Start van het herstel open duinen PZC PZC Jeugdclub Kom en Zie op oude sterkte Potje golf op een prima stek Klanken jarig Marcussen-orgel gaan door je heen Sjaak Vane vertelt in bibliotheken 11 Mogelijk uitbreiding van project in de toekomst SHMUDO maandag 2 oktober 2006 door Esme Soesman NIEUW-HAAMSTEDE - Het is een project van lange adem, maar de eerste resultaten zijn komende week al te zien. Vrij willigers van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland gaan mor gen aan de slag om de voorste strook van het duingebied tus sen het Verklikkerpad en het Middenpad bij Nieuw-Haamste- de kaal te maken. Slaat de aan pak aan, dan komt er een ver- volg. Doelstelling van het project Open Duinen is om het land schap van vroeger in ere te her stellen. In de jaren tachtig was het duingebied veel opener, schetst E. Voogd van de Stich ting Landschapsbeheer. Gras land, duindoornstruweel in de verte en 'duin beheersten het landschap. Inmiddels is het voor al de Amerikaanse vogelkers die de dienst uitmaakt. Nog een streven is om de natuur waarde van het gebied te vergro ten. Mede met het oog daarop zijn afgelopen week twee poelen gegraven, waarvan gehoopt wordt dat ze een aantrekkende werking op de zeldzame wit- snuitlibel hebben. Dat werk is door een aannemer gedaan. De ze week wordt drie dagen lang (dinsdag, woensdag en vrijdag) door vooral vrijwilligers (met handzagen) gewerkt aan het ka ler maken van het duingebied. Op een paar plekken wordt de boel helemaal kaal gemaakt, zo dat er weer zand is te zien. De af gezaagde bomen en struiken worden door paarden van de Stichting Zeeuws Trekpaard af- lightsheer laserdag alles over definitief ontharen, de mogelijk heden, de oplossingen, oktober de juiste adviezen afslanken met prodimed proteïne dieet met persoonlijke begeleiding door diëtiste, verlies 6 tot 10 kilo per maand zonder honger, geen jojo effect, werkt snel en effectief, medisch onderbouwd bezoek onze nieuwe (jubileum)website: www.parfumerievanbiemen.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl per jaar herhaald. De bodem zit nog vol zaad, legt Voogd uit. „We denken dat met maaien on der controle te krijgen." Maar daarmee houdt het niet op. Uiteindelijk is het de bedoe ling dat koeien het gebied gaan begrazen. Met dat doel voor ogen wordt de binnen dit pro ject afgegraven grond gebruikt om een laag walletje (een oud landschapselement) langs de Strandweg aan te leggen. De met gras begroeide wal zorgt er in de toekomst voor dat rasters niet zijn te zien. ITet project Open Duinen is door aanwonenden aangezwen geld. Een bewoner van een huis aan de Strandweg kaartte het ver lies aan uitzicht op de duinen bij de overheid aan. Zijn wens sloot naadloos aan bij de provin ciale ontwerpbeheersvisie dui nen Kop van Schouwen, blikt Voogd op de planvorming terug. De Stichting Open Duinen is op gericht om met de twaalf betrok ken particuliere eigenaren te praten. De laatste daarvan heeft on langs met het plan ingestemd. Ook is de stichting subsidieaan vrager. Pakt de klus naar tevre denheid uit, dan zullen meer ter reinen rond Nieuw-Haamstede aangepakt gaan worden, ver wacht Voogd. Hij denkt daarbij aan de omgeving Torenweg. Na de grote schoonmaak volgt een maaibeurt. Dit wordt de ko mende jaren één tot twee keer (Advertentie) za shiseidö open dag, speciaal voor mannen: professionele uitleg over het revolutionaire oktober haarproduct 'adenogen' tegen kaalheid en dunner wordend haar varilite laser revolutionaire, nieuwe apparatuur: definitieve oplossing voor o.a. couperose, pigment- vlekken, steelwratjes Liedjes zingen bij het kampvuur; het nieuwe seizoen van jeugdvereniging Kom en Zie is idyllisch begonnen. door Esme Soesman SIRJANSLAND - Met elkaar praten over hoe je het beste in het leven kan staan met je geloof. En plezier hebben. Want ook dat is uitgangspunt van jeugd vereniging Kom en Zie in Sirjansland. Na een dip in het ledenaantal