Imponerend oeuvre rijpte in beslotenheid KRAS.NL PZC Perfect optreden van Trio Mutano in Baudeloo Hulst 13 Rudolf Hagenaar onthulde in 2000 werk pas aan publiek Herexamen voor mensen die vaker in de fout gaan Jeugd vol vooroordelen over elkaar Een speciale website met alle banen voor jongeren Zo'n zwarte lijst van winkeliers werkt preventief Keizerlijk BEIJING Veelzijdig ZUID-CHINA SINGAPORE MALEISIË Highlights of VIETNAM SRI LANKA JAVA BALI maandag 2 oktober 2006 door Rolf Bosboom GOES - „Het zou toch wel ver rekt jammer zijn als ze nu met de container meegingen", zei de Goese kunstenaar Rudolf Hage naar zes jaar geleden over zijn schilderijen. Omdat zijn ge zondheid toen sterk achteruit ging, besloot hij - toen al de ze ventig gepasseerd - naar buiten te treden met het indrukwek kende oeuvre waaraan hij tien tallen jaren in stilte had ge werkt. De eerste expositie bij kunsthan del Juffermans in Utrecht en het boek dat gelijktijdig over hem verscheen, maakten Hage naar, die eind vorige week op 78-jarige leeftijd overleed, in één klap bekend. Nadien volg den meer tentoonstellingen, boe ken, loftuitingen en huldeblij ken, zoals in juni 2005 nog de Culturele Prijs Goes. Hagenaar werd in 1927 geboren in Soerabaja in Nederlands-In- dië. In 1946 kwam hij met zijn ouders naar Nederland, waar hij tot 1953 de tekenacademie in Amsterdam bezocht. Van 1956 tot 1986 was hij docent tekenen en kunstgeschiedenis aan het Goese Lyceum. Hij koos bewust voor de zeker- Rudolf Hagenaar (78) ontving in juni 2005 de Culturele Prijs Goes. De schilder kreeg een zilveren leg penning met daarin een afbeelding uit één van zijn werken. archieffoto Willem Mieras heid van een vast inkomen, hoe wel hij zich in eerste instantie kunstenaar voelde. „Ik wens wel voor het schilderen te leven, maar niet ervan", zei hij bij zijn afscheid van de school in 1986. Zijn Werk liet hij slechts aan in timi zien. Een van hen was Hans Warren, met wie hij hal verwege de jaren vijftig be vriend raakte. Warren moedig de hem regelmatig aan, daagde hem uit, kreeg enkele schilde- door EmstJanRozendaal rijen en tekeningen die hij zeer geslaagd vond geschonken en schreef twee gedichten naar aan leiding van diens werk. In 1973 maakte Hagenaar tien tekenin gen bij Warrens dichtbundel De Olympos. De kunstenaar vond naar eigen zeggen zijn leermeesters niet op de academie, maar in het mu seum. Daar ontwikkelde hij zichzelf tot een 'oude meester'. Zijn werk stond en staat in een lange, figuratieve en veelal Itali aanse gekleurde traditie en valt op door het enorme vakman schap. Hij kon soms jarenlang werken aan één schilderij. De beslotenheid waarbinnen zijn oeuvre vorm kreeg, was dan ook mede ingegeven door angst dat er veel vraag zou ontstaan naar zijn wei'k en hij 'om de poen' veel zou moeten produceren. „Ik heb er zeer sterk-op 'gestaan onbezorgd en ongestoord te kun nen schilderen", zei hij in 2002. „Ik kan me niet conformeren aan een tijdslimiet." Gezondheidsperikelen deden Hagenaar in 2000 besluiten te proberen zijn schilderijen 'een vast onderdak te geven'. De de buutexpositie in Utrecht bete kende een ware openbaring. In 2002 was zijn werk voor het eerst in Zeeland te zien, in de vorm van een grote dubbelten toonstelling in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Dom burg en de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Ook bij die gele genheid verscheen een boek. Door de stilte waarin het is ge rijpt, is het werk buitengewoon integer en authentiek gebleven, wars van modes en artistieke be haagzucht. Hagenaar schiep in afzondering zijn eigen, nogal de solate wereld, waarin veelal kwetsbare personen figureren en waarin de eenzaamheid door gaans .voelbaar aanwezig is. Hagenaar zei zelf geen bood schap te hebben aan duidingen van zijn werk. Het is wat het is en iedere kijker zal er zijn eigen verhaal in lezen, zijn eigen