Veere wil geen band met Stolberg Als een Zeeuwse vrouw: rond, bol en vol PZC JW- PZC De Hip put uit en daagt uit Ruzie dreigt over zandwinning Burgemeester ziet niets in stedenband met Oranje-getinte stad in Duitsland Dronkaard maakt brokken maandag 2 oktober 2006 ,11 door Maurits Sep VROUWENPOLDER - Burge- meester R. van der Zwaag ziet I niets in een stedenband van I Veere met het Duitse Stolberg. J. Geldof uit Vrouwenpolder, die via zijn reisbureau het afge- i lopen jaar intensieve contacten j heeft opgebouwd met het stadje, j ziet in zo'n zusterstadrelatie een mooie kans om het toerisme in Veere te stimuleren. -f0 lightsheer laserdag alles over definitief ontharen, de mogelijk heden, de oplossingen, oktober de juiste adviezen afslanken met prodimed proteïne dieet met persoonlijke begeleiding door diëtiste, verlies 6 tot 10 kilo per maand zonder honger, geen jojo effect, werkt snel en effectief, medisch onderbouwd bezoek onze nieuwe (jubileum)website: www.parfumerievanbiemen.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc,nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl lijk aanwezig. „De wereld is open en iedereen reist overal naartoe." Het toerisme naar Zeelande zit echter in een dal, merkt Geldof op. Hij vindt het onvoorstelbaar dat hij het afgelopen jaar bijna niemand binnen de recreatiesec tor en de politiek warm heeft we ten te krijgen voor een relatie met Stolberg. Als reisorganisator ziet hij zelf tal van mogelijkheden. „Ik heb óp het Europafeest in Stolberg prijzen verloot en daaraan de den mensen mee uit Stolberg zelf, maar ook bezoekers uit gro te delen van Duitsland. Er wa ren mensen uit Hamburg, Ber lijn, München, noem maar op. Dat is een enorm potentieel. Vanuit Zeeland richten ze zich op Nordrhein-Westfalen, maar die mensen kennen Zeeland al en die komen al." Als het gaat om het. promoten van Veere en het aantrekken van toeristen, dan is Veere wel degelijk bereid zich daarvoor in te spannen, stelt Van der Zwaag. „We kunnen ook vereni gingen die naar Stolberg gaan, ondersteunen. Maar dat is alle maal iets anders dan een offi ciële stedenband." De gemeente Veere heeft na de herindeling van 1997 alle steden banden van de oude gemeenten opgeheven. Sindsdien is er geen nieuwe relatie ontstaan. Het ge meentebestuur buigt zich bin nenkort over een nieuw beleid ten aanzien van stedenbanden. Gedeputeerde M. Ie Roy van eco nomie is bijzonder geïnteres seerd in de inspanningen van Geldof. Ook zij ziet kansen om een nieuwe stroom toeristen naar Zeeland te halen. Zij heeft met Geldof gesproken op het in novatiespreekuur. Concrete plannen om met zijn voorstellen iets te doen, heeft de provincie nog niet. Daarover wordt nu na gedacht, laat Le Roy weten, I Stolberg is de geboorteplaats I van de moeder van Willem van Oranje, Juliana. Zij is vijfhon derd jaar geleden geboren en dat is dit jaar in Stolberg uitge breid gevierd. Vorige week is een standbeeld van Juliana van I Stolbei-g onthuld. Geldof was daarbij, met mensen van onder meer Het Walchers Kostuum, i Bij eerdere bezoeken aan bij voorbeeld het Europafeest in Stolberg, eerder deze maand, waren ook vertegenwoordigers van Zeeuwse verenigingen pre sent, zoals muzikanten van de Muziekschool in Middelburg. Geldof vindt dat Stolberg en Veere - als markizaat, waarvan koningin Beatrix de markiezin is - via de Oranjes een histori sche band hebben, waarvan de gemeente toeristisch kan profite ren. Daarom pleit hij voor een stedenband. Burgemeester Van der Zwaag voelt daar niets