KRAS.NL Subsidiestop groene stroom blijft PZC Banen containerterminal hebben we hier niet nodig Zeeland moet wel ja zeggen tegen WCT iamermeerderheid achter besluit minister Wijn Laatste resten REM-eiland passeren Vlissingen Maritieme dag nTerneuzen Glimlach van THAILAND The Golden Triangle Avontuurlijk THAILAND Grand Tour THAILAND Amazing THAILAND woensdag 27 september 2006 Vrijwel elke woensdag van 1/11 t/m 28/3 Bangkok met o.a. China Town en het grootste en oudste tem pelcomplex van Bangkok, de Wat Pho Kanchanaburi en de bekende 'Bridge over the River Kwai' safaritocht per olifant of kanotour facultatief Damnoen Saduak,de grootste drijvende markt van Thailand Ayutthaya met haar vele indrukwekkende tempels en paleizen Saraburi met de prachtige tempel Wat Phra Phuttanabat de laatste week verblijft u in de bruisende badplaats Pattaya Reisnummer CULW 17.475, zie www.kras.nl/17475 Diverse data van 15/11 t/m 21/3 Bangkok met o.a. China Town en de Wat Pho Kanchanaburi en de bekende'Bridge over the River Kwai' Chiang Mai met o.a.olifantenschool en de Doi tempel Damnoen Saduak, de grootste drijvende markt van Thailand Ayutthaya en Sukothai met vele tempels en paleizen kleurrijke bergstammen in het ruige Mae Salong gebergte boottocht langs de kalkformaties van Phang Nga Bay de laatste 3 dagen verblijft u op het tropische eiland Phuket Reisnummer CULW 74.751, zie www.kras.nl/74751 Informatie, voorwaarden en boekingen: kras|m/^« www.kras.nl 073-5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za 10.00-15.00 uur Of boek bij één van onze 18 reisbureaus! WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL Jan Rozendaal HAAG - De stop op nieu- „jiibsidies voor groene stroom gl gehandhaafd. Een voorstel J i,et omstreden besluit van gister Wijn (CDA. Economi se Zaken) terug te draaien, naldc gisteren in de Tweede jyncrgcen meerderheid. kfaugustus besloot Wijn geen ||e subsidieaanvragen voor mene stroom meer te accepte- 4 De doelstelling van 9 pro- (fflldiiurzame energie in 2009 is aald en het zou te duur jjnom de subsidieregeling open iiidèn. fj! van projecten voor duurza- g energie dreigen door het be- yit te worden gedupeerd. In [sland lijken vooral boeren jet plannen voor (co)vergistings- jatallaties de dupe te worden. vreest de. provincie haar ^stelling voor windenergie Ui megawatt in 2010) niet te li. 3debatten die de afgelopen we- over de kwestie werden ge- serd, leek zich een meerderheid i( ie tekenen voor het terug zien van het besluit van fijn. Gisteren bleek dat niet het fval. Vtmerkelijk was dat de LPF te- ;a een motie van SGP-Kamer- ■dVan der Staaij stemde, waar- iwerd gevraagd cle subsidiere- jigweer in te stellen. In de de- lilten had LPF-woordvoerder inden Brink doen voorkomen tl zijn partij voor de motie ra. maar uit de hoofdelijke Ming bleek dat hij niet na- aszijn fractie sprak. Het voor- til werd met 75 tegen 65 stem- atn verworpen, omdat ook de loepen Wilders en Van Schijn- k tegen stemden. De splinters lirnjn en Lazrak waren niet nnwezig. Voor de motie stern- ai SP, GroenLinks, PvdA, D66, JlijSGP en Van Oudenallen. lander Staaij was verrast door ld slemgedrag van de LPF, jaar had er rekening mee jdiouden dat zijn motie door de [berekenbaarheid van kleine hcties zou sneuvelen. Hij had i loch in stemming gebracht om duidelijkheid te krijgen. De vraag is nu wat voor over gangsregeling eruit rolt voor met name