Meerderheid tegen korten ZMF Zeshonderd keer heen en weer over stil asfalt Praktische vragen over Hulster Houtenkwartier i'ZC Milieu-onderzoek rijksweg Perkpolder Alleen VVD eens met plan CDA om luis in de pels financieel te straffen Veroorzaker ongeval Goes dodelijk krijgt boete Zomaar oog in oog met de kroonprins Mooiste straat is nu doorn in het oog van Schoondijke donderdag 28 september 2006 zl6 door Henk Postma GOES - Het CDA Zeeland mor relt aan het fundament van de rechtstaat. Dat is het algemeen gevoelen bij veel andere par tijen in de Zeeuwse Staten. Ze vinden dat het CDA de demo cratie geweld aan doet, nu deze partij subsidiegeld wil terugvor deren dat wordt gebruikt voor juridische procedures tegen de provincie. Het CDA-programma voor de komende Statenverkiezingen stelt met name de Zeeuwse Mi lieu Federatie een strafkorting in het vooruitzicht wanneer die de provincie opnieuw met juridi sche procedures in de wielen zou rijden. Van de grotere par tijen kan alleen de WD daar voor begrip opbrengen. Maar in de huidige verhoudingen levert dat geen meerderheid op, ook niet wanneer splintergroeperin gen zouden volgen. De christelijke partijen SGP en Christen Unie, die in dit debat een sleutelrol vervullen, vinden de stellingname van het CDA on gepast. „We subsidiëren de ZMF omdat we waarde hechten aan de functie van luis in de pels die deze organisatie ver vult", zegt fractieleider J. van Ginkel van de ChristenUnie, „Dan moet je niet kleinzielig doen wanneer zo'n organisatie naar de rechter stapt." Rechter Hij benadrukt dat een democra tisch land iedereen in staat be hoort te stellen geschillen aan de onafhankelijk rechter voor te leggen. Dat geldt in zijn ogen ze ker voor de ZMF. „Wij hebben ook wel eens kritiek gehad op de ZMF, maar zijn daar mee op gehouden omdat deze organisa tie een belangrijke bijdrage le vert aan een evenwichtige be sluitvorming." Daar komt nog bij dat het pro vinciebestuur de ZMF veelvul dig, en op vele terreinen om in breng vraagt vanwege de de spe cifieke deskundigheid die daar in huis is. „Dan moet je de ZMF niet straf- door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 45-jarige vrachtwagenchauf feur uit het Italiaanse Taggia voor het veroorzaken van een do delijk ongeval een boete van 1500 euro en achttien maanden rijontzegging opgelegd. De Italiaanse chauffeur gaf op 1 februari van dit jaar op een ro tonde in Goes, het kruispunt van de Anthony Fokkerstraat en 1 de Nansenbaan, geen voorrang aan een fietsster. De vijftienjarige Maartje Ver- mue uit Heinkenszand kwam daardoor met haar fiets onder de vrachtwagen terecht. Het Werkstraf voor bezit van kinderporno MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren 1 een 44-jarige inwoner van Vlis- singen voor bezit van kinderpor no veroordeeld tot 240 uur werk- straf en zes maanden voorwaar- i delijke gevangenisstraf. Daarnaast moet de Vlissinger zich houden aan de voorwaar- den van de reclassering. Ook als i dat een behandeling in een kli niek inhoudt. De man werd opgepakt naar aanleiding van een wereldwijd onderzoek dat destijds door de FBI in Amerika was gestart. Een spoor leidde naar een net- 1 werk van kinderporno in Wit-Rusland. Daar werden kin- i derpornoplaatjes via een betaal- site verspreid, Interpol wist aan de hand van creditcardgegevens een groot aantal verdachten op te sporen. Alleen al in Nederland werd 5 i oktober 2004 op vierhonderd adressen van kinderpornoverza- meiaars door politie en justitie i een inval gedaan. Tegen tien Zeeuwen werd proces-verbaal