Nieuwe coalitie tekent zich af PZC Paardrijden wordt een onbetaalbare hobby Nazomeren Hogere inkomens profiteren het meest van verzorgingsstaat Automatisch ontslag bij 65 jaar verdwijnt snel belastingverhoging tast ook exportpositie aan door James McConigal DEN HAAG - Het kabinet zal nog voor het eind van het jaar het automatisch ontslag van ambtenaren als zij 65 jaar worden, afschaffen. De formele intrekking van het Koninklijk Besluit uit 1945 dat dit regelt, ligt sinds deze week voor advisering bij vakbonden en overheidswerk gevers. Aangezien die alle maal vóór zijn, zal de intrek king snel een feit kunnen zijn. De nieuwe regeling houdt niet in dat 65-jarige ambtena ren ook allemaal zullen door werken. Ambtenaren kunnen nog steeds kiezen voor een 'ge wone' pensionering. Maar als zij ervoor kiezen langer door te werken, dan is er straks de mogelijkheid een aparte ar beidsovereenkomst af te slui ten met hun werkgever. Voor werknemers bij bedrijven geldt al langer dat er geen al gemene formele belemmerin gen zijn om door te werken na het 65ste jaar. Per cao ver schilt dit echter. Soms is opge nomen dat het arbeidscon tract eindigt op de 65ste ver jaardag, soms niet. In het eer ste geval gebeurt dat 'van rechtswege'; in het tweede ge val moeten werkgever en werknemer het eens worden over ontslag, anders moet een reguliere ontslagprocedure worden gevolgd. GPD pagina 25 weinig prikkels voor doorwerken vanaf 65 profijt 3e fraude kwam aan het licht foor de bestandsgegevens te koppelen aan die van het kadas- ler.Het is volgens de gemeente tor het eerst in Nederland dat ise gegevens naast elkaar zijn jegd. iiemand recht heeft op een uit en de hoogte daarvan is sede afhankelijk van het eigen (rmogen. Huizen, tuinhuisjes, rand en (woon-)boten vallen oderhet eigen vermogen, lit het onderzoek van de ge- sente bleek dat tachtig uit- Kuigsgerechtigden geen of :;2*r gedeeltelijk bijstand had- ffl mogen ontvangen. Gronin- ffl heeft van achttien van hen s uitkering stopgezet. Anderen tosten een deel terugbetalen, öie bedragen liepen uiteen van 10 tot 90.000 euro. Naar ze- personen wordt een straf- schtelijk onderzoek ingesteld. iVP NAARDEN - Een moeder en kind genieten van het mooie weer in uitspanning Oud Valkeveen te Naarden. De maand september lijkt de warmste maand in driehonderd jaar te worden. foto Marcel Antonisse/ANP De eerste dag van de algemene politieke beschouwingen ivas te vens het eerste grote verkiezings debat. De contouren van een nieuwe coalitie lijken zich af te tekenen. door Hans van Soest DEN HAAG - Terwijl SP'er Jan Marijnissen het woord voert, werpen CDA-fractievoorzitter f-fckKEK. K.R.OI VI cS- w iJN7"JE-,HE Maxime Verhagen en PvdA-lei- der Wouter Bos elkaar vanuit hun kamerzetels stuurse blik ken toe. De debatten die zij zo juist op de eerste dag van de al gemene politieke beschouwin gen met elkaar voerden, waren op zijn zachtst gezégd vinnig. Onzin, u kletst, krijgt Bos van Verhagen te horen als die zijn betoog afsteekt en het kabinets beleid bekritiseert. Veel mensen aan het Binnenhof houden er rekening mee dat CDA en PvdA na de verkiezin gen tot elkaar veroordeeld zijn, maar Verhagen maakt er geen geheim van dat hij daar weinig zin in heeft. Ook bij de PvdA zijn ze ervan overtuigd dat het CDA elke gelegenheid zal aan grijpen om een coalitie te vor men zonder de sociaal-democra ten. Deze eerste dag van de alge mene beschouwingen, waarop de partijen hun mening geven over de plannen die het kabinet met prinsjesdag presenteerde, worden door alle aanwezigen aangegrepen als eerste verkie zingsdebat. Nog acht weken en dan gaat Nederland naar de stembus. Lichaamstaal Verhagens lichaamstaal en into natie verhullen de afschuw voor Bos niet. Als de PvclA'er tijdens