België wacht op zwarte zondag PZC Armoede is hoofdthema stembusgang Zambia Terroristisch gevaar? PZC ZMF en subsidie 28 september 1956 Peilingen zijn gunstig voor Filip De winter Vlaams Belang staat in peilingen raadsverkiezingen op winst in Antwerpen donderdag 28 september 2006 Net nu de Zeeuwse Milieufederatie er bij» in is geslaagd fundamenteel deel uit te ma° ken van het politieke establishment u i, provincie keert een deel van -- zich tegen de federatie. De Partij voor Zeelandvi' de subsidie aan de ZMF afschaffen, r1 - T"~ aan substantieel korten en het CDA in Zeeland wil in de toekomst kosten voor processen die door de ZMF zijn aangespannen op die organisatie verha len. Als straks ook nog een van de andere parta in de Zeeuwse Staten het nodig vindt om het mes te zetten in de dikke drie ton die de milieufedera tie jaarlijks aan subsidie beurt, kan de ZMF do stormbal hijsen. Ais de provinciale overheid aan de steun aan dc Zeeuwse natuur- en milieugroeperingen wil tor- nen, dan zullen de partijen met steekhoudende ar gumenten moeten komen. Het CDA doet dat niet Elke burger, elke organisatie, elke instelling heeii het recht om tegen overheidsplannen of -besluiten bezwaar aan te tekenen. Ook de ZMF. En als dt ZMF dat niet doet, dan staan wel anderen op. zo als de actiegroep Redt de Kaloot in het geval var de WCT. Zeker is dat de rol van de ZMF langzaamaan ver wordt tot hot item voor de Statenverkiezingen ir maart. Veel Zeeuwen zien de ZMF al lang me meer als de spreekwoordelijke luis in de pek maar veeleer als een pitbull die overal zijn tander in zet. Het optreden van de federatie in de Iem mosselzaadkwestie, tegen de kokkelvissers, teger de nieuwe gasgestookte centrale van Delta, in he WCT-dossier en in de ontpolderingsdiscussieheer bij velen kwaad bloed gezet. Het punt is echter da de ZMF nogal eens gelijk krijgt van de rechter doordat overheid of bedrijven fouten gemaakt heb ben in vergunningprocedures, plannen stoelen oj onjuiste of verkeerde gegevens of wetgeving ruim te biedt voor andere interpretaties. De ZMF heeft - zelfs als lastige organisatie - be staansrecht. De vereniging zet zich in voor een he leboel zaken, zoals de onlangs begonnen proef me kokkelkweek op Schouwen-Duivelandenvoorpro jecten en activiteiten die natuur en milieu in dez- provincie ten goede komen. Het enige watdeZMl kwalijk te nemen valt, is dat de organisatie - me een begroting van ruim acht ton en slechts 20 mil le aan zelf gegenereerde middelen - erg veel uit d overheidsruif vreet. Provincie en gemeenten heb ben het zelf zover laten komen, maar het zou d ZMF sieren als zij zich zelf eens zou bezinnen o haar financiële afhankelijkheid van de overheid. door Frans van den Houdt Hij heeft dit jaar een beroer te gehad, maar hij is weer helemaal hersteld en fit. Zam bia's president Levy Mwanatva- sa (58) heeft er de laatste tijd al les aan gedaan om het electo raat ervan te overtuigen dat hij zonder problemen een tweede termijn van vijf jaar aankan. Volgens een laatste peiling is de president, lid van de Beweging voor een Meerpartijendemocra- tie (MMD) geslaagd in zijn mis sie en kiest 43 procent van de kiezers vandaag voor hem. Maar politieke analisten bena drukken dat opiniepeilingen in een Afrikaans land als Zambia verraderlijk zijn, omdat het moeilijk is om achter het stemge drag te komen van de miljoenen mensen op het platteland. Veel straatarme en werkloze Zambianen zijn boos op de presi dent omdat zijn beleid wel veel buitenlandse investeerders naar het land lokte, maar hèn weinig of niks opleverde. Een opmerke lijk verschil met westerse dono ren, die Mwanawasa de afgelo pen jaren juist prezen voor zijn economische wapenfeiten. De inflatie halveerde tot rond de 10 procent en dankzij een sterk gestegen vraag naar koper en kobalt in de wereld is het bnp de afgelopen drie jaar met gemiddeld 5,5 procent gegroeid. Tegelijkertijd nam het begro