F 1 Poppie Tegen kan heel boos doen Twijfels over bordenloos dorp mm Van paria's gezonde kinderen maken PZC 1 MM 1 IJ SS E LD IJK modes Aidswezen in Oeganda agenda )'iet iedereen gelooft in een Oudelande zonder verkeersbord voor iedereen Villa Happ biedt dit najaar een mix van stijlen die je naar t.artenlust kunt combineren! Kom dus gauw langs bij Villa Happ Gravenstraat 3 Middelburg I Ganzepoortstraat 20-22 Goes in ÜITMBiiiif piiESHOW 04 Vrijdag 6 oktober de Kwikstaart Maandag 23 oktober Ter Reede 14.00 16.30 uur Inlichtingen: Shop 54 Scheldestraat 54 Vlissingen 0118-417423 Broer en zus Theo en Els van Teijlingen met Mary (1) en Sarah. door Mieke van der Jagt GOES - Een familieband, het geloof en een sterk idealistische inslag. Dat is wat zus en broer Els en Theo van Teijlin gen bindt. Maar dat niet alleen. Het belangrijkste is dat ze de miljoenen slachtoffertjes van aids in Afrika kénnen. In het huis dat Els vanuit de stichting Jeugd met een Opdracht in Oeganda heeft opgezet, hebben de schrikwekkend grote getal len gezichtjes gekregen. Aanvankelijk die van uitgebluste, ondervoede, oude mensjes maar heel dikwijls later ook stralende peutersnuiten. Ze werken sa men, Theo hier en Els daar. Nu Els voor een paar weken in Nederland logeert, kan ze het werk van troubadour Theo meemaken: Een benefietconcert in de Mythe in Goes voor het kindertehuis Amecet in Soroti, Oeganda. Goes Geeft Thuis, heet het en het begint zaterdag 30 september om 20.00 uur. Els van Teijlingen is al bijna 25 jaar op pad voor Jeugd met een Opdracht, een zendingsorganisatie vanuit de Rafaël-gemeenschap. Eerst werkte ze op de Filipijnen en later in Oeganda. Daar zag ze, aan het werk in een mobie- le verpleegppost, hoe kinderen van aids-moeders, eenmaal wees geworden, als paria's behandeld worden. „Die kin deren worden in principe door de fami lie opgevangen, maar ze worden er, vaak terecht, van verdacht ook het vi ms onder de leden te hebben. Het klei ne beetje eten dat ze hebben, geven ze liever aan een gezond kind. In het te huis in het stadje Soroti laten we zien dat deze kinderen met een goede verzor ging ook gezond en kansrijk kunnen zijn. In principe blijven ze een maand of drie. We onderzoeken ze, koesteren ze en genezen de infecties waaraan ze vaak lijden. Niet alle kinderen, ook niet van ouders die aan aids gestorven zijn, blijken seropositief." Om de plaats van de kinderen in familie en de clancul tuur niet verloren te laten gaan, worden ze, als ze gezond en sterk zijn, weer te ruggebracht naar hun familie. Daar zoe ken Els en haar helpers hen regelmatig op, controleren de verzorging, geven me dicijnen en bieden ook wat extra hulp. „Dat laatste maakt dat de families ach teraf blij zijn voor zo'n kind te kunnen zorgen. „De gemeenschap profiteert van onze bezoeken." Dat zijn zus inmiddels al ruim 150 kinderen naar een beter leven, en helaas ook weieens een menswaardig sterven, heeft kunnen begeleiden, heeft het leven van Theo van Teijlingen ver rijkt. Toch al gedreven om zijn geloof en overtuiging als troubadour te belij den, hebben de kinderen in Oeganda en de bergen die Els er verzet, hem extra inspiratie gegeven. „Kijk naar Sarah, Els d'r pleegkind. Voor haar wilde de familie niet zorgen, ze werd beschouwd als een dood ding. Dat was ze ook bijna. Nu is ze een violijk, gezond meisje met een toekomst, net als haar vriendin en huisgenootje Mary." Theo en zijn vrouw Karina vinden het een voorecht dat Els met de twee meiden bij hen loge- reert. Ze weten waar de kinderen van daan zijn gekomen en beseffen elke dag wat de fondsen die ze wei*ven voor nog meer kinderen zouden kunnen doen. Om geld voor goede doelen bijeen te donderdag 28 september 2006 