bete kenissen in ontwaren. „Om mijn werk te interpreteren moet je bij een psycholoog zijn", zei hij zelf eens daarover. Zijn visie werd door Hans Warren samen gevat in de slotregel van het ge dicht Autonome kunst: 'Mijn kunst is enkel vorm en kleur'. Rudolf Hagenaar wordt op ei gen verzoek in besloten kring ge cremeerd. Hulst, Baudeloo. Kamermuziekcyclus, Trio Muta no. Jos Roeden-klarinet, Arwen van der Burg-altviool,Lodewijk Crommelin-piano. Werken van: Mozart, Andries- sen, Smit, Francaix en Bruch. door Arie Karreman In het eerste concert van de cy clus kamermuziek in het Baude loo te Hulst hoorden we gisteren het Trio Mutano. Zij brachten een prachtig en afwisselend pro gramma. Spciaal voor deze be zetting schreef Mozart voor zijn vriend Anton Stadler het Kegel- stadtrio. Een heerlijk melodisch werk. Echt Mozart. Al gelijk viel op het perfecte sa menspel van dit Trio. Mooi ex- Bert Gebben (59) overleden WISSENKERKE - Na een ern stige ziekte is zaterdag in het zie kenhuis in Goes Bert Gebben uit Wissen kerke overleden. Hij zou deze week zestig jaar zijn ge worden. Gebben was vooral bekend als musicus, componist, arrangeur en dirigent. Hij leidde een groot aantal koren, waaronder het Noord-Bevelands Mannenkoor en, bijna dertig jaar'lang, het Smalstads Gemengd Koor Brou wershaven. Recent nog schreef hij de mu ziek voor het Noord-Bevelandse volkslied en het Emelisselied voor de gelijknamige brouwerij in Kamperland. Daarnaast was hij actief als kerkorganist in on der meer Wissenkerke en Kort- gene. Ook organiseerde hij diver se muziekfestivals, onder meer in Zierikzee en Kamperland. Gebben was verder bekend als beheerder van het Wissebad in Wissenkerke en als drijvende kracht achter veel activiteiten in het dorp. pressiefgoede tempi en prachti ge timing. Een goed streven van deze mensen is om in elk prgramma een Nederlands componist op te nemen. Ditmaal waren het Hendrik Andriessen en Leo Smit. Van Andriessen een opgeschre ven orgelimprovisatie in de vorm van een Adagio. Een span nend en zeer expressief stuk. kunst Het Trio van de veel te vroeg ge storven Leo Smit kon mij zeer bekoren. Heel boeiend en geva rieerd. Een heerlijk speelstuk waarin je zo nu en dan wat melo dische invloeden van Poulenc kon aantreffen. Virtuoos en per fect gespeeld. Van Jean Francaix zijn trio uit 1991. Een hoogtepunt van dit concert. Vrolijk, jeugdig en vaak heel humoristisch. Na een langzame, melodieuze inleiding met prachtige harmonie een zeer virtuoos Allegrissimo waar bij je op de punt van je stoel ging zitten. Gewoon een bijzon der leuk stuk muziek, en indruk wekkend gespeeld. Mozart's klarinetconcert is wel een van de bekendste stukken van het muziekrepertoire. Hier uit speelde Jos Roeden het over bekende Adagio. Erg mooi. Hij deed dit Op een A-klarinet. Straks in het Festival van Zeeuws-Vlaanderen horen we dit concert ook nog eens, maar dan in originele bezetting en ge speeld op basset-hoorn. We eindigden in de Hoog-Ro- mantiek en wel met Max Bruch. Van zijn Acht Stücke werden er drie gespeeld. Daarin horen we duidelijke Schumann- en Men- delssohn-invloeden, Het was een fraai concert door drie topmusici waarvan we nog veel zullen horen. In de korte tijd dat dit Trio bestaat, heeft het nu al een indrukwekkende perfectie weten te bereiken. Pro ficiat. Tien Zeeuwse jongeren nemen vandaag deel aan het Nationaal Jeugddebat. In de Tweede Ka mer gaan ze in debat met de ministers Verdonk, Hoogervorst, Peijs, en De Geus. De PZC vroeg vier van hen naar de voorstellen die ze voor het voetlicht gaan brengen. Jaimie Carels (18) uit Breskens. Studeert informatica aan de Hoge school Zeeland. Gaat met minister Verdonk (WD, Vreemdelingenzaken en Integratie) in debat over communi catie tussen islamitische en niet-isla- mitische jongeren. „Ik heb niks met politiek, maar ik vind debatteren leuk. Je argumenten op een