EEUWSE COURAN Meer Zeeuwen aan het werk lliK? PZC Enorme leegstand in gevangenissen «fTJ® Wie heeft de leukste vraag voor Sinterklaas Massasterfte onder ansjovisjes Spanje tempo-team PZC PZC m- ...imniTAiF F0T0'<»i^aII 'ERSCHOORE.NL TV Het Centrum voor Werk en Inkomen spreekt van een omslag Kinderopvang inzet van verkiezingen Drankrijder rijdt fietser dood in Axel ZOEKT NIEUWE COLLEGA'S M/V 19 Nog 2 nachtjes slapen en dan komen we in actie! 8"7'\:688"5555k7" Wolken zon perioden met zon en droog, ^dagtemperatuur rond 20 graden meen matige zuidwestelijke wind. 248e jaargang no. 231 aterdag 30 september 2006 lis nummer 1,80 PZC Topkwaliteit j»- v Tuurlijk bij: rTTMTTiI-'-i,'-"iiifm.-.w.'ii.'iim door Maurits Sep MIDDELBURG - Nog 49 nachtjes slapen, dan komt Sinterklaas ein delijk weer in Nederland aan. In Middelburg om precies te zijn. Op zaterdag 18 november legt hij met de Pakjesboot 12 aan in de haven van de Zeeuwse hoofdstad. Een paar weken voor zijn ver trek uit Spanje naar Nederland verleent de Sint audiëntie aan de PZC. Verslaggeefster Nadia Berkel- der is de gelukkige die op 11 ok tober bij hem op bezoek mag ko men voor een uitgebreid ge sprek. Om haar te helpen bij het ver zinnen van goede vragen voor Sinterklaas, roepen wij de hulp in van alle Zeeuwse kinderen. Dus heb je altijd al iets van de Sint willen weten, schrijf die vraag dan op en stuur die naar de krant. Nadia neemt jullie vragen mee naar de Sint en samen zullen ze die bespreken. Misschien weet jij hem wel een groot geheim te ontfutselen... De drie leukste vragen worden beloond met een cadeau dat maximaal vijf tig euro mag kosten. Begin dus ook vast aan het ma ken van een verlanglijstje en schrijf op je briefje wat er dit jaar bovenaan staat. Alle vra gen kunnen worden gestuurd naar de redactie van de Provin ciale Zeeuwse Courant. Het adres van de PZC is: Postbus 31, 4460 AA, Goes. E-mailen kan ook. Dan moet je je bericht sturen naar redactie@pzc.nl. De vragen moeten uiterlijk maandag 9 ok tober binnen zijn. I joor Jeffrey Kutterink GOES - De tijd van oplopen de werkloosheid in Zeeland is voorbij. Het Centrum voor Werk en Inkomen spreekt van een omslag, want in alle Zeeuwse ge meenten daalt het aantal mensen zonder werk hard. Het CWI verwacht in 2007 in Zeeland zelfs een afname san 13 procent. Aan hogeropgeleiden is in Zee land een tekort, zegt districtsma- aager F. Pieters van het CWI Zuid-West (waar Zeeland onder nlt). „In een tijd dat veel men sen een baan zoeken, zie je dat terkgevers de eisen die ze stel len aan een vacature opschroe ven, Nu gebeurt het tegenoverge stelde. Werkgevers kunnen moei lijker aan geschikt personeel ko men, waardoor de gestelde eisen omlaaggaan." iOES - De kinderopvang is een lelangrijk onderwerp in de aan- oop naar de verkiezingen voor Tweede Kamer. SGP pleit voor het kindge- budget. Een standpunt de ChristenUnie al langer iropageert. De CU vindt dat belastingaftrek krijgen voor kinderop- ang en dat de bijdrage van de lerkgever verplicht moet zijn. lat laatste vindt ook het CDA. lie partij bepleit een inkomens- fhankelijke tegemoetkoming an het Rijk. Kinderopvang loet ook voor middeninkomens etaalbaar zijn en scholen moe- ;n er een rol in spelen. Ie PvdA ziet kinderopvang als en basisvoorziening die gratis zijn voor kinderen van nul twaalf jaar (maximaal drie per week). Kwalitatief be- opvang is nodig, en niet al voor mensen met banen 9 tot 5. Ook GroenLinks is gratis kinderopvang, ruim- openingstijden en verbete- og van kwaliteit. Er moet daar- keuze zijn tussen professione- kinderopvang of een persoons- ibonden budget voor informe- kinderopvang. De WD steunt •t idee van gratis opvang. Ver- ir moet er op basischolen bui- mschoolse opvang zijn van 30 uur tot 18.30 uur (dus ook ide lunchpauze), e SP wil de kinderopvang uit leiden, en pleit voor professio- .'le tussenschoolse opvang. De Vijf Fortuyn is tegen gratis nderopvang. 