Monument ook voor slag Schelde PZC PZC Kinderen zijn nog steeds te betoveren Zelfs de schnauzer draagt een corsage IJSSELDIJK ,15 Stichting wil aandacht verbreden van Sloedam naar hele Scheldegebied '"V l Jf dSÊIItÈk ÊÊssmtm jlliilaÜsPltl; HERFSTMODE voor iedereen syf Y\\, donderdag 28 september 2006 ARNEMUIDEN - Het monu ment op de Sloedam moet een herdenkingsplaats worden voor de grote slag om de Schelde. De Stichting Steun Bevrijders Wal keren streeft naar verbreding un de aandacht, en wil die kop pelen aan een verplaatsing van de gedenktekens naar De Tol bij Amcnudden. De ambassades van de lan- dendie op de Sloedam solda- :en hebben verloren in de oor- jjg hebben volgens voorzitter LDeWitte van de Stichting Steun Bevrijders toch al het idee dat de herdenkingen over meer gaan dan alleen de slag om de Sloedam. „Als ze nu al den ken dat het een monument is voor de Slag om de Schelde, la ten we dat er dan ook echt van maken." Het verbreden van de aandacht tot de hele Schelde, hoeft niet te betekenen dat de gedenk plaats veel groter moet wor den, zegt DeWitte. „We den ken niet aan een museum. Ex- zal, als we de monumenten ver plaatsen, toch wel weer een pa- Led komen met informatie. Dan >un je extra informatie toevoe gen." Sober De stichting is aan het bereke nen wat een verhuizing van de monumenten richting De Tol bij Amemuiden zou gaan kosten. .Wederiken aan een sobex-e ver plaatsing en dat hoeft niet duur ie zijn", schat DeWitte in. „De kosten gaan zitten in het verwer- en gebruiksklaar maken van de grond." Hij herhaalt dat het geen mu seum zal worden. Wel wil de Stichting Steun Bevrijders Wal cheren op de gedenkplaats een verwijzing maken naar een mu seum waai- ook aandacht wordt besteed aan de Tweede Wereld- j en de Sloedam. Vanwege de band met Arnemuiden denkt hij aan het Historisch Museum .Arnemuiden. De berekeningen moeten rond de grote herdenkingen op de agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Sloedam, begin november, klaar zijn, zegt DeWitte. Dan wordt ook het overleg hervat met de ge meente Middelburg, de provin cie Zeeland en ProRail. Hij wil bovendien andere organisaties benaderen, zoals de Stichting 40-45 en het Veteranenplat- form. De discussie wat histo risch de meest juiste locatie is voor de gedenkplaats, wil DeWitte achter zich laten. „Het gaat ons niet zozeer om wat de beste locatie is, of waai de meeste slachtoffers zijn geval len, maar om de waardigheid STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw san de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be lgen voor 55+; MIDDELBURG - Markt: Weekmarkt; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra- muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran- ;=p!em 41. 10.00 - 12.00 uur: Creatieve Palazzolihuis. Oranjeplein 41, 14.00 - 15.30 uur: ontmoetingsmiddag voor iexlkankerpatiënten en nabestaanden; VLISSINGEN - Campus De Ruyter Van Hogendorpweg 58a, 20.00 uur: square- Ö3ncecursus. Appeldienst in Jacobskerk VLISSINGEN - In de Sint Ja cobskerk van Vlissingen wordt zondag 1 oktober een appel- dienst gehouden. Het thema is 'de hemel op aarde'. De dienst begint om 9.30 uur. Voorganger is Hendrik Betting. door Maurits Sep MIDDELBURG - Op een steenwoi-p af stand van de bouwput waar de nieuwe schouwburg had moeten komen, opent zondag toch een nieuw theater: het Huiskamertheater van Poppentheater Parabel. Na ruim dertig jaar zaaltjes ge huurd te hebben om zijn voorstellingen te kunnen spelen, hoeft Sjaac Vereist nu slechts de ti-ap af te lopen naar zijn souterrain aan de Herengracht. Da's een stuk gemakkelijker, maar