voor. Hij wijst erop dat er geen officieel ver zoek vanuit Stolberg ligt voor zo'n relatie. Zelf wil hij het ini tiatief daartoe niet nemen. Hij vraagt zich ook af of een ste denband nog wel 'van deze tijd' is. Vroeger, brengt hij in herin nering, werden die opgezet om steden in landen in het Oostblok te kunnen helpen. Die noodzaak vindt hij nu niet meer zo duide- (Advertentie) za shiseido open dag, speciaal voor mannen: professionele uitleg f over het revolutionaire oktober haarproduct 'adenogen' tegen kaalheid en dunner wordend haar jTllVHIDO varilite laser revolutionaire, nieuwe apparatuur: definitieve oplossing voor o.a. couperose, pigment- vlekken, steelwratjes Jurjen van Opstal van wijngaard 't Vierendeel in Vrouwenpolder geeft uitleg aan bezoekers van de Open Dag van de wijngaardiers. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VROUWENPOLDER - Zijn portemon nee hangt buiten. Jurjen van Opstal van wijngaard 't Vierendeel in Vrouwenpol der drukt zich plastisch uit. Over krap twee weken begint de druivenoogst en hij heeft er goede hoop op dat 2006 een rijk Zeeuws wijnjaar wordt.. „Tenmin ste als het weer nog eventjes zo zacht blijft en als we geen hagelbuien krij- De Nederlandse wijngaardeniers hiel den gisteren open dag. In totaal deden 48 wijnboeren mee. De Nederlandse wijn wordt wijdverbreid. „Maar eenvou dig is het niet om een lekkere wijn te maken. We zijn hier acht jaar geleden begonnen met wijn maken. Iedereen be grijpt dan dat we heel wat achterlopen op het gebied van kennis op bijvoor beeld de Fransen." In zijn loods staan al achtduizend fles sen klaar. Zesduizend flessen worden gevuld met rood sap van de Dornvelder Regent en tweeduizend met sap van de Johanniter druif, dat wordt witte wijn. De oogsttijd nadert, maar zeker de laat ste weken zijn cruciaal voor de smaak van de wijn. De vorming van suiker komt dan goed op gang en daarvoor heb ben de druiven zon nodig. „Als de druif zoeter wordt, loopt de zuurgraad terug. De wijn wordt dan smaakvoller", zegt Van Opstal. Alcoholpercentage Vorige week heeft hij de druiven getest en ze hebben al een alcoholpercentage van tegen de 11 procent. „We hebben minimaal 11 procent nodig om de wijn tegen ziekten te beschermen. Dus gaat het de goede kant op." Sulfiet beschermt de wijn ook tegen be derf. Een klein beetje is al voldoende. Vorig jaar sloeg Van Opstal die toevoe ging over. „Maar gevolg was dat ik dui zend flessen weg kon gooien. Dat hoort bij hét risico van het vak, maar is wel heel bitter." Alternatief Nederlandse wijnboeren zitten in de ontwikkelingsfase. „Er gaat dus wel eens wat fout, maar daar moet je van le ren", zo ziet Van Opstal het. „Ik denk dat Nederland nooit een wijnland als Frankrijk wordt, maar de wijnproduc tie is wel een mooi alternatief voor de traditionele akkerbouw en een mooie neveninkomsten. Want over twintig jaar is hier geen grooschalige akker bouw meer." Hij heeft veel vertrouwen in zijn oogst. „Ik denk dat we bewaarwijn krijgen. De druiven zijn stevig en mooi vol. En de smaak van de wijn? Die is als een Zeeuwse vrouw, zoals we die kennen in klederdracht. Rond, bol en vol." Een van de bezoekers van de open dag heeft zelf ook druiven. Hij komt tot on geveer zes volle emmers. Het is de mus- cadetdruif. en ze maken er druivensap van. De druiven gaan de sapcentrifuge en het sap gaat in flessen, die ze stuk voor stuk in de diepvries zetten. Een tip van Van Opstal: „Haal eerst nog even de droesem eraf. Gebruik een nylon- kous om het sap te zeven. Daarna ver warm je de pure sap tot 65 graden en doe het heet in de fles. Het sap kan daar na zeker een jaar bewaard worden." Van de wijn van Zeeuwse bodem kon gisteren geproefd worden. De Johanni ter van vorig jaar is een droge'wijn, die nog verder kan rijpen in de fles. „Deze wordt er alleen nog maar beter van als hij nog even blijft liggen", zegt Van Op stal. