Zakelijkheid troef bij Oranje Spanning Formule I naar climax PZC PZC Derde landstitel voor Kinheim Sanchez revancheert zich in Zürich Groenendaal blij met tiende plek bij begin wereldbekerseizoen Hockeysters met sober spel langs Spanje: 2-0 Spyker in zee met Ferrari DEN HAAG - Ferrari wordt volgend seizoen de motorleverancier van het Nederlandse Formule 1-team Spyker MF1. Het Italiaanse Ferrari le vert zijn V8-motors en biedt bovendien technische assistentie tijdens het tes ten en tijdens de races. Spy ker nam onlangs het For mule 1-team Midland F1 over. Christijan Albers is eerste rijder. GPD/ISS Hockeytoernooi in Argentinië DEN HAAG - De Champions Trophy wordt in januari 2007 toch in Argentinië gespeeld. Mar del Plata kreeg de financie ring niet rond, maar Quilmes nam zaterdag de .organisatie over. Gastland Argentinië en titelver dediger Duitsland zijn automa tisch geplaatst en de best vier landen van het huidige WK gaan ook naar Zuid-Amerika. GPD/ISS Schaatsmarathon gestaakt na flinke valpartij UTRECHT - De tweede selectie wedstrijd voor de Essent Cup is zaterdagavond in Utrecht van wege een ernstige valpartij in het schaatspeloton na ongeveer 75 ronden gestaakt. Bij de valpartij kreeg Jochem Jansen de punt van een schaats net onder zijn ribben. Hij werd met een diepe snijwond afge voerd naar het ziekenhuis. Zijn verwondingen vielen uiteinde lijk mee. Henk Jonker, ploegleider van Jansens ploeg BCT, kon na af loop opgelucht ademhalen. De blessure van Jansen lijkt mee te Vallen. De verwachting is dat het her stel van de Eindhovenaar drie weken in beslag neemt. GPD/ISS maandag 2 oktober 2006 Squashsters grijpen naast brons EDMONTON - De Nederlandse vrouwen zijn zaterdag op het WK squash voor landenteams in het Canadese Edmon ton als vierde geëindigd. Oranje verloor in de strijd om het brons met 1-2 van Maleisië. Engeland werd kampioen door met 2-0 van Egypte te winnen. Annelize Naudé zette Nederland nog wel op voorsprong, maar door nederlagen van Vanessa Atkinson en Orla Noom bleef Oranje met lege handen achter. Naudé won overtuigend van Sharon Wee (9-1 9-3 9-6), waarna At kinson, de nummer twee van de wereld, onderuit ging tegen wereldranglijstaanvoerster Nicol David (6-9 0-9 6-9). Noom had vervolgens in de beslissende partij tegen Tricia Chuah vrij weinig in te brengen: 3-9 0-9 5-9. GPD/ISS Springruiters tweede in Bremen BREMEN - De Nederlandse springruiters' zijn zaterdag bij de landenwedstrijd van de Euroclassics in Bremen op de tweede plaats geëindigd. De equipe bestond uit Jürgen Stenfert (BMC Octavia), Piet Raijmakers sr (Van Schijn- clel's Curtis), Gerco Schroder (Eurocommerce Lannapou- le) en Albert Zoer (Lincoln). Nederland kwam uit op acht strafpunten Alleen Duits land, vier, deed het beter. Het winnende land verscheen in de ring met Meredith Michaels-Beerbaum, Christian Ahlmann, Thomas Mühlbauer en Thomas Voss. ANP Zevenheuvelenloop aan limiet DEN HAAG - De Zevenenheuvelenloop heeft eerder dan ooit de inschrijving moeten staken. Ruim anderhalve maand voor de loop van Nijmegen naar Groesbeek en weer terug wordt gehouden hébben zich reeds 20.000 indi viduele deelnemers aangemeld. Naar verwachting doen nog eens 8000 mensen mee aan de zogenaamde bedrijvenloop, zodat in totaal 28.000 sportie- velingen op 19 november starten op het 15 kilometer lan ge parcours. Daarnaast rekent de organsiatie op zeker 5000 wandelaars die deelnemen aan de Zevenheuvelen Omloop. Dit is een pittige wandeltocht van 25 km tussen Nijmegen en Groesbeek óm het parcours van de Zeven heuvelenloop heen. GPD Achtste zege Ho-Pin Tung OSCHERLEBEN - De Chinees-Nederlandse autocoureur Ho-Pin Tung heeft zaterdag zijn achtste zege van het sei zoen in het Duitse Formule 3-kampioenschap behaald. De 23-jarige Tung, geboren in Velp, had zich vorige week al verzekerd van de eindzege in het kampioenschap. Zaterdag bleef de Lola-Opel-rijder vanaf poleposition in Oscherleben de Nederlanders Renger van der Zande (Dal- lara-Mercedes) en Ferdinand Kool (Lola-Opel) voor. ANP Blake verslaat Ljubicic in Bangkok BANGKOK - James Blake heeft gisteren op indrukwek kende wijze