boeren met kleinscha lige duurzame installaties. Wijn heeft daar in totaal 270 miljoen euro voor over. Plij heeft de Kamer gisteren een brief gestuurd waarin hij aan- tingsinstallaties van maximaal 2 geeft hoe daarmee nog iets meer megawatt, boeren kunnen worden geholpen Van der Staaij vindt dat niet ge- dan alleen die met mestvergis- noeg. Hij wil het liefst een rege ling voor initiatieven tot 10 me gawatt, waaronder ook installa ties voor bio-olie en windmo lens. VLISSINGEN - Het onderstel van het legendarische REM-eiland passeerde giste ren Vlissingen. Het bovendek was eerder al voor sloop naar J. Hoonder Zn. in Vlissingen-Oost gebracht. Vanaf het 'eiland' zond de commerciële Reclame Exploitatie Maatschappij in de jaren zestig televisieprogramma's uit. Nadat de overheid een einde aan de uitzendingen had gemaakt, werd het platform door Rijkswaterstaat als meetpost ingericht. Twee jaar geleden is de meetpost ontmanteld. foto Lex de Meester door Ben Jansen GOES - Het was de bedoeling dat de Staten van Zeeland deze week een beslissing zouden nemen over de Westerschelde Container Terminal. Vooruitlopend daarop zijn van verscheidene kanten al schoten voor de boeg gelost. GroenLinks sprak zijn aflceer over de plannen uit in een fraaie brochu re, de Zeeuwse Milieu Federatie liet een aantal deskundigen de WCT-stukken kraken en de Kamer van Koophandel bezong de zegeningen van de containerkade in een eveneens stijlvol rapport. Voor barig vuurwerk, want de beslissing is uitgesteld omdat het Centraal Plan Bureau in een voorlopige reactie kritische kanttekeningen heeft geplaatst bij de maatschappelijke kosten-batenanalyse voor de WCT. Otidanks deze adempauze gaat de discussie over nut en noodzaak van de terminal door. En dat is precies wat voor- én tegenstanders beogen. Marten Wiersma (GroenLinks) Pieter Hazelager (FNV Bondgenoten) IllNEUZEN - Leltko, de vere- liging van belangstellenden ïoor de scheepvaart, houdt za- iiidag voor de veertiende keer kar internationale Lekko-dag ilemeuzen. leze maritieme bijeenkomst i ffldt plaats in paviljoen West- unt in Terneuzen van 11.00 tot (5.00 uur. Jentraal die dag staat de mari ne ruilbeurs waar de hobbyis- I 'a en fotoverzamelaars hun fo- tcollectie kunnen aanvullen, j kkko presenteert zich door I addel van een maritieme shop, 1 Bar cle clubbladen, sleep vaai't- ito's, maritieme boeken en arti- |en te verkrijgen zijn. Ik Lekko-dag wordt wordt geor- Sffliseerd in nauwe samenwer- Mgmet de scheepsmodelbouw- rêreniging Zuid-Zuiclwest uit ^neuzen en dit jaar doet voor. kt eerst ook scheepsmodel- pvereniging Vlissingen mee. 6 clubs presenteren zich met uitgebreid assortiment .'cheepsmodellenwaaronder sa aantal modelslepers. De ma- alieme vereniging World Ship siety-Zeelandbranch verleent medewerking en ook de po- ftóre internetsite Tugspotters presenteex-t zich in een in- Mand. traditiegetrouw verlenen ook beide sleepvaai'tbedrijven uit ®ieuzen, Multraship en URS Nederland, hun medewerking. geven om 13.00 uur ter boog ie van de oude veerhaven een liootshow. Countryrock ia De Vogel Hengstdijk HENGSTDIJK - Voor het twee- achtereenvolgende jaar vindt ilc kantine van recreatieeen- "uni De Vogel in Hengstdijk j* wimtryrockavond plaats. Whebbers van deze muziek tonnen er zaterdag terecht. fe muziek wordt ook dit jaar «eer verzorgd door de uit Lim- hirg afkomstige Dixie Aces. De- '"and trad in het