Deskundigen kraken peutertoets PZC Zuurstoflek kan oorzaak van ziekenhuisbrand zijn Politieteam Sijbers onderzoekt vergelijkbare moord taalontwikkeling van kinderen loopt te veel uiteen LAATSTE KANS Krijgsmacht te vaak toneel van wangedrag Dit is een ongebruikelijk aanbod van Mercedes-Benz. zaterdag 30 september 2006 Dorpelingen voelen zich opgesloten DA-achterban oor schrappen anrechtsubsidie - De CDA-ach- ban gaat ermee akkoord dat i belastingvoordeel voor partners wordt Een voorstel van de om de zogenaam- aanrechtsubsidie te behou- kreeg geen meerderheid. menteel krijgen niet-werken- partners een belastingdou- irtje van 2000 euro per jaar. raken dat kwijt als ze gaan rken. In het verkiezingspro- mma wordt voorgesteld de fingskorting in twintig jaar voor de generatie nu 34 jaar of jonger is. Ter ipensatie gaat de kinderbij- omhoog. Het CDJA wil de in stand houden, omdat vindt dat gezinnen zelf moe- kunnen kiezen of beide part- s werken. Maar volgens het tijbestuur is het belangrijk zoveel mogelijk mensen aan gaan met het oog op het igencle personeelstekort als olg van de vergrijzing. ANP Na een ingetogen en drukbezochte dienst in de grote Heilige Brigidakerk is gisteren in Geldrop de vermoorde Melanie Sijbers begraven. door Mark Wijdeven DEN BOSCH - Het politieteam dat onderzoek verricht naar de moord op de 15-jarige Melanie Sijbers uit Geldrop bekijkt of er een verband is met een vergelijk bare zaak ruim tien jaar gele den. Persofficier van justitie in Den Bosch M. Wijnbelt heeft dat gis teren bevestigd. Het gaat om de eveneens 15-jarige Nicole van den Hurk uit Eindhoven die in 1995 dood werd gevonden in een bos dat grenst aan het ge bied waar Sijbers vorige week werd gevonden. Wijnbelt: „De politie heeft oog voor de paral lellen." De 41-jarige man die de door Floor Liqtvoet DEN HAAG - De brand in het Almelose Twenteborg Zieken huis is waarschijnlijk veroor zaakt door een groot lek in de zuurstofleiding. In combinatie met een vonk of kortsluiting heeft dat voor een vlammenzee in de operatiekamer gezorgd, waarbij donderdag een 69-jari- ge vrouw om het leven kwam. Dat zegt anesthesist Gerald Woerlee uit Leiderdorp op basis van de beschrijving van het dra ma door het ziekenhuis. „Vanwe ge het gesis voorafgaand aan de brand, moet er haast wel sprake zijn geweest van een lek in een van de gasaanvoeren", stelt de anesthesist. De vrouw lag onder plaatselijke verdoving vastge- gespt op de operatietafel. Vol gens het ziekenhuis kwam het gesis bij de hoofdzijde van de operatietafel, waar ook het anes- thesieteam staat. Dat is tevens de plek waar via een zuil nder hoge druk de drie gassen voor de verdoving worden aange voerd: zuurstof, lucht en lach gas. Op de zuil, die elektriciteit bevat, kan medische apparatuur worden aangesloten, legt Woer lee uit. Hij gaat ervan uit dat het lek in de zuurstoftoevoer zat, omdat in de ziekenhuisver klaring met geen woord gerept wordt over 'droggy' (gedro geerd) ziekenhuispersoneel. „Als er lachgas was ontsnapt, had je dat wel gehad." Al jaren werken Nederlandse Advertentie Zo iMM E tTKJC AL /-VAN OE ALLOHL>L anesthesisten niet langer met gassen die uit zichzelf in brand kunnen vliegen. In combinatie met vuur blijven die gassen ge vaarlijk, vooral zuurstof. Kortsluiting Het vuur kan op twee manieren zijn ontstaan: „Door kortslui ting of door een vonkje van de medische apparatuur", aldus Woerlee. De controle op vonkjes bij hel gebruik van medische ap paraten is volgens hem minder streng sinds het gebruik van niet-ontvlambare gassen. Onveilig is de huidige anesthe- sie-apparatuur