?zc Staten storen zich aan veerdienst Staten blijven bij standpunt ontpoldering Wie een haas wil schieten, richt niet op herten Aviation Pare op basis Woensdrecht 15 Minitheater werft geld voor fikse opknapbeurt mhoudende problemen met dienst Vlissingen-Breskens Heevaller oor Zeeuwse jemeenten zaterdag 30 september 2006 1UDDELBURG - Het Middel - vurgs Minitheater heeft plan- ;fn voor enkele ingrijpende janpassingen aan het theater. ligt een plan klaar om spon- -)rs te werven om de verbou- (ingen te kunnen betalen. Het dak is nu niet geïsoleerd en Jat moet wel gebeuren. Ook moeten op zolder een toilet en een douche komen voor de ar tiesten die er optreden. Er is een nieuw voordoek nodig en als dat vervangen wordt, moet het meteen een elektronisch te bedienen doek worden. Boven dien is aanpassing van de bar gewenst. Volgens penningmeester F. Ver does heeft de Vereniging Mid delburgs Theater een sponsor- plan klaarliggen. In de eerstvol gende bestuursvergadering wordt daarover gesproken. Vervolgens gaat de vereniging Zeeuwse bedrijven en landelij ke instellingen benaderen voor steun. Hij noemt 'cultuurminnende be drijven' en instellingen als ban ken met cultuurfondsen en het Prins Bemhard Cultuurfonds. De Vereniging Middelburgs Theater is sinds gisteren eige naar van het gebouw waarin het Minitheater zit. De vereni ging heeft het gekocht van de gemeente. Tot nu toe werd het gehuurd. „We hebben in 1992 al eens gesproken over koop, maar toen hadden we het geld niet. Sindsdien hebben we ge spaard", zegt Verdoes. Volgens de penningmeester is de vereni ging met het eigendom van het pand, inclusief een beperkte hy potheek, zelfs goedkoper uit dan voorheen met de huur. Be zoekers hoeven daarom ook he lemaal niet bang te zijn dat de toegangsprijzen binnenkort om hoog zullen gaan, zegt Verdoes. „De bezoekers merken niets van de koop van het pand. Be halve goede dingen dan. Het Minitheater kan 84 bezoe- kers ontvangen. De Vereniging Middelburgs Theater geeft er ongeveer dertig voorstellingen per seizoen. Het gebouw wordt ook verhuurd aan anderen, die er bijvoorbeeld een bijeen komst willen houden. ar Ben Jansen IDDELBURG - Het geduld ik( op. De Staten van Zee- jd ergeren zich in toenemende lie aan de problemen met de «boten van het fiets-voetveer jsingen-Breskens. Door aan diende problemen met de «boten Prins Willem-Alexan- ren de Prinses Maxima laat dienstverlening veel te wen- lover. (Staten wreven verantwoor- !i)k gedeputeerde M. Ie Roy \iti, openbaar vervoer) gis- !?n onder de neus dat één van randvoorwaarden bij de keus a de schepen was dat iximaal 1 procent van de ge ïnde vaarten zou mogen wallen. „Dat halen we bij age na niet", constateerde Luijben (SP). Dat klemt wat ai betreft temeer omdat de rbindingen met Zeeuws- landeren toch al beperkt en Br zijn. d Roy herinnerde eraan dat ze dracht heeft gegeven voor een ierzoek naar de kwaliteit van veerboten, waarbij de pk ligt op de constructie en voortstuwing. Ze beloof- het rapport zodra het ge- met de Staten te zullen lerleggen fs mooi, vond G. van der ;en (D66), maar niet echt Ze wees op de verhou- tussen de Staten en het lelijks provinciebestuur. De Staten hebben destijds besloten de veerboten bij De Schelde in Vlissingen te kopen; het dage lijks provinciebestuur moet er maar voor zorgen dat ze waar voor hun geld opleveren. Van der Giessen: „GS hoeven helemaal niet met de Staten te overleggen. Ik zou zeggen: er op af en zorg ervoor dat die boten varen zoals de bedoeling was. Het is van de gekke wat er nu met veerdienst aan de hand is." M.A. Luijendijk-Bergwerf (PvdA) had ook een opmerking waarvoor de kwalificatie 'van de gekke' van toepassing is. Ze vertelde over de situatie waarbij de uitval van de veerdienst Vlissingen-Breskens zodanig was dat exploitant BBA ter vervanging een bus door de Westerscheldetunnel liet rijden. Het is voorgekomen dat de chauffeur passagiers die uit Temeuzen komen, daar niet liet uitstappen, maar pas in Breskens. Le Roy beloofde daarover met