Forse kritiek op afdeling ruimte Nieuwe Kerk zit vol met scheuren Vlaggen vanaf kerktoren moet veiliger KOOPZONDAG laadslid Coomans wil af van trage afhandeling bouwaanvragen a@Q3i Zondag 1 Oktober a.s. Modeshow VANDAAG factie: 0113-315649 ■I «w.pzc.nl ■"ifliail:redactie@pzc.nl 'ijslbus 31,4460 AA Goes idvertentie-exploitatie: word-en Midden-Zeeland: 0113-315520; feeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Hatlonaal: 020-4562500. aterdag 30 september 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland jnorMelita Lanting SCHARENDIJKE - Er is funda- Knteel iets mis bij de afdeling luimle en Milieu van de ge- neente Schouwen-Duiveland. stelt raadslid H. Coomans (WD). Het raadslid is het hele- jaal beu dat de raad ieder jaar islra geld beschikbaar moet ilellen voor externe hulpkrach- omdat de achterstanden te «r oplopen. commissievergadering Ruimte en Milieu niet gehouden wordt, omdat er geen agendapunten zijn en ik zie tegelijkertijd de hoeveelheid aanvragen liggen van plannen die allemaal in de commissie behandeld moeten worden, is dat tekenend." Momenteel liggen bij de af deling rond de 235 aanvragen van ondernemers en parti culieren voor een plan waarbij het bestemmingsplan gewijzigd moet worden. „Met alle respect naar de organisatie, maar dit is niet verantwoord." Tijdelijk personeel Verantwoordelijk wethouder R. van der Wekken erkent dat de problemen groot zijn. Op de vraag waarom niet eerder is in gegrepen antwoordt hij dat in het verleden telkens is gekozen voor het oplappen met tijdelijk personeel. „Toen ik aantrad als wethouder waren de achterstan den net ongeveer weggewerkt maar het extra personeel is in middels weer weg en er zijn ziek tegevallen gekomen en nu heb ben we weer een achterstand." Volgens Van der Wekken is het lastig om voldoende personeel te vinden, omdat er schaarste is in deze beroepsgroep. „En de ge meente is niet groot, dus is het salaris niet zo hoog en kunnen ze al snel in een iets grotere ge meente meer verdienen." Van der Wekken zegt dat het ook niet mogelijk is wat meer te betalen om mensen langer vast te houden. „Je kan niet de mede werkers op één afdeling meer gaan betalen en de rest niet." Coomans staat overigens niet al leen in zijn kritiek. Zijn frustra tie wordt door alle partijen ge deeld en daarom praat de ge meenteraad in november over de problemen. „En als we het probleem niet kunnen oplossen moeten we maar kiezen om het uit te besteden." Bij de discussie wordt ook het onderzoek betrok ken wat onlangs in gang is gezet binnen de afdeling. Hierbij wordt onder meer gekeken naar werkprocessen. .Waarom is er zo veel verloop :p die afdeling. Is dat de sfeer, i dat de honorering? Er is iets !D ik wil dat nu boven water lebben", zegt Coomans. Vanaf 1998 is hét al hommeles iel de bouwaanvragen en be- jiemmingsplannen. Telkens iampt de afdeling met grote ach- irstanden waardoor bouwplan- :en onnodig lang op de plank ilijven liggen .Termijnen van anderhalf, twee ^ar zijn inmiddels heel gewoon, ffe hebben al verschillende keren besluiten genomen om dit optelossen. Zo zijn we akkoord sgaan met de slakhuiscon- lïructie. Dat wil zeggen dat deuwe bouwaanvragen direct jehandeld worden en dat oude aanvragen weggewerkt worden. Daar is veel geld voor uitge trokken maar \ve hebben nog steeds niks. We hebben zelfs een amendement aangenomen zodat ondernemers en particulieren tun aanvragen voor be stemmingsplanwijziging zelf iunnen voorbereiden maar ook lat komt niet van de grond." fekenend De lijst mét kritiek van Coomans is lang. „Als ik het ïfgelopen jaar merk dat de Middelburg legt Italië nut uit van tvoonservicezones MIDDELBURG - Middelburg vervult in Nederland al een voor trekkersrol met het inrichten Tan woonservicezones, maar na dit weekeinde kennen ze het ex periment ook in Italië. Wethou der A. de Vries is dit weekeinde op een congres in Rome om het project toe te lichten. De Vries is uitgenodigd om te ko nen spreken over de wijze waar op in Middelburg de oude grote verzorgingshuizen worden ver vangen door steunpunten in de wjken waar mensen die zorg no- iig hebben, terechtkunnen. Dankzij die steunpunten kun nen ouderen langer zelfstandig a hun eigen huis blijven wonen. De wethouder neemt deel aan ;en ronde-tafelgesprek over ouderenhuisvesting in de toe- tomst. deide landen laten elkaar zien vat hun beste, projecten zijn. TRIPP TRAPP® Resign: Peter Opsvik Vlaglocatie de Nobelpoort in Zierikzee is inmiddels aangepast en voldoet aan de Arbo-eiscn. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is druk be zig met de uitvoering van een verbeterplan voor alle 'vlagloca- ties' op het eiland. Voor volgend voorjaar moeten kerktorens, poorten en andere hoge plaatsen van waaraf de gemeente de na tionale driekleur Iaat wapperen aan strenge Arbo-eisen voldoen. De gemeente trekt er 48.000 eu ro voor uit. Veilig vlaggen is een kunst. Dat op Koninginnedag en Bevrij dingsdag de Nederlandse vlag op tal van overheidsgebouwen in top hangt, lijkt vanzelfspre kend, maar is het niet. Als de veiligheid van degene die de vlag in top moet hijsen in ge vaar komt, kan het feest niet doorgaan in de visie van de ge meente. Op verzoek van de ge meente heeft de Arbo-dienst on derzocht hoe het met de negen tien Schouwen-Duivelandse vlaglocaties - waaronder elf kerktorens - gesteld is. Het re sultaat is, zegt S. van Riender- hoff van de afdeling openbare werken van de gemeente, een forse lijst aanbevelingen. Advie zen uiteenlopend van plaatsing van extra handgrepen, het repa reren van traptreden of het aan brengen van extra verlichting tot het compleet vervangen van ladders. Zeven meter „In Nieuwerkerk bijvoorbeeld kun je een heel stuk over een sta len draaitrap. Alleen het laatste stuk moet via een ladder en die is zeven meter hoog. Te hoog vol gens de Arbo-dienst, dus moet er halverwege die zeven meter ladder een tussenbordes komen. Op andere plaatsen moet bij voorbeeld de ladder vastgezet worden of worden voorzien van een leuning. En zo moet er aan elke vlaglocatie moet wel iets ge beuren", vat Van Rienderhoff sa men. Zij voegt eraan toe dat het niet alleen gaat om de veilig heid, maar ook om de ergono mie. Een vlaglocatie moet goed toegankelijk zijn. Een 'vlagger' die zich in allerlei onmogelijke bochten moet wringen om de vlaggestokhouder te kunnen be reiken, dat kan anno 2006 niet meer. In de praktijk betekent dat bij de hervormde kerk Haamstede en de hervormde kerk in Kerkwerve vanaf het grasveld bij de kerk gevlagd wordt. Van Rienderhoff: „Op foto Marijke Folkertsma zich is de vlaglocatie in Kerk werve wel veilig, maar het is ver schrikkelijk lastig om de vlag gestokhouder te bereiken. Aan passen zou technisch gesproken wel kunnen, maar dat zou een kostbare aangelegenheid wor den en daarom is er niet voor ge kozen." Niet alleen de vlaggers profite ren van uitvoering van het ver beterplan. Van Rienderhoff: „Het is de bedoeling dat hier door ook inspecties van monu menten als kerktorens een stuk makkelijker en veiliger worden. En beiaardiers profiteren er ook van." (Advertentie) Gemeenteraad wil niet inkrimpen ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duive land kan niet inkrimpen. Dat zegt een ruime meerderheid van de gemeenteraad. Gezien het plattelandskarakter van deze gemeente en de grote hoeveelheid problemen waarmee de gemeente kampt, is vermindering van het aantal raadsleden onge wenst. Op initiatief van GroenLinks is besloten minister Remkes van Binnenlandse Zaken hierover een brief te sturen. Remkes heeft het idee geopperd om het aantal bestuur ders (waar onder ook raadsleden) te verminderen. Voor Schouwen-Duiveland zou dat betekenen dat er vier raads- zetels ingeleverd moeten worden. Binnen de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland steunt de WD het idee voor minder raadsleden, evenals een meerderheid van het CDA. Voorlichting WMO noodzaak ZIERIKZEE - De gemeente moet de inwoners zo goed mo gelijk voorlichten over de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). SGP-raadslid C. van den Berge stelt voor om hiervoor een speciale krant te laten maken. „Net zoiets als de begro tingskrant en die moet dan huis-aan-huis worden ver spreid. Raadslid Van den Berge constateert dat er onder de cliën ten nog veel onduidelijkheid is over de nieuwe wet. De ge meente Schouwen-Duiveland werkt momenteel hard aan de uitwerking van de nieuwe wet die op 1 januari moet in gaan. Voorwaardelijke straf burenruzie MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 31-jarige Vlissinger voor een be dreiging veroordeeld tot veertig uur voorwaardelijke werkstraf. De man heeft problemen over geluidsoverlast met zijn buurman. Het ging mis op 6 juli toen de verdachte zijn buurman bedreigde met „ik maak je af." De Vlissinger ontkende die uitlatingen te hebben gedaan, maar volgens de politierechter was er voldoende overtui gend bewijs. De verdachte werd ook een vernieling van een schutting verweten, maar daaraan werd minder zwaar getild. De politierechter hield er rekening mee dat de verdachte zelf de schade aan de schutting had hersteld. (Advertentie) Centrum Middelburg... Is gezellig