als gevolg van de kerkscheuring in 2004 is de jon- gerenclub van 'hervormd Sir' weer hele maal terug. Met een knapperend kamp vuur werd het nieuwe seizoen dit week einde sfeervol geopend. Ze hebben net een gesprek over commu nicatie achter de rug. Steevast wordt het eerste deel van de eens in de twee weken gehouden bijeenkomst gebruikt om over de Bijbel te praten, vaak gekop peld aan een thema. Dit jaar staat 'Ont moeting met Jezus' centraal. „Je leert hoe je het beste in het leven kan staan met je geloof", vertelt Paula Schot (13) uit Zierikzee over dat bijbel gedeelte van de clubavonden. „Plet is heel fijn om met kinderen van je eigen leeftijd over zulke dingen te praten. Je ouders zijn toch ouder en je hoort ook dë verschillende meningen die er soms zijn", verwijst ze naar de brede samen stelling van de jeugdvereniging. Niet alleen gaan de leden naar verschil lende scholen (van Calvijncollege in Goes tot Prins Maurits in Middelhar- nis), ze zijn ook afkomstig uit diverse plaatsen op Schouwen-Duiveland. Bo vendien zijn zowel jongens als meiden tussen de twaalf en zestien jaar lid. Twee jaar geleden kreeg de kerkgemeen te en daarmee ook jeugdvereniging een zware klap te verwerken. Als gevolg van de landelijke kerkfusie raakte de kerkgemeenschap van Sirjansland ver deeld. De gemeente splitste zich op. Het ledenbestand van Kom en Zie daalde dramatisch van 21 naar 7 leden. Daar over is binnen Kom en Zie op dat mo ment nauwelijks gepraat. „Wij stonden wel open voor gesprekken, maar heb ben niets geforceerd. We wilden geen tweedracht zaaien binnen gezinnen", zegt jeugdleider Wim Storm over het standpunt dat hij met collega-leidster Eline Aarnoudse innam. Paula Schot, destijds kersvers lid, merkte ook nauwe lijks iets van de gevolgen van de scheu- ring. „Ik was daar nog te jong voor." Het piepkleine groepje dat overbleef, er voer ze niet als saai „Nee hoor, dat was ook heel leuk. We waren met zeven mei den en de meesten kende ik al goed. Ploewel het voor velen een zware perio de is geweest, is Storm er de man niet naar om met spijt achterom te kijken. Ook de jongeren die door zijn gegaan onder de naam hersteld hervormde ge meente, hebben alweer een eigen club, geeft hij aan. En Kom en Zie is het sindsdien evenmin slecht gegaan. De omvang van het ledenbestand van wel eer wordt dit jaar naar verwachting zelfs overtroffen. Omdat er weer kinde ren zijn bijgekomen, verklaart Storm. „En vanwege de mond-tot-mondrecla- me. Het is gezellig. Je kunt vrijuit met elkaar praten," Dat kan heel nuttig zijn, legt Dianne foto Marijke Folkertsma Aarnoudse (14) uit Bruinisse later uit. „Bijvoorbeeld als je twijfelt over een En gelse songtekst. Is dat nou verantwoord om naar te luisteren? Of als er iets in de preek is wat je niet begrijpt. Wat ook leuk is: anders zie je elkaar alleen maar in de kerk. Hier heb je echt contact. Er is sfeer." Want het is elke keer weer gezellig, ge ven de jongeren van alle kanten spon taan aan. Dat is ook merkbaar tijdens de openingsavond, waar rondom het vuur gitaren en liedbundels tevoor schijn worden gehaald. Er wordt volop gekletst, gelachen én gehuiverd. Want in het pikkedonker moet natuurlijk ook nog even het spel 'nachtwacht' worden gespeeld. „Ja, het is leuk. Ik blijf er op", glun- dert Maria Kwint (14) uit Sirjansland. Een paar maanden geleden is zij van uit Canada naar Sirjansland verhuisd, waar haar vader - sinds de scheuring was die functie vacant - als predikant is beroepen. De jeugdclub Kom en Zie straalt precies uit wat Maria in Neder land hoopte te vinden. „De mensen hier zijn sociaal. En dat vind ik erg fijn." door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Het Marcussen- orgel klinkt volgens velen scherp en gaat door merg en been, maar dat is juist kenmer kend voor het instrument dat na de Tweede Wereldoorlog popu lair werd. „Als je het bespeelt, voel je de klanken door je heen gaan. Het verveelt