Provoost krijgt de wind van voren PZC PZC De tafels zijn van trapnaaimaehines Sluis wenst westelijke ontsluiting Dow PZC Maandag start de veiling! awine van kritiek op bouwplannen appartementen Sluis xcursies m Je natuur Fietser geslagen en van dijk gegooid in Zaamslag WÊM Vandaag open dag bij Dek verkeersopleidingen Vandaag bij de PZC catalogus veilingkranten.nl. veiling kranten, n zaterdag 30 september 2006 13 nnr René van Stee LUIS - De gemeenteraad van luis gaat vooralsnog niet ak- jord met een vrijstellingsproce- urc om de bouw van apparte- jentencomplex De Smeed toren pdc plek tussen de Brugstraat, Itcshouwerijstraat en Burge- ifesler van Hootegemstraal in luis mogelijk te maken. Wet- ouder J. Provoost (ruimtelijke idening) kreeg tijdens de raads- irgadering de opdracht om ijn huiswerk opnieuw te doen. joral C. van de Vijver (WD) U)k fel van leer tegen het colle- j van B en W. Haar partijge- rot Provoost kwam er daarbij jemunst goed vanaf. Van de Ijver had geen goed woord ver voor het voorstel. Niet al- was zij boos over de sum- „.e informatie die de raad tot Ever over het plan voor de tuw van 44 appartementen -;d gekregen, ook hekelde zij ïcommunicatie met omwonen- éo en de procedure die tot nu «was gevolgd. Se worden keer op keer voor oldongen feiten geplaats. En passen we dit keer voor", s Van de Vijver. Haar woor- waren de overige fracties it het hart gegrepen', spreker en omwonende J. Ver- sge maakte vooral bezwaar te- 91 hoogtes van 13 tot 16 meter in het complex. Dat zou een norme inbreuk op zijn privacy i woongenot betekenen. Boven- ien was hij er net als de raads- (den ontevreden over dat een gd speelterrein en par- wrvoorzieningen in de plan- w ontbraken. Door de sloop an gebouwen op het betreffen- terrein zijn al parkeerplaat- vervallen. Ook was niemand »t eens met de grote blinde mu- sn van het gebouw. Bezorgklachten: 1-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Provoost hield vervolgens een lang betoog over hoe het nu alle maal was gekomen, maar dit overtuigde allerminst. De wet houder had ook geen antwoord op vragen van R. Evers (PvdA) en J. Quaak (CDA) over de gevol gen van het eventueel afschieten van het project, onder meer in verband met een subsidietoeken ning in het kader van stads- en dorpsvernieuwing. De gemeenteraad dreigde het voorstel weg te stemmen, maar dat was volgens C. Bolijn (Dorpsbelangen Toerisme) al lerminst verstandig. Want daar door zou de gemeente onverant woorde risico's nemen en wel licht worden geconfronteerd met grote schadeclaims van De Delta, de ontwikkelaar van het project. Bovendien zou het afschieten van het collegevoorstel, volgens Bolijn ook bestuurlijke conse quenties moeten opleveren, ofte wel een motie van wantrouwen tegen wethouder Provoost. Na een korte schorsing van de vergadering viel het besluit om het collegevoorstel aan te hou den. Provoost kreeg de opdracht om op basis van gelijkwaardig heid met omwonenden te over leggen over toekomstige en ge wenste ontwikkelingen in het plangebied. Ook moet de komst van het speelterrein en parkeer plekken worden geregeld. Daar naast moet de wethouder de con sequenties voor de gemeente in beeld brengen als de bouw van het appartementencomplex niet doorgaat. Advertentie Den Dekker Muziek IERNEUZEN - In Zeeuws- flaanderen vinden de hele naand oktober tal van natuur- icursies plaats. g staat de eerste op het programma. Dan wordt vanaf ie dijk gekeken naar vogels in ai rond de Herdijkte Zwarte Polder. De excursie begint om 10.00 uur vanaf de parkeerplaats tegen over frituur Het Gemaal in Nieuwvliet-Bad. Zaterdag 14 oktober woi'dt bij iet Hellegat gespeurd naar jrote aantallen steltlopers en •enden op de slikken van de ïesterschelde. Om 16.00 uur