PZC Total Vlissingen reidt fors uit Ziel wijnboer zit in fles Liever vlijtig dan slim Fuji opent fabriek Tilburg tosf, Dow en Solvay jouwen gezamenlijk aan schuimfabriek a onomie wijzer Alle internetadressen verzameld in een digitale telefoongids fiiet méér banen door tweede fabriek Spionageverdachte molde pc 2 aöctie: 0113-315649 rtW.pzc.nl eiiail:redactïe@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes i/ivertentie-exploitatie: rd. en Midden-Zeeland: 0113-315520; isüiws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 28 september 2006 Wende wijst werkloze de weg ïlISSIN GEN - O OST - Total jaffiuaderij Nederland breidt ijl. Op het bedrijfscomplex in Ïlissingen-Oost komt een tvvee- kwaterstoffabriek. De installa tie-kosten verscheidene tiental- li» miljoenen euro's - is nodig «n meer lichte, zwavelarme polieproducten te maken. Oe provincie Zeeland heeft .To- onlangs vergunning verleend or de waterstoffabriek. De ;ojw vergt een jaar. Technisch Ëecteur Stan Wullems voor- te; geen uitbreiding van de di- ttcle werkgelegenheid bij Total mor de ingebruikname van de waterstof productie-eenheid, zo als de installatie voluit heet. .Hel is een soort uit zijn krach ten geboeide c v-ketel, die conti - indraait. Daar valt weinig aan :e regelen. We verwachten daar- ;m dat de bediening binnen de yin onze redactie economie bestaande personeelsbezetting kan worden gedaan. "Waterstof is een belangrijk product in een raffinaderij. Bij het kraken van lange aardoliemoleculen in kor tere, lichtere ketens moet water stof worden toegevoegd. Boven dien bindt waterstof zich aan de zwavel in de aardolie, waardoor de benzine en andere brandstof fen die de raffinaderij maakt schoner zijn. De tweede water stoffabriek geeft Total de moge lijkheid flexibeler te werken. Dat is ook nodig, verzekert Wul lems. „We krijgen hier sterk uit eenlopende kwaliteiten aardolie binnen. Van heel licht tot heel zwaar. Elk type vereist een aan passing van het; productiepro ces. De toepassing van water stof speelt daarbij een belangrij ke rol. We kunnen straks, wan neer we de beschikking hebben over de tweede waterstoffa briek, beter de moeilijker soor ten verwerken." Wullems signa- DEN HAAG - Een 29-jarige ver achte in het strafonderzoek aar het spionageschandaal bij computerfabrikant HP zegt zijn computer te hebben vernietigd. Dit zou een stevige tegenslag njn voor justitie. De Amerikaan am zijn pc met een hamer in el- bar hebben geslagen, nadat hij vernam dat hij bezoek zou krij gen van rechercheurs. De 27-jarige is een van de ver- dachten die onder valse voor wendselen de hand wisten te legr gen op telefoon- en e-mailgege- vens van de raad van bestuur van HP, HP-werknemers en journalisten. GPD pagina 24 spionage gaat met tijd mee leert dat de productie van tame lijk lichte aardolie uit de olievel den in de Noordzee afneemt. Er wordt meer aardolie uit het Mid den-Oosten en de landen van de voormalige Sovjet-Unie aange voerd. Die is zwaar en bevat vrij veel zwavel, zodat meer water stof nodig is bij het kraakproces en bij het ontzwavelen. Investeringen De bouw van de waterstoffa briek is de grootste investering van Total sinds 1990. Wullems verwacht dat de komende jaren nog meer geld in de raffinaderij zal worden gestoken. „We geven jaarlijks al enkele tientallen mil joenen euro's uit om de installa ties te verbeteren en up-to-date te houden. Nu zijn we zo langza merhand toe aan meer ingrijpen de aanpassingen. We willen ons productieproces verder stroom lijnen en we hebben rekening te houden met de nieuwste mi lieu-eisen." Dochter De Total ..Raffinaderij Neder land is een dochter van oliemaat