Drie scenario's voor kinderopvang Meiden geven Engelse les Schouwspelers creëren eigen theatertje PZC Drumafestival in Zierikzee ©VIALLE Passie rond eind van aspergetijd Noodoplossing voor financieel gat tot ambitie duidelijk is Chauffeur vast voor drugssmokkel TERNEUZEN - Een 36-jarige vrachtwagenchauffeur uit Noordgouwe wordt verdacht van heroïnesmokkel naar Engeland. De douane in Dover trof 7 augustus bij een con trole van de truck met oplegger circa dertig kilo heroïne aan. De Noordgouwenaar had die dag een trailer met chocola de in Gent opgehaald met bestemming Engeland. Volgens raadsman A. Bals heeft zijn cliënt niet geweten dat er tus sen de lading (chocolade) de harddrugs zat verstopt. „Hij heeft de vracht in België opgehaald. De trailer was verze geld. Hij zou wel gek zijn om dat risico te nemen, want er wordt veel gecontroleerd in Engeland", reageerde de strafpleiter. Sinds 7 augustus zit de beroepschauffeur in Engeland in voorarrest. De zaak wordt volgens Bals over een paar weken voorgelegd aan de Magistrates Court (de lagere rechtbank). „Deze rechtbank moet beslissen of de zaak wordt doorverwezen naar de Crown Court (de hoge re rechtbank). Ik verwacht wel dat dit zal gebeuren." De strafpleiter zal samen met een Engelse advocaat zijn cliënt verdedigen. Motorrijder zwaar in de fout MIDDELBURG - De reactie van de Middelburgse politie rechter A. Janssens-van Kampen op het buitengewoon' hoog alcoholgehalte (1.320 microgram) dat een 42-jarige motorrijder uit Terneuzen had geblazen, sprak voor zich. „U moet een gewoontedrinker zijn, want veel mensen overleven deze score niet eens." De Terneuzenaar werd conform de eis veroordeeld tot achttien maanden rijontzegging en 42 uur werkstraf. De man had 21 juli zes keer zoveel alcohol gedronken als is toegestaan toen hij rond middernacht op de Binnenvaart- weg van Terneuzen op zijn motor werd aangehouden „Ik had die avond thuis gedronken, maar ik moest mijn mo tor nog in de garage zetten." Agenten op een mountainbike hadden verdachte zien rij den. Ook officier van justitie L. Boogert was verbaasd dat de man in die staat nog kon rijden. „Gezien het alcohol percentage zit u in de finale. U bent zwaar verslaafd aan alcohol. Daar zult u hard aan moeten werken." De Ter-: neuzenaar zei contact te hebben gezocht met zijn huis-: arts. Bezwaren hagelkanon afgewezen KRABBENDIJKE - De bezwaarcommisie van de gemeen te Reimerswaal heeft de bezwaren van twee inwoners van_ Krabbendijke tegen het anti-hagelkanon van enkele fruit- teeltbedrijven afgewezen. De klagers zeggen vooral in de nachtelijke uren last te hebben van de knallen die het ka-; non maakt. Burgemeester en wethouders brachten daar tegenin dat het kanon op jaarbasis niet meer dan tien uur wordt ge bruikt en dat een verbod voor de nachtelijke uren het hele' kanon nutteloos maakt. Wat is immers het nut als het ap-; paraat overdag schade voorkomt, maar 's nachts alsnog1.' schade ontstaat. Het college wijst er verder op dat 75 andere gezinnen, die_ veel dichter bij het kanon wonen dan de bezwaarmakers, geen klacht hebben neergelegd. Bovendien zijn er nauwe lijks alternatieven, omdat een hagelverzekering haast on betaalbaar is en ook het plaatsen van hagel netten forse in vesteringen vergt. De bezwarencommissie oordeelt dat de gemeente de belangen van beide partijen goed heeft afge wogen en wijst de bezwaren af. ZIERIKZEE - De Marching Band Schouwen-Duiveland te kent in samenwerking met KNFM-Zeeland voor de organi satie van het elfde Drumafesti val zaterdag in sportcentrum Onderdak in Zierikzee. Het festival staat voor de jaar lijkse manifestatie met drum bands en majorettengroepen. In totaal zijn er circa vierhonderd vijftig deelnemers, die hun kwa