Elementen uit heden en verleden komen samen Writely maakt dure tekstverwerker overbodig Encyclopedie: van 20-delig boekwerk naar Wikipedia W 9 Moderne Oosterse tapijten Oplader Bratz Fruit Wild Jabra zaterdag 30 september 2006 Omdat aan Oosterse ta pijten nou eenmaal niet de geur van vernieu wing hangt, kon zijn bedrijf wel een frisse impuls gebrui ken. Die kwam er via de Ne derlandse ontwerper Edward van Vliet. Met hem stapt het bedrijf FM Jans sen een nieuwe tijd binnen. Het liefst laat Edward van Vliet (1965) in zijn ontwer pen elementen uit heden en ver leden samensmelten. Bijvoor beeld in de kamers van hotel Derion (Maastricht) en Ho- tel-NL die hij ontworpen heeft. Voor die klus klopte hij onder meer aan bij FM Janssen, het be drijf in het Gelderse Waarden burg dat al bijna veertig jaar handgeknoopte tapijten en handgeweven kelims op de.Ne- derlandse markt brengt. Vol gens Mieke Tacken van FM Jans sen was er direct een klik. Zijn ideeën raakten aan de opvattin gen die in het bedrijf leefden, waarmee de samenwerking was geboren. Het resultaat is sinds kort onder de naam Geometries te koop bij bijvoorbeeld de Bijenkorf. Tacken is blij met de impuls van de Nederlandse ontwerper. Ze vermoedt bovendien dat met de collectie een gat in de markt is gevuld. Er zijn volgens haar vol- Tapijt uit de serie Geometries, ontworpen door Edward van Vliet. op moderne tapijten te koop, maar meestal zijn die machinaal vervaardigd. En dat heeft wei nig te maken met handgeknoop te tapijten, benadrukt ze. „We hopen met de ontwerpen van Edward een brug te slaan tus sen modern en klassiek", verdui delijkt ze de nieuwe lijn van het bedrijf. Dat idee is doorgevoerd in de totale collectie, die onder meer in Pakistan, India en Ne- foto's GPD pal wordt geproduceerd. Niet voor niets. De tijd dat klassiek en modern twee verschillende grootheden waren, is volgens Tacken voorbij, zeker nu klassie ke elementen steeds vaker opdui ken in het eigentijdse interieur. „Eigenlijk willen we het onder scheid helemaal loslaten. We hebben het ook niet meer over modem of klassiek", zegt Tac ken. Daarom bedacht Van Vliet tevens een nieuwe presentatie die bestaat uit vijf lijnen met na men als 'surfaces', 'elegance' en 'global'. Iedere lijn vertegen woordigt een bepaalde sfeer, waarbij 'elegance' nog het meest raakt aan het oorspronkelijke Oosterse tapijt. Ontwerper Familiebedrijf FM Janssen stapt daarmee een nieuwe tijd in. „Het is bijvoorbeeld de eer ste keer dat we hebben gewerkt met een ontwerper", legt Tac ken uit. Die samenwerking is bo vendien noodgedwongen langdu rig, omdat het soms wel een jaar kan duren voordat een kleed klaar is. Dat intensieve productieproces zegt niet alleen iets over de kwa liteit - de tapijten zijn gemaakt van wol. of zijde - maar heeft ook gevolgen voor de prijs. Een handgemaakt exemplaar van 1.70 bij 2.40 meter is verkrijg baar vanaf 2.000 euro. De goed kopere getufte exemplaren lig gen in de winkel vanaf 899 euro. Directeur Frits Janssen ziet de samenwerking tevreden aan. „Het is voor mij als tapijtliefheb ber een genot om te zien hoe Edward nieuwe impülsen weet te geven aan onze collecties." Paul Geerts Meer informatie: www.tapij- ten.nl. Het klinkt te mooi om waar te zijn: één oplader voor al je mo biele apparatuur, van iPod tot Blackberry, Twee creatieve gees ten, Felix Bakker en Daan van Rees, hebben zich daar over ge bogen. Ze hebben een oplader in elkaar geknutseld waarop allerlei con- nectoren passen voor mobiel tjes, camera's en