Bouw Aquapolis snel van start ill PZC PZC Defibrillatoren voor Duivelandse kernen ,13 luim 300.000 liter zeewater in nieuwe attractie WaterLand Neeltje Jans Nog even lekker weg met de Herfstvakantie? Vandaag open dag bij Dek verkeersopleidingen zaterdag 30 september 2006 itor Piet Kleemans KEELTJE JANS - Het wordt get afstand het grootste jc-aquarium van Zeeland. Vol lende maand begint de bouw !in Aquapolis, de nieuwste at- nctie van themapark Water land Neeltje Jans. Met het pro- (ft is een investering van twee liljoen gemoeid. ïil je als themapark de con- irrentie het hoofd bieden dan joet je, weet WaterLand-direc- Bir A. van de Hoef, blijven pnieuwen en daar is Water land al enkele jaren mee bezig. nieuwe entreegebouw jeltaplaza werd neergezet, er jerd een watei-glijbaan ge- ialiseerd en weervrouw Helga Leur wijdde in 2003 de or- jaanmachine in. Ondertussen ierd verder gewerkt aan de Kannen voor een zee-aquarium, jrootse plannen, want er moet compleet nieuw gebouw nr neergezet worden, ontwor- CAdvertentie) (APELLE li/ww.dendekkermuz Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300ABZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl pen in de stijl van Deltaplaza. In het gebouw komen acht be scheiden 'themabakken' en krab ben- en visaaibakken. Klapper van Aquapolis wordt het grote aquarium met een glas plaat uit één stuk van bijna veer tien meter lang en ruim 2,5 me ter hoog. In het hele systeem stroomt ruim 300.000 liter zee water. Om het publiek zoveel mogelijk bij het aquarium te be trekken, is gekozen voor wat be titeld wordt als 'interactieve voershows'. In de praktijk betekent het dat vijf tot zes keer per dag duikers en robots met onderwatercame ra's het aquarium ingaan en beelden van binnenuit maken. Die beelden worden op een groot beeldscherm aan het pu bliek getoond. Medewerkers van Aquapolis zorgen voor tekst en uitleg. Op die manier kan wat normaal verborgen zou blij ven voor de toeschouwer nu toch getoond worden. Voor wat betreft de flora en de fauna van Aquapolis is ervoor gekozen al leen levensvormen die ook daad- werkelijk voorkomen in de Oos- terschelde en de Voordelta in het aquarium te tonen. WaterLand-directeur Van de Hoef ziet met de komst van Aquapolis een wens in vervul ling gaan. „Naast het thema vei ligheid tegen overstromingen worden nu in korte tijd ook de thema's visserij en milieu uitge werkt. De Oosterscheldekering, één van de belangrijkste attrac ties, is niet voor niets gebouwd om het ecosysteem van de Oos- terschelde te behouden en de schelpdiercultuur te sparen. Af gelopen augustus hebben we een grote expositie over mosse len geopend en binnenkort dus een zee-aquarium. Met andere attracties erbij een prachtig aan bod." Ook aan de zakelijke markt is gedacht. Architect J. Bron van Zelenberg Architec tuur heeft in Aquapolis een ver gader- en presentatieruimte ge pland. Daarmee wordt inge speeld op de sterk groeiende be langstelling voor exclusieve ac commodaties op bijzondere loca ties. Het is de bedoeling dat de nieuwe attractie van Water- Land Neeltje Jans april 2007 ge opend wordt. vunst en Eer speelt op Jierendag BERIKZEE - Kunst en Eer jeeft op dierendag (4 oktober) ien speciaal dierendagconcert de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Bet concert is bedoeld voor kin ieren en de muziekvereniging jeeft een speciaal programma rgestudeerd. Hoogtepunt is de dassieker Peter en de Wolf en ótsmijter is de Mickey Mouse «ars. Het concert duurt onge- ser drie kwartier en begint om uur. Kinderen die hun die- snknuffel meenemen, mogen iratis naar binnen. Den Dekker Muziek 0113-330330 iek.com Informatiedag over dementie in Is-Heerenhoek s-HEEEENHOEK - Onder de ti tel 'Watten in je Hoofd' houdt ie seniorenraad van de gemeen te Borsele dinsdag 31 oktober een informatiemiddag over de- nentie in de Jeugdhoeve in 's Heerenhoek. Een verpleeghuisarts, een so- tiaal verpleegkundige en een zullen spreken irer de veranderingen in de her van de mensen die aan de- lijden en de veranderin- die dat in hun omgeving te bijeenkomst, die om 13.30 begint, is met name bedoeld partners, kinderen en ver zorgers van dementerende men- Druivenplukkers aan het werk op wijnhoeve De Kleine Schorre in Dreischor. door Inge Heuff DREISCHOR - Hij is zeventig jaar en had nog nooit een druivenoogst gezien. En dus