Leem doet het goed in huis het mooiste onkruid Blauw druifje is Grij s water Forbo laat fabricage vloerbedekking zien Ontwerper Piet Boon ontvangt de Woonpin ONDER DE PANNEN zaterdag 30 september 2006 W3 Dat marmoleum volledig is gemaakt van natuurlijke materialen is inmiddels redelijk bekend. Maar hoe de vloerbedekking wordt gemaakt, daar heeft lang niet iedereen een idee van. Pro ducent Forbo Flooring wil daar in verandering brengen. Vanaf woensdag 4 oktober kan iedereen de fabriek in Assen delft bezoeken. Bezoekers krij gen precies te zien hoe de ver schillende grondstoffen (hars, lijnolie en jute) veranderen in marmoleum. De rondleidingen' zijn iedere woensdag om 11.00 en 14.00 uur. Inschrijven kan via website www.marmoleum.nl ringsbollen een aanwinst voor de tuin. Bolgewassen als blauwe druifjes, sneeuwroem en vogel tje-op-de-kruk geven kleur aan de tuin op een tijdstip dat er. nog weinig bloeit en verdwijnen daarna onder uitlopende vaste planten. Vooral blauwe druifjes zijn op alle mogelijke plaatsen van de tuin inzetbaar. Ze doen het in het grind, onder berken en sierkersen, in het gras, in de kieren tussen de ten-astegels en op alle andere plaatsen waar planten maar moeilijk aan de groei te krijgen zijn. Alleen in de vijver laten ze het afweten. Vooral het gewone blauwe druif je, Musc'ari armeniacum, heeft het vermogen op op de meest on waarschijnlijke plaatsen in de tuin te gedijen en zich naar har telust uit te zaaien. Gebruik het als onderbeplanting in rozenbed den, in saaie potten met buxus- bollen, in hanging baskets, in oude zinken wasteilen, in combi natie met lichtgele narcissen, witte bosanemonen en knalgele paardenbloemen. En schrik niet als het blad van dit druifje al in de herfst boven de grond staat waardoor je vreest dat het 's winters zal bevriezen. Dit ge beurt nooit, en dat vroege uitlo pen is normaal. Mooier onkruid bestaat er niet. Romke van de Kaa Eindelijk doen we de naam van deze column eer aan; we zijn letterlijk onder de pan nen. Niet dat het dak al hele maal klaar is, want de zonnecol lector moet er nog op. Maar dat is een relatief eenvoudig karwei voor techneuten. De rotste klus is voor de bouwvakkers: zij mo gen vanaf de stellingen de onder kant van de overstekende delen betimmeren met trespa. Nu het dak ligt en deze week het glas is gezet op de eerste en tweede verdieping, ziet het huis er van buiten al een heel stuk ro buuster uit. Maar als we binnen stappen, verdwijnt dat gevoel weer.meteen. Het is er leeg en iel, hoewel de afgelopen dagen de trap is geïnstalleerd. Ik had er een hard hoofd in dat door dat gat in het beton voldoende ruimte was om er een heus trap gat van te maken. Maar nu de trap zelf staat, valt het mee. Het blijft toch gek hoe de ogen de hersenen bedriegen. De hoek waarin de keuken moet komen, durf ik nauwelijks te be kijken. Voor het gevoel zo klein. Maar het is gezichtsbedrog, want telkens leert het tellen van de voetstappen weer dat de bin- nenmaten kloppen met de cij fers op de bouwtekening. Wie toevallig eens heeft geke ken, zal het opvallen dat een dakgoot ontbreekt. Dat is schijn. Een goed geslaagd grap je van de architect; de goot is zo danig in het dak verwerkt dat ze één geheel zijn. Hetzelfde ge beurt met de regenpijpen. Bij veel nieuwe huizen is het net of de architect op het laatste mo ment er achter komt dat hij de regenpijpen is vergeten. Je ziet dan dat mooie huizen worden ontsierd door lelijke grijze pvc-buizen in zo mogelijk nog lelijker beugels. Zonde