Een gehandicapt kind zorgt voor een rijk leven De file is muziekje en Airtje een genoegen met Pol Puype, communicator zaterdag 30 september 2006 File? Leg je erbij neer en geef toe aan je heimelijke genoegens. Draai je eigen mu- hek, pulk ongegeneerd in je neus, flirt of tioe een spelletje en je komt verfrist thuis of op het werk. Psychologen spreken al over berijden als lifestyle. Ondernemers hebben freen doelgroep bij. „Eileen is de hele dag jou beschikbaar." in de auto. De krant lezen in de Je favoriete muziek draaien. Flirten net medeweggebruikers. De file heeft defi nitief zijn plaats in het dagelijks leven ge bonden. Eenlotsverbonden groep, die een j'gen blad verdient, bedacht ondernemer iars Schotanus. Ous is er voor de groeiende groep filerijders tods kort een glossy op de markt, met de titel Eileen. (38) is mede-directeur van een bureau dat telefonische diensten aan vooral jonge automobilisten, gewend zijn aan moderne media en niets doen hebben met stoffige bladen als de virtuele Eileen („die naam bekte gewoon zo langzamerhand een meelijwekkend fi guur. Een loser. Die tijd is voorbij. Niet langer hoeven filerijders tandenknar send in hun stuur te knijpen en de opgekrop te woede af te reageren door late inritsers niet op hun weghelft toe te laten. De nieuwe generatie is opgegroeid met de file als een vast gegeven. Voor sommigen is het zelfs een lifestyle geworden. Verkeerspsychologen signaleren dat steeds meer automobilisten toegeven aan hun hei melijke genoegens. Sommigen zouden zelfs bewust de file opzoeken, om zo even te kun nen ontsnappen aan de stress in het gezin of op de zaak. Verkeerspsycholoog Cees Wildervanck (60) doet al dertig jaar onderzoek naar het men selijk gedrag in files. Hij zag dat gedrag ver anderen van ongebreidelde woede-uitbars tingen naar berusting en acceptatie. „Als je in de file terecht komt, kun je twee dingen doen", legt hij uit. „Hem proberen te vermijden door een andere weg te zoeken of met het openbaar vervoer te gaan. Of je er aan overgeven. Dat laatste zie je steeds meer gebeuren." „Het rijden in de file biedt mensen de moge lijkheid te genieten van him broodnodige rust. Ook blijken filerijders lang niet alle maal doodongelukkig te zijn. Laatst was er een onderzoek in Amsterdam, waaruit bleek dat slechts 26 procent van de filerijders per manent ontevreden is." „Voor veel mensen is het verblijf in de file het enige moment op de dag waarop ze tot zich zelf kunnen komen. Het is gewoon lek ker om even niemand om je heen te heb ben." In vergelijking met de jaren zeventig, zo merkt Wildervanck, is er duidelijk een omslag te zien. File rijden wekt veel minder agressie op. De gehechtheid aan de auto is volgens Wil dervanck inmiddels zo groot geworden dat het voor sommige mannen welhaast een hei melijk genoegen is geworden om zich in de file te storten. De politiek doet er volgens de verkeerspsy choloog weinig aan om de automobilist uit zijn auto te jagen. „De heilige koe afpak ken, dat durft niemand. En als dat zo blijft, moet de automobilist maar wennen aan een langer verblijf in de auto." Gelukkig is er dus Eileen. Met vlot geschreven verhalen over de nieuwste gadgets in je auto, de favo riete automuziek van de Bekende Nederlan der, de coverstories over de mens en de file. In het jongste nummer wordt de filerijder getrakteerd op het verhaal Sex na de File. Wat leren we hiervan? Dat de tijd dat je op weg naar huis of werk opgefokt in de file stond voorbij is. Niet omdat de files zijn op gelost, maar omdat na Engeland ook de Ne derlandse automobilist het flirten heeft ont dekt. Eileen geeft een aantal flirttips: Op een neuspulker met vet haar is nog niemand gevallen, en: Zorg dat je opvalt, door niet op één baan te blijven hangen. Zigzag zo naar dat lekkere ding in die cabrio toe. Wie zo'n lekker ding ziet, kan vervolgens