PZC Wie is het kind van de rekening? 1 Moeders verzetten veel werk Ze leren er datje tijde aan tafel moet blijven ns het eten zitten V 25 Opvang nee Opvang ja factie bijlagen: 0113-315680 rtvw.pzc.nl fjnaihredactie@pzc.nl fostbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ieeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. laterdag 30 september 2006 Buitenlanders zetten hun deur open Voor het derde achtereenvolgen de jaar heeft het kabinet Bal- lenende extra geld uitgetrokken voor kinderopvang: alles bij elkaar jserruim 1,5 miljard beschikbaar. Kinderopvang is een hot item en ont breekt uiteraard niet in de verkie zingsprogramma's van de politieke partijen. Wat voor soorten kinderop vang zijn er? Waarom kiest iemand ervoor zijn kind naar een kinderdag verblijf te brengen en wat zijn de irgumenten van een tegenstander? Kinderopvang in Zeeland Wie in Zeeland profes sionele kinderop vang nodig heeft, kan uit veel verschillende vormen kiezen. De kwaliteit van de verschillende aanbie ders verschilt. Het HKZ-certificaat biedt houvast. HKZ staat voor Harmonisatie kwaliteits beoordeling voor de Zorg sector. Het garandeert dat de kinderopvang aan alle wet- en regelgeving vol doet én aan de hoogste nor men van de sector. Zo heeft een HKZ-opvang een klachtenregeling, zijn de leidsters opvoedkundig geschoold en is er een :kindvolgsysteem' waar door eventuele problemen in de ontwikkeling tijdig gesignaleerd kunnen wor den. Verder zijn er draai boeken voor situaties als rampen en besmettelijke ziekten. Daarnaast kan een ouder bij de GGD informeren of een kinderdagverblijf vol doet aan de normen voor veiligheid en hygiëne. De GGD controleert daarop en die rapportages zijn op te vragen. Op Walcheren, Schou- wen-Duiveland, de Beve- landen en in Zeeuws- Vlaanderen zijn zowel gro te organisaties als kleine re aanbieders te vinden. Elk heeft zijn eigen aan bod, tijden en voorwaar den. In grote lijnen is er keuze uit: dagopvang (vas te dagdelen of flexibele op vang); buitenschoolse op vang (voorschools, tussen de middag, naschools); strippenkaarten (voor inci dentele opvang); vakantie- opvang; oppas aan huis bij ziekte van het kind; week- eindeopvang; 24-uurs op vang; gastouderopvang; en ten slotte de peuter speelzaal. Die is eigenlijk niet als kinderopvang be doeld, maar wordt vaak wel zo gebruikt. foto's Ruben Oreel in me op. De eerste drie kwamen achter el kaar en daarna met iets grotere tussenpozen de rest. Kinderopvang is nooit aan de orde geweest. Ik vind, je krijgt een kind niet om het vervolgens uit te besteden. Naar een kin deropvang omdat vader of moeder gaat wer ken? Dan denk ik: daar heeft dat kind niet om gevraagd." Haar kinderen gaan wel naar de peuter speelzaal. Dat vindt Anneke een heel ander verhaal. Het is maar twee ochtenden en ook leuk voor de kinderen. Ze leren netjes op een stoeltje zitten, omgaan met andere kin deren, ze werken rond thema's als herfst of spinnen, getallen. Een beetje voorbereiding op school. „Weet je hoe snel het gaat? Mijn oudsten zijn de deur al uit. Het vliegt voorbij. En ik vind het prachtig. Ik zeg altijd: je moet niet te veel willen. Je hebt van die mensen, daar van moeten de kinderen hierheen en daar heen, ze moeten zus, moeten zo. Ik ben al tijd graag thuis. Dan bespaar je veel ener gie. En ze kunnen hier rondom het huis na tuurlijk pok veel, dat is heerlijk." Wel of niet werken, dat moet een keus zijn, Liane Geselle met Michelle De Vlissingse Liane Geselle (34) controleert Hnkwaterinstallaties voor Evides. Haar nan Jim (30) werkt als stuurman bij het loodswezen in -ploegendiensten. Drie jaar geleden kregen Liane Geselle (34) en Jim (30) een dochter: Michelle. In december komt er een baby'tje bij. Liane n'erkt 24 uur per week, verdeeld over drie dagen. „Dat is echt mijn grens. Michelle gaat drie dagen per week naar het kinder dan heb ik nog altijd vier dagen mijn kind." werkt in ploegendiensten. „Als hij vrij hoeft ze niet naar het kinderdagverblijf, zit op een flexibele groep. Wij heb- *n tussen de 50 en 70 uur per maand op- 'ang nodig. Alleen mijn werkgever betaalt nee. Voor 70 uur is het per maand toch 234 heeft het ervoor over. „Een tijdje geleden ik mijn voet gebroken en zat ik noodge- wongen hele dagen thuis. Toen heb ik pas joed gemerkt dat dat niets voor mij is." ien beroep op familie of een oppas in huis s nooit een optie geweest, ook al wonen schoonouders lekker dichtbij. „Ik ben an mening dat opa's en oma's er zijn voor gezelligheid en voor het verwennen, die •°even op hun