verleden op diverse bekende artiesten s Fats Domino en Freddy fender. parten zijn te bestellen bij 7 Hermes (0114 - 683963 of f - 24806407). Het optreden JJi de Dixie Aces begint om 130 uur. De zaal is open vanaf 10.30 uur. GOES - De tijden zijn veranderd. De Wester schelde Container Terminal is - in tegenstelling tot de oorspronkelijke plannen uit 2001 - niet no dig om Zeeland aan werkgelegenheid te helpen. Daarvoor liggen inmiddels trouwens kansen voor het grijpen die beter aansluiten bij het groen-blauwe karakter van Zeeland, zoals de ag- ro-industriële cluster in de Zeeuws-Vlaamse ka naalzone. Marten Wiersma, Statenlid voor GroenLinks, stond van meet af aan sceptisch tegenover de WCT. De nieuwe plannen met een kortere contai nerkade om duintjes te sparen en de uitkomsten van de maatschappelijke kosten-batenanalyse hebben hem allerminst van opvatting doen ver anderen. Hij wijst op de stagnatie in de bevolkingsgroei van Zeeland. Die leidt tot een krimp van de leef tijdscategorie die tot de beroepsbevolking wordt gerekend (15 tot 65 jaar). „Als er al behoefte is aan een fikse uitbreiding van het aantal banen, dan valt de koppeling van landbouw en indus trie in Zeeuws-Vlaanderen te verkiezen. Met de WCT is geen enkel regionaal belang meer ge diend." Er vallen wat Wiersma betreft veel ga ten te schieten in de opzet voor de WCT. Sma lend: „We hebben het over een world class termi nal. Het is in dat verband curieus dat de achter landverbindingen in Bergen op Zoom ophouden. Je kunt niet doen alsof dat probleem zichzelf in de toekomst wel zal oplossen." Ook plaatst hij vraagtekens bij de veronderstel de splitsing van de stromen containers over ver schillende vormen van vervoer: 20 procent per spoor, 40 procent over de weg en 40 procent per binnenvaartschip. Wiersma wijst erop dat in Antwerpen sinds de opening van het Deurganckdok van elke tien containers er één per spoor gaat, zes over de weg en drie per schip. „Ik weet wel dat je de situatie in Antwerpen niet zonder meer voor Zeeland van toepassing kunt verklaren, maar ik wel er wel mee waarschuwen dat je dat soort dingen lastig kunt afdwingen." Twijfels heeft Wiersma over de aantallen contai ners die volgens de rapporten op de WCT wor den verladen. Die zijn, meent hij, bewust laag ge houden om de problemen met geluidshinder en overlast door trillingen te bagatelliseren. Marten Wiersma foto Dirk-Jan Gjeltema Pieter Hazelager foto Willem Mieras GOES - De Westerschelde Container Terminal is een langetermijninveste- ring. Het is kortzichtig de keus of ze moet worden aangelegd te laten afhan gen van de beschikbaarheid van arbeids krachten op dit moment. Met een aan banden gelegde visserijsector, een aan betekenis inboetende landbouw en een stagnerende toeristische bedrijfstak moet Zeeland wel ja zeggen tegen de WCT. Pieter Hazelager, bestuurder van FNV Bondgenoten, is ervan overtuigd dat een containerterminal de Zeeuwse eco nomie minder kwetsbaar maakt. Hij heeft maar één vrees: het wat hij het Schipholeffect noemt. „Als de WCT een succes wordt, moet je ervoor oppassen dat de grenzen van ruimtelijke ordening en milieu niet steeds verder worden op gerekt om bestendiging van dat succes mogelijk te maken." De vraag of de Zeeuwse economie nu een WCT nodig heeft, is voor Hazelager niet interessant. „De ligging van Zee land aan diep vaarwater is een van onze sterke punten. Je zou gek zijn