ook spannend. Omdat het thuis is. En: zul len kinderen en ouders de weg weten te vinden naar zijn theater? Is er nog wel een publiek voor Parabel? De vragen spoken Vereist door het hoofd. „Er is al tijd wel belangstelling voor poppenthea ter, dat weet ik wel, maar ik ben een paar jaar gestopt met vaste voorstellin gen. Ik ben erg benieuwd hoe lang het duurt voordat ik weer naamsbekend heid heb." Vereist is enkele jaren geleden verhuisd naar Middelburg. Bij het zoeken van een nieuw huis speelde de wens om een eigen theater te beginnen, een belangrij ke rol. Het pand aan de Hei-engracht bleek ideaal. Het verkeerde weliswaar in slechte staat, maar het had wel een souterrain. Dat is vei-bouwd tot een klein 'huiskamertheater'. Vereist: „Er kunnen maximaal 25 bezoe kers binnen. Meer wil ik niet, omdat ik het intiem wil houden. Ik hoef er ook niet van te leven. Ik ben in het dagelijks leven directeur van een basisschool." Het souterrain is zowel theater als ate lier. Achtei-in staat een grote kast met poppen en attributen en een werktafel. Aan de andere muur hangen marionet- ten, maar die zijn voor de sier, net als de Indonesische wajangpoppen op de venstei-bank. „Ik speel alleen met hand poppen. Of met schimmen, door met mijn handen figuren te maken op een scherm." Het atelier verdwijnt achter een dik gor dijn als hij theater speelt. Aan het pla fond hangen lampen met kralen, de zelf gebouwde bankjes zijn beschilderd met wolken, sterren, zonnen en manen. Een Oosterse sfeer, die van de dui- zend-en-een-nachtsprookjes wilde Vereist benaderen. En om te benadruk ken dat het een 'huiskamertheater' is, overweegt hij de kinderen die komen kijken, slofjes te geven als ze binnenko men. Dat zal zeker indruk maken. „Kinderen zijn nog steeds te betoveren", stelt Vereist vol overtuiging. In het begin van een voorstelling raken ze nog wel eens afgeleid door het zien van zijn han den, maar.zodra het verhaal op gang komt, gaan ze er helemaal in mee en zien ze die handen niet meer. En dat is waarnaar hij streeft. „De fantasie prik kelen. Zolang je voor waar kunt verko pen wat niet waar is, ben je een heel eind. Mijn poppen hebben slechts de aanduiding van kleding. Kinderen fan taseren de rest er wel bij." Zelf moet hij zich ook inleven in de per sonages. „Ik ben in mijn eentje, maar speel meerdere rollen. Ik moet dus goed naar de bewegingen kijken, op wat ik met mijn handen uitbeeld. En op de stemwisselingen letten. Ik kan natuur lijk niet te vaak de verkeerde stem op zetten." Ondeugend Soms, bekent Sjaac Vereist, laat hij zichzelf, net als de kinderen, meeslepen in het spel, in het verhaal. Vooral als hij zijn favoriete spel speelt: Jan Klaassen. „Ja de oud-Hollandse, echte Jan Klaas sen vind ik de leukste. Daar zit zo veel in. Je kunt kinderen er zo vreselijk mee aan het lachen maken. Ik heb de hele oude teksten van Jan Klaassen zelf be werkt. Dit spel geeft heel veel interac- foto Ruben Oreel tie, samenspel, tussen mij en de kinde ren. En hierin komt mijn ondeugende, vrolijke kant altijd sterker naar voren." Al zijn voorstellingen zijn bewerkingen van andere stukken of boeken. „Ik schrijf zelf geen verhalen. Maar mijn be werkingen voelen soms wel als een nieuw verhaal van mezelf." Komende zondag, tijdens de Kunst- en Cultuurroute in Middelburg, speelt hij vier keer (13.30,14.30,15.30 en 16.30 uur) een kort stuk van een halfuur: De wolf en de kip. Een variant op de dieren fabel van Max Velthuijs, De eend en de vos. „Een komisch spel, met geintjes en dwaze gebeurtenissen." Het is een stuk dat hij al vaak heeft gespeeld. Een keu