Gillen of glimlac met Halloween Nieuw-Zeeland CHINA ReisMoeken China PSP-reisgids voor de hippe toerist zaterdag 30 september 2006 In het Duitse Movie Park is het tijdens Halloween echt griezelig. maal rot, vooral als ik mijn zware ket ting achter ze op de grond laat vallen. Een enkeling durft soms, aan het eind van de avond, met me op de foto. De rest gaat automatisch aan de kant als ik kom aanlopen.' Walibi World viert Halloween tussen vrijdag 13 en zondag 29 oktober. Het park is dan geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De zeven zogeheten 'Fright Nights' (18.00 tot 20.00 uur) rond Dr. Shock en zijn makkers zijn op 13,14, 20, 21 en 27, 28 en 29 okto- ber.www.walibiworld.nl Heksendoom 'Kom maar langs, als je durft', roept avonturenpark Hellendoorn uitda gend. Maar wees gerust. In oktober, als het park is omgedoopt in Heksen- doom, is het hier lang niet zo eng als in Walibi. Wel veel pompoenen, spinnen webben en natuurlijk veel heksen en andere griezelfiguren maar die zijn er niet op uit om het de kleintjes in hun broek te laten doen van angst. Het hek- sengrut zit bij elkaar in een 'griezel- club' waar de bezoekers hun weg door heen moeten banen waarbij de heksen natuurlijk wel proberen om iedereen de stuipen op het lijf te jagen. Verder wordt in het theater een aangepaste fa milieshow opgevoerd: 'De vrolijke heks en de zing zang soep'. Bij uitgeverij Elmar verscheen in de 'Wereldwil, zer-serie' een herziene uitgave over Nieuw-Zee land, van de hand van Jan-Willem Driessen Houder van de website www.nieiiwm.njjy' plein.nl en in 1991 auteur van (althans vol gens de uitge ver) de 'eerste Nederlandstali ge' reisgids over dit eiland. Een lijvige gids, boordevol infor matie met zo wel achtergron den als prakti sche tips. Met redelijk veel kaartjes en plat tegronden. Han dig is ook dat enkele uitsprin gende zalcen. als outdoor activi- teiten e.d. apart worden belicht. Vervolgens krijgt de auteur ruim 300 bladzij den ruimte om tot in detail in te gaan op (de be zienswaardigheden van) het land zelf. Gesplitst in twee delen (Noordereiland en Zuidereiland) stippelt Driessen routes uit in en om onder meer Aucldand, Northland, Tongariro Natio naal Park, New Plymouth, Wellington, Coro- mandel, Abel Tasman National Park enzo voorts. Met steeds, afsluitend, praktische info en hier en daar kadertjes met opmerkelijkhe den. Compleet, overzichtelijk en informatief, Prima gids. Wereldwijzer Nieuw-Zeeland, dóór Jan-Willem Dries- sen, uitgeverij Elmar, 385 blz., 24,50 euro, ISBN 90-389-1646-9, www.uitqeveriielmar.nl Zo'n gigantisch land als China in één g pen, is eigenlijk onbegonnen werk, schreven wij in deze rubriek al eens eerder. Het betekent meestal dat je behoorlijk wat concessies moet doen aan de volledig heid. Daar Halloween is voor steeds meer pretparken een ideaal feestje om wat extra publiek te trekken in het naseizoen. In het ene park is het vooral gezellig griezelig, in het andere park is het werkelijk doodeng en schuilt overal gevaar. Voor alle Halloween-liefhebbers: waar moetje in oktober zijn, of juist niet? De Kettingman, een van de hoofdrolspelers tijdens de Fright Nights in Walibi World. Hellendoorn is in oktober bijna elke dag van 10.00 tot 17.00 uur geopend, met uitzonde ring van de periodes 4-6 en 9-13 oktober want dan is, het park dicht www.hellen- doorn.nu en www.heksendoorn.nl Disneyland Parijs Disneyland Parijs start