schappij Total (55 procent) en van Dow Chemical (45 procent). Er werkt in totaal 350 man aan eigen personeel, plus 200 men sen van onderhoudsbedrijven. Jaarlijks wordt tien miljoen ton ruwe olie omgezet in benzine, dieselolie, kerosine, stookolie en lpg. De omzet bedroeg in 2005 206 miljoen euro. Total boekte in dat jaar een winst van 4,3 mil joen euro. TILBURG - Een medewerker van Fuji loopt tus sen de aluminium rol door die 6 km lang is en die digitaal kan worden bewerkt. Fuji opende gisteren in Tilburg een tweede productielijn voor digitale offsetplaten. De nieuwe fabriek biedt werk aan circa vijftig mensen. Met de uit breiding is Fuji in Tilburg de grootste produ cent van digitale drukplaten voor de grafische industrie in Europa. Vorige maand rolde bij Fuji in Tilburg het laatste fotorolletje van de band. Fuji investeerde 45 miljoen euro in de nieuwe productielijn, foto Robin Utrecht/ANP doorMarc Balduyk ANTWERPEN - Zo'n tweedui- iend montage-arbeiders, inge nieurs, bouwvakkers en chemie- •pecialisten beginnen vandaag «n van de grootste projecten lie Basf in Antwerpen ooit neer- pootte. [Het nieuw geplande HPPO-com- plex kost 'ettelijke honderden miljoenen euro's' en is een geza menlijke onderneming van Basf, Dow en Solvay. Chemiestad Antwerpen haalt meieen ook een wereldprimeur mimen. HPPO is immers 'top of ihebill'. Het project staat voor waterstof peroxide propyleen oude' en is een aanzet tot een energie-efficiënte en milieu- ■nendelijke schuimstofindus- trie. HPPO is een belangrijke bouw steen voor de polyurethaanche- mie, de schuimstoffen die ge buikt worden in onder meer Dashboards voor auto's, schoe nen en sportmateriaal. Ook de samenwerking tussen de tóe concerns, het Duitse Basf, ket Amerikaanse Dow en het Belgische Solvay is op zichzelf - primeur. „Wanneer de free grootste chemiebedrijven Tan de wereld, Basf en Dow 'aan samenwerken is dit inter nationaal een belangrijke ont wikkeling" stelde Jürgen Ham- becht, de topman van Basf. Andrew Liveris, de afgevaar digd bestuurder van Dow gaf aan dat de 'samenwerking tus sen de twee groepen enorme schaalvoordelen oplevert.' Dow heeft een vestiging in Terneu- zen. Christian Jourquin, voorzitter van het directiecomité van Sol vay ziet een en ander als 'een be langrijke opportuniteit voor de Belgische groep.' Solvay heeft een eigen vestiging in de scha duw van Basf Antwerpen. Het HPPO-project beslaat twee fabrieken. Solvay neemt als spe cialist in waterstofperoxide de leiding op zich in de bouw van een waterstofperoxidefabriek (HP). Capaciteit De capaciteit wordt begroot op 230.000 ton op jaarbasis. Basf en Dow gaan samen de propy- leenoxidefabriek (PO) bouwen die zelf zal gevoed worden dooi de nabijgelegen HP-eenheid. De ze krijgt een productiecapaci teit mee van 300.000 ton op jaar basis. Niemand wilde concreet zeggen hoeveel de investeringen bedra gen. Chemie is doorgaans zeer kapitaalintensief. Dit betekent dat er veel investeringen nodig zijn om een fabriek te laten draaien. De miljoeneninvestering van de drie chemiebedrijven levert zes tig banen op. GPD - op eigen benen - door Esme Soesman ZIERIKZEE - Natuurlijk wil len ze wel een bepaalde om zet halen, maar Chris Grin- wis uit Zierikzee is realis tisch: „Je kunt niet verwach ten dat je in korte tijd een miljoen flessen verkoopt." Veel belangrijker is daarom kwaliteit. Opdat hij, met dochter Angelique, de pro ducten van Grinwis Grin- wis Wijnkopers 'enthousiast en gedreven' aan de man kan brengen. Aan het loket van het Rotter damse belastingkantoor stampte Grinwis ooit de leer stof voor het slijtersdiploma in zijn hoofd. Zijn toenmali ge baas wilde