als je dat niet zou uitnutten." Over de vervulling van de arbeidsplaat sen op een containerterminal maakt hij zich geen zorgen. „Als we het moeten meemaken dat een groot bedrijf wordt gesloten, zijn we blij dat we over vervan gende werkgelegenheid beschikken. En wat is erop tegen dat een deel van het personeel van buiten Zeeland zou ko men? Dagelijks pendelen 20.000 Zeeuw en van en naar hun werk. We moeten de arbeidsmarkt niet als een puur regiona le aangelegenheid zien. Dan kunnen we bij Rilland wel een ophaalbrug neerzet ten en bij Zelzate een hek van prikkel draad oprichten. Hazelager wil nog wel een stapje verder gaan. Zonder WCT hoeft Zeeland niet meer het hoofd te breken over de vraag waar nieuwe wegen en 'fietspaden moe ten worden aangelegd. „Dan kunnen we wel volstaan met rollatorpaden." Robuust Voor het verhelpen van hinder door geluid en trillingen in het achterland moeten volgens Hazelager robuuste oplossingen worden gezocht. „Leg de spoorlijn dan maar langs de A58. Daar moet je niet mee kruidenieren. Het is wel leuk om werk te hebben dank zij de WCT, maar het is natuurlijk min der wanneer je niet kunt slapen van de containertreinen die langs je huis rij den." 15-daagse rondreis CULTURELE REIZEN! Maar liefst 100 pagina's boordevol schitterende en uitstekend verzorgde vlieg- én busreizen. Ook voor de individuele reiziger beiden wij nu een keur aan TOPbestemmingen aan. Het is teveel om hier op te noemen dus vraag nu de brochure CULTURELE REIZEN aan via www;kras.nl of bel 073 5 999 999. Een greep uit ons aanbod! de pracht van Andalusië mysterieus Marokko het Egypte van de farao's gastvrij Thailand keizerlijk Beijing de Indonesische parels Java en Bali kleurrijk India uniek Vietnam Caribisch Cuba overweldigend Zuid-Afrika Vrijwel elke donderdag van 2/11/t/m 29/3 Bangkok met o.a. sfeervolle markten, Grand Palace en de Wat Phra Keo tempel Kanchanaburi en de bekende'Bridge over the River Kwai' Ayutthaya met haar vele indrukwekkende tempels en paleizen kleurrijke bergstammen in het ruige Mae Salong gebergte boottocht over de indrukwekkende Mekong-rivier Chiang Mai met o.a.olifantenschool en orchideeënkwekerij de laatste 2 dagen verblijft u in heerlijke badplaats Cha Am Reisnummer CULW 74.745, zie www.kras.nl/74745 15-daagse rondreis Vrijwel elke maandag van 6/11 t/m 26/3 Bangkok met o.a. Chinatown en een tocht per longtailboot Ayutthaya en Sukothai met vele tempels en paleizen Chiang Rai met rondrit per fietstaxi over de levendige markt Laos per prachtige boottocht door dichte jungle, bezoek aan unieke bergstammen en de meest opmerkelijke markt van Zuidoost-Azië. Chiang Mai met bezoek aan'buffalocamp'en rijstvelden. de laatste 3 dagen verblijft u in de bruisende badplaats Pattaya Reisnummer CULW 74.747, zie www.kras.nl/74747 15-daagse rondreis Diverse data van 2/11 t/m 22/3 Bangkok met ontdekkingstocht per fiets en longtailboot Kanchanaburi en de bekende'Bridge over the River Kwai' Ayutthaya en Sukothai met vele tempels en paleizen Khao Yai, het grootste regenwoud van Zuid-Oost-Azië duizendjaar oude Khmer tempel Phi Mai Stone Castle trekking door de jungle en bezoek aan bergstammen fietstocht door rijstvelden en boerendorpjes raften over de rivier en overnachting in Thaise boerderij Reisnummer CULW 74.749, zie www.kras.nl/74749 22-daagse rondreis 15-daagse rondreis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13