tingstekort af van 4,1 procent in 2002 tot 1,9 procent in 2005. De corruptie werd aangepakt, de overheidsuitgaven strakker ge controleerd en buitenlandse in vesteerders met aanlokkelijke regelingen binnengehaald. Als beloning schonk het Westen Zambia een schuld kwijt van miljarden euro's. Mwanawasa wijst er verder op dat hij het ba sisonderwijs gratis maakte en anti-aidsmedicijnen beschik baar stelde aan tienduizenden. Maar het leeuwendeel van de tien miljoen Zambianen is straatarm. Ruim de helft moet het doen met minder dan 80 eu rocent per dag. De werkloosheid is hoog en het hoger en universi tair onderwijs belabberd. Boven dien zijn dan wel onderzoeken naar corruptie begonnen, onder meer naar de praktijken van oud-president Frederick Chilu- ba, maar tot veroordelingen heb ben die nog niet geleid. Kopermijnen Veel mensen die wel een baan hebben, bijvoorbeeld in de door Chinezen geleide kopermijnen, moeten onder erbarmelijke om standigheden en voor weinig geld hun werk te doen. De woe de hierover leidde onlangs tot een opstand onder mijnwerkers in de noordelijke Koperbelt. Dat is koren op de molen van Mwanawasa's belangrijkste te genkandidaat, Michael Sata (69) van het Patriottisch Front Sata (midden) begroet aanhangers tijdens een verkiezingsbijeenkomst. (PF), die de honderdduizenden armen op zijn bijeenkomsten voorhoudt dat de president hen in de kou liet staan. Hij belooft 'lagere belastingen, meer banen en meer geld in je portemonnee'. Sata, die vindt dat zijn oppo nent het land verkocht aan de Chinezen en andere 'koper-hon gerige buitenlanders', meent ver der dat mijnen voor niet meer dan 51 procent in buitenlandse handen mogen zijn. En werkne mers dienen een groter aandeel in staatsbedrijven te krijgen. Op een bijeenkomst met werkloze jongeren en handelaren beloof de hij alle Indiërs en Libanezen, die de meeste kleine winkels in de steden overnamen het land uit te zullen gooien. Hij geniet ook de steunt van oud-president Frederick Chiluba, wat hem in met name het noorden veel extra stemmen kan opleveren, Sata's critici menen dat zijn plannen juist tot nog meer werk loosheid en armoede zullen lei- Onlangs was ik zeer verbaasd toen een bekende radiopresentatrice mij vertelde dat zij bang was voor ter reuraanslagen. Als zij in de trein stap te, dan keek zij bezorgd om zich heen of er geen gevaar dreigde. Toen ik haar vertelde dat de kans dat zij ooit betrok ken zou raken bij een terroristische aan slag verwaarloosbaar klein is, in ieder geval niet groot genoeg om je zorgen over te maken, was het duidelijk dat ik haar niet wist te overtuigen. Ik adviseerde haar nog om in de auto toch vooral haar driepuntsgordel te ge bruiken, daarmee geheel terecht sugge rerend dat de kans dat haar in ons ver keer iets vreselijks zou overkomen zeer veel groter is dan haar eventuele be trokkenheid bij een terreuraanslag, maar dat maakte geen indruk. Met deze angsten was zij geen nerveuze uitzondering, maar demonstreerde zij de wonderlijke en volkomen irreële risi coperceptie van de gemiddelde Neder lander. Die maakt zich immers zórgen over allerlei exotische gevaren* van as- bestvergiftiging tot teiToristische aan slagen, terwijl hij geen weet hééft van de werkelijke gevaren die hij loopt op zijn wankele keukentrapje, bij zijri ge zellige barbecue of op zijn Wniftjet* in het verkeer. Dat de modale burger zich zorgen maakt over het terroristische ge vaar valt wel te begrijpen. Na de aan slagen van 11 september 2001 werden de televisiekijkers getracteerd op de meest apocalyptische voorspellingen. Met grote regelmaat, zo verzekerden ons de deskundigen, zouden in de grote steden in Europa en de Verenigde Sta ten gruwelijke aanslagen worden ge pleegd waarbij honderden zo niet dui zenden mensen om het leven zouden ko men. Sedert die tijd zijn de media en de di verse overheden doorgegaan met ons bang te maken. Zo heeft de Nederland se overheid landelijk