Ruzie over zandwinning dreigt PZC Ouderwets dorpsfeest in Ovezande Marcussen-orgel gaat dwars door je heen Musica Cordis wint Korenmaat Schippers pikken maatregelen rond Hooge Platen niet SH ixeido ,11 door Wout Bareman TERNEUZEN - Er dreigt een treffen over de zandwinning op de Westerschelde. Zandschip- pers, Rijkswaterstaat en de na tuurbeschermers zijn het niet eens over de wijze waarop dat nu gebeurt en in de toekomst zou moeten worden geregeld. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), Het Zeeuwse Landschap en Vogelbescherming Neder land willen dat de ruim dertig zandschepen hun activiteiten in het natuurgevoelige gebied rond de Hooge Platen bij Hoofdplaat staken. Rijkswaterstaat wil niet zover gaan, maar is wel bereid de mi lieu- en natuurorganisaties tege moet te komen door het opleg gen van beperkingen aan de zandschippers. Maar daarmee doorkruist waterstaat een eer der genomen besluit om de zand- overslag te concentreren in het zogenoemde "Vaarwater bij Hoofdplaat, een deel van de Westerschelde waar de schepen de overige scheepvaart niet hin deren. De schippersvereniging Koninklijke Schuttevaer regio Zeeland voelt niets voor beper kingen en is van plan tegen de voorgenomen beleidswijzigin gen in beroep te gaan. Speedboten Volgens regio-coördinator J. de Vries van Schuttevaer ondervin den vogels en zeehonden geen enkele hinder van de zandwin ning. De hinder wordt vooral veroorzaakt door mensen, die in het zomerseizoen met speedbo ten, jachten en rondvaartboten in het-natuurgebied worden af gezet. De zaak speelt al meer dan een jaar. De natuur- en milieuor ganisaties stelden in een overleg met waterstaat vast 'dat in het Vaarwater langs Hoofdplaat bijna altijd sprake is van (poten tiële) negatieve effecten op de aanwezige fauna'. Zeehonden en vogels zouden ongelooflijke hinder ondervinden van de zand schepen. Daarom zouden de schippers voortaan uit de buurt agenda STREEKACTIVITEITEN GOES - Palazolli Goes, 10.00 - 12.00 uur: Ontmoetingsmorgen borstkanker- patiënten; HAIMSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - De Stenge, 19.15 uur: Bridgen bij de Bridgeclub Borsele; Achter de Hervormde kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 9.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnastiek; Nederlands Hervorm de kerk, 10.00 - 12.0Q uur: Inloopoch- tend; Zaal Groenewoud, 16.45 - 17.45 uur: Bewegen voor carapatiënten; KRABBEN DUKE - 't Aerum Uus, 18,45 uur: Meidenclub groep 6 t/m 8; KRUIN1NGEN - Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: Aquajogging; 19.30 uur: Aquarobics; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; WEMELDINGE - De Wemel, 9.15 - 10.00 uur en 10.00 -10.45 uur: Meer be wegen voor ouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Koers- bal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Tref punt, 13.00 -17.00 uur: Biljarten. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Flarmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van de Hooge Platen moeten blijven en moeten worden ver wezen naar de Springergeul. Zo •niet, dan zouden de schippers naar minder natuurgevoelige locaties in de buurt moeten ver huizen. De schippers voelen daar hele maal niets voor. Volgens Schut tevaer vindt er in het Vaarwater bij Hoofdplaat al ruim tien jaar zandoverslag plaats, zonder dat dit ooit tot noemenswaardige problemen op nautisch of eco logisch gebied leidde. Vorig jaar door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Het Marcus- sen-örgel klinkt volgens velen scherp en gaat door merg en been, maar dat is juist kenmer kend voor