Sluisbrug is duurder en komt later PZC Reynaertland bevriest tarieven Waterschap begint project waterberging in deel Kruispolder In Lamswaarde komen dromen vaak uit Windkracht 9 zet feest De Dijk luister bij Wie is de beste lijntrekker? ■12 Terneuzenaren kiezen voor beeld Vliegende Hollander Vertraging door slepende onderhandelingen tussen Rijkswaterstaat en Hollandia papieren karton (Cr1 Cu maandag 2 oktober 2006 door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Met een bijeen komst en de bekendmaking van het 'winnende' beeld werd zater dagavond in paviljoen De West kant de zesde editie van de Beel denroute Terneuzen afgesloten. Het beeld de Vliegende Hollan der, van kunstenaar Joeri Stub- be, werd door de jury uitgeko zen als het mooiste en zal door de gemeente Terneuzen worden aangekocht. Samen met de kun stenaar gaat de gemeente kijken waar het kalkzandstenen kunst werk van het schip geplaatst zal worden. Stubbe zelf heeft wel een favoriete plek. „Het zou prachtig zijn als het beeld hier op de Scheldedijk, vlakbij het jachthaventje, een mooi plek krijgt. Het is een ode aan de zee en hier is het ook gemaakt." De 23 kunstenaars uit Zeeuws-, J Oost- en West-Vlaanderen uit het collectief van kunstenaar en beeldenroute-initiator Chris Fer- ket hebben van juni tot septem- ber hun kunstwerken op de dijk aan de Westkant en in de Grote Kerk tentoongesteld. Ook de Terneuzense Onderne mers Vereniging kocht een beeld aan. Het kunstwerk van 1 Stef Orti zal een prominente plaats krijgen in Terneuzen. door Harold de Puysseleijr HULST - De tarieven voor het overdekte zwembad Reynaert land in Hulst worden de komen de jaren bevroren op het niveau van dit jaar. De gemeente heeft dat afgesproken met exploitant F. Lievens van Reynaertland. In het contract tussen beide par tijen over de privatisering van het voormalige gemeentelijke zwembad was afgesproken, dat Lievens jaarlijks een exploitatie subsidie van de gemeente zou krijgen, aangepast volgens de consumentenprijsindex 'alle huishoudens'. Daarnaast stond in het contract dat Lievens de ta rieven van het zwembad mocht verhogen, alleen werd daarbij geen prijsindex genoemd. De tarieven van Reynaertland werden van 1999 tot en met 2005 jaarlijks aangepast op de prijsindex die ook overeengeko men was voor de exploitatiesub sidie. Maar dit jaar hanteerde Lievens plotseling de prijsindex voor sportaccommodaties, met als verweer dat contractueel niet vastlag van welke index hij uit moest gaan. „De prijsindex voor sportaccommodaties ligt aanzienlijk hoger dan de prijsin dex 'aRe huishoudens'. Die in dex wordt bepaald door hele an dere wegingsfactoren, waaron der de stijging van de energie prijzen", legt wethouder F. de Vries (middelen) uit. Hij voerde na kritische vragen over de ex ploitatie van Reynaertland door zijn eigen partij Progressief Hulst een aantal gesprekken met Lievens. „We zijn het er over eens geworden dat de inten tie om uit te gaan van de prijsin dex 'alle huishoudens' altijd dui delijk is geweest. Dat is ook zo door de exploitant toegepast tot en met vorig jaar. Dat betekent dat de tarieven van Reynaert land nu feitelijk zo'n procent of tien te hoog liggen. Dat lijkt veel, maar in absolute zin valt dat natuurlijk reuze mee. Bij een tarief van twee euro praat je dan over een bedrag van twee dubbeltjes." De gemeente is met Lievens overeengekomen, dat voortaan de prijsindex 'alle huis houdens' wordt gehanteerd. De tarieven van Reynaertland blijven daarom gehandhaafd op het niveau van 2006, tot het prijsniveau van deze index is be reikt. „Want we kunnen dat nu niet meer repareren", verklaart de wethouder. „Je kunt de men sen die dit jaar een kaartje ge kocht hebben dat geld toch niet