Nu is het mijn beurt om te gaan Compromisloze metal van Incarnate wint Zeeuwse Belofte Eerdere winnaars Wonderlijke dieren van stof en schuim Middelburgse Kamerkandidaat Bosman (WD) uitgezonden naar Afghanistan Duizend euro boete voor geweldpleging zaterdag 30 september 2006 W. van Zandbrink gedeputeerde MIDDELBURG - De Staten van Zeeland hebben de PvdA'er Wouter van Zandbrink benoemd tot lid van het dagelijks provinciebestuur. Hij is de opvolger van Thijs Kramer die twee maanden geleden tijdens zijn vakantie bij een ongeluk in Peking om het leven kwam. Van Zand brink werd zonder stemming benoemd, omdat hij de eni ge kandidaat voor de functie was. De nieuwe gedeputeer de neemt het volledige takenpakket van zijn voorganger over: natuur, water, kustveiligheid en landinrichting. Van Zandbrink - hij was tot voor kort directeur Zuid van het ministerie van LNV - verzekerde dat hij het gedachtegoed van zijn vriend Kramer op zijn eigen manier zal voortzet ten. Beste docent uit Middelburg? MIDDELBURG - Voor de verkiezing van Docent van het Jaar 2006 is een Middelburgse leerkracht geselecteerd. Het gaat om Marjolein van der Klooster, die lesgeeft op basisschool Palmenhof in Middelburg. Behalve haar ma ken nog twee ander leerkrachten kans om door minister Van der Hoeven te worden uitgeroepen tot beste docent. Dat gebeurt 5 oktober in Utrecht. Boete wegens wapenbezit MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik veroordeelde gisteren een 23-jarige inwoner van Axel voor het bezit van een wapen bij verstek tot 250 eu ro boete. De Axelaar was vorig jaar maart met een start-alarmpis tool onder zijn T-shirt een plaatselijk restaurant binnen gegaan. Het pistool werd gezien door het personeel. Toen de verdachte meteen naar het toilet ging, liep de barman hem achterna en pakte het wapen af. Men vergat daarna het pistool in te leveren bij de politie. Toen de barkeeper later bij het opruimen het wapen tegenkwam bracht hij het alsnog naar de politie. De Axelaar had bij de politie ontkend het wapen in zijn bezit te hebben gehad, maar er waren genoeg getuigen om dat tegen te spreken. Flessentrekkers aangehouden OUDDORP - Een 37-jarige vrouw uit Ouddorp en een 46-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zijn aangehouden op verdenking van flessentrekkerij. Het tweetal had in een hotel in Goedereede een kamer ge huurd en was na een week vertrokken zonder de rekening van duizend euro te betalen. Ze liepen tegen de lamp toen ze donderdagavond in een pension in Ouddorp opnieuw een kamer boekten. De eige naar was gebeld door zijn gedupeerde collega en had zo het signalement van beide oplichters doorgekregen. De politie heeft het koppel om half twee van hun bed gelicht en aangehouden. Ze zijn ingesloten om te onderzoeken of ze mogelijk eerder op andermans zak hebben proberen te teren. Navigator gestolen NOORDWELLE - Op de Rampweg in de buurt van Elle- meet werd gistermiddag tussen kwart voor twaalf en half één een bedrijfswagen opengebroken. Uit de auto werd het navigatiesysteem gestolen. hnr Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het had niet onge legener kunnen komen. In de maand dat de verkiezingen jr plaatsvinden, is kandidaat-Ka merlid voor de VVD André Bos man uit Middelburg als militair actief in Afghanistan. Toch heeft hij geen moment overwo ei niet te gaan. „Ik onttrek me niet aan mijn verantwoordelijk heid." ar Hij liefst zou hij het hebben ver- zwegen totdat hij weer terug is, maar hij beseft hoe moeilijk dat li jou zijn geweest. „Ik wilde het netjes gescheiden houden. Als militair word ik geacht niet te spreken over operationele uit- zendingen. Het staat bovendien t- los van mijn politieke werk. Dus ie hoe langer ik het buiten beeld in ;<on houden, hoe beter. Maar E. steeds meer mensen weten het. r- ik heb er in mijn directe omge- H 'ong en in de WD toch iets over moeten vertellen. Als het dan naar buiten komt, heb ik liever dat het op een goede manier ge- beurt. Ik wil geen indianenver- talen." Bosman is kapitein-vlieger. In <- Je twintig jaar dat hij militair li 'is. is hij nog nooit uitgezonden. i Het moest er dus een keer van j- komen. „Iedere militair weet f dat hij uitzendbaar is. Nu het le- i. ter steeds meer taken in het bui- - tenland op zich neemt, wordt r die kans ook alleen maar groter, r Huwas het mijn beurt." Verkiesbare plek Hij staat op de negenentwintig- «estek van de WD-kandidaten- lijst voor de Tweede Kamer. Een verkiesbare plek. Hij laat in het midden wanneer hij precies i in Afghanistan zit, maar niet dat hij de laatste weken van de verkiezingscampagne mist en de installatie van nieuwe Kamerle- i den op 30 november. 1 ..Als militair kun je niet zeggen cat je die maand wil vrijhou den. Je hebt het niet voor het hezen. Ten eerste zou ik vooruit lopen op iets waarvan ik niet weet hoe het uitpakt. Stel dat ik zeg 'Ik doe het niet' en ik word niet verkozen? Daarbij komt dat als ik zeg dat ik niet ga er een collega van mij moet. Dat zou ik zien als het ontlopen van mijn ver antwoordel i j kheid Bosman gaat in Afghanistan niet vliegen. Hij vervult een staf functie. Het is zijn taak de be schikbare toestellen te zoeken bij de verzoeken van de land macht voor vervoer of ondersteu ning. Een bureaufunctie in Kaboel, maar toch in een gevaarlijke om geving. Bang is hij niet. „Dat is niet het juiste woord. We zijn goed getraind en goed geïnfor meerd. Uiteraard zullen we ons daar zo voorzichtig mogelijk be wegen. Maar we komen daar niet om een oorlog te winnen, we komen om cle Afghanen te helpen hun land op te bouwen." Natuurlijk heeft hij gepeild wat zijn partij ervan vindt. „Ik heb MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Un nik heeft gisteren een 28-jarige inwoner van Kloosterzande en een 32-jarige man uit Sluiskil voor het plegen van geweld elk duizend euro boete en zestig uur voorwaardelijke werkstraf opge legd. Aan het slachtoffer moe ten verdachten 470 euro schade vergoeding betalen. Beide mannen waren 5 februari in Kloosterzande betrokken bij een incident met buren. De aan leiding was dat de vrouw van de 28-jarige werd aangesproken door de buurman toen haar echt genoot met de auto en aanhan ger over de stoep reed. De man maakte zich zo kwaad dat hij de voordeurruit van de woning van zijn buurman insloeg. Een man die bij zijn zwager op bezoek was kwam vervolgens naar buiten. Voordat hij het "be sefte sloeg de Sluiskillenaar, die zich ermee bemoeide, hem in zijn gezicht. contact gehad met voorzitter Jan van Zanen, met partijleider Mark Rutte en met minister van Defensie Henk Kamp. Van de griffie van de Tweede Kamer heb ik begrepen dat ik mijn Ka merlidmaatschap, mocht ik ge kozen worden, per fax kan aan vaarden. Ik kan op een later tijd stip officieel worden geïnstal leerd. Er is dus geen beletsel. 'Ie dereen praat over wede en vei ligheid', zei Mark Rutte tegen mij. 'Jij gaat het doen. Dat is een goede zaak.' Ik beschouw het als een belangrijke ervaring, ook voor mijn Kamerwerk. De essentie is dat ik daar mensen ga helpen, alleen op een wat an der niveau dan je normaal zou doen." Front Bosman gruwt van de gedachte dat mensen straks gaan uitzoe ken of hij soms de eerste parle mentariër aan het front is. „Dat is helemaal niet aan de orde. Ik word pas beëdigd als ik terug ben. Ook al word ik verkozen, zolang ik in Afghanistan ben, ben ik geen Tweede Kamerlid. Dan ben ik gewoon kapi tein-vlieger." Hij denkt er dan ook niet over zijn uitzending te gebruiken in de verkiezingsstrijd. „Natuur lijk niet. Het is gewoon mijn werk." Campagne Wel beschouwt hij het als een handicap dat hij als kandi daat-Kamerlid de laatste weken van de verkiezingscampagne moet missen. „Ik denk dat het ook voor de VVD een nadeel is. Landelijk niet, maar wel in Zee land. Daarom doe ik nu aan zo veel mogelijk dingen mee, om toch mijn verhaal te kunnen ver tellen." Van een Afghaanse verkiezings avond op 22 november heeft hij zich nog geen voorstelling ge maakt. „Dat zal raar worden. Ik heb geen idee of ik het daar op televisie kan volgen. Ik zal wel aangewezen