ging Marinus de Bil vorig jaar eens bij wijnhoeve De Kleine Schorre in Dreischor kijken. „Maar aan kijkers hebben ze niks, zeiden ze, dus kreeg ik een schaar in de handen gedrukt en dit is nu het tweede jaar dat ik meehelp." De druivenpluk is weer begonnen, ook in Nederland, waar steeds meer wijn gaarden komen. Het tijdschrift dat het Productschap Wijn en het Wijninforma tiecentrum een keer per jaar uitgeven, heeft negentig Nederlandse wijngaar den vanaf 500 m2 opgenomen. Wijnhoeve De Kleine Schorre behoort met 5,5 hectare en 20.000 wijnstokken tot de grootste van Nederland. Deze vrij dagochtend plukt een flink aantal vrij willigers de jonge Auxerrois van de ran ken. Vorige week is de Rivaner geplukt en de trossen van de Pi not Gris en de Pi- not Blanc wachten op de pluk. De pluk kers komen uit alle windstreken maar hebben een ding gemeen, ze vinden het leuk om buiten bezig te zijn. Zoals Peter Reijngoud, taxichauffeur in Lei den. Hij stond afgelopen zomer op de camping van de wijnhoeve en hoorde over de druivenpluk. „Ik heb in 1983 in de Meursault geplukt, een heel mooie Bourgogne schenken ze daar. Ik ging er op de fiets naartoe. Het is leuk om dit werk nog eens een dagje te doen." Ook Annie en Casper Boon uit Zierik zee plukken elke week een dag mee. „Langer gaat niet want dan krijg ik last van mijn rug", zegt Annie. „Maar ik vind het heerlijk. Het doet me aan vroe ger denken toen ik in de bollenpluk zat." Een paar rijen verderop knipt Tineke Deurloo met enkele collega's van de VW de druiven van de ranken. Ook zij is enthousiast over dit vrijwilligers werk. „Ik wilde altijd een keer druiven plukken, maar het is er nooit van geko men. Nu kan ik het gewoon in Dreischor doen. Ik neem er snipperda gen voor op, zo gezellig is het." De vrijwilligers worden regelmatig voorzien van koffie, fris en pleisters, want af en toe zit er een vinger tussen de trosjes. Tussen de middag is er soep met brood en 's avonds wordt er wijn geproefd, be halve dan door Marinus de Bil die sinds jaar en dag geheelonthouder is. Per dag deel werken krijgen de plukkers een fles wijn van de wijnhoeve mee naar huis. Johan van de Velde, wijnmaker van De Kleine Schorre, is blij met al die extra handen. „Maar we kunnen er altijd meer gebruiken. Hoe meer volk, des te gezelliger. En op de camping hanteren we half tarief als je meehelpt." Dit jaar hoopt hij 20.000 tot 25.000 liter te kun- foto Marijke Folkertsma nen bottelen, vorig jaar was dat nog 12.000 liter. „Het is een raar groeisei zoen geweest", vertelt Van de Velde. „Juli was te warm en augustus te nat. Toen heb ik weinig kunnen doen om de druiven goed te houden. Daarom zit er nu wat meer rot tussen. Maar de zonni ge septembermaand was goed voor het suiker- en zuurgehalte. Alleen zijn de nachten iets te warm, voor de druiven is een lage temperatuur beter." Samen met De Druivengaerde in Wis- senkerke en wijngaard 't Vierendeel in Vrouwenpolder, doet de Kleine Schorre mee aan de landelijke open dag van de Nederlandse wijngaarden, komende zondag. Deze open dag markeert het be gin van de jaarlijkse Nationale Wijn- week die tot en met 8 oktober loopt. Wie tien euro of meer besteedt aan wijn bij de slijter, ontvangt het wijnweekge- schenk: het Spiekboekje Wijn, geschre ven door Hubrecht Duijker. De pluk kers in Dreischor zijn voor de open dag zeker nog niet klaar. Van de Velde denkt nog een week of twee nodig te hebben. door Piet Kleemans BRUINISSE - Met het uitreiken van vijf defibrillatoren, te plaat sen in rijf Duivelandse dorpen, is een lang gekoesterde wens van de Rode Kruis-afdeling Du- velant in vervulling gegaan. Een mijlpaal die bereikt werd dank zij samenwerking met onder an deren de Stichting Hart voor Schouwen-Duiveland. Voorzitter van de Rode Kruis-af deling Duvelant W. Jumelet is blij met het succes van de actie. Een actie die hij omschrijft als het resultaat van goede samen werking tussen Rode Kruis, Stichting Hart voor Schou wen-Duiveland, serviceclub Ju nior Kamer en Stichting' Vrien den van de Hartstichting Brui- nisse. „We zijn er alles bij el kaar toch drie jaar mee bezig ge weest om dit van de grond te til len, dus natuurlijk zijn we blij dat het nu zo ver is." Jumelet tekent er meteen bij aan dat het succes geen reden is om tevreden achterover te leu nen. „Wij vinden het als Rode Kruis heel