p; AMfLAND®88® Comomeer opnieuw ontdekt Reis in 5 clicks Bestel het gratis* reisboek: Schrijvers op pad Redactie bijlagen: 0113-315680 irtvw.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes idvertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 30 september 2006 ADVERTENTIE lensatïoneCT met bijdragen van Hanneka Groenteman, Leon cis tVinter, Je^ica:Duilacher. Rick.da Leetr//, Ménen Upholi en vete andere schrijvers, die allen op hun complete? eigen manier een avontuur t>ij onz-r; zuider buren.in fietsparadijs EJelgiscf i-Limburg besclirijven. Kijk en bestel op www.schrijversoppad.nl Heeft u geen internet'? Bel dan mat Toerisntè Vtaandere Brussel in Oen Haag op 070 416 81 10. Opgroeien doen we vaak nooit helemaal. Het kind in ons wil ook wel eens een verzetje. In ons land en op internet zijn verschillende mu sea die de kindertijd weer tot leven brengen. De strips en kinderboeken van vroeger er nog eens bijpakken. Ook oude treinen en vliegtui gen bewonderen, behoort tot de mogelij lche- den. In een digitaal museum staan de affiches, foto's en veel informatie van het circus zoals het ooit was. Groningen: www.stripmuseumqroninqen.nl Den Haag: www.kinderboekenmuseum.nl Sneelcwww.treinenmuseum.nl Lelystad: www.aviodome.nl Digitaal: www.circusmuseum.nl ADVERTENTIE ADVERTENTIE -^Teer zon, meet"za"d! Vaar in drie kwartier naar ons mooiste stukje buitenland. Voor een echte eiland- vakantie. Boeken of info: www.vvvameland.nl/acties of bel (0519) 546 546 m Het Comomeer, daar ging je vroeger met je ouders heen, en dus laten velen het nu links liggen. Geheel ten onrechte, want het is er werkelijk prachtig om te wandelen. En ook niet onbelangrijk: als de schoenen uit zijn, begint het andere genieten, met heerlijk eten en patente wijn. Prijsvechter Air Berlin staakt per 1 oktober de dagelijkse vluchten tussen Amsterdam en Ber lin Tegel. Reden is het tegenvallende aantal boekingen. Air Berlin vloog sinds mei vorig jaar van Amsterdam naar Berlijn. oever onderhouden passagiersboten een geregeld verkeer en met de wind in de haren kun je op de voorpleclït'in het zonnetje heel dit romantische decor aan je voorbij laten trekken. Bovendien is Como tot onze verrassing een be zienswaardige en hoogst aangename stad. De ommuurde kern uit de vroege mid deleeuwen (toen Como onder meer een tien jaar durende oorlog uitvocht met het nabije Milaan) is mooi bewaard ge bleven en vrij van auto's, zodat men er ontspannen kuieren kan, ondertussen êxwt iCI f j J Eindeloze variatie aan pasta's en wijn na wandelingen de talrijke kerken, kapellen en stads poorten in zich opnemend. Tegen het vallen van de avond flaneer je langs het meer en strijk je vervolgens neer op een terras. Aan de boulevard van Como ligt het sta tion van de funicolare, de kabelbaan die je naar het op 750 meter gelegen Brunate brengt. Daar beginnen we aan Menaggio op de westoever van het Comomeer. Foto's John Jansen van Galen Voor welke vormen van bedrog moet ik bedachtzaam zijn bij reizen boeken op internet1 Jos Nijsen van Internet Security Systems: 'Bij bekende organisaties waar je zelf op zoek gaat naar een reis is er vaak iliet veel aan de hand- Als et ëen e-mail binnenkomt met een aanbie ding van een gratis reis of een gewonnen reis moeten consumenten wel goed opletten. Er kan namelijk verwezen worden naar een site die dezelfde 'look en feel' van een bestaande reissite heeft, maar in de werkelijkheid wordt beheerd door een malafide organisatie. Vaalc zijn er op dit soort sites geen boekingsmoge lijkheden en is het webadres anders dan dat van dé originele site. Wees voorzichtig met het verstrekken van eigen gegevens als er een ver- dehking is van dit soort praktijken. Geef op dat moment in ieder geval geen bankgegevens af.