\lissingen schrikt bedrijven af 'rikkels om na 65 door e werken dun gezaaid Vezeltjes tellen ÜP* Nieuwe luchthaven Bangkok Blijven werken na pensioen is mogelijk 25 Ondernemersvereniging slaat alarm over schrikbarend hoge belastingen Nieuw Zeeuws ontwikkelingsbedrijf in de startblokken profijt donderdag 28 september 2006 ,irRpné Hoonhorst «NEUZEN - Op vrijdag 1 dc- heeft Zeeland een ont- ^clingsmaatschappij die ,aWe niet-havengebonden kijven naar de provincie il. Behalve voor nieuwe fa sten, hotels en landbouw- jjfjjven zorgt de ontwikke- .«maatschappij ook voor ■0i winkels, werkplaatsen kantoren in het midden- en ^bedrijf én ondersteuning aalle bestaande Zeeuwse be- jjven. Gedeputeerde M. Ie Roy (Econo mische Zaken) heeft geen enkele twijfel. Het nieuwe ontwikke lingsbedrijf staat over dik twee maanden op de rails. De provin cie springt over alle valkuilen uit het verleden heen door het ontwikkelingsbedrijf een breed kemtakenpakket te geven. De geflopte Stichting Economische Promotie en Acquisitie Zeeland (Sepaz) richtte zich - de naam zei het al - te eenzijdig op pro motie en acquisitie van bedrij ven, stelt de gedeputeerde. De ontwikkelingsmaatschappij in oprichting houdt zich ook na drukkelijk bezig met het stimu leren van de Zeeuwse kenniseco nomie en innovatie. Cultuurversterking Een andere belangrijke taak is het aansturen van 'cultuurver sterkende' ontwikkelingen. „Het entameren en stimuleren van samenwerking van bedrij ven in de visserij en de land bouw met ondernemingen in de toeristisch-recreatieve sector en de culturele hoek versterkt die bedrijven. Succesvolle samen werking kan dan zelfs nieuwe bedrijven opleveren", legt Le Roy uit. Als gemeenten denken dat een instelling als de Regionale Ont wikkelingsmaatschappij West- Brabant (Rewin) beter promotie en acquisitie kan voeren voor hun bedrijventerreinen dan de Zeeuwse ontwikkelingsmaat schappij heeft de gedeputeerde daar niet direct moeite mee. „Als gemeenten die kennis inko pen en zelf betalen, is dat pri ma. Zo lang ze het voor eigen re kening doen en zo lang ze zaken met de nieuwe ontwikkelings maatschappij afstemmen, zijn er legio mogelijkheden." Le Roy benadrukt wel dat deel name aan de ontwikkelings maatschappij van belang is voor alle Zeeuwse gemeenten. Het nieuwe bedrijf kan perfect in de gaten houden of ontwikkelingen passen in de regels voor Europe se structuurfondsen en provin ciale plannen als Pieken in de Delta. De medewerkers van het bedrijf moeten Zeeuwse ondernemers ook wijzen op subsidiemogelijk heden, zodat de regionale econo mie op meerdere fronten kan worden aangezwengeld, betoogt Le Roy. «Jeffrey Kutterink USS1NGEN - Het is schrikba- dd hoeveel belasting winke- in Vlissingen moeten beta- vindt de Vereniging Winkel dam Vlissingen. Ze gaat dan ,5 verhaal halen bij het ge- aolebestuiir. Of de belastin- i moeten omlaag, of er moe- meer evenementen worden iiganiseerd. ffl winkelier bedenkt zich wel ree keer voordat hij zich ves- •m Vlissingen. Buiten alle an- pe argumenten die hij nog cc of tegen de stad kan beden- betekent het openen van winkel ook dat hij veel belas- :jmoet gaan betalen. Bijna I euro per jaar meer dan in iiddelburg en zo'n 800 euro eer dan in Goes. „Het lijkt er tARLIJKSE LASTEN op dat ondernemers het grootste deel van het gat moeten dichten dat de gemeente Vlissingen in de begroting heeft", stelt voor zitter Wim de Ridder van de Ver eniging Winkelcentrum Vlissin gen. De Ridder: „Deze grote verschil len gaan we aan de kaak stellen in ons overleg met het gemeente bestuur. Winkeliers hebben toch al te lijden onder de grote verbouwingen in de binnenstad. Nu blijkt ook nog eens