Mediterrane landen willen aanpak illegalen PZC Oud DDR-spion waakt over hoge hotelgasten Diplomatieke rel Rusland en Georgië escaleert Britse legertop: troepen uit Irak naar Afghanistan Verbod op anti-nazisymbolen Franse leraar duikt onder na kritisch stuk over islam EU-lidstaten moeten probleem gezamenlijk te lijf KORTING 2,50 BENT U ACTIEF IN UW BUURT? teren in Madrid bekend ge maakt. to Henk van den Boom BARCELONA - De acht Middel- bndse Zeelanden van de Euro pese Unie willen dat de 25 EU-lidstaten het probleem van Je illegale immigratie gezamen lijk te lijf gaan. Dat hebben de ministers van Binnen- en Bui- «nlandse Zaken van de acht gis- Turkse premier ivijst bestand Koerden af ANKARA - De Turkse premier Erdogan heeft de oproep van de Koerdische rebellenleider Oca- hn tot een wapenstilstand van Je hand gewezen. Volgens Erdogan kunnen alleen Istaten een afspraak maken over een wapenstilstand en is het ael aan een 'terroristische bewe ging' om een staakt-het-vuren te streven. Oijalan, die zeven jaar geleden gevangen werd genomen en een levenslange gevangenisstraf (uitzit, riep de Koerdische PKK- ibeweging donderdag op een wapenstilstand tegen het Turk se leger in acht te nemen. Vol gens de voormalige rebel lenleider moet de beweging de wapens neerleggen om een de mocratische unie tussen Turken [m Koerden tot stand te bren- ■gen. ■Erdogan wil dat de PKK de wa- ,pens neerlegt. „Dat is het enige waar wij op wachten om de vre de in het gebied te herstellen", aldus de premier. De PKK vecht sinds 1984 voor een onafhankelijk Koerdistan. iDe beweging nam na de arrestatie van haar leider lOgalan in 1999 een wapenstil- sland in acht, maar pakte in 1004 de wapens weer op. ANP/AFP Antwerpen wil Dewinter niet als burgemeester BRUSSEL - Het Vlaams Belang mag dan in Antwerpen waar schijnlijk opnieuw de grote win worden van de gemeente van 8 okto ber, toch wil slechts 1 op de ze- i'cn Antwerpenaren leider Filip Dewinter als burgemeester. Het populairst voor die post is ie huidige socialistische burge- neester, Patrick Janssens. blijkt uit een peiling van de omroep VRT en de Ga- van Antwerpen. Janssens de steun van 38 procent de Antwerpenaren, Dewin- van 14 procent, n de peiling wordt het Vlaams lelang wel de grootste partij, net 34.2 procent. Janssens SP.A rijgt 23,2, de Vlaamse liberalen VLD) krijgen 14,8 en de hristendemocraten (CD&V) rijgen 13,9 procent. Sodalis- liberalen en christendemo- raten kunnen' een coalitie vor- om Janssens opnieuw bur te laten worden en buiten het college te ANP Vooral op het punt van het te rugsturen van de illegalen naar de landen van herkomst moeten de landen solidair zijn, zei de Spaanse minister van Binnen landse Zaken, Perez Rubalcaba gisteren. Behalve de repatriëring van de bootvluchtelingen moeten de landen ook samenwerken bij de grenscontroles van de landen van herkomst en de opvang. Spanje heeft al eerder een beroep gedaan op de andere landen, maar tot nu toe had dat PORTOROZ - Rusland is giste ren begonnen met het terugha len van zijn diplomatieke en mi litaire personeel uit Georgië. Twee vliegtuigen met in totaal- zo'n tachtig diplomaten, militai ren en hun familieleden verlie ten aan het einde van de middag de Kaukasische staat. Honder den anderen zullen volgen. De relatie tussen Moskou en Tbi lisi is al zeer gespannen sinds het aantreden van de.pro-wes terse president Michaïl Saakasj- vili begin 2004 na