de Thailand Open in Bangkok gewonnen. De als derde geplaatste Amerikaan was in de finale met 6-3 6-1 de meerdere van de als eerste geplaatste Kroaat Ivan Ljubicic. Blake boekte de zevende toernooizege in zijn loopbaan en zijn vierde van 2006. Hij won zijn vijftigste partij van het jaar.GPD/ISS door Robert-Jan Friele MADRID - Zonder ruimte voor avontuur en technische frivoliteiten boekten de Ne derlandse hockeysters bij het WK een professionele overwinning op Spanje: 2-0. Geduld lijkt het sleutelwoord te zijn voor de ploeg van Mare Lammer,s. Eefke Mulder, in de vijfde minuut de ma ker van het openingsdoelpunt, zei het. Vi- ce-captain Fat'ima Moreira de Melo, een van de creatiefste speelsters in de ploeg, zei het. Minke Smabers, een van de con troleurs op het middenveld, zei het. En Miek van Geenhuizen, die van alle hock eysters het beste met een bal kan pielen, beaamde het nog maar eens: het was alle maal niet mooi wat ze tegen Spanje lie ten zien, maar daar ging het niet om. Drie wedstrijden gespeeld, negen pun ten, met drie punten voorsprong leider in groep A, vooraf bestempeld als de 'groep des doods'. Dat was de winst van de mid dag. Moreira de Melo: „Vandaag hebben we geduld als wapen gebruikt." Neder land controleerde het duel volledig en toen Naomi van As zeven minuten na rust de 2-0 binnen tikte, „was de wed strijd over", aldus bondscoach Mare Lammers. Zijn ploeg speelde de resteren de tijd rustig uit. Überstürmer Dat gold ook voor de 'Überstürmer' van Nederland, zoals Moreira de Melo door de Duitse assistent-bondscoach op de tri bunes werd genoemd. Hoewel ze die rol gisteren niet kon spelen, was de midden veldster toch tevreden. Moreira de Melo erkende dat ze graag meer creëert dan ze in het Nederlandse systeem tegen Spanje mocht. „Maar nu haal ik mijn voldoe ning uit het creëeren van rust in plaats van onrust. Ook Lammers erkende dat zijn aanval- sters veel meer in huis hebben dan ze gis teren mochten laten zien. Tegen een zeer verdedigend Spanje, dat over een goede counter beschikt, wilde hij alleen geen ri sico's nemen. Het getuigde van een zakelijkheid die hij een dag eerder niet vertoonde. Lammers ergerde zich een beetje aan Pablo Usoz, de Spaanse bondscoach. Die bekeek de hele training van Nederland vanaf de tri bunes. „Onbeleefd", vond Lammers. Hij zou dat zelf nooit doen, beweerde de Bra bander. Dat een coach toch alle midde len moet gebruiken om wereldkampioen te woi'den, dat ging er bij Lammers niet in: „Ik concentreer me liever op mijn ei- Eefke Mulder (rechts) heeft Oranje op 1-0 gezet, Fatima Moreira de Melo deelt in de feestvreugde. gen ploeg." Die liet hij gisteren, wel heel zakelijk, hockey spelen dat het etiket 'professioneel' verdient. De liefhebber van aanvalsdrift, creativiteit en verras send spel zou waarschijnlijk het woord 'saai' gebruiken. De klachten die al veel langer in het voetbal te horen zijn, zijn steeds meer ook van toepassing op het hockey: coaches bouwen eerst en vooral aan zekerheden, voordat er ruimte wordt gegeven aan de dingen die een neutrale toeschouwer graag ziet. Tijdens het mannen-WK beweerde Mau- rits Hendriks, bondscoach van de Spaan se mannen, dat hij de enige coach is die zijn ploeg avontuurlijk laat spelen. Die opmerking volgde op de kritiek die hij al tijdens'het toernooi om de Champions Trophy had geuit: dat het Nederlandse mannenhockey niet langer vooruitstre vend is. Het lijkt nu ook op te gaan voor de vrou wen, „Dit zijn niet onze lekkerste wed strijden", aldus Smabers. Hoe jammer ook, de uitslagen geven Lammers wel ge lijk in zijn keuzes: tegen ploegen die ui- foto Olaf Kraak/ANP terst defensief spelen, behaalt Nederland wel het maximale resultaat. Lammers hield niettemin vol dat Neder land een van de creatiefste teams is die er op het WK rondlopen. „Maar vijf maanden geleden had ik zes speelsters die niet eens konden hockeyen vanwege blessures. Nu staan we na drie wedstrij den bovenaan." Het maakt van Nederland de te kloppen ploeg. Aanvallend moet het effectiever, maar er is geen ploeg die beter contro leert. GPD SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax: 