zijn op het internet. Benieuwd hoe dat is. In de midd le of nowhere te horen hoeveel zetels de WD heeft gehaald." André Bosman: „Ook al word ik verkozen, zolang ik in Afghanistan ben, ben ik geen Tweede Kamerlid. Dan ben ik gewoon kapitein-vlieger." foto Lex de Meester kunst door Rolf Bosboom door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Twee maan den lang heeft Maartje Korstan- je zich kunnen uitleven in een van de expositieruimtes van kimstwerkplaats Kipvis in Mid delburg. Het resultaat is vanaf vanmiddag te bekijken. Ze komt oorspronkelijk uit Oost- kapelle, maar studeert nu aan het Sandberg Instituut in Am sterdam. De zomerperiode heeft ze benut om zich in Zeeland on gestoord op haar werk te rich- ien. „In Amsterdam is er toch al tijd afleiding." Wat ze heeft gemaakt, is moei lijk te beschrijven. Sculpturen, maar dan veelal gemaakt van stof, is misschien nog de beste manier. De beelden dóen den ken aan dieren, aan monsters soms, maar andere associaties zijn net zo goed denkbaar. „Ik wilde eigen dieren maken", -zegt Korstanje. „Het allereerste idee ontstond toen ik heremiet- 'kreeftjes zag, met van die kra- bachtige klauwen. Dat vond ik heel fascinerend." Ze boetseerde vormen met diver sematerialen, zoals karton en al lerlei textiel dat ze betrekt van een winkeltje dat afvalmateri- aal van bedrijven inkoopt. De beelden die zo ontstaan vult ze op met PU-schuim. „In het kor- le tijd wordt het spul dertig keer zo groot." Daardoor ont staan wonderlijke vormen. „Toe val speelt een grote rol." De druk van het schuim is zo groot, dat het vaak door de stof naar buiten komt. De plastic be kertjes waarin ze de twee com ponenten die het schuim vor men mengt, zijn onderdeel van bet beeld geworden. „Op die ma nier gebruik ik mijn eigen afval weer." Een van de werken in Kipvis, met een kreeftachtig uiterlijk, valt op door het enorme for maat. „Aanvankelijk wilde ik juist iets kleins maken, maar gaandeweg werd duidelijk dat het steeds groter moest worden. Dal gebeurt vanzelf. Het werk gaat zijn eigen gang." Een andere jonge kunstenaar, Ko de Kok uit Lewedorp, heeft m Kipvis een installatie ge maakt met de appel als onder werp. Hij heeft de ruimte hele maal dichtgeplakt met witgele vellen, waardoor de grote teke ningen die hij heeft gemaakt, aog beter tot hun recht komen en een eenheid vormen. Links en rechts zijn Adam en Werk van Maartje Korstanje in Kipvis in Middelburg. foto Lex de Meester Eva te zien, naar het voorbeeld van Jan van Eyck. In het mid den heeft De Kok eigentijdse te keningen gemaakt, van een gro tendeels naakte pin-up en een bodybuilder. In de ruimte ligt verder een groot aantal verkool de klokhuizen van appels. Daar mee is tevens aan de muur het woord Paradijs geschreven. De verwijzing naar verleiding en zondeval is onmiskenbaar. Het geheel zorgt voor contras ten en overeenkomsten: een mid deleeuws tegenover een eigen tijds beeld. „Ik stel mezelf ook de vraag: wat is de waarde nog van het beeld?", zegt De Kok. „Vroeger had je geen media, geen fotografie. Zo'n schilderij van Van Eyck had daardoor heel veel waarde en betekenis. Nu zijn er zoveel beelden. Wat zegt dat over de integriteit er van en wat vinden mensen nog echt mooi?" Stichting Juister vertoont in Kipvis een aantal inzendingen voor Shorts at Sea, het festival voor korte amateurfilms dat vo rige week in Vlissingen werd ge houden. Het gaat om Sunday afternoon van Wuzhi, Vergis je niet verkeerd van Hary Hen driks, Beware of trains van Jan na Kool en Joost Heijdemann en Onzichtbaar voor de wereld van Toine Otto. Expositie: Werk van Maartje Kor stanje en Ko de Kok en selectie films Shorts at Sea, t/m 10 novem ber in kunstwerkplaats Kipvis, Mo lenwater 4a, Middelburg. Ge opend: di. 10-14 uur, vr.