i opgemaakt. Een 42-jarige man uit Koudeker- I ke was ook verdachte in deze kinderpornozaak, maar werd I hiervan vrijgesproken. De Kou- i dekerkenaar werd wel voor on- i tucht met zijn achtjarig buur- i meisje veroordeeld tot 120 uur werkstraf en drie maanden voor- waardelijke gevangenisstraf, I proeftijd drie jaar met reclasse- ringstoezicht. fen wanneer die, als zelfstandi ge en onafhankelijke organisa tie eens een keer een stap zet die de politiek minder welgevallig is", vindt ook fractiesecretaris J. Adriaanse van de SGP. „Tot nu toe hebben we de ZMF kre diet gegeven omdat onze waar dering zwaarder woog dan onze punten van kritiek. Als we vin den dat de ZMF een toontje la ger moet zingen, dan zullen we dat fatsoenlijk met hen spreken. Maai- daar wij zien daar nog geen enkele aanleiding toe." WD-fractievoorzitter I. Voge laar daarentegen, noemt het 'niet onlogisch' dat het CDA aan subsidies de voorwaarde verbindt dat niets van het geld mag worden gebruikt voor juri dische procedures tegen provin ciale plannen. Maar, voegt hij daar aan toe: „Ons probleem met de ZMF is vooral dat die vaak al in het voortraject bij de beleidsbepaling zit. Ik zie niet waaraan de ZMF het recht ont leent zelfs eerder te worden ge hoord dan de Staten. Misschien nemen wij wel in ons verkie zingsprogramma op dat onder zocht moet worden of de subsi die aan de ZMF het doel dient dat we willen." PvdA-fractieleider P. Holtring oordeelt dat de ZMF subsidie krijgt om het werk goed te doen, en daar hoort zonodig ook de gang naar de rechter bij. Verbijstering Groen Links en de SP reageren met woede en verbijstering. „Het CDA lijkt er steeds meer op uit opvattingen van anderen zoveel mogelijk te onderdruk ken", zeg GroenLinks-woord voerder M. Wiersma: „Het riekt naar willekeur. De gemeente Goes heeft ook geprocedeerd te gen de provincie. Maar die krijgt daarvoor een cadeautje van 40 miljoen. Mocht een instel ling als de Zeeuwse Bibliotheek zich straks geroepen voelen om tegen provinciale plannen be zwaar te maken, gaat het CDA dan ook korten? Het heeft er veel van weg dat het CDA -pro gramma is bepaald door 'Zegt U het maar', en 'Lezers Schrijven'. meisje overleed aan haar ver wondingen. De door de Middelburgse recht bank opgelegde rijontzegging geldt overigens alleen in Neder land. Het vonnis van de rechtbank was gelijk aan de straf die door de officier van justitie twee we ken geleden was geëist. SP-woordvoerder A. Luijben ziet in de houding van CDA en ook WD, een aanval op de grondvesten van de democratie. „Ook bij de discussie over Om roep Zeeland" hoorde je in be dekte termen dat ze invloed wil len uitoefenen op de program ma-inhoud." Bij de Zeeuwse Milieu Federatie zelf zien ze het CD A-voornemen als een poging de rechter bui tenspel te zetten. „Daarmee komt de rechtspraak op een hellend vlak", zegt ZMF-direc- teur T. van Mierlo. „Met deze stap beperkt het CDA de gang naar de rechter voor alle organi saties die een financiële relatie met de provincie hebben." Hij vindt het niet aan de orde om in te gaan op de praktische haalbaarheid van het CDA-plan. Desgevraagd licht hij toe dat zijn organisatie voor minder dan vijftig procent van provinciale subsidie afhankelijk door Melita Lanting NEELTJE JANS - Of het nu muskusrattenvangers zijn, een groep Amerikanen op rondreis of de kroonprins samen met de gouverneur-generaal van het ge menebest Australië: bij Water land Neeltje Jans is iedereen welkom. Zo kon het dus giste ren gebeuren dat de Amerika nen, de rattenvangers en een handjevol