dat Vlis singen de duurste gemeente is voor winkeliers. De aantrek kingskracht van Vlissingen voor winkeliers wordt daardoor min der. We willen dat de belastin gen omlaag gaan. Kan dat niet, dan moet het gemeentebestuur dat compenseren met de organi satie van meer evenementen. Want als winkeliers in Vlissin- winkel café metaalbedrijf Borsele 2.443 6.577 2.047 Goes 2.751 6.977 2.243 Hulst 1.882 6.569 2.097 Kapelle 2.448 6.538 2.105 Middelburg 2.585 8.149 2.279 Noord-Beveland 1.913 6.373 1.771 Reimerswaal 2.241 7.539 2.061 Schouwen-Duiveland 1.766 8.398 2.016 Sluis 1.921 6.527 2.135 Terneuzen 2.671 7.008 2.211 Tholen 1.995 7.185 2.046 Veere 1.781 6.208 1.734 Vlissngen 3.545 8.352 2.921 Zeeland (gemiddeld) 2.304 7.107 2.128 toerende zaak belasting, rioolrecht, verontreinigingsheffing ■omslag gebouwd (uitgedrukt in euro's) gen toch meer moeten betalen dan in andere Zeeuwse gemeen ten, moet daar ook meer tegen over staan." Wie de onderzoeksresultaten be studeert ziet dat Vlissingen een bijzonder hoog ozb-tarief heeft. Het is ruim 30 procent hoger dan de op één na duurste Zeeuw se gemeente, Goes. Dat verschil wordt zelfs nog gro ter als wordt meegenomen dat Goes geen rioolrecht in reke ning brengt; dat in tegenstelling tot Vlissingen. De ozb-tarieven die Vlissingen oplegt aan ondernemers beho ren tot de hoogste van Neder land, concludeert de Kamer van Koophandel. De verschillen met andere gemeenten zijn dan ook groot. Een winkelier in Schou- wen-Duiveland, Hulst, Veere en Sluis betaalt minder dan 1200 euro, terwijl diezelfde onderne mer in Vlissingen ruim 2900 eu ro moet neertellen. Ook weten gemeenten bedrijven voor riool recht aan te slaan. Tholen Ondernemers op Tholen die 100 kubieke meter per jaar water lo zen, betalen' b'ijna vier keer zo veel als ondernemers op Noord-Beveland. Bij een hoe veelheid van 500 kuub water is sprake van een verschil van (ruim) een factor vijf tussen on dernemers in Sluis en die op Noord-Beveland. Voor bedrijven die veel water lo zen, zoals cafés, zijn de verschil len in rioolrecht enorm: een eige- Door de hoge gemeentelijke belastingen bedenkt een winkelier zich wel twee keer eer hij zich in Vlissin gen vestigt, meent de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen. foto Lex de Meester naar in Kapelle maakt 151 euro per jaar over aan de gemeente, terwijl een kroegbaas op Schou wen-Duiveland 2856 euro per jaar moet afrekenen (20 keer zo veel). Ook in de gemeenten Rei- merswaal, Tholen en Middel burg liggen de rioolrechten voor cafés aanmerkelijk boven het ge middelde. Gelet op de samenstelling van het bedrijfsleven op Schou- wen-Duiveland zijn vooral de re creatieondernemers de dupe van de manier waarop de ge meente de riolering financiert. Ondernemers die willen bou wen, lopen ook tegen grote ver schillen aan. Bouwen is voor on dernemers het goedkoopst in Schouwen-Duiveland en het duurst in Sluis. Een ondernemer in Sluis betaalt 1174 euro meer voor een bouwlege dan een on dernemer op Schouwen-Duive land. Voor de Kamer van Koop handel voor Zeeland zijn de ver schillen tussen lokale lasten zo groot dat ze het onderzoek vol gend jaar opnieuw gaat uitvoe ren. Woordvoerder Mark Volleman: „De uitkomsten zijn ronduit op zienbarend. Terwijl je mag ver wachten dat de dienstverlening overal hetzelfde is. De Kamer hoopt dan ook dat gemeenten te rughoudend zijn in het verho gen van lokale belastingen." or James McGonigal IEN HAAG - Het is op zich ill verboden voor mensen die ijiiar worden, om door te wer- iii, Maar er zijn niet zo heel «I prikkels om dat te doen. Er idl geen extra AOW opge- :md en ook kennen niet alle jioenfondsen een regeling