de BBA te gaan praten. >or Mieke van derJaqt EINKENSZAND - Bijna 4 mil- <n euro extra kunnen de seuwse gemeenten verwachten t het Gemeentefonds. Een on- chtmatigheid in de verdeling in de middelen voor wegenon- irhoud is rechtgetrokken. Met rugwerkende kracht tot 2004 innen de gemeenten 2,5 mil- en verdelen en structureel imt er jaarlijks 1,25 miljoen lar de Zeeuwse gemeenten sa- 'ethouder M. Vermue-Vermue in de gemeente Borsele kan de ïeuwse buit op haar conto hrijven. er jaar geleden trok ze bij het ik aan de bel over wat, vol- ns haar, een oneerlijke verde lg was. „Alle gemeenten in Ne- rland krijgen uit het Gemeen- fonds geld voor het onderhoud in wegen. De gemeenten in »ord-Holland, Zuid-Holland i Zeeland hebben de wegen in t buitengebied echter niet in jendom en laten ze beheren or de waterschappen. Dat aakt in de kosten niets uit, int ze moeten gewoon de wa- rschappen betalen. Omdat de meenten niet de opdrachtge- rs zijn voor het onderhoud, egen ze al die tijd geen geld a de BTW te betalen, die na- urlijk wel aan de uitvoerders taald moest worden. De ande gemeenten kregen dat wel." rmue trok met de Vereniging euwse Gemeenten (VZG) ten ijde tegen de ongelijkheid en eeg ook steun van enkele ge- ïenten in de andere provin- ?s, In 2003 ging het Rijk for- h?1 door de knieën en beloofde boel recht te trekken. „Wij iren toen al erg blij en namen compensatie op in onze begro- ig. Andere gemeenten moes- i het eerst zien, voordat ze het lden geloven. Plotseling 'am nu, bij de septembercircu- re, een complete afrekening, or de gemeente Borsele bete nt dat bijna 2,5 ton voor de af lopen drie jaar en 82.000 euro c jaar vanaf 2007. Andere ge- ienten met een groot voordeel n Sluis met ruim zes ton, Tern- nzen en Schouwen-Duiveland ■t allebei bijna zes ton." leen de gemeenten op Walche- i komen er bekaaid af. Vol- ns Vermue klopt dat niet. „De !G blijft proberen ook die mis- ind uit de wereld te helpen." Hoog opgeleide werkzoekenden van 45 jaar en ouder in de hal van het Middelburgse stadhuis. foto Lex de Meester door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Veelal krijgt Carel van der Noll (57) niet eens een reactie op zijn sollicitatie brieven. Komt er wel antwoord, dan staat er zoiets in als 'te zwaar voor de functie' of past niet in de groep'. „Ik heb zelf sollicitatiebrieven beoordeeld, maar las ze altijd allemaal. Mis schien zit de goede erbij." Om een uur of zes gisterochtend zat hij al in de auto vanuit Ca- pelle aan den IJssel naar Middel burg. In pak, stropdas keurig op lengte. In de hoop om op de bij eenkomst 'Netwerk met erva ring' een baas tegen het lijf te lo pen die iets in hem ziet. Natuur lijk, hij is op leeftijd, dat beseft hij terdege. Maar hij bruist van ideeën, zit vol energie en heeft veel werkervaring op hoog ni veau. Hij weet alles van plastic kaartjes en stond aan de wieg van de ontwikkeling van het ANWB-pasje. „Het is zo moei lijk om als oudere een baan te vinden, ook al ben ik hoog opgeleid. Vaak krijg ik geeneens antwoord op brieven. Volgt er wel antwoord, dan staat er één of ander non-argument in waar om de keuze niet op mij is geval len." In het Stadhuis aan de Markt in Middelburg lopen er nog 64 'lot genoten' rond. Allemaal ouder dan 45, allemaal hoog opgeleid, allemaal op zoek naar een baan en allemaal knallen ze tegen de zelfde muren op. „Werkgevers schreeuwen aan de ene kant om mensen, maar houden ouderen niet langer in dienst", schetst voorzitter Jelle Groenink van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging het probleem in het openings woord. Speeddate Het is geen nieuws: de Ne derlandse beroepsbevolking ver grijst. Zeeland is nu al de meest vergrijsde provincie van het land. Een op de vier potentiële werknemers is ouder dan 45. In 2020 zal dat aantal zijn ge stegen naar een op de drie. Groenink spreekt de werkge vers aan: „Zorg dat de banen er komen." Tien minuten later schuiven de banenjagers (badge met gele stip) individueel aan tafel bij een van de 25 aanwezige