liteiten laten beoordelen door een professionele jury. Het Drumafestival zit daarmee aan een maximum. Er moesten dit keer zelfs enkele korpsen worden afgewezen. De deelne mers komen vanuit het hele land. Het enige korps uit deze re gio is de slagwerkgroep van Luc- tor et Emergo uit Renesse. Sinds vorig jaar is het Drumafes tival uitgebreid met een nieuw onderdeel: de streetparade door het centrum van Zierikzee. Een aantal korpsen zal gedurende de middag een muzikale rondgang" maken door het stadscentrum. Het Drumafestival begint om 9.30 uur. Bij de finale rond 18.00 uur maken alle korpsen hun opwachting maken in de sporthal om hun scores in ont vangst te nemen. (Advertentie) 1 OOK OP VLOERVERWARMING Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl agenda STREEKACTIVITEITEN dreischor - Wijnhoeve de Kleine Schorre, 14.00 uur: rondleiding door wijngaard en wijnkelder inclusief proe- LPi autogassysteem van Vialle Nu compleet gemonteerd vanaf 1.950,- incl. OW door Ali Pankow SIRJANSLAND - Hun domicilie is Oos- terland, maar hun nieuwste productie spelen De Schouwspelers dit keer uit sluitend in Sirjansland. De toneelvereni ging heeft praktische en artistieke mo tieven voor die keuze. De Schouwspe lers creëren in het dorpshuis van Sir hun eigen intieme theatertje. Daar komt heel wat voor kijken, maar die in spanning hebben ze er graag voor over. Voordeel in Sirjansland is dat ze de boel tussentijds niet weer behoeven af- en op te bouwen. Het stuk leent zich bij uitstek voor een zogeheten vlakkevloeropvoering. De groep speelt Aan het eind van de asper getijd, het eerste avondvullende toneel stuk van Frank Houtappels. 'Een kome die', noemt de auteur het zelf. „Ik heb er tragie-komedie van gemaakt, want er wordt nogal wat overhoop gehaald in de levens van drie zussen en de dochter van een van hen", zegt regisseur Jan de Bil. „Dat klinkt misschien meteen als zware kost, maar dankzij de humor blijft het toch licht verteerbaar", voegt hij er snel aan toe. Het verhaal speelt zich af in een kleine dorpsgemeenschap in de Noord-Lim burgse aspergestreek. Aggie runt daar een eigen kapsalon. Haar dochter Sop hie assisteert haar daarbij, maar droomt van een eigen salon. Kitty, de oudste zus van Aggie, is een trouwe klant. Onverwacht stapt ook de jongste zus, Francien de salon binnen. Zij is ac trice en woont in Amsterdam. Haar be zoek blijkt de aanzet voor een escalatie van emoties. Wat de vrouwen jarenlang achter de kiezen hebben gehouden, komt genadeloos op tafel. Familiebanden en de koestering of kwel ling ervan spreken Jan de Bil aan. „Ze zijn er nou eenmaal, je kunt ze niet uit wissen." Dit keer heeft hij overigens niet specifiek voor dit thema gekozen, zoals bij enkele voorgaande producties. „Het is een heel mooi stuk én we kun nen het bezetten. Dat speelt ook altijd een belangrijke rol", erkent de regis seur. Voor die bezetting is nog wel de inzet van een gastspeelster nodig. Nelle- ke Tamerus van Theatergroep Zierik maakt een tijdelijk overstapje naar De Schouwspelers. De verdere rollen wor den vertolkt door: Joke Bot, Johanna de Waal en Annelies Oomen. Aan het eind van de aspergetijd blijkt populair binnen het Zeeuws amateurto neel. Theatergroep Intermezzo speelde het enkele jaren geleden en het toeval wil dat de Zeeuwse Komedie in Vlissin- gen het specifiek dit seizoen ook op het repertoire heeft staan. „Ik heb daar geen enkel probleem mee. Het is leuk om de verschillen te zien, maar ik vind het wel prettig dat wij eerder spelen dan de Zeeuwse Komedie", zegt De Bil. Komedies liggen hem wel. Zonder een waardeoordeel te vellen: „Een 'deuren klucht' zou niks voor mij zijn. Veel te vet, ik zou niet weten hoe ik dat zou moeten aanpakken." Hij wil de