Verhagens betoog hardop lacht om een snedige opmerking van ChristenUnie-leider André Rou- voet over de plannen van het CDA met de no-claim, roept Ver hagen Bos dreigend toe: „Ik vind dit niks om grappen over te maken, ja?" Dan zijn CDA en WD een stuk aardiger tegen elkaar. Zowel Verhagen als WD-leider Mark Rutte willen het liefst met elkaar verder om het kabinets- MBti Verhagen (CDA, achtergrond) en Bos (PvdA) vlogen elkaar tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer meerdere malen in de haren. beleid voort te zetten. Als Bos en Verhagen elkaar in de haren vliegen, stiefelt Rutte naar de interruptiemicrofoon om zijn CDA-collega bij te staan. Samen grijpen ze elke gele genheid aan om in te hakken op de PvdA-plannen met de AOW. Als Verhagen zijn pijlen richt op de plannen van Bos voor gra tis kinderopvang, laat hij onver meld dat Rutte hetzelfde be pleit. Hoe anders is de houding van Verhagen en Rutte als Rouvoet aan de microfoon staat. In de peilingen halen CDA en WD samen geen meerderheid. Er is een derde partij nodig. Nu D66 en LPF geen optie meer zijn, lonken ze naar de Christen- Unie. Rouvoet zelf heeft herhaal delijk verklaard zich eerder thuis te voelen in een cen trum-rechts dan in een cen trum-links kabinet. „Ik ben blij dat ik u blij kan maken", mar keert Verhagen nadat hij weer eens kritiek van Rouvoet heeft geïncasseerd. Tussen de bedrij ven door zijn er vriendelijke woorden en legt Verhagen la- foto Frank van Rossum AA/FA chend zijn hand op Rouvoets bo venarm. Dan, na zes uur debat, komt Verhagen toch nog naar Bos zijn stoel en zegt iets waarom ze samen lachen. Heel eventjes, alvorens ze heftig gesticulerend hun ruzie voortzetten over eikaars plannen met de gezond heidszorg. 'Jullie plannen pak ken slecht uit voor de middenin komens.' 'Nee, die van jullie la ten de lagere inkomens in de kou staan.' Dan keren ze elkaar de rug weer toe. GPD Winschoten verbiedt circus net wilde dieren KINSCHOTEN - Winschoten Sell als eerste gemeente in Ne- iirland definitief een verbod in 19circussen die gebruik maken un wilde en exotische dieren is leeuwen, tijgers en olifanten. Jat heeft de gemeenteraad gis- travond besloten. De circussen Ep voortaan niet meer welkom 'linnen de gemeente, ik drijvende kracht achter het jrbod is Stichting AAP, die in lalitie met Wilde Dieren De lat Uit. campagne voert tegen kt gebruik van wilde dieren in •-cossen. De organisatie zocht ast contact met Groningen, tiar deze gemeente weigerde Kete werken. De stichting ging vervolgens op iceknaar een andere 'linkse' ge- csnte en koos uiteindelijk Mi'Winschoten. ANP Groningen zoekt (erzwegen huizen twPeet Vogels 10 HAAG - Paardrijden jrcigt voor grote groepen onbe taalbaar te worden. Dat is het olg van de voorgestelde favverhoging op paarden, zo neest de sectorraad paarden, 11 belangenbehartiger van de pardensector. De sectorraad vj dat de Tweede Kamer de wrgcstelde tariefsverhoging jjgedaan maakt. [j het nieuwe Belastingplan ilaat dat de handel in dieren K-ortaan tegen 19 procent be- jst moet; worden. Nu is dat nog J* procent. Alleen dieren die oor de fok of de consumptie bestemd, blijven onder het gprocentstarief vallen. Dat be kent dat landbouwdieren te- jnhet lage tarief worden ver handeld en hobbydieren tegen het hoge. Paarden worden gebruikt als hobbydier redeneert het ministe rie van Financiën en moeten daarom straks onder het hoge btw-tarief vallen. „Ze horen thuis in het lage ta rief", meent Johan Lokhorst de voorzitter van de sectorraad paarden. „Uiteindelijk wordt elk paard geslacht en verdwijnt in de consumptieketen. Een paard is dus een consumptie dier," Dat het dier tijdens zijn leven gebruikt wordt voor springwedstrijden of plezierrit- jes doet niet ter zake meent de