de zogenoem de Rozenrevolutie. De jongste rel begon woensdag, toen Geor- niet veel resultaat. Verschillen de regeringen, waaronder de Ne derlandse minister Verdonk en de Franse minister Sarkozy, hadden kritiek op Spanje omdat de regering Zapatero vorig jaar 600.000 vluchtelingen heeft gele galiseerd. Dat zou een 'aanzuigende wer king' hebben op nieuwe illega len. Rodriguez Zapatero snoerde de ze week de Franse minister de mond door te wijzen op het fa len van het Franse immigratie beleid met de rellen afgelopen voorjaar in de voorsteden van Parijs. gië vier Russische militairen ar resteerde en aanklaagde wegens spionage. De politie omsingelde donderdag het hoofdkwartier van het Russische leger in Tbili si, een overblijfsel uit de tijd dat Georgië deel uitmaakte van de Sovjet-Unie. Daar bevindt zich nog een vijfde militair die door Georgië is beschuldigd van spio nage. Een rechtbank in Tbilisi besloot gisteren dat de officieren nog twee maanden in hechtenis mo gen worden gehouden in ver band met het lopende onder zoek. Zeven vermeende Georgi sche handlangers werden aange klaagd wegens hoogverraad en blijven ook langer vastzitten. De bijeenkomst in Madrid is be doeld als voorbereiding op de Europese top komende maand in Finland, waar het immigratie- vraagstuk aan de orde komt. Frontex Een van de belangrijkste the ma's is het functioneren van Frontex, de gezamenlijk Europe se grensbewaking die is samen gesteld uit onderdelen van de verschillende Europese lidsta ten. Tot nu toe functioneert de ze organisatie slecht omdat de grensbewaking niet in alle lan den op dezelfde manier is gere geld. GPD Moskou eist de vrijlating van het Russische kwartet en vroeg donderdag de VN-Veiligheids- raad om druk op Tbilisi uit te oe fenen. De twee landen ruziën onder meer over de Russische militaire aanwezigheid in Zuid-Ossetië, een regio in het noorden van Ge orgië die zich in feite heeft afge scheiden. Ook de steun van Mos kou voor een ander separatis tisch gebied in Georgië, Abeha- zië, is Tbilisi een doorn in het oog. Rusland valt verder over Saakasjvili's ambitie lid te wor den van de Navo. Van onze redactie buitenland PARIJS - Een Franse leraar die filosofie doceert nabij Toulouse, is na het schrijven van een kri tisch artikel over de islam onder gedoken omdat hij overstelpt wordt met doodsbedreigingen. Dit meldt de krant Le Figaro die het artikel van de leraar, de 52-jarige Robert Redeker, had afgedrukt. De man zegt zich door het minis terie van onderwijs in de steek gelaten te voelen. Minister Gil les de Robien had namelijk ver klaard dat de leraar als ambte naar zich 'onder alle omstandig heden voorzichtig en gematigd' dient uit te laten. Premier Domi nique de Villepin daarentegen zei dat de bedreigingen aan het adres van Redeker 'ontoelaat baar' zijn. „Ze laten zien dat we in een gevaarlijke wereld le ven." In het Figaro-artikel, geschre- Rusland stopte gisteren met het verstrekken van visa aan Georgi sche burgers en raadde zijn on derdanen af naar het land te rei zen. Bijeenkomst De kwestie overschaduwde gis teren een bijeenkomst van minis ters van Defensie van de Na- vo-landen, bijeen in Slovenië. Secretaris-generaal Jaap de Hoop Scheffer riep Rusland en Georgië op kalm te blijven. Hij- ziet echter geen directe rol voor de verdragsorganisatie bij het beslechten van het conflict. ven naar aanleiding van de op merkingen eerder deze maand van paus