ETA dreigt opnieuw met geweld PZC Nieuwe president wil Estland nog meer op Europa richten Stolberg eert Juliana President Gambia blijft in het zadel Oeganda biedt LRA-kopstukken amnestie aan Ongeval met Duitse trein te wijten aan fout verkeersleiding Excuses VS aan minister Venezuela Staakt-het-vuren voorbij Zwitsers zien strengere asielwetten wel zitten Componist Arnold (84) overleden maandag 25 september 2006 «prHpnk van den Boom jiRCELONA - Drie gewapen- leden van de Baskische ter- a Rurgroep ETA hebben dit week- l jr.de verklaard 'dat de ETA J ilijft strijden met de wapens in i- iehaudvoor een onafhankelijk k asocialistisch Baskenland'. De „rklaring kwam precies een Solfjaar nadat de terreurgroep definitief staakt-het-vuren gje gemaskerde figuren, die zei- Nèn te spréken namens de ETA, schenen zaterdag op een ge it. jeüne bijeenkomst van Baski jjie radicalen, waar alleen een ETA-gezinde kranten bij jd janwezig mochten zijn. Een van a len las een verklaring voor arm werd gezegd dat de ge- opende strijd niet alleen iets is 15 'it het verleden, maar ook van ■si heden en de toekomst. „We jiven ons bloed voor de onaf hankelijkheid." Na het voorle gt van de tekst werden zeven idioten in de lucht afgevuurd, lij Daarna verdwenen de drie in - De Zwitserse bevolking iirft ziek gisteren in een refe- Rodum uitgesproken voor aan- scherping van de asiel- en neemdelingemvetgeving. Bijna K Rventig procent van de kiezers teft geoordeeld dat de regels is m asielzoekers toegang tot het lind te bieden veel strenger moe- te ten. De opkomst bij het referen dum was met 48 procent opmer- klijk iioog. het bos. Het optreden heeft een golf van politieke reacties losge maakt. Premier Zapatero haal de fel uit naar de separatisten en eisten dat ze zich aan de re gels van het spel houden. „En die zijn duidelijk: namelijk lega liteit en vrede. En dat betekent de afwezigheid van elke vorm van geweld." Bussen De premier wees daarmee ook het straatgeweld af dat de laat ste weken weer de kop opsteekt in de Baskische steden. Er zijn weer bussen in brand gestoken en banken en andere gebouwen vernield. Volgens waarnemers in Basken land zit het vredesproces in een diepe crisis. Zapatero deed een beroep op alle betrokken par tijen om samen te werken en hij beloofde dat de regering alles in het wei'k zal stellen om wede in Baskenland te bereiken. „Want dat is diepste wens van de overgrote meerderheid van al le burgers", aldus de premier. GPD door Anna Ferschtman Vluchtelingen die asiel aanvra gen, moeten volgens de nieuwe wet altijd een geldig paspoort la ten zien. Documenten zoals een rijbewijs zijn dan niet meer vol doende. Ook krijgen de vluchte lingen een lagere uitkering en worden afgewezen asielzoekers in hechtenis gehouden tot het moment van uitzetting. Daar naast worden ook de regels voor weemdelingen die in Zwitser land verblijven veel strenger. ANP/DPA door Egbert Stoel LATHEN - Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval met Je Duitse magneetzweeftrein, wijdag in het noordwesten van Duitsland, wijst steeds meer op billen van de verkeersleiding. Het Openbaar Ministerie maak- Blair wil eind aan «pvolgingsruzie MANCHESTER - De Britse pre- aier Tony Blair heeft zijn La- burpartij gisteren opgeroepen «P tc houden met het geruzie over de vraag wie hem volgend jar moet opvolgen, en zich in plaats daarvan druk te maken per het te voeren beleid. |air deed dat aan de voora- van het jaarlijkse Labour- congres, dat vandaag in Man ster begint. „Wat ik de partij feze week wil zeggen is: we heb- fci het de laatste tijd moeilijk padj doe nu een stap terug, ncht je aandacht op de mensen, bun zorgen en de zaken die .te mensen echt bezighouden", jldus Blair in een interview op éBBC-televisie. .Hij wilde niet zeggen wanneer ai zal opstappen als Labourlei- ter, en ook niet of hij minister fffi Financiën Gordon Brown steunt als zijn mogelijke opvol- r" gpd/rtr STOLBERG - De hele bevolking van het Duitse stadje Stolberg liep zaterdag uit voor de onthul ling, door de 11-jarige Juliana prinses zu Stol berg-Stolberg, van een standbeeld van haar naamgenote en verre voorouder. Juliana von Stolberg, de moeder van onze Va der des Vaderlands Willem van Oranje, werd vijfhonderd jaar geleden geboren. In Stolberg bezit de familie al achthonderd jaar hetzelfde slot. Rechts een vrouw in Walcherse klederdracht. foto Peter Forster/ANP Weer gevaarlijke crimineel in België ontsnapt BRUSSEL - Justitie in België staat opnieuw te kijk. Een ge vaarlijke en gewelddadige crimi neel is al tien dagen spoorloos na een dag penitentiair