het instrument dat na de Tweede Wereldoorlog popu lair werd. „Als je het bespeelt, voel je de klanken door je heen gaan. Het verveelt nooit, maar inspireert je juist", aldus musi cus Mar van der Veer. De Deense firma Marcussen is tweehonderd jaar geleden be gonnen met het bouwen van or gels. Nederland kent nog veer tien Marcussen-orgels, waarvan de oudste in Utrecht staat. Uit die stad kwam het idee om het orgel afgelopen zaterdag lande lijk in de belangstelling te zet ten. Mar van der Veer, bijge staan door organist Prosper Se- vestre, zette het programma in Zierikzee in elkaar. In het zuidwesten van Neder land werd zelfs een 'ketting van orgels' georganiseerd, wat zo veel betekent als een estafette van concerten in verschillende steden. Een delegatie van een Vlaardingse orgelkring, bestaan de uit een man of veertig, had er zelfs een bus voor afgehuurd. werd in het gebied gedurende 250 dagen ongeveer vijf miljoen ton zand overgeslagen. Daarbij waren acht zeeschepen en ruim vijfentwintig binnenschepen be trokken. Meestal gaat het om zes schepen tegelijk, die an derhalf uur nodig hebben om te laden. Veiligst Regiocoördinator De Vries van Schuttevaer: „Deskundigen van zowel de Scheepvaartdienst als van de betrokken overslagbedrij- Na een concert op het orgel in Moerdijk haastten ze zich naar Zierikzee om in de Gasthuis- kerk en vervolgens de Willibror- duskerk naar een concert te luis teren. De laatste in de rij van de 'orgel-ketting' was een uitvoe ring in de Maria Magdalenakerk in Goes. Orgelliefhebber A. Peters geniet zichtbaar van de Manken die door het godshuis galmen en neemt ook nog even tijd om een foto te maken van het instru ment. „Als ik in een kerk zit en er wordt op een orgel gespeeld, kom ik tot rust. Maar het is niet alleen rustgevend. Ook de ma nier waarop zo'n instrument in elkaar zit, vind ik ontzettend kunstig." Wanneer het concert van Van der Veer erop zit, is het tijd om zich te voet te begeven naar de Willibrorduskerk. Sevestre: „Toevallig zijn beide orgels in Zierikzee op dezelfde dag in 1964 in gebruik genomen. Toen ging men ook te voet van kerk naar kerk en het leek ons leuk om dat nu weer te doen." Maar voordat de stoet verderging, werd het instrument eerst nog vele malen op de gevoelige plaat vastgelegd of van heel dichtbij bekeken. ven hebben vastgesteld dat de overslag in het Vaarwater langs Hoofdplaat ten opzichte van an dere locaties in de Scheldemond het veiligste alternatief is op zo wel nautisch als milieutech nisch gebied." En het verbaasde Schuttevaer dan ook enorm dat de milieuor ganisaties plotseling bezwaar aantekenden tegen de activitei ten, die al meer dan tien jaar zonder problemen plaatsvinden. De Vries merkt fijntjes op dat de zeehondenpopulatie de afge lopen vijf jaar met bijna twee honderd procent is toegenomen, ondanks de toename van de zandoverslag. De zeehonden schrikken ook niet op van de passerende zand schepen. En de vogels komen zelfs op de zandschepen af op zoek naar voedsel dat bij de overslag vrijkomt. Verplaatsing naar de Springergeul is voor de schippers onbespreekbaar, want veel te gevaarlijk in verband met de passerende zeevaart. En verder wordt met de beschuldi gende vinger gewezen naar de recreatievaart. Waterstaat streeft naar een compromis tus sen de twee partijen. De dienst wil deels tegemoetkomen aan de eisen van de milieuorganisaties, maar ook de schippers enige ruimte laten. Schuttevaer heeft al laten weten niets voor moge lijke beperkingen te voelen. Reactie van een woordvoerder van waterstaat: „We gaan de he le zaak nog eens grondig bestu