CDA dreigt ZMF met strafkorting Kamervragen over naheffing op Zeeuwse Milieuprijs PZC Studenten betogen tegen invoeren leerrechten Kiezers krijgen geen extra cadeautjes Schaden 'provinciaal belang' moet leiden tot terugvorderen subsidie Saartjé in Veere zoekt 6 scholieren voorde weekeinden. Kijk vlug op pag. 18 E Mosselen in de kroket Man steelt auto Wegenwacht Kaas keren Een nieuwe iPod 60 gb voor 25,- wen» :ranten.nl Ondernemer Middeleeuwse insignes in Brugge „oensdag 27 september 2006 los nummer 1,25 No-claim kan snel van tafel De no-claim kan volgend jaar al worden opgeheven, mits de politiek daarover binnen twee weken beslist. Dat stelde gisteren de orga nisatie Zorgverzekeraars Nederland in een reactie op de stelling van minister Hoogervorst van Volksge zondheid dat het al te laat zou zijn om eén dergelijk be sluit te nemen. Contacta in teken van jeugd De jaarlijkse ondernemersbeurs Contacta in Goes staat dit jaar in het teken van de jeugd. Onder het motto 'jonge ren leren werken' krijgen jonge mensen de kans met ondernemers in gesprek te raken. Mogelijk M M houden ze er een baan aan over. Films verrassen museumbezoeker Met het vertonen van korte films wil het Zeeuws Museum na de heropening in 2007 zijn bezoekers verrasen. Het me rendeel van de films wordt gemaakt door Paul en Menno de Nooijer. De geschiedenis Middel- rfj burgse Abdij is een van de onderwerpen. Kritiek, baby en goals Ruud van Nistelrooij heeft twee bewogen dagen ach ter de rug. De voetballer is vader van een dochter ge worden. hij scoorde giste ren voor Real Madrid twee keer in de Champions Lea gue en deed in een sport blad een aanval op het be leid van bonds coach Marco Vi van Basten. i M Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Eeonomie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Kunst: 21, 22 en 23; Uit: 25, 26 en 27 AwHenk Postma lODDELBURG - De Zeeuwse Milieu Federatie krijgt minder subsidie wan neer die het provinciebe- (iuiir met juridische proce ss in de wielen rijdt. Dat Slaat in het CDA-program- Ba voor de verkiezingen tan Provinciale Staten. De. partij spreekt zich daarin lil tegen grootschalige ont- poldering, en voor een twee- Je kerncentrale bij Borsse- i De Zeeuwse Milieu Federatie kan een belangrijke bijdrage le veren aan een afgewogen pro vinciale besluitvorming, vindt het CDA-Zeeland. Maar die partij weigert nog langer te ac cepteren dat de ZMF provin ciaal subsidiegeld gebruikt voor juridische procedures die zijn ge richt tegen het provinciaal be leid. Beoogd CD A-lijsttrekker T. Pop- pelaars lichtte gisteren toe dat hij een mogelijkheid in het le ven wil roepen om bij de ZMF geld terug te vorderen, dat is ge bruikt voor juridische procedu res tegen plannen waarmee 'een aanmerkelijk provinciaal be lang' is gediend. Als voorbeel den noemde hij eventueel juri disch verzet van de ZMF tegen bouw van de Sloecentrale of aanleg van de Westerschelde Container Terminal. Eerder al zegden Statenfracties van WD en Partij voor Zeeland de ZMF de wacht aan. Het CD A-programma werpt een dam op tegen 'grootschalige ontpoldering'. Eerder legde de CD A-Statenfractie zich neer bij de realisering van de eerste 600 hectare getijdenatuur langs de Westerschelde, mits de ontpol dering plaats vindt op basis van vrijwilligheid. Het CDA keert zich nu op voorhand al tegen een volgende, vierde fase in de verdieping van de Wester schelde, gekoppeld aan groot schalige ontpoldering. Be oogd-lijsttrekker Poppelaars: „We zijn niet bereid goede land bouwgrond op te offeren aan de natuur." Regelzucht