verlof, meldden Belgische kranten za terdag. Het gaat om de 25-jarige Moha- med El Azzouzi, veroordeeld tot tieri jaar voor overvallen in hui zen en het overvallen van auto mobilisten met het doel hun au to mee te nemen. Het is het zoveelste incident voor justitie in België. Deze zomer ontsnapten onder meer 28 gedetineerden uit de ge vangenis van Dendermonde, ont snapte de beruchte crimineel Ka- plan Murat, en zou de bekende Albanese crimineel Victor Hox- ha die na zijn straf het land was uitgezet, toch weer in Antwer pen zijn gesignaleerd. ANP/Belgci LONDEN - De Britse compo nist Sir Malcolm Arnold is zater dag op 84-jarige leeftijd overle den in de Engelse plaats Nor folk. Dat heeft de Britse omroep BBC bericht. Arnold werd vooral bekend als filmcomponist. Hij kreeg in 1958 een Oscar voor de muziek bij cle film Bridge on the River Kwai. Arnold schreef de muziek bij 132 films, waaronder Whistle Down the Wind en Hobson's Choice. Behalve filmmuziek componeer de hij negen symfonieën, zeven balletten, twee opera's, en een reeks kleinere orkestwerken en soloconcerten. Hij gold als een van de beroemdste Britse compo nisten van de 20e eeuw. Volgens de BBC leed Arnold op het moment van zijn overlijden aan een infectie aan de borst. Hij kampte al geruime tijd met gezondheidsproblemen. Hij laat twéé zoons en een dochter ach ter. ANP te zaterdag bekend dat het con trolestation wist dat de onder- houdstrein nog op het traject was, toen de Transrapid aan zijn rondje begon. Dat blijkt onder meer uit een handgeschreven aantekening in een logboek. Ook was het voer tuig zichtbaar op een controle monitor. Normaal gesproken krijgt de magneetzweeftrein pas het groene licht voor vertrek wanneer de onderhoudstrein op het station staat. „Nu moet uitgelegd worden waarom de medewerkers in het controlestation de Transrapid om 9.53 uur lieten vertrekken, terwijl het obstakel zich op het spoor bevond", aldus de woord voerder. De bewuste functiona rissen verkeren in shocktoe stand en kunnen nog niet wor den ondervraagd. Dat zal deze week gebeuren. De tien mensen die vrijdag zwaargewond zijn geraakt bij het ongeval met de magneet zweeftrein verkeren inmiddels niet meer in levensgevaar. De zweeftrein botste vrijdag enkele minuten na vertrek tijdens een testrit met 170 kilometer per uur op het onderhoudsrijtuig, dat obstakels van de rails verwij derde. De ramp voltrok zich niet ver van de Nederlandse grens, in de buurt van het Gro ningse Ter Apel. In totaal von den 23 mensen de dood. ANP/DPA/RTR BANJUL - Beschilderde dansers vieren de herverkiezing van president Yahya Jammeh van het West-Afrikaanse staatje Gambia. Jammeh werd vrijdag herkozen; de kiescom missie maakte zijn overwinning zaterdag be kend. De charismatische president kreeg in 47 van de 48 kiesdistricten de meeste stemmen. De zege van de 41-jarige Jammeh, die twaalf jaar geleden als jonge luitenant door een coup aan de macht kwam, werd al ver wacht. Mensenrechtenadvocaat Ousainou MOSKOU - Na Letland en Li touwen krijgt ook Estland een Kind van politieke vluchtelin gen als president. De verkie zing van Toomas Hendrik lives geldt als slecht nieuws voor de gfote Russische minderheid in De 52-jarige lives werd zater dag op het nippertje gekozen door een kiescollege. Hij kreeg stemmen, één meer dan noodzakelijk. Zittend presi dent Arnold Ruutel (78) kreeg ^stemmen. lives werd pas ge kozen nadat drie voorgaande stemrondes in het parlement op mets waren uitgelopen. Hij wordt op 9 oktober beëdigd voor een termijn van vijf jaar. lives wil Estland een promi nentere rol bezorgen in de Euro pese Unie en de Navo. „Sterker naar het hart van Europa", zo vatte hij zijn buitenlands be leid samen. Als minister van Buitenlandse Zaken voerde li ves enkele jaren geleden zware onderhandelingen over de toe treding van het Baltische staat je tot de westerse organisaties. Na een halve eeuw van Russi sche invloed werd Estland in 2004 lid van de EU en de Navo. Toevlucht lives werd geboren in 1953 in Zweden, waar zijn ouders hun toevlucht hadden gezocht na de bezetting van Estland door sov jettroepen in 1940. Hij bracht het grootste deel van zijn leven door in de Verenigde Staten, Canada en Duitsland, waar hij werkte als journalist voor Ra dio Free Europe. In 1993 gaf li ves zijn Amerikaanse paspoort op om ambassadeur van Est land in Washington te worden. In 2004 werd hij gekozen in het Europees Parlement, waar hij nu nog vice-voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken is. Critici wijzen erop dat lives geen ervaring heeft in de om gang met Rusland. De verwach ting