23 wie is het kind van de rekening? fanslag op lultraship a Bulgarije iRNEUZEN - Het Terneuzen- sleep- en bergingsbedrijf Mul- aship heeft in Bulgarije te unpen met intimidaties. ïze week werden twee auto's n de vestiging in Burgas in and gestoken. Volgens direc- urL. Muller zijn ook medewer- met de dood bedreigd. In 2005 nam het noodlij- nde bedrijf Burgas Tug Servi- s over, dat nu weer goed ren- Dat opent volgens hem perspec tieven voor lager- en middel- baargeschoolde werkzoeken den. „We zien de vraag naar die mensen flink toenemen. Werkge vers, met name in de metaal en de bouw, nemen nu ook mensen aan die niet over de vereiste pa pieren beschikken. Als je affini teit hebt en de juiste papieren wilt behalen, is dat vaak al ge noeg om te worden aangeno men." Zeeland telt volgens het CWI volgend jaar rond de 9000 werk lozen; dat waren er vorig jaar nog 11.500. Dat komt volgens Pieters door twee redenen. „Vol gend jaar stijgt het aantal ba nen met 1400, terwijl de beroeps bevolking met 0 procent toe neemt." De groei van de werkgelegen heid doet zich in heel veel secto ren voor. Volgens het CWI stijgt het bijzonder in sectoren als ver voer, bouw, telecommunicatie, horeca en industrie. Landelijk gezien verwacht het CWI vol gend in de ICT en de zakelijke dienstverlening (variërend van schoonmaak en beveiliging tot makelaardij) een groei van 43.000 banen. In de zorg- en wel zijnssector wordt in 2007 op 25.000 nieuwe functies gere kend, in de detailhandel op 19.000 banen, groothandel 12.000, bouw 11.000, vervoer en telecom 9000 en horeca 8000 functies. Het probleem met de jeugdwerk loosheid is in Zeeland opgelost, zegt Pieters. „De extra aan dacht vanuit de Taskforce Jeugdwerkloosheid is nu alleen nog nodig voor jongeren zonder een diploma." De aandacht zal dan ook ver schuiven van jongeren naar ouderen. „Veel werkgevers zijn huiverig om ouderen aan te ne men. Die zouden sneller ziek zijn en minder flexibel. Maar dat is niet waar. Ze zijn juist meer ei-varen en loyaal. In Zee- COLUNGA - Vrijwilligers scheppen dode ansjovis van het Griega-strand nabij Colun- ga. Tientallen miljoenen jonge ansjovisjes zijn dood aangetroffen op dit strand in Noord-Spanje. Spaanse biologen hadden gisteren nog geen idee van de oorzaak van de massasterfte. AXEL - Bij een ongeval in Axel is gisteravond net na zes uur een fietser uit die plaats om het le ven gekomen. In een bocht van de Nassau- straat werd het slachtoffer, de 19-jarige Bjom de Brouwer, aan gereden door een personenauto, bestuurd door een 22-jarige Axe laar. De jongen overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De automobilist reed na de aan rijding door. De politie hield hem niet lang daarna aan. De man bleek te veel gedronken te hebben. Gezien de ernst van het ongeval werd hij in verzekerde bewaring gesteld. Een mede-in zittende werd gehoord, maar mocht daarna weer naar huis. In verband met dit dodelijk on geval zijn alle wedstrijden van W Axel dit weekeinde afgelast. Het slachtoffer speelde in het tweede elftal van de voetbalver eniging. door Jan Salden DEN HAAG - Tweeduizend cel len in gevangenissen en huizen van bewaring staan leeg, 13 pro cent van het totaal. Dat blijkt uit vertrouwelijke cijfers van het ministerie van Justitie. Tege lijkertijd lopen zesduizend ver oordeelden rond, omdat de poli tie 'geen mankracht heeft om ze op te pakken'. Het