F Erasmusflat moef eraan geloven De klokkentoren is er later pas opgezet Wooncentrum voor ouderen in Goes is niet meer van deze tijd «oactie bijlagen: 0113-315680 Mvw.pzc.nl :.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. laterdag 30 september 2006 Klusser kan uit de voeten met stucornamenten DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Begin vorige eeuw werd het huis gebouwd voor een boer in ruste. Nu bruist het er van leven. Mireille van Brussel Cromheecke (35), echtgenoot Eddy (38), zoon tje Bas (3) en dochter Anne (5) bewonen het pittoreske pand (anno 1904 staat te lezen boven de voordeur) aan de Axelsestraat in Terneuzen. Met als blikvanger de klokkentoren op het dak. Mireille weet dat het torentje oorspronkelijk niet op het dak stond. „Ik heb een foto gezien van dit huis in de tijd dat de tram nog door de Axelsestraat reed. Toen was dat torentje er nog niet. De vorige eigenaar Tolle naar, de vader van mijn zwager, heeft het er begin ja ren tachtig opgezet. Hij had in Axel een oude boeren woning met zo'n klokkentorentje gezien en wilde dat ook hier. Hij vond dat bij dit huis horen, omdat het van oudsher ook een woning voor een boer is geweest. Hij heeft toen ook de koekoekjes aan de voorkant ge plaatst. Ik heb gehoord dat het klokje op boerderijen, vroeger werd geluid om de werkers op het land te waar schuwen dat het eten klaar was. Ook als er brand was, luidden ze de klok." De twee kleine dakkapellen aan de voorzijde van de woning, met aan de bovenzijde van het houtsnijwerk een vrije vertaling van een makelaar, de luiken en het torentje geven het huis een geheel eigen uitstraling. „Volgens de vorige bewoner is dit de op een na oudste woning van de Axelsestraat. Zijn ouders woonden op nummer 87 en dat was het oudste huis." Voor Mireille is dit haar droomhuis. „Ik kende het al, want mijn zus is getrouwd met Jeroen Tollenaar. Als ik langs fietste, op weg naar school, keek ik er altijd naar en dacht: 'daar zou ik wel willen wonen'. Een broer van Jeroen heeft hier ook nog een tijdje ge woond. Toen had ik iets van 'dat kunnen we dus nooit meer kopen'. Maar toen kreeg die broer een baan in Amerika en kwam het toch te koop. Wij kwamen in aanmerking omdat het dan min of meer in de familie bleef." Hoewel de Axelsestraat een drukke weg is, blijft-het verkeerslawaai redelijk beperkt. „We hebben een grote voortuin. Dat scheelt. Binnen hoor je niet zo heel veel. En als je achter in de tuin zit, hoor je helemaal niets. Het enige nadeel is dat het voor de kinderen te gevaar lijk is om voor te spelen. Maar ja, verder is het een heer lijk huis. Het is groot, omdat het aan de achterkant fors is uitgebouwd." De woonkamer met houten vloer oogt licht en ruimtelijk. „Ik hou van ruimte, niet te veel poespas. Voor mij geen felle Meuren. Zachte aarde- tinten gecombineerd met wit, dat vind ik mooi. De vloer lijkt heel oud, maar die is plank voor plank be werkt om dat antieke uiterlijk te Mijgen." Op de bank ligt zoontje Bas heerlijk te slapen. Het geluid van stem men stoort hem niet. Een Mein zuchtje, maar de ogen blijven gesloten. In de tuin verraden glijbaan en kinderspeelgoed de aan wezigheid van de kleintjes. „We willen de tuin nog wel eens aanpakken, maar dat komt wel. Het eerste project is nu de badkamer. En de kamer van Bas, hij krijgt een groot bed. We hebben in de tuin wel een soort boom- gaardje aan de zijkant, met wat appels en peren." Er staat zelfs een mispel, samen met de moerbei was die in vroeger tijden te vinden op boerenerven. „Iedereen kent dit huis, zelfs mensen van buiten Ter- neuzen. Er blijven ook vaak voorbijgangers staan om te kijken." Voor Mireille is de tijd van Mjken en verlan gen voorbij. Zij heeft haar droomhuis