rijtje zetten en anderen over tuigen. Ik vind het een buitenkans om het eens in Den Haag te probe ren. Wij gaan niet Verdonk aanval len op haar beleid. Kritiek op het vel leden heeft niet zoveel zin, wij willen juist iets bereiken. Ik denk dat islami tische en niet-islamitische jongeren niet met elkaar communiceren, om dat ze elkaar niet begrijpen. Ze zit ten vol vooroordelen over elkaar. Daarom gaan we voorstellen dat er elke maand een activiteit moet wor den georganiseerd waar ze elkaar ontmoeten. Het lijkt me dat Verdonk dat wel een goed plan zal vinden, maar wij willen natuurlijk dat ze be looft dat het ook echt gaat gebeu ren." foto Peter Nicolai Sophie van Everdingen (17) uit Middelburg. Zit in 6 vwo van de CSW. Gaat met minis ter Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) in debat over verkeersveiligheid. „Wij hebben wel drie voorstellen. Ten eer ste willen we dat jongeren van 16 op het mbo ook een OV-jaarkaart krijgen. Ver der willen, we dat de fietspaden worden verbreed. En waar het echt om gaat is dat we willen dat automobilisten die meerde re keren in de fout gaan, een herexamen doen waarbij vooral aandacht wordt be steed aan wat ze verkeerd hebben gedaan. Dat is niet speciaal voor jonge automobi listen, want daarvoor bestaat al een pun tensysteem. Het is bedoeld als bescher ming voor jongeren, omdat die op de fiets en de brommer heel kwetsbaar zijn. Aan onze eerste twee voorstellen kan Peijs niet zoveel doen. De OV-jaarkaart is een onderwijszaak en de fietspaden zijn vaak van gemeenten. Ze zou wel haar onder- wijscollega of de gemeentebesturen kun nen adviseren om zoiets te doen. Of een wet maken waarin staat dat fietspaden breder moeten worden. Het zal best moei lijk worden om onze voorstellen erdoor te krijgen, maar ik heb er veel zin in om het te proberen. foto Lex de Meester Sheena Sanstra (16) uit Middelburg. Zit in 5 havo op de Christelijke Scho lengemeenschap (CSW). Debatteert met minister De Geus (CDA, Sociale Zaken) over jeugdwerkloosheid. „Ik vind het leuk om mijn eigen me ning naar voren te brengen. Dat doe ik graag. We hebben voor minister De Geus een voorstel gemaakt om de werkloosheid onder jongeren aan te pakken. Ze willen wel werken, maar weten vaak niet waar de baantjes zijn. Daarom stellen we voor een speciale website op te richten waar de banen allemaal op staan. Ik weet zeker dat dan de werkloosheid daalt. Mis schien zal minister De Geus zeggen dat je al die informatie al via inter net kunt vinden, maar er is nog niet één site voor jongeren die ervoor zorgt dat je niet eerst dertig links moet aanklikken. Op het begin scherm kies je een provincie en dan zie je welke banen er zijn. Ik ben be nieuwd hoe De Geus erop reageert. Plet lijkt me een hele serieuze man, of eigenlijk gewoon saai, zoals de meeste politici, Maar wie weet mer ken wij in Den Haag dat ze heel an ders zijn dan ze op televisie overko men." foto Lex de Meester Ilyas Yavuz (20) uit Breskens. Studeert elektrotechniek aan de Avans Hogeschool in Breda. Gaat met minister Hoogervorst (WD, Volksgezondheid, Welzijn en Sport) in de bat over jongeren en alcohol. „Of ik zenuwachtig ben? Welnee, ik heb er gewoon hartstikke veel zin in. Wij hebben een goed idee voor minister Hoogervorst. Ons voorstel is dat hij op een website een zwarte lijst publiceert van winkels die alcohol verkopen aan jongeren onder de zestien. Tegelijk kan hij ook een gouden lijst aanleggen van winkeliers die zich keurig aan de regels houden. Zo kunnen degenen die de wet overtreden worden aangepakt. Misschien zal Hoogervorst beweren dat juist die zwarte lijst aantrekkelijk is voor jongeren, omdat ze dan makkelijk te weten komen waar ze alcohol moeten kopen. Volgens mij zal dat wel meevallen. Als een winkelier het risico loopt dat zijn naam gepubliceerd wordt op zo'n zwarte lijst, werkt dat preventief. En het is een