-za. 12-17 uur. Officiële opening: vanmiddag, 16 uur VLISSINGEN - De metalband Incarnate is gisteravond in de vroegere Timmerfabriek in Vlis singen gekroond tot dé Zeeuwse Belofte. De groep werd in de fi nale van de jaarlijkse popmu- ziekwedstrijd door de jury ver kozen boven The Straits, Outs marted en Bluem. De vier finalisten waren voortge komen uit twee voorrondes die de afgelopen weken zijn gehou den. Incarnate krijgt als prijs een 'coachingstraject' aangebo den en mag Zeeland vertegen woordigen tijdens de PopNL Breakthrough Awards, in janua ri tijdens het festival Noorder slag in Groningen. Behalve Incarnate kende de Zeeuwse Belofte nog een tweede winnaar: de Timmerfabriek zelf. Het vroegere Schelde-com- plex bewees zich - ook al zijn er geen concrete plannen in die richting - overtuigend als een ideale locatie voor popactivitei ten: ruim maar toch sfeervol. De loting bepaalde dat The Straits, een kwartier later van wege parkeerproblemen rond het pand, mocht .aftrappen. De vijf spelen pas een jaar samen maar lieten, al redelijk hecht spelend, duidelijk horen aardig wat potentie te hebben. Opvallend was vooral de varia tie in hun set, met Britpop als ge mene deler. Na de ingetogen, pianobegeleide opener in de trant van Coldplay volgde bij voorbeeld een wildspringerig skanummer. De beste bijdrage was 120mph, een onweerstaan baar, pakkend nummer, dat zich gemakkelijk in het geheu gen liet nestelen. Na The Straits volgde Outsmar ted, dat al langere tijd de mos terd aan de andere kant van het Kanaal haalt en daarmee al di verse wedstrijden en prijzen op zijn conto heeft geschreven. Het trio - keurig eender gekleed in witte blouses, zwarte truitjes en identieke gympen - liet merken een stapje verder te zijn dan hun voorgangers. Het materiaal klonk net wat rijper, doortim merder, met Backtracking als ware uitschieter. Slotnummer was The major lift, waarmee Outsmarted eerder dit jaar de Freedom Music Award Incarnate barste bijna tijdens de aankondiging al los in de hoogste versnelling. foto Ruben Oreel won en dat de groep als gevolg daarvan in Middelburg voor de koningin mochten spelen. Gis teravond was het echter een enigszins matte afronding. VLISSINGEN - De Zeeuwse Be lofte ontstond begin jaren negen tig, op initiatief van Stichting Popmuziek Zeeland. Aanvanke lijk werd de popmuziekwed- strijd om de twee jaar gehou den, maar sinds 1998 elk jaar. Sinds dit jaar wordt de Zeeuwse Belofte georganiseerd door het nieuwe Poppunt Zeeland. De wedstrijd kende de afgelo pen jaren dertien uiteenlopende winnaars. De meeste groepen be staan niet meer. Sommige bands of bandleden werden nadien op andere manieren bekend. Ra coon komt bijvoorbeeld mede voort uit Eat Roadkill! en Sure As Heli, later Sure! genoemd. Twee andere leden van Sure As Metalband Incarnate kon daar na haast niet wachten. Al tij dens de aankondiging dreigde zij vol gas op trekken. Nadat eenmaal het sein op groen Heil zitten nu in Behave, dit jaar deelnemer aan het Natio naal Songfestival. Nimbus, de groep van Marien Dorleijn, is in middels omgedoopt in Moss. Till Dawn was de band van Danny Polfliet, die later aan de weg timmerde als Danny Vera. 1991: ANr 1 1993: Eat Roadkill! 1995: Sure As Hell 1997: Scale Models 1998: DJ Sandstorm 1999: Nimbus 2000: Till Dawn 2001: Pillars 2002: Backlash 2003: Tapharheejl 2004: X-Proof 2005: Magic Circus, Marsha stond, was er ook geen houden meer aan en werd het publiek overdonderd met compromislo ze hardcore en duister grafstem- gegrom, in een poging seismolo gen in de wijde omgeving in op perste staat van paraatheid te brengen. Die leek te slagen ook, dankzij een ongelooflijke dosis energie. Kanshebber Bluem, dat als laatste van de vier kandidaten aan de beurt was, werd vooraf als een belang rijke kanshebber ingeschat, en niet alleen omdat het kwartet uit Hulst veruit de meeste fans had meegenomen. De band, eer der winnaar van 2nd Influenz, toonde zich bekwame perfor mers, maar maakte vooral in druk met de wijze waarop haar nummers zijn opgebouwd: inge nieuze composities met een dui delijke spanningsboog en regel matig van tempo wisselend. Het beste voorbeeld daarvan was Reaching underlie. Dat Bluem de publieksprijs won, was nau welijks nog een verrassing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17