contact ma ken via websites als autoflirt.nl en file- flirt.nl. Wat moet die keurige getrouwde, monoga me filerijder dan? Die kan altijd nog een spelletje kentekenscrabble gaan spelen: woorden vormen van kentekenplaten. Of klassiekerbïngo: klassieke auto's spotten. Paul van Gagcldonk Praten met Pol Puype is op je tellen passen. Hij let op li chaamstaal. Hij heeft het door als je je voeten naar de deur wendt, hij snapt het wanneer je blik afdwaalt. Dat is de lichaams taal, die hij heeft geleerd van Pol junior, z'n geestelijk gehandicap te oudste zoon, van wiens geboor te zijn vrouw Mirjam en hijzelf aanvankelijk zo ondersteboven waren dat het daarna vijf jaar duurde voor ze aan een tweede kind toe waren, niet lang daarna overigens gevolgd door een der de. Allemaal zoons. Achteraf bekeken noemen ze de ge boorte van Pol junior een van de mooiste dingen, die hen overkwam. „Een verrijking! En niet alleen voor onszelf, ook voor de twee andere jon gens Jelle en Flores. Die hebben al heel snel hun verantwoordelijkheid opgepakt en Pol junior altijd als een gelijkwaardige broer beschouwd en behandeld." Dat woordje 'gelijkwaardigheid' komt vaker terug in het gesprek met Pol se nior, in het dagelijks leven directeur van Communicatiebureau Puype en Partners in Terneuzen en trouwens al sinds 1973 actief in die branche. Non-verbale communicatie. Pol spreekt het uit als een soort toverfor mule. Laatst tijdens de Truck-rolldag, toen vele tientallen vrachtwa genchauffeurs een rondje Zeeuws-Vlaanderen deden met gehan dicapten, werd hij er nog mee gecon fronteerd. Hij zag toevallig een jon gen, die in dezelfde groep als Pol ju nior had gewoond. „Die jongen is au tistisch. Ik keek naar hem en stak al leen maar m'n vinger op. En hij lach te." De geboorte van Pol junior (hij is nu 32 jaar en woont sinds enige tijd in Woonvoorziening De Okkernoot in Schoondijke) was een schok voor Pol en Mirjam. Hij werd te vroeg geboren en bleek door toxoplasmose een her senbeschadiging te hebben opgelopen. „Uiteindelijk tastte dat ook z'n ge zichtsvermogen aan. Intussen heeft hij enig zicht terug, maar veel is dat niet, hooguit tien procent. Het gekke is dat we het eerst niet door hadden. Als we in de kamer voorbij z'n wieg liepen, draaide zijn hoofdje'mee. En had ik bijvoorbeeld een sinaasappel in m'n hand, dan volgde hij die ook. Dus dachten wij... Tot bleek dat hij ons op het geluid volgde en op de geur van die sinasappel." Schuld Ze leerden er mee omgaan, al kostte dat wat tijd. „Wij kennen ook mensen, die er eigenlijk nooit overheen geko men zijn, die de schuld bij zichzelf zochten en er zelfs letterlijk ziek van werden. Terwijl je er zoveel van kunt leren. Je moet de handicap niet ont kennen, maar accepteren en vanaf het begin zoeken naar wegen om er actief, in positieve zin mee om te gaan. Mir jam en ik zijn afkomstig uit België, maar we hebben al snel na de geboor te van Pol junior besloten hier nooit meer weg te gaan. En dat besluit had veel, zoniet alles, te maken met het ho ge peil van de gehandicaptenzorg in Nederland. Eind jaren zeventig, begin jaren tachtig lag die op een niveau dat je nergens anders tegenkwam. In Bel gië werden de kinderen al snel in een internaat gestopt en daar bleef het dan wel bij. Maar hier, als je het als ouders oppikt, zijn de mogelijkheden bijna onbegrensd. Onze huisarts wees ons in de beginperiode bijvoorbeeld op de thuisadvisering van specialisten van het instituut voor blinden- en slechtzienden De Wijnberg in Grave. Daar hadden wij ontzettend veel baat bij, zoals later bij het medisch-kleuter- dagverblijf, het kinderdagverblijf de Tjasker, ZMLK De Wingerd, Dagver blijf De Schelp, De Sterre in Clinge en bij De Okkernoot in Schoondijke." Pol senior leerde de gehandicapten zorg van haver tot gort kennen en is er altijd (bestuurlijk en ondersteu nend) actief