Voor een prikkie naar Gerona PZC W17 Jubileum van dierenparken Verkeerd moment op bet politiebureau zaterdag 30 september 2006 Tip ^hps De vereniging Dier en Park viert haar 10-jarig ju bileum. De aangesloten dierenparken geven daarom 10.000 toegangskaarten gratis weg. Via de internetsite van de vereniging kunnen vrijlcaartjes worden aangevraagd: ééntje per huisadres. De actie loopt tot 15 oktober en de vrijlcaartjes zijn. te verkrijgen zolang de voor- raad strekt. In 1996 besloten enkele kleine Ne- derlandse dierenparken samen een belangenver- eniging te vormen. Inmiddels is dat uitgegroeid tot een groep van 11 Europees erkende dieren- tuinen. De dierenparken die bij de vereniging l Dier en Park zijn aangesloten zijn: Familiepark I Plaswijckparlc te Rotterdam, BestZOO te Best, In- I sektenwereld te Leens, Kabouterland te Exloo, I Kasteelpark te Born, Kasteeltuinen Arcen te Ar- I een, De Oliemeulen te Tilburg, ReptielenZOO I SERPO te Delft, Taman Indonesia te Kallenkote 1 en in Duitsland Tiergarten Kleve en TerraZOO in Rheinberg. www.dier-en-park.nl Navigatiesysteem te huur Steeds meer Nederlanders maken gebruik van f navigatiesystemen. Reden voor GPSrent.nl om een nieuw product te lanceren: het verhuren van een navigatiesysteem voor op reis. Via de si te kan een navigatiesysteem worden gereser veerd, dat voor vertrek op Schiphol kan worden opgehaald. Bij terugkomst op Schiphol kan het systeem weer worden ingeleverd. GPSrent.nl werkt met de nieuwste systemen als Tomtom '910 en Garmin Nüvi 360, die zijn uitgerust met de meest recente routegegevens voor Europa, Noord-Amerilca en Zuid-Aff ilea. GPSrent.nl kost €12,50per dag. www.qpsrent.nl Met Jet4you naar Marokko Vanaf 1 november vliegt Jet4you, een Marok kaanse prijsvechter, driemaal per week vanaf Brussel naar Casablanca, voor prijzen vanaf 18 euro, inclusief belastingen. De vluchten zijn op woensdag, donderdag en zondag en worden uit- I gevoerd in samenwerking met de Belgische maatschappij Jetairfly. De vluchten worden uit gevoerd met een Boeing 737-400 met 173 stoe len. Privé safari's naar Kenia Neclcermann biedt vanaf komend winterseizoen naast groepssafari's ook privé safari's aan in Ke nia. De meest populaire safari's uit het Neclcer mann aanbod zijn vanaf 1 november op indivi duele basis (vanaf 2 personen) te maken met be geleiding van een Engelssprekende chauffeur/gids. Naast deze safari's zijn er ook drie luxe privé safari's aan het aanbod toege voegd. Neclcermann, met wekelijks een eigen charter naar Mombasa, ziet een toenemende vraag naar privé rondreizen en biedt deze dan ook op vrijwel alle verre bestemmingen aan. www.neckermann.nl Neckermann constateert een toenemende vraag naar privé safari's. Foto GPD Evenement over Bulgarije De Bulgaarse Ambassade en'het Bulgaars Ver keersbureau houden zaterdag 21 oktober een eendaags toeristisch en cultureel evenement. Onder de naam 'Betoverend Bulgarije' wordt in de Grote Kerk te Den Haag van 10.00 tot 18.00 uur een vakantiebeurs gehouden. Het is de eer ste lceer dat Bulgarije zich grootschalig presen teert. Er zal van alles te doen zijn op het gebied van.toerisme, muziek, kunst en cultuur. Van gro te touroperators tot gespecialiseerde reisbu reaus en van volksdansgroepen tot Bulgaarse wij nen en spijzen, alles en iedereen is vertegen woordigd. www.bulqaarsverkeersbureau.nl Star Class vervalt Martinair laat vanaf april volgend jaar de Star Class vallen waardoor meer stoelen vrijkomen voor de populaire Comfort Class. De Comfort Class biedt 10% meer beenruimte en beter enter tainment. De upgrade heeft een vaste prijs van 49 p.p. enkele reis bovenop het standaard Eco nomy Class tarief. Vanaf 1 november introdu ceert Martinair