Alleen Leonardo tovert in Kuip Domper voor het Nederlandse publiek Wereldtreffer Robin van Persie Ajax in 4-4-2-systeem langs FC Utrecht Stadsderby Madrid eindigt in gelijkspel Feyenoord dankzij treffer van Van Hooydonk naar zege op NAC (3-2) maandag 2 oktober 2006 18 Bruins vervangt Maduro DEN HAAG - Hedwiges Maduro laat Jong Oranje nog even schieten. De middenvelder van Ajax volgt vanwegei vermoeidheidsklachten een aangepast trainingsprogram ma en een week met Jong Oranje paste daar niet in. Bondscoach Foppe de Haan riep Luigi Bruins van Excel-j sior op als vervanger. De negentienjarige middenvelder' debuteert in de selectie. Jong Oranje speelt op 10 oktober vriendschappelijk tegen Jong Denemarken in Enschede. GPD/ISS Van der Velde erevoorzitter HEERENVEEN - Riemer van der Velde is gisteren vooraf gaand aan de wedstrijd van Heerenveen tegen PSV be noemd tot erevoorzitter van de Friese club. Na 23 jaar pre ses te zijn geweest nam Van der Velde vervolgens af-J scheid. Koos Formsma volgt hem op. Vrijdagavond al werd Van der Velde evenals zijn vrouw Annie koninklijk onderscheiden. ANP Celtic wint ook zonder Vennegoor GLASGOW - Celtic kan ook zonder Jan Venngeoor of Hesselink winnen. De Schotse titelverdediger klopte Falkirk met 1-0 en blijft de ranglijst aanvoeren. De over winning kreeg pas vier minuten voor het einde gestalte. Aiden McGeady passeerde doelman Higgins met een laag schot. Na negen duels heeft Celtic 22 punten. Drie meer dan Hearts en inmiddels al weer zeven meer dan de eeuwige rivaal Glasgow Rangers. GPD Genk vernedert Anderlecht BRUSSE1 - RC Genk is bezig aan een droomstart van het huidige seizoen. De ploeg van trainer Hugo Broos verne derde zaterdag Anderlecht (1-4) en nam de leiding in de Belgische Jupiler League. Kevin Vandenbergh en Goran Ljubojevic maakten allebei twee doelpunten. Invaller Mbark Boussoufa deed wat terug voor Anderlecht. GPD/ISS Spectaculaire winst FC Groningen GRONINGEN - FC Groningen heeft dankzij een geweldi ge comeback gewonnen van Vitesse. De ploeg van coach Ron Jans stond acht minuten voor tijd nog met 1-3 ach ter, maar versloeg de Arnhemmers met 4-3. De Urugua- yaan Luis Suarez (89e, 90e en 91e minuut) bezorgde FC Groningen met twee doelpunten in de slotfase de winst. GPD Twente maakt 3-1-achterstand goed TWENTE - Het niveau was niet hoog, maar FC Twente en RKC Waalwijk verzorgden zaterdag in Enschede een waar spektakelstuk. De Tukkers begonnen goed, kwamen toch met 1-3 achter en wonnen uiteindelijk met 4-3. Kennedy Bakircioglü| maakte in de 89e minuut met wat geluk het winnende doelpunt. Peter Niemeyer verlengde een vrije trap van En gelaar met zijn hak en via het lichaam van Bakircioglü be landde de bal in het doel. GPD door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Dat Pierre van Hooijdonk en Leonardo als spe lers van Feyenoord niet de beste vrienden waren, is een understa tement. De betiteling vijanden gaat weer iets te ver, maar dui delijk was wel dat de twee aan vallers elkaar het licht in de ogen amper gunden. Gisteren stonden ze bij Feye- noord-NAC (3-2) tegenover el kaar, waarbij Van Hooijdonk het laatst lachte. De 36-jarige spits stond op het punt gewis seld te worden, toen hij na ruim een uur spelen met hulp van doelman Edwin Zoetebier voor de beslissing .zorgde. Met zijn eerste treffer van dit seizoen be zorgde Van Hooijdonk zijn ploeg een fortuinlijke zege. Lange tijd leek het namelijk de middag van de kleine Braziliaan Heerenveen en PSV te aardig HEERENVEEN - PSV en Hee renveen zijn er niet in geslaagd de festiviteiten rond het af scheid van Riemer van der Vel de op het veld luister bij te zet ten met doelpunten. Beide ploe gen benaderden elkaar met flu welen handschoenen en beide ploegen hielden er een mager punt aan over: 0-0. Phillip Cocu keerde terug van een bovenbeen blessure en vier de twee jubilea. Cocu viel in de zeventigste minuut in