tweekamp in de ban van wc-rel Van Basten vindt kritiek niet fair PZC m Oranje slaat slag in sleutelduel Over Daan, de Vuelta en een jonge Schot 19 Schakers Kramnik en Topalov ruziën tijdens WK-match ilocal bedrijven MmcgevonA&K Hoiwvltr nodig? zaterdag 30 september 2006 wirHenny Haggeman [IISTA - De match om het WK scha- i im lijkt een vroegtijdig einde te jinncn. Vladimir Kramnik kwam gis- jrfn niet opdagen na een dispuut - verzijn toiletbezoek. De vijfde partij de hoofdstad van Kalmukkië werd j»rhoofdarbiter Geurt Gijssen uit Nij- j;«en gistermiddag verloren ver klaard voor de Rus Kramnik, die daar door zijn voorsprong zag slinken tot 3-2. Na vier onderhoudende clashes op het schaakbord zijn Kramnik en de Bul gaar Veselin Topalov elkaar nu ook bui ten het bord in de haren gevlogen. Na de vierde partij (bij een 3-1-achter- stand voor Topalov) diende het Bul- lladimir Kramnik. lluntelaar nogelijk rekenlang uit roulatie foto Karl Mathis/EPA gaarse kamp een officiële klacht in bij de commissie van beroep van de wereld schaakbond (Fide). Kramnik maakte verdacht veel gebruik van zijn eigen toi let: tussen zet 15 en 16 van de vierde partij zelfs zeven keer in dertien minu ten rekenden de Bulgaren voor. Daar mee werd geïnsinueerd dat Kramnik hulp van buitenaf (lees: een computer) zou krijgen en frauderen: 'toiletgate' was geboren. Beide spelers hebben tijdens de partij de beschikking over hun eigen rust ruimte met toilet en douche. In de rust ruimten hangen camera's en de beelden komen binnen op de computer op het bureau van hoofdarbiter Gijssen. Op de toiletten en de douches hangen geen camera's. De commissie van beroep kwam na de klacht van Topalov tot een compromis: beiden spelers mochten al leen nog gebruik maken van een geza menlijk toilet. Dat was onvoldoende voor de Bulgaar se delegatie, die onmiddellijk stelde dat er in het vervolg geen handen meer werden geschud voor de partij. In het vervolg moest er ook een camera op het toilet hangen, waarvan de beelden openbaar werden. En passant werd ge dreigd niet verder te spelen. Het kamp van Kramnik had toen al pro test ingediend bij de Fide en geëist dat twee leden (Makropoulos en Azmaipa- rashvili) uit de commissie van beroep zouden worden gezet, omdat het geken de vrienden waren van Topalov. Boven dien wapperde Kramnik met een con tract waarin stond dat beide spelers een eigen rustruimte hadden, inclusief toilet. Dat kon, vond de Rus, niet zo maar eenzijdig worden veranderd. Dat hij veel het toilet bezocht was simpel te verklaren: Kramnik wandelt graag tij dens de partij. Eenheid Gistermiddag heeft Kramnik lang ge wacht of de deur van zijn toilet zou opengaan en toen dat niet gebeurde, weigerde'hij plaats te nemen achter het bord. De kans is groot dat de tweekamp over twaalf partijen die de eenheid in de schaakwereld terug moest brengen, stokt bij partij vijf. Kramnik is bereid vandaag weer achter het bord plaats te nemen, maar alleen onder de oude con dities en bij een 3-1-stand in zijn voor deel. Het kamp van Topalov gaat daar mee ongetwijfeld niet akkoord. De enige die redding kan brengen is Kirsan Iljoemzjinov, Fide-president én gouverneur van Kalmukkië, die giste ren op bezoek was bij president Poetin van Rusland. Uitgerekend Poetin drong aan op de herenigingsmatch en in ruil daarvoor kreeg Iljoemzjinov steun van de Russen tijdens de presi dentsverkiezingen van de Fide. Poetin en Iljoemzjinov zullen gisteren hun agenda vast hebben omgegooid. Het kwam een keer eerder voor dat een speler niet kwam opdagen bij een par tij tijdens een WK-match. Bobby Fi scher weigerde in 1972 de tweede matchpartij te spelen, omdat er tegen zijn zin in tv-beelden werden gemaakt. De partij werd voor de Amerikaan ver loren verklaard, de camera's werden op geborgen en Fischer verpletterde tegen stander Boris Spasski. GPD Veselin Topalov. foto Koen Suyk/ANP Bondscoach: Van Bommel verdient selectie voor Nederlands elftal IMSTERDAM - Klaas-Jan Hun gaar mist morgen het competi- ïediiel van Ajax met FC Utrecht en waarschijnlijk ook Je interlands van Oranje tegen Bulgarije (7 oktober) en Albanië lil oktober). De Ajacied liep gis tten op de training een enkel- Hessure