absoluut niet, be weert Aart Rheineck Leyssius, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Anesthesiolo gie. Volgens hem maken zijn vakgenoten zich nu geen zorgen om de brandveiligheid van hun instrumenten, maar wel om het brandgevaar in de operatieka mer. Als een brand in de operatieka mer niet meer kan worden ge blust, heeft de patiënt hulp van het operatiepersoneel nodig om aan een vuurdood te ontsnap pen. Dit geldt voor mensen on der narcose maar ook voor pa tiënten met een plaatselijke ver doving. Volgens anesthesist Aart Rheineck is het gebruike lijk om bij die laatste groep, de patiënt 'te fixeren' met een stof fen band aan de operatietafel. Die tafel kan bij een brand niet zomaar worden weggerold. Eerst moeten met een afstandbe diening de wielen van de tafel worden uitgeklapt. Dit duurt lang. Als een brand zich snel uit breidt, is dat dus geen optie. Het is voor personeel makkelijker de patiënt uit de banden te 'bevrij den'. In Almelo is dat gepro beerd. Maar 'de pogingen strand den in de vuurzee', aldus de ver klaring. De Inspectie voor de ge zondheidszorg ondex-zoekt of er bij de brand verwijtbare fouten zijn gemaakt. GPD moord op het meisje uit Geldrop deze week bekende, onderging destijds een tbs-behandeling. Rond de tijd van de moord op Nicole van den Hurk zou de man zijn ontsnapt uit de Van Mesdagkliniek in Groningen. Het OM kan dit echter niet be vestigen omdat vragen over het detentieverleden niet mogen worden beantwoordt. De persof ficier benadrukte gisteren dat de politie altijd naar verbanden zoekt tussen nieuwe verdachten en onopgeloste zaken. Bossen Van den Hurk verdween op 6 ok tober 1995. Anderhalve maand later werd haar lichaam gevon den in de bossen tussen Miexdo en Lierop. De politie verhoorde onder anderen haar vader en stiefbroer als verdachte. Justitie meldde gisteren dat de moord op het Eindhovense meisje was aangedragen als zogenoemde foto Bert Jansen/GPD cold case. Er bestonden al vex-ge- vorderde plannen om de zaak te heropenen. In een cold case wor den nieuwe technieken zoals DNA-ondei'zoek gebruikt in de hoop nieuwe aanwijzingen te vinden. ANP CDA en PvdA beide op 43 zetels HILVERSUM - CDA en PvdA gaan nek-aan-nek op de vei'kie- zingen af. In de Politieke Baro meter, de peiling van Interview NSS in opdracht van het tv-pro- gramma Nova, staan ze beide op 43 zetels. Bij de verkiezingen in 2003 bleef het CDA de PvdA twee zetels voor, 44 tegen 42. Sinds het voorjaar van 2003 is de PvdA de gi'ootste [partij in de ze peiling, maai- de afgelopen week kwamen er voor het CDA vier zetels bij. ANP door Yvonne Hamar DEN HAAG - Binnen de krijgs macht komt ongewenst gedrag te vaak voor. Dat varieert van grof taalgebruik en roddelen tot lichamelijk geweld en seksuele dwang. Jongeren en vooral jon ge vrouwen, pas kort in dienst, zijn het vaakst de dupe. Defensie moet en kan meer doen om dit gedrag tegen te gaan. Dat concludeei-de een commis sie onder leiding van Boele Staal, die zijn rapport gistei-en overhandigde aan staatssecreta ris Cees van der Knaap (Defen sie). De bewindsman is geschrok ken, omdat eerdere onderzoe ken milder oordeelden. Aanlei ding voor het onderzoek was de melding dit voorjaar van inci denten op het marinefregat Hr.Ms. Tjerk Hiddes Van alle 3800 respondenten geeft 4 procent van de vi-ouwen aan dat zij in de afgelopen twee jaar te maken hadden met seksu ele dwang. Verder kreeg 8 pro cent van de vrouwen aanrakin gen te verduren en had 14 pro cent last van seksuele aandacht en toenadering. Van de mannen had 3 pi'ocent ongewenste seksu ele