wordt verzameld bij gemaal Dampen onderlangs de zeedijk l)ij het Hellegat. Ronald Spiessens (r) heeft allerlei ouderwetse voorwerpen opgeknapt voor zijn museumcafé, waarvan Ingrid van Hee (1) de bar beheert. foto Camile Schelstraete door Jeanette Vergouwen NIEUWVLIET - Het ei van de koekoek is uitgebroed. De droom die Ronald Spiessens jarenlang koesterde is werke lijkheid geworden. Volgende week opent hij het Het Koekoeksnest aan de Sint Jansdijk in Nieuwvliet, het eerste museumcafé in Zeeuws-Vlaanderen. De wijzers van een groot torenuurwerk tikken de seconden weg. Daaronder staat een imposant draaiorgel met de veelzeggende naam Koekoeksjonk. Plots hoor je wat geratel en dan barst de muziek los. Een ouderwetse wals, waardoor je meteen zin krijgt om te dan sen. Een langharige tamboermajoor kijkt geduldig rond als de muziek be gint, een andere pop trommelt keurig in de maat en vanachter bolle vergrootgla zen kijken Hobbitachtige figuren de zaal in. De muziek regeert in de monumentale schuur, die door de gouden handen van Spiessens is omgebouwd tot een bijzon der museumcafé. Hij verzamelde allerlei antieke, aparte en interessante voorwerpen, bouwde ve le automatisch spelende muziekinstru menten, restaureerde oude beelden en zelfs authentieke 19e eeuwse kruisweg staties. Die gaf hij allemaal een plaatsje in het interieur van de schuur. „Hiermee heb ik de droom, die ik al ja ren koester, gerealiseerd. Ik beoefen het vak van decorschilder/kunstenaar al ruim twintig jaar en bezit tientallen gro te decorstukken. De geschilderde tafere len pas ik in tussen de oude balken in de schuur. Deze schilderijen kunnen ge makkelijk vervangen worden en het plan is om elk seizoen andere voorstel lingen te tonen. Nu heerst er de sfeer van herfst en winter, maar dat veran dert natuurlijk in het voorjaar." Het museumcafé is gevestigd in een schuur uit 1850 die op de monumenten lijst staat. Spiessens was meteen weg van de locatie en zag vele mogelijkhe den. Eigenaar Piet van Melle reageerde positief op het project en de gemeente Sluis zag de realisatie ook wel zitten. Zij beoordeelde het museumcafé als een bijzondere 'elkweer-voorziening' ge creëerd in een kustgebied met een ka rakteristieke uitstraling en als een bij drage op het gebied van recreatie en cul tuur. Eenmaal binnen val je van de ene verba zing in de andere. „Dat is precies wat ik beoog: de mensen verbazen en verras sen, zodat ze nieuwsgierig worden en ook graag willen terugkomen", lacht Spiessens. De tafels zijn gemaakt van oude trap naaimaehines. Als de kinderen stevig trappen gaat er een lampje branden. Een zachte duw op een fietspomp zoi'gt voor een nachtegalengeluid en de man netjes met accordeons spelen regelma tig musettemuziek. Af en toe worden ze afgelost door de klanken van een ker korgel, vrolijke deuntjes van het straat orgel of honky-tonky muziek, voortge bracht door pianola's. Overal hangen koekoeksklokken en het sfeertje van de oude spiegeltent is voel baar en snuifbaar. Boven de bar, met de kruiswegstaties als blikvangers, is een kinderhoek gemaakt. „We verwachten dat we in de toekomst dé gelegenheid worden voor kinderfeesten, partijen en personeelsavonden. Er zijn nu al aan- vragen. Het is hier gewoon fijn, er is van alles te beleven, veel te zien en uit te proberen. We gaan ook proberen een pleisterplaats voor busreizen te wor den. Alle bezoekers kunnen hier luiste ren naar muziek, iets drinken, kletsen en gewoon genieten van de sfeer. Vroe ger waren er draaiorgels in Draaibrug en Nieuwvliet. Die zijn verdwenen. Maar in het Koekoeksnest kan men zich amuseren op de ouderwetse manier", vertelt Ingrid van Hee, die de bar be heert. Ondertussen werkt Ronald Spies sens een foutje in de computergestuur de