Zeeland is perfecte proeftuin Verhaal Candide nog steeds actueel PZC Gimbrère APETROTS Het geintje is uit de hand gelopen Belgen zweren bij Zeeuwse oesters Omroep streeft naar samenwerking bij nieuwe huisvesting Bieb houdt proef met openstelling op zaterdagmiddag Andere aanpak kustbeveiliging FASHION WEEKEND VANAF AANSLAANDE ZATERDAG met de PZC naar iergaarde Blijdorp Ad*#? BLIJDORP Oesterhandelaar Bram Verwijs overhandigt de Belgische politicus Louis Tobback, burgemeester van Leuven, het kistje met de eerste Zeeuwse oesters van dit seizoen. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf YERSEKE - Een feestje moest het worden en dat werd het gisterochtend ook in Yer- seke, het officiële begin van het oestersei zoen. Vooral de aandacht uit België was groot, met dank aan de organisatoren van een grote oestermanifestatie in universi teitsstad Leuven. Mistig was het 's ochtends bij vertrek uit de Yersekse Julianahaven. De Yerseke 29 van Prins Dingemanse en de Yerseke 60 van Aard Comelisse kozen met genodig den het ruime sop om de eerste oesters symbolisch op te vissen. Louis Tobback, burgemeester van Leuven en bekend als welbespraakt minister van Binnenlandse Zaken in België, was overgekomen als spe ciale gast. Hij genoot van de vaartocht. Waarom juist hij was gevraagd? In Leuven wordt deze dagen op het Martelarenplein een groot oester-festival gehouden. Van daar. „We hebben alle ingrediënten in het mooie Leuven om zo'n festival te houden, alleen geen oesters", verklaarde Tobback treffend zijn komst naar Yerseke. Snee België is de belangrijkste afzetmarkt voor oesters uit Zeeland. Van de 35 a 40 mil joen Zeeuwse oesters die jaarlijks worden verhandeld, gaat veertig procent naar Bel gië, vertelde directeur Bram Ver-wijs van schelpdierbedrijf Krijn Verwijs, terwijl hij een snee in zijn hand - ontstaan bij het openen van een oester - aan het deppen was. Een kwart van de oesters uit Ooster- schelde en Grevelingenmeer verdwijnt in Nederlandse magen en twintig procent wordt naar Italië geëxporteerd. Fransen Om haar positie te handhaven moet de Zeeuwse oesterhandel stevig aan de weg timmeren. De oestersector in Frankrijk is vele malen groter. De hele Franse produc tie ligt op meer dan één miljard stuks. Het Nederlands Visbureau in Rijswijk zorgt voor de promotie van de Zeeuwse oesters, zeker sinds kort de producentenorganisa tie oestercultuur door interne twisten zon der bestuur zit en praktisch ter ziele is. Het promoten lukte gisteren aardig. „Wij eten die Franse oesters niet", verzekerde Tobback. „Wij doen het en blijven het doen met Zeeuwse oesters." door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland is de ideale proeftuin voor nieuwe mo gelijkheden om het land tegen de zee te beschermen. Alternatie ven voor dijkverhoging moeten worden gecombineerd met func ties als wonen, aquacultuur, re creatie, toerisme, wonen en na tuurontwikkeling. Waterduunen in West-Zeeuws- Vlaanderen, de herinrichting van het voormalige veerhaven complex Perkpolder en een dijk waar het water over mag slaan bij Ellewoutsdijk zijn voorbeel den van deze nieuwe benade ring in kustverdediging. Gedeputeerde J. Suurmond be val de geschiktheid van Zeeland voor proeven op dat gebied giste ren van harte aan tijdens een bij eenkomst in Middelburg van ComCoast. In dit samenwer kingsverband van Nederland, Duitsland, Denemarken, Enge land en België zoeken specialis ten op het gebied van onder meer waterbouw, milieu, ruimte lijke ordening naar oplossingen