van het ontwerp. Dat soort fratsen zou verboden moeten worden. Bij Luminoso is dat anders. In het metselwerk is rekening ge houden met de regenpijpen, zo dat die straks verdiept komen te liggen tussen de bakstenen. Strak, passend bij het ontwerp. De regenpijpen lozen trouwens in een systeem dat al maanden onzichtbaar onder de grond is weggewerkt. Voor de garage ligt een grote 'opvangbak' voor het grijs watercircuit. Het regenwa ter zal er worden opgevangen om er de toiletten mee door te spoelen en de tuin mee te be sproeien. Dat systeem zou voor elk nieuw huis verplicht moeten worden gesteld. Het is te gek voor woorden dat duur drinkwa ter wordt gebruikt voor zaken waar regenwater meer dan vol doende voor is. In grote delen van de wereld vechten mensen om drinkwater en wij gooien het met liters tege lijk door een pot om een plasje weg te spoelen. Goed om in het gemeenteblad van Goes te lezen dat de gemeente van plan is om het systeem ook in andere nieu we woonwijken verplicht te stel len. Gemeenten met oog voor mi lieu zouden ook niet anders moe ten willen. Ondanks grote woor den van bestuurders, gebeurt het helaas, ook in Zeeland, nog veel te weinig. Hopelijk dat Goes een voorbeeld kan stellen voor de andere gemeenten en 'het lef heeft de woorden om te zetten in daden. De Nederlandse ontwerper Piet Boon heeft de Woon pin 2006 gewonnen. De prijs wordt jaarlijks uitge reikt aan een instantie of per soon die een positieve invloed heeft gehad op het beeld van de woonbranche. Andere genomineerden waren Hella Jongerius en de Rotter damse Studio Demakersvan. Met Piet Boon (1958) kozen branche en publiek voor veilig heid. De ontwerper heeft een gede gen, enigszins minimalistische stijl die grote groepen mensen aanspreekt. Bekend zijn de wo ningen in het Amsterdamse stadsdeel IJburg die Boon zowel heeft ontworpen als ingericht. Inmiddels zijn ook twee boeken verschenen waai'in zijn werk centraal staat. De Woonpin is het leven geroe pen door de organisatie van de Woonbeurs. Het evenement in de RAI Amsterdam duurt nog tot zondag 1 oktober. Eerder is de prijs gewonnen door Tord Boontje, Richard Hut ten, tapijtproducent Forbo en Jan des Bouvrie. Behang mag dan popu lair zijn, de liefhebber van een strak interieur gaat nog steeds voor stucwerk. Beperkte de keus zich jaren lang tot schuur- en pleister werk, tegenwoordig zijn de mogelijkheden groter: van marmerstuc tot leemfinish. Het begon allemaal in de ja- ren zeventig. Het burgerlij ke behangetje maakte in veel huizen plaats voor granol. Nog steeds is deze 'structuurputz' met die typisch grove structuur een echte klassieker onder de sierpleisters. Maar inmiddels wordt de variant 'spachtelputz' aanzienlijk vaker toegepast. „Je ziet dat de consument voor een steeds fijnere structuur kiest, waardoor deze wandaf werking veel lijkt op schuur- werk", aldus Pieter van Herpen van Uniek Wandstyling. Het is volgens hem bovendien relatief goedkoop. Een vierkante meter kost ongeveer 18 euro. Het stukadoorsbedrijf Uniek Wandstyling laat in de showroom zien dat het de trends op het gebied van wand afwerking op de voet volgt. „Al le nieuwe producten wil ik met een zien. Dit vak is leuker als je meegaat met de trends." Zo was hij tien jaar geleden één van de eersten die een Italiaanse sier- pleister met marmerstructuur introduceerden in Nederland. Die wordt in lagen op een glad de ondergrond aangebracht. De laatste laag wordt met een spe ciale spaan gepolijst. Het resul taat is een zacht glanzende, naadloze