een folder laten verspreiden waarin eenieder wordt op geroepen tot waakzaamheid. Dat heeft in de praktijk al diverse kolderieke si tuaties veroorzaakt, waarbij minuscu le, eenzame tasjes of exotisch ogende personen hebben geleid tot ontruiming van grote stations met de langdurige ontregeling van het landelijke spoor wegverkeer als gevolg. Gezien de voorspellingen is het aantal serieuze aanslagen met aanzienlijke aantallen doden verrassend beperkt ge bleven. Dat is des te merkwaardiger wanneer we er van uit gaan, zoals ons ook stfeéds in de media wordt verze kerd, dat er in de grote Europese ste den tienduizenden geradicaliseerde moslimjongeren rondhangen, die zo ver vreemd zijn van de westerse cultuur dat zij zonder veel moeite geronseld zouden kunnen worden voor de jihad tegen het verdorven Westen. Laten we er eens van uitgaan dat van die tienduizenden jongeren slechts een klein percentage bereid is zich ten be hoeve van Allah en de goede zaak op te blazen, dan is toch de vraag: waarom gebeurt dat zo weinig? Als aan die suïci dale jongeren enige leiding zou worden gegeven, dan zouden zij de complexe en zeer kwetsbare infrastructuur van de westerse landen enorme schade toe kunnen brengen. Voor elke week een forse autobom in een gestolen bestelwagentje, tot ont ploffing gebracht op een slim geselec teerd kwetsbaar punt, zijn slechts 52 zelfmoordenaars nodig. Zijn die er in werkelijkheid helemaal niet? Ont breekt het aan intelligente leiding? In Irak vinden dagelijks meerdere aansla gen plaats. Voorzover we iets weten van deze ge welddadige onderwereld door de arres tatie van radicale jongeren met wilde plannen, is duidelijk dat de meeste van deze jongelui niet al te snugger zijn. De tweede aanslag in de Londense onder grondse mislukte omdat de zelfgemaak te bommen niet afgingen. Een van de vluchters werd gemakkelijk gegrepen omdat hij niet leek te weten dat je be ter niet mobiel kunt bellen als je niet gearresteerd wil worden. Een groep van potentiële geweldple gers in Canada emailde maandenlang over de interessante vraag wie, als de aanslag was geslaagd, de Canadese eer ste minister mocht onthoofden. Kennelijk wisten zij niet dat e-mailver- keer wij makkelijk gecontroleerd kan worden. Een groep rebelse jongeren in Miami moest door een FBI-infiltrant op het idee gebracht worden een aan slag te plegen op de Sears Tower in Chi cago en had evident geen idee hoe dat aan te pakken. Ook de Nederlandse Hofstadgroep maakte een incompetente indruk. Ze ker is waar dat een lid van deze groep Theo van Gogh lafhartig en gruwelijk heeft vermoord. Een individuele moord op een niets vermoedende persoon is echter altijd en overal mogelijk. Daar hoeven nauwelijks plannen voor te wor den gemaakt. De jihadistische jongeren lijken ook niet erg fantasievol in hun plannen. Zo is er kennelijk sprake van een fixatie op het openbaar vervoer, in het bijzon der vliegtuigen. Veel grotere schade zou echter veroorzaakt kunnen worden door aanslagen op het elektriciteitsnet, de gasdistributie of de chemische indus trie. De radicale jongelui zijn meer gepreoc cupeerd met zelf-dramatisering, de pro ductie van afscheidsvideo's en het idee van een spectaculaire, schijnbaar zin volle dood dan met effectieve oorlog voering tegen een gehate tegenstander. Kortom: de kans dat het verlaten rug zakje dat u in de trein treft een bom be vat, is kleiner dan de kans dat u de staatsloterij wint. Maarten van Rossem FEDERATIE - De Westduitse bondskanselier Konrad Ade nauer heeft gisteravond in Brussel de vorming van een Eu ropese Federatie voorgesteld. Daar zouden alle Europese lan den, inclusief Engeland, toe gang toe moeten hebben. Vol gens Adenauer is een gezamen lijke Europese politiek 'dwin gende noodzaak'. LUISTERBIJDRAGE - Met het oog op de financiële moei lijkheden van de radio-omroep overweegt het kabinet de luis terbijdrage te verhogen. Het is gebleken dat het de