pzc Woonvorm Absdale van de baan 1 JLi BüOU PZC De keerzijde is heimwee Vogelwaarde droomt van groen hart IJ SS E LD IJK modes Genoeg parkeerplekken in Terneuzen :15 Gemeente werkt niet mee vanwege massaal verzet bevolking agenda r lil voor ledereen donderdag 28 september 2006 wPi_if[flne Verstraeten ^NEUZEN - In de Terneu- binnenstad is meer dan ge- ■m parkeerruimte voor de be- itoers. Dat blijkt volgens wet- [0Uder C. van Schaik (verkeer) jlde evaluatie van het parkeer- Ideid die de gemeente nu aan •rt maken is. Het blijkt dat we op alle plaat- Ju tot een bezettingsgraad van jo'nzestig procent komen", al- Van Schaik. „Dus er is vol gde parkeervolume. ijl er toch een hoop kritiek is «het parkeerbeleid komt vol- gens de wethouder omdat ieder een de auto zo dicht mogelijk bij huis wil parkeren. „We werken met een parkeersysteem met zo nes. Daar is niets opmerkelijks aan, want we doen hetzelfde als veel andere gemeenten. Maar je kunt dan niet altijd je auto pre cies voor de deur zetten." Volgens Van Schaik werkt het gekozen systeem goed. „Na de invoering hebben we een hele boel reparaties gedaan en klach ten opgelost. Allemaal binnen het systeem. Dus niet door aller lei uitzonderingen te maken. Maar ja, er zijn mensen die één meter van de voordeur willen parkeren en die kunnen we niet helpen." Minder enthousiast is raadslid J. Baart (TOP/Gemeentebelan- gen). Die stuurde de wethouder deze week een lijst met meer dan twintig parkeerknelpunten die nog om een oplossing vra gen. Met name gaat het dan om parkeervoorzieningen voor be drijven. „Ook werknemers wil len zo dicht mogelijk bij het br- drijf parkeren en het liefst ook nog gratis", zegt Van Schaik. „We gaan alle punten die Baart heeft aangevoerd één voor één bekijken of ze reëel zijn. Als dat zo is proberen we uiteraard op lossingen te vinden." In antwoord op vragen van J. Verdurmen (TOP/Gemeente- belangen) antwoorden B en W dat vragen en klachten van in woners en bedrijven over het parkeerbeleid zoveel mogelijk naar tevredenheid van de be trokkenen zijn opgelost. De vra gen en klachten kwamen zowel schriftelijk (ongeveer 38 stuks) als mondeling aan de diverse ba lies of per telefoon. Tot nu toe zijn dit jaar aan 45 be drijven parkeervergunning'en verstrekt. Per vergunning be taalt een bedrijf 250 euro. Het college constateert dat men sen regelmatig hun ongenoegen uiten richting de parkeerwach ters. Dat heeft geleid tot 19 gere gistreerde meldingen van ver baal geweld en 12 geregis treerde meldingen van intimida tie. In totaal is zes keer aangifte gedaan bij de politie. Naar aanleiding van deze cijfers en de toenemende agressie is er overleg geweest met de politie. Dat heeft geleid tot de bescher mende maatregelen die deze week zijn ingegaan, namelijk dat de parkeerwachters voor taan in direct contact staan met de politie. Zodra de parkeer wachters het alarmnummer 112 bellen, komt de politie meteen in actie. I.»Harold de Puvsseleijr - Het college van tagemeester en wethouders ifrleent geen verdere medewer- ting aan de realisatie van een loonvorm voor verstandelijk ge- •indicapten met een seksuele stoornis, aan de Plattendijk in Male. Directeur B. Gebruers uit de stichting Tragel, een van Je initiatiefnemers van het plan, is niet verbaasd over dat besluit, wel teleurgesteld, de Rechter, bewoner van de STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; taterdagstot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel Rané