voor Ibra him Afellay. De oud-internatio nal was in de slotfase twee maal dicht bij een doelpunt, maar moest zich na afloop tevreden stellen met het feit dat hij zijn 300e eredivisieduel en zijn 350e competitieduel in Nederland had laten bijschrijven. Heerenveen kreeg via Lasse Nils- son (eerste helft) en Danijel Pranjic (tweede helft) twee goe de kansen om de wedstrijd open te breken, maar ook de Zweed en de Kroaat kregen de bal er niet in. GPD Excelsior langs Sparta in derby ROTTERDAM - Het zit Sparta Rotterdam dit seizoen niet mee. De ploeg van trainer Wiljan Vloet had na vijf speeldagen slechts één punt en kon dat aan tal in de derde Rotterdamse stadsderby van deze jaargang ook niet uitbreiden. Excelsior was met maar liefst 3-1 te sterk. Sparta was de betere ploeg, maar de gastheren waren effec tiever. Excelsior en Sparta hadden eer der dit seizoen al van stadsge noot Feyenoord verloren en wil den nu eens als sterkste uit een Rotterdamse strijd komen. Sparta begon goed, maar Excel sior scoorde als eerste. Na een corner ontstond voor het doel van René Ponk een scrimmage. Jarda Simr had het meeste over zicht en schoot'raak. In de tweede helft had Sparta wederom het overwicht. De be zoekers kwamen echter zelden verder dan schoten uit de twee de lijn. Het was dan ook niet ver wonderlijk dat Sparta-midden- velder Haris Medujanin vijf mi nuten voor tijd vanaf twintig meter scoorde. Het was slechts een eretreffer, want even daar voor hadden Sebastiaan Steur (75e) en Daniël Guijo-Velasco (81e) na goed voorbereidend werk van Andwélé Slory de strijd beslist. GPD Winst Zenit SINT PETERSBURG - Zenit St. Petersburg heeft in de Russische competitie stevig uitgehaald te gen Spartak Nalchik. De ploeg van trainer Dick Advo caat won met 4-0 en nestelde zich steviger op de vierde plaats. Zenit heeft twee punten minder dan koploper CSKA Moskou. GPD te worden. Bij vlagen toverde Leonardo in de eerste helft met zijn voeten, maar maakte hij ook weer duidelijk dat de oor zaak van zijn problemen vooral in zijn hoofd zit. Het beste voorbeeld daarvan liet hij na een half uur zien, Feyenoord kreeg op de rand van het strafschopgebied een vrije trap en Patrick Mtiliga, ook een ex-Feyenoorder, wilde dat de bal een paar meter achteruit werd gelegd. Het leidde tot een klein opstootje, waarna Leonar do vanaf de middenlijn toesnel de om zich ermee te bemoeien. door Jop van Kempen UTRECHT - Na een wedstrijd waarin grove overtredingen, doelpunten en arbitrale fouten elkaar in hoog tempo opvolg den, won Ajax in een 4-4-2-sys- teem verdiend bij FC Utrecht: 3-2. De Amsterdammers zijn nu koploper. Het duel in de agressieve Gal genwaard was een spektakel stuk waar de vonken vanaf vlo gen en waar neutrale toeschou wers soms met afgrijzen naar ke ken. Want behalve goed voetbal (bij vlagen), vijf doelpunten en veel spanning was FC Utreeht-Ajax ook een wedstrijd waarbij gemene overtredingen, lelijke spreekkoren en fouten van scheidsrechter Dick van Eg- mond de toon zetten. De slechtste beslissing nam Van Egmond toen hij FC Utrecht een strafschop gaf. Jaap Stam deel de weliswaar een onbehouwen schop uit aan Utrechter In de mêlee van spelers probeer de hij buiten het zicht van scheidsrechter Bossen een schop uit te delen aan Van Hooijdonk. Daar slaagde hij niet in, maar het gaf de verhoudingen tussen de routinier en de 23-jarige Bra ziliaan nog eens haarfijn weer. Verleden Leonardo was naast Mtiliga, Zoetebier, Edwin de Graaf en Brian Pinas één van de vijf NAC' ers met een verleden in Rotter dam-Zuid. Dat die spelers extra geladen aan de aftrap stonden werd al snel duidelijk. Met een Marc-Antoine Fortuné, maar dat deed hij een meter buiten het strafschopgebied. Op advies van de grensrechter wees Van Egmond naar de stip. Gregoor van Dijk benutte het cadeautje en scoorde in de tachtigste mi nuut de aansluitingstreffer: 1-2. Daarmee werd de wedstrijd vol