komende jaren niet meer mogelijk is de uitgaven geheel te dekken uil de opbrengst van die bijdrage. Over het bedrag van de verho ging wordt nog overlegd. PROTEST - Aannemers die aangesloten zijn bij de afde ling Vlissingen van de Neder landse aannemers- en pa troonsbond hebben evenals hun Middelburgse collega's een protest ingediend bij het Middelburgse college van Ba W. Zij spreken daarin hun te leurstelling uit over het voor stel om de opdracht voor de bouw van een brandweergara ge aan een aannemer van bui ten Zeeland te gunnen. foto Siphiwe Sibeko/RTR den. Bovendien dreigen donoren de geldkraan dicht te draaien als Sata zijn plan uitvoert om de anti-corruptiestrijd, onder meer gericht tegen Chiluba, te staken. Mwanawasa laat intussen de aantijgingen van Sata niet over zijn kant gaan. Hij kondigde aan buitenlandse investeerders die arbeidswetten overtreden, harder te zullen aanpakken. Bo vendien wil de president meer le raren en gezondheidswerkers aanstellen. GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacleur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur acceptgiro Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 21,50 per kwartaal: 61,50 per jaar: É236.00 t Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel einde van de betaalperiode, PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,26 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMFIO 47.70,65.597 Postbank 35.93.00 ovoreonkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en votoa de Regelen voor het Advortentieweten Overlijdensadvertenties: maandag I'm vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (076)5312550 Fax.(076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroetendgw Tel (076)5312277 Fax: (076)5312274 w.pzc m/service/advert85® labonnEmentciiladminïsItalieen „m u ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgw '9IS de derden. Als u op deze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schriftelijk meloen »l Behoort tot WGGGNGR Ruime een week voor de gemeenteraads verkiezingen in België staat het Vlaams Belang op winst in Antwerpen. Vergeleken met de vorige peiling gaat de partij van Filip Dewinler er 4 procent op vooruit en komt zij op 38,6 procent van de stemmen. Dat komt neer op een winst van 5,5 procent, zo blijkt uit een peiling van Het Laatste Nieuws. De socialistische SP.A van burgemeester Patrick Janssens scoort 21,1 (plus 1,6 pro cent). De lijst van CD&V/N-VA (Chris- ten-Democrtisch en Vlaams en Nieuwe Vlaamse Alliantie) staat op 16,6 procent. De liberalen van de VLD staan op slechts 8,5 procent. Dat zou precies een halvering zijn van de uitslag bij de vorige verkiezin gen. Ook Groen! verliest in de huidige pei ling de helft van zijn achterban. Het Vlaams Belang heeft met Vlott een kartellijst gevormd. De partij Vlott (Vlaams Liberaal Onafhankelijk Tolerant Transparant), werd vorig jaar werd opge richt door de voormalige VLD'er Hugo Coveliers. De gemeenteraad van Antwerpen telt 55 zetels. Momenteel worden die bezet door Vlaams Belang (20 zetels), SP.A (12), VLD (10), Groen! (6), CD&V (5), N-VA (1) en On afhankelijk (1). ven. Zij verloren jaren geleden al de oude arbeiders aan het Vlaams Blok en staan in de pei lingen al tijden stabiel op onge veer 20 procent. De liberalen vrezen eenzelfde paars effect als in Nederland. Na bijna twee volledige regeer perioden is de rechtse kiezer paars beu. De recente ontsnap ping van grote aantallen gevan genen doen de regering weinig goed. En dat terwijl veiligheid thema nummer één is in Vlaan deren. De recente strijd daar over tussen de liberale premier Guy Verhofstadt en de socialis tische vicepremier en minister van Justitie Laurette Onkelinx duiden al op grote onrust in het 'blauwe' kamp, dat tot eenderde van zijn zetels zou kunnen ver hezen. Een slechte score in de ge meenten kan paars en Verhof stadt de genadeklap geven. Zowel in Vlaanderen als