Het CDA-verkiezingsprogram- ma, dat op 6 december ter goed keuring aan de Zeeuwse leden wordt voorgelegd, zet in op een tweede kerncentrale in Zeeland, en belooft het terugdringen van provinciale regelzucht. Een ge deputeerde zou speciaal met die taak moeten worden belast. Het CDA wil dat het nieuw provin ciebestuur de inwoners enigs zins compenseert voor de tolhef fing bij de Westerscheldetunnel. Voor automobilisten houdt dit in dat het provinciaal deel van de motorrijtuigen niet wordt ver hoogd. Voor Zeeuwen die afhan kelijk zijn van het openbaar ver voer wil het CDA de reis-chip- kaart goedkoper maken. Verder wordt ingezet op gratis open baar vervoer tijdens de open mo numentendag en in het museum weekend. Het CDA belooft zich in te zet ten voor handhaving van de hui dige ziekenhuislocaties, inclu sief satellieten, en het open hou den van alle Zeeuwse treinsta tions. Verder zijn tal van voornemens opgenomen die moeten bijdra gen tot meer bedrijvigheid, werkgelegenheid, natuurontwik keling en leefbaarheid, zowel in de steden als op het platteland. Het programma belooft ook tege moetkomingen aan jonge onder nemers en starters op de woning markt. Verder wil de partij een allesomvattend plan voor oude renbeleid. DEN HAAG - Studenten lopen door de Hofvijver naar het eilandje om een spandoek op te hangen. Hier- mee wilden ze gisteren hun ongerustheid uiten over de invoering van leerrechten, waarover een com- van de Eerste Kamer vergaderde.De Tweede Kamer nam eerder een wetsvoorstel aan dat regelt dat studenten voor zes jaar leerrechten krijgen. Die kunnen ze per maand verzilveren bij een universi teit of hogeschool. Zijn de leerrechten op, dan moeten studenten een veel hoger collegegeld betalen. De politie hield gisteren negen betogende studenten aan. foto Robin Utrecht/ANP Advertentie Woensdag 4 oktober a.s. verschijnt de Ondernemer Met o.a. de volgende onderwerpen: Contacta Spreekuur Maria Le Roy OCG Trofee door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - GroenLinks-Ka- merlid Duyvendak heeft minis ter Zalm (VVD, Financiën) en staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) om opheldering ge vraagd over de naheffing die de Belastingdienst aan de provin cie heeft opgelegd voor het uit reiken van de Zeeuwse Milieu- prijs. „Dat is van de gekke", meent Duyvendak. De Belastingdienst ziet de toe kenning van ,de prijs als een kansspel. De provincie be schouwt het als een bijzondere vorm van subsidiëring. Dat vindt ook Duyvendak. „Ik viel 'werkelijk van mijn stoel toen ik las over hét besluit van de Belas tingdienst. Ik dacht aan een 1 aprilgrap, maar we zitten mid den in september." Elke twee jaar reikt de provincie 4000, 2500 en 1000 euro uit aan de drie beste initiatieven op milieu gebied. Volgens Duyvendak is het be sluit van de Belastingdienst een 'negatief signaal' naar overhe den die zich inspannen voor een schoner milieu. Met schriftelijke vragen wil hij van de bewindspersonen te we ten komen of ze de Zeeuwse Mi lieuprijs niet juist een goed ini tiatief vinden dat navolging ver dient. „Bent u bereid het initia tief van de provincie Zeeland na te volgen en zelf een landelijke Milieuprijs of Groene Innovatie prijs in het leven te roepen?", stelt hij. Gevraagd om een toelichting zegt hij: „Ik heb liever dat de re gering leert van Zeeland in plaats van dat ze de provincie in de hoek zet." door Ap van den Berg en Wierd Puk DEN HAAG - Anders dan ande re jaren zullen de coalitiepart ners CDA en VVD het kabinet in het Kamerdebat over de Mil joenennota niet