toe schouwers graag laten lachen, maar het spel mag af en toe ook best even de diep te in. „Niet dat ik nou zo'n wereldverbe teraar ben, ik vind het wel prettig als er na afloop nog even over wordt nage dacht en nagepraat." Hij start het repetitieproces bewust met het uitdiepen van de karakters. „Ik laat de speelsters zelf graag praten over de personages. Mijn taak is te coachen in de ideeën die daarbij naar voren ko men", legt De Bil uit. Volgens hem zit de humor ruim, maar subtiel verweven in dit stuk. Aan hem de taak die humor in het spel naar boven te krijgen. „Ti ming, wel of geen nadruk op een tekst, stil spel, een blikrichting zijn vaak bepa lend of een grap wel of niet overkomt", weet de regisseur inmiddels uit erva ring. Het verhaal speelt zich op meerdere lo caties af. Die ruimten worden met sim pele middelen en belichting getypeerd. Wat die belichting betreft zouden De Schouwspelers graag een eenvoudige mobiele set aanschaffen. „We hadden zelf wat lampen, maar die zijn bij de keuring voor de gebruikersvergunning door de gemeente afgekeurd. Daarom moeten we nu wat meer licht inhuren." Aan het eind van de aspergetijd gaat vrijdag 13 oktober in het dorpshuis in Sirjansland in première en wordt ver der gespeeld op zaterdag 14, vrijdag 20 en zaterdag 21 oktober, aanvang 20.00 uur. Kaarten kunnen gereserveerd wor den via telefoonnummer: 0111-483958. Repetitie van De Schouwspelers met Joke Bot (links) als Aggie en gastspeelster Nelleke Tamerus als Francien. foto Marijke Folkertsma woensdag 27 september 2006 Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE lel. 0111-454647 fax:0111-454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) fiat Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES lal: (0113)315500 fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl (Advertentie) j^Fsme Soesman jIERIKZEE - Er zijn drie toe- jjnslsccnario's - met bij beho ed prijskaartje - in de maak tfde kinderopvang op Schou- jfj-Duiveland. Tot er duidelijk- „jd is over de ambities, wordt .financieel geroeid met de rie- j» die er zijn. Voor dit jaar l„t de gemeente een greep uit jfpot onvoorzien om het ontsta- agattc dichten. In de binnen ste presenteren begroting is frjeropvang op de lijst van jgsbeleid gezet. ^Welzijnshuis buigt zich met ïgemeente over een aantal kin- jfflpvangscenario's, die nauw genhangen met de mate waar de gemeente cle opvang zal jbsidiëren. Het is simpel, wijst «rotter G.J. van der Salm Bhet Welzijnshuis op het ver- 1 cii tussen plattelandsgemeen- i j en stedelijk gebied. „Wij enen kostendekkend draaien, i aar alleen in Zierikzee. Dus I set het helemaal commercieel, jan zullen we andere locaties I. {«tensluiten." jjgjn volgend jaar liggen naar pachting de toekomstscena- s'i gereed. Dan is het (mede) és de gemeenteraad om aan te pen waar zij met de kinderop- nag op Schouwen-Duiveland partoewil. lijksgeld iet die tijd is het vooral zaak fi- aicieel het hoofd boven water houden. De kinderopvang j mptmet een gat van 132.000 uo, omdat rijksgeld dat sinds J05 met meer wordt verstrekt xg een tijdlang als inkomsten .ipgevoercl is. Daarnaast werd tfbudget voor de verplichte in- KCtie van kinderopvangloca- is(10.000 euro) een aantal ja- a per ongeluk vergeten in de groting. Een gedeelte van de- xgaten kan gevuld worden met anciële meevallers. Zo moet s; Welzijnshuis nog zo'n MO euro aan de gemeente te- ugbetalen in verband met een I iade stimuleringsregeling. De 1 bderopvanglocatie Scharendij- 1 heeft daarnaast 20.000 euro Oliebollenactie voor harmonie in Zierikzee HER1KZEE - De Koninklijke bimonie Kunst en Eer houdt uijdag (i oktober een oliebollen de ter ondersteuning van de bs van het harmoniekorps. .Om een muziekvereniging