voor het probleem van de zee spiegelrijzing. „Op die manier kunnen we voorkomen dat over al wordt geprobeerd het wiel uit te vinden", zei ComCoast-pro- jeetleiderF. Hamer. Betrekkelijk Veiligheid tegen het water is be trekkelijk, maakten Suurmond en Hamer duidelijk. De gedepu- teerde herinnerde eraan dat na de voltooiing van de Deltawer ken aanvankelijk het gevoel be- 1 stond dat in Zuidwest-Neder land de strijd tegen de zee ge- 1 streden was. Hamer wees erop i dat de kans dat iemand het slachtoffer wordt van een over stromingsramp tien keer groter is dan het risico om het leven te komen bij een vliegtuigongeluk. Door de vernachte zeespiegelrij zing van 60 cm deze eeuw en een verdere inklinking van de bodem die het effect van het ho gere zeeniveau nog versterkt, bieden de Deltadammen en -dij ken op den duur onvoldoende veiligheid tegen overstromin gen. Blijven verhogen en bezwa ren is geen optie, omdat de gren zen van de mogelijkheden daar voor in zicht komen. Slim In ComCoast-verband worden slimme oplossingen gezocht: een wijk in Hamburg met drijvende woningen en complexen waar van de benedenverdieping zon der ernstige schade mag onderlo pen, Deense golfbrekers, Vlaam se gecontroleerde overstromings gebieden en de projecten in Suurmonds proeftuin. De gedeputeerde somde op: het plan Waterduunen levert naast vergroting van de veiligheid te gen overstromen meer mogelijk heden voor de natuur en de re creatie op. Bij Perkpolder wordt het water zelf ingeschakeld om het land te beschermen. Er is een sehorbuf- fer voorzien, die door aanslib bing geleidelijk wordt opge hoogd. Daarmee is, zoals Hamer het uit drukt, geen knoeperd van een dijk meer nodig. Zo helpt de zee een handje. Dat is het wezen van de nieuwe benadering bevei liging tegen overstromen, meent Suurmond,. Gebruik maken van de mogelijkheden die het water biedt. „Want we moeten de zee niet alleen als een vijand be schouwen, maar ook als een vriend." donderdag 28 september 2006 p door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Omroep Zee land gaat op zoek naar nieuwe huisvesting. Daarbij wordt geke ken of het mogelijk is aan te slui ten bij instanties of bedrijven die (deels) op hetzelfde terrein actief zijn. Een van de mogelijk heden is Hogeschool Zeeland. F. Feij, directeur-hoofdredac teur van de regionale omroep, zei dat gisteren tijdens een inlei ding die hij hield in Middel burg, op uitnodiging van het de partement Zeeland van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Al langer is duidelijk dat het huidige pand van de omroep, het vroegere gemeentehuis aan de Kanaalstraat in Oost-Sou burg, onvoldoende geschikt is. De ruimtes zijn te klein om de 120 medewerkers goed onder te brengen. Als gevolg van de lopende reor ganisatie - waarbij radio- en te levisieafdeling worden samenge voegd - is het verder gewenst om het gebouw flexibeler te kun nen inrichten. Dat is nauwelijks mogelijk. Verder voldoet het pand op termijn niet meer aan de steeds strengere eisen die worden gesteld aan de arbeids omstandigheden. Feij: „Ik vrees dat het gebouw op een gegeven moment tekort zal schieten." De omroep is al voorzichtig be zig de mogelijkheden voor nieu we huisvesting te verkennen. Feij zei tg streven naar combina ties met verwante partijen. Als voorbeeld noemde hij Hoge school Zeeland. „Daar is een op leiding communicatie, waar men veel gebruik maakt van au dio- en videotoepassingen. Toch kennen we elkaar nauwelijks. Ik zou het aardig vinden om te kij ken of we tot een