meer terug geven." door Sheila van Doorsselaer KRUISDORP - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen begint vol gende week met de verbetering van de waterloop in het westelij ke deel van de Kruispolder, vlak bij buurtschap Kruisdorp. Het doel van dit project is het her stellen van de oevers door onder- houds-1 en natuurvriendelijke oevers aan te leggen. Ook ont staat zo meer ruimte voor water berging in de Kruispolder. De oevers van de waterloop die parallel loopt aan de Schapers- dijk en de Kruisstraat kalven af. Hierdoor loopt de afvoercapaci- teit en de waterberging terug. Daarnaast ontstaat er een ge vaarlijke situatie, omdat de oevers kunnen inzakken. Het project dat de nijpende situatie moet herstellen, wordt in drie fa ses uitgevoerd. In de eerste fase wordt begon nen met het uitbaggeren van de waterloop en het aanleggen van onderhouds- en natuurvriende lijke oevers. Vervolgens wordt over een lengte van ongeveer één kilometer betuining (paal tjes) geplaatst langs percelen waar de aanleg van natuurvrien delijke oevers niet mogelijk is, omdat er siertuinen liggen. De oever achter de betuining wordt daarna hersteld door deze bij te vullen met grond afkomstig uit de waterloop. Deze eerste fase is vermoedelijk gereed rond half maart. In de tweede en derde fa se van het project wordt ge werkt aan de waterloop die grenst aan agrarische percelen. De oevers worden afgegraven en hersteld waarbij een flauwe oever ontstaat. Ook hier komen onderhouds- en natuurvriende lijke oevers. De waterloop wordt uitgebaggerd en de grond die daarbij vrijkomt wordt op aangrenzende percelen in een de pot gestort om te kunnen ontwa teren. Vervolgens wordt de dro ge grond uitgestrooid over de pegcelen of wordt deze gebruikt om elders de bodem te egalise ren. Fase twee en drie worden gelijktijdig uitgevoerd en het he le project zal naar verwachting in het voorjaar van 2008 zijn af gerond. De kosten van de eerste fase zijn al berekend. Het schap gaat uit van iets meer dan honderddui zend euro. Een deel hiervan wordt gesubsidieerd vanuit de 'Tijdelijke Regeling Eenmalige Uitkering Bestrijding Regionale Wateroverlast', ook wel de 100-miljoen regeling genoemd. In het kader van de Uitvoerings projecten Waterbeheer 21e eeuw heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat in 2004 eenmalig landelijk honderd mil joen euro subsidie verstrekt. Het waterschap Zeeuws-Vlaan deren heeft toen voor de realise ring van vijf projecten een subsi dietoezegging van ruim 1,7 mil joen euro pntvangen. Papier is zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder het is. Want waar vertrouw je de eerste schetsen van het beeld dat je voor ogen hebt aan toe? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. door Wout Bareman TERNEUZEN - Rijkswaterstaat ondertekent vermoedelijk eind deze week pas een contract met Hollandia in Krimpen aan den IJssel voor de bouw van een nieuwe basculebrug voor de zee sluis in Terneuzen. Dat is veel la ter dan verwacht. Oorzaak wa ren de aanslepende prijsonder- handelingen. Het gevolg is dat de nieuwe noordbrug pas in het najaar van 2007 in gebruik kan worden genomen. Hoofd waterdistrict Wester- schelde W. Vinke van water staat in Terneuzen: „We dach ten maanden geleden al dat we er met de bruggenbouwer uit waren, maar toen bleek plotse ling dat hun prijsaanbieding Van Boom wil extra subsidie oud papier TERNEUZEN - Het Terneuzen se raadslid G. van Boom (TOP/Gemeentebelangen) denkt dat de verenigingen die oud pa pier ophalen nog recht hebben op extra subsidie over 2005. In schriftelijke vragen aan bur gemeester en wethouders herin nert Van Boom aan afspraken die zijn gemaakt bij de invoe ring van een nieuwe subsidiere