Leraar betaald naar prestatie fi 1, r\ Belastingen voor Zeeuwse bedrijven lopen sterk uiteen v/#/ 1 PZC Lamaketta's gooien iet bijltje erbij neer Oesters boven water DIGITALE FOTO'S C®) zw Blauwtong geconstateerd op bedrijf in IJzendijke lamer wil andere beloning onderwjs - v M5 i Première taptoe in Ahoy Nog 4 nachtjes slapen en dan komen we in actie! Wë Topkwaliteit |Tuurlijk bij: 4». ijoofErwin Buter jm^mtddac Wolkenvelden, een enkele opklaring en jisog. Matige zuid- tot zuidwesten- lVnd.Maxima rond 21 graden. ;48e jaargang no. 229 donderdag 28 september 2006 losnummer 1,25 PZC MUU'JJlilHMffWiW" ■nm A-nr Raymond de Frel IJZENDIJKE - Op een perceel ran een hobbyschapenhouder in polder tussen IJzendijke en Sdnondijke is gisteren bij een iihaap het blauwtongvirus ge plateerd. [■v is het eerste geval van de fcrkauwersziekte in Zeeland, duimen van de dieren op het be- drijf is niet nodig. De voor men sen ongevaarlijke ziekte wordt door muggen verspreid. Dieren arts F. van de Vijver uit IJzendij ke spreekt van een pechgeval: „De schapenhouder heeft het on geluk gehad dat zo'n mug op één van zijn dieren is beland. Als het de komende dagen zo warm blijft vrees ik voor meer besmettingen. De muggen voe len zich namelijk goed bij deze temperatuur." In een straal van twintig kilome ter rond het getroffen bedrijf moeten herkauwers van een uur voor zonsondergang tot een uur na zonsopgang in de stal wor den gehouden. Veehouders die niet over een geschikte stalruim- te beschikken, worden van deze verplichting uitgezonderd. Koeien, schapen en runderen moeten (inclusief hun stallen) worden behandeld met insecten- werende middelen. Vervoer van herkauwers naar locaties buiten de twintigkilometerzone is ver boden. Uitzonderingen daarop zijn het vervoer van slachtdie ren en nuchtere kalveren. Binnen de zone mogen herkau wers wel vrij worden verplaatst. De zone strekt zich uit van Vlis- singen tot Eeklo en van Knokke tot Zelzate. Onder voorwaarden mogen de dieren ook naar de al eerder in gestelde twintigkilometerzones in België, Luxemburg, Duits land en Frankrijk worden ge transporteerd. In totaal zijn er nu 86 besmette bedrijven. De maatregelen in Zeeland zijn de zelfde als die al eerder door het ministerie van Landbouw in Limburg en Noord-Brabant wer den genomen. DEN HAAG - Als het aan de Tweede Kamer ligt, krij- leraren voortaan loon naar presteren. Een meerderheid van CDA, ÏÏDen D66 is voor prestatiebe loning in het onderwijs, zo óleek gisteren tijdens de eerste dag van de algemene beschou- singen over de rijksbegroting vcor volgend jaar. .Carrière maak je voor de klas", jeVVP-leider Rutte. „Nu kun- Ki leraren alleen iets extra's terdienen als ze er allerlei mana gementtaken bijnemen." Rutte noeghet kabinet een onderzoek In te stellen naar prestatiebelo- in het onderwijs. Onder- wijsminister Van der Hoeven (CDA) heeft zich daar al eerder mor uitgesproken, maar wilde schoolbesturen er niet toe ver plichten. Met name de SP is op voorhand tegen het plan. „Dan wordt het een arena in de lera- renkamer", aldus SP-leider Ma- rijnissen. „Hoe kan worden ge meten welke leraar goed functio neert zonder weer een hele bu reaucratie in het leven te roe pen?" De algemene beschouwingen stonden gisteren vooral in het te ken van de Kamerverkiezingen die over acht weken plaatsvin den. De grootste oppositiepartij PvdA hekelde de zelfgenoeg zaamheid van het kabinet-Bal kenende, dat grote problemen met bijvoorbeeld integratie zou negeren. Ook haalde Bos op nieuw hard uit naar regerings partij CDA. De christendemo craten hebben zich de afgelopen vier jaar 'uitgeleverd' aan het neoliberalisme van de WD, al dus Bos. CDA en WD benadruk- ■cor Raymond de Frel IERNEUZEN - De in Zeeland populaire dialectband De Lama- kelta's heeft onverwacht zijn af scheid aangekondigd. De band leden trekken in december de «lekker er uit. Rellen in Brussel na dood arrestant BRUSSEL - De dood van een 25-jarige arrestant in een politie cel zorgt al enkele nachten voor onrust in de Brusselse Marollen. Inee winkels gingen al in vlam an op. In