nietsvermoedende be zoekers oog in oog kwamen te staan met de kroonprins en zijn gasten. „Is Willem-Alexander hier op bezoek? Wat leuk." Onder de verraste bezoekers ook een echt paar uit Den Haag. „We wonen 300 meter bij hem vandaan en zien hem nooit en nu komen we hem hier in Zeeland tegen." Wil lem-Alexander brengt woens dagochtend met gouverneur-ge neraal M. Jeffery en zijn vrouw een informeel bezoek aan de stormvloedkering. Bekend ter rein voor de prins die de rondlei ding voor een groot deel voor ei gen rekening neemt. „Magnifiek", zegt Jeffery na af loop van het bezoek. „Dit pro ject redt heel wat levens en is goed voor het milieu en de vo gels door het behoud van dë na tuurlijke waterstroming." Het bliksembezoek is ongedwon gen, de gasten nemen uitgebreid de tijd om rond te kijken en te genieten van het uitzicht en het mooie weer. Als het gezelschap bovenop de eerste pijler staat is er plotseling enige beroering bij de beveiliging. „Waar is die man met de zonnebril. Ik heb hem naar beneden gestuurd want hij hoort niet bij het gezel schap, maar nu is hij weg." Het mysterie wordt een paar minu ten later opgelost door een poli tieman. „Het is een buschauf feur en hij is terug naar zijn bus." Beneden in de pijlerdam staat een Amerikaanse dame op leef tijd. Ze moet aan de kant om ruimte te maken voor het prinse lijk gezelschap voorbij loopt. „Mag ik een foto nemen van de prins?", vraagt ze. „Dat is leuk om thuis te laten zien." Als hij twee minuten later voor bij is wuift ze vrolijk. „Het is ge lukt. Mijn man heeft een foto ge maakt." Prins Willem-Alexander op de pijlerdam met links de Australische gouveneur-generaal M. Jef fery. foto Dirk-Jan Gjeltema Peeters en Schwanen rijden met een bestelbus, waarachter een speciaal ontworpen meetaanhan- ger met microfoons hangt, heen en weer over de 32 vakken met verschillende soorten asfalt. Volgens projectleider Peter The rijden de twee in enkele weken tijd zo'n zeshonderd keer heen en weer. „Soms gaat er wel eens wat mis met de metingen, dus tel daar nog maar honderd, tweehonderd keer bij", lacht Peeters. Hij verwacht dat het werk op een gegeven moment 'een beetje eentonig' wordt. De twee testrijders doen op het afgesloten gedeelte van de rijks weg proeven met achttien ver schillende soorten personenauto-, banden bij verschillende snelhe den. „Volledig gladde banden zoals ze in de racerij gebruiken, maar ook banden met een heel grof profiel die liefhebbers op off-the-roadvoertuigen leggen", zegt Schwanen. Rond elke band van de aanhan ger hangen elf microfoons aan een stang die het geluid van de over het wegdek rollende auto band meten. Het geluid wordt tot op de decibel nauwkeurig vastgelegd in een computerpro gramma. De tests bij Kloosterzande heb ben een tweeledig doel. „Het wordt steeds drukker op de Ne- door Harold de Puysseleijr KLOOSTERZANDE - Het land schap tussen Kloosterzande en Perkpolder staat voor altijd in het geheugen 'gegrift van Bert Peeters en Wout Schwanen van het raadgevend ingenieursbu reau M P. Het tweetal verricht de komende weken in opdracht van de dienst Weg en Water bouw van Rijkswaterstaat me tingen op proefvakken met stil asfalt op een gedeelte van de rijksweg tussen Kloosterzande en Perkpolder. Met een speciaal ontworpen meetaanhanger met microfoons wordt over de verschillende soorten asfalt gereden, foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr HULST - Vooral praktische vra gen leefden er bij de bewoners in de omgeving van het Hou tenkwartier in Hulst. Zij woon den gisteravond op