Met koper kun je snel rijk worden Peking 2008 wordt een feest, maar niet voor iedereen Insmeren met pasta Gasleidingen en bliksemafleiders zaterdag 30 september 2006 Bliksemafleiders, gasleidingen, beelden, stroomkabels.... Niets is nog veilig voor ko perdieven die vanwege de extreem hoge koper- prijs van de afgelopen maanden Nederland af stropen, op zoek naar het nieuwe goud. De historisch hoge marktprijs voor met name ko peren brons in combinatie met de relatief grote beschikbaarheid maakt het metaal tot roofgoed. Een nachtje koperknippen levert in de illegale handel zo honderden euro's op. bedrijven en inzamelaars wisselen er informatie uit over wat er zoal aan verdachte partijen circuleert. Ad junct-directeur Adriaan de Putter: „Dat gebeurt vaak met foto's erbij. Wij printen ze uit, en leggen ze bij de balie neer." Partij De Putter meent dan ook dat grote of opmerkelijke partijen gestolen koper niet in Nederland verhandeld worden. „Dat zou te veel opvallen. Als hier eens een keer 500 kilo wordt aangebo den is het al veel. Grote diefstallen, zo als laatst een partij van 45 ton in 's Gravendeel, gaan direct naar het buitenland toe." In het buitenland, en dan met name in België, wordt ook meer koper gestolen dan in Nederland, weet directeur F. Guilliet van Leenhouts' Aanne mingsbedrijf in Sluis. Zelf is zijn be drijf nog geen slachtoffer geworden van de koperdieven. Dat komt vooral, zo zegt hij, door de goede sociale con trole die nog heerst in het Zeeuwse en het feit dat zijn bedrijf pas op het al lerlaatste moment dure goederen plaatst in de nieuwbouw. „Pas als een nieuwe woning of bedrijfspand is af te sluiten." Ook bij andere Zeeuwse aan nemers is dat verhaal te horen. Bij hen is nog geen koperwerk uit de nieuwbouw gestolen maar ze zijn wel zeer voorzichtig bij het plaatsen van kostbaarheden in nieuwbouw. In nogal wat regio's zijn kerken het doelwit van de koperdieven. Deken P. van Hecke van het Dekenaat Zeeland is gelukkig dat geen van de katholieke kerken in het Zeeuwse be zoek heeft gehad van de koperdieven. Volgens De Putter is het huidige sys In de Verenigde Staten alleen al zijn de laatste tijd zeker zeven koperdie ven omgekomen. Ze werden geëlektro- cuteerd toen zij stroomkabels door knipten voor het koper. In België leg den koperdieven het treinverkeer tus sen Brussel en Mechelen stil. Kabels voor seinen en wissels bleken daar te zijn verdwenen. Spoorbeheerder Infra- bel spreekt van een plaag, die inmid dels ruim een miljoen euro schade per jaar oplevert. Twee weken geleden was het raak in Frankrijk. De bewoners van de dor pen Oltingue en Wolschwiller zaten zonder telefoon doordat koperdieven 500 meter telefoonkabel hadden gesto len. Een dag eerder werden de hoge snelheidstreinen tussen Parijs en Bor deaux ontregeld door koperdieven. De werkwijze van koperdieven is door gaans simpel maar efficiënt. In de nachtelijke uren worden bouwplaat sen bezocht en hoge gebouwen be klommen. Koperen leidingen worden uit nieuwbouwpanden of leegstaande gebouwen gesloopt, leidingen met ko peren kern worden uit de grond ge trokken. Bliksemafleiders blijken ech ter het meest in trek. Koper wordt met een flinke schaar los geknipt. Het dievengilde heeft een voorkeur voor platte daken, daarop is het immers veel makkelijker werken. En om een tegen bliksem beveiligd be drijfspand zit al snel honderd meter koperdraad gewikkeld, dat nieuw plusminus tien euro per meter kost. Zo nu en dan worden daders op heter daad betrapt en berecht. Omdat die ven niet georganiseerd opereren maar op eigen houtje hun slag slaan, is be strijding lastig. Knipsporen De dieven opereren soms ook in fasen. Zo werd in de ene nacht de bliksemaf leiders van het pompstation in Huij- bergen van waterleverancier Evides in stukken geknipt zodat de crimine len de volgende nacht minder werk zouden hebben om het karwei af te maken. Dachten ze. Medewerkers van het bedrijf zagen 's ochtends echter de knipsporen en waarschuwden de be wakingsdienst. Die zette 's avonds een paar extra mensen in. Midden in de nacht zagen die