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Zege Brentjens in finale van Benelux Cup KUINRE - Mountainbiker Bart Brentjens heeft gisteren in Kuin- re de finale van de Benelux Cup gewonnen. De Nederlands kam pioen reed al in de eerste ronde weg bij zijn concurrenten om met meer dan twee minuten voorsprong te winnen. De eindzege van de Benelux Cup was voor de Nederlander Je- lmer Pietersma, die in Kuinre als tweede eindigde door in de fi nale landgenoot Bas Peters te achterhalen. De strijd om de eindoverwinning ging tussen dit duo. Aangezien ze beiden een overwinning en een tweede plaats behaalden, gaf de uitslag inKuinre de doorslag. Derde werd de Belg Kristof Bomans (594 punten). Bij de vrouwen overheersten twee Chinese vrouwen de koers. Winnares in Kuinre werd Chen- gyuan Ren, die in Nieuw-Zee- land de wereldtitel bij de vrou wen espoirs behaalde. Ren klop te haar landgenote JingJing Wang. Laura Turpijn finishte als derde en won de Benelux Cup. ANP door Harm Vonk ZÜRICH - Als meesterknecht probeerde hij vorige week Ale jandro Valverde in Salzburg aan de wereldtitel te helpen. Toen dat niet slaagde, nam Samuel Sanchez zélf revanche; de 28-jarige Spanjaard won gisteren het Kampioenschap van Zürich op imposante wijze. Het was de eerste grote overwin ning voor de Euskaltel-renner uit Asturië. Op de slotklim, de Wetzwil, reed Sanchez - vierde op het WK - weg uit een kopgroep van vijf, met ook Michael Boogerd. De Hagenaar bevestigde zijn goede WK-vorm, maar was kans loos voor de eindzege. Ook dat was Sanchez' verdien ste:. in de slotkilometers ver grootte hij zijn voorsprong op de achtervolgers, bij wie zelfs tijdritkampioen Fabian Cancel- lara niet opgewassen was tegen de ontketende Spanjaard. Na ze ges in de Vuelta en in Asturië was het zijn eerste zege op buitenlandse grond. Sanchez steeg achter (de afwezige) Val verde naar de tweede plek in het individuele ProTour-kl asse ment. Met Fabian Cancellara was slechts één van de vele sterke CSC-renners genoemd. Oók Stuart O'Grady bevond zich in de elitegroep, Nicki Sörensen en Karsten Kroon volgden daarach ter en reden allen in de top twaalf. „Het hoofddoel, de dag zege, is niet gelukt, 'maar als ploeg waren we vooraan goed vertegenwoordigd"concludeer de Kroon, zelf twaalfde. Bij Rabobank was Michael Boo gerd de sterkste renner, maar kreeg goede assistentie van Ger- ben Löwik en Pieter Weening. De Fries, vorig jaar nog goed voor een dagzege in de Ronde van Frankrijk, loodste zijn kop man in de slotfase naar de kop van de koers. „Het was wachten op het goede moment", vond Weening, die in de voorlaatste ronde afstapte." Ondanks het niet-halen van de finish had Weening vertrouwen gekregen van zijn optreden. „Niet dat ik vertrouwen miste, maar er zijn veel mensen die zeg gen dat ik geen goed jaar heb ge reden, Zelf vind ik dat het mee valt, want zoveel renners zijn er niet die én de Ronde van Frank rijk én de Ronde van Spanje uit rijden en nu nóg goede benen hebben." GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Sven Nys zag hij gisteren alleen van afstand win nen in Aigle, waar het wereldbe kerseizoen voor de veldrijders begon. Richard Groenendaal was ver daarachter tevreden met zijn tiende plek. „Voor hetzelfde geld was ik der tigste geworden, na een schui ver in het gras en een valpartij. Maar omdat ik wel goed was, werd ik tiende, Ik kijk meteen te gen een achterstand aan, maar zoals ze in België zeggen: 'Het is inmiddels bijna zeven uur, maar de avond is net begonnen'. Ik kijk met vertrouwen naar de vol gende wedstrijd." De Belgische overmacht was ook in het Zwitserse Aigle duide lijk. Nys reed samen met Bart Wellens, en later Erwin Ver- vecken, voorop. Gerben de Knegt was de enige niet-Belg die kon volgen en werd vierde, Voor Wellens was het pas zijn eerste wedstrijd van het seizoen. De Belg maakte zijn rentree na een schorsing van de UCI. Het gevecht om de overwinning kon Groenendaal gestolen wor den. De 35-jarige oud-wereld kampioen maakte even deel uit van de koplopers, maar een schuiver in het gras sloeg hem te rug in het tweede groepje. Toen ze bij de kop