sectorraad. Administratieve chaos Als de btw-verhoging doorgaat zal dat flinke gevolgen hebben voor de sector vreest Johan Kraakman van de sectorraad. „In totaal kost dat de sector twintig miljoen euro. Voor veel mensen wordt een eigen paard onbetaalbaar. Het tast ook onze exportpositie aan, omdat onze concurrenten, Frankrijk, Duits land en het Verenigd Konink rijk, wel gewoon het lage btw-ta rief blijven hanteren." De sector vreest ook een administratieve chaos door de tariefsverhoging. „Een fokmerrie valt onder het lage tarief, een springpaard on der het hoge. Maar springpaar den worden ook voor de fok ge bruikt", aldus Kraakman. Het ministerie van Financiën zegt dat het onmogelijk is de paarden onder het lage tarief te laten vallen. „We doen het niet van harte, maar Europese regels dwingen ons," aldus een woord voerder. GPD GRONINGEN - De gemeente Groningen heeft van uitkerings- wechtigden ruim 430.000 euro miggevorderd, omdat zij niet iidden gemeld onroerend goed ibezilten. donderdag 28 september 2006 3 Stoffen regenwoud tegen leukemie GRONINGEN - Drie stoffen die in het Amazone-oer woud in Brazilië worden gevonden, kunnen worden ge bruikt voor de behandeling van leukemie. Dat blijkt uit onderzoek van celbioloog A. Cavagis aan het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG). Een van de onderzochte natuurlijke stoffen wordt door in dianen al langer gebruikt als ontstekingsremmer. Het on derzoek maakt deel uit van een samenwerkingsverband tussen het UMCG en de Braziliaanse Unicamp universi teit in Sao Paulo. ANP Brandstichters Assen aangehouden ASSEN - De politie heeft twee mannen van respectieve lijk 22 en 20 jaar aangehouden die ervan verdacht wor den een aantal branden te hebben gesticht in Assen en Ub- bena. Beide arrestanten hebben een bekentenis afgelegd. Zij worden ervan verdacht drie branden te hebben ge sticht in de nacht van 9 op 10 augustus. Die nacht gingen een hoveniersbedrijf in Ubbena, een Chinees restaurant in Assen en een monumentale boerderij in de Drentse hoofdstad in vlammen op. Ook werden vernielingen aan gericht en een poging tot brandstichting gedaan in en na bij een flatgebouw in de stad. ANP Mishandelen aalscholvers vervolgd LELYSTAD - Het Openbaar Ministerie in Lelystad ver volgt zes jongeren uit Urk voor de mishandeling van een aantal aalscholvers. Volgens de politie hebben de jonge ren dit voorjaar onder meer twee aalscholvers achter een scooter aan gesleept na die eerst te hebben bekogeld. De groep bestaat uit een meerderjarige verdachte en vijf minderjarigen. De verdachten zouden de aalscholvers eind mei hebben mishandeld, omdat de dieren massaal de singels op Urk leegvisten. ANP Wegenwachtauto teruggevonden AMSTERDAM - De auto van de ANWB Wegenwacht die dinsdagmiddag in Amsterdam werd gestolen terwijl de monteur luttele meters verderop stond te sleutelen aan het voertuig van een klant, is teruggevonden. De auto stond enkele honderden meters van de plaats waar hij was gestolen. Volgens de politie was de auto niet beschadigd en was er ook niets uit het voertuig ontvreemd. De daders zijn nog niet opgepakt. ANP Oude man op brute wijze beroofd EMMEN - Een 73-jarige Emmenaar is in de nacht van dinsdag op woensdag ernstig mishandeld en beroofd door een 24-jarige man uit het Drentse Dalen. Dat liet de poli tie gisteren weten. De mannen kregen het in Emmen met elkaar aan de stok, waarna de jongeman de oude man met een ijzeren sleutel op het hoofd sloeg. Het slachtoffer moest daarna zijn geld, enkele tientallen euro's, afgeven. Vervolgens liet de Dalenaar hem zwaargewond achter. De Emmenaar wist op eigen kracht met de auto naar het ziekenhuis in zijn woonplaats te rijden. Voor zijn hoofd wonden waren vijftig hechtingen nodig. De Dalenaar