het stadhuis de informatiebijeenkomst bij over de sanering van het terrein van het voormalige activitei tencentrum Het Houtenkwar tier. Volgende maand wordt gestart met de bodemsanering aan het Houtenkwartier. De vervuilde grond wordt schoongemaakt en er vindt een een grondwatersa nering plaats. Het nutsbedrijf vervangt eerst in een gedeelte van het Houtenkwartier de wa ter- en de gasleiding. De sane ring is naar verwachting eind november afgerond. Bewoners van de binnenstad kij ken met gefronste wenkbrau wen naar de kleine honderd vrachtwagens die aan- en afrij den voor het grondtransport. De angst bestaat dat dit zware ver keer schade aan wegen en wo ningen veroorzaakt. Een van de aanwezigen deed de gemeente daarom de suggestie om het vrachtverkeer een maximum snelheid van vijftien kilometer per uur op te leggen. Het verkeer moet langs de Gent sepoort de stad uit en kan niet, zoals een andere bewoner vroeg, via de Dubbele PooiT worden af gehandeld. „Dan bestaat die Schoondijkenaar rijdt 65 km per uur te hard SCHOONDIJKE - Op de rijksweg bij Schoondijke moest een 42-jarige automobilist uit Breskens dinsdagavond rond kwart voor twaalf zijn rijbewijs inleveren omdat hij veel te hard reed. De man reed 145 kilometer per uur op een weg waar maximaal tachtig mag worden gereden. poort over drie jaar niet m®,, dat willen we niet", -,J- - Op de locatie van het voor- malige Houtenkwartier zijn twee meuwe gebouwen voor zien; een groepswoning voor acht verstandelijk gehandicap ten van de stichting Tingel en een gebouw dat 21 huurapparte- menten van de Woonstichting Hulst telt. s' Om de bouw mogelijk te maken moet volgens Weemaes een klem stukje van de stadswal worden afgegraven, maarwordl anderzijds een veel groter stok van dit historische vestingwerk in oude luister hersteld, Toch sprak A. Verstraetea g. zijn grote teleurstelling over uil, 'dat de gemeente een stuk van de wal afgraaft' „Het histori sche erfgoed van Hulst is al lan gere tijd onder invloed van af braak", stelde Verstraeten vast. „Er mag niet aan de wallen wor den getornd. De oudere Hulste naren zijn daar absoluut tegen" De wethouder bracht daar op zijn beurt tegenin, dat het ge- bouw en zijn inpassing in de om geving positief ontvangen zijn door zowel Monumentenzorg als de stichting Menno van Coe- hoorn. Dat is een landelijke vrijwilli gersorganisatie die ijvert voor het behoud van historische ver dedigingswerken. Ruimtelijk Voor de afgraving van een klein deel van de wal is gekozen om het gebouw iets verder naar ach ter op het terrein te kunnen bou wen, zodat er een ruimtelijker straatbeeld in het Houtenkwar tier ontstaat, legde Weemaes uit. Verstraeten vroeg verder onder meer het Houtenkwartier te as falteren, omdat de huidige be strating volgens hem al vele ma len is verzakt. Dat was volgens de wethouder onbespreekbaar, omdat hét gemeentebestuur van Hulst een asfaltweg niet vindt passen in het historische karak ter van de binnenstad. door Harold de Puysseleijr PERKPOLDER - In de studie naar de gevolgen op het milieu van het Plan Perkpolder moet ook de versmalling van de rijks weg 60 van vier- tot tweebaans- weg worden opgenomen. Dat blijkt uit een nieuwe proce dure die burgemeester en wet houders van Hulst hiervoor aan kondigen. Na een periode van inspraak en advies stelde de gemeenteraad in juni vorig jaar de definitieve richtlijnen voor het Milieu Ef fect Rapport voor Plan Perkpol der al vast. Sinds die tijd is gewerkt aan de nadere uitwerking van het plan. Dit heeft er onder meer toe ge leid dat