en zal er niet snel uit weggaan. Annemarie Zevenbergen foto's Willem Mieras ruimte meer nodig; hoef je ook niet zoveel meubels af te stof fen." En waarom moeten de ap partementen aangepast worden aan rolstoelers? „De gemiddelde leeftijd is rond de tachtig. Maar er zijn er bij die springen nog als jonge nozems op de fiets." Van der Lans voelt zich ge steund door het merendeel van de bewoners. „Ik heb een enque- te gehouden en daaruit bleek dat de meeste mensen tegen sloop zijn." Dat beeld behoeft enige bijstel ling, vindt RWS-directeur M. Sas. „Ik snap heel goed dat veel bewoners zeggen: 'jammer'. Maar de meesten begrijpen het waarom inmiddels wel." Uitzicht Dingeman Koole (76) staat, ne gen hoog, op zijn balkonnetje. Kijk, zwenkt zijn wijsvinger naar rechts, als het wat minder diezig is, zie je daar het kerkto rentje van Wolphaartsdijk. Links, daar ver in de polder, zie je 's-Heer Abtskerke. En achter die bomen ligt Het Schenge. „Wat een uitzicht, hé?" Vooral dat uitzicht deed Dinge man Koole (gepensioneerd taxa teur bij de belastingdienst) een jaar of vijf geleden besluiten om naar de Erasmusflat te verhui zen. Hij werd er een belangrijk man; voorzitter, secretaris én penningmeester van de biljart club, bestuurslid van de ontspan- ningsvereneniging, bestuurslid van de cliëntenraad én voorzit ter van de huurdersvereniging. „De beslissing om te gaan slopen is bij de meeste mensen hard aan gekomen. Maar ik ben bang dat er niet aan te ontkomen valt." Want hoe vaak, zegt Koole, is het al niet gebeurd dat echtpa ren uit elkaar moesten worden gehaald, omdat een van beiden ernstig aan het sukkelen ging en naar een verpleeghuis moest ver huizen omdat in de Erasmuflat niet de benodigde zorg kon wor den geboden. En hoe moet het met al die bewoners die straks op een rolstoel zijn aangewezen - die zullen in de huidige flat nooit hun draai kunnen vinden. Zes verdiepingen lager schudt Ria van der Lans strijdbaar het hoofd. Haar resten - zegt ze - nog tal van mogelijkheden om zich tegen de sloop te verzetten. En die zal ze benutten ook. Des noods tot aan de Raad van State toe. Op een dreigend toontje „Die eerste paal voor de nieuw bouw is nog niet geslagen." Willem van Dam De Erasmusflat in de Goese Polder: in 1972 de eerste paal, nu rijp voor de sloop. ee, Lieven de Leeuw gaat niet kijken als de sloperskogel straks te gen de Erasmusflat wordt geramd. ,,Het is uit den boze zo'n gebouw te slopen in een tijd dat er een groot te kort bestaat aan senioren woningen. Dat flatgebouw is zo solide als wat. Negenennegentig procent van de mensen woont er naar zijn zin. Daar ben ik heilig van ovetuigd." Helaas, zegt de Regionale Woningbouwvereniging Samenwerking (RWS), het gebouw vertoont wel degelijk tekortkomingen en opknappen heeft geen zin. Dus gaat het wooncentrum voor ouderen over een paar jaar tegen de grond. Tot verdriet van veel bewoners. Een koude noordoostenwind blies die decemberdag in 1972 de oren rood van het gezel schapje genodigden dat zich aan de P.J. Troelstralaan in de nieuw bouwwijk Goese Polder had ver zameld. Er werd Bengaals vuur afgestoken, vuurpijlen gingen de lucht in, en een uurtje later, in de schouwburgzaal van De Prins van Oranje, werden warme woor den gesproken; het slaan van de eerste paal van het wooncen trum voor ouderen van de Huma nistische Stichting Huisvesting Bejaarden (HSHB) was een 'his torische gebeurtenis' geweest. Want met de Erasmusflat zou Goes de beschikking M-ijgen over een - voor die tijd - vrij unieke woonvorm. De oude renzorg in Goes werd in die ja ren gedomineerd door instellin gen van confessionele signatuur. Dat er in Goes een oudereneen- trum met een humanistisch stem pel kwam, was alleen al tegen die achtergrond