niet dat hij, als er niets te doen viel, van zijn stoel kwam. Hobby Wijn is bij Grinwis (kunste naar en galeriehouder) geen eendagsvlieg, maar al 35 jaar hobby. Een half jaar geleden zette hij die passie met zijn dochter in een bedrijfje om. Het tweetal stort zich sinds dien op de import van wijn van onafhankelijke boeren (vignerons indépendants); de boeren die zich niet hebben aangesloten bij een vaste gro- Wijnhandelaar Chris Grinwis met dochter Angelique: „Wijn, daar zit alles in." foto Marijke Folkertsma Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven water te komen. In Op eigen benen vertellen onderne mers hoe ze de klus klaren. Vandaag: Grinwis Grin wiswijnkopers in Zierikzee. te coöperatie. Zo'n coöpera tie die, zoals Grinwis het stelt: met een blend van drui ven uit heel de regio komt. In plaats van met wijn van die éne boer. Van die éne helling. „Een onafhankelijke boer zit met zijn ziel in de fles. Hij doet alles zelf: van het persen tot en met de etiketten." Tweederde van het druiven nat dat vader en dochter Grinwis importeren, is uit Ita lië afkomstig. De rest is van Franse oorsprong. Ook daarin kiezen de Grin- wissen voor een persoonlijke benadering. „We stappen een erf op en gaan met de boer om de tafel." Heerlijk werk In Zeeland, West-Brabant en op de Zuid-Hollandse Eilan den (het door het tweetal be oogde afzetgebied) worden restaurants persoonlijk bena derd. Ongeveer tien zaken hebben inmiddels wijn van Grinwis Grinwis op de wijnkaart staan. Heerlijk werk, geniet Grinwis zichtbaar. „Wijn, daar zit alles in. Een wijnge bied is toch ook de leukste plek om op vakantie te gaan? Ga je daar uit eten, dan zit je al snel goed. Het zijn daar al lemaal smulpapen."Grinwis Grinwis bevindt zich on der één dak met Galerie Kos aan de Verrenieuwstraat in Zierikzee. In Den Haag wemelt het van voorstel den om meer mensen meer te laten «erken. De aanleiding is de aankomen de vergrijzing: arbeid wordt schaars! 111 het politieke debat ziet men echter een belangrijk punt stelselmatig over eet hoofd: Nederlandse bedrijven gaan tok wel erg verspillend met arbeid om. Nederland had in de laatste twintig jaar een uitgesproken arbeidsintensie ve economische groei. In de rest van Eu ropa ging i procent groei van het bruto tóuienlands product gepaard met ge knield 0.1 - 0,2 procent groei van het eantal arbeidsuren. In Nederland ech- le'met 0,5 - 0,6 procent! Voor ieder Procent economische groei hebben wij Us ru'm drie keer méér groei van de arbeidsinzet nodig dan de buren. Geen wonder dat bij ons eind jaren ne gentig de arbeidsmarkt krap werd. In kringen van liberale economen was men daarom blij met de recessie vanaf 2001. Die schiep eindelijk weer een re delijk industrieel reserveleger! Met het herstel van de conjunctuur dreigt dit reserveleger echter weer snel leeg te lopen. U kunt op de achterkant van een envelop uitrekenen wat het be tekent als je bij ieder procent economi sche groei 0,5 - 0,6 procent groei van de arbeidsuren hebt. Als de economie bij voorbeeld met 3 procent per jaar groeit, dan is het aannemelijk dat we binnen twee tot drie jaar weer terug zijn bij de krapte op de arbeidsmarkt, zoals we die eind jaren negentig had den. Toen sloten de vakbonden overi gens nog erg gematigde cao's af. Al leen: het hielp niet. Een elementaire wet van de economie luidt nu eenmaal: wat schaars is, wordt duurder. Eind ja ren negentig hebben mensen zelf (bo venop de gematigde cao) allerlei extra's met hun werkgevers onderhan deld. En dat leidde tot een forse loon- drift. Onze arbeidsintensieve groei lijkt een beetje op de groei in de Oost-Euro- pese landen (voor 