van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Plattendijk, reageert namens de bevolking van Absdale opge lucht en blij op dat bericht. De Absdaalse bevolking sprak zich afgelopen maandagavond op een informatiebijeenkomst in het stadhuis massaal uit tegen het plan. De stelligheid van de vele tegenstanders was voor de gemeente aanleiding geen verde re medewerking te verlenen aan vergunningen voor deze locatie, zegt wethouder P. Weemaes. „Wij gaan niet verder op deze plek", aldus de wethouder. „De zorgboerderij zou toch wel erg dicht bij de buurtschap komen te staan en elk draagvlak ont breekt bij de bevolking." De stichting voor zorg aan ver standelijk gehandicapten, Tra gel, wilde de zorgboerderij in sa menwerking met zusterstichting Het Gors uit Goes en woning bouwvereniging Woongoed rea liseren. De bedoeling was twaalf verstandelijk gehandicap ten met een seksuele stoornis te huisvesten in Absdale. Maar praktisch de hele buurtschap was bang dat die nieuwe bewo ners voor onveiligheid in de buurt zouden zorgen. De bewoners die het verzet te gen het plan organiseerden, stu ren nog een bedankbriefje aan alle inwoners van Absdale, zegt De Rechter. „Dit verhaal kent geen win naars. Onze cliënten zijn de grootste verliezers", vindt Ge bruers. Volgens de directeur van Tragel wilden de bewoners zich op de bijeenkomst, begin deze week, niet gerust laten stellen door de informatie over het zorg- project. „De mensen versterkten elkaar alleen maar in angst aan praten," Gebruers zegt verder dat de huidige maatschappelij ke ontwikkelingen hem zorgen baren, „Tolerantie wordt toch een steeds moeilijker iets." Tra gel geeft de moed niet op en gaat nu op zoek naar andere mo gelijkheden om de woonvorm voor de bijzondere groep ver standelijk gehandicapten te rea liseren. De stichting kan reke nen op de steun van wethouder Weemaes. „Ik blijf optimistisch over het vinden van een aan vaardbaar alternatief voor deze mensen. Daar hebben ze per slot van rekening recht op." Alzheimercafé over bewegen [ERNEUZEN - Bij het Alzhei- utrcafé Zeeuws-Vlaanderen Haat maandag het thema 'bewe- ion en dementie' centraal. Bewegen is goed voor de gezond- ad en omdat een verminderde jezondheid de verschijnselen ran dementie kan verergeren wordt regelmatig bewegen aan baden. De themabijeenkomst wordt ingeleid door een mede raker van Sport Zeeland. Het Alzheimercafé is elke eerste ig van de maand voor ;ensen met dementie, hun part- ;éis, familieleden, vrienden en ïulpverleners in brasserie Xieje a de Verlengde van Steenber- in Terneuzen. De bijeen komst begint om 19.30 uur. CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar- Sit, gymnastiek; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.30 w Bieden; HULST Reynaertcollege aan de Gil- 'satraet, 19.00 uur. Bewegen en spor- (ex) hartpatiënten; De Lieve, "Muur. Gymnastiek; Blaauwe Hoeve, 9.30 uur: Kaartjes «en, 14.00 uur: Zangkoor, bakmid- j; 19.00 uur: Prijskaarten; Palazzoli- s, 10.00 - 11.30 uur: Koffieochtend «oor lotgenoten; IAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13,30uur: Schieting voor ouderen; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00uur: Biljarten, bingo; SINT JANSTEEN - De Warande, '3-39 uur: Computeren, bijeenkomst Zonnebloem; 14.30 uur: Ouderen soos; '530 uur: Kreatieve Vorming; 19.30 -r Repetitie toneelclub; IERNËUZEN - De Veste, 10.00 uur: Mdienst; 13.30 uur: Handwerken; 14.00 uur: Sjoelen; 16.30 uur: Repetitie Veste koor; 19.00 uur: Bridge; 't Schel- penhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcen- fum Meetpoint; tAAMSLAG - Centrum Hella, 19.30 w: Cursus meditatie en energiebe- wöljn. Fruitteler Van der Wiele (midden) met zijn Poolse fruitplukkers (vlnr) Tadeusz Zdrojewski, Marta Chuluba, Joanna en Martin Kozlowska. door Patricia de Ryck foto Camile Schelstraete KLOOSTERZANDE - Fruittelers heb ben het er maar druk mee. Er moet ge plukt worden. Vroeger was dit een klus je voor huisvrouwen die iets wilden bij verdienen, maar tegenwoordig is hun gekwebbel in de boomgaard niet meer te horen. Nu klinkt Pools geroezemoes tussen de appelbomen. Steeds meer Polen komen naar Neder land om in de boomgaarden te werken. Zo ook bij het bedrijf van Etiënne van der Wielen in Kloosterzande. Vier jaar geleden krijgt Van der Wielen een telefoontje van een Pools stel dat op dat moment in Amsterdam verblijft. Ze reageren op een advertentie die hij heeft geplaatst, Met de trein en op de fiets komen ze naar zijn bedrijf in de Lange Nieuwstraat in Kloosterzande. Ze komen aan op het verkeerde adres en logeren bij de buren. De volgende dag zijn ze bij Van der Wielen begon nen. En de jaren daarna blijven ze ko men en nemen familieleden en beken den mee, vertelt Van der Wielen. Tadeusz Zdrojewski werkt nog steeds bij de boer. Samen met de negen andere Poolse werknemers verblijft hij in één van de caravans. „De sfeer is heel ge moedelijk. We lachen veel. Als het mooi weer is, is het heel erg leuk om dit te doen en je verdient er nog mee ook", ver telt hij lachend, terwijl hij conference peren plukt met zijn collega's. De Pool heeft in zijn vaderland geen werk. Daarom vindt hij het fijn dat hij bij Van der Wielen aan de slag kan. Nor maal duurt het werk van begin septem ber tot midden oktober. Dan vertrek ken ze weer naar huis. Misschien dat Zdrojewski in de winter weer terug komt om te helpen snoeien. De Pool zou het leuk vinden, want hij heeft het naar zijn zin op het erf. Daar om komt hij al vier jaar terug. „Hij is een goede werkgever", vertelt hij over zijn baas. Van der Wielen behandelt zijn Poolse werknemers niet anders dan Nederlan ders die bij hem in de boomgaard wer ken. „Ze krijgen hetzelfde salaris als een Nederlander. Je hoort nog wel eens dat Polen worden uitgebuit, maar dat doe ik zeker niet. Ik werk gewoon graag met ze, omdat ze een hele dag werken zonder te zeuren. Ze komen naar Neder land om geld te verdienen en werken daar goed voor. Die instelling is per fect", legt hij uit. Zdrojewski vind het ook fijn dat zijn baas de Polen niet anders behandelt. „Maar hij zou nog wel Pools moeten le ren." Kantine 's Avonds brengen de Polen hun tijd door in hun caravan of kantine met wc en wasruimte. Zdrojewski vertelt dat ze vaak vissen, darten, kaarten, tv kijken en een biertje drinken. Ook kijken ze wel eens rond in de omgeving. Hoewel ze het naar hun zin hebben in de polder bij Kloosterzande, is er ook een keerzijde. De meeste werknemers hebben heimwee. Sommige hebben hun kinderen achtergelaten in hun geboorte land om in Nederland te kunnen komen werken. Het gemis aan familie is hevig, maar opgeven doen ze niet. Van der Wielen is blij met de hulp van de Polen. Dat ze bij hem op het erf wo nen, vindt hij geen probleem. „Het is een leuke club. Soms ga ik er 's avonds ook wel eens bij zitten en be spreken we goede en slechte zaken. Ver der help ik ze als het nodig is." Volgens de boer, die verschillende peer- en appelsoorten