op. aantelaar maakte al deel uit ian de definitieve selectie van iondscoach Marco van Basten, toen medespeler Jan Vertong- ien gisteren op ongelukkige wij- eop zijn been viel. De linkeren el van Huntelaar klapte dub- sl Hij kreeg meteen een ijszak het gewricht en even later de spits, ondersteund door Ie looptrainer en de assis tent-trainer, van het veld. |h'untelaar heeft schade opgelo- tenaan de band van zijn linker- tiikel. De precieze schade is nog «iet vastgesteld. Morgen moet een mri-scan meer duidelijk heid brengen. Naar het zich laat anzien, is Huntelaar tussen de See en vier weken niet inzet- 'raar. De blessure van Pluntelaar is pi- iant, omdat de Ajacied bij Oran je vervanger is van Ruud van De spits van Real Madrid, die niet bij de Oran- zit, leverde deze kritiek op het selectiebe- etd van Van Basten. Het is niet tekend of deze een vervanger iproept voor Huntelaar. GPD door Dick Sintenie ZEIST - Volgens Ruud van Nis- telrooij wil bondscoach Marco van Basten 'bepaalde persoon lijkheden' niet in zijn selectie. Zonder namen te noemen was duidelijk dat de spits van Real Madrid ook op Mark van Bom mel doelde. Verrassing: Van Bommel keert terug in het Ne derlands elftal voor de EK-kwa- lificatieduels met Bulgarije en Albanië. Van Basten nam 22 spelers op in zijn voorlopige selectie, onder wie drie keepers. Maarten Steke lenburg (Ajax) viel af. Er was dus nog ruimte voor één speler. De keuze viel op Van Bommel die, net als Van Nistelrooij, sinds het WK niet meer werd uit genodigd door Van Basten. „We hebben Mark gevolgd bij zijn nieuwe club Bayern München. Hij is goed bezig en verdient een selectie. We hebben ook gespro ken over Clarence Seedorf, maar uiteindelijk voor Mark ge kozen." De terugkeer van Van Bommel heeft ook te maken met de afwe zigheid van de geblesseerde Rafael van der Vaart. Van Bas ten: „Een selectie is altijd een momentopname. Wie goed pres teert en in onze ogen een verrij king is voor de selectie, maakt kans erbij te kpmen. Niets meer, niets minder." Die laatste toevoeging had al les te maken met de harde kritiek die Van Nistelrooij de ze week uitte in het blad Sportweek. Van Basten zou in zijn ogen 'vriendjespolitiek' bedrijven en niet alleen selec- Mark van Bommel Marco van Basten teren op basis van voetbalkwa liteiten. Van Basten had het ook gelezen: „Moet ik wéér hetzelfde verhaal vertellen over onze werkwijze. Maar ja, je kan het natuurlijk ook niet wil len horen of niet willen begrij pen." Indrukwekkend De situatie voor Van Nistelrooij is wezenlijk anders dan vóór het WK, legde Van Basten gis teren uit tijdens een persconfe rentie. Klaas-Jan Huntelaar is in beeld gekomen als spits en over Dirk Kuijt en Jan Venneg- oor of Hesselink is de techni sche staf van Oranje tevreden „Ruud kan er weer bij komen als hij heel indrukwekkend speelt voor Real Madrid", zei Van Basten. En dat doet hij nog niet? „Nee, anders had hij er wel bij gezeten." Van Basten hield een tweeslach tig gevoel over aan het inter view dat Van Nistelrooij gaf aan Sportweek. „Het is niet chic, maar ik ben zelf voetballer ge weest, ik begrijp zijn teleurstel ling. Maar ik speel geen spelle tjes. Mijn integriteit wordt in twijfel getrokken en dat vind ik niet fair." Fabel Dat Van Basten 'bepaalde per soonlijkheden' niet selecteert, verwees de bondscoach naar het rijk der fabelen. „Ruud is er twee jaar lang bij geweest. Twee jaar lang heeft hij alle vrijheid gekregen in het veld om zijn ac ties te maken, om te doen wat hij dacht dat goed was. We heb- Ruud van Nistelrooij [17at is het stil geworden rond de voorzitter, die zo stoer heeft ge spen dat hij maatregelen zou nemen 'gen de man die een verkeerde naam Peen wedstrijdbriefje heeft gezet. Er meer van vernomen nadat hij ffbaal zijn gezag heeft laten gelden, kan natuurlijk dat hij in het som- etste geval zichzelf had moeten schor- 'n' omdat hij stiekem heeft meege- 'erkt aan de wandaad. En dat het nog- Ischrikken is geweest toen hij zich realiseerde. kan ook dat hij de trainer straf had eeten opleggen, omdat er vanuit de Jectie hardnekkige geluiden komen it die de aanstichter is van het onheil, et zou de zaak nog erger maken, want was