in gebleven. Kunst Laatst stonden Mirjam, Pol junior en jongste zoon Flores trouwens in de krant. Ze exposeerden in het kader van de reeks zomertentoonstellingen Kunst uit 't Kerkje in de kerk van Wa terlandkerkje. Mirjam met keramiek, Pol met schilderijen en etsen en Flo res, die samen met vriendin Allette een edelsmederij in Zuidzande heeft, met sieraden. Mirjam zei toen al: „In de schilderijen kan hij z'n creativiteit kwijt." Het mooiste schilderij? Pol senior en Mir jam zijn het daar helemaal over eens: een vrachtauto in de tunnel. Het heeft Naam: Pol Puype Geboren: 18 mei 1950 in Knokke Woonplaats: IJzendijke Opleiding: Hoger Humaniora Wetenschappelijke A in Torhout, Sociologie aan de Katholieke Universiteit Leuven Burgerlijke staat: 34 jaar getrouwd met Mirjam, zoons Pol junior (32, gehandicapt), Jelle (27, diergeneeskunde) en Flores (25, edelsmid) Loopbaan: 1973 communicatieadviseur Beauchez Terneuzen, 1981 pr-ma- nager Yara (toen NSM) in Sluiskil, 1988 medeoprichter en -directeur communicatieadviesbureau Lie- vens en Puype, 1998 oprichter-di recteur Puype en Partners Commu nicatieadviesbureau in Terneuzen Hobby's: Studeren (onder meer sociocratie), koken, lezen, muziek, museumbezoek een ereplaats in hun huis in IJzendij ke gekregen. Pol: „Hij is nu eenmaal gek van auto's en die kom je echt in bijna al z'n schilderijen tegen. Die tun nel is donker, maar die vrachtauto is prachtig blauw. Pol junior zit inmid dels ook op de cursus expressie van Toonbeeld in Terneuzen. Als je hem technieken aanreikt, stimuleer je z'n creativiteit enorm. Soms is zijn werk heel primitief, het andere moment heel verfijnd." Ze bezoeken ook mu sea met hem, laatst nog in Oostende. Zijn ze hem even kwijt, maar horen ze uit één van de zalen plotseling een en thousiaste kreet. Weten ze waar hij is. Fases Pol senior aarzelt, kijk om zich heen en zegt dan: „In de psychologie wor den wat de opvang van een gehandi capt kind betreft wel voorzichtig pa rallellen getrokken met stervensbege leiding, waarin je ook bepaalde fases doormaakt: eerst de verwerking, dan de acceptatie en uiteindelijk de verrij king. Wij hebben al jaren geleden heel duidelijk die laatste fase bereikt." Pol junior is sinds jaar en dag een ge lijkwaardig lid van de familie Puype. Dat woord gelijkwaardigheid neemt Puype vaker in de mond. Hij hangt im mers de sociocratische bedrijfsvoe ring aan en brengt die bij Puype en Partners ook in de praktijk. Hij ont dekte de sociocratie enkele jaren gele den, toen een klant hem om advies vroeg. De bedrijfsvoering verliep door een haperende interne en externe com municatie niet naar wens. Het was een organisatie met verschillende ves tigingen en met medewerkers, die el ders (buiten de deur) werden ingezet. Gevolg was dat de besluitvorming vaak centraal plaatsvond, zonder dat iedereen daarvan op de hoogte was of daarbij betrokken was geweest. En dat leidde tot conflicten, tot tegenwer king. Pol ontdekte bij een speurtocht naar een goed advies de leer van pro fessor Gerard Endenburg, die de zoge noemde sociocratische kringorganisa tie had ontwikkeld en die ook met suc ces in het familiebedrijf Endenburg Elektrotechniek in Rotterdam had in gevoerd. Medemens Sociocratie? Even ingewikkeld doen. Het is een bestuursvorm, die uitgaat van de gelijkwaardigheid van indivi duen. De naam komt van de Latijnse en Griekse woorden socius (mede mens) en kratein (regeren). De mede mens regeert dus en dat is heel iets an ders dan de zogenaamde gelijkwaar digheid die tot uiting komt in een de mocratie, waarin de helft plus één be paalt welk besluit wordt uitgevoerd. Nee, in de sociocratie kan alleen een besluit worden genomen als alle be trokkenen geen beargumenteerde overwegende bezwaren meer inbren gen. Dat wordt het consentbeginsel ge noemd. Omdat sociocratie het indivi du feitelijk meer