ledig op z'n kop gezet. Onder vurige aanmoediging van het publiek pompte FC Utrecht er nog een slotoffensief uit. Met nog vijf minuten op de klok leid de dat tot de gelijkmaker. For tuné draaide knap weg bij de slecht verdedigende Zdenek Giygera en schoot doelman Maarten Stekelenburg door de benen: 2-2. FC Utrecht kwam terug op het hoofdrol voor de Braziliaan, die na een flitsende actie de 0-1 na dertien minuten op een presen teerblaadje aan Maceo Rigters gaf. Het toevalsvoetbal van Feyenoord, waarin een systeem moeilijk te ontdekken viel, lever de opnieuw amper kansen op. Het kreeg echter hulp van Zoete bier, die verzuimde een pass van Theo Lucius te onderscheppen, waardoor de onverzettelijke Danny Buijs kon profiteren: 1-1. Nadat De Graaf een nieuwe be vlieging van Leonardo knullig om zeep had geholpen, stond moment dat het met z'n tienen speelde. Kort na zijn doelpunt werd Van Dijk met rood naar de kant gestuurd' een juiste beslis sing van Van Egmond. Van Dijk trapte naar de romp van Wesley Sneijder, die op grond lag. Misschien liet Van Dijk zich te veel meesleuren met de haatdra gende teksten van de fanatieke aanhang ('Wesley Sneijder, je moeder is een hoer'), misschien dacht hij aan de woorden die voorafgaand, aan het duel - gek scherend - had gesproken ('Sne ijder krijgt een doodschop van mij of van een teamgenoot'). Hoe dan ook. Zijn poging Sneij der te verwonden was ver bene den de gordel. Sneijder zou het einde van de het enfant terrible één minuut later aan de basis van de 1-2. Zijn afgemeten voorzet werd door Mike Zonneveld binnenge- kopt. Toch slaagden de Brabanders er niet in met die voorsprong de rust te halen. Zoetebier hielp daar opnieuw een handje bij, door een schuiver van Buijs niet goed te verwerken. Nicky Hofs tikte de terugspringende bal bin nen: 2-2. Met Tim Vincken in de ploeg voor de moeizaam voetballende Jonathan De Guzman hoopte Feyenoord na rust meer grip op wedstrijd niet halen. Vier minu ten voor het einde haalde trai ner Henk ten Cate hem naar de kant. „Ik nam Wesley in bescher ming tegen de kwetsende spreek koren." Kenneth Perez verving Sneijder. Net als vorige week te gen NEC (2-0) werd de Deen matchwinnaar. Vlak voor tijd rondde hij een goed passje van Markus Rosenberg af met een prachtig boogballetje: 3-2. Dankzij doelpunten van Gabri (afgeweken schot) en John Heit- inga (losgelaten bal van doel man Michel Vorm) was Ajax in de eerste helft op voorsprong ge komen. Ajax was voor rust sterker dan FC! Utrecht. Met een ongewone 4-4-2-opstelling hadden de Am- het duel te krijgen. De beste kans was echter voor De Graaf, die alleen voor Henk Timmer op nieuw hopeloos faalde. Die mis ser kwam NAC duur te staan, toen Zoetebier niet attent rea geerde bij een schot van Plofs. De doelman tikte de bal voor de voeten van de instormende Pier re van Hooijdonk, die tegen zijn ex-club een voor hem en Feye noord bevrijdende treffer maak te. En Leonardo? Die was in de tweede helft nog slechts spora disch geniaal en beende na af loop met een zuur gezicht met een het veld af. GPD sterdammers zich gewapend te gen de Utrechtse dadendrang. Dankzij Urby Emanuelson als extra mannetje op het midden veld controleerde Ajax grote de len van de wedstrijd. Thomas Vermaelen was linksback. Ook in de voorhoede pakte het tweespitsensysteem goed uit. Hoewel hij een grote kans miste, speelde Ryan Babel verder een geweldige wedstrijd. Met zijn snelheid is hij in de wieg gelegd om gebruik te maken van de ve le ruimte. Onder het toeziend oog van bondscoach Marco van Basten liet de nog maar 20-jari- ge Babel ook zien dat hij in een tweespitsensysteem goed uit de voeten kan als aanspeelpunt. Hoewel de enkelblessure van Klaas-Jan Huntelaar voor Ajax uiteraard vervelend is, werd de topscorer van vorig seizoen gis teren niet node gemist. Ten Cate was enthousiast over het 4-4-2-systeem. „Als het nodig is, zullen we in de