in itand te houden en telkens met tijd te laten meegaan, zijn er ::sl muzikale inspanningen ::k acties nodig die zorgen voor a gezonde, financiële basis, harnit kunnen de dirigent en instructeur worden betaald, r.enals de kosten van de oplei dingen, aanschaf en onderhoud instrumenten en unifor- w", laat het bestuur weten. Vrijwilligers bakken de oliebol- ain de Harmonie aan de Kaer- ■enakerstraat in Zierikzee. minder gekost dan voor 2005 en 2006 was begroot. En omdat de peuterspeelzaal in ditzelfde dorp dit jaar nog niet verhuist, is de ingecalculeerde huurverho ging van 9000 euro over. Blijft over: een bedrag van 67.000 eu ro waarvoor nog dekking moet worden gezocht. Burgemeester en wethouders stellen voor dat geld nu uit de pot onvoorzien te halen. Voor de daarop volgende drie jaar staat zowel de inspec tie als de dekking van het exploi tatietekort Welzijnshuis te boek als nieuw beleid of uitbreiding sinvestering. „We hebben geen dekkingstekort", luidt Van der Salms commentaar. „De ge meente heeft zich misrekend en beschikt over te weinig midde len om afspraken die ze met ons heeft na te komen." Tot de afspraken behoort overi gens ook het afbouwen van de subsidie - gekoppeld aan de ont wikkeling van een toekomstvi sie - gedurende drie jaar. Van 132.000 naar 66.000 euro. De voorzitter van het Welzijnshuis toont zich overigens tevreden over het overleg dat de afgelo pen maanden over deze kwestie is gevoerd. De kwestie komt aan de orde in de commissie samenleving en be stuur. Deze vergadert donder dag 5 oktober in het gemeente huis in Zierikzee begint om 20.00 uur. door Esme Soesman SCHARENDIJKE - Tree. Flo wer. Cow. De leerlingen van groep 8 van de Helcherseeschool in Scharendijke blijken al een aardig mondje Engels te spre ken. Oud-leerlingen Anne Roth en Lisa Loeve spijkerden die woordenschat gisterochtend nog wat bij. In het kader van the European Day of Langua ges. Derdejaars TTO'ers aan het Goe- se Lyceum zijn het. Dat staat voor tweetalig onderwijs, vertel len Anne en Lisa (beiden 14 jaar) beurtelings in het Engels en Nederlands. Zij zijn een och tendje op hun oude school om de leerlingen van groep 7 en 8 Engelse les te geven. „We gaan jullie niet echt iets leren, hoor", stellen de meiden hun gehoor ge rust. „We gaan spelletjes doen en daarbij zoveel mogelijk En gelse woorden gebruiken." Variaties op pictionairy en bin go passeren de revue. De 'juffen' raken steeds meer in hun rol en beginnen zelfs de in het Engels opgelepelde landen op de we reldkaart aan te wijzen. De En gelse woordenschat van de leer lingen is verbazingwekkend. Groep 7 en 8 krijgen wekelijks drie kwartier Engelse les, doet docent Kees de Broekert uit de doeken. En ja, dan is er natuur lijk nog tv. Ook daar steken ze heel wat van op. Boeiend Wat Anne en Lisa betreft was de keuze om tweetalig onder wijs te gaan doen niet zo moei lijk. „Omdat we slim zijn en het boeiend vonden", lacht Lisa. „Mijn broers hebben het ook ge daan en ik vond de verhalen zo leuk", zegt Anne. Lisa hoorde die verhalen op haar beurt weer van haar vriendin Anne. Inmid dels zit het tweetal in de derde en moet er eind van dit jaar exa men TTO worden gedaan. Niet dat de meiden er daarna een streep onder zetten. Ze zijn van plan tweetalig door te leren. Of ze daar in de toekomst wat mee zullen doen? „Dat weet ik niet", zeggen Anne en Lisa eens gezind. Maar de verhalen van Annes broers zijn bepaald niet tegengevallen. Dus gaan de leer lingen van het Goese Lyceum voorlopig lekker door. Lisa Loeve (voorgrond) en Anne Roth spelen een spelletje met Engelse benamingen voor sporten in groep 8 van hun oude school, de Helcherseeschool in Scharendijke. foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35