen daardoor om het leven. Surayud komt uit een familie met een lange traditie van ver zet tegen de machthebbers in Thailand. Surayud werd in 1998 als leger leider aangesteld, Surayud Georgische president Saakasjvi- li sinds zijn aantreden begin 2004 vaart. Georgië wil lid wor den van cle Navo. De Russische minister van Buitenlandse Za ken Lavrov beschuldigde zater dag 'sommige Navo-leden' er van wapens aan Georgië te leve ren. Rusland heeft nog zeker twee militaire bases in de Kaukasi- sche republiek, een overblijfsel uit de Sovj'ettijd. De troepen moeten volgens afspraak uiter lijk 2008 zijn teruggehaald. Poe tin sprak tegen dat de terugtrek king is opgeschort, een bericht clat zaterdag door een hoge mili tair werd verspreid. Georgië wil de Russische militairen zo snel mogelijk weg hebben. De voorzitter van de OVSE, de Belgische minister van Buiten landse Zaken Karei de Gucht, heeft laten weten te gaan bemid delen in het conflict. Hij reist waarschijnlijk vandaag al af naar het gebied. De Gucht riep alle betrokken partijen op cle principes van het internationale recht na te leven, af te zien van provocaties en een directe dialoog op gang te bren gen. ANP kreeg de opdracht voor orde en rust te zorgen in het müitaire ap paraat. Het leger had een slech te reputatie door de talloze coup pogingen en cle betrokkenheid bij drugshandel en andere crimi nele activiteiten. Toen Surayud in 2002 opstapte als hoogste legerbaas, kreeg hij complimenten omdat hij het mi litaire apparaat had geprofessio naliseerd. In 2003 werd hij advi seur van koning Bhumibol Adu- lyadej, die zondag instemde met de aanstelling van Surayud als premier. De junta die premier Shinawa- tra enkele weken geleden afzet te, liet gisteren weten dat Su rayud een jaar het ambt van re geringsleider zal vervullen. Als de junta haar belofte nakomt, worden er in oktober 2007 ver kiezingen gehouden. ANP Familieleden van slachtoffers van het vliegtuigongeluk in Brazilië barsten in tranen uit als ze horen dat alle passagiers van vlucht 1907 zijn omgekomen. foto Denio Simoes/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5