zekere syner gie kunnen komen." Feij liet weten op diverse terrei nen naar samenwerking te zoe ken, onder meer op iet-gebied. „We werken heel veel met iet-toepassingen. Nu hebben we een afdeling van drie mensen en die gaan we uitbreiden. Mis- schien kunnen we samen im» deren iets doen. Hetzelfde «u, voor flexibele arbeid. Ij zend- en onderwijssfeer aew, allerlei mogelijkheden om a. men te werken," Dergelijke verkenningen kun nen ertoe leiden dat het uiteinde- lijk ook zinvol blijkt te zijn om samen op één plek te zitten, De contacten zijn er. Die willen",™ de komende tijd verdiepen" al dus Feij. „Ik hoop dat huisves ting daarbij een natuurlijk simt. stuk zal zijn." Golftoernooi voor goed doel RENESSE - Op het strand let hoogte van paviljoen Zuid- Zuid-West bij Renesse wordt za terdag de tweede editie van hei North Sea Beach Golf Toernooi gehouden. De organisatie is in handen van de Lionsclub Scliou- wen-Duiveland. De opbrengst voor dit bijzonde re toernooi is bestemd voor Stal Balans in Dreischor. De manege heeft behoefte aan aangepast materiaal voor kinderen me? een handicap. Verwacht wordt dat het evens- ment zeker tienduizend euro moet kunnen opleveren. In to taal zijn er 38 teams van vis personen ingeschreven, leder team betaalt driehonderd euro inschrijfgeld. De deelnemers spelen een wedstrijd over acht tien holes op het strand, Het pro gramma begint om elf uur, Computerclub 's GRAVENPOLDER-HCC Zee land, de vereniging van com putergebruikers, houdt dinsdag 3 oktober haar maandelijkse bijeenkomst in Ons Dorpsleven aan de Poelvoordestraat is 's Gravenpolder. De avond heeft' geen onderwerp, maar er is vol doende kennis aanwezig voor het oplossen van allerlei compu terproblemen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. kunst door Raymond de Frel TERNEUZEN - „De band is tien jaar geleden begonnen als grap, maar het geintje is nogal uit de hand gelopen. Ik trek het niet meer", zegt Heimwee Maik. De zanger en tekstschrij ver van de populaire Zeeuws-Vlaamse dialectband De Lamaketta's kondigde gis teravond het einde van de groep aan. Na een sluimerend bestaan met af en toe een optreden sloeg in 2004 met het uitbrengen van de demo Bietie akum aai de vlam in de pan. De kenmerkende tek sten in streekdialect, malle frat- sen van Heimwee Maik en een solide muzikale basis bleken een succescombinatie. Met het uitbrengen van de cd Pak Me Noe in 2005 breidde de populai'iteit zich ook steeds meer uit tot andere delen van Zeeland en Nederland. De La maketta's werden niet langer meer alleen door de Zeeuwse ra diozenders gedraaid, maar ook Omroep Friesland en de We reldomroep nodigde het zestal uit voor een studio-optreden. Met de release van de single Joehoe in de voorbije zomer volgde zelfs een notering in de tipparade van de top 40 en een performance op radiozender 3FM. Volle tent In de eigen provincie beteken de een optreden van De Lama ketta's ondertussen steevast een volle tent. Het door de band zelf georganiseerde evene ment De Ballade aan de Schel de op de zeedijk bij buurtschap De Griete trok begin deze maand ruim 1500 toeschou wers. „Al die dingen zorgden voor tropenjaren bij een band, waarin iedereen een baan heeft en sommigen een gezin. Vooral mij begon dat de laatste tijd op te breken", zegt Harte, die in het dagelijks leven advocaat is. Minder tijd, minder inspiratie en steeds meer moeite met het voldoen aan bandverplichtin gen deden dé frontman beslui ten de stekker eruit te trekken. „Want je doet het goed of je doet het