het ook die een dag na de wed strijd schande sprak over het gedrag van de club. Wat is er eigenlijk gebeurd met de jon geheer Schot, die zijn heil heeft moeten zoeken in Kloetingc na zijn mislukte avontuur bij profclubs? Wie de grove tackle, met twee benen vooruit, zater dag heeft gezien, moet wel denken dat er een zwaar gefrustreerde voetballer op de Zeeuwse velden is teruggekeerd. Het heeft voor veel ophef gezorgd in de rangen van de club die altijd zo keurig in de pas loopt. En er was al zo veel sportieve treurnis. Het elftal slaagt er maar niet in om te winnen en heeft maar liefst zes uur over de eerste competitiegoal gedaan. Het is vast moeilijk te verteren geweest voor de jonge Schot, die nog met zijn hoofd in de wolken ioept en zich met de brute aanslag van zijn slechte kant heeft la ten zien. Het statige Tourcomité is ook al in op spraak geraakt. De voorman van de Zeeuwse lobbyclub verkondigde dat hij is benaderd om het vertrek van de Ron de van Spanje te organiseren op Zeeuw se wegen. Het klonk aardig, al is het be doeld als een goedmakerlje voor het wegblijven van de grote Tour. Het aanbod, dat anders dan bij de Tour van de organisatie zelf komt, is het overwegen waard. En alles kan. Ten slotte kwam de Ronde van Italië een paar jaar geleden zelfs naar het verre Groningen om daar de proloog te laten verrijden. Het Zeeuwse comité moet in eigen gele dingen wel eerst schoon schip maken. Pieter Stoter, de voorzitter, werd op de dag van de Delta Profronde door één van zijn volgelingen zowat voor leuge naar uitgemaakt. Het is een lachertje, een luchtballon, een onzinverhaal, zo werd er in een camera geroepen. Het had net iets te veel'weg van een af rekening tussen twee heren uit hel co mité. Alsof de Zeeuws-Vlaming in het comité ermee wilde zeggen: Wij hebben volgend jaar met de Eneco wel een mooie ronde. En jullie met je Tour de France lekker niet. Voor een buiten staander was het in elk geval geen al te frisse vertoning. Toch was het in de Zeeuwse sport niet alleen een week van somberheid. Lieu- we Rienstra kreeg een prachtig af scheid in zijn Profronde. Hij zal nog ge mist worden, de man die in situaties van stress een zalige rust uitstraalde en Woods domineert in Watford WATFORD - Tiger Woods blijft zeer dominant aanwezig in het WGC Championship in Watford. De Amerikaanse golfer liet op zijn openingsronde van 63 gisteren een ron de volgen van 64. Met een totaal van 127, vijftien onder par, heeft hij na twee omlopen maar liefst vijf slagen voor sprong op de Brit David Howell en zijn landgenoten Jim Furyk en Stewart Cink. Woods noteerde onderweg even als donderdag een eagle. ANP Rogge en Blatter trekken samen op STRAATSBURG - IOC-voorzitter Jacques Rogge heeft met zijn collega Sepp Blatter van de Fifa een protestbrief naar de Europese Commissie geschreven. Kem van de kri tiek van beide topfunctionarissen is dat de politiek zich te veel met de sport bemoeit. In een eerder verschenen no ta werd duidelijk dat de EU meer controle wil over de sport, bijvoorbeeld waar het gaat om de hoogte van sala rissen en de handel en wandel van zaakwaarnemers. IOC en Fifa vrezen dat hierdoor de onduidelijkheid slechts zal toenemen. ANP Tyson terug in de ring LAS VEGAS - Mike Tyson keert terug in de boksring. De voormalige wereldkampioen in het zwaargewicht, in juni 2005 gestopt na een nederlaag tegen Kevin McBride, start 20 oktober met zijn 'World Tour'. Dat wordt een reeks sparringpartijen over vier ronden tegen verscheidene te genstanders. „Ik heb de laatste tijd wat getraind in Las Vegas om mijn gewicht op peil te houden. Elke dag ston den er tweeduizend mensen naar me te kijken." ANP/SID Biljarter twee jaar geschorst NIEUWEGEIN - De tuchtcommissie van het Instituut Sport Rechtspraak (ISR) heeft biljarter Johan Loncelle een schorsing opgelegd van twee jaar. De driebander werd na het duel van zijn club Aartsbouw tegen Crystal Kelly, op 12 maart van dit jaar, betrapt op het gebruik van cocaïne. GPD Raul gepasseerd voor Spaans team MADRID - Raul maakt voor het eerst in tien jaar geen deel aan van de Spaanse selectie. Bondscoach Luis Arago- nes heeft de aanvoerder van de nationale voetbalploeg en