toekomst weer zo spelen", zei hij. GPD van onze sportredactie MADRID - Real Madrid heeft stadgenoot Atlético gisteren niet op de knieën gekregen: 1-1. De ploeg van Fabio Capello mocht zelfs van geluk spreken dat het daarbij bleef. Real speel de vanwege een rode kaart (2x geel) voor Sergio Ramos het laat ste half uur met tien man. Atlético begon in het hol van de leeuw voortvarend. Mista zette de rood-wit-blauwen al na zes minuten op 0-1. Raul zorgde in de 37e minuut voor de gelijkma ker. Beide ploegen grossierden in harde overtredingen en scheidsrechter Alberto Undiano Mallenco trok tien gele kaarten, gelijk verdeeld over beide ploe gen. Ramos moest van het veld omdat hij eerst geel kreeg voor opzettelijk hands en daarna voor een slaande beweging. Van Nistelrooij kon net als zijn on machtige ploeggenoten geen stempel op de wedstrijd druk ken, maar ook zijn vervanger Ro- naldo maakte weinig indruk. De Braziliaan speelde voor het eerst in het Real-shirt onder trai ner Capello. Barcelona, dat zaterdag al met 1-3 van Athletic Bilbao won, blijft koploper in Spanje. Duitsland Na Bayem München (0-1 tegen VfL Wolfsburg) heeft ook Schal- ke 04 de koppositie in de Bun- desliga niet kunnen vasthouden. De volksclub uit Gelsenkirchen verloor gisteren met 3-1 bij Le- verkusen, na een vroege voor sprong. Castro was met twee treffers de gevierde man bij de winnende ploeg. Hertha BSC profiteerde maar half van al het geklungel bij de concurrentie. De ongeslagen ploeg van de Nederlandse verde diger Dick van Burik bleef giste ren thuis tegen VfB Stuttgart steken op 2-2. De club uit Ber lijn nam op doelsaldo wel de kop over. Nümberg, Werder Bre men, Bayem Müiichen en Schal- ke 04 staan eveneens op tien punten uit zes duels. Italië AS Roma heeft gisteren de kop positie in Italië heroverd. De ploeg won met 1-0 van Empoli. Concurrent Inter het met de 1-1 bij Cagliari punten liggen en moet hierdoor Roma in de tus senstand weer voor zich dulden. Het verschil tussen beide clubs bedraagt een punt, Montella was de grote man bij Roma met het enige doelpunt van de wedstrijd in de 23e mi nuut. Met zijn tweede treffer in evenveel duels liet de 32-jarige aanvaller zien dat hij weer volle dig terug is na een reeks van blessures aan de rug en schou der. AC Milan speelde tegen Siena voor de derde keer op rij doel puntloos gelijk. Na de 0-0 vori ge week in de competitie tegen Livorno moest AC Milan dins dag in de Champions League te gen Lille en gisteren tegen Sien na genoegen nemen met dezelf de uitslag. Engeland Manchester United heeft giste ren in de Premier League de kop positie heroverd. De ploeg van coach Alex Ferguson won voor eigen publiek met 2-0 van New castle United. Beide treffers kwamen op naam van de Noorse aanvaller Ole Gunnar Solskjaer. Manchester United, dat in de voorgaande duels verloor van Arsenal en gelijkspeelde tegen Reading, profiteerde van het puntenverlies zaterdag van titel houder Chelsea tegen Aston Vil la (1-1). Manchester en Chelsea staan na zeven wedstrijden op 16 punten. Op basis van een be ter doelsaldo namen de Mancu nians de koppositie over. Liverpool was niet opgewassen tegen Bolton. De thuislcub won (2-0) door doelpunten van Gary Speed en Ivan Campo. Dirk Kuijt was bij het beginsignaal van de partij bij Liverpool, maar werd kort na de rust ver vangen door Peter Crouch. Bou- dewijn Zenden deed. het laatste kwartier mee. Frankrijk Olympique Marseille heeft de blamerende uitschakeling in het Uef a-Cuptoernooi goed ge werkt. De Zuid-Franse ploeg won gisteren met 3-0 van Tou louse. Taiwo, Bamogo en Cana scoorden voor Marseille, dat vier dagen eerder door het Tsje chische Mlada Boleslav verras send van het Europese podium werd geduwd. Door de ruime zege bracht de nummer twee de achterstand op koploper Olympique Lyon terug tot drie punten. De lijstaanvoer der versloeg zaterdag FC So- chaux met 1-0. GPD/ANP Net als de