belangrijk dat meer mensen een cursus reanimatie volgen. Een defibrillator is een belangrijk hulpmiddel, maar er komt nog wat voor. Als je ziet Provincie voorkomt chaos N254 GOES - Rijkswaterstaat leidt verkeer vanuit de richting, Middelburg niet om over de N254 tussen Heinkenszand' en Goes als volgende week de afslag Goes vijf dagen dicht-, gaat wegens asfalteringswerkzaamheden op de zuidbaan van snelweg A58. Tot verbazing van de provincie stond er deze week bij de afslag Heinkenszand een omleidings bord, dat automobilisten die richting Goes willen, volgen de week naar de N254 zou moeten sturen. Rijkswater staat was even uit het oog verloren dat daar momenteel een spoorviaduct wordt vernieuwd. Er is op die plek slechts één rijstrook beschikbaar. De provincie zag de bui al hangen: lange files en irritatie bij weggebruikers. Bo vendien speelt mee dat de provincie een ontmoedigingsbe leid op de N254 voert om vooral overlast veroorzakend vrachtverkeer van de route te weren. Het omleidingsbord bij Heinkenszand is inmiddels weggehaald. Rijkswaterstaat en de provincie hebben in een spoedover leg naar andere oplossingen gezocht. Zolang de afslag. Goes dicht is, worden bestuurders al op Walcheren met borden gewezen op een alternatieve route naar Schou-' wen-Duiveland en Goes: de N57 (Dammenroute) en dé N255 over Noord-Beveland. De eerste fase van de asfalte ringswerkzaamheden op de zuidbaan van de A58 begint vandaag en duurt tot en met maandag 9 oktober. Feest voor jubilerende echtparen 's-HEERENHOEK - Ruim dertig echtparen uit de ge meente Borsele die dit jaar 50, 55, 60 of 65 jaar zijn ge trouwd, kwamen gisteren bijeen voor een feestje in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek. Dat gebeurde op uitnodi-i ging van de gemeente. De traditie om jubilerende paren- één keer per jaar in het zonnetje te zetten bestaat al meer dan twintig jaar. De mensen wei-den gisteren ontvangen met koffie en gebak en konden tot twee keer toe genieten van een optreden van accordeonist Fi-ans Kasander. Bouw sporthal Hulst in zicht HULST - De bouw van de nieuwe sporthal bij gemeen schapscentrum Den Dullaert in Hulst lijkt eindelijk aan staande te zijn. Op het Hulster stadhuis is afgelopen don derdag het aangepaste ontwerp voor de hal ingediend. „Voor zover ik het kan bekijken, moet het mogelijk zijn in de loop van oktober met de bouw te beginnen", zegt voor zitter T. Baert van het bestuur van de stichting Den Dul laert. De bouwtijd is geschat op vier maanden. (Advertentie) het alfabet van Zeeland www.pzcadverteren.nl WGG0NGR dagbladen (Advertentie) Kijk voor alle aanbiedingen in het reizenkatem. Elke week in de zaterdagkrant I Reizen Daar moetje naar toe. Aan de Olympiaweg (oefenterrein Goes) Van 13.00 tot 17.00 uur Gratis proefrijden met auto (en aanhanger), motor, vrachtwagen of bus. dat iemand een hartstilstand krijgt, moet je eerst 112 bellen. Dat is heel belangrijk. In de tijd dat je moet wachten op de pro fessionele hulpverleners moet je reanimeren, dus hartmassage, beademing en defibrillatie. Met een simpele opleiding kun je le vens redden." De defibrillator - officieel een Automatische Externe Defibril lator kortweg AED - laat zich volgens Jumelet uiterst simpel bedienen. „Het apparaat geeft zelf precies aan wat je moet doen." Ook voorzitter S. Marte- ijn van de vorig jaar door serri- ceclub de Junior Kamer opge richte Stichting Hart voor Schouwen-Duiveland is in zijn nopjes. „Geweldig dat dit be reikt is." Stickers Marteijn voegt er meteen aan toe dat het wat de stichting betreft zeker niet blijft bij de nu verspreide rijf defibrillatoren. „We gaan zeker proberen nog meer defibrillatoren te ver spreiden op Schouwen-Duive land. We willen ook werken aan bekendheid van de plaatsen waar de defibrillatoren te vinden zijn. Dat doen we via onze website, maar ook via de verspreiding van speciale stickers." In Bruinisse is de defibrillator te vinden bij de Albert Heijn, in Oosterland bij het dorpshuis, in Nieuwerkerk bij bakkerij ten Hove, in Sirjansland bij cam ping 't Hoge Zand en in Ouwer- kerk bij de ingang van de kerk aan de Ring. De voorzitter van de Rode Kruis-afdeling Duvelant W. Jumelet overhandigt in het Bruse Durps'uus een defibrillator aan de voorzitter van de dorpsraad van Bruinisse. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63