speler van Real Madrid voor het EK-kwalificatieduel met Zweden gepasseerd. „Ik heb de spelers geselecteerd die in mijn ogen op dit moment het beste in vorm zijn", lichtte de trainer toe. „Ik heb er met hem over gesproken. Nor maal doe ik dat niet." ANP/RTR Riemer en Annie onderscheiden ORANJEWOUD - Scheidend Heerenveen-voorzitter Rie mer van der Velde is gisteravond benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zijn vrouw Annie kreeg door Ed Nijpels, de commissaris van de koningin in Friesland, de versielselen van Lid in de Orde van Oranje-Nassau op gespeld. Nijpels roemde de twee, die een begrip in de voet balwereld vormen, voor hun verdiensten voor SC Heeren veen, de voetbalbond KNVB en hun Woonplaats. GPD ben in die twee jaar niet één keer een probleem met elkaar ge had. Nu geeft hij gas in de pers. Een persoonlijkheid gaat per soonlijk met iemand in discus sie." Bellen Spelers hebben volgens Van Basten het volste recht te rea geren als ze het ergens niet mee eens zijn. „Dit is zijn ma nier, daar moet hij de verant woording voor nemen, niet ik. Wij leggen in persoonlijke ge sprekken aan de spelers uit wat we willen en verwachten. We gaan open en eerlijk met el kaar om. Wie vragen heeft, kan altijd bellen. Dat doen wij ook. Ruud heeft niet gebeld. Hij zoekt nu de confrontatie, maar ik weet niet wat hij wil veroorza ken." GPD van onze sportredactie MADRID - Al in de tweede speelronde van het WK wachtte de Nederlandse hockeysters een sleutelduel. Dankzij een doel punt van Janncke Schopman (strafcomervariant in de der tiende minuut) rekenden ze daarin af met Engeland (1-0). Hij had het tijdens zijn jaren op het cios al geleerd, vertelde bondscoach Lammers gisteren: een coach moet de laatste zijn die hoge verwachtingen uit spreekt over de prestaties van zijn team op een groot toernooi. „Dat doen anderen wel." Voor de Brabander begon het spel daarom al ver voor het WK. Tegenstanders werden de lucht in geprezen, zijn eigen ploeg moest nog veel leren. En nee, Ne derland was zeker niet dé favo riet voor de wereldtitel, al had het de laatste twee jaar bijna al le belangrijke toernooien gewon- Verrassend Ook nadat zijn ploeg gisteren het tweede groepsduel had ge wonnen, bleef Lammers dat spel volhouden. „Op dit niveau ontlo pen ploegen elkaar niet veel." Zijn woorden werden kracht bij gezet door Spanje, morgen om twaalf uur tegenstander van Ne derland. Woensdag verraste het gastland nog de olympisch kam pioen Duitsland (1-0), gisteren werd China eveneens aan de kant gezet (1-0). Maar Nederland gaat wel aan de leiding in groep A, met zes punten uit twee wedstrijden. De eerste twee ploegen plaatsen zich voor de halve finales en om dat China, Duitsland en nu ook Engeland - de belangrijkste con currenten in die groep - in de eerste twee speelronden punten hebben laten liggen, staan de hockeysters er riant voor. Span je, ook met zes punten, is de ver rassing. Rommeltje Het Nederlandse spel laat even wel te wensen over. Waar de ver dediging - onder leiding van Minke Booij en Janneke Schop man - vooral in de eerste helft te gen Engeland stond als een huis, werd er in de aanval soms een rommeltje van gemaakt. Al leen de eerste van de in totaal vier strafcorners leverde een doelpunt op. Via een prachtige variant met enkele schijnbewe gingen bereikte de bal in de der tiende minuut Schopman, die keurig afrondde. GPD toch een strakke organisatie voerde. Diederik Hiensch heeft een mooie daad gesteld. De voetballer van de aanslag zit vandaag op de strafbank. Hij mag wel eens voelen dat hij zich als geflipte prof niet meer alles kan veroorloven. Daan van Drongelen, die in zijn on schuld rood kreeg op een locatie waar hij zelf niet eens was, loopt weer vro lijk rond over de velden. We hebben weer een koploper in de hoogste klasse en er dienen zich de ko mende dagen twee topattracties aan. Het wordt straks dringen bij de Strand- cross en de Kustmarathon, waar het als sporter en als kijker zo heerlijk is om te vertoeven. De Zeeuwse sport heeft ge lukkig ook zijn mooie kanten. Frits Bakker hovenier Vlissingen zoeken ■i'ïi zoekt u op www.ilocal.nl (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19