apparatuur weg, poetst een van de verlichte eieren op die in een groot nest liggen, dat aan het plafond hangt en schroeft nog snel een plankje vast. Het Koekoeksnest gaat vrijdag 6 okto ber om 12.00 uur officieel open. Ope ningstijden: vrijdag en zaterdag vanaf 12.00 uur, zondag vanaf 11.00 uur. door Euqène Verstraeten SLUIS - De gemeente Sluis wil dat er een volwaardige westelij ke ontsluitingsweg komt voor Dow Benelux en omliggende be drijven. De gemeenteraad nam daarover unaniem een motie aan die was ingediend door PvdA-raadslid R. Evers. Op dit moment ligt er een over eenkomst tussen de gemeente Terneuzen, de provincie, het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland Seaports om een weste lijk calamiteitenroute te realise ren. Afgesproken is dat dit geen volwaardige ontsluitingsweg wordt en dat die alleen maar open gaat als de oostelijke ont sluitingsweg om wat voor reden dan ook versperd is. Onderdeel van de afspraak is ook dat de Braakmanweg voor alle verkeer wordt afgesloten. Deze weg wordt nu veel als sluiproute gebruikt door werk nemers die vanuit West- Zeeuws-Vlaanderen van en naar Dow, de Mosselbanken en het Valuepark moeten. „Indien de huidige weg door de Braakman wordt afgesloten en vervangen door een weg die en kel in geval van een calamiteit wordt opengesteld, zal de route vanuit onze gemeente naar dit industrieterrein kilometers lan ger worden", aldus Evers in de motie. Volgens de PvdA neemt de verkeersdruk op de oostelijke ontsluiting naar Dow toe. Daar om is het volgens Evers niet denkbeeldig dat er verkeersop stoppingen zullen ontstaan op het sluizencomplex en de toe gang naar de Westerscheldetun- nel. De gemeente Sluis wil een aan trekkelijk vestigingsgebied zijn en blijven, ook voor mensen die in de Kanaalzone werken. Dat mensen vanuit het westen ■ttÉÜHB BOTnfllRH| Elke week in de zaterdagkrant Daar moetje naar toe. ZAAMSLAG - Een 51-jarige man uit Terneuzen is donderdag ochtend rond half twaalf aan de Eendragtweg in Zaamslag mis handeld. De man reed rond twintig over elf op zijn fiets vanuit Terneu zen over de zeedijk in de rich ting van Kloosterzande. Voor hem liep een man met ongeveer negen honden (voornamelijk pups). De fietser belde enkele malen, omdat hij wilde passe ren, maar de man met de hon den reageerde niet. Toen de fiet ser de man uiteindelijk toch pas seerde, reed hij over een van de pups heen. Hierop werd hij door de eigenaar van de honden gesla gen. Ook gaf de man de fietser een kopstoot en duwde hem met fiets en al van de dijk. De man hield aan de mishandeling een blauw oog, schaafwonden en pijnlijke benen, voeten, rug en pols over. Op het moment van de mishan deling waren op het water twee personen aan het werk op een soort vlot. Ook zijn er enkele au to's langsgereden, waaronder een gele, kleine auto. De politie zou graag in contact komen met deze personen en roept andere getuigen ook op zich te melden. Meer openheid in Sluis SLUIS - De gemeente Sluis zet besluiten van het college van burgemeester en wethouders vanaf begin 2007 op de gemeentelijke website. Ook komt die informatie voortaan sneller naar de raadsleden. Weliswaar was dit voornemen al opgenomen in het bestuursakkoord, maar C. van de Vij ver (WD) zette er tijdens de raadsvergadering extra druk op. Zij had voor dit doel een motie voorbereid. Die werd teruggetrokken, nadat burgemeester en wethouders toe zegden dat haar eis wordt ingewilligd. Van de Vijver is on- tevreden over de wijze waarop het college van B en W communiceert met de raad en de inwoners van Sluis. Zij diende haar motie in naar aanleiding van enkele recente gevallen van gebrekkige communicatie. Zo was zij niet té spreken over de pi'ocedure en informatieverstrekking rond de