teelt en daarnaast ook een akkerbouwbedrijf heeft, is er één probleem. „Het aanvragen van de te werkstellingsvergunningen gaat zo traag. Als de papieren niet in orde zijn, mogen de Polen officieel niet werken. Als het zonnetje dan schijnt, begrijpen ze niet dat ze niets mogen doen. Hope lijk komt daar volgend jaar verande ring. Al zal er dan wel weer iets anders zijn, want de overheid wil toch weten hoeveel Polen hier werken." door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - Over tien jaar heeft Vogelwaarde een auto vrij dorpshart in de vorm van een park, met een grote fontein. Het hele dorp kan terecht in een multifunctioneel gebouw waar allerlei activiteiten worden ge houden. Rondom het dorp lig gen veel nieuwe wandel- en fietspaden en nieuwbouwgele- genheid, ook voor starters, is er legio. Zo ziet de gedroomde toe komst van Vogelwaarde eruit. De dorpsraad van Vogelwaarde heeft de aftrap gegeven voor het Droomtraject Vogelwaarde. Een groep van ongeveer veertig en thousiaste dorpsbewoners gaat de komende maanden ideeën be denken voor een mooier en leef baarder Vogelwaarde in 2016. De beste plannen die worden be dacht, dienen als leidraad voor het beleid van de dorpsraad. Vier zogenaamde droomteams, onder leiding van acht droom- coaches, hebben zich in een eer ste sessie gebogen over de the ma's 'wonen en voorzieningen', 'dorpshart en plaats voor vereni gingen', 'verkeer en milieu' en tenslotte 'natuur, omgeving en toerisme'. Na een klein uur brainstormen in het dorpshuis van Vogelwaarde bleken al vel len volgekalkt te zijn met dro men. Opvallend is dat alle neuzen zo ongeveer'wel dezelfde kant op wijzen. Alle teams willen meer ruimte voor groen in het dorp en er moet meer te doen zijn dan nu het geval is. In het Wandel bos moet een vijver komen, met een vogelkijkhut en voldoende bankjes. Het herstel van een van de oude kerkenpaadjes, een idee dat vorig jaar wegens geldperi- kelen door de gemeente Hulst werd afgeschoten, moet ook nieuw leven worden ingeblazen. Voor het overbruggen van een waterloop tussen twee weilan den, kan een van de in onbruik geraakte fietsbruggen van de voormalige aanlegsteiger van het veer Perkpolder worden ge bruikt, dromen de dorpsbewo ners. Ook nieuwe wandel- en fietspaden moeten er komen. Wat Vogelwaarde nu in node mist is een echt dorpshart. Er is geen centrum, geen centraal punt. Dat moet er dan ook ko men, autovrij, groen en met een fontein en kunstwerken. In een multifunctioneel gebouw moe ten zowat alle voorzieningen die een dorp maar kan gebruiken, worden verenigd, zoals een ge bedsruimte, bioscoopzaal en een consultatiebureau. Ook moet Vogelwaarde een fat soenlijke entree krijgen, moet er voldoende nieuwbouwgelegen- heid komen, waarbij starters niet mogen worden vergeten. En natuurlijk wordt lustig verder gedroomd over een rondweg. In nog drie of vier sessies wordt het gedroomde Vogelwaarde voor 2016 helemaal worden uit gekristalliseerd. In januari wor den alle ideeën aan de bevol king van Vogelwaarde gepresen teerd en mogen zij de leukste ideeën aanwijzen. (Advertentie) lOTMODIGÜL MDEilHIOf STOP 54 Vrijdag 6 oktober de Kwikstaart Maandag 23 oktober Ter Reede 14.00 - 10.30 uur Inlichtingen: Shop 54 Scheldestraat 54 Viissingen 0118-417423 W'HMP Hoek Lange Delft/Segeersstraat Lepelstraat 1Yerseke - tel. 011 3 - 57 15 39 Kijk ook eens op www.ijsseldijkmodes.nl voor een virtuele toer door onze winkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37