draagbare spel computers. De strak vormgege ven oplader luistert naar de naam FED Charger. FED staat voor Functie En Design. Het apparaatje, dat met een koord om de nek gehangen kan worden, kost 16,95 euro. Nu te koop bij de MediaMarkt; in no vember volgen andere elektroni ca- en telecomzaken. Bakker en Van Rees werken nog aan een website, www.federa tions, nl. Met nieuwe lijnen borduurt speelgoedfabrikant MGA voort op het succes van de Bratz-pop- pen, heuse 'fashion-dolls met girl power'. Er verschijnen drie r nieuwe reeksen op de markt. Bratz Forever Diamondz komt met een echt diamantje, inclu sief een certificaat van echtheid. Bratz Big Babyz hebben echt haar. De Movie Dancers kunnen, zo als de naam al doet vermoeden dansen. De poppen zijn te koop vanaf 10 euro. De merchandi sing draait ondertussen op volle toeren, met een blad, dvd's, cd's, games. Woensdagmiddag 11 ok tober begint op Nickelodeon een tekenfilmserie. Vroeger stond de Winkler Prins twintigdelig in de boekenkast te prónken. Toen kwam de cd-rom met alles erop en eraan. Die loopt ook alweer op zijn laatste benen, want in ternet geeft antwoord op alle vragen. We raadplegen onder meer Wikipedia, Encyclopedia Britannica en Google. De Encarta Winkler Prins Ency clopedie kent al tien jaar een Nederlandstalige versie op cd-rom. Encarta is voluit de En carta Winkler Prins Encyclope die, de digitale opvolger van de papieren standaardwerken van 20 tot 25 delen. In de jaren '60 en '70 veroverden die dikke pil len honderdduizenden Neder landse huiskamers. Colporteurs leurden ei-mee van deur tot deur. Mensen telden dik driedui zend-gulden neer om zo'n status symbool in de boekenkast te kunnen zetten. Daarna was de markt verzadigd. De Grote Win kler Prins bleef het langst over eind, tot de negende en laatste editie, die verscheen in de jaren 1990-1993. Nu zijn ze bij bosjes te koop, zo leert een blik op Marktplaats. We vinden er hon derden te koop aangeboden, soms slechts één keer gebruikt. Ook 'wegens sterfgeval' ont breekt niet. „Jammer genoeg zoeken we nu alles op internet op", slaat een verkoper de spij ker op de kop. De cd-rom nam in 1997 het stok je over. „We zijn erg blij met En carta", zegt Jeanette Harmsen, product marketing manager bij uitgever Microsoft. „Het zijn producten die nog steeds omzet genereren, anders zou Micro soft ze ook niet voeren. Dat gaat naar tevredenheid. Ook is de samenwerking met Winkler Prins goed, die de inhoud up-to-date houdt. Eik-jaar komt er een nieuwe versie. Want de nieuwste ontwikkelin gen moeten er natuurlijk wel in staan, zoals een nieuw prinsje of prinsesje of dat een land zelf standig wordt." Maar aantallen mag Harmsen niet noemen. „Regel één bij Mi crosoft is, we praten niet over verkoopcijfers." Bedreiging Ze kan niet ontkennen dat inter net een serieuze bedreiging vormt. „Je ziet een aantal alter natieven ontwikkelen. Het zijn niet zozeer de naaste concurren ten die opkomen, maar internet bronnen zoals Wikipedia en Google. Sommige mensen kie zen daarvoor als ze iets op wil len zoeken. Uiteraard merken we dat." Wikipedia is een soort 'open boek', waar alle internetgebrui kers him bijdrage aan kunnen leveren. De Nederlandse versie,, gestart in de zomer van 2001, groeit als kool. „Dat is te verge lijken met een ontwikkeling die Startpagina en Marktplaats in hun historie meemaakten" meldt Carlo Klaasse van onder zoeksbureau Multiscope. Eén op de drie Nederlandse internet ters bréngt minimaal één keer per maand een bezoek aan Wiki pedia. Ze