bouwplannen van appartementencomplex De Smeedtoren in Sluis. Zij kreeg hartstochtelijk steun van oppositiepai-tij PvdA. Die fractie was onlangs onaange naam verrast dat pas tijdens een informatiebijeenkomst duidelijk werd dat het woningbouwplan IJzendijke-Oost waarschijnlijk geen meeropbrengsten opleveren. Die zou den worden aangewend voor investeringen in de leefbaar heid van het dorp. Illegaal schuurtje mag toch SLUIS - Het illegaal gebouwde schuurtje voor houtop slag, van mevrouw Koch-de Brandt in Zuidzande mag van een meerderheid van de gemeenteraad in Sluis toch blijven staan. De vorige raad besloot dat het schuurtje af gebroken moet worden. Met uitzondering van de; PvdA-fractie kwam de gemeenteraad donderdag tijdens de raadsvergadering terug op dit besluit. Het bouwsel hoeft niet te worden afgebroken, omdat het vanaf de weg nauwelijks is te zien en niemand tot last is. De voorstan ders van legalisatie honoreerden daarmee een bezwaar schrift van Koch-de Brandt. Wethouder J. Provoost (ruim telijke ordening) zegde toe met een collegevoorstel te ko men, waarin het schuurtje wordt gelegaliseerd. Bouw Aquapolis in zicht NEELTJE JANS - Het wordt met afstand het grootste zee-aquarium van Zeeland. Volgende maand begint de bouw van Aquapolis, de nieuwste attractie van thema park WaterLand Neeltje Jans. Met het project is een inves tering van twee miljoen gemoeid. Klapper van Aquapolis wordt het grote aquarium met een glasplaat uit één stuk van bijna veertien meter lang en ruim 2,5 meter hoog. In het hele systeem stroomt ruim 300.000 liter zeewater. Om het publiek zoveel mogelijk bij het aquarium te betrekken, is gekozen voor wat beti teld wordt als 'interactieve voershows'. In de praktijk be tekent het dat vijf tot zes keer per dag duikers en robots met onderwatercamera's het aquarium ingaan en beelden van binnenuit maken. Die beelden worden op een groot beeldscherm aan het publiek getoond. Medewerkers van Aquapolis zorgen voor tekst en uitleg. Op die manier kan wat normaal vei-borgen zou blijven voor de toeschouwer nu toch getoond woi'den. Voor wat betreft de flora en de fauna van Aquapolis is eivoor gekozen alleen levensvor men die ook daadwerkelijk voorkomen in de Oosterschel- de en de Voordelta in het aquarium te tonen. WaterLand-directeur Van de Hoef ziet met de komst van Aquapolis een wens in vervulling gaan. Het is de bedoe ling dat de nieuwe attractie van WaterLand Neeltje Jans april 2007 geopend wordt. straks kilometers moeten omrij den is daarmee in strijd. Vol gens de motie wordt door de hui dige plannen de natuur welis waar uitgebreid, maar wordt •het milieu de dupe van al dat omrijden. Wethouder C. van Schaik van de gemeente Terneuzen ver werpt de wens van Sluis voor een volwaardige ontsluiting. „Er is met alle betrokkenen afge sproken dat de ontsluiting naar Dow in het oosten komt. Er is ge noeg verkeerscapaciteit om dat te doen. De westelijke ontslui ting is alleen bedoeld voor het geval zich een calamiteit voor doet." Van Schaik erkent dat werk nemers uit het westen straks een eind moeten omrijden, om dat de sluiproute wordt afge sloten. „Het is nou eenmaal zo. De plannen zijn jaren geleden al vastgesteld en vanuit de ge meente Sluis is nooit gerea geerd." Dat wil niet zeggen dat de ge meente Sluis een westelijke ont sluiting definitief kan vergeten. „Als Sluis wil meebetalen dan is er over te praten", zegt Van Schaik. „Maar dan moeten ze wel een paar miljoen euro op ta fel leggen." Aan de Olympiaweg (oefenterrein Goes) Van 13.00 tot 17.00 uur Gratis proefrijden met auto (en aanhanger), motor, vrachtwagen of bus. Advertentie www.pzcadverteren.nl Advertentie het alfabet van Zeeland WGGGN0R dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 71