zijn jaarlijkse griezelfeestje op 7 oktober. Maar ook hier blijft het vooral gezellig griezelig. Als de haren al overeind gaan staan, is dat dankzij de speciale Disney kappers die de gasten zo'n kapsel aanmeten. Kinderen onder de 11 jaar kunnen zich gratis laten schminken. De pompoen mannen zijn ook deze herfst weer na drukkelijk aanwezig, bijgestaan door een legertje roze heksen en -dit jaar voor het eerst- Stitch, Disney's eigen on deugende E.T. Het blauwe monstertje neemt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de gasten op sleeptouw tij dens aangepaste feestjes, optredens en de grote parade. Halloween in Disneyland Parijs duurt van 7 oktober tot en met 5 november. Op 31 okto- Avonturenpark Hellendoorn is in oktober omgedoopt in Heksendoorn. ber, de eigenlijke dag, is er een speciale Hal- loweenavond met extra vertier, griezels en vuurwerk. Kaarten hiervoor zijn uitsluitend in de voorverkoop verkrijgbaar, www.dis- neylandparis.com Movie Pairk Een horror feest waar het bloed en de angst van afdruipt. Zo valt Halloween in het Duitse Movie Park bij Bottrop het best te omschrijven. Bezoekers de stuipen op het lijf jagen, daar draait het om. En met succes want in de acht jaar dat het evenement nu al georgani seerd wordt, kreeg het park al twee keer een internationale prijs voor de le vensechte horror waar de gasten op ge trakteerd worden. Maar absoluut niet geschikt voor kleine kinderen, luidt het advies, want doodeng. Voor de di verse griezelattracties, waaronder een drietal speciale horrorlabyrinthen met Andere parken die aandacht bestedep aan Halloween zijn onder andere: Walibi Bel gië, bij Wavre (www.walibi.be); het Belle- waerde-park bij leper (www.bellewaer- de.be) en Plopslaland bij De Panne (www.plopsa- land.be). Meer informatie over Halloween en de;Óivef-:. se activiteiten: http://halloween.startpagina.nl onder andere levensechte lijken, elek trische. stoelen en veel bloed, geldt zelfs een minimumleeftijd van 16 jaar. Overigens houdt het pretpark het over dag voor de kleintjes wel gezellig met een aangepast Halloween-programma. Halloween in Moviepark duurt de hele maand oktober. Het horror feest is elke vrij dag en zaterdag van 18.00 tot 22,00 uur en natuurlijk ook op www.moviepark.de FESTIVALS' ARCH ITECTUtJR RESTAURANT iRtimirtki. vormt de nieu we - en vooral dikke (672 pagi na's) - Chi- na-gids van Ca- pitool geen uit zondering op. Al moet daar di rect aan wor den toegevoegd dat de uitgever er niettemin in is geslaagd een complete gids samen te stel- len. Zo krijgt Hongkong bij voorbeeld 'slechts' 18 pagina's, maar het meest belangrijke staat ser. in. En" dat geldt, voor zover wij na kunnen gaan, voor de meeste hoofdstukken. Waarin aan dacht vóór onder meer Beijing, Shanghai, Gua ngdong, Mongolië, Tibet Zhejiang, Yunnan en de Zijderoute uiteraard. Kaartjes, plattegron den/kadertjes, foto's en opengewerkte tekenin- gep complementeren liet geheel. Er staat zelfs een woordenlijst in - maar het praktisch nut lijkt ons gering. Aanbevelingswaardige gids, al blijft de vraag waarom alles in een gids gestopt moet worden, wetend dat slechts weinigen het land in z'n totaliteit in een keer zullen berei- zep. China, in de Capitoolreeks uitgegeven door Unie boek, 672 blz., 32,90 euro, ISBN 90-410-3384-X, www.capitoolqids.nl GERARD CHEL Voor de kinderen is er onder andere een maïsdoolhof en ene spookboerde- rij waar de familie