deren." Half oktober treffen de partijen elkaar. door Cornelleke Blok GOES - Lovende woorden en complimenten te over voor Musi- ca Cordis. Het koor uit Nisse won zaterdag de overall-prijs tij dens de Korenmaat 2006, een se rie stimuleringsprijzen die voor de vierde keer uitgereikt werd door SAKO-Zeeland, de provin ciale koepelorganisatie voor vo cale muziek. Een wedstrijd of een concours mag je de Korenmaat volgens voorzitter B. Soeters van SAKO niet noemen, „Het is heel duide lijk een stimuleringsprijs. We willen de kwaliteit van de koren in Zeeland verbeteren. Elk koor kan meedoen aan de Koren maat. Ze kunnen zich aanmel den en mogen zelf aangeven bij welk concert ze beoordeeld wil len worden. Dit jaar hadden we acht deelnemende koren, maar het liefst zouden we er volgend jaar vijftien hebben." Het betekent dus niet dat Musi- ca Cordis nu het beste koor in Zeeland is. „Nee, er zijn nog veel meer koren met hetzelfde niveau. In totaal heeft Zeeland 350 koren. Het is onmogelijk om die allemaal te beoordelen." Voor het eerst werden de prij zen uitgereikt tijdens een muzi kale middag in de Hoogte in Goes. Behalve de overall-prijs voor Musica Cordis, waren er vier prijzen voor afzonderlijke onderdelen. Soeters: „De koren blonken allemaal ergens in uit." Groep. Papillon uit Middelburg kreeg een Korenmaat voor de presentatie, jongerenkoor Nova Informatiedag over dementie 's-HEERENHOEK - Onder de ti tel Watten in je Hoofd houdt de seniorenraad van Borsele dins dag 31 oktober een informatie middag over dementie in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek. Een verpleeghuisarts, een so ciaal verpleegkundige en een mantelzorger zullen spreken over de veranderingen in de her senen van de mensen die aan de mentie lijden en de veranderin gen die dat in hun omgeving te weeg brengt. De bijeenkomst, die om 13.30 uur begint is met name bedoeld voor partners, kin deren en verzorgers van demen terende mensen. Melodica uit Kapelle kreeg de prijs voor de vormgeving, de Troyesangers uit Borssele had het beste repertoire en het Bach- koor uit Middelburg blonk het meest uit in de koorldank. Soeters: „Musica Cordis stak met kop en schouders boven de andere koren uit. Het koor heeft een prachtige klank, een ijzer- sterke dirigent. Alles wat je kan benoemen, doen ze heel goed." „We zijn een semi-professioneel koor met een professionele diri gent, Hans Smout, die lesgege- ven heeft aan het conservato rium", vertelde repetitor en koorlid S. de Bruin van Musica Cordis na afloop van de muzika le middag. „We maken twaalf- stemmige muziek en zingen ei genlijk altijd a capella, dus zon der begeleiding. We zijn nu be zig met een nieuw programma, waarin we bewerkingen van be kende volksliedjes zingen. We zien deze prijs zeker als een sti mulans. We blijven streven naar perfectie." (Advertentie) za shiseido open dag, speciaal voor mannen: professionele uitleg ff over het revolutionaire oktober haarproduct 'adenogen' tegen kaalheid en dunner wordend haar di varilite laser A revolutionaire, nieuwe I I J apparatuur: definitieve 3 XJ* oplossing voor o.a. oktober couperose, pigment- vlekken, steelwratjes di lïghtsheer laserdag alles over definitief ontharen, de mogelijk heden, de oplossingen, oktober de juiste adviezen afslanken met prodimed proteïne dieet met persoonlijke begeleiding door diëtiste, verlies 6 tot 10 kilo per maand zonder honger, geen jojo effect, werkt snel en effectief, medisch onderbouwd bezoek onze nieuwe (jubileum)website: www.parfumerievanbiemen.nl PARFUMERIE VAN B1EMEN klokslraat 10 goes 0113 227473 maandag 2 oktober 2006 