Benedictus over de is lam, noemde Redeker de Koran een boek dat vol staat met ge weld. De reacties lieten niet lang op zich wachten. Een van de dreig brieven baarde Redeker in het bijzonder zorg. „Je zult je nooit meer veilig voelen op aarde: 1,3 miljard moslims staan klaar om je te doden", zo werd geschre ven. Als 'bijlage' was een platte grond gevoegd waarop stond aangegeven hoe bij het huis van Redeker te komen alsmede fo to's van de leraar, informatie waar hij werkte en zijn telefoon nummers. Dat was voor de leer kracht aanleiding onder te dui ken. Hij heeft op zijn diverse adressen bewaking van de Fran se inlichtingendienst, maar hij moet wel zelf naar nieuwe on derduikadressen zoeken. Om de twee dagen wisselt Redeker nu van woonplaats. GPD/RTR De Russische minister van De fensie Sergei Ivanov gooide in Slovenië olie op het vuur door niet bij naam genoemde Na- vo-landen ervan te beschuldi gen dat zij illegaal wapens ver kopen aan Georgië. Het zou gaan om pas toegetre den landen die tijdens de Koude Oorlog aan de kant van Moskou stonden. De Navo besloot eerder deze maand gesprekken met Georgië te beginnen die op termijn zou den kunnen leiden tot toetre ding tot de verdragsorganisatie. ANP/AFP/RTR door Robert Bloemen STUTTGART - Een Duitse han delaar is bestraft voor het ver zenden van artikelen met an ti-nazisymbolen. Een rechtbank in Stuttgart veroordeelde de man gisteren tot een boete van 3600 euro. De handelaar, Jürgen Kamm, verkocht onder meer T-shirts en buttons met een gebroken of doorgestreept hakenkruis. In Duitsland is het verspreiden van nazisymbolen verboden. De rechtszaak baarde nationaal opzien. Uit solidariteit met Kamm gaven enkele prominente linkse politici zichzelf aan om dat zij anti-fascistische symbo len droegen, meldden Duitse me dia. Kamm had voor de uitspraak al aangekondigd in beroep te gaan. Hij beschouwt zijn handel in anti-nazisymbolen als voor lichting tegen rechtsextremis me. De grondwet staat het ge bruik van dergelijke symbolen voor didactische doeleinden toe. Het Openbaar Ministerie wil eveneens dat het hoogste fede raal gerechtshof, het Bundesge- richtshof, zich over de kwestie gaat buigen. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - Het Britse leger moet zich deels terugtrekken uit Irak en zich concentreren op Af ghanistan. Dat stelden hoge Brit se officieren gisteren in de krant The Guardian. Een deel van de legertop is ge frustreerd door de trage op bouw van het Iraakse leger en de veiligheidsdiensten. De offi cieren willen troepen verplaat sen naar Afghanistan, waar ze nuttiger zouden kunnen worden ingezet. Volgens de legerchefs zijn er grenzen aan wat de Brit se troepen in het zuiden van Irak kunnen bereiken. Ook is het tijd dat Irakezen zelf verant woordelijkheid nemen voor hun- veiligheid. De legertop maakt zich ook zor gen over de uitkomst van recen te opiniepeilingen, waaruit blijkt dat steeds meer Britten zich keren tegen de Britse mili taire aanwezigheid in Irak. Dat zou een slechte invloed hebben op het moreel van de troepen en het wei-ven van rekruten. Belangrijke taak Minister van Defensie Des Brow- ne ontkende dat er een breuk is tussen de politiek en het leger. „De legertop deelt mijn visie dat we een belangrijke taak te vervullen hébben in Irak. Boven dien hebben we een verantwoor delij kheid jegens de Iraakse be volking", aldus Browne. Niet alleen de topmilitairen uit ten