Wallo nië en Brussel is er verder winst voorspeld voor de christendemo craten. Deze staan vooral op het Vlaamse platteland, waar veel op lokale persoonlijkheden wordt gestemd, erg sterk. Som mige landelijke Vlaamse ge meente kennen zelfs nog een ab solute christendemocratische meerderheid. Met de nuchtere partijleider Yves Leterme als nieuw uithang bord tegenover spring-in-het- veld Verhofstadt kunnen die meerderheden alleen maar gro ter worden. Ook in de steden ho pen de christendemocraten ver loren terrein terug te boeken, om te beginnen in Antwerpen. Front National In Franstalig België lijkt ook het doorgaans slecht georgani seerde extreemrechtse Front Na tional garen te kunnen spinnen bij de raadsverkiezingen. Voor al door schandalen met socialis tische raadsleden die in steden als Charleroi en Namen in de ge meentekas zaten, ligt de rode lo per uit voor het Front National. Een grote score van die partij zou de belerende toon in Fran stalig België over het extreem rechtse Vlaanderen ook flink doen afnemen. ANP door Ton van Lierop Burgemeester Patrick Jans sens van Antwerpen toont zich bijna on-Vlaams zelfbe wust. „Het Vlaams Belang gaat die meerderheid van ons niet breken. Filip Dewinter wordt geen burgemeester." Toch kij ken veel Vlamingen opnieuw angstvallig naar de rechts-popu- Iistische Vlaamse partij. Vooral buiten het oude bolwerk Ant werpen wil het vroegere Vlaams Blok namelijk aan de macht ko men. Filip Dewinter juicht na de overwinning van het toenmalige Vlaams Blok bij de verkiezingen voor de jaar geleden. trick'. Janssens staat in de pei lingen op lichte winst en zou zelfs de voor christendemocra ten en liberalen lastige groene coalitiepartner kunnen dumpen. Een grote coalitie van de drie traditionele partijen zou het be stuur van de stad dan voor de komende zes jaar kunnen over nemen. De top van het Vlaams Belang heeft de aandacht mede daarom verschoven naar de rijke, lande lijke gemeenten rondom Antwer pen. In het welvarende Schoten zou de christendemocratische burgemeester na 8 oktober 'in principe' best met het Belang willen regeren. Door verstoorde verhoudingen met de plaatselij ke Belangers lijkt het daar in middels echter ook niet meer van te komen, hoe hard de partij ook zal proberen het cordon te gemeenteraad van Antwerpen zes foto Herwig Vergult/EPA doorbreken. Vooruitgang lijkt het Belang verdei- te kunnen boe ken in middelgrote steden als Turnhout, Aalst en Mechelen. Daar lijken vooral de liberalen het slachtoffer van te worden. De socialisten zullen volgens de peilingen redelijk overeind blij- Verkiezing na verkiezing het extreemrechtse winst. Ook na een door de rechter in 2004 wegens racisme en de omvorming tot het rechts-populistische Vlaams Belang komt er een nieuwe elec torale opgang aan, vooral bij de raadsverkiezingen van volgende week zondag. Dat kan dus op nieuw een 'zwarte zondag' wor den. Bij het Vlaams Belang bestaat al jaren de nauwelijks verholen wens om eindelijk eens de vele verkiezingsoverwinningen te verzilveren en het zogeheten cor don sanitaire, de boycot van an dere partijen, te doorbreken. Tot op heden houden de geves tigde partijen echter vast aan de afspraak om het Belang van de macht af te houden. Scheldestad Vooral kopstuk Filip Dewinter is al jaren ambitieus. Hij wil bur gemeester worden van Antwer pen, waar de partij haar opmars begon. De partij haalt in Ant werpen nu al ongeveer eenderde van de stemmen en er lijkt meer in het vat te zitten. De recentste peilingen wijzen uit dat Dewin- ter in de Scheldestad, wegens de bestuurlijke opdeling van Brus sel de grootste gemeente van Bel gië, flink zal winnen. Van eert meerderheid in de gemeente raad zal echter geen sprake zijn. De vroegere reclamemaker bur gemeester Janssens is zelfverze kerd. Hij voert een gewiekste campagne rond zijn eigen per soon, met alleen de slogan 'Pa-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4