nooit, maar inspireert je juist", aldus musi cus Mar van der Veer. De Deense firma Marcussen is tweehonderd jaar geleden be gonnen met het bouwen van or gels. Nederland kent nog veer tien Marcussen-orgels, waarvan de oudste in Utrecht staat. Uit die stad kwam het idee om het orgel afgelopen zaterdag lande lijk in de belangstelling te zet ten. Mar van der Veer, bijgestaan door organist Prosper Sevestre, zette het programma in Zierik zee in elkaar. In het zuidwesten van Neder land werd zelfs een 'ketting van orgels' georganiseerd, wat zo veel betekent als een estafette van concerten in verschillende steden. Een delegatie van een Vlaarclingse orgelkring, bestaan de uit een man of veertig, had er zelfs een bus voor afgehuurd. Na een concert op het orgel in Moerdijk haastten ze zich naar Zierikzee om in de Gasthuis- kerk en vervolgens de Willibror- duskerk naar een concert te luis teren. De laatste in de rij van de 'oi'gel-ketting' was een uitvoe ring in de Maria Magdalenakerk in Goes. Orgelliefhebber A. Peters geniet zichtbaar van de klanken die door het godshuis galmen en neemt ook nog even tijd om een foto te maken van het instru ment. „Als ik in een kerk zit en er wordt op een orgel gespeeld, kom ik tot rust, Maar het is niet alleen rustgevend. Ook de ma nier waai'op 'zo'n instrument in elkaar zit, vind ik ontzettend kunstig." Wanneer het concex't van Van der Veer ex-op zit, is het tijd om zich te voet te begeven naar de Het Marcussen-orgel in de Gasthuiskerk in Zierikzee. Willibrorduskerk. Sevestx'e: „Toevallig zijn beide orgels in Zierikzee op dezelfde dag in 1964 in gebruik genomen. Toen ging men ook te voet van kerk naar kerk en het leek ons leuk om dat nu weer te doen." Maar voordat de stoet verderging, ZIERIKZEE - De bibliotheken op Schouwen-Duiveland heb ben kinderboekenschrijver Sjaak Vane gestrikt voor het geven van drie vertelvoorstel lingen. De voorstellingen zijn in het kader van de kinderboe kenweek. Thema is dit jaar 'die ren'. Naast de voorstellingen (waai de kinderen actief aan mee kun nen doen) wordt ook een quiz gehouden om de diei'enkennis te testen. De middagen zijn bedoeld voor kinderen van groep drie tot en met groep acht. De eerste voorstelling is op woensdag 11 oktober om 13.30 uur in de Stolpe in Ziexdkzee. Winkelier geslagen door dieven GOES - In een winkel in de Lange Vorstraat in Goes on stond vrij dagmiddag rond kwart over vijf een handge meen tussen een winkelier en twee Middelbux-gse jonge ren, die een broek gestolen hadden. De Goese winkelier betrapte de jongeren van achttien en negentien jaar op de diefstal toen het alarm afging. Nadat de twee de broek had teruggegeven wilden ze vertrekken. Toen de winkelier de politie waarschuwde ontstond een handgemeen tussen hem en de dieven. De winkeleigenaar werd daarbij divex'se keren in zijn gezicht en maag gesla gen. Twee klanten schoten hem te hulp en hielden de die ven in de bedwang tot de politie arriveerde. De Middelbux-gers zijn aangehouden. Later bekende de ne- gentienarige van het stel ook nog een T-shirt in een ande re winkel gestolen te hebben. De twee zijn overgebracht naar Torentijd. De zaak is nog in onderzoek. De Visser wint trekpaardploegen MIDDELBURG - Koudbloedpaarden trokken hun voren in de zware kleigrond bij kaasboerderij Schellach in Mid delburg. De Open Zeeuwse titelstrijd trekpaardploegen van de stichting het werkend trekpaard werd zaterdag ge wonnen door Leo de Visser uit Ritthem. Dronkaard veroorzaakt aanrijding KAPELLE - Een 42-jarige man uit Krabbendijke is zater dagavond aangehouden, omdat hij in Kapelle een aanrij ding had veroorzaakt. De man bleek drie keer te veel te hebben gedronken. De man was rond kwai't over negen 's avonds op de Viaductweg' in Kapelle op de vex'keerde weghelft beland. Hij botste daaxdoor op een tegemoetko mende auto, die werd bestuurd door een 23-jax-ige vrouw uit 's-Gravenpolder. De vrouw bleef ongedeerd, maar