wand met een super strak en glad uiterlijk. „Dit is de mooiste marmerpleis ter die momenteel verkrijgbaar is. In woningen wordt het vaak gebruikt om muren, lambriserin gen of architectonische elemen ten te accentueren." Mooi, maar niet goedkoop. Een vierkante meter kost nog net geen hon derd euro. Kalk Een vergelijkbaar product, een 'stucco' op kalkbasis die zowel binnen als buiten toepasbaar is, werd twee jaar geleden naar hier gehaald. Het evenmin goed kope stucwerk oogt natuurlijker en matter dan marmerpleister. „Dit gebruiken mensen.va,ak in de badkamer in plaats van tegel werk." Nieuw in zijn collectie is een decoratieve metallic wandaf werking die eruit ziet als flu weel. De pasta wordt met een spaan, roller of zeem aange bracht. „Deze afwerklaag geeft wanden een zachte uitstraling." Chris Nes van Rigo Wandstyling in IJmuiden importeert de Itali aanse glans- en marmerpleisters van Oikos alweer tien jaar in Ne derland. „In al die jaren is de be langstelling hier vertienvou digd. Mensen zien het effect van 'stucco' tijdens vakanties in Ita- Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; twaalf vrij staande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewo ner Jeffrey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. Piet Boon (links) en ontwerper Ingo Maurer (rechts) op de Woon beurs. foto Ton van Ti Stucwerk in een waterbestendige variant met het uiterlijk van glanzend marmer. Anja Sparidaans Informatie: www.decorstuc.nl, www.rigowandstyling.nl, www.uniekwandstyling.nl Vooruit, nu kan het nog: bol len planten. Als u nog een maand blijft treuzelen, is het te laat. Wat ik zeg, is niet erg genuan ceerd. Tulpen kunnen tot decem ber worden geplant en wie dat vergeten is en ze in het schuur tje heeft laten liggen, kan ze zelfs in januari nog wel in de grond stoppen. Narcissen en sneeuwklokjes zouden al lang geplant moeten zijn - hoe korter die bollen uit de grond zijn hoe beter het is - maar over het alge meen is oktober voor bloembol len toch een goede plantmaand. Nederland is in het buitenland wereldberoemd om zijn klom pen, zijn molens en zijn bloem bollenteelt. Populieren om klompen van te maken groeien hier goed, wind om de molens te laten draaien is er meestal ook wel, maar voor bloembollen is ons klimaat ei genlijk iets te koud. Veel bolge wassen komen uit de steppe van Centraal-Azië, of uit de hoog vlakte van Iran. Daar zijn ze ge wend aan koude winters en aan bloedhete zomers waarin de bol len - hoewel ze onder de grond in zomerslaap zijn - bijkans wor den gebakken. In die hitte kan ons zeeklimaat (nog) niet voor zien. De professionele bollen- boer lost dat op door de bloem bollen in de loop van juni en juli op te rooien en ze gedurende de zomer warm en droog te bewa ren. Vroeger deden wij tuiniers dat ook, tulpen en-hyacinten werden ieder jaar trouw opge graven en droog bewaard, maar die tijden zijn voorbij. De 24-uurs economie biedt weinig ruimte voor frivoliteiten als het donkere huizen. Ook al te frivo le producten doen het hier niet goed. Oer-Hollands, maar ook onder deel van de decoratieve stucpro- ducten is leemstuc. „Leem is het oudste stucmateriaal. Het is al weer een paar jaar helemaal te rug" stelt Pieter van Herpen. Leemfinish wordt, net als regu lier stucwerk, in een laag van zo'n twee millimeter opgebracht en is in diverse aardetinten te krijgen. „Het natuurlijke materi aal is niet egaal en dat maakt de ruimte warmer." Sobere aard Volgens Van Herpen komt de consument bewust af op de