Winkeldieven slaan winkelier door Cornelleke Blok OVEZANDE - Naast het Straatfestival en Klomppop kent Ovezande sinds vo rig jaar nóg een festival. Het Na de zo merfestival is misschien niet zo groot, maar wel minstens zo gezellig. Als start sein van het nieuwe seizoen van de plaatselijke kinderclub en jeugdsoos wa ren er rondom dorpscentrum De Klomp allerlei activiteiten voor kinderen en, niet te vergeten, hun ouders. De geur van pannenkoeken, popcorn, kroketten en friet trok 's middags meer dan honderd kinderen en hun ouders naar het plein, De groepen werden al snel gescheiden: de ouders streken in het zonnetje neer op het terras en moe digden met een biertje in de hand hun kinderen aan. De liinderen renden met geschminkte gezichten en zakjes friet in de hand van het skilopen, via het tol- doolhof, het ponyrijden en het spijker- poepen, naar het kegelen. In de hoek was een mysterieus huisje, waar indi aan Kluk Kluk wijze adviezen gaf. Wie alle spelletjes gedaan had, mocht een prijs uitkiezen. Hele dorp „De jeugdsoos en de kinderclub hebben meestal hun eigen activiteiten, maar we dachten vorig jaar: laten we als opening van het seizoen eens iets samen doen. Dat was hartstikke leuk en dus voor her haling vatbaar. En nu is het dat weer", meldde vrijwilligster Annelies Boog aard enthousiast. „We hebben speciaal een terras buiten gemaakt, zodat de ouders het ook naar hun zin hebben. We willen het hele dorp meepakken. Daarom is er nu voor de kinderen van elf en twaalf jaar ook een klimwand. Het is een moeilijke doelgroep, maar dit vinden ze hartstikke leuk." Iedereen kent iedereen in Ovezande, dus moeilijk was het niet om een clubje ouders bij elkaar te krijgen om het twee de Na de zomerfestival een succes te maken. Enthousiast maakten tientallen Ovezandenaars zich zaterdag nuttig met popcorn bakken, haren invlechten, gezichten schminken of drankjes schen ken. „We zijn met ongeveer veertig vrij willigers. Het is nooit moeilijk om ze te vinden, want het is gewoon hartstikke gezellig", zei een vrolijke SasMa de Baar van de werkgroep ldnderclub. „Het bestuur van Klomppop en het Straatfestival loopt hier ook rond en wij helpen hen weer als het nodig is. Je foto Willem Mieras ziet ook dat iedereen blijft hangen. We hebben mensen gevraagd om van drie tot zes te blijven, maar ze helpen alle maal mee met opruimen." Terwijl het plein aan het eind van de dag weer werd aangeveegd, konden de kinderen hun laatste restje energie kwijt bij de Old Doki Disco Show. De vrijwilligers van de kinderclub liepen, uitgedost in gekke pakken met nog gek kere pruiken, de polonaise door De Klomp en leerden de kinderen nieuwe danspasjes. Om het dorpsfeest compleet te maken trad 's avonds de coverband Glorious Defenders op in De Klomp. „Ja, dan zijn wij aan de beurt hoor", lachte vrij willigster Karin Zuidhof. „We hebben het helemaal uitgedacht", voegde Sas- lria de Baar toe. „Om acht uur is de dis coshow afgelopen en om negen uur be gint het avondprogramma. Dan kunnen de ouders nét even naar huis om de kin deren in bed te leggen." Het Marcussen-orgel in de Gasthuiskerk in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma Koor zoekt zangers voor Mozart-project BERGEN OP ZOOM - Hor tus Musicus Religiosus (HRM) in Bergen op Zoom zoekt ook dit jaar in de wij de omtrek van de Brabant se Scheldestad naar zan gers voor het gelegenheids koor dat rond Kerst een groot concert zal geven in de Gertrudiskerk in Ber gen op Zoom. Dit jaar zal het projectkoor voornamelijk muziek van Mozart ten gehore bren gen. Tijdens ongeveer acht repetities in oktober, no