aandacht en toenadei-ing en 1 procent ondei-vond ongewens te aanrakingen. Ook disci-imina- tie en pestgedrag komt vaak voor. Boele Staal concludeert dat eer- dex-e maatregelen, zoals vertrou- wenspersonen, niet werken en komt met xxieuwe aanbevelin gen. Zo vindt ze dat gedragsnox- men beter moeteix wox-den gefoi'- muleerd en toegepast. Leiding gevenden reageren rxiet. alert en moeten beter hun verantwoorde lijkheid nemen. ANP (Advertentie) De C-Klasse met een voordeel van ruim 6.000,-. ►Het is niet direct wat u bij Mercedes-Benz zou verwachten, zo'n actiesticker op de voorruit. Maar we hebben dan ook een ongebruikelijk aanbod. Tijdelijk kunt u ruim ó.OOO,- voordeel krijgen als u een Mercedes-Benz C-Klasse sedan Selection aanschaft. Tussen twee haakjes, de leaseprijs vanaf 739,- is al even onverwacht. Natuurlijk verandert dit ongebruikelijke aanbod niets aan het gebruikelijke comfort van de C-Klasse. Maar u had vast niet anders verwacht. Bezoek uw dealer of kijk op www.mercedes-benz.nl, Altijd verder. Mercedes-Benz 1 wvCaroline Sander Dfjl HAAG - De wens van de [ttecdc Kamer om peuters voor Isa derde verjaardag te toetsen jp taalachterstand is volstrekt gloos. De taalontwikkeling oneen kind verloopt zo grillig, •ii de uitkomst van deze test he imaal niets zegt. t stellen pedagoog Bas Leve ns en hoogleraar spraak- en Jsloornissen bij kinderen, Sie- vieGoorhuis-Brouwer. De Ka- jerwil dat alle kinderen kort srhun derde jaar een taaltest afleggen op het consultatiebu- x'eau. Peuters die een taalachter stand hebben moeten dan mee doen aan vooi'schoolse educatie. Volgens pedagoog Leveling heb ben wetenschappers al lang aan getoond dat het onmogelijk is om een kind rond zijn derde jaar te testen. In 1996 kwam de Onderwijsraad daarom met een advies om af te zien van de zoge naamde kleutertoets, stelt hij. „Je kunt met zo'n test de ontwik keling wel vastleggen, maar het zegt niets. De uitslag is slechts kort geldig en er zijn enorme ver schillen." Sommige kinderen bi-abbelen volgens hem al op jon ge leeftijd, maar anderen zeggen lange tijd weinig. „Maar als de ze laatste groep begint met pra ten komen er vaak meteen vol zinnen uit." Bovendien woi'dt zo'n peutertoets inhoudelijk erg mager, meent prof. Sieneke Goorhuis-Brouwer. „Tweejarige kinderen hoeven nog niet zo veel te weten. Ze moeten een 'zinnetje' van twee woorden kunnen maken, tien woordjes kennen, lichaamsde len kunnen aanwijzen en makke lijke opdrachten begrijpen. Meer kun je niet testen." Goor huis-Brouwer ziet niets in de vex'plichte voorschoolse educa tie als kinderen niet slagen voor de peutertoets. Eerst moet je al le medische aspecten uitsluiten, vindt ze. „Vaak blijkt dat kinde- ï-en niet meekoxnen omdat ze bij voorbeeld slecht horen. Dat heeft niets te maken met niet kunnen leren." De beide deskundigen vinden het vreemd dat een x-uime Kamermeerderheid het plan van WD-leider Rutte steunt, terwijl de voltallige Tweede Ka mer de kleutertoets in 2003 nog onaanvaardbaar vond. „Ik kan niets anders bedenken dan dat hier sprake is van een geheime agenda," aldus Gooxiiuis-Brou- wer. „Volgens mij willen ze al lochtone leei'lingen eerder in contact brengen met andere kin deren om zo eventuele achter standen snel weg te wei'ken" GPD PUTTEN - Bewoixex-s van dorpen op de Veluwe voelen zich steeds meer opgesloten. Hekken die in het natuimge- bied verdwijnen om dieren meer vrijheid te geven, verrij zen nu rond de dox-pen. Aan de hand van gespi-ekken met dox-pelingen is gevraagd hoe zij hun omgeving beleven. 