ze voor zekerheid dus, omdat het de eer ste keer is dat zijn huiskamertheater opengaat voor publiek. Op woensdag 11 oktober begint het theaterseizoen voor Huiskamertheater Poppentheater Parabel. Om de twee we ken op woensdagmiddag om 14.30 geeft Vereist een voorstelling, Plet seizoen duurt een halfjaar, tot en met maart. Hij speelt een stuk gedurende langere tijd en kiest dan een nieuw. Hij begint met Het ezeltje (een sprookje van Grimm) en speelt in december waar schijnlijk zijn kerstschimmenspel. Huiskamertheater Poppentheater Para bel, Herengracht 64/66, Middelburg. Re serveren: 0118 - 552566. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het was tijdens de oorlog heel anders verkering hebben dan nu. Er was geen ver tier, voor acht uur moest je bin nen zijn en dan ging in de trein het luchtalarm nog eens af ook. Jo en Jopie Marinissen-De Bad zijn maar wat blij dat ze zoveel voor elkaar over hadden. Nu vie ren ze tenminste samen hun zes tigjarig huwelijksfeest. Het echtpaar uit Vlissingen leer de elkaar aan het begin van de oorlog kennen. In Zaal Marijs. „In de Palingstraat", vertelt me vrouw Marinissen (83). „Op de dansavond van de politiesport- vererxiging, waar vader werkte, speelde hij piano in een bandje. Ik stond op het toneel. Ik dacht: dat is een leuke jongen. Maar ik kende hem al hoor. Oh ja, ik had hem al lang een keer zien lopen in de Walstraat. Eigenlijk vond hem ik al veel langer leuk. Ze kregen verkering. Vanwege zijn werk bij de Provinciale Wa terstraat werd hij in de oorlogs jaren naar Goes overgeplaatst. Zij bleef in Vlissingen, waar ze als caissière werkte bij kleding zaak Bisschoff in de Walstraat. Dat werd pendelen. „Stikgevaar- lijk. We deden ons best elkaar el ke week te zien, maar dat ging niet altijd", vertelt zij. „Maar je moest iets voor elkaar doen." Vlak na de oorlog trouwden ze. Het echtpaar ging wonen aan de Schuitvaartgracht en kreeg een dochter. Tijdens de watersnood ramp leende de Provinciale Wa terstaat meneer Marinissen (89) uit aan het Waterschap Walche ren. „Ik moest helpen aan de we deropbouw. Een spannende tijd was dat. Bij Waterstaat werd ik uiteindelijk hoofd van de diénst- kring Walcheren. Ik heb er veer tig jaar gewerkt. Daar ben ik zelfs nog voor geridderd." Vanwege dat werk ging het echt paar in Middelburg wonen. Ech ter stiekem verhuisden ze steeds dichter naar Vlissingen, tot ze uiteindelijk in West-Souburg be landden. „Vlissingen hebben we altijd gemist. Nu wonen we al weer vijftien jaar aan de boule vard, het mooiste plekje van Zee land. Ook hebben we al 52 jaar een huisje op Westduin. We zijn gek op het strand. We gaan elke dag met de hond wandelen." Zelfs schnauzer Indy draagt een corsage. Iedereen verkeerde gis teren in een feeststemming. (Advertentie) van de herdenkingen en om daarvoor een goede plek te vin den, Daar is De Tol zeer ge schikt voor." «tap wen v>év<sid in v;j vAte'iavr-'. üiïKQMBC* Mi S&ü©[P S4 Vrijdag 6 oktober de Kwikstaart Maandag 23 oktober Ter Reede ÜSgEH MMHL 14.00 - 16.30 uur Inlichtingen: Shop 54 Scheldestraat 54 Vlissingen 0118-417423 MODES Lepelstraat 1Yerseke - tel. 01 1 3 - 57 15 39 Kijk ook eens op www.ijsseldijkmodes.nl voor een virtuele toer door onze winkel Jo en Jopie Marinissen-De Bad zijn zestig jaar getrouwd. foto Ruben Oreel Openingstijden: di t/m vr 8.30 -12.00 u en 13.00 1800 u.vrijdag koopavond tot 31.00 u. za tot 16x01 Hoek Lange Delft/Segeersstraat 5 f Krabbendijke Dorpsstraat 100; Tet. (0113) 5015&9 Schoenen van de beste merken vó'ör hef.hele gezin! mmmmsv&m'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15