vember en december in het Cantatorium van de Gertru diskerk, zullen Mozarts on voltooide Messa in c, enke le van zijn Meinere werken en werken van zijn leerlin gen, worden ingestudeerd. HRM zoekt zangers in Bra bant, Zeeland en de Bel gische grensstreek, die een goede muziekleesvaardig- heid hebben en wier stem kleurt bij de oude muziek. Alle stemsoorten zijn wel kom, maar de ervaring' leert dat het gebrek aan mannenstemmen, vooral te noren, het grootst is. GOES - In een winkel in de Lange Vorstraat in Goes on stond vrijdagmiddag rond kwart over vijf een handge meen tussen een winkelier en twee Middelburgse jonge ren, die een broek gestolen hadden. De Goese winkelier betrapte de jongeren van 18 en 19 jaar toen het alarm afging. Nadat de twee de broek had te ruggegeven wilden ze vertrekken. Toen de winkelier de politie waarschuwde ontstond een handgemeen tussen hem en de dieven. De winkelier werd daarbij diverse ke ren in zijn gezicht en maag geraakt. Twee klanten hielden de dieven in de bedwang tot de politie arriveerde. De Middelburgers zijn aangehouden. Later bekende de 19-jarige van het stel ook nog een T-shirt in een andere winkel gestolen te hebben. De twee zijn overgebracht naar Torentijd. De zaak is nog in onderzoek. Jeugdbrandweer wint weer titel WAALRE - Tijdens de landelijke wedstrijd voor jeugd- brandweerkorpsen in Waalre heeft de Jeugdbrandweer Schouwen-Duiveland groep Westerschouwen zaterdag voor de vierde keer dé landstitel binnen in zes jaar tijd ge wonnen, Zeeland was zaterdag sowieso nadrukkelijk van de partij tijdens de landelijke finale hoge druk in Waalre, nabij Eindhoven. Het team Borsele-Goes sleepte de twee de prijs in de wacht. De jeugdploeg uit Veere werd zesde. De deelnemende ploegen moesten uitrukken voor een brandmelding in een jongerencentrum, waar nog een bandlid binnen was, waardoor een tweede bluseenheid moest worden opgeroepen. Tot overmaat van ramp ging de brand over in een uitslaande brand. Een team van de jeugdbrandweer Vlissingen heeft de hele dag het werk van die tweede bluseenheid op zich genomen. Probleem Delta treft waterschap MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft vijfduizend naheffingen over 2004 opgelegd. De onver wachte aanslag hebben belastingplichtigen te danken aan computerproblemen bij nutsbedrijf Delta. Zeeuwse Eilan den maakt gebruik van ldantgegevens van Delta voor het versturen van heffingen voor onder meer rioolwaterzuive ring. Door cle automatiseringsproblemen bij Delta heeft het waterschap over 2004 onvolledige bestanden ontvan gen. Zeeuwse Eilanden is daardoor naar schatting 400.000 euro misgelopen en probeert dat met terugwer kende kracht alsnog binnen te halen, wat wettelijk ook is toegestaan. Het waterschap gaat er overigens vanuit dat er 'ondanks een zorgvuldige voorbereiding nog onvolko menheden in het bestand kunnen zitten en dat de opgeleg de aanslag niet juist is'. Belastingplichtigen wordt ge vraagd dit telefonisch te melden. Kop-staartbotsing in Kapelle KAPELLE - Op de Rijksweg in Kapelle vond zaterdag middag een lcop-staartbotsing' plaats tussen twee voertui gen. Een 46-jarige automobilist uit Krabbendijke botste achterop het voertuig van een 42-jarige man uit de ge meente Borsele omdat hij even niet oplette. Omdat de adem van cle 46-jarige man naar alcohol rook, werd van hem een blaastest afgenomen. Hij had ruim drie maal te veel gedronken. Zijn rijbewijs moest hij inleveren en met een dagvaarding op zak mocht hij weer naar huis. Beide voertuigen hadden lichte schade opgelopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29