de nacht van dinsdag op woensdag pakte de politie 45 relschoppers op. i de politie en de burge meester van Brussel gaat het om criminele jongeren, die erop uit rijn onrust te stoken. Ruim der- 1? arrestanten hebben een lang rirafblad, zei burgemeester Thie- •fflans gisteren. De 25-jarige '\v?al Chaaban overleed maan dagochtend in de gevangenis p-n Vorst, nadat hem tot twee «ter toe een kalmeringsmiddel «as toegediend. Autopsie heeft hl nog toe geen uitsluitsel kun- "•n bieden over de doodsoor- |®k. Chaaban woonde in de Bnisselse Marollen wijk. Daar maandagavond de vlam in «pan. GPD Zanger en tekstschrijver Maikel Harte (Heimwee Maik) uit Ter- neuzen geeft aan dat het succes van de band hem de laatste tijd begon op te breken. „Bovendien heb ik, hoewel we maar een re gionaal bandje zijn, af en toe het gevoel geleefd te worden. Minder tijd, minder inspiratie en steeds meer moeite met het voldoen aan de bandverplichtin gen hebben mij doen besluiten om ermee te stoppen", aldus Harte. Joehoe De populariteit van de zesmans- formatie nam sinds het uitbren gen van de demo-cd Biet-ie akum aai in 2004 steeds grotere vormen aan. Eerst vielen vooral Zeeuws-Vlamingen voor hun liedjes, waarin Harte in streek dialect herkenbare, alledaagse onderwerpen voorbij liet ko men. De vervolg-cd Pak me noe zorgde er vorig jaar voor dat ook in de rest van Zeeland de fanschare groeide. De single Joe hoe haalde deze zomer de tippa- rade van de landelijke top 40. Alle reeds geplande optredens gaan nog gewoon door. Op zater dag 9 december staat de band voor de laatste keer op de plan ken, tijdens De Zeeuwse Avond in het Terneuzense Scheldethea- ter. pagina 14 geintje is uit de hand gelopen (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit. TiSff de Jonge Hoek van Dijke modem living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl ten juist dat het herstel van de economie aan dit kabinet is te danken. WIA Het CDA wil dat nu al wordt be sloten om de zogeheten WIA-uit- kering voor de nieuwe lichting volledig arbeidsongeschikten met terugwerkende kracht tot 1 januari 2006 te verhogen van 70 naar 75 procent van het laatst verdiende loon. Oorspronkelijk was heLde'bedoeling om dat pas volgend jaar te besluiten, wan neer zeker is dat het aantal nieu we volledig arbeidsongeschik ten voldoende is gedaald. Minis ter De Geus heeft inmiddels la ten weten dat het aantal mensen in de WIA inderdaad zo laag is, dat een snel besluit genomen kan worden. GPD pagina 3 nieuwe coalitie tekent zich Hongaarse plaquette bij De Ruyter VLISSINGEN - De Hongaarse ambassade wil graag een Hon gaarse plaquette bij het stand beeld van Michiel de Ruyter op de boulevard van Vlissingen plaatsen. Daarmee wil de ambassade de bevrijding door De Ruyter van een aantal Hongaarse geestelij ken herdenken. De gemeente Vlissingen heeft toestemming voor het bord gegeven. Alleen, zo heeft zij de ambassa de laten weten, mag de plaquet te geen afbreuk doen aan de uit straling van het standbeeld, de sokkel en het sierhek. Wanneer het herdenkingsbordje er komt, is niet bekend. YEllSEKE - De kotter YE29 haalt de eerste oesters van het seizoen omhoog uit de Ooster- schelde. Gisteren werd in Yerseke het seizoen geopend. Vooral vanuit België was er veel belangstelling voor het feestje. foto Lex van Lieshout/ANP pagina 14 Belgen zweren bij Zeeuwse oesters door Jeffrey Kutterink GOES - De belastingen die on dernemers moeten betalen aan de Zeeuwse gemeenten lopen sterk uiteen. Winkeliers en mid delgrote bedrijven zijn het slechtst af in Vlissingen en cafés in Schouwen-Duiveland. Dat staat in de monitor lokale lasten; een onderzoek van de Ka mer van Koophandel voor Zeeland. Al lange tijd klagen on dernemers over hoge lokale belastingen, maar een echt beeld was er niet van. Om in zicht te krijgen in alle verschil len, heeft een onderzoeksbureau in opdracht van de Kamer van Koophandel voor Zeeland een set van zestien modelbedrijven ontwikkeld, variërend naar sec tor en grootte. In het onder zoeksrapport zijn drie modelbe drijven beschreven: winkel, café en