ook op kortere (Europese en Egypte) vluchten Comfort Class. Deze upgrade wordt aangeboden voor de vaste prijs van €25 per persoon per enkele reis bovenop het stan daard Economy Class tarief. www.martinair.com Reis naar Antarctica De bark 'Europa' gaat komende winter weer naar Antarctica. Voor belangstellenden worden op donderdag 2 november en woensdag 8 no vember informatieavonden georganiseerd. Deze vinden plaats in het Koffiehuis aan de Oostelijke Handelskade 44 in Amsterdam. Aanvang: 19.30 uur, waarna de kapitein alles vertelt over het rei len en zeilen aan boord. www.barkeuropa.com Soms verandert het plaveisel in traptre den: we zijn dan in de Joodse wijk of Call. Rond de dertiende eeuw woonden hier zo'n duizend Joden en gold de wijk als een belangrijk kabbalistisch centrum. Eind vijftiende eeuw werden de bewoners weggejaagd. Het Joodse museum in de Carrer de la Fora vertelt over de tijd dat de Joden in Gerona mochten wonen. Hun huizen hebben de tand des tijds redelijk door staan. Oude stenen In een ervan, aan de Bellmirall, is hotel Historie gemaakt: een aanrader voor wie tussen oude stenen wil slapen. His torie ligt op een steenworp van de ka thedraal van Gerona. Een lel van een ge bouw, dat vorig jaar - het eerste jaar dat entree.werd geheven - 230.000 bezoe kers trok. Iedere bezoeker krijgt een soort walkman mee die het verhaal van de kathedraal vertelt. Het is eén sobere lcerk, met als opmer kelijk kenmerk dat het gotische koor- schip 23 meter overbrugt - alleen de St. Pieter in Rome is breder. In een kapel is een klein museum ingericht, waar vooral de geweven en geborduurde priestergewaden bekoren. Oostelijk van de oude stad is vrijwel de hele stadsmuur blijven staan, op som mige plaatsen meer dan tien meter hoog, ruim een kilometer lang. En je kan er vrijwel helemaal overheen lo pen. Vanaf deze smalle wandelgang en ze ker vanaf de torens heb je een prachtig zicht over de stad. Niet alles is schoon heid: vlakbij de muur is een foeilelijk universtiteitsgebouw neergezet. Hoogste tijd voor een terrasje. Daar voor moet je weer afdalen naar de Ram- bla, of naar het Playa de l'Independen- dia op de westoever. Dit plein is de uit gaansplek in de zomer. Laat eten Wie moeite heeft met het late eten in Spanje - het wordt pas vanaf half 11 ge zellig druk in de restaurants - kan in Ge rona iets minder makkelijk zijn trek stillen met tapas dan in de rest van Spanje. De aandacht voor deze borrel hapjes is hier niet groot. Uitgebreid lunchen is de beste oplos sing om de avonden goed door te ko men. En dat lukt uitstekend. Een menu del dia kost gemiddeld 10 euro, alles in clusief, tot en met de wijn en de koffie. Aan de noordkust van midden Java ligt de plaats Semarang. Van daaruit gaan we op zoek naar de moeder van een geadopteerde Indonesische jongen. Onze gids heet Chris. Hij is 22 jaar, belijdend moslim en hoopt binnenkort in de Verenigde Staten te gaan studeren. De eerste dag rijden we naar Pekalongan, alwaar de zoekende jongeman volgens de papieren is geboren. Het is een mooie rit. De weg langs de kust biedt uitge breide filmmogelijkheden. Alles watje van Indonesië ver wacht komt hier samen. Dé diepgroene sawa's, betjaks te kust en te keur, fietsers met varkens en kippen op de bagagedrager en stromen kinderen in uniform op weg naar school. De zon schijnt, de temperatuur is aangenaam, het leven is gnooi. In Pekalongan beginnen we meteen bezoek aan de politie. Zoals altijd gaan we met draaiende camera het bureau binnen. Een breeduit lachende agent nodigt ons uit in zijn kantoor. De deur gaat dicht, de lach verdwijnt en er volgt een spervuur van vragen. Chris begint te zwe- ten. Het gaat niet zoals het hoort. Vriendelijk vraag ik