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Jeff loopt langzaam rood aan. Hij wil we ten of ze al een half uur aan het rijden zijn. Vladdie, een van de organisatoren van de best trick contest in het mekerskatepark in Middelburg, lacht: „Je bent krap negen minuten onderweg." De nieuwe Hip wordt zaterdag uitgetest door pakweg tachtig jongeren met stepjes, skate- KAPELLE - Een 42-jarige man uit Krabbendijke is zaterdaga vond aangehouden, omdat hij in Kapelle een aanrijding had ver oorzaakt. De man had drie keer te veel gedronken. De man was rond kwart over ne gen op de Viaductweg op de ver keerde weghelft beland. Hij botste op een tegenmoetkomen- de auto, bestuurd door een 23-ja- rige 's-Gravenpolderse. De vrouw bleef ongedeerd, haar twee passagiers moesten voor Verwenpakket voor dieren kinderboerderij MIDDELBURG - Kinderen kun nen op woensdag 4 oktober, we relddierendag, de dieren op kin derboerderij De Klepperhoeve in Middelburg extra verwennen. Van 15.30 tot 17.00 uur kunnen ze voor één euro een verwenpak ket kopen en dat aan de dieren vgeren. onderzoek naar het ziekenhuis. De één had een hoofdwond de ander was onwel. Tegen de drankrijder, die ongedeerd was, is proces-verbaal opgemaakt. Zijn rijbewijs is ingenomen. Bijeenkomst over dyslexie VLISSINGEN - De herkomst van worden is het thema van de eerste bijeenkomst over dyslexie na de zomervakantie in CasAllijn in Vlissingen. De bij eenkomst, vrijdag 20 oktober, begint om 20.00 uur en duurt on geveer twee uur. CasAllijn is ge vestigd aan de President Roose- veltlaan 744 in Vlissingen. agenda STREEKACTIVITEITEN VLISSINGEN - CasAllijn, President Rooseveltlaan 744, 20.00 - 22.00 uur: bij eenkomst over dyslexie. boards, BMX-fietsjes en in-line skates. Elke discipline krijgt een uur de tijd. Een uur om trucs te laten zien als een 360, of tewel een draai om de lengteas, een crankflip of een barspin. Dat is al niet eenvoudig op een vlakke vloer, laat staan op de nieuwe Hip. De Hip heeft een soort metalen bar in het midden en bestaat uit een aantal hoeken en hellingen. Plet is vermoeiend en moeilijk tegelijk. Niet eerder was er voor vier dis ciplines een contest bij Meker. Waren tot voor enige jaren gele den de BMX'ers de nieuwko mers, die een plek moesten be vechten tussen de boards en ska tes, nu is die rol weggelegd voor de stepjes oftewel de scooters. Ze zijn handig met de stepjes en vallen niet uit de toon bij Me ker, „Deze contest krijgt zeker een vervolg", beaamt Vladdie. Het skatepark is completer ge worden met de Hip. Eerder moesten de Zeeuwse 'locals' voor meer uitdaging naar Bre da, Rotterdam of Utrecht. Nu treffen ze elkaar vlakbij eigen huis. De hip-hopmuziek van RJD2 wordt harder gezet om de jongens op de BMX-fietsjes nog eens te stimuleren. Jimmy-Dean werd zaterdag eer ste bij de scooters. Op de tweede plaats eindigde Mickey. Bij de skateboards wordt Rick eerste en Dennis tweede. Bij de BMX' ers wint Finn en fietst Jeff naar de tweede plaats. Tim en Maxim worden eerste en tweede bij de inline skates. Winkeldieven slaan winkelier GOES - In een winkel in de Lange Vorstraat in Goes on stond vrijdagmiddag rond kwart over vijf