waarderen de site met een 8,1. Wikipedia bevat 220.000 artikelen. Ter vergelij king, Encarta komt op zo'n 62.000 artikelen, net zoveel als in de oude papieren encyclope die. Harmsen: „Wat ik belangrijk vind, is hoe de inhoud bijgehou den wordt. Achter onze encyclo pedie zit een hele redactie, die alle feiten controleert. Alle on derwerpen hebben dezelfde diepgang. Bij Wikipedia vind je de ene keer over een onderwerp duizend pagina's en over iets an ders maar drie regels." Op de site van Wikipedia noemt een medewerker dat een 'tijdelijke discrepantie'. Die ontstaat als een gebruiker heel veel over een onderwerp weet en dat op inter net begint te spuien. „Maar gaandeweg herstellen de gebrui kers de balans vanzelf." Projec ten zijn gestart om de oneven foto David van Dam/GPD wichtigheid uit te bannen. Het is maar waar mensen voor willen kiezen, zegt Harmsen. „Elk product heeft zijn eigen sterkte. Encarta Winkler Prins is goed geïntegreerd in de pc." Zo kun je een venstertje maken in de balk onderin het beeld scherm, waarin je zoekwoorden invoert. Een slimmigheidje dat Google overigens ook in zijn toolbar heeft. Nog een handig heidje: als je zoekt via Google of een andere zoekmachine, ver schijnen desgewenst ook de zoekresultaten van Encarta daarnaast in beeld. Werkstuk Wie maken er gebruik van? Harmsen: „Dat is heel divers, een doorsnee van de samenle ving, van jong tot.oud. Een kind dat met een schoolwerkstuk be zig is. Een oudere die een puz zel maakt en een woord zoekt, of meer wil weten over een on derwerp." Het zoeken schuift op naar internet, want steeds meer consumenten hebben een breedband-verbinding. De oer oude Encyclopedia Britannica ('Sharing knowledge since 1768') gaat bijvoorbeeld met de tijd mee. Hij is weliswaar nog steeds te koop als~32-delig na slagwerk voor 2000 euro, maar ging in 1994 al helemaal online. Zo'n 122.000 artikelen staan op www.britannica.com. Het topje van de ijsberg is gratis te raad plegen. Wie meer wil, betaalt 100 euro per jaar. Het ligt voor de hand dat de Winkler Prins (sinds 1870) bok die kant op gaat. In 2004 is daarmee al een begin gemaakt. „Regel twee is: we mogen niet speculeren" lacht Harmsen. Maar grote baas Bill Gates heeft al eens verkon digd dat steeds meer informatie en programma's straks niet meer op de harde schijf thuis staan maar op een server ver weg. Dan is alles online, maar. dat mag de manager niet hard op zeggen. Maarten van de Rakt Dit stukje is niet recht streeks getikt in het redac tionele systeem van de krant. Ook niet thuis op de pc in Word. Dit zijn de eerste bevin dingen met Writely, een gratis online tekstverwerker. Het is de zoveelste nieuwe dienst van Google. Wie ervaring heeft met Word (en welke computeraar heeft dat niet) of met Writer, de gra tis tegenhanger van open soft ware, is snel thuis in Writely Helaas is de huidige Bèta (test versie) niet beschikbaar in het Nederlands. Maar de icoontjes in de menubalk zijn zo herken baar, dat dat nauwelijks een struikelblok kan zijn. Letterty pe, korpsgrootte, kleuren en op maak pas je naar believen aan. De spellingscontrole is voor Ne derlandse teksten uiteraard van nul en generlei waarde. Een webbased tekstverwerker heeft voor- en nadelen. Zonder inter netverbinding kun je niet bij je teksten. In het huidige breed- band-tijdperlc mag dat nauwe lijks een belemmering heten. Maar je zal maar net met een deadline zitten als de verbin ding wegvalt. Daarom is het aan te bevelen om van waarde volle documenten altijd een back-up achter de hand te heb ben (op de harde schijf, een ge heugenstick, floppy, of des noods op papier). 