werkge vers (badge met oranje stip). Van der Noll spreekt met een lo gistiek bedrijf. Hij weet heel goed dat dit geen sollicitatie is, maar een 'speeddate'. Een baan zit er dus niet direct in. Wel een kennismakingsge sprek en het presenteren van een cv. In de hoop dat er snel daarna een echte uitnodiging volgt. Brieven „Ik zet dus mijn beste been voor", zegt Carel. „In het verle den zat ik zelf aan de andere kant van de tafel en las ik altijd alle brieven; al waren het er tweehonderd. Want ik wilde er zeker van zijn dat ik uit die sta pel de goede koos. Leeftijd vond ik niet belangrijk. Het gaat om vaardigheden." En daar schort het nog wel eens aan. „Dat is ook belangrijk aan deze bijeen komst", benadrukt Ine Sieben van organisator Werkwijzer. „In deze gesprekken leren men sen van werkgevers waar ze nog aan kunnen spijkeren; wat ze voortaan wel en niet moeten doen." Aan veel tafels klinkt steeds het zelfde door: weet wat je wil. „Wie een haas wil schieten, richt niet op herten." Zelfvertrouwen is ook zo'n aan beveling. Degene die dat niet uit straalt, kan het schudden, al heeft hij nog zo'n prachtige staat van dienst en opleiding. Het is slechts een enkeling die geen idee heeft wat voor werk hij wil gaan doen Na afloop klinken louter po sitieve reacties. Sieben: „Werk zoekenden hebben zich in de kijker kunnen spelen en de werkgevers weten wat er te koop is." COR DE JONGE Cliënten Belangen Bureau stopt KLOETINGE - Het Cliënten Belangen Bureau GGZ Zee land is niet meer. De stichting heft zich op wegens gebrek aan bestuursleden. Ook de informatieverzoeken namen - af, vertelt voorzitter H. Dekker. Het bureau ontstond in 1999 op initiatief van de cliëntenraden in de geestelijke gezondheidszorg. Het beantwoordde met hulp van vrijwil ligers die zelf cliënt waren, wagen van patiënten over de zorgsector en instellingen, ondersteunde mensen die klachten hadden en hielp mensen om eventueel een alter natieve instelling of behandelaar te vinden. Gemiddeld kreeg het bureau tien aanvragen per week, zegt Dekker. „Met het grote verloop onder cliënten was er de laatste ja- ren steeds minder belangstelling om een bestuursfunctie op te nemen. Je moet ook redelijk wat kennis hebben van wetten en de sector om dit werk te kunnen doen. Op het laatst waren we met drie mensen, tot twee maanden gele den een bestuurslid opzegde. Nu is er nog één medewer ker en ik als enig bestuurder. Dat wordt ons te zwaar. Zo heeft de stichting ook geen basis meer." Mensen kunnen voortaan terecht bij Het Klaverblad of Mee Zeeland als ze een waagbaak nodig hebben, verwijst Dekker. Delta mag bod doen op Indaver MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta mag van haar grootste aandeelhouder, de provincie Zeeland, een bod uitbrengen op het Vlaamse milieubedrijf Indaver. Verwer ving van een meerderheidsbelang betekent een verster king van de positie van Delta op de afvalverwerkings- markt, naast energie, water en kabelsignalen een kernarc- tiviteit van de onderneming. Groen Linies, D66 en het over grote deel van de WD-fractie in de Staten van Zeeland waren tegen de voorgenomen koop. Het standpunt van de WD was opmerkelijk. Eind vorig jaar gaf de fractie nog goedkeuring aan de achteraf mislukte poging van Delta een belang in Afvalverwerking Rotterdam. Fractievoorzit ter I. Vogelaar vond dat Delta afvalverwerking beter kan verruilen voor infrastructuur. Daarbij dacht hij aan over name van de Westerscheldetunnel. De Vlaamse overheid moet nog besluiten of Indaver mag worden verkocht. Voorwaardelijke straf stalkster MIDDELBURG - Een 50-jarige vrouw uit Hoogerheide is gisteren in Middelburg voor stalking en een diefstal met geweld veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De vrouw had na een stukgelopen relatie in 2003 een man in Oosterland lastig gevallen met tele foontjes en brieven. Vorig jaar 5 juli besloot ze om spullen uit de woning in Oosterland weg te halen. Dat ging niet zonder slag en stoot. Ze had een vrouw, die haar wilde te