metaalbedrijf. Alle belastin gen zijn in het onderzoek meege nomen en de uitkomsten liegen er niet om. Een winkelier is gemiddeld per jaar ruim 2300 euro kwijt aan gemeentelijke en waterschaps lasten. Voor een metaalbedrijf bedraagt de jaarlijkse nota ruim 2100 euro. Café-eigenaren zijn aanmerkelijk duurder uit: ruim 7100 euro per jaar. Ook bestaan er binnen Zeeland grote verschil len. Betaalt een winkelier op Schouwen-Duiveland en Veere nog geen 1800 euro aan lokale lasten, in de stedelijke gemeen ten is eenzelfde ondernemer 2600 euro of meer kwijt. Vlissin- k. li 1 V ROTTERDAM - De Nationale Taptoe heet voortaan The Nether lands Military Tattoo en ging gisteravond van start in de Rotterdam se Ahoy. Vorig jaar werd de taptoe nog gehouden in de Bossche Bra banthallen. De organisatie verwacht in Ahoy meer publiek te trek ken. waardoor het evenement rendabeler kan zijn. De taptoe duurt tot en met zondag. foto Robin Utrecht/ANP Total bouwt tweede waterstofunit Paard wordt peperduur hobbydier Paardrijden wordt een schier onbetaalbare bezigheid. Dit komt door een voorgenomen verhoging van het btw-tarief op hobbydieren. Nu geldt nog een btw-tarief van zes procent en dat wordt negentien procent. De sectorraad paarden vreest dat door de maatregel ook de Nederlandse ex portpositie gevaar gaat lopen. België wacht weer zwarte zondag De verkiezingskoorts bij onze zuiderburen loopt op naar mate 8 oktober nadert. Die dag kiezen de Belgen nieuwe gemeenteraden. In de peilingen gooit het Vlaams Belang hoge ogen, terwijl VLD en de Waalse Socialisten met el kaar in de clinch liggen over het func tioneren van minister Onkelinkx van en PSV wint nipt van Bordeaux PSV heeft gisteravond in de Champions League met 1-0 gewonnen van Bor deaux. Mika Vayrynen (fo to) zorgde in de 65e minuut voor de enige treffer. Liverpool versloeg in de zelfde poule Galatasary met 3-2. Met vier punten uit twee duels gaan PSV en Liverpool nu aan de lei ding. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 9; Zeeland: 13, 14, 15 en 17; Sport: 18, 19 en 21; Economie: 23, 24 en 25 Advertentie Wg Exclusief dinerservies van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood, voor de helft van de prijs? Dat kan, want wij geven u de helft cadeau in een unieke spaaractie voor lezers van de het alfabet van Zeeland gen is veruit het duurst met ruim 3500 euro aan lokale las ten. De café-eigenaar in Vlissin gen, Middelburg dokt jaarlijks ruim 8000 euro aan lokale las ten. Schouwen-Duiveland spant in deze categorie de kroon met 8398 euro aan lasten voor café houders. Zijn collega's in Veere en Noord-Beveland zijn onge veer 2000 euro goedkoper uit. Dat er lokale lasten betaald moe ten worden, is geen punt van dis cussie, stelt de Kamer van Koop handel voor Zeeland. Maar de Kamer vindt het vreemd dat de verschillen tussen gemeenten zo groot zijn. „Je mag er toch van uit gaan dat de dienstverlening overal hetzelfde is", zegt woord voerder M. Volleman. „Ik kan het niet verklaren waarom on dernemers in Sluis bijna het dubbele betalen voor een bouw- lege dan de ondernemers op Schouwen-Duiveland." Met het onderzoek wil de Ka mer van Koophandel de gemeen teraadsleden en de hoofdinge landen van de waterschappen in formeren over de lokale lasten druk. De Kamer doet een be roep op hen om 'uiterst terug houdend te zijn met een verdere verzwaiïng van de lokale las ten'. pagina 25 Vlissingen schrikt bedrijven af (Advertentie) voorletters' (post)bankrekeningnummer: Kijk op Mw/.pic nl/abormeren. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon mar. PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 yjol daaibi/ éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mi|n rekeningnummer. Ik heb do laatste drio maanden geen ptoclabonnementgehad U Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: [U per maand met automatische incasso l€ 21.501* O per kwartaal rrei 3utóm3T5ttte ncasso(É 61,501" per jaar met automatische incasso i€ 236,001". met grabs PZC-paraplu snzmssnssssso" het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1