1 Writely is een uitkomst als meerdere mensen aan één eu de zelfde tekst moeten werken. Ze ker als zij niet op een en dezelf de locatie, aanwezig zijn. Dat be spaart een hoop heen-en-weer- mailen. Bestaande teksten im porteren in Writely gaat al net zo gemakkelijk als een nieuw document'aanmaken. Het pro gramma kan overweg met aller lei' soorten bestanden, zowel tek sten als afbeeldingen, maar (nog) niet met Excel-bestanden. Invoeren kan via een upload-knop, of door recht streeks te mailen naar Writely. Bloggers Direct mailen vanuit Writely is niet mogelijk. Dan zal je het be wuste document eerst moeten opslaan op de harde schijf en daarna als bijlage versturen via een e-mailprogramma. Aan bloggers is ook gedacht. Een paar muisklikken en de tekst is gepubliceerd op je web- log. Je hoeft niet bang te zijn dat je bij een computer- of stroomstoring opnieuw moet be ginnen, want saven doet Write ly automatisch om de tien secon den. Handig is ook dat je terug kunt zien wie, wanneer, wat veran derd heeft aan een tekst. Om ge bruik te kunnen maken van Wri tely hoef je niets te downloa den. Eenmalige registratie is voldoende. De opslagcapaciteit is in principe onbeperkt. Het is misschien wel een akelig idee dat jouw persoonlijke docu menten ergens liggen opgesla gen op servers van Google. De vraag is echter of ze veiliger op geborgen zijn op je pc thuis, waar hackers, virus-verwek kers en verspreiders van spywa- re op de loer liggen. Marcel Luyckx Writely: gratis online tekstver werker van Google. Werkt zo wel op Windows als Macintosh met de volgende webbrowsers: Internet Explorer vanaf versie 5.5, Mozilla vanaf 1.4 en Fire- fox vanaf 1.5.06. Writely werkt alleen goed bij de instellingen 'Cookies en Javascript toe staan'. Zie ook www.writely.com. The Greenery, het groente- en fruitconcern waarbij zo'n 2.000 tuinders en telers zijn aangeslo ten, heeft een fruitautomaat ont wikkeld voor bedrijven, stations en horeca. Fresh Tapas heten de producten die er in zitten, naar de Spaanse tussendoortjes die zo populair zijn. Het gaat om gewone stukken fruit (appels, peren, sinaasap pels), maar ook om fruitsalades en snackgroenten als kleine komkommers en tomaatjes. De prijs per product ligt tussen een en anderhalve euro. The Greenery wil ze later ook buiten de automaat te koop aan bieden. Het Nationale Park de Hoge Ve- luwe doet ook in vlees. Het jaar lijks afgeschoten wild verkocht het lange tijd alleen aan restau rants, maar sinds enige jaren kunnen ook particulieren zich aanmelden voor pakketten vlees van edelhert, wild zwijn en moeflon. Zo is er een pakket roodwild (edelhert) van 75 euro, wat bestakt uit een kilo bief stuk, een kilo rollade, 2 kilo ra- goutvlëes en een halve kilo ham burgers. De bestelling kan op in ternet geplaatst worden, maar- moet wel afgehaald worden in Hoenderloo. Meer informatie: www.hogevelu- we.nl. Met een 'oortje' mag je tegen woordig gezien worden. Jabra is een bezige bij in de wereld van headsets voor mobiele telefoon tjes. De Denen hebben hun BT160 vol geplakt met Swarov- ski-kristallen. Het oortje wordt standaard geleverd met 33 ver wisselbare covers. Hij weegt maar 16 gram, heeft een spreektijd van acht uur en tot 110 uur standby tijd. Het kristallen exemplaar is in een beperkte oplage te koop, onder meer bij BelCompany. Prijs: 59 euro. Zie ook www.jabra.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39