1989). Oost-Europa groeide door almaar meer mensen en meer kapitaal aan het productieproces toe te voegen. Dat ging goed, zolang er grote arbeidsreserves gemobiliseerd konden worden. En de forse investerin gen waren mogelijk zolang de mensen maar vlijtig spaarden. In het Westen is men er echter in ge slaagd om te groeien door de gegeven voorraad aan arbeid en kapitaal effi ciënter te benutten. In veel westerse landen is bijvoorbeeld de inzet aan ar beidsuren over de laatste vijftig jaar weinig gegroeid, terwijl we intussen veel meer rijkdom produceren. De vraag dringt zich op: waarom is Ne derland niet in staat om op een 'wester se' manier te groeien? Niet door meer, maar door slimmer te werken? Ik heb ooit een verklaring gegeven die me in Den Haag niet in dank werd afgeno men: het ligt aan de loonmatiging en de flexibilisering van de arbeidsmarkt. Wij hebben arbeid zodanig goedkoop en flexibel gemaakt, dat ondernemers wel erg weinig prikkels hebben om er zuinig mee om te gaan. Zo gaat de in voering van arbeidssparende proces technologie in Nederland erg traag. Elders in Europa wordt veel werk geau tomatiseerd. In Nederland klaart men arbeidsintensieve klussen soms liever door een blik flexwerkers open te trek ken. Wij zijn liever vlijtig dan dat we slim profiteren van technologie. En dan maar klagen over krapte op de arbeidsmarkt als straks de vergrijzing toeslaat. Helpt het als meer mensen meer uren werken? In Oost-Europa heeft het ooit een beetje geholpen. Alfred Kleinknecht Achtergrondinformatie bij deze column is te vinden op www.eci.tbm.tudelft.nl. H&M scoort met onlineverkoop DEN HAAG - Hennes Mauritz zegt goed begonnen te zijn met de verkoop van kleding via internet in Neder land. Het Zweedse detailhandelsconcern verkoopt sinds begin augustus via internet in Nederland. H&M behaalde in het derde kwartaal van het boekjaar 2005/2006 een nettowinst van circa 273 miljoen euro. GPD/Novum ING-verzekeraar rukt op in Azië DEN HAAG - ING wil het verzekeringsbedrijf Azië/Pacific verder laten groeien. Azië/Pacific is naar ei gen zeggen de afgelopen twee jaar al sterker gegroeid dan zijn belangrijkste concurrenten. Volgens ING heeft het verzekeringsbedrijf sterke posities in Australië, Zuid-Korea, Taiwan en Japan, maar ook in de opkomende markten China, India, Thailand en Malei sië. Naast de verzekeringsactiviteiten in de regio Azië/Pacific ziet ING groeimogelijkheden bij de pensioen activiteiten. GPD/Novum Internetten zonder pc voor oudere DEN HAAG - Fujitsu Siemens gaat internet voor oude ren promoten. Samen met het Duitse BITel introduceert de computerproducent de COMFOhome. Die is met name bedoeld voor senioren zonder kennis van computers en in ternet, maar die daar wel in geïnteresseerd zijn. Het systeem draait nu in Duitsland op proef. Voordeel van het systeem is dat men kan internetten en tekstver werken zonder een eigen pc. Siemens levert de klant een monitor, muis, toetsenbord en een klein kastje waarmee via de telefoonlijn verbin ding met het BITel-systeem kan worden gemaakt. GPD Klant koopt vaker over de grens BRUSSEL - Consumenten kopen vaker over de grens dan drie jaar geleden. In de afgelopen twaalf maanden heeft 26 procent van de EU-burgers iets in het buitenland gekocht. Drie jaar gele den was dat nog 12 procent, maakte de Europese Commis sie gisteren bekend. ANP Wavin gaat naar de beurs ZWOLLE - De Zwolse producent van buis- en leidingsys temen Wavin gaat volgende maand naar de beurs. Wavin brengt 47,5 miljoen aandelen op de markt, waar van maximaal 14 miljoen nieuwe. Zo wil het bedrijf zijn schuldenlast verlagen. Inschrijven kan vanaf vandaag. ANP door