Chris de man te bedanken en hem te melden dat we wel ergens anders gaan zoeken. Daarop ontsteekt het uniform pas echt in woede. Paspoorten moeten worden getoond en ingeleverd. We worden op een binnenplaatsje geparkeerd en moeten wachten. Niemand wil uitleggen wat eraan de hand is, maar we hebben duidelijk een verkeerde snaar geraakt. Het is 11 uur in de ochtend. Na enige tijd worden we elk apart voor verhoor binnengeroepen. De commandant spreekt twee woorden Engels en ik een woord Indone sisch, dus dat loopt uit op een verwarrende ondervra ging. Vooral Chris moet het ontgelden. Hoe vaak hij ook uitlegt wat we komen doen, hij wordt niet geloofd. Langzamerhand begin ik me enige zorgen te ma ken. Hoever gaat de politie eigenlijk in dit van oudsher onderdrukkende regime? Om een uur of twee verschijnt een nonchalant ge klede jongeman. Hij komt me vaag bekend voor. Stu dent is hij, student Engels. De man begint een gezellig babbeltje en vraagt naar onze bedoelingen. Dan valt het Waarom zijn wij gevlucht? Hij haalt het ingeleverde vi deobandje tevoorschijn en wil zien wat daarop staat. Ik maak hem wijs dat onze camera wel kan opnemen, maar niet kan weergeven. Technisch blijkt de man geen licht en hij trapt erin. Rond middernacht mogen we eindelijk weg. Terug in het hotel verwacht ik elk moment de geheime politie aan de deur. Maar het blijft stil. De volgende ochtend lezen we de locale krant. En dan wordt duidelijk waaraan wij onze avonturen te dan ken hebben. Op het politiebureau van Pekalongan blijkt de vorige dag een gevangene dood te zijn aangetroffen. Het gaat om een gearresteerde vakbondsleider. De toe dracht rond zijn dood wordt als zeer verdacht omschre ven. Nou begrijp ik waarom ze zich een ongeluk schrok ken toen, vlak na het vinden van de dode, een Neder landse cameraploeg'langs kwam. Wrong place, wrong time. DERK BOLT In Nederland is het grijs, maar in Catalaans Spanje, net boven Barcelona, lunchen de mensen buiten in de zon. Wat een verwennerij. Is dit alleen eggelegd voor geluksvogels? Nee, ook voor slimmeriken, want vanuit Nederland kun je voor een prikkie in twee uurtjes naar Gerona vliegen. Vaak nog gezien als alternatieve luchthaven voor Barcelona, ontdekken steeds meer mensen dat Gerona zelf ook een uitstekend reisdoel is. Ijnr RFNATE VAN DER BAS I In totaal vlogen in 2005 zo'n 32 miljoen mensen van en naar de luchthavens van Barcelona en Ge rona. Barcelona is vele malen gro ter, maar Gerona zag een groei in het reizigersverkeer van bijna 20% en zit nu op 3,5 miljoen passagiers. Ryanair en Transavia zijn grote spelers op dit regionale vliegveld. En dat is feest voor de toerist. Want wie een beet je z'n best doet op internet, weet voor een zacht prijsje een ticket te boeken. En waarom niet? Gerona heeft alles voor een paar dagen genieten: een prachtige oude binnenstad, een ruime keuze in prettig geprijsde restaurant jes, een uitgebreid winkelgebied. En voor wie het na twee dagen wel heeft gezien: ook het achterland is zeer inte- jessant. Maai- eerst de stad zelf. Er zijn drie ver plichte nummers: een wandeling over de stadsmuur, een tocht door de oude Joodse wijk met een bezoek aan de ka thedraal en het nemen van zo veel mo gelijk bruggen over de Onyar. Deze ri vier, een van de vier in de stad, vormt een blauwe ader. die van zuid naar noord dwars door de binnenstad gaat. Met op de oostelijke oever het Oude centrum en op de-westelijke het nieu we. De oude wijk doe je te voet. Gerona heeft geen gebrek aan rivieren. Wandelen over de stadsmuur is een verplicht nummer. Blijf je langer dan twee dagen in Gerona, I huur dan een auto en rijd een rondje in de i buurt. Binnen eén straal van vijf- tig kilometer kan je je eindeloos