geling per 1 januari vorig jaar. Daarin is opgenomen dat bij een gunstige marktsituatie de meer opbrengsten van het oud papier op fifty-fifty basis aan de vereni gingen en de burgers wordt uit gekeerd. Respectievelijk in de vorm van een extra subsidie-uit kering en via de vaststelling van de afvalstoffenheffing. „Tot op heden is er door de clubs over het jaar 2005 geen extra uitke ring ontvangen, terwijl de prij zen voor oud papier op de we reldmarkt sinds 1 januari 2005 enorm gestegen zijn." Als er geen extra uitkering komt, wil Van Boom dat met financiële ar gumenten onderbouwd zien. was gebaseerd op globale infor matie. De calculatietijd was te kort en daardoor moesten we op nieuw om de onderhandelingsta fel." De vervanging van de noordbrug zou waterstaat, vol gens de eerste afspraken die van juni dateren, zo'n 4,5 miljoen eu ro kosten. Maar toen de con tractonderhandelingen in een beslissend stadium kwamen, bleek de prijs aanzienlijk hoger uit te vallen. Waterstaat ging daarmee niet akkoord en vroeg Hollandia het huiswerk over te doen. Dat resulteerde in een la gere vraagprijs, die voor water staat nu wel acceptabel lijkt. Vinke wil geen bedragen noe men, maar noemt het bedrag dat nu op tafel ligt 'dicht bij wat voor ons aanvaardbaar is'. De slepende onderhandelingen hebben wel tot gevolg dat de brug op z'n vroegst direct na de zomer van 2007 kan worden op geleverd. Vinke: „De huidige op gelapte noordbrug wordt weke lijks gecontroleerd en die houdt zich prima. Die haalt volgend najaar wel." De voorbereidin gen voor de bouw van de nieu we, aangepaste brug hadden niet te leiden onder de stroeve prijsonderhandelingen; ze gin gen gewoon door. Daarom kan Hollandia ook, direct nadat het contract is ondertekend, begin nen met de bouw. In juni besloten minister Peijs van Verkeer en Waterstaat en haar Vlaamse collega Peeters van Openbare Werken dat de zeesluis niet zou worden uitge rust met twee, door Gent zo vu rig gewenste, minder kwetsbare rolbruggen. Er werd andermaal gekozen voor basculebruggen, zij het in een aangepaste vorm (ze worden verder achteruit ge plaatst, waardoor aanvaringen kunnen worden vermeden). De bouw van de zuidbrug wordt binnenkort op Europees niveau aanbesteed. De discussie over vervanging van de twee sluisbruggen speelt al jaren, maar kwam in een stroomversnelling nadat de noordbrug eind februari zwaar werd beschadigd bij een aanva ring door een roroschip. Maquette van de seniorenwoningen middenin het dorp die bedacht zijn door Willy van Puijvelde. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer LAMSWAARDE - Dromen zijn doorgaans bedrog, maar in Lamswaarde hebben ze veel kans uit te komen. Van de drie door de bevolking uitgekozen ideeën van het Droomtraject Lamswaarde 2015 is er al een ge realiseerd, een andere is in de af rondende fase en voor de laatste droom ziet het er ook veelbelo vend uit. Vorig jaar koos de bevolking van Lamswaarde drie projecten die Lamswaarde mooier en leef baarder moeten maken en die voor 2015 gerealiseerd moeten zijn. Daarvoor was in verschil lende sessies al gedroomd over de toekomst van Lamswaarde, Dorpelingen zelf bedachten de plannen en de andere inwoners mochten kiezen welke projecten serieus opgepakt moeten wor den. Dat werden een picknick bankje aan de Boudeloodijk met uitzicht over de Wêêl, een Sport Ontmoetings Plek (SOP) en het zogenoemde Ten-a Sancta-hof- je, seniorenwoningen midden in het dorp. Het picknickbankje staat er in middels al en er wordt veelvul dig gebruikt door fietsers en wandelaars die even een pauze inlassen. De SOP; een ontmoe tingsplaats voor jongeren waar ze niet alleenkunnen Metsen maar ook kunnen basketballen en tafeltennissen, zal ook niet lang