i'.na de 65-ste verjaardag nog ara aanvullende pensioenrech- a kunnen worden opgebouwd. i wordt ook niet verwacht dat Me aantallen 65-plussers de ceidsmarkt zullen binnenstro- a Daarvoor werken er sim- iweg te weinig mensen in de ^tijdsgroep 60 tot 64. Maar «tanders van langer werken au uit van een lange ter- -jn-effect. Het idee is dat meer tore werknemers gaan naden- a over langer doorwerken, annate de 'pensioenhorizon' schuift van 65 naar een late- i leeftijd. Vrijwillig doorwer kt na de 65e verjaardag kan tor bepaalde groepen interes- at zijn: kleine zelfstandigen, «sen met een pensioenbreuk, fnsen met een onvolledige pW-opbouw of voor mensen ^op hogere leeftijd nog kinde- 8 in de studieleeftijd hebben tdus hun inkomen willen bij leren. Uitzendbureaus voor •■plussers constateren al een ötere belangstelling van zo wel bedrijven als werknemers. Een belangrijke belemmering wordt over enkele weken wegge haald: ambtenaren worden op hun 65-ste verjaardag niet meer automatisch ontslagen. Zij moe ten dan ontslag nemen, of na drukkelijk en individueel ont slag krijgen. Daarmee loopt de overheid straks voor op de marktsector: in vrijwel alle gro te cao's is nu nog bepaald dat werknemers met het bereiken van de 65-jarige leeftijd automa tisch ontslagen worden. Voor werkgevers en vakbonden is het op dit moment geen belangrijke kwestie, mede gezien de geringe aantallen betrokken werkne mers. Maar dat zal veranderen, is de verwachting. „Over een paar jaar kan het best interes sant worden om de cao's op dit punt aan te passen," zegt een woordvoerder van de werkge versvereniging AWVN. Discussiepunt Een van de discussiepunten waar CWI (arbeidsbureaus), uit- zendbureau's voor 65-plus en ex pertisecentrum LEEFtijd nu al mee te maken krijgen, is: hoe gaat dat dan, als ik wil doorwer ken? En hoe zit het met AOW en pensioen? De eerste vraag is be trekkelijk simpel. Een 65-plus-werknemer is een 'gewo ne' werknemer wat betreft rech ten en plichten. In de praktijk zal zijn arbeidsovereenkomst van tijdelijke aard zijn (een of twee jaar, eventueel verleng baar) en parttime (drie of vier dagen in de week). Goedkoper Voor het overige is het enige ver schil met jongere collega's dat voor een 65-plusser geen sociale premies hoeven te worden be taald (wel zorgpremie): hij is dus goedkoper voor de werkge ver. De tweede vraag ligt iets in gewikkelder. Wettelijk kunnen na 65 jaar geen extra AOW-rech- ten worden opgebouwd. De pre mie wordt uitsluitend betaald door 65-minners. Dat is verve lend voor mensen die wegens langdurig verblijf in het buiten land (of late komst naar Neder land) geen veertig jaar AO W-op bouw halen: dat scheelt 2 pro cent in de uitkering per ontbre kend premiejaar. Langer door werken biedt voor hen (nog) geen soelaas: zij krijgen voor de rest van hun leven een beperkt staatspensioen. Voor aanvullen de (bedrijfs-)pensioenen ligt dat anders. Veel pensioenfondsen kennen de mogelijkheid om ook na het 65e jaar premie af te dra gen om een hoger pensioen op te bouwen voor als men echt stopt met werken. Of de werkgever ook door wil gaan met pensioen bijdragen betalen, kan per geval verschillen. In ieder geval is het fhTp5L..