Lepelstraat 1Yerseke - tel. 01 1 3 - 57 15 39 Kijk ook eens op www.ijsseldijkmodes.nl voor een virtuele toer door onze winkel foto Willem Mieras krijgen, heeft Theo met nog twee vrien den de stichting Figurant opgericht. De opbrengst van twee cd's die Theo ge maakt heeft, de vergoeding die hij krijgt voor optredens in kerken en voor verenigingen, de inhoud van collecte- zakken die hij volzingt: het gaat voor een groot deel naar het project van Els. Als Els zaterdagmiddag donateurs uit heel Nederland vertelt hoe het gaat in Oeganda, is Theo met zijn bestuur en een aantal vrijwilligers druk bezig met de voorbereidingen van het benefietcon cert. „Iedereen die optreedt, komt voor niets. Het jongeren-gospelkoor Nova Melodica uit Kapelle, De Ierse singer/songwriter Tom Acton met Kelti sche muziek en ikzelf natuurlijk, met mijn Nederlandstalige luisterliedjes. Zeer waarschijnlijk krijg ik ondersteu- nig van Sarah, want we zijn druk aan het oefenen." Kaart.en voor het concert, dat om 20.00 uur begint, zijn in de voorverkoop ver krijgbaar via TEZ 0900 3300033 en aan de kassa bij De Mythe. Wie niet kan ko men en toch wat voor de kinderen wil doen, kan altijd een bijdrage storten op giro 3238, ten name van Stichting De Fi gurant in Goes onder vermelding van Amecet Soroti. STREEKACTIVITEITEN HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, ïivembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel a-plussers; 9.15-10.00 uur en '2.00-13.45 uur; Zwemmen; DeVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KAPELLE Fruitteeltmuseum, '300-17.00 uur: Expositie Fruit op zijn Kant; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13,00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: Veer bewegen voor ouderen, 55 plus; OVEZANDE - Dorpshuis Trefpunt, "930-12.00 uur: Rommelmarkt; SINTMAARTENSDIJK - Maartens- M, 19.30 uur: Concert accordeonvere niging Osiveo; WAARDE - Peuterspeelzaal De even Geitjes, 09.00 uur: Open dag; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 ujr Biljarten. Bezorgklachten; 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEWTHOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ben van den Aarssen OUD-VOSSEMEER - „Poppie Tegen kan heel boos doen!" Uit volle borst zingen de kindertjes uit groep 1 en 2 van de Sint Anthoniusschool mee en ook de bijbehorende woedende stamp op de grond wordt vol overtui ging uitgevoerd. Zo maar een moment uit Lin ker, een project dat gedragspro blemen bij kleuters in een zo vroegtijdig stadium probeert te herkennen en aan te pakken. De Sint-Anthoniusschool is een van de negen scholen in Zeeland die meedoet aan het project. Lin ker komt niet uit de lucht val len. Zowel onderzoek als erva ringen van leerkrachten geven aan dat steeds meer kinderen op jonge leeftijd moeilijk gedrag vertonen, aldus projectleider Els Groenewold. „En gedrags problemen op de basisschool kunnen op termijn leiden tot cri mineel gedrag." Geboren toneelspelers Het is moeilijk om op deze och tend ook maar iets slechts te zien in de kindjes van de Antho- nius. Samen met juffrouw Mar- jo en juffrouw Ruth worden vol boren toneelspelers in de groep. Fabiënne, Justin, Laura en alle andere kindjes, ze trekken zon der moeite het bij hun poppie be horend gezicht. In de praktijk is dat vaak an ders. Daarom werd enkele jaren terug Linker in het leven geroe pen. Het betreft een grensover schrijdend project waar de Bel gische provincies Oost- en West Vlaanderen en Zeeland aan mee doen. Aan deze kant van de grens wordt het project gedragen door de Gemeenschappeüjke Gezond heidsdienst Zeeland (GGZ) en het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland (RPCZ). Het pro ject richt zich op kleuters, hun