is later in dezelfde nacht aangehouden. ANP door John Hermse DEN HAAG - Nederlanders met de dikste portemonnee pro fiteren het meest van voorzienin gen van de overheid zoals onder wijs, volkshuisvesting en kinder opvang. Wel zijn de mensen met de laagste inkomens steeds meer profijt gaan trekken van publie ke diensten. Dat schrijft het Sociaal en Cul tureel Planbureau (SCP) in het rapport Publieke productie en persoonlijk profijt, dat vandaag verschijnt. De hogere inkomens profiteren voor 39 procent van de collectieve voorzieningen, de lagere en middeninkomens voor 28 a 29 procent. Van de 41 mil jard aan overheidsuitgaven waar huishoudens in 2003 pro fijt van hadden, ging 55 procent naar het ondeiwijs. Het is ook de sector waar de hogere inko mens vooral van profiteren: naar hen gaat ruim de helft (53 procent) van de onderwijsuitga ven, naar de laagstbetaalde huis houdens nog geen 15 procent. Dat komt onder meer omdat kin deren van rijke ouders meer op school zitten. Na onderwijsuitgaven gaat geld voor cultuur en recreatie vooral naar de hogere inkomens. Het zijn vooral gezinnen met kinde ren die van deze voorzieningen gebruikmaken en dat zijn door gaans de huishoudens met het meeste geld. Lage inkomens profiteren voor al van het openbaar vervoer (waar studenten veel gebruik van maken) en thuiszorg, voor zieningen voor gehandicapten en rechtsbijstand. In de laatste sectoren komt dit omdat de prij zen samenhangen met het inko men om de toegankelijkheid te waarborgen. Ook bijdragen van de overheid aan de bestaanskos ten, zoals de bijzondere bijstand en kwijtschelding van lokale hef fingen, komt vooral ten goede aan de minstbedeelden. Dit gold in 2003, toen het ziekenfonds nog bestond, ook voor de zorg verzekeringen. Inhaalslag Over de hele linie mogen de rijk ste Nederlanders dan wel het meest profiteren van publieke voorzieningen, de lagere inko mens hebben de laatste 25 jaar wel een inhaalslag gemaakt. Vooral in de jaren negentig zijn zij meer mee gaan delen, wat vooral ten koste ging van de mid deninkomens. Deze groep be taalt bijna evenveel voor de ver zorgingsstaat als ze ervan profi teert. In de publieke dienstensec tor ging in 2003 185 miljard eu ro om. Vanaf 1990 groeide deze sector vooral op het gebied van asielvraagstukken (jaarlijks 16 procent), kinderopvang (11 pro cent), geneesmiddelen (ruim 7 procent) en gevangenissen (6 procent). Minder geld ging naar onderwijs; verzorgingshuizen en de uitvoering van de sociale ze kerheid. ANP Uitzetcentrum R'dam Airport niet brandveilig ROTTERDAM - Het uitzetcen trum bij Rotterdam Airport blijkt allesbehalve brandveilig. Ook zijn er bouwtechnische te kortkomingen. Om de veiligheid van uitgeproce deerde asielzoekers te garande ren, is er onmiddellijk extra per soneel ingehuurd en is er voorlo pig continu een ploegje van gedi plomeerde brandweerlieden aan wezig. Daartoe heeft burgemees ter Opstelten besloten na een tussentijds onderzoek van het centrum. Opstelten wilde de staat van het gebouw kennen na dat hij vernomen had wat er alle maal was misgegaan bij de brand in het cellencomplex op Schiphol-Oost. De brandgevaar lijke situatie kwam aan het licht dankzij een ongebruikelijke con trole, waarbij onder andere g'e- velplaten en delen van het pla fond zijn verwijderd. Opstelten was zo gealarmeerd, dat hij meteen bij de verant woordelijke Dienst Justitiële In richtingen maatregelen heeft geëist. Hij heeft ook in een brief de kersverse ministers Ernst Hirsch Ballin (Justitie) en Pieter Winsemius (Vrom) de situatie uitgelegd. Het ministerie van Justitie rea geerde op het onderzoek met 'we gaan er wat aan doen'. De woordvoerder zei dat er meteen maatregelen zijn genomen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3