- - BANGKOK - Aanvoer van taxfree-artikelen op de nieuwe luchthaven Suvarnabhumi bij Bang kok. Meer dan veertig jaar nadat de eerste plannen voor het vliegveld op de tekentafel lagen, wordt deze vandaag dan toch geopend. Suvarnabhumi Airport ligt op 25 kilometer ten oosten van de hoofdstad Bangkok. De luchthaven kan zeker 45 miljoen passagiers per jaar bedienen. In de komende jaren wordt verder gebouwd aan het vliegveld. Aan het project hangt een prijs kaartje van 4 miljard dollar (ruim 3 miljard euro). foto Adrees Latif/RTR zo dat, als een werknemer die doorwerkt zijn pensioen uit stelt, dat hoger wordt, ook als er geen verdere premies worden ge stort. Dat komt omdat de reeds gespaarde pensioenpot wordt uitgesmeerd over een kortere pe riode. Werknemers kunnen dan kiezen als zij 65 worden: ik pak mijn AOW en mijn pensioen en vang ook nog een salaris, of ik laat het pensioen nog even zit ten tot mijn salaris ophoudt, want dat is dan later hoger. Waterdag 23 september heb ik l'hct leven van iemand gered. Mis ken. Ik had het ook aan de overheid ®nen overlaten, die mens te redden, «ar eerst iets over nieuws dat ten on- Mte weinig opzien baarde. Omdat al- aandacht werd opgeëist door een •'tondans in Den Haag. Tezelfdertijd yakte de regering een rare schuiver. fn ingreep in stilte, om te voorkomen I burger, iets op het internet leest |U Albert Heijn niet wil dat u ziet. ï^s voedsel gevonden dat niet door Jebeugels kan. Door sommige beu- ftwcl, maar net niet door die van voe- ®§sdeskundigen die menen te weten UI je aan voedingsstoffen nodig hebt *dun en gelukkig te worden. Onder gas het, naar kant- en- klaarmaal- wn. Het wil niet wennen dat de zo ^jpeiijke naam Keuringsdienst van Waren is verdwenen en dat je over de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) moet spreken. Maar die was het. De VWA zette een rapport op het inter net over gemaksmaaltjes. De maaltij den zijn niet bar gezond. Te veel zout, te veel fout vet, te weinig groente, te weinig voedingsvezels. En misleiding soms. Denk je datje een bak met royaal groente koopt, zit er bijna niks in. Een verpakking van pasta zegt dat er een een vulling van spinazie in zit. Maar er zit maar 10 gram spinazie in. Ook plaat jes op de verpakkingen liegen. Maar dat mag nu eenmaal van de wet, verzucht de VWA in het rapport. De VWA kocht 168 maaltijden. Stam- potten, pizza's, pasta en nog zo wat om op te warmen. Vaak niet veel soeps. Maar woedend, de gezamenlijke kruide niers met Albert Heijn voorop, toen het rapport verscheen. Dit hadden we niet afgesproken. Als de VWA, een over heidsorgaan, iets niet goed vindt moe ten wij dat eerst weten en pas dan, na overleg, mogen de burgers op de hoogte worden gebracht. Zo is het afgespro ken met de regering, zeiden de kruide niers. Een merkwaardige afspraak. Maar zij hadden nog een ander argu ment. De onderzochte opvvarmmaaltij- den zijn anderhalf jaar geleden ge kocht. Dus het telt niet, want wij heb ben nieuwe, zei Albert Heijn. Zijn die dan beter? Steekproefje met een goede leesbril. In een eenpersoons maaltje chi li con carne verwacht je geen suiker, maar Albert Heijn doet er zes suiker klontjes in. En in een magnetronmaal van varkensvlees, roomsaus en pasta zitten naar de maat van voedingskundi- gen te weinig voedingsvezels. Boven dien liegt het etiket dat er 'bospadde stoelen' in zitten. Het zijn een paar ordi naire kweekchampignons. Grappig dat je de bak in de winkel ondersteboven moet keren als je weten wilt wat er in zit. Het staat allemaal piepklein op de bodem. Maar omdat de VWA anderhalf jaar deed over wat een normaal mens met een vergrootglas in een kwartier doet, heeft de regering op aandringen van de kruideniersvereniging besloten het maaltijdenrapport alsnog geheim te houden en van het internet te halen. Interne censuur. Maar ik heb het. Het rapport is al voor het schielijk van de website van de VWA werd verwijderd gekopieerd en doorgegeven. Bespottelijk is het zeker. Anderhalf jaar doen over het tellen van de voe dingsvezeltjes in een bak bami, wat Uitgever Bosatlas in de etalage AMSTERDAM - De uitgever Wolters Kluwer zet moge