vogelverschrikker woont. In de avonduren is de pret voorbij en wordt het menens. Daarbij draait alles om de mislukte griezelexperimenten van Dr. Shock. Al zijn misbaksels, zoals de Man met de Schop, de Mummie en de Weerwolf, lopen dan in het park de boel te zieken. Een van de allerengste fi guren is de zwijgende Kettingman. Voor één keer praat hij: 'Ilc kan wel zeg gen dat ik redelijk berucht ben. Negen van de tien gasten schrikken zich hele- door HANS VAN ALEBEEK Walibi World Walibi World, voorheen Six Flags, heeft in Neder land zo'n beetje de trend gezet met Halloween als tijdelijke extra attractie. Voor het ze vende seizoen op rij staat het park in de maand oktober in het teken van Hal loween. Waarbij er een nadrukkelijk onderscheid is tussen het griezelen overdag (Happy Halloween voor de kleintjes) en 's avonds (Scary Hallo- ween voor iedereen vanaf 12 jaar). De kleurige reisgids op papier krijgt er vanaf deze week een hippe concurrent bij. Via de PSP, de ldeine draagbare Playstation van Sony, kan de de toerist zijn i favoriete stad nu ook multime diaal verkennen. Leulce adresjes, plattegronden, nuttige info, au- diotours en fraaie filmpjes, het zit er allemaal in. Maar helemaal af is hij nog niet. l door HANS VAN ALEBEEK I .Wie bij PSP als eerste denlct aan een po litieke partij of poster van een blote da- me bij een koe, hoort duidelijk niet tot de doelgroep van de nieuwe, virtuele reisgids die vanaf vorige week in de winkel ligt. De PSP, voor pak 'm beet 250 euro verkrijgbaar in glimmend zwart of wit, is vooral bij jongeren be kend als ultiem hebbeding om te ga- men, foto's en muziek op te slaan, te surfen of speelfilms te bekijken. Vanaf nu kun je die PSP dus ook gebrui ken bij een stedentripje want -bijna- al- Je informatie die je daarvoor nodig hebt, staat op een klein schijfje dat in .het apparaatje gaat. Om te beginnen jzijn er zes zogeheten 'Passport to'-ste- dengidsen te lcoop: Amsterdam, Barce lona, Londen, Parijs, Praag en Rome (prijs: 29,95 euro per stuk). Aan nieuwe gidsen wordt al gewerkt. Lonely Planet De informatie op de virtuele reisgidsen is geplukt uit de vermaarde boekjes van uitgever Lonely Planet. 'Maar we hebben niet geprobeerd om de comple te stadsgids op een schijfje over te zet ten', zegt Tom Hall van Lonely Planet. 'Er is een duidelijke keuze gemaakt. In Londen heb je bijvoorbeeld op elke straathoek wel een pub. Wij noemen al leen die pubs die echt heel bijzonder zijn.' Alles bij elkaar is er volgens Hall toch'nog 70 procent van de gids op het schijfje terecht gekomen. Die informatie is vaak wel heel erg compact weergegeven, soms niet meer dan een fotootje en wat regels tekst. Maar die vorm past volgens de beden kers het best bij de PSP én de beoogde doelgroep van jonge reizigers. Die wil len geen ellenlange beschrijvingen le zen over de collectie van een museum of de historie van een park. 'PSP-reizi- gers willen ook geen traditionele trip jes maken', denlct Hall. Die trekken vol gens hem, zappend en zoekend, hun ei gen plan op basis van de tips van Lone ly Planet. En dat gaat heel eenvoudig. Op het gro te schermpje van de fraaie PSP ver schijnt een basismenu met daarin een lange lijst met belangrijke informatie. Om te beginnen zo'n 250 leulce plek ken om te bekijken, te shoppen, eten en drinken of te slapen maar ook aller lei nuttige info over ziekenhuizen, geld en bellen. Verder bevat de gids al lerlei kaarten