vrijdag kritiek op de situatie in Irak. Ook de voormalige Brit se minister van Buitenlandse Za ken Straw liet zich in een inter view met de omroep BBC kri tisch uit over de situatie in het land, die hij beschreef als 'triest'. Volgens Straw, inmiddels frac tieleider van de Labour-partij in het Lagerhuis, liggen door de Verenigde Staten gemaakte fou ten ten grondslag aan de huidi ge problemen in Irak. De ex-mi nister meent dat een hoop pro blemen voorkomen hadden kun nen worden als er beter naar de toenmalige Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Po well geluisterd was. De Bxitten hebben in totaal 7500 militairen in Irak gelegerd. De Amerikanen zouden grote druk uitoefenen om het terug trekken van die militairen te voorkomen. ANP Advertentie door Achille Prick BERLIJN - Wie in Berlijn op stand wil slapen, en dat ook kan betalen, gaat naar Hotel Adlon. Het ligt pal naast de Brandenburger Tor, is voor zien van alle denkbare luxe en kent een rijke geschiedenis. Koningin Beatrix slaapt er graag, net als veel andere pro minenten die in Berlijn een nachtje over blijven. Het is dan ook een beetje pijnlijk nu blijkt dat hoteldirecteur Tho mas Klippstein, ten tijde van de DDR, in een ander hotel ac tief is geweest als spion. Klippstein (44) werd deze week door de Noord-Duitse omroep NDR ontmaskerd als 'inoffizieller Mitarbeiter' van de Stasi, de voormalige Oost-Duitse veiligheidsdienst. Onder de codenaam 'Benja min' opereerde hij vanaf maart 1988 tot de val van de Muur in november 1989 van uit Hotel Neptun in Warne- münde, zijn toenmalige werk plek. Hotel Neptun, mooi gele gen aan de Oostzee, werd dooi de DDR graag gebruik als ont vangst voor gasten uit het Wes ten. Als een kamermeisje meer diensten aanbood dan gebrui kelijk, werd dat keurig gerap porteerd als 'ongewenste West-contacten'. Vrijwillig En als een collega wel eens hardop droomde over een vlucht naar de andere kant, bracht hij de autoriteiten ook terstond op de hoogte. Uit de opgedoken Stasi-documenten zou blijken dat Klippstein ge heel 'vrijwillig' en 'uit ovei'tui- ging' zijn spionageactiviteiten ontplooide. Ijverig was 'Benja min' in ieder geval. Met zo'n twee 'berichten' per dag, lag hij ver boven het gemiddelde. Stasi-agenten aan wie hij rapporteerde, kwalificeerden hem als 'zorgvuldig en ini tiatiefrijk'. Klippstein werkte na de val van de Muur in Dres den en in het buitenland, alvo rens hij vorig jaar bij Adlon de hoogste baas werd. Bij Kem- pinski, moederbedrijf van Adlon, lijkt niemand in paniek. Bestuui-svoorzitter Re- to Wittwer noemde de 'be schuldigingen' die er liggen 'zwaar', maar liet weten dat Klippstein nog steeds zijn on voorwaardelijke steun geniet. Hij roemde hem verder als 'een vakman met een groot ver antwoordelijkheidsgevoel en klasse'. Klippstein nam gisteravond ontslag na het afleggen van na een persverklaring. GPD 7 8 oktober Racketcentrum, Breda (Terheijdenseweg 500, bij Ijsbaan) Info: www.trouwplannen.nl (Advertentie) Kom dan op 16 oktober om 14.00 uur naar het Provinciehuis Zeeland in Middelburg voor de speciale bijeenkomst voor actieve organisaties, georganiseerd door het Oranje Fonds. U ontmoet andere organisaties die zich inzetten voor hun buurt of dorp in Zeeland. Ook zijn er speciale workshops over fondsenwerving en publiciteit. De toegang is gratis. Voor meer informatie: www.oranjefonds.nl/debuurt of bel tijdens kantoor-uren naar 