bewakers een paar on bekenden het terrein opkomen. Toen ze daadwerkelijk aanstalten maakten om de losse delen van het bliksembe veiligingsnetwerk te verwijderen, gre pen ze in. De twee mannen uit Bergen op Zoom en Halsteren wisten zich ech ter los te rukken, sprongen in hun au to en reden weg. Niet ver, want enkele kilometers verderop werden ze door een gewaarschuwde politiepatrouille aangehouden. Politie Groningen heeft een vijfkop pig koperteam opgezet. „Extra surveil lances, controles bij opkopers. Maar- omdat het vaak individuen zijn, en geen bendes, is het probleem lastig op te lossen", aldus een woordvoerder. Die Groningse aanpak vindt nauwe lijks navolging. Politie Zeeland heeft geen koperteam maar is volgens een woordvoerder wel extra gespitst op diefstal van metalen. Dat leverde deze week ook resultaat op. Agenten hiel den drie mannen uit 's-Gra venpol der en Goes aan op verdenking van het ste len van diverse bliksemafleiders. Die drie waren de afgelopen maanden in wisselende samenstelling op rooftocht geweest. Twee andere Goesenaren, de Door de historisch hoge marktprijs moeten koperinzamelaars extra beveiligingsmaatregelen nemen. Het voorkomen van koperdiefstal is erg lastig. Verzekeraars, be drijfsleven en politie hebben wel ad viezen om de kans op diefstal te ver kleinen: Bliksemafleidinstallaties insmeren met een kleverige pasta en aanbren gen van een beschermingskap om de leidingen heen, adviseert verzekeraar Donatus. Objecten met koperen installaties goed aanlichten, koper vervangen door aluminium blikseminstallaties, adviseert bliksembeveiligingsbedrijf Koninklijke Schaap uit Deventer. Koperen leidingen vervangen door kunststofleidingen en instellen van extra bewaking of cameratoezicht, stellen bouwbedrijven. opkopers van het kleurige metaal, wer den eveneens aangehouden op verden king van heling. Volgens woordvoerder Jan van Mou- rick van de Zeeuwse politie heeft het korps de nodige energie gestoken in het waarschuwen van bedrijven. Agen ten zijn ook bij metaalhandelaren langsgegaan voor het melden van ver dachte aangeboden handelswaar. Im mers, als er geen handel is, is diefstal zinloos. Inzamelaars Inderdaad: wil het dievengilde daad werkelijk geld verdienen aan zijn nachtelijke arbeid, dan moeten er ko pers zijn voor het roofgoed. Grote vraag is dus: waar gaat de buit naar toe? Nederland kent enkele honder den inzamelaars van oude metalen. De regels die voor deze branche gel den zijn echter bepaald niet water dicht, ongeregistreerde ijzerhandelaar tjes kunnen vrij eenvoudig hun gang gaan. De gebrekkige regelgeving is het Apeldoomse bedrijf Van Gerrevink Recycling BV een doorn in het oog. Di recteur Rinke van Gerrevink: „Dit zijn uitzonderlijke tijden. Ik werk in deze branche sinds 1976, maar deze belachelijke prijzen heb ik nog niet meegemaakt. Op het ogenblik is niets meer heilig. Er worden zelfs stroomka bels gestolen waar 5000 volt op staat, zo met een bijl doormidden gehakt." Eén van de manieren waarop Van Ger revink metalen binnenkrijgt is via aan bieders aan de poort. Rinke van Gerre vink: „Wij hebben een aantal vaste le veranciers waarvan we weten waar ze hun spullen vandaan halen. Daar naast heb je de particulier die zijn foto GPD teem bepaald niet waterdicht. „Als we dit probleem op willen lossen, moeten er regels komen die voor de he le branche gelden. Zoals bijvoorbeeld een legitimatieplicht bij het aanbie den van partijen boven de duizend eu ro en gelijke regels voor het inkoop- en registratiesysteem. Mensen met een uitkering die zo zwart wat bij willen verdienen, kijken dan wel uit om ge stolen waar aan te bieden. Dan moet de overheid wel handhaven, dat ge beurt nu te weinig." Emile Calon en Caspar van Oirschot De jacht op koper en brons heeft afgelopen maanden verschillende opmerke lijke slachtoffers gemaakt. 