rest van Nederland werd ik vrijdag verrast door het nieuws dat Mark van Bommel weer geselec teerd was voor het Nederlands elftal. En ook gisteravond werd ik weer ver rast door de mededeling dat Mark van Bommel niet meer onder Van Basten wil spelen. Dat is zijn goed recht, want ik denk dat hij zich na het WK behoor lijk gepiepeld moet hebben gevoeld. Naast het bedanken van Van Bommel bleek dat een terugkeer van Ruud van Nistelrooij ook verder weg is dan ooit. Het sleutelwoord bij beide spelers is vertrouwen. Dat voelen ze niet als ze onder Van Basten werken. Van Bom mel en Van Nistelrooij zijn twee per soonlijkheden, met een staat van dienst die er niet om liegt. Als je dan zo te kijk wordt gezet vind ik het niet vreemd dat je niet meer onder de huidige techni sche staf wilt werken. Van Nistelrooij was afgelopen week nogal kritisch over Van Basten en daar reageerde de bondscoach vrijdag op. Van Basten verklaarde dat hij wél inte ger en eerlijk is. Maar als je dat werke lijk bent, hoef je dat toch niet over je zelf te zeggen? Johan Cruijff kan dat toch wel over hem zeggen... Het is cynisch bedoeld, want Cruijff zat woensdag weer op zijn praatstoel. Alles wat Van Basten doet, vindt Cruijff goed. Je zou haast denken dat Cruijff ook een stem heeft bij het sa menstellen van de selectie van het Ne derlands elftal. Als dat zo is, wordt hij op zijn wenken bediend, want over Van Bommel was Cruijff woensdag weer be hoorlijk kritisch. Van Bommel zou bijvoorbeeld te wei nig techniek hebben om bij Barcelona in het positiespel mee te kunnen en Van Nistelrooij had in de ogen van Cruijff genoeg kansen gehad. En daar mee gaf hij dus indirect weer een com pliment voor de keuze van Van Basten, om Van Bommel en Van Nistelrooij na het WK te passeren. Dat deze twee spelers niet meer voor Oranje uit zullen komen, vind ik wel een domper voor het Nederlandse pu bliek. Je zou kunnen denken dat het nu misschien wel tijd is voor een andere bondscoach. Maar voorlopig zijn de re sultaten nog goed, dus is er weinig re den Van Basten te vervangen. Toch zal het geluk dat hij tot nu toe vaak heeft gehad ook wel eens gaan ontbreken. En als dat gebeurt, duurt het misschien niet eens zo lang voor Van Bommel en Van Nistelrooij weer in Oranje spelen. Gérard de Nooijer Robin van Persie schreeuwt het uit na zijn wereldtrerter, de 2-1. foto Lindsey Parnaby/EPA van onze sportredactie LONDEN - Robin van Persie heeft een lijf vol buskruit. Het explosieve poeder zit in zijn hoofd en in zijn voeten. Zater dag was hij bij Arsenal helemaal het man netje, dankzij twee geweldige uithalen in het duel met Charlton Athletic. De ploeg van Arsène Wenger won dankzij de Rot terdamse technicus met 1-2. Van Persie was de held van de dag, maar had ook de Kop van Jut kunnen worden. Na een half uurtje (bij een 1-0 achter stand voor Arsenal) schopte Van Persie Jerrel Hasselbaink, zonder dat er een bal in de buurt was. Arbiter Clattenburg was vriendelijk voor Van Persie en gaf hem slechts geel. Daarna kwam de aan valler tot zichzelf en scoorde zijn twee treffers. De situatie was bijna een kopie van wat er een maandje geleden gebeurde bij Ne derland tegen Wit-Rusland. Ook toen liet Van Persie zich na een half uurtje, gefrus treerd vanwege het slechte spel van Oran je, nadrukkelijk gaan. Bondscoach Van Basten moest hem aan de zijlijn tot de or de roepen, waarna hij uitgroeide tot de absolute uitblinker. Twee prachtige tref fers (snoeiharde schoten) braken het Wit-Russische verzet, waarna Oranje simpel met 3-0 won. Wenger is dik tevreden met de ontwikke ling die Van Persie doormaakt. Van de doelpunten van de Nederlander had hij zelfs oprecht genoten. „Vooral die twee de was ongelooflijk. Niemand verwacht te zoiets. Zoals hij de bal nam was tech nisch gesproken werkelijk perfect. Plet was een wereldtreffer." GPD H<x> yÊgéA/,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18