vermaken. Je kun bijvoorbeeld de Dali-driehoek doen: een tocht langs Cadaques en Pubol, waar de schilder huizen had, en jj Figueras, waar het Dali-museum j is gevestigd. Pubol ligt vlakbij La Bisbal, de hoofdstad van de keramiekwereld. Er is voor elk wat wils. En niet alleen op het ge-' bied van aardewerk: de stad l heeft een paar uitstekende an- j tiekhandels. In L'Escala zijn prach- tige Romeinse en Griekse ruïnes S blootgelegd. In Besalu ben je te- rug in de middeleeuwen. www.aiuntament.qi/turisme www.hotelhistoric.com www.enotecaqastaldi.com p, A N.K Pamp'löna. P-V 'fitEEÊN kwartje. Het is een verklede agent die we hier al eerder za gen. Hij probeert ons nu via gezellige kout in de val te lokken. Ik vertel dat we hem door hebben en teleurge steld druipt hij af. Waarvan worden wij verdacht? Lange tijd gebeurt er niets. Maar we mogen niet weg. Zijn we gearresteerd? Nee, dat niet. We moeten in elk geval wel de band uit de camera inleveren. Gelukkig hebben we die allang stiekem vervangen door een lege. Om vijf uur, wanneer er nog steeds niets is ge beurd, vraag ik of we worden neergeschoten wanneer we weggaan. Er wordt gelachen, nee natuurlijk niet. We besluiten er dan maar eens vandoor te gaan. Verbijsterd kijken de politieagenten toe. Er wordt ge schreeuwd, gerend en geblokkeerd, maar daar blijft het bij. Rustig stappen we de auto in en rijden weg. Einde avontuur, denken we. De nacht valt. Zo'n twintig kilometer voor Semarang is de weg ge blokkeerd door politieauto's met zwaailichten. Wij wor den tot stoppen gedwongen. Ik geef toe, daar schrik ik toch wel even van. We moeten weer mee naar een bu reau. Een grote baas uit Semarang ondervraagt ons. "De afstand van Gerona •Gefona tot Barcelona is^jkm: •"Lloret de Mar Lérida "Callela Barcelona Het knap pe is dat de rivier de stad niet doormidden hakt, maar -juist de ruggeng raat ervan vormt. Want de rivier houdt de boel bij elkaar dankzij maar liefst zestien bruggen. Om de paar honderd meter kan je de ri vier oversteken. Tenminste, als je te voet bent: de bruggen voor auto's zijn in de minderheid. De bruggen zijn zeer verschillend van stijl en leeftijd. Huizen De grote stenen Ponte Pedra ligt er al anderhalve eeuw, de elegante Lorenza- Te voet De oude stad moet je te voet verken nen. Onderaan begint het breed met de Rambla de la Llibertat en de Playa del Vi (wijn). Langzaam stijg je vervolgens via lange straten met namen als Ciuta- dans (burgers), Ferreries Velles (metaal bewerkers) en Mercaders (handelaars): de oude ambachtswijlc. Dan worden de straten stegen en steiler. Zaragoza na pas elf jaar. Een van de meest gefotografeerde bruggen is de Pont de les Peixate- ries Velles, de Brug van de Oude Visboe ren. Deze is gebouwd door Gustave Eif fel in 1876-1877, ruim tien jaar voordat hij opdracht kreeg voor de Eiffeltoren in Parijs. Wat het zigzaggen over de rivier zo boeiend maakt, is de aanblik van de huizen langs het water. Ooit stond op de oostelijke oever een grote, dikke muur. Want de stad heeft zich vele ma len moeten verdedigen tegen onheil vanuit met name het noorden. Toen de laatste belegering - door Napoleon in 1809 - verre geschiedenis was, begon men eind negentiende eeuw wat te ont spannen. Gaandeweg werden er hui zen in de stadsmuur gebouwd en ope ningen in de muur aangebracht om licht en lucht binnen te laten. Begin jaren tachtig van de vorige eeuw ging een stel architecten aan de slag om meer eenheid in de facades te bren gen, ook wat betreft de kleuren. En zo kreeg Gerona smoel: de weelderige, drukke huizenrij langs de Onyar siert nu elk boekje over de stad. Je blijft fo to's maken als je de bruggentocht doet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47