'Daar waar vroeger de die- i*en werden opgesloten, zijn nu de mensen aan de beurt', zo is de teneur van de reacties. ANP Jongen via internet betrapt WIJCHEN - De politie in Wijchen heeft deze week een 16-jai'ige jongen uit die plaats aangehouden op verden king van vex-boden wapenbezit. De Wijchenaar stond met verboden wapens op een foto op internet, aldus een poli- tiewoordvoerster gisteren. De politie begon een onderzoek na een tip over de foto. In de woning van de jongen vond de politie een boksbeugel en een flesje traangas, die onder de wet wapens en muni tie vallen en in beslag zijn genomen. ANP Blaastest bij ingang discotheek Chinees kind lijft in detentie iliTPHEN - Het 8-jarige Chine- jjongetje Hui dat in Zeist niet ;jamoeder in detentie zit, blijft ■ar voorlopig. De rechter in Jjlphen verklaarde gisteren hel vroep tegen de inbewaringstel- 5ng van moeder Chen onge- pd. moeder heeft in Nederland ©1 aangevraagd, maar is uitge procedeerd. De vx-ouw zit in bemdelingenbewax'ing omdat [s onvoldoende meeweikt aan bar terugkeer naar China. De hearing is volgens de recht- pank niet in strijd met de Neder- iiadse wet- en regelgeving of in- gnationale verdragen. de minderjarige zoon, aan k geen bewaring is opgelegd, ::jzijn moeder in het detentie- alrum vei'blijft, maakt het corgaande niet anders. De moe- li heeft er voor gekozen Hui jjzich in de cel te houden. Het volgens de rechtbank mee dat de minister moeder szoon zo snel mogelijk moet iszetten. Tweede Kamer vroeg dins- w nog aandacht voor het lot Hui. Die zit sinds vorige «k samen met zijn moeder ist in Zeist. In diverse plaatsen het land, onder meer op de oese mytylschool De Sprienke, ürdt al enkele dagen actie ge- voor Hui. ANP VLAARDINGEN - Burgemeester T. Bruinsma van Vlaai- dingen wil dat kinderen een blaastest doen voordat zij toe gang krijgen tot de plaatselijke discotheek. Op die manier hoopt hij te voorkomen dat jongeren: thuis indrinken en beschonken de discotheek binnengaan. Bruinsma kwam op het idee, nadat onlangs een aantal jon geren op een schuimparty in discotheek Kathedraal on wel waren geworden. Enkelen van hen, in de leeftijd van dertien tot achttien jaar, hadden te veel gedronken. ANP Halve long verwijderd door fout ASSEN - Het Wilhelmina Ziekenhuis Assen (WZA) heeft bij een patiënt onnodig een halve long verwijderd. Dat heeft een woordvoerder van het ziekenhuis gisteren ge zegd. De fout ligt bij de afdeling pathologie van het Uni versitair Medisch Centnim Groningen (UMCG), die labo- ratoriumonderzoek doet voor het WZA. Bij het labonderzoek heeft het UMCG gegevens van pa tiënten verwisseld. Op basis van de verkeerde uitslag be sloot het WZA gisteren te opereren. Toen het WZA en het UMCG de fout constateerden, was het al te laat. Beide ziekenhuizen zeggen de gang van zaken te betreu ren. Volgens het WZA is met de patiënt afgesproken geen details over de kwestie los te laten. ANP Verkoper kinderzegels bedreigd CULEMBORG - Een 12-jarige jongen uit Culemborg die langs de deuren ging om kinderpostzegels te verkopen, is bij een woning in de Smetanastraat in zijn woonplaats be- dreigd met een mes door een 13-jarige plaatsgenoot. Dat heeft de politie gisteren meegedeeld. Twee jongens deden de dein* van de woning open. Toen de 12-jai'ige had gezegd waar hij voor kwam, vroegen zij hem even te wachten en liepen het huis in. De 13-jarige kwam terug met een groot mes in zijn hand, waarcnee hij stekende bewegingen naar de verkoper maakte. De hevig geschrokken jongen ging meteen naar huis en waai'schuwde de politie. Die hield de 13-jarige aan. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3