waarop je lcunt in- en uit zoomen. Daarnaast staan op-het schijf je ook nog eens drie audiotours door de stad, videofilmpjes en kant-en-lclare reisroutes op thema's als shoppen of stappen. Zelf een dagindeling maken kan oolc. Grappig is ook het woorden boek met talloze gesproken zinnetjes en de mogelij lcheid om via een website extra informatie over de stad te down loaden. Praktijk Maar hoe makkelijk is deze gids nu in de praktijk? Een ldeine praktijkproef tijdens de officiële presentatie in Lon den leert dat het apparaat zeer ge bruiksvriendelijk is. Navigeren tussen de verschillende 'hoofdstukken' gaat snel en logisch. Helemaal als je al he leend bent met de knopnavigatie van Playstation (kruisje, rondje, driehoekje en vierkantje). Oude stadstoeristen zullen daar meer moeite mee hebben, maar die horen ook niet tot de doelgroep. Het beeld, van de plattegronden en foto's tot de filmpjes, is werkelijk schitterend. Al leen is bij flinke zon het schermpje moeilijk af te lezen maar daar hebben meer apparaatjes last van. Vreemder is het dat de bijgeleverde oordopjes het geluid van de PSP lijken te dempen. Zelfs op de hardste stand is de audiotoer nauwelijks goed te beluis teren. Met de oordopjes van elke wille keurige andere walkman is dat pro bleem overigens opgelost. Maar wat echt ontbreekt is gps, net zo als in de auto. Met een gps-systeem aan boord zou de PSP namelijk een ideale stadsgids zijn. In combinatie met alle plattegronden, info en leulce adresjes wordt het dan namelijk helemaal leuk om door een stad te zwerven. Maar bij Sony en Lonely Planet denken ze daar anders over. 'Wij willen de mensen gid sen, niet leiden', antwoordt Tom Hall namens beide partijen. www.psppassport.com en www.vourpsp.com De informatie van leuke en nuttige plekken in de stad is zeer compact weergegeven. Camping.eu binnengehaald Met de uitgifte van de nieuwe eu-domeinamen op internet wordt voor veel bedrijven de markt een stuk groter. Het Nederlandse bedrijf Recreatie Media bv uit Harderwijk heeft daar bij een belangrijke vis binnengehaald. Sinds juli dit jaar is de domeinnaam camping.eu na melijk in handen van dit bedrijf. Op korte ter mijn mikken ze in Harderwijk op meer dan vijf miljoen unieke bezoekers op de website. De site is sinds juli online in tien verschillende talen (Engels, Duits, Frans, Sloveens, Spaans, Italiaans, Tsjechisch, Deens, Noors en Zweeds). Kampeerders kunnen op drie verschillende ma nieren zoeken naar een geschikte camping in heel Europa: geografisch, op faciliteiten en door middel van zoekwoorden. www.campinq.eu Vroegboekers bij Vacansoleil Hoe vroeg boekt iemand de zomervakantie voor volgend jaar? De meeste mensen begin nen daar rond Kerstmis pas mee. Zo niet de duizenden klanten van Vacansoleil, aanbieder van luxe lcampeervalcanties. Van alle klanten heeft zeven procent de vakantie voor 2007 nu al vastgelegd. Rond 1 november denkt Vacanso leil vijftien procent van alle boekingen voor volgend jaar binnen te hebben. Direct boeken via internet wordt ook hier steeds belangrij ker. Ten opzichte van vorig jaar steeg het per centage met maar liefst 50 procent. Luxe lcam peervalcanties in de Benelux laten de grootste stijging zien (+20%). Maar ook Frankrijk (+16%). Italië en Spanje (beide +13%) deden het goed. Vacansoleil biedt circa 300 campings in zes tien landen aan. www.vacansoleil.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 44