'Het vrouwtje' van de hoge stoelen aan de Van Woelderenlaan in Vlissingen is sinds twee weken weg. In de nacht van 16 op 17 september werden de stoelpoten van dit bronzen kunstwerk afgezaagd. Waar schijnlijk zijn de criminelen tijdens hun roofwerk gestoord, want ze lieten een stoelpoot en het eigenlijke beeld liggen. Door een fout van het Openbaar Ministerie loopt een dakloze koperdief nu vrij rond. Hij werd betrapt bij het stelen van kistjes koperkabel van het proefsta tion voor de fruitteelt in Wïlhelminadorp. Eerder had hij al de koperen leidin gen uit de oude bioscoop aan de Singelstraat in Goes gesloopt. Begin en medio september sloegen koperdieven ook toe in de Nieuwstraat in Goes en de Livingstoneweg. In beide gevallen waren bliksemafleiders het doel wit. Begin september verdween een twaalf meter lange koperen kabel uit een bedrijf aan het Groeneweegje in Zierikzee. Die dagen werd ook voor 3000 euro aan koper gestolen aan de Rijn Scheldeweg in Tholen. Bij de Oosterkerk in Zwolle is in korte tijd tot drie keer toe een deel van de bliksemafleider van het gebouw gesloopt, met duizenden euro's schade tot gevolg. Mede omdat ook fiet sendieven vaak toeslaan bij de kerk is besloten continu toezicht .te houden: er hangen nu camera's. De Martinitoren, in hartje Groningen, is in etappes ont daan van vier van de zeven bliksemafleiders. In Coevorden dreigde onlangs een gasexplosie in een flatgebouw nadat dieven meters aan koperen gasleidingen uit de flat hadden ontvreemd. Energiebedrijven zien bij grondwerkengeregeld stroomkabels gestolen worden, zelfs als er al stroom op staat. Op het traject van de spoorlijn Zwolle-Emmen zijn bovenleidingen van de spoorlijn ont vreemd. schuurtje opruimt en de metalen weg brengt. Zeker bij zulke kleine partij tjes is het lastig om de herkomst te achterhalen." „Probleem is: wij mogen van de wet de aanbieders niet eens om legitimatie vragen. We vragen enkel om naam en adres, en die zijn eenvoudig te verval sen. We weigeren verdachte partijen maar die worden niet vaak aangebo den." Het recycle-bedrijf is aangeslo ten bij de Metaal Recycling Federatie (MRF). Deze branche-organisatie rept van een florerende groep van niet-ge- registreerde scharrelaars die weinig scrupules zouden hebben om de gesto len metalen op te kopen. O.k., ook MRF-leden zijn door de ge brekkige regelgeving wel eens in de fout gegaan, dat wordt dan ook be treurd. De organisatie stelt echter het nodige te doen voor transparantie in de sector. Om zicht te krijgen op de ge stolen partijen koper heeft de organi satie bijvoorbeeld een digitaal meld punt opgezet. Particulieren, bestolen Bouw van het Main Press Center in Peking foto Erwin Tuil/GPD Over minder dan twee jaar viert China de Olympische Spelen in de hoofdstad Peking. Een feest van mondiale harmonie, wereldvrede en broederschap, zo verzeker den de organisatoren afgelopen week. Voor een slordige twintig miljard euro wordt de stad verbouwd. Maar is iedereen gelukkig en trots? Met ongekend enthousiasme halen twee vrij willigers een groot bord te voorschijn. Keu rig uniform gekleed in een wit poloshirt met daarop een bescheiden logo van - in het En gels- Beijing 2008. Op het bord staat een te kening van het Olympisch zwemparadijs, het Natatorium, waar over twee jaar de Ne derlandse zwemequipe goud hoopt te gaan halen. Bij het eerste massale bezoek van de buiten landse pers is niets aan het toeval overgela ten. Een windje heeft in de nacht voor de rit olympische faciliteiten de lucht schoongeblazen. Geen smog, geen dampen een strakblauwe lucht. De twee vrijwilli gers vertellen trots over wat in de Pekingse volksmond inmiddels de Waterkubus heet. permanente zitplaatsen. Er er nog 11.000 tijdelijk worden bijge In totaal beslaat het nationale zwemcen- ïïim 79.500 vierkante meter." Terwijl de vrijwilligers enthousiast een pre sentatie van een kwartier geven, ontstaat achter hen een klein handgemeen tus een terreinbewaker van een jaar of zes tien en twee bouwvakkers uit de provincie die naar een ander deel van de bouwplaats moeten. Er vallen wat klappen en nog meer scheldwoorden met een lichamelijk karak ter. Als de donder zorgt de bewaker ervoor dat de bouwvakkers snel weer achter de schut ting zijn. Het probleem is dat ze anders langs de buitenlandse pers lopen en de