030 659 80 55. Aanmelden: communicatie@oranjefonds.nl UT3TIJ6 rOTlQS van onze redactie buitenland zaterdag 30 september 2006 Russische diplomaten, militairen en hun familieleden gaan op de luchthaven van Tiblisi aan boord van een vliegtuig dat hen naar Moskou brengt. foto David Mdzinarishvili/RTR Vlaamse bul telt niet in Wallonië BRUSSEL - Een afgestudeei-de Belgische kan met haar di ploma rechten van de Nedei-landstalige Katholieke Uni- versiteit in Leuven geen rechter worden in het Franstali ge Wallonië. Dat bleek toen de 26-jarige Waalse (maar tweetalige) Sarah Coisne deelnam aan het toelatingsexa men voor de magistratuur in Wallonië. Sarah Coisne begon haar rechtenstudie in het Franstalige Namen, maar zij stapte over naar Leuven om zo ook haar Nederlands op een hoger niveau te brengen. Zij is inmid dels perfect tweetalig en studeex-de onlangs af met hoge cijfers. Maar die bleken nutteloos toen zij zich aanmeldde om i-echter te worden in Wallonië. ANP Berlijn stemt in met oudergeld BERLIJN - Duitse ouders die na de geboorte van een kind tijdelijk stoppen met wei-ken, krijgen voortaan een inkomensafhankelijke bijdrage voor het opvoeden van hun kind. De Bondsdag (Tweede Kamer) in Bei-lijn stem de gisteren in met de regeling. Met het 'oudergeld' wil de regering het aantal geboorten in het land stimuleren. Vanaf 1 januari krijgt een ouder die stopt met werken om voor een kind te zorgen een jaar lang 67 procent van het laatstgenoten netto-inkomen tot een maximum van 1800 euro. Als ook de partner een 'babypauze' neemt, dan komen er twee pax-tnermaanden bij. Alleenstaande ouders krijgen veertien maanden betaald'. ANP Politiebewaking voor cipiers BRUSSEL - Cipiers van twee gevangenissen in Brussel krijgen voorlopig politiebescherming tussen huis en wei'k. Die maatregel is genomen, nadat twee bewaai'ders in de tram waren lastiggevallen door allochtone jongex-en. De sfeer in de gevangenis van de Brusselse deelgemeente Vorst was in tien jaar niet zo gespannen. De spanningen ontstonden toen afgelopen zondag een jonge allochtoon in de gevangenis oveiieed nadat hem een kalmeringsmid- del was toegediend. De avonden daai-na i-ichtten jongex-en vernielingen aan en staken auto's en winkels in brand in het zuiden van het centrum van Brussel. ANP Nederlander verdrinkt in Peru LIMA - Een Nederlandse toex-ist is in Peru verongelukt tij dens een wildwaterkanotocht. Dat heeft de politie in de provincie Cusco gisteren bekendgemaakt. De 29-jai-ïge Nederlander verdronk woensdag nadat zijn boot was omslagen. De man was in het gezelschap van drie andere Nederlanders en een Pexuaanse gids. Het lichaam is overgebracht naar de hoofdstad Lima. ANP Meer EU-schoonmaakschepen LISSABON - De Europese Unie vergx-oot het aantal sche pen om olievei-vuiling op zee te bestrijden. Volgend jaar komen er vier schepen bij, naast de drie die nu al paraat liggen in de Oostzee en Brest (Fi-ankrijk). Daarna volgen meer schepen, waaronder in de Zwarte Zee wegens de toe- ti-eding van Bulgarije en Roemenië tot de EU. Het EU-agentschap voor veiligheid op zee, Emsa, heeft dat gisteren gemeld. Het agentschap in Lissabon, dat is opgericht na de ramp met de tanker Erika in 1999, oefen de deze maand voor het eex-st op een olievei-vuiling. ANP Een vlag met een doorgestreept hakenkruis als anti-nazisymbool voor de synagoge in Berlijn. foto RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5