Jeffrey Kutterink GOES - Internetters hebben het er maar druk mee: e-mailen, msn'en, skypen (gratis bellen via internet), foto's plaatsen op myspace en het bijhouden van websites en weblogs. Een beetje computeraar is inmiddels via flink wat adressen te bereiken. Het Zeeuwse bedrijf Delfblue heeft een digitaal telefoonboek ontwikkeld waarin ook al die 'bijzondere' adressen staan ver meld. Het vinden van internet- en e-mailadressen moest met de in troductie van het Internet Adres boek in juni 2005 voortaan een stuk sneller gaan. Het Zeeuws-Brabantse bedrijf Delf blue introduceerde de web dienst na een ontwikkelingsfase van een jaar. Nu de zoekmachi ne een jaar draait, is die fors uit gebreid. „Sociale interactie tus sen mensen speelt zich steeds va ker af op internet", zegt direc teur M. van Tol. „Gebruikers van het internet hebben in veel gevallen meerdere internetadres sen, zoals Skype, Hyves, Youtu- be, Myspace en e-mail. Internet ters hebben behoefte aan één bron voor het vinden en beheren van deze contactgegevens." Bron Uit eerder onderzoek van De Te lefoongids (website van KPN) kwam naai- voren dat 60 pro cent van de Nederlandse inter- netbevolking gebruikmaakt van een sociaal netwerk. Ook bleek dat deze gebruikers behoefte hebben aan een bron voor het vinden en beheren van deze con tactgegevens. „Wij hebben met Internet Adresboek nu een plek gecreëerd waar iedereen elkaar kan vinden en gevonden kan worden." Mensen kunnen zich op intemetadresboek.nl aanmel den met alle soorten internet adressen die ze wensen te tonen. Deze gegevens zijn vervolgens vindbaar voor alle bezoekers. Daarnaast zoekt het Internet Adresboek 'live' naar personen op internet. Dat betekent dat de website di rect verbinding maakt met - en zoekt in - verschillende sociale netwerken zoals Hyves, Linke- din en Myspace. Elke geregistreerde gebruiker kan gebruik maken van 'Mijn in ternet Adresboek'. Dit is een on line adresboek waarmee de ge bruiker al zijn contacten kan be heren. Deze gegevens zijn vervol gens door internetters overal ter wereld op te vragen en zijn al tijd up-to-date.Wanneer intern etters iemand niet kunnen vin den in het Internet Adresboek, kunnen ze een 'wanted' plaat sen. Met onder meer vermeldin gen in Google en RSS feeds tracht het Internet Adresboek deze personen met elkaar in con tact te brengen. PSA schrapt tienduizenden arbeidsplaatsen PARIJS - De Franse autofabri kant PSA Peugeot-Citroën gaat drastisch in de kosten snijden, waardoor tienduizend arbeids plaatsen verloren gaan. PSA vermindert zijn investerin gen met 500 miljoen euro naar 2,5 miljard euro per jaar, zo werd gisteren bekendgemaakt. De maatregelen moeten ertoe lei den dat Peugeot-Citroën met be tere cijfers komt. Het concern heeft te kampen met een dalend marktaandeel in Europa en kwam in ruim een jaar tijd drie keer met een winstwaarschu wing. Vooral in Spanje en Frankrijk zullen er arbeidsplaatsen wor den geschrapt. De directie wil dat bereiken via een vacature stop. Werknemers die het con cern verlaten, zullen niet wor den vervangen. Peugeot-Citroën heeft in Europa 130.000 mensen in dienst. Over de hele wereld zijn het er 208.000. Het budget voor onderzoek en ontwikkeling gaat met 15 procent per voer tuig omlaag. Bekend was al dat een fabriek in Groot-Brittannië in een gelei delijk tempo zijn deuren zal slui ten. Verder ziet het concern af van de bouw van een tweede fa briek in Slowakije. Dat scheelt 200 miljoen euro in de kosten. De maatregelen moeten al in de tweede helft van dit jaar een kos tenbesparing opleveren van 125 miljoen euro. ANP/AFP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23