terugkeerden, bleef de Rabo-renner met zijn fiets haken achter een paaltje. „Dat kostte me zo'n twintig se conden." GPD/ISS doorTim Senden SHANGHAI - Michael Schuma cher heeft gisteren aangetoond dat hij nog lang niet versleten is. In Shanghai, waar de rijders kwaliteiten flink moesten wor den aangesproken, greep de Duitser de overwinning en kwam hij in de stand op gelijke hoogte met Fernando Alonso. Met nog twee races op het pro gramma verzamelden beide rij ders tot nu toe 116 punten. Al hoewel ze dus evenveel kans hebben op de wereldtitel, incas seerde vooral Alonso een flinke tik. De Spanjaard begon de race op poleposition, maar moest hal verwege de wedstrijd lijdzaam toestaan dat zijn concurrent Schumacher (die vanaf de zesde plek was gestart) hem inhaalde. Vooraf beschouwde Schuma cher de GP van China de groot ste horde in zijn jacht op de achtste wereldtitel. In de twee voorgaande edities wist de gebo ren Kerpenaar niet eens de top Mislukt debuut van Doornbos SHANGHAI - Het debuut van Robert Doornbos bij Red Buil Racing verliep gisteren niet naar wens. Hij werd in de eerste bocht ge sneden door Robert Kubica en moest de pitstraat in om zijn voorvleugel te laten vervangen. Helemaal onschuldig was de Ne derlander zelf niet aan het onge luk. Hij sneed de bocht te krap aan en kwam in de trechter van naar binnen duikende auto's te recht. „Heel jammer dat dat ge beurde", vond Doornbos zelf. „Later bleek dat ik qua rondetij den met de beteren mee kon ko men." Doornbos begon de race na zijn stop helemaal als laatste en wist na meerdere inhaalac ties nog op de twaalfde plek te eindigen. Nog minder te spreken was Christijan Albers. Hij eindigde als zestiende. GPD van onze sportredactie HAARLEM - De honkballers van Kinheim hebben gisteren de landstitel veroverd. De ploeg versloeg Pioniers in de vijfde en beslis sende wedstrijd van de Holland Series met 13-5. Het duel werd behoorlijk gehinderd door de regen en onweer. Wegens het slechte weel moest de partij zo'n twee uur worden stilge- legd. Maar na deze pauze kon de ontmoeting toch worden afgemaakt. Kinheim verzekerde zich voor de derde keer in de geschiedenis van het landskampioen schap. De andere successen in de competitie dateerden uit 1994 en 1978. De ploeg hield zich zaterdag in de race voor de titel door bij Pioniers het vierde duel met 6-5 te win nen. De formatie uit Hoofddorp nam gisteren weliswaar met 2-0 de leiding, maar kon de ze marge niet al te lang vasthouden. In de tweede en derde inning zette Kinheim de wedstrijd namelijk met tien punten naar zijn hand. ANP tien te bereiken. „Van de laatste drie races gaf deze wedstrijd me de meeste kopzorgen", erkende de Ferrari-rijder. „Als me ie mand voor de start had aangebo den twee punten op Alonso in te leveren, had ik direct getekend. Mijn motto in China was schade beperking. Dat ik dan toch de ze ge pak, is fantastisch." Aanvankelijk leek niemand Alonso te kunnen afhouden van de zevende seizoenszege. Op een nat wegdek (pas vlak voor de start van de race stopte het met regenen) klokte hij duidelijk be tere rondetijden dan zijn concur renten en nam de Asturiër een flinke voorsprong. Hoe meer de baan opdroogde, des te meer problemen kreeg Alonso. De Michelin-banden ble ken onder deze omstandigheden minder goed dan de Bridgesto- nes die onder de Ferrari's wer den gemonteerd. Het titanen duel werd echter niet op de baan, maar in de pits beslist. Terwijl Schumacher besloot geen nieuwe banden te laten monteren, wisselde Alonso wel van materiaal. Een beslissende fout. „Ik kon negen, tien ronden niet mijn topsnelheid halen", sprak Alonso. „Daar eindigde voor mij de race." Toen hij bij de tweede pitsstop nog eens ruim tien seconden verloor door een probleem bij het rechterach- terwiel, moest de titelverdedi ger nog hard werken om de scha de zoveel mogelijk te beperken. Alhoewel beide kemphanen evenveel punten hebben, staat Schumacher aan de leiding om dat hij meer seizoenszeges boek te (zeven tegen zes). ANP Michael Schumacher viert zijn overwinning met zijn fans. foto foto Diego Azubel/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19