leeftijd geen kind meer te 3an opvoeden. Ik wil ze niet opschepen met een kind waardoor ze weer gebonden worden aan huis." Liane vindt daarnaast dat de zakelijke rela tie die je met een kinderdagverblijf hebt, zijn voordelen heeft. „Als ik het ergens niet mee eens ben, kan ik dat gewoon zeggen, zonder gevoelens te kwetsen. Plus, stel dat ze ziek worden, of met vakantie gaan, dan zit je." Michelle ging voor het eerst naar kinderdag- verblijf De Zeester toen ze veertien weken gen bedjes en slaapzakje, mandjes met hun eigen knuffels en reservekleertjes. Ze leren er dat je tijdens het eten aan tafel moet blij ven zitten, dat je op je beurt moet wachten, samen spelen en delen, dat je niet altijd alle aandacht krijgt. De groep van Michelle be staat uit maxi maal zestien kinderen, dus vechten om de aandacht is ook niet no- dig.Vanuit hun ervaring zien de leidsters het ook als er met de ontwikkeling van je kind iets niet gaat zoals het zou moeten." Als lid van de ouderwerkgroep is Liane ac tief betrokken bij de opvang van haar kind. „Die 24 uur dat ik werk, is een ander met mijn kind bezig. Dan is het belangrijk dat het gaat zoals ik dat wil." Gratis kinderopvang is op zich een prima plan, vindt Liane. „Maar als daar veel vraag naar komt, zullen de wachtlijsten weer op lopen of er worden kindercentra uit de grond gestampt en komt de kwaliteit van kinderopvang in het gedrang." Het kindgebonden budget is misschien wel beter. „De gedachte dat werkende moeders ontaarde moeders zijn, hebben we nu wel achter ons gelaten. Er is zelfs een beetje het omgekeerde soms, dat moeders die hun baan hebben opgegeven om bewust thuis te zitten, hun keuze moeten verdedigen. Thuis blijven of werken, dat moet allebei kun nen." zegt Anneke. „Als mensen zichzelf finan cieel zo vastleggen dat ze beiden moeten werken, waag ik me persoonlijk af waar ze mee bezig zijn. Zoveel mogelijk vrouwen aan het werk, dat is goed voor de economie, zeggen ze. Maar net zoals er vrouwen zijn die een baan buitenshuis nodig hebben om zich lekker te voelen, zijn er wouwen die thuis willen blijven voor hun kinderen. En staan die politici er wel bij stil hoeveel werk die thuisblijfmoeders eigenlijk verzetten? Als vrijwilliger op school, als mantelzorger? Zelf help ik in een Dorcas-winkeltje en ben bibliotheekmoeder geweest." „Daarom vind ik het kindergebonden bud get van de SGP en de ChristenUnie een goe de zaak. Omdat je iedereen gelijkelijk geld geeft om óf de kinderen thuis op te voeden - want dan mis je toch één inkomen - óf te werken, met kinderopvang. Zodat de keus mogelijk blijft." Ondine van der Vleuten De familie Van Dam De familie Van Dam heeft in Aagtekerke een varkensmesterij en een minicamping. Anneke (39) en Arie (47) hebben elf kinde ren. jes zitten. Mooier kan je je als kind niet wen sen. Binnen staat Bas (8) aan het aanrecht beslag te kloppen. Op schoot bij moeder An neke zit Maaike (7 maanden), op de bank zit ten Rina (2) en Niek (12). Het is woensdagmiddag, dus iedereen heeft vrij van school. Rens (5) en Aart (9) zijn bij wiendjes spelen, Jan (13) is nog op school, Coen (15) is boven huiswerk aan het maken, Gert (17) is aan het werk bij de boer en Chris (19) en Dick (18) zijn doordeweeks in Delft en Utrecht om te studeren. Anneke laat teweden haar blik over de kinder schaar gaan. „Arie en ik leerden elkaar ken nen toen ik 16 was en hij 24. Vier jaar later was de eerste er. Blijven werken kwam niet oud was. „De eerste paar dagen had ik echt een rotgevoel. Dan heb je dat vertrouwen nog niet. Je laat je kind toch achter bij weemden. Als je kind eenmaal meer gaat communiceren en je ziet dat ze het daar fijn heeft, kun je dat gevoel loslaten." Liane is erg voor orde en regelmaat. „Thuis wijk je nog wel eens van vaste tijden af, ze ker als er iemand in huis is die ploegen dienst draait." Een kinderdagverblijf, vindt Liane, draagt bij aan de ontwikkeling van je kind. „Ze hebben er kleine wc'tjes en zien bij andere kindertjes hoe dat werkt. Ze hebben hun ei- Het is een gezellige bende rondom het huis aan de Pekelingseweg 6 in Aagte kerke. Aan een paal hangt een bos uienstren- gen te drogen, uit een kistje in het gras ste ken de gele koppen van suikermais, overal ligt speelgoed. De familie Van Dam heeft zo'n 5000 vierkante meter grond tot haar be schikking. Allemaal ruigte: gras, bomen, een schuur met een zelfgebouwde hut van kachelhout erachter, een plasje water in de oude mestgoot waarin in de lente kikkervis-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23