lijk zijn onderwijsdivisie Education in de etalage. Het on derdeel, dat onder meer schoolboeken en de Bosatlas uit brengt, heeft de afgelopen drie jaar een sterke positie op gebouwd. Wolters Kluwer wil daar nu van profiteren, zo liet het concern gisteren weten. De onderneming bekijkt de mogelijkheden van een volle dige of gedeeltelijke verkoop van de tak. „De divisie Edu cation verkeert in goede vorm. Nu is het de juiste tijd om de strategische positie te onderzoeken", lichtte bestuurs voorzitter Nancy McKinstry toe. ANP Britten maken meeste schulden LONDEN - Britten zijn de grootste schuldenaren van West-Europa met een gemiddelde ongedekte schuld van 3000 pond sterling (bijna 4500 euro). De gemiddelde West-Europeaan heeft een ongedekte schuld van onge veer 2320 euro. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van de internationale marktonderzoeker Datamonitor. Volgens het onderzoeksbureau is de hoge gemiddelde schuld bij de ruim zestig miljoen inwoners van Groot-Brittannië gro tendeels te verklaren door him cultuur van 'eerst kopen, later betalen'. ANP/AFP Bredaas bedrijf vervoert kernboten BREDA - Een bedrijf in Breda heeft voor de Russische marine drie afgeschreven kernonderzeeërs vervoerd naar werven rond de havenstad Moermansk, waar ze worden ontmanteld. Volgens het bedrijf, Dockwise, was het voor het eerst dat een buitenlandse firma voor een dergelijke klus werd inge huurd. Dockwise vervoerde de onderzeeërs stuk voor stuk in een groot transportschip van 173 meter lang en 40 me ter breed. Het bedrijf meldde gisteren dat de transporten zonder problemen verliepen. ANP Internetfilmpjes bezig aan opmars AMSTERDAM - Internetfilmpjes rukken op als nieuw communicatiemiddel. Bijna een kwart van de pc-gebrui- kers heeft inmiddels al eens eigen videobeelden en foto's op het web geplaatst. Driekwart van de consumenten downloadt tegenwoordig videobeelden en muziek, om die vervolgens via de pc te be kijken. Dit blijkt uit een onderzoek dat bureau Multisco- pe heeft verricht onder vijfduizend mensen. Inmiddels be staat zeventig procent van het internetverkeer tussen par ticulieren uit videobeelden. GPD Virgin wil klimaatactie luchtvaart DEN HAAG - De luchtvaartindustrie moet wereldwijd sa menwerken om het probleem van de klimaatverandering aan te pakken. Daartoe heeft Richard Branson, oprich ter-eigenaar van luchtvaartmaatschappij Virgin, opgeroe pen. Hij denkt dat de uitstoot van broeikasgas door vlieg maatschappijen met een kwart kan verminderen als over heden, vliegvelden en luchtvaartbedrijven samenwerken. Branson maakte gisteren plannen bekend voor het ver minderen van de uitstoot met 150 miljoen ton Co2-gas per jaar. GPD Pensioengigant ABP voert per 2011 voor mensen die dan 60 jaar zijn een geïndividualiseerd flexpensioen in. Men kan kiezen tussen ophouden bij 60 of 70 jaar en het pensioen daarop af stemmen. GPD heb je daar nou aan als bamiconsument in het najaar van 2006? Wat heb je aan zo'n slome VWA? Ik kocht in een pro vinciestad in Noord-Holland bij een groenteboer een doos eieren. Thuis ble ken de eieren niet zo'n beetje niet vers meer, maar echt rot. Goed spul om mee te demonstreren op het Malieveld. Maar een mens met weinig weerstand kan er doodziek van worden. Dilemma: de VWA vragen om de eieren bij de groenteboer in beslag te nemen en zo wie weet hoeveel mensenlevens te red den, of zelf de groenteboer waarschu wen? Ik deed het laatste. Hij beloofde dat hij de eieren onmiddellijk uit de verkoop zou nemen. Had ik de VWA ge beld, dan was dat pas over anderhalf jaar gebeurd, ben ik bang. Wouter Klootwijk door Jasper van de Kerkhof Koningin Beatrix is met haar 