betrekkelijk bij zonder. Ook de opzet gold destijds als niet alledaags; de Erasmusflat moest een voorziening worden waar ouderen - met een steuntje in de rug van zorgverle ners - zoveel mogelijk zelfstan dig zouden moeten kunnen wo nen. Daaxmee was de HSHB haar tijd vooruit. Lieven de Leeuw (83 jaar inmiddels) was als bestuurslid van de humanisti sche stichting én als wethouder van Goes nauw betrokken bij de totstandkoming van de Erasmus flat. Als de tijd hem gegund is, zal hij straks ook de afbraak daarvan nog moeten meemaken. Hoofdschuddend: „Die flat kan nog jaren mee. Het is ontzettend dom om hem kost wat kost te willen slopen." Onbeschoft Meer dan dertig jaar torent de Ei'asmusflat nu boven de Goese Polder uit. Tien verdiepingen telt het gebouw. Blauwgrijze vloerbedekking in de gangen, grijze voordeuren met kijkglaas- jes, schilder- en borduurwerkjes tegen de muren, hier en daar een Ria van der Lans: „Als je wat ouder bent heb je niet zo veel ruimte meer nodig." wat slordig geparkeerde rolla- tor. Op het mededelingenbord hangen een aankondiging van een 'feestelijk orgelconcert' in de Grote Kerk en een oproep van de stichting HumaCuba om met gul le hand te geven eneinde het be staan van 'uw Cubaanse medese nioren' enigszins te veraangena men. In de recreatieruimte zitten drie mannen rond een tafeltje: me neer De Jager (88), meneer Boo- gerd (76) en meneer Koks (ook 76). Ze zitten er vaak, bijna elke ochtend, te wachten op, ja, te wachten op wat eigenlijk? Vroe ger, vroeger, tóen was het nog een gezellige boel in de recreatie zaal: veel kaarters, veel biljar ters. Ze hadden zelfs een zang club, een gymnastiekclub en een dansclub. Maar tegenwoordig zien ze bijna niemand meer, de mensen blijven liever op hun ka mer zitten. De drie kijken er een beetje somber bij. En het vooruit zicht om over een paar jaar te moeten verhuizen, stemt ze niet veel vrolijker. Er vallen termen als 'schandalig' en'onbeschóft'. Ze wonen alle drie naar hun zin, dus waarom zouden ze op hun oude dag nog verhuizen? Daar lijkt echter geen ontkomen aan. Met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid gaat het flatgebouw rond 2010 tegen de vlakte om plaats te maken voor een eigentijds woonzorgcen trum, bestaande uit een aantal wooncomplexen (het wor den er drie, vier of wellicht zelfs vijf - daarover wordt nog ge stoeid). Dat woonzorgcentrum moet tevens een wijkfunctie gaan ver-vullen, met diverse zorg voorzieningen waarvan de bewo ners van de gehele Goese Polder gebruik kunnen maken. In de zomer van het vorig jaar belichtte de krant dat het lot van de Erasmusflat vrijwel ze ker is bezegeld. Onderzoek wees uit, zo had de RWS (zij voert in middels het beheer over het ge bouw) laten weten, dat het onmogelijk is het flatgebouw aan te passen aan de eisen die aan de huidige en toekomstige oudei-enhuisvesting mogen wor den gesteld; de appaiiementen zijn te Mein voor rolstoelgebxui- kers, de geluids- en warmte-iso- latie is slecht. Om in zo'n ge bouw nog fors te investeren zou weggegooid geld zijn. Voor veel bewoners kwam de boodschap onverwacht uit de lucht vallen. Ria van der Lans (71) verhuisde vorig jaar ïiaar de Erasmusflat; poly-artrose, hé? Staat ze bij de lift, vangt ze een gesprek op; 'Heb je het al gelezen?' „Nou, dat is leuk - je hebt je spulletjes nog niet eens helemaal uitgepakt, ki-ijg je te horen dat de boel wordt ge sloopt." Sindsdien heeft Ria van der Lans ('Ik voel me bedrogen') zich opgeworpen als leidster van het verzet tegen de sloopplannen. Hoezo zijn de appartementen te klein? „Als je wat ouder bent, heb je niet zoveel Dingeman Koole: „Ik ben bang dat er niet aan sloop te ontkomen valt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31