besloten is om een gro ter gedeelte van de rijksweg tus sen Kuitaart en Perkpolder te versmallen. Dat onderdeel van het plan moet nu alsnog meege nomen worden in de milieustu die. Volgens wethouder F. van Driessche was het aanvankelijk de bedoeling een kleiner gedeel te van de rijksweg tweebaans te maken. In het uiteindelijke schetsontwerp is dat echter een weggedeelte van meer dan drie kilometer geworden. „En dan is het verplicht dat ook op te ne men in het MER. Maar dat leidt niet tot vertraging in de verdere procedure", aldus de wethou der. „Wij gaan er nog steeds van uit dat het milieu-effectrappofi begin volgend jaar gereed is," Belanghebbenden kunnen tot en met 26 oktober schriftelijk op merkingen maken over deze aan vulling op de richtlijnen voor het MER. Ook wordt om advies gevraagd bij diverse instanties, Het gaat hierbij uitsluitend om de aanvulling op de richtlijnen Onderzoeksvragen die eerder vastgelegd waren voor de milieu studie zijn de gevolgen van de aanleg van de jachthaven, de golfbaan en de aanpassing van de zeedijk. Het uiteindelijke mi lieu-effectrapport geeft ant woord op de vraag wat de beste variant voor het plan is. derlandse wegen en daarom proberen we in samenwerking met het bedrijfsleven nieuwe as- faltsoorten te ontwikkelen die nog stiller zijn dan het stilste as falt dat we nu gebruiken", legt projectleider The uit. „Daar naast ontwikkelen we een nieuw computerprogramma dat het werk dat we hier werkelijk uitvoeren nabootst. Voordeel daarvan is dat we kunnen bespa ren op de aanleg van proefvak ken." In de loop van volgend jaar vin den op het proeftraject ook nog tests plaats met vrachtwagen banden. Dan worden ook vak ken met nieuwe soorten asfalt aangelegd. De proefvakken wor den eind volgend jaar opge doekt. Daarna draagt Rijkswa terstaat het weggedeelte over aan de provincie. door Wilma Valk SCHOONDIJKE - Een van de mooiste straten van de regio, zo werd de Beatrixstraat in Schoondijke ruim vijf jaar gele den genoemd. Vooral de aan planting, struiken en bomen, werd geprezen. Maar, de strui ken zijn gegroeid en zorgen nu meer voor overlast dan genot voor weggebruikers. Vooral fiet sers zijn bij het oversteken of af slaan het zicht kwijt. „Uiterst gevaarlijk", noemde S. Huigh de situatie tijdens het bezoek van het Sluise college aan Schoondijke. „Er is hele maal geen zicht meer en er wordt veel te hard gereden. De straat is in het kader van Duur zaam Veilig ingericht als der tig-kilometerzone. Maar haast niemand houdt zich hieraan." Voorman R. van Overloop van Schoondijke beloofde nog deze winter alles te snoeien. Het college werd tijdens het be zoek ook gevraagd naar eventue le uitbreidingen in het Techno- park. „Het loopt niet storm, maar we hebben weer een nieu we ondernemer mogen begroe ten. Tevens worden er binnen kort vijftien windmolens ge plaatst, een proefopstelling, wist burgemeester J. Sala te ver tellen. „Het worden heel ver schillende molens. Er wordt ge keken welk type het best in een landschap past en welke molen het meeste stroom oplevert. Na twee a drie jaar worden de turbi nes weer afgebroken. Ze worden niet hoger dan vijftien meter, Dit kan een soort attractie voor toeristen worden." Ruilbeurs in Terneuzen TERNEUZEN van postzegels, munten, ansicht kaarten en nen hun v dag 7 oktober uitbreiden opeen ruilbeurs in verzorgingscentrum Bachten Dieke in Om 11.30 uur is er een kl ling voor de jeugdige bezoeKei». De grote veiling is om U.OOm De beurs is open van 10.00 tor 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38