winkelen... (Advertentie) Bruid bruidegom Dinsdag 3 oktober a.s. Ontvangst: 19.30 uur Aanvang: 20.00 uur Locatie: Mercedes Benz Van Oeveren-Vervaet Albert Plesman 2, Goes Kaarten a 10,- verkrijgbaar bij: (Of aan de zaal, op=op) door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een snelle blik over de bouwtekening die op tafel ligt uitgestald, doet het ergste vrezen. Vrijwel geen stuk je muur en krulversiering van de Zierik- zeese Nieuwe Kerk blijft onbeschreven. Restauratie-architect Bartjan Luteijn, van het bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft, legt de schade op twaalf meter hoogte in detail vast met een fotocamera. Aannemer Dick Quant noteert ondertus sen de hem toegeroepen beschrijving van de scheurvorming op de betreffende plek op de tekening. „Eigenlijk zitten er over al wel wat grotere en kleine scheuren in de voluten. Ik denk toch zeker in zestig procent van de kerk", zegt Luteijn. Voor zitter Piet de Rijke van de plaatselijke werkgroep van de Stichting Oude Zeeuw se Kerken, eigenaar van het gebouw, lijkt niet onder de indruk. „Moet je in een gewoon huis maar eens goed zoeken. Hoeveel scheurtjes je dan tegenkomt." Toch is Luteijn niet gerust op de situatie, die hij gisteren aantrof bij zijn nadere in spectie. „Wat ik nu eerst ga doen, is on derzoeken wat het scheurpatroon is en zien of er onderling overeenstemming be staat." Aan een uitspraak over de moge lijke oorzaak, waagt de restauratiedes- kundige zich in dit stadium nog even niet. Het kan de metalen ophanging van de (in gips gegoten) voluten zijn, of het houtwerk daar achter wat is gaan wer ken. Maar ook de met trekstangen in de Met een fotocamera worden de scheuren in de Nieuwe Kerk in Zierikzee vastgelegd. foto Marijke Folkertsma muren bevestigde kapconstructie zou wel eens de boosdoener kunnen zijn, denkt Luteijn hardop. „Als de kap is gaan werken, drukt dat op de muren. En dan ben je verder van huis." Zo lang de exacte oorzaak onduidelijk is, durft hij ook geen schatting te doen van de moge lijke herstelkosten. (Advertentie) OP HET STRAND OPEN DAG KUST EN VEILI De Rijke haalt z'n schouders op. „Daar kunnen we nu wel wakker van gaan lig gen. Wanneer het echt iets serieus is, ver wacht ik toch dat monumentenzorg over de brug komt. Dan praat je over een cala miteit en ik neem toch aan dat ze niet wil len dat we met gaten in de kerk blijven zitten." De Rijke wijst naar één van de hoeken naast het orgel. Een lelijk zwart vlak markeert de plek waar twee jaar ge leden een anderhalf meter groot orna ment naar beneden stortte en de onder staande kerkbanken verpletterde. Het stucwerk boven het raam is eveneens weg, waardoor de kale muur zichbaar is. Uit voorzorg zal één van de andere ge scheurde voluten rechts naast de ingang ook worden gedemonteerd, vertelt Lute ijn. „Ook die hoek zal er niet fraaier op worden, maar dat is dan even maar zo", zegt De Rijke. „De vorige keer hebben ze al het losse spul weggekapt en daarna is er geen steentje meer naar beneden geko men. Dus als het om veiligheid gaat, zit dat wel goed." De krulversiering onder het dak van de Nieuwe Kerk is nagemaakt naar oud-Grieks ontwerp. De voluten zijn bij de grote restauratie ruim twintig jaar ge leden met speciaal gemaakte mallen in massief gips gegoten. Ze hangen met me taaldraad aan een anker in de bovenlig gende constructie. Dat geheel is weer be vestigd aan het achterliggende hout werk, legt Luteijn uit. Hij verwacht een week nodig te hebben om zijn conclusies te trekken. Van 13.00 uur tot 17.00 uur, Strandpaviljoen Piet Hein, strandovergang Westduin tussen Dishoek en Vlissingen Diverse leuke activiteiten zoals een weerwandeling met Marjon de Hond en Jos Broeke, zandsculpturen bouwen, een kustverdedigingsspel en nog veel meer! Kijkt u voor het volledige programma en de gratis pendelbus op www.zeeland.nl VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN ZEEL 7 MAART 1 vincie Zeela zeeuwse almanak Chaos De vrouw van middelbare leef tijd in Temeuzen heeft een paar chaotische weken achter de rug. Er moest worden ge verfd, er werd een nieuwe wc geplaatst en de gang werd op nieuw betegeld. Dagenlang liep ze met kwas ten door het huis. Het berei den van maaltijden schoot er bij in. Alleen de was deed ze even tussendoor. Toen haar man haar vanaf z'n werk bel de om zoetgevooisd te infor meren hoe de zaken ervoor stonden, riep ze uit: „Het is hier een enorme troep. En de telefoon kan ik ook nergens meer vinden. Het duurde even voor ze het doorhad. Ze had het ding in haar hand. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61