beslissingsbevoegd heid geeft dan democratie, wordt het systeem wel omschreven als 'de vol gende stap na democratie'. Pol Puype kan er enthousiast en lang over vertellen- „Het is echt een pracht- manier van besluitvorming, waarbij niemand zich gepasseerd voelt of hoeft te voelen, iedereen zijn verant woordelijkheid neemt en nauw betrok ken is bij de ontwikkeling en de uit voering van het beleid. Het is een enor me stimulans voor de creativiteit en motivatie en het brengt ook de dyna miek in een bedrijf terug. Vergaderin gen, die niet meer worden gehouden met een voorzitter maar met een ge spreksleider en waar wordt gepraat op basis van argumenten. Daar wor den in gezamenlijkheid lijnen uitge zet, die vervolgens door de mensen zelfstandig worden uitgevoerd, waar na de uiteindelijke resultaten ook weer worden gemeten en eventueel in gezamenlijkheid kunnen worden bijge stuurd. Het hele systeem is heel erg transparant, voor iedereen. Je hebt echt de indruk dat je samen de schou ders eronder zet." En wie er aan twijfelt: „Vergaderin gen duren de helft korter omdat ieder een er doelgericht aan deelneemt en er enkel op basis van argumenten wordt gediscussieerd. Enne het geouwehoer bij de koffieautomaat neemt ziender ogen af." Troubadour Tijd voor enig achterover leunen. Geen koffie, maar een witbier. Over zijn studie sociologie aan de Katholie ke Universiteit in Leuven, het feit dat hij als socioloog in de communicatie terechtkwam en over zijn 'ruige' perio de in Zedelgem (tussen Brugge en Tor hout), toen hij kleinkunstavonden or ganiseerde met de ontluikende Willem Vermandere, met Jan De Wilde en Walter De Buck. „Grandioze figu ren." Het studentenleven in Leuven was duur. „Dus trad ik op als trouba dour. Zong ik liedjes van de eerste el pees van Vermandere. Dat was nog een succes ook. We verdienden flink met onze cabaretgroep." Hij verhuisde naar Terneuzen, nadat hij had gesolliciteerd naar de functie foto Mechteld Jansen van communicatieadviseur bij het toen vooraanstaande Bureau Beauchez in Terneuzen. Hij kwam de advertentie bij toeval tegen in een Bel gische krant. In 1973 ging hij er. aan de slag. Aanvankelijk voornamelijk voor de grote bedrijven, die communi catieadviseurs inhuurden voor met na me de interne communicatie. „Door de jaren heen zag je de bedrijven steeds meer anticiperen op maatschap pelijke ontwikkelingen. De interne doelgroepen zijn minstens zo belang rijk als de externe. De adviesbureaus bieden vandaag de dag een meerwaar de, naast de inbreng van de eigen voor lichters. Logisch ook, als je denkt aan de oprichting van klankbordgroepen, aan de elektronische snelweg.Vroe ger waren die jaarverslagen dikke boekwerken, nu krijg je via internet en de media kortere, overzichtelijkere stukken; er wordt ook meer aandacht besteed aan de vormgeving. Mensen kunnen zappen en worden dagelijks geconfronteerd met 1500 commerciële boodschappen. In die wereld wordt het steeds moeilijker een stopmoment te creëren voor jouw boodschap. Een stopmoment. En dan hebben we het nog niet gehad over zijn huidige be drijf Puype en Partners én over z'n cu linaire kunsten aan de hand van een cadeau gekregen met de hand geschre ven kookboek vol Indische gerechten van een scheepskok. Dan nog maar een witbier. Wout Bareman lekker") is de personal organiser voor de au tomobilist. Automobilisten kunnen Eileen bellen voor het reserveren van een lunch- plek. Eileen houdt bij waar files en weg werkzaamheden staan. Eileen zoekt voor je op internet. Eileen maakt al je afspraakjes. Als je na anderhalf uur op het kantoor arri veert, heeft Eileen al een hoop zaken voor je geregeld. Filerijder blij. Werkgever blij. En het thuisfront blij, want het humeur van de forens wordt er alleen maar beter op. Dat werd tijd ook, want de filerijder werd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25