nieu we producten. „Ze zijn tegen woordig beter op de hoogte, gaan bewust om met hun interi eur en willen graag iets anders dan de buren." Maar uiteinde lijk kiest volgens hem tachtig procent van zijn klanten toch voor pleisterwerk-. „Dat heeft met het klimaat en met onze so bere aard te maken. We willen bovendien iets hebben dat jaren meegaat." Van de nieuwigheden slaat leem stuc volgens hem het beste aan. „Omdat dit product beter bij on ze cultuur past. Bovendien is dat, net als spachtelputz, een product waarmee mensen zelf aan de slag kunnen. Omdat het een natuurlijke uitstraling heeft, hoeft het allemaal niet zo strak en glad. En Nederland is nou eenmaal een doe-het-zelf land. Maar sier- stuc, zeker de Italiaanse produc ten, brengen wij als professional altijd zelf op. Dat valt of staat met de afwerking." Die doe-het-zelf mentaliteit ver klaart ook het succes van de stucomamenten van gips. Een beetje klusser kan ze eenvoudig zelf bevestigen. Decorstuc uit Sittard legt op de site en in de brochure stap voor stap uit hoe dat werkt. „Een beetje klusser kan de ornamenten eenvoudig zelf aanbrengen", stelt Theo We zenberg. De ornamenten zijn verkrijg baar in alle soorten en maten: van rozetten tot koven van lijs ten tot hoeken. Volgens Wezenberg worden ze meestal in Italië gemaakt aan de hand van authentieke voorbeel den. De vraag is volgens hem al ruim dertig jaar stabiel. „Je ziet wel dat mensen steeds vaker voor strak lijstwerk kiezen. So bere wanden en plafonds krij gen met deze ornament£p op een relatief eenvoudige manier een bijzondere uitstraling." Ook Wandstyling werkt gere geld met stucomamenten. „De kwalitatief goede exemplaren zijn niet van authentieke orna menten te onderscheiden", al dus Chris Nes. „Zo geef je een basis van stucwerk evengoed een persoonlijk tintje." oprooien en steeds weer planten van bloembollen. Maar er zijn genoeg bloembol len die 's zomers in de grond kunnen blijven en die zich zon der enig ingrijpen van de eige naar alleen maar vermeerderen. Verwilderingsbollen worden die genoemd. Dat is een vlag die een tamelijk diverse lading dekt. Sommige van die bollen verwilderen zo succesvol dat ze de tuin overne men en zelfs met behulp van che mische bestrijdingsmiddelen niet meer uit roeien zijn. Bij be spuiting sterft het loof af, maar veilig onder de grond blijft de bol in leven. Woekeraars Zulke woekeraars vind je vooral in het geslacht Allium, waartoe de sieruien behoren. Allium ursi- num, Allium triquetrum en Al lium paradoxum worden soms onder de noemer verwilderings- bol verkocht en strikt gesproken is die naam ook correct: je komt er nooit meer vanaf. Ook de boe- renkrokus, Crocus tommasinia- nus, kan zich met zoveel enthou siasme uitzaaien dat je zou wen sen dat je het ding nooit had aangeschaft. Zelfs de woelmuis - dol op krokusknollen - lijkt niet in staat om de boerenkro- kus in toom te houden. Maar over het algemeen zijn verwilde- liaanse hotels en paleizen. Een deel ex-van wil dat thuis ook heb ben." Ook de branche heeft zich volgens hem aangepast. „In het begin kwamen Italiaanse stuka doors het stucwerk: hier opbren gen, maar ondertussen leren hun Nederlandse collega's deze technieken tijdens hun oplei ding." Toch slaat niet alles hier even goed aan. Zo past felge kleurd pleisterwerk niet in onze Stucomamenten zijn voor een klusser eenvoudig aan te brengen. foto's GPD Blauwe druifjes zaaien zich naar harlenlust uit. foto Romke van de Kaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33