68 jaar de uitzonde ring die de regel bevestigt. Op dit moment werkt slechts 5 procent van de pensioenge rechtigden. Dat terwijl uit on derzoek van bureau Intomart blijkt dat ruim de helft van de werkende Nederlanders - vooral hoger opgeleiden - ook na hun 65ste aan de slag wil blijven. Wettelijk gezien zijn er geen belemmeringen om ook na de pensioengerechtigde leeftijd actief te zijn op de arbeids markt. De obstakels zijn voor al cultureel, de leeftijd van 65 jaar is een heilig huisje, ge koesterd door werknemers én werkgevers. Het vooroordeel dat ouderen minder produc tief, vaker ziek en weinig am bitieus zijn, helpt ook niet. Pas zeer recent is op dit punt een kentering zichtbaar. De redenen om door te willen werken zijn divers. Extra geld is voor een deel van de 65-plussers geen stimulans - zij krijgen immers pensioen. Belangrijker is dat veel senio ren zich nog fris en enthou siast genoeg voelen om een paar jaartjes door te gaan. Bo vendien hechten veel (aan staande) gepensioneerden aan sociale contacten op het werk en het gevoel 'nuttig be zig' te zijn. Of u op uw 65ste móet ophou den hangt af van arbeidscon tract, cao en specifieke wetge ving. In verreweg de meeste cao's staat dat senioren bij het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd automa tisch ontslag krijgen. Soms is die bepaling (ook) opgeno men in het arbeidscontract. Voor rijksambtenaren en en kele andere beroepsgroepen geldt zelfs dat zij wettelijk niet langer mogen doorwer ken. Steeds meer cao's, zoals die van gemeenteambtenaren, bieden echter de mogelijk heid voor een nieuwe betrek king na de pensioengerechtig de leeftijd. Premies voor WW en WIA (voorheen WAO) hoe ven niet meer te worden afge dragen, zodat deze 'doorwer kers' relatief goedkoop zijn. Mogelijk is de werkgever be reid dat voordeel met zijn oudere werknemer te delen. Een nadeel is wel dat door werkers niet in aanmerking komen voor een uitkering op basis van deze regelingen. Een voorwaarde is natuurlijk wel dat u bij uw oude werkge ver wilt blijven werken en uw baas daar ook heil in ziet. Zo niet, dan kunt u zich in schrijven bij speciale uitzend bureaus voor senioren, die de laatste jaren als paddenstoe len uit de grond schieten. Plet loont om een uurtje op inter net te surfen en na te gaan welk bureau bemiddelt voor mensen met uw specifieke kwalificaties. Vanaf 65 jaar heeft iedereen recht op het basispensioen AOW. Die uitkering krijgt u altijd, ook als u besluit lan ger door te werken. Daar naast zult u als werkende een aanvullend pensioen hebben opgebouwd, dat normaal ge sproken vanaf uw 65 ste wordt uitgekeerd. Steeds meer pensioenfondsen - bijvoorbeeld ABP (ambtena ren) en PGGM (zorgsector) - bieden echter de mogelijk heid om uitkering van het aanvullend pensioen (deels) uit te stellen tot maximaal 70 jaar. Voorwaarde is door gaans dat u in dienst blijft bij dezelfde werkgever of in elk bij dezelfde pensioenverzeke raar blijft. Dat is gunstig als u het geld niet direct nodig heeft, omdat u langer kunt sparen én uw pensioeninleg een aantal jaren extra ren deert. Sparen via de levens loopregeling is na uw 65ste niet meer mogelijk. Eigen zaak Natuurlijk kunt u ook voor uzelf beginnen. Van de star tende ondernemers is 16 pro cent vijftig jaar of ouder. Be langrijker nog, senioren doen het als zelfstandige bovenge middeld goed. Meer informa tie is te krijgen bij de stich ting Wise (www.stichting- wise.nl). Belangrijk: uitstel van pen sioenuitkering is zelden mo gelijk voor pensioengerechtig den die voor zichzelf begin nen of bij een andere werkge ver aan de slag gaan. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41