genhouden, vastgepakt en tegen een muur geduwd. Uit de rapporten van gedragsdeskundigen bleek dat ze in die pe riode ontoerekeningsvatbaar was. Volgens officier van justitie M. Overmeer stond het vast dat verdachte haar ex-partner het leven zuur had gemaakt en dat ze met ge weld de spullen uit de woning had gehaald. De officier meende dat er naast een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden aan haar verplicht reclasseringscontact en eventueel een behandeling moest worden opgelegd. Volgens raadsman E. Smit was reclasseringstoezicht en een ambulante behandeling overbodig, omdat er sinds dien geen contacten meer met de man zijn geweest en dat zijn cliënte het te druk heeft met haar nieuw leven (veel vrijwilligerswerk) dat ze heeft opgepakt. Politierechter G. van Unnik.voelde wel voor cle visie van de raadsman. Gedeputeerde J. Suurmond acht te een nieuwe discussie in de Staten niet nodig, omdat vol gens hem niets is veranderd. „In het Kamerdebat is de vrijwillig heid als uitgangspunt bij de grondverwerving bevestigd. Er is alleen besloten tot een adem pauze, om de commissie-Mal- jers te laten onderzoeken of al ternatieven voor ontpoldering kansen bieden." Hageman wierp tegen dat die vrijwilligheid tot nu toe niet werkt. Hij zei te vrezen dat het na de Kamerverkiezingen in no vember en die voor Provinciale Staten in maart op ontpoldering aankomt. Vrijdag komt in de Statencom missie ecologie en water de voortgangsrapportage Natuur- pakket Westerschelde aan de or de. Dit verslag bevestigt dat de vrijwillige grondverwerving in het slop zit. In de voortgangsrap portage van drie maanden gele den werd gemeld dat negentien van de benodigde zeshonderd hectare grond is verworven. Daar is in het vorige kwartaal zes hectare bij gekomen, door Ben Jansen MIDDELBURG - De Staten van Zeeland handhaven vooralsnog hun standpunt over ontpolde ring. In het besluit van minister Veerman de grondverwerving voor nieuwe natuur aan de Wes terschelde op te schorten, zien ze geen aanleiding voor een nieu we opstelling. J. Hageman (PvZ) vroeg giste ren in de Staten om een her ijking van het standpunt van de provincie. En dan bij voorkeur vóór de Kamerverkiezingen. Hij achtte een nieuw debat over ont poldering wenselijk, omdat de provincie de regie heeft bij de grondverwerving. M. Wiersma (GroenLinks) voel de niets voor herbespreking van het onderwerp vóór de verkie zingen. „Dan wordt het onder werp alleen maar in de partijpo litieke sfeer getrokken", meen de hij. „Wat is daar nu op te gen", reageerde G. van der Gies sen (D66) verwonderd. „Het is juist belangrijk dat duidelijk is waar de partijen voor staan." door Cyril Rosman WOENSDRECHT - Op het ter rein van Fokker Services op de vliegbasis Woensdrecht moet een Aviation Pare komen; een bedrijventerrein voor zo'n tien tot vijftien bedrijven die met luchtvaart te maken hebben. Dat plan hebben de regionale ontwikkelingsmaatschappij Re- win, de gemeente Woensdrecht en Fokker Services samen opge steld. Een snelle komst van het bedrijventerrein moet ervoor zorgen dat West-Brabant voor op loopt bij de ontwikkeling van Maintenance Valley; het bin nenslepen van opdrachten voor vliegtuigonderhoud waaronder het Amerikaanse gevechtsvlieg tuig Joint Strike Fighter (JSF). Fokker Services beschikt op de basis over 22 hectare grond, ook gebruikt het bedrijf momenteel niet alle gebouwen die het al op de basis heeft. „Die gebouwen kunnen we zo inrichten dat er andere bedrijven in kunnen. Daarnaast kan er ook nieuw bouw komen", zegt Fokker-di rectielid J. Stevens. „Het kun nen bedrijven zijn die ons aan vullen, maar ook concurrenten van ons. Het werkt allebei ver sterkend. Er is veel werk in de branche." Het Rewin mikt op zo'n tien tot vijftien middelgro te bedrijven (tussen de 25 en 75 medewerkers, red). De organisa tie denkt aan ondernemingen die zich bezighouden met vlieg tuigonderhoud of het produce ren van motoronderdelen, hard ware en software.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 59