meer op zich laten wach ten. De SOP is voorzien bij de voetbalvelden van Lamswaarde en met de aanleg wordt mis schien al voor het eind van het jaar begonnen. Ook hoopt het dorp op het uitko men van de grootste droom: de seniorenwoningen midden in het dorp. Geestelijk vader van dit idee is Lamswaardenaar Wil ly van Puijvelde. Hij bedacht het ouderenhofje en maakte er meteen twee varianten van; een met futuristische bebouwing en eentje met een heel knusse uit straling. Het tweede model, se cuur vormgegeven in een ma quette, oogstte de meeste lofui tingen van zijn dorpsgenoten. De huizen voor de bejaarden zouden volgens de dorpelingen 'prachtig passen in wat in de volksmond 'de wai (wei) van Babs' heet, een groot perceel midden in het dorp waar tijdens de dorpskermis ook vaak spelle tjes voor de jeugd worden gehou den. Van Puijvelde bedacht het Terra Saneta-hofje omdat dit niet alleen goed zou zijn voor de ouderen, die zo langer in hun ei gen dorp kunnen blijven wonen, maar ook voor de jongeren. Want als de senioren in het hof je terechtkunnen, komen er el ders in het dorp weer woningen vrij voor anderen. door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Dweil band Windkracht 9 uit Klooster- zande heeft er dit jaar patent op om zich te presenteren tussen de top van de Nederlandse bands. schappij Universal was blijk baar danig onder de indruk van onze presentatie. Anders kan ik deze uitnodiging, die tot het laatste moment geheim moest blijven, niet verMaren. Om be slagen ten ijs te komen hebben we extra gerepeteerd." Wind kracht 9 beet gisteravond met een vijftien minuten durende medley van vijf Dijknummers het spits af. Daarna volgden on der meer Rowwen Hèze, Nor maal, Acda en de Munnik, Pas- kal Jakobson van Bief, Syb van der Ploeg en Van Dik Hout. Ma nuele Kemp deed de presenta tie. informatiecentrum Gisteravond droegen de muzi kanten in Paradiso in Amster dam hun steentje bij aan een ver- rassingsparty voor De Dijk. Precies op de dag dat die mu- ziekformatie 25 jaar geleden voor het eerst van zich liet ho ren in het voorprogramma van Raymond van het Groenewoud (1 oktober) werd de populaire groep door de platenmaatschap pij 'Universal en verschillende Nederlandse bands in het zonne tje gezet. „Dat wij, zeg maar als boertjes uit Kloosterzande, tus sen de crème de la crème van de Nederlandse bands mogen toete ren is wel de grootste verrassing van de avond", zei secretaris Peter de Kort. Windkracht 9 dankte de uitnodi ging aan een spetterend optre den in het voorprogramma van het jubileumconcert dat De Dijk in februari van dit jaar in een volle Ahoy' in Rotterdam speel de. De Kloosterse blazers waren er op uitnodiging van De Dijk-muzikant Jan Bart Meyers.Hij blies ook enkele ja ren een deuntje mee bij Wind kracht 9. De dweilband zette in het voor programma met nummers van De Dijk tegelijk de toon voor een onvergetelijk jubileumcon cert. De Kort: „Platenmaat- MIDDELBURG - Adrie Verhage heeft er een redelijke gang in achter het span van vier koudbloedpaar- den. Ze trekken hun voren in de zware kleigrond bij kaasboerderij Schellach in Middelburg. Het is hard werken achter de sterke trekpaarden. Verhage werd zaterdag met zijn vierspan vierde in de Open Zeeuwse titelstrijd trekpaardploegen van de stichting het werkend trekpaard. Op de eerste plaats van het fotogenieke evenement eindigt Leo de Visser uit Ritthem. Ongeveer twintig deelnemers deden mee aan het ploegwerk op historische wijze. Het publiek genoot ervan. De paarden liepen soms een paar metertjes achteruit om een stukje land opnieuw te bewerken. De jury volgde de verrichtingen kritisch. Er mocht niets onbewerkt blijven. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42