een handge meen tussen een winkelier en twee Middelburgse jonge ren, die een broek gestolen hadden. De Goese winkelier betrapte de jongeren van 18 en 19 jaar op de diefstal toen het alarm afging. Nadat de twee de broek had teruggegeven wilden ze vertrekken. Toen de winkelier de politie waarschuwde ontstond een handge meen tussen hem en de dieven. De winkeleigenaar werd daarbij diverse keren in zijn gezicht en maag geslagen. Twee klanten schoten hem te hulp en hielden de dieven in de bedwang tot de politie arriveerde. De Middelburgers zijn aangehouden. Later bekende de 19-jarige van het stel ook nog een T-shirt in een andere winkel gestolen te hebben. De twee zijn overgebracht naar Torentij cl. De zaak is nog in onderzoek. Auto in Middelburgse sloot MIDDELBURG - Bij de politie kwam op de vroege zon dagochtend rond half vier de melding binnen dat op de Koudekerkseweg in Middelburg een auto in de sloot' zou liggen. Ter plaatse troffen agenten een auto aan die op het randje van de sloot stond, de bestuurder was nergens te bekennen. Even later reed een andere auto enkele ma len langs de plaats van het ongeval. De bestuurder kreeg een stopteken en de inzittenden werden gecontroleerd. Een van hen bleek de bestuurder van de auto die onbe heerd bij de sloot was aangetroffen, het gaat om een 20-ja- rige Middelburger. Uit een blaastest bleek dat hij te veel alcohol had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. Musica Cordis wint Korenmaat GOES - Lovende woorden en complimenten te over voor Musica Cordis. Het koor uit Nisse won zaterdag de over all-prijs tijdens de Korenmaat 2006, een serie stimule- ringsprijzen die voor de vierde keer uitgereikt werd door SAKO-Zeeland, de px-ovinciale-koepelorganisatie voor vo cale muziek. Voor het eerst werden de prijzen uitgereikt tijdens een muzikale middag in de Hoogte in Goes. Behal ve de overall-prijs voor Musica Cordis, waren er vier prij zen voor afzonderlijke onderdelen. Soeters: „De koren blonken allemaal ergens in uit." Groep Papilion uit Middelburg kreeg een Korenmaat voor de presentatie, jongerenkoor Nova Melodica uit Ka pelle kreeg de prijs voor de vormgeving, de Troyesangers uit Borssele had het beste repertoire en het Bachkoor uit Middelburg blonk het meest uit in de koorklank. Twee gewonden bij botsing OUDE TONGE - Op de rijksweg N59 ter hoogte van Oude Tonge zijn zaterdagmiddag twee gewonden gevallen na een ongeval bij het verkeerslicht. Daarbij waren zes au to's betrokken. Enkele van die auto's stonden stil bij een rood licht toen een 37-jarige automobilist uit Sliedrecht, die niet op tijd kon stoppen, achter op z'n voorganger klapte. Door de hierdoor op elkaar geschoven auto's raak ten een 44-jarige vrouw uit Voorhout en een 38-jarige vrouw uit Duitsland gewond. De traumahelicopter kwam ter plaatse. De gewonden zijn met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Drie auto's zijn weggetakeld. De weg is als een gevolg een tijdje afgesloten geweest. Vladdie, een van de organisatoren van de best trick contest test het nieuwe parcours in het Meker-skatepark in Middelburg. foto Ruben 0.{§el door Wout Bareman TERNEUZEN - Er dreigt een treffen over de zandwinning op de Westerschelde. Zandschip- pers, Rijkswaterstaat en de na tuurbeschermers zijn het niet eens over de wijze waarop dat nu gebeurt en in de toekomst zou moeten worden geregeld. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), Het Zeeuwse Landschap en Vogelbescherming Neder land willen dat de ruim dertig zandschepen hun activiteiten in het natuurgevoelige gebied rond de Hooge Platen bij Hoofdplaat staken. Rijkswaterstaat wil niet zover gaan, maar is wel bereid de mi lieu- en natuurorganisaties tege moet te komen door het opleg gen van beperkingen aan de zandschippers. Maar daarmee doorkruist waterstaat een eer der genomen besluit om de zand- overslag te concentreren in het zogenoemde Vaarwater bij Hoofdplaat, een deel van de Westerschelde waar de schepen de overige scheepvaai't niet hin deren. De schippersvereniging Koninklijke Schuttevaer regio Zeeland voelt niets voor beper kingen en is van plan tegen de voorgenomen beleidswijzigin gen in beroep te gaan. Speedboten Volgens regio-coördinator J. de Vries van Schuttevaer ondervin den vogels en zeehonden geen enkele hinder van de zandwin ning. De hinder wordt vooral veroorzaakt door mensen, die in het zomerseizoen met speedbo ten, jachten en rondvaartboten in het natuurgebied worden af gezet. De zaak speelt al meer dan een jaar. De natuur- en milieuor ganisaties stelden in een overleg met waterstaat vast 'dat in het Vaarwater langs Hoofdplaat bijna altijd sprake is van (poten tiële) negatieve effecten op de aanwezige fauna'. Zeehonden en vogels zouden ongelooflijke hinder ondervinden van de zand schepen. Daarom zouden de schippers voortaan uit de buurt van de Hooge Platen moeten blijven en moeten worden ver wezen naar de Springergeul. Zo niet, dan zouden de schippers naar minder natuurgevoelige locaties in de buurt moeten ver buizen. De schippers voelen daar hele maal niets voor. Volgens Schut tevaer vindt er in het Vaarwater bij Hoofdplaat al ruim tien jaar zandoverslag plaats, zonder dat dit ooit tot noemenswaarcüge problemen op nautisch of eco logisch gebied leidde. Vorig jaar werd in het gebied gedurende 250 dagen ongeveer vijf miljoen ton zand overgeslagen. Daarbij waren acht zeeschepen en ruim vijfentwintig binnenschepen be trokken. Meestal gaat het om zes schepen tegelijk, die an derhalf uur nodig hebben om te laden. Regiocoördinator De Vries van Schuttevaer: „Deskundigen van zowel de Scheepvaartdienst als van de betrokken overslagbedrij ven hebben vastgesteld dat de overslag in het Vaarwater langs Hoofdplaat ten opzichte van an dere locaties in de Scheldemond het meest veilige alternatief is op zowel nautisch als milieu technisch gebied." Bezwaar En het verbaasde Schuttevaer dan ook enorm dat de milieuor ganisaties plotseling bezwaar aantekenden tegen de activitei ten, die al meer dan tien jaar' zonder problemen plaatsvinden. De Vries merkt fijntjes op dat de zeehondenpopulatie de afge lopen vijf jaar met bijna twee honderd procent is toegenomen, ondanks de toename van de zandoverslag. De zeehonden schrikken ook niet op van de passerende zand schepen. En de vogels komen zelfs op de zandschepen af op zoek naar voedsel dat bij de overslag vrijkomt. Verplaatsing naar de Springergeul is voor de schippers onbespreekbaar, want veel te gevaarlijk in verband met de passerende zeevaart. En verder wordt met de beschuldi gende vinger gewezen naar de recreatievaart. Waterstaat streeft naar een com promis tussen de twee partijen. De dienst wil deels tegemoet komen aan de eisen van de mi lieuorganisaties, maar ook de schippers enige ruimte laten. Schuttevaer heeft al laten weten niets voor mogelijke beper kingen te voelen, Reactie van een woordvoerder van water staat: „We gaan de hele zaak nog eens grondig bestuderen." Half oktober treffen de partijen elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11