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en klik op de rubriek Reizen. Lees hier reeds een voorproefje: de column van Rick de Leeuw. Air Berlin dnor JOHN JANSEN VAN GALEN I onze eerste wandeling, over een zorgvuldig onderhouden pad dat hoog boven het meer parallel aan de kust loopt en onderweg rappe, over rotsen buitelende beekjes kruist. Ondergaande zon Como is een geschikt uitgangs punt voor enige wandeltoch ten, maar Menaggio is beter. Het ligt aan de westelijke oever en we dubben ernstig of we daar wel willen logeren. Kun je'er aan het-eind-van-de dag wel' in' dé ondergaande zon eeh glaasje ■ftnnlcèn? Onderaan de steile hellingen liggen veel dorpen aan de west zijde van het meer al voor vie ren in de schaduw. Maar Mena ggio, op een vooruitspringen de landtong aan de monding van de Senagra, ontkomt aan dat lot en we nemen onze in trek in een oud, enigszins ver vallen hotel mét enorm hoge plafonds en een weelderige tuin vol palmen en bloesems. Van daaruit ondernemen we gedurende een week dagelijks lange voettochten, om te beginnen over de Antica Via Regina, een keitjes- weg die op honderd meter boven het meer al zo'n 1800 jaar geleden door de Romeinen is aangelegd als handelsrou te naar de landen benoorden de Alpen. Dat spreekt toch aan, wanneer je er als wandelaar over kuiert. In Rezzonico zoeken we vergeefs naar de hoofdweg, dan dringt tot ons laag landse besef door dat die onder ons door in een tunnel loopt. Op een andere dag klimmen we eerst zevenhonderd meter om van bergwei den met koeien en paarden neer te zien op het spiegelende meer. Het pad lijkt te pletter te lopen tegen een rots wand, maar op het laatste moment zie je het zwarte, gat van een lange, mans hoge tunnel voor je, restant van fortifi caties uit de Eerste Wereldoorlog - een schijnwerper zou geen overbodige luxe zijn. Bordjes verwijzen naar de dorpen bene den aan de oever en halverwege de mid dag gaan we steil omlaag naar Lenno, terwijl het gebeier van kerkklokken weergalmt tegen de groene berghellin gen. ZWITSERLAND Sorico o Lugano V Q' Meer van LUGANO San Fedele Q dTntêfor 0,01 Argegnö;^;' 9' Mepaggio, Q Taceno O Mendrisio Como a San Fermo W( della Battaglia Madonna del* Ghisallo Ponte Lambron 'vOhno Civiglio Bereikbaarheid: per ispoor zijn Como (uitstap- 1 pen in Como San Giovan ni of Chiasso) en Menag gio (via Lugano, vandaar gaat een bus) gemakkelijk te bereiken, maar vliegen is veel goedkoper, doordat de luchthaven Orio al Serio bij Ber gamo een doelwit is van prijsvech ters. Wandeltochten: Het mapje By foot in the Province of Como bevat 22 losbladige dagtochten. De be schrijving is niet altijd even ade- -quaat, 'maar verdwalemis'onwaar schijnlijk: op crbciale plekken in de heuvels staan meestal'yi/egwijzbrs. Er zijn in het gebied verder drie meerdaagse, doorgaande wandel tochten uitgezet. Het mapje en de brochures over de meerdaagse wandeltochten (inclu sief adressen voor logies onderweg) zijn te bestellen bij de toeristenbu:. reaus in Como. lakecomo@tin.it en Menaggio, \v infomenaqqio@tiscalinet.it En telkens kom je door oude dorpen vol poorten en galerijen, wasplaatsen,, trappen en nissen waarin de Heilige Maagd vereerd wordt. Inwendige mens Onze voorlaatste wandelvakantie in Eu ropa brachten we door in Ierland - heel fraai, maar de inwendige mens komt er bekaaid vanaf: met een bord warm eten. Nee, dan Italië! Als de wandel schoenen uit zijn, kan het volgende ge not een aanvang nemen: patente wijn en een schier eindeloze variatie aan pas ta's, risotto met groene asperges, mos selen in smakelijke sauzen, glorieuze taarten. En veel vis, uit het meer van Co mo. IL SSMTXEBO del SXOaXLBQgOOO Bordjes geven de routes aan Fanatiek of lui Met de wintersportvakantie voor de deur kunnen sommigen niet wachten om zich urenlang per dag te gaan uitsloven. Anderen worden bij de gedachte alleen al moe. Hoeveel uur per dag staat u het liefst op de piste? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Waardering voor vliegen Vraag antwoord toe raken, als tandwielen. Je kan dan zo overstappen van de ene naar de andere'. Terwijl hij dit vertelt, draait hij zijn handen als twee tandwielen in en uit elkaar. 'De volgende ochtend werd ik wakker en voelde me iets beter. Rustiger. Ik liep naar de keuken, op tafel stonden drie halflege blikjes fris: één schweppes en twee cola. Ik weet niet meer goed in welke van de twee werelden ik woon. Misschien dat ik daarom zo graag af en toe in dit kapelletje kom, tussen twee werelden.' Gerealiseerd met steun van HB5HI "Het reisboek is gratis, wel ontvangt u bij het boek een acceptgiro voor een tegemoetkoming in de portikosten. Toen omstreeks 1960 de eerste gewone Italianen als gastar beider naar Nederland kwa men, gingen de eerste gewo ne Nederlanders als toerist naar Italië, een weekje per touringcar naar de Itali aanse meren. Later trokken ze erheen met de gezins tent, nog later met de 'sleurhut'. Daar door behielden die meren voor volgen de generaties een enigszins burgerlijk imago: de plek waar je met je ouders va kantie hield.,, Daardoor is het zicht op de Italiaanse meren door die reputatie verduisterd,;,, want het is er werkelijk prachtig. Op het Comomeer raken wij in anderhalve week niet uitgekeken, omsloten als het is door steil oprijzende bergen van meer dan tweeduizend meter hoog, en omgeven door de palazzo's, villa's, na- maakkastelen, parken en lustoorden die de Europese elite er sedert het eind van de negentiende eeuw liet bouwen en aanleggen. Romantisch decor Maar liefst 70 procent waardeert vliegen zeer. We vroegen in de laatste Graadmeter naar een cijfer voor het vliegen in zijn totaliteit. De 5 is de hoogst mogelijke positieve waardering. De uitslag: Vliégcijfer 5 70% 9 Vlïegcijfer 4 15% Vliegcijfer B 9% (4';" Vliegcijfer 2 3% Vliegcijfer 1 3% Haspengouwse werelden De straten van de stad walmen hun zweterige zomer- drukte tot diep in mijn ziel. Tijd om te gaan. De trein biedt, ook nu, uitkomst. Op het station van Sint Truiden huur ik een korte reis later een fiets, zonder bijbehorende routekaart; als je geen plan hebt, verdwaal je nooit. Na een paar uur fietsen door de velden, langs weiden met paarden, met koeien, langs gaarden vol van rijpe peren en appelen overhellende bomen, pauzeer ik bij de kapel van Oetersloven, opgedragen aan de Heilige Rita. De kapel is eeuwen oud, en robuust en vertederend tege lijk. Er staan acht kleine houten banken en op één daarvan zit een man van een jaar of zestig. Ik groet hem, hij groet terug. 'Het is een fijne plek om af en toe eens goed na te denken,' zegt hij als we samen naar buiten lopen. 'Een mens heeft dat soms nodig.' Hij is op ziekteverlof en dit is de eerste dag dat hij terug buiten is. De voorbije weken heeft hij hoge koortsen gehad, en in een van zijn koortsdromen waren zijn overleden vader en zijn overleden broer aan hem verschenen. Met z'n drieën hadden ze aan de keukentafel gezeten en een blikje fris gedronken. Hij schweppes, zijn vader en zijn broer cola. Ze hadden gesproken over leven en dood. 'Je blijft in je eigen kring, zoals je die op aarde kende,' hadden ze hem verteld. 'Je loopt niet zo maar even een andere tijd binnen om Mary Stuart een hand te geven.' Ze hadden er alledrie om gelachen. En toen zijn vader en zijn broer aanstalten maakten om te vertrekken, had ook hij zijn jas gepakt, klaar om mee te gaan. Zijn vader had hem echter tegengehouden, want 'jij hebt hier nog veel te doen.' Hij was gebleven, het was zo levensecht geweest. 'Het leven en de dood zijn twee werelden, die elkaar af en In de tuinen staat de camelia in volle bloei en de majestueuze grand hotels lijken langzaam in vergane glorie ten onder te gaan. Tussen de dorpen op de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43