ouders en leerkrachten. Op 15 november wordt het in mei 2004 gestarte project afge sloten met een congres in Gent. Op de Sint-Anthonius is de erva ring met de aanpak dermate goed dat wordt gestreefd naar continuering van het project en verbreding naar de bovenbouw. Met behulp van de Poppies wor den volgens Groenewold de so ciale vaardigheden van kinde ren verder ontwikkeld. „Ze le ren voor zichzelf opkomen, maar ook om op z'n tijd te de len." ^rfnrnelleke Blok It OUDELANDE - Geen lelijke - «rkeersborden meer in e Oudelande en automobilisten - j;f als vanzelfsprekend reke- houden met fietsers en voet- - yngers. Het is een mooie ge- - jjfhie, daar was iedereen het jjsleravond over eens, tijdens e KD informatieavond in dorps- e juisD'n Ostpit. Over de prakti- - iChe uitvoering ervan werd Bink gediscussieerd. «ihouder M. Vermue (CDA, «keer) en hoofd openbare wer- J. Uitterhoeve van de ge ënte Borsele waren naar Oudelande gekomen om de inwo- tas nogmaals te informeren over het plan om de verkeersbor- j?n in het dorp per 1 januari instaande weg te halen. Dat :!an ontstond twee jaar geleden I j;j de dorpsraad. Inmiddels is 1 kt idee uitgewerkt tot een com- 1 ftte visie op de verkeerssitua- tein Oudelande. Uitterhoeve lichtte het plan, dat iindseen maand - tot nu toe zon der bezwaren - ter inzage ligt kide gemeente, uitgebreid toe. Veel toehoorders had hij niet: vijftien dorpsbewoners zaten in dj zaal, inclusief enkele leden ,-n de dorpsraad. Filosofie Het belangrijkste idee van de ge meente is het weghalen van alle verkeersborden in Oudelande, omdat ze eigenlijk overbodig ajn. Maar het plan gaat op de iugere termijn verder. Uitter- soeve: ..Dit plan is een leidraad vcor alle kernen in de gemeente Borsele. Het is een filosofie die man uit gaat dat de auto te jast is in een dorp. Een weg moet zó ingericht worden dat die ook de belangen van fiet sers, voetgangers en spelende anderen dient." De straten in si dorp worden in de komende uren - zodra er onderhoud no dig is-ingericht volgens de nieu we plannen. .Het klinkt allemaal prachtig", merkte een dorpsbewoonster op, „maar ik geloof gewoon niet dat mensen hun eigen ver antwoordelijkheid gaan nemen. Automobilisten vóelen zich geen gast in het dorp." Uit terhoeve erkende dat er nog veel inspanningen nodig zijn om meer draagvlak te creëren voor de plannen. „Het maakt Oude lande erg geschikt voor deze proef. Het is een klein dorp, waar mensen veel contact heb ben." Er werden ook enkele prakti sche problemen aangedragen. De parkeerverbodsborden in de Doelstraat, bijvoorbeeld, wer ken op dit moment juist heel goed om hardrijdende auto's te gen te gaan, merkte een bewo ner van die straat op. „Nu ge draagt iedereen zich voorbeel dig. Het zou toch zonde zijn om wat nu bereikt is teniet te doen", stelde hij. Daar was Ver mue het helemaal mee eens. „Het rapport is niet bindend. We zullen de situatie in die straat verder bekijken." Vanwege de geringe belangstel ling voor de informatieavond gaat de gemeente de inwoners nogmaals schriftelijk informe ren over de plannen. De inwo ners van Oudelande hebben nog tot 1 oktober de tijd om hun be zwaren kenbaar te maken. overgave de vier bij het project kleuters voor de groep staan en andere karakters. Ook Poppie behorende poppen tot leven ge- krijgen ze een gekleurde pet op, Baasje, Poppie Mee en Poppie bracht. Om de beurt mogen de behorend bij Poppie Tegen of de Verlegen doen mee. Er zitten ge- Kinderen van de Sint Anthonisschool in Oud-Vossemeer doen - in het kader van een project dat ge dragsproblemen moet signaleren - alsof ze boos zijn. foto Con Clasquin azmzmö: Hoek Lange Delft/Segeersstraat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29