be waker heeft instructies gekregen om bouw vakkers uit de buurt te houden. „Voor uw veiligheid", zegt een van de pers begeleiders. „Er kan van alles misgaan op de bouwplaatsen. Het is echt beter als u niet te dicht in de buurt komt van de bouw werkzaamheden." Het lijkt alsof er bijna niet gebouwd wordt, zo weinig betonvlech- ters, ijzerwerkers, lassers en anderen zijn te zien. Ondanks de verkrampte houding moet de Chinese organisatie worden nagegeven dat ze niets aan het toeval wil overlaten. Over alles is nagedacht, geld noch moeite worden gespaard. De olympische faciliteiten zullen stuk voor stuk architectonische kunststuk jes worden waarvoor veelal buitenlandse ar chitecten van naam zijn aangetrokken. Pe king krijgt geen facelift maar een totale ver bouwing van meer dan twintig miljard euro. „Wat geweldig dat ze hier die Olympic Green aanleggen", zegt een bezoekende Amerikaan uit New York. „Dat er nog zo veel braakliggend land was." De Chinezen die hier twee jaar geleden woonden denken daar wat anders over. Hun huizen werden gesloopt, mensen verloren hun nering, de ge meenschap werd uit elkaar gerukt. Ze protesteerden tegen de in de ogen van de bewoners belachelijk lage compensatie. Die vergoedde alleen het aantal verloren vier kante meters, niet het verlies van inkomsten en klanten. Niet alleen de compensaties, ook de 20 miljard euro die wordt uit getrokken voor de Olympische Spelen is de grootste bron van ergernis in Peking. „Het kost zoveel", zegt de 54-jarige me vrouw Liu die vlak bij het olympisch voet balstadion woont. „Ze zeggen dat Peking er mooier van wordt, maar ik geloof dat niet. Het is wel goed dat er (vier) metrolijnen bij komen, maar al die grote stadions en nieu we gebouwen van de overheid? Voor mij hoeft het niet." Ook het antwoord op de vraag wie opdraait voor de kosten, is voor veel Pekingers ook duidelijk: zijzelf. De door de Spelen aangewakkerde 'bouw- boom' heeft geleid tot felle discussies. De traditionele Pekingse hutongwijken worden in rap tempo gesloopt. De bewoners krijgen als ze geluk hebben wat geld en moeten bin nen een paar weken vertrokken zijn. „Veelal zijn het lokale bestuurders die ver dienen", zegt Xi Yun, een historicus die zich het lot van het oude Peking aantrekt. „Ze geven de vergunningen af aan de projectont wikkelaars waar ze zelf vaak belangen in hebben. De rechters in de districten nemen klachten van bewoners niet in behandeling of wachten er zolang mee dat het te laat is." Uiteindelijk wil China met de Spelen laten zien een modern land te zijn dat als geen an der in staat is om prestigieuze massa-evene menten te organiseren als de Spelen. Het is een kroon op de economische hervormingen die eind jaren zeventig voorzichtig begon nen. Die hebben van China een van de be langrijkste economische spelers ter wereld gemaakt. Succesvolle Spelen laten ook zien dat de Communistische Partij hetzelfde kan doen, wat democratische regeringen kunnen. Ten slotte is het voor het eerst sinds de Spelen van Moskou 1980 dat de Olympiade in een eenpartijstaat wordt gehouden. Fluimen „Als je niet rochelt en spuugt, dan blijven kwade geesten in je zitten." Dat moet dus afgelopen zijn, zo vindt het stadsbestuur van Peking. Dat geldt ook voor ander ongewenst gedrag. De gewoonte om in de hete zomer het T-shirt op te schorten boven de buik? Mag niet meer. Op straat lopen zonder rond te kijken? Ver geet het maar. Of gewoon onbeschoftheid, hufterigheid en ongemanierdheid, het stads bestuur wil dat de 16 miljoen inwoners zich gewoon netjes gedragen. Er zijn genoeg redenen te bedenken waar door de organisatie en daarmee China ge zichtsverlies kunnen oplopen. Een protest voor een onafhankelijk Tibet, een incident met de in China verboden beweging Falun Gong of een demonstratie van mensen die zich boos maken over het onrecht dat hen is aangedaan door de sloop van hun woning voor de bouw van Olympische faciliteiten, het is allemaal mogelijk. Ook China kan uit eindelijk niet alles naar de hand zetten. Erwin Tuil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27