aantal beschikbare deten tieplaatsen in het Nederlandse gevangeniswezen bedraagt volgens de laatste cijfers 14.658. Daarvan staan er 1464 leeg. Bovendien zijn nog eens 503 plaatsen niet bruikbaar, omdat ze worden verbouwd, op geknapt of brandveilig ge maakt. Formeel gezien is de leegstand nóg groter, omdat ook arrestan ten van de politie en uitgeproce deerde vreemdelingen worden (Advertentie) www.tempo-team.nl/loopbaan vastgehouden in cellen die eigen lijk toebehoren aan het gevange niswezen. Zo levert de directie Gevangeniswezen 718 plaatsen aan de vreemdelingenbewaring. Uit cijfers van het Openbaar Mi nisterie (OM) blijkt dat er zes duizend veroordeelden vrij rond lopen, die hun straf nog moeten uitzitten. Volgens een woord voerder van het College van Pro cureurs Generaal, de top van het OM, is dat aantal zo hoog, omdat de politie onvoldoende mankracht heeft om ze op te pakken. De Tweede-Kamerfracties van PvdA en SP hebben aangekon digd minister van Justitie (Advertentie) PARTNERS 01 18 - 616617 land gaan we vanaf volgend jaar extra aandacht besteden om ouderen die aan de kant staan aan het werk te helpen." Het CWI houdt morgen voor het vierde jaar op rij de Landelijke Banenmarkt. CWI Goes en het CWI Zierikzee doen er aan mee en houden de banenmaikt bij de vestiging in Goes van 10.00 tot 15.00 uui\ pagina 15 wie een haas wil schieten, richt niet op herten Erasmusflat in Goes moet eraan geloven Cmons duiken overal op Kamerkandidaat naar Afghanistan Op de dag dat hij in de Tweede Kamer kan worden gekozen, zit hij in Afghanis- tan.Kapitein-vlieger André Bosman uit Middelburg, 29e op de WD-lijst, neemt in november deel aan de vredesoperatie in Afghanis tan. Hij mist de verkiezin gen en de instal latie van de Ka- merleden. I a Van Basten speelt geen spelletjes Bondscoach Mai'co van Basten benadrukte gisteren tij dens de presentatie van zijn selectie voor de EK-lcwalifi- catieduels met Bulgarije en Albanië nogmaals dat hij louter en alleen op basis van voetbalkwa liteiten selecteert. „Ik speel geen spelletjes." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Reportage: 23, 24, 25, 27 en 29; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W7 en W9; Jong: W11Reizen: W13, W14 en W17 (Advertentie) Exclusief dinerservies van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood, voor de helft van de prijs? Dat kan, want wij geven u de helft cadeau in een unieke spaaractie voor lezers van de het alfabet van Zeeland „Een dergelijk fenomeen heeft zich nog nooit in Spanje voorgedaan", aldus een van de experts. Een mogelijk scenario is dat scholen ansjovis in het nauw zijn gedreven door tonijnen of dolfijnen en daardoor op het strand terecht kwamen waar zij het loodje legden. foto Eloy Alonso/RTR (Advertentie) Hirsch Ballin om opheldeiing te vragen. PvdA-Kamerlid Wolf- sen plaatst vraagtekens bij de prognoses die Justitie worden gemaakt over de benodigde hoe veelheid cellen. Volgens Wolfsen en zijn SP-col- lega De Wit wei'pen de cijfers een nieuw licht op het gebruik van meersmanscellen. „Waai-om moeten gedetineei'den nog met zijn tweeën op één cel als er zo veel leegstand is?", aldus De Wit. GPD zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 18 katern 2 O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen O pet kwattaal met automatiscl CU per jaar met automatische int met gratis PZC-paraplu tasso (€21.501* incasso 61.501" so 238.001*. het alfabet van Zeeland Ki/k op Mvw.pw.nl/abonmuen. bel gratis 0300 -023123} ol stuur deze bon naar: i PZC. aldeling lezersservice i Antwoordnummer 713. USO W8 Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1