niet", zegt de Terneu- zenaar. „Bovendien heb ik af en toe het gevoel geleefd te wor den. Mensen die een aanvraag voor een optreden via e-mail bij onze manager Jan (de broer van Harte) zien afgewezen, pro beren het vervolgens toch nog eens telefonisch bij mij. Er ko men brieven binnen, er staan mensen aan mijn voordeur... in het begin is dat leuk, maar na verloop van tijd zit je er na een dag werken niet echt meer op te wachten. Echt, ik zal blij zijn als ik een tijd niet meer op een podium hoef te staan. Ik kan er gewoon niet meer vol voor gaan. Ik ben het beu." Het einde van de band is dus al lesbehalve een 'rock-'n-roll-ein- de', waarbij drugs, drank, ru zie. geld of vrouwen een rol spe len, stelt Harte, die zijn besluit gisteravond op de website van de band bekendmaakte. „We doen alle nog geplande optre dens dan ook nog met alle ple zier, om na ons laatste concert (op 9 december in het Schelde- theater in Terneuzen) als vrien den uit elkaar te gaan", aldus Harte. Gitarist Toine Metselaar noemt Hartes besluit jammer, maar be grijpelijk. „Het voelt als een verkering die uitgaat. Ik vind dit ontzettend jammer, vooral omdat ik het gevoel heb dat we nog niet aan onze top zitten." door Ronald Verstraten OOSTBURG - Historische fei ten, oude fictie en vermakelijke fantasie. Dat zijn de ingrediën- i ten van Candide en zijn Zeeuw- i en, het theaterstuk dat Peter de Lijser uit Cadzand heeft geschre- i ven. „Mensen kunnen zich ont spannen, maar er zit ook een klein beetje een boodschap in." De Lijser (68) gebruikte Candi de, Voltaires romanfiguur uit 1759, voor een nieuw, eigen ver haal. Met plaatsgenoot Piet Faas kwam hij op het idee om een operettevereniging in Zeeuws-Vlaanderen op te rich ten. „Er werd gezegd: dat komt nooit van de grond. Maar we zet ten een advertentie in de krant en er kwamen veertig mensen op af." In 1972 ontstond zo de Stichting Zeeuws-Vlaamse Operette en Musical Amateurs die in de daaropvolgende decennia be kend werden als ZOMA. Als ho ge bariton zong hij er vijftien jaar in mee en met een opleiding regie als bagage, regisseerde hij jarenlang operettes. Toen be sloot hij alleen nog de dingen te doen die hij plezierig vond. Als regisseur wilde hij met uitge zochte muziekstukken en eigen toevoegingen een soort mu- (Aavene (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com ziektheater maken. „Theater met daaromheen koormuziek en solistische muziek. Anders dan opera of operette. Ballet en dans, gecombineerd met het theaterstuk. Ik ben daar over' gaan filosoferen en toen heb ik Orfeo on line bedacht." Het eerste zelfgeschreven stuk van De Lijser vroeg om meer. Hij kwam bij West Side Story te recht. „Veel te duur. Ik ontdekte dat Bernstein daarvóór Candide had gedaan. Bernstein heeft daar veel problemen mee gehad, want het gaf scherpe maatschap pijkritiek. En dat was in de Mc- Carthy-periode, waarin hij een beetje verdacht werd van com munisme, linkse sympathieën," En zo ondervond de musical de zelfde weerstand als destijds het boek Candide, ou l'optimiste, dat nog tot in de jaren vijftig van de vorige eeuw op een lijst van door de kerk verboden boe ken stond. Vrijdenker Hij haalt de cd met de muziek van Candide uit de kast. De Lij ser geeft toe dat hij die niet ken de. „Ik kende wel Voltaire als een geweldig, mij aansprekende filosoof. Omdat ik zelf ook in die zin vrijdenker ben. Zoveel mogelijk vrijheid van geest. Ik ben me in Candide gaan verdie pen. Heb een vertaling in de Zeeuwse Bibliotheek gevonden. Ik