dwingen de kie zers te paaien met financiële ca deautjes. Dit lieten ingewijden in de rege ringsfracties weten aan de voor avond van de Algemene Politie ke Beschouwingen, die vanoch tend beginnen. Eerder liet minister van Financi ën Zalm weten dat er in de be groting 300 miljoen euro 'wissel geld' zit. „Wij zijn tevreden met de nieu we begroting en met de koop krachtverbetering van gemid deld één procent voor alle huis houdens", zegt WD-Kamerlid Blok. Verder voelt Zalm de adem in de nek van de adviesor ganen Centraal Planbureau en de Raad van State. Die verwe ten hem te gemakkelijk met geld te hebben gestrooid. Het CDA liet maandag al door schemeren geen redenen te zien om vandaag aanvullende finan ciële eisen te stellen. GPD pagina 4 ambtenaren veroveren Kamer AMSTERDAM - In Amsterdam is gistermiddag een auto van de ANWB Wegenwacht gestolen, terwijl de monteur een eindje verder stond te sleutelen aan het voertuig van een klant. De dief is simpelweg in de auto gestapt en ermee weggereden, zei een woordvoerder van de po litie. De diefstal is gepleegd aan de Burgemeester de Vlugtstraat in Amsterdam-West. De politie hoopt met hulp van het publiek het voertuig (kente ken 52-VB-GH) en de dader(s) te vinden. ANP de kroket. Deze heeft hij de af gelopen maanden door colle ga's laten testen, waarna het publiek van de Zeeuwse Visse rijdag aan de beurt Was. De Groot testte de mosselbit terbal met een krokante maar dikkere paneerlaag en de mos selkroket met een zeer dunne paneerlaag. „Mede door de reacties van het publiek heb ik besloten dat het de dunne paneerlaag wordt", vertelt De Groot. „De kroket'wordt minder populair, maar uit marktonderzoek blijkt dat een culinaire kroket nieuwe consumenten aantrekt." De mosselen komen van de Zeeuwse hangcultuurkweker Neeltje Jans, waarmee De Groot in zijn promotieactivi teiten nauw samenwerkt. De mosselkroket is vanaf 1 no vember verkrijgbaar. WINKEL - Een kaasmaker klopt, tevreden op wat mogelijk de groot ste kaas ter wereld is. Met behulp van een omgebouwde heftruck lukte het gisteren het gevaarte te keren. De reuzenkaas van Beem- ster-receptuur weegt naar schatting 1600 kilo en heeft een doorsne de van 1,60 meter. Óp 6 oktober wordt de kaas gekeurd en gewogen. Daarna zal bekend worden of het Noord-Hollandse zuivelproduct een vermelding in het Guinness Book of World Records krijgt. foto John Oud/GPD door Inge Heuff Z1ERIKZEE - Zeeuwse mos selen zijn vanaf november ook verkrijgbaar als kroket. j De mosselsector probeert op I allerlei manieren te vernieu- I wen, zowel in de kweekmetho- I den als bij de consument. De 'ontwikkelaar' van de mossel- kroket is kók Gerard de Groot (restaurant De Brui loft, Vianen). Zijn mosselkroket bestaat uit j een ragout met 25 procent j mosselvlees van de Zeeuwse I kangcultuur, wat bleekselde rij, tijm en nog enkele ingre diënten die de maker voor zich houdt. De Groot verricht te vijf jaar marktonderzoek naar de mosselkroket en ont wikkelde uiteindelijk een mosseiragout als vulling voor ;a\faV5«' Dé regionale veilingsite van BN/DeStem en de PZC (Advertentie) I Photo Ubwy Hos even wachten. 1 De veiling start 2 oktober. (Advertentie) O Noteert u mij v van 5 weken vc >r een proefabonnement r 14.95 rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnemeni gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - O per maand met automatische incasso 21.50)" O per kwartaal met automatische Incasso (£61,50)". O per jaar met automatische incasso (£236,00)". het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1