stimulans om op de gouden lijst te komen. We hebben hele krachtige argumenten waarom jongeren geen alcohol mogen kopen. Ze bezorgen overlast, veroorzaken verkeersongelukken, worden agressief. Dat is wat ik ga zeggen." foto Peter Nicolai (Advertentie) 6-/8-daagse stedenspecial Vrijwel iedere wo. (6 dgn) en vr. (8 dgn) van 1/11 t/m 30/3 verblijf in comfortabel 3-sterren hotel extra voordelig excursiepakket van slechts 75, waarbij u de Verboden Stad (inclusief lunch) zult bezoeken, het Zomerpaleis en zijn Hal van het Eeuwige Leven (halve dag) en natuurlijk de beroemde Chinese Muur en de Ming, graven. tijdens de 8-daagse reis gaat u voor slechts 14 meer ook nog eens op oriëntatietocht door Beijing, bezoekt u de Lamatempel en het uitzichtspunt Coal Hill. Reisnummer CULW 74.698, zie www.kras.nl/74698 15- daagse vlieg-/rondreis Vrijwel iedere donderdag van 2/11/06 t/m 29/3/07 verblijf in goede 3-sterren hotels met excursies naar o.a. de specerijenstad Guangzhou (het voormalige Kanton), modern Kunming in de mooie provincie Yunnan, het fascinerende natuurpark Shilin (oftewel het Stenen Woud), het fraaie en fotogenieke Dali, boottocht over het Er Hai Meer, het authentieke Lijang> de imponerende Jadedraaksneeuwberg, de diepe en nauwe Tijgersprongkloof en hetTibetaans aandoende Zhongdian. Reisnummer CULW 74.753, zie www.kras.nl/74753 18-daagse vlieg-/rondreis Vrijwel iedere maandag van 6/11 t/m 19/3 verblijf in toeristenklasse hotels inclusief ontbijt. met excursies naar o.a. de zeer levendig stad Singapore, histo risch Malacca met zijn Hollandse invloeden, stadstour door fascinerend Kuala Lumpur met o.a. de befaamde Petronas Twin Towers, de natuurpracht van hetTaman Negara National Park, exotisch shoppen op geur- en kleurrijke lokale markten, de rijstvelden en theeplantages van de Cameron Highlands en twee stranddagen in Penang, de 'Parel van de Oriënt' Reisnummer CULW 74.754, zie www.kras.nl/74754 17-daagse vlieg-/rondreis Vertrek: 5-14/118-25/3 en 15/4 verblijf in toeristenklasse hotels inclusief ontbijt met excursies naar o.a. Ho Chi Minh City (het voormalige Saigon), rondrit door de 'rijstmand' van Vietnam, de Mekong Delta, het fraaie stadje Hoi An in Frans-koloniale sfeer, tocht langs de 'Marmeren Bergen" en over de "Wolkenpas", de mooiste stad van Vietnam, de door de UNESCO beschermde keizerstad Hué, de in het noorden gelegen hoofdstad Hanoi en het betoverende en mysterieuze Halong Bay Reisnummer CULW 74.760, zie www.kras.nl/74760 16-daagse vlieg-/rondreis Vrijwel elke donderdag van 2/11 t/m 29/3 verblijf in toeristenklasse hotels inclusief ontbijt met excursies naar o.a. de antieke ruïnestad én moderne nederzetting Anuradhapura,de boeddhistische bedevaarts plaats Mihintale, de Leeuwenrots van Sigiriya, de indrukwek kende ruïnestad Pollonaruwa, de Tempel van de Tand en de botanische tuinen van Kandy, de frisgroene rijstterrassen en Ceylon-theeplantages,4 dagen in de badplaats Hikkaduwa ook te boeken als individuele rondreis met eigen chauffeur Reisnummer culw 74.756, zie www.kras.nl/74756 Géén geld voor zc/nj t 17-daagse vlieg-/rondreis Vertrek: 6/114/12,8/15/2 en 5/3 verblijf in toeristenklasse hotels inclusief ontbijt met excursies naar o.a Jakarta met o.a. het Nationaal Museum en de houthaven Sunda Kelapa, de botanische tuinen in het koloniale stadje Bogor,de indrukwekkende, boeddhistische en spirituele 8e-eeuwse Borobudur (één der zeven wereldwonde ren), de prachtige flora en fauna rondom Kalibaru op Oost- Java, zonsopkomst bij de heilige vulkaan Bromo in het Nationale Park en 6 stranddagen op het godeneiland Bali Reisnummer CULW 74.759, zie www.kras.nl/74759 Informatie, voorwaarden en boekingen: krasHsteri&k*^ www.kras.nl 073-5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.: 10.00-15.00 u Of boek bij één van onze reisbureaus! WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13