zag de hypocrisie van de toen malige maatschappij en ik zag ineens verbanden." In Candide en zijn Zeeuwen ver telt hij in grote lijnen het ver haal van Voltaire, dat volgens hem nog in veel opzichten actu- Peter de Lijser gebruikte Candide, Voltaires romanfiguur uit 1759, voor een nieuw, eigen verhaal. foto Peter Nicolai eel is. Zo geeft hij als voorbeeld dat de hofadel van de Franse ko- moest toezien hoe de monarch 's morgens zijn behoefte deed op ning Lodewijk XIV vroeger een gouden wc-pot. Het komt in het stuk terug, met een webcam erbij, waardoor de kijkcijfers, zo wordt gezegd, verdubbelen. (Advertentie) 29-30 SEPTEMBER 1 OKTOBER Exclusief winkelen in een feestelijke ambiance en genieten van vele feestelijke extra's. LANGE DELFT 16 MIDDELBURG TEGEN INLEVERING VAN DEZE BON ONTVANGT U OP HET 3e ARTIKEL DAT U KOOPT MAAR LIEFST 20% KORTING (Alleen geldig tijdens het fashion weekend) „En wat is het verschil met nu, als je die soapseries ziet van Ve ronica of SBS? Het verhaal lijkt zoetig te beginnen, maar al vlug worden er twee moorden ge pleegd. Personages als Candide zelf, dir. Warboll, Cunegonde of Maxim passeren de revue, tot en met het (Zwitserse) danseresje Racqueletje. Verzonnen karak ters ontmoeten elkaar en sa ge-kapitein Willem van der Dec- ken ('De Vliegende Hollander') in Terneuzen. Zeehelden Net als in het oorspronkelijke verhaal trekt Candide naar ver schillende landen, inclusief Suri name, waar hij op de historische slavenhandelaarster Suzanne de Plessis stuit. De Lijser heeft ech ter nog een paar zeehelden uit onze vaderlandse geschiedenis aan het verhaal toegevoegd, in de personen van Michiel de Ruy- ter en Piet Hein. Er zijn veel scènewisselingen, maar er zijn slechts enkele de cors, die overigens wel regelma tig van uiterlijk veranderen. De kostuums zijn in enkele scènes (Suriname, Venetië) zeer kleur rijk. Behalve de genoemde ko ren, speelt ook de djembégroep For Fun mee. Hoofdrollen worden gespeeld door Tonnie Rijnberg, Piet Fe- nijn en Frans Modde. Ballet en choreografie zijn van Petrella Lion. 'Candide en zijn Zeeuwen', mor gen in het Ledeltheater in Oost burg 20.00 uur), zaterdag in cultu reel centrum Scharpoord in Knolc- Ice (20.30 uur) en vrijdag 6 oktober in het Scheldetheater in Terneu zen (20.00 uur). MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg gaat de komende maanden ook op za terdagmiddag open. Het gaat om een proef die zaterdag 7 ok tober begint en loopt tot 1 april volgend jaar. Openstelling op zaterdagmid dag is een wens van veel bezoe kers. Nu nog is de bibliotheek op zaterdagen open van 10.00 tot 13.00 uur. Dat wordt de ko mende maanden verlengd tot 16.00 uur. Vooruitlopend daarop houdt Stichting Vrienden van de Bibliotheek in het gebouw ko mende zaterdag vanaf 14.00 uur haar jaarlijkse Vriendenmid dag. Zowel altvioliste Edith van Moergastel als pianiste Marian ne Boer speelt werken van com ponist G.H.G. von Bracken Fock. Verder zijn er toespraken van bi bliotheekdirecteur Ton Brantku- barg (over de relatie tussen de bibliotheek en de stichting) en coördinator van de muziekafde ling Rea Bensch (over de bijzon dere Von Brucken Fock-collec- tie). Ronald Rijkse, coördinator oud bezit, geeft een rondleiding in het magazijn en de kluis van de Zeeuwse Bibliotheek. Wie zich tijdig aanmeldt als Vriend, kan de bijeenkomst nog bezoeken (zie www.zebi.nl (Advertentie) nn spaar voor een gratis 2e entreebewijs L\J 1-A Diergaarde otterdam zoo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36