haar twee passagiers moesten voor onderzoek naar het zie kenhuis. De één had een hoofdwond en de ander was on wel geworden. Tegen de verooi'zaker van het ongeval, die ongedeerd bleef, is een proces-verbaal opgemaakt. Zijn rijbewijs is ingenomen. Hennepkwekerij ontmanteld TERNEUZEN - De politie heeft zaterdagmiddag in een pand aan de Tholensstraat in Terneuzen een hennepkwe kerij aangetroffen en ontmanteld. De kwekerij was ver deeld over vier ruimtes en bestond in totaal uit oxxgeveer achthonderd planten. De planten en de benodigde appara tuur zijn in beslag genomen. Delta was ook ter plaatse ge komen omdat de stroom vermoedelijk illegaal werd afge tapt. De politie hield zaterdagavond een 33-jaxige Terneu- zenaar aan. Na verhoor is hij weer in vrijheid gesteld. Felle brand vernielt keuken NIEUW-NAMEN - Een korte felle brand heeft gistei'och- tend rond elf uur de keuken van een woning in de Arnout- straat in Nieuw-Namen verwoest. De rest van de woning liep zware i'ookschade op. Volgens de bewoonster ging aan de bx-and een ontploffing vooraf. De brandweer van Hulst rukte uit met drie bluseenheden. Na de bluswerk zaamheden werd een rookafzuigventilator ingezet om de zware rookontwikkeling te lijf te gaan. De schade loopt in de tienduizenden euro's. Golfen in het zand, het is weer eens wat anders dan op keurig ge maaide greens. Het strand stelde de organisatie soms voor een lasti ge opgave, maar de belangstelling voor het ludieke evenement is overweldigend. foto Marijke Folkertsma foto Marijke Folkertsma werd het instrument eerst nog vele malen op de gevoelige plaat vastgelegd of vaix heel dichtbij bekeken. Dezelfde dag, maar dan om 14.30 uur begint de voorstelling in de Zaete in Bruinisse en de laatste voorstelling is op donderdag 12 oktober om 15.15 uur in De Schutse in Haamste de. door Esme Soesman RENESSE - Een potje golf bij prima weer op een prachtige stek. Hoewel... potje? De deelne mers aan de tweede editie van het North Sea Beach Golf Toer nooi waren zaterdag vijfenhalf uur aan slag. Zij brachten rond de 10.000 euro binnen. Geld be stemd voor de Stichting Paard rijden Gehandicapten Schou wen-Duiveland. „Het was uiterst succesvol", vat voorzitter O. Verwest van de fundraisecommissie van de orga niserende Lionsclub Schouwen- Duiveland naderhand samen. Achtendertig vierkoppige teams trokken met hun club over het strand nabij overgang Watergat bij Renesse. Voor die plek was bewust geko zen op basis van de vorig jaar opgedane ervaring. Op het druk kere deel van het strand moes ten golfers en wandelaars toen voor elkaar wijken. Op het nu gekozen bredere - en verder- af gelegen - stx-and kon in alle vrij heid (met gps) een uitgebreid parcours worden uitgezet. En dat smaakt naar meer, blijkt uit Vexwests woorden. Ondanks de wachtlijst die dit jaar moest worden ingesteld vanwege de grote belangstelling, denkt hij daax'bij niet direct aan een gro ter deelnemersveld. Hoewel ook de zakelijke belangstelling voor het evenement (bedrijven die hun relaties mee willen nemen naar de Schouwse kust) merk baar groeit, zo geeft Verwest aan. De organisatie kiest er in eerste instantie voor het evenement in de huidige omvang verder te ver beteren. De ligging op strand vei'gt nogal wat logistieke romp slomp, doet Vexwest de organisa torische kant van het verhaal uit de doeken. Temeer omdat er bijzondex-e ingx-ediënten, zoals een mossellunch, op strand wer den gepresenteerd. Het gaf overi gens ook een ludiek tintje aan het North Sea Beach Golf Toer nooi. Deelnemers werden per paardentram naar strand ge bracht en - na afloop van het af sluitende feest in strandpavil joen Zuid-Zuid-West - met trac toren en platte wagens afge voerd naar hotel De Zeeuwse Stromen. agenda I STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur Openbare vergadering Commissie Openbare Ruimte (o.m. structuurschets Bruinisse).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33