is dat de relatie met de gro te buur, die ronduit slecht is sinds Estland in 1991 onafhan kelijk werd, nog stroever zal verlopen. „De weg naar Mos kou loopt via Brussel'A, zegt li ves zelf. Met Hves hebben alle Baltische Staten nu een kind van politie ke vluchtelingen als leider. De Letse president Vaira Vi- ke-Freiberga leefde tijdens de sovjetbezetting in Duitsland, Marokko en Canada. De Li touwse president Valdas Adam- kas woonde meer dan vijftig jaar in de VS. lives spreekt vloeiend Engels, Spaans en Duits, maar géén Russisch. Hij heeft in tegenstelling tot zijn vooi'ganger Ruutel, een voorma lig apparatsjik van de commu nistische partij, weinig aan hang onder de Russische min derheid in Estland. Die vormt ruim een kwart van de 1,3 mil joen inwoners. Moskou be klaagt zich geregeld over discri minatie van etnische Russen in de Baltische staten. GPD Hoofddoek taboe in stembureaus BRUSSEL - Hoofddoekjes, sluiers en andere religieuze ui tingen zijn taboe voor officiële functionarissen op Brussel se stembureaus bij de gemeenteraadsverkiezingen op 8 ok tober. De maatregel is een primeur voor België, schreef de krant Le Soir zaterdag. Het verbod, dat geldt voor voorzitters en anderen met een officiële rol op het stembureau, werd afgekondigd door de minister-president van de regio Brussel. Volgens Mrax, het bureau tegen racisme, antise mitisme en xenofobie, heeft het verbod op hoofddoeken en sluiers 'geen enkele wettelijke basis'. ANP Rechter geeft wanbetalers gelijk BRUGGE - Een rechter in Brugge heeft een groep onte vreden klanten van het eensterrestaurant Manoir Stuiven- berg vlak bij Brugge gelijk gegeven in een opmerkelijke zaak. De groep van 24 nuttigde onlangs een vast menu van 75 euro per persoon, maar kwam na het diner tot de conclu sie dat er voor maximaal 40 euro was gegeten en gedron ken. De klanten betaalden daarop niet meer dan dat be drag, schreef Het Laatste Nieuws zaterdag. De manager van het restaurant stapte naar de rechter, maar die gaf hem ongelijk. ANP President van Jemen herkozen SANAA - President Ali Abdullah Saleh van Jemen kan nog eens zeven jaar toevoegerx aan zijn 28 jaar als leider van het straatarme Arabische land. De kiescomxnissie riep hem zaterdag uit tot winnaar van de verkiezingen van vorige week woensdag. Saleh schaarde ruim driekwart van de Jemenitische kie zers achter zich. Zijn rivaal Faisal Bin Shamlan moest het doen met 21 procent van de stemmen. ANP/AFP Storm kost duizenden vissers leven DHAKA - Duizenden vissers in Bangladesh worden ver mist nadat vorige week een zware storm over de Golf van Bengalen trok. Dat meldden overheidsfunctionarissen gisteren in de hoofdstad Dhaka. In eerdere schattingen gingen de autori teiten nog uit van honderden vermisten. „Lijsten van loka le overheden, leiders van vissersgemeenschappen en eige naren van vissersboten reppen van meer dan 1700 vissers die alleen al in het district Barguna worden ver-mist", al dus een bestuux-der. Van de zevenhonderd kotters uit Barguna zouden er 250 veilig zijn teruggekeerd. In andere districten zouden nog zeker 2000 mensen worden vermist. ANP/RTR Nederlander gedood in Venezuela CARACAS - Een overval heeft in de Venezolaanse hoofd stad Caracas een 31-jarige Nederlander het leven gekost. De man werd donderdag doodgeschoten, meldde het Vene zolaanse dagblad El Tiempo zaterdag. Het slachtoffer liep samen met een Colombiaanse man op straat toen enkele onbekenden hen onderschepten en met geweld in een auto probeerden te duwen. Beide mannen boden weerstand, waarop ze door de overvallers werden neergeschoten. ANP door Benqt van Zwol NEW YORK - De Oegandese re gering heeft de leiders van de re bellerende Leger van de Heer (LRA) amnestie aangeboden. Kampala gelooft dat dit de bes te manier is om het zich al twin tig jaar voortslepende conflict te beëindigen, hield de Oegande se minister van Buitenlandse Za ken zaterdag de Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties voor. Oeganda heeft 'de pijnlijke be slissing' genomen amnestie te bieden nadat het de situatie diepgravend heeft bestudeerd, aldus minister Sam Kutesa. Hij hield de vergadering voor dat Kampala geen voorstander is van straffeloosheid. Kopstukken van het LRA wor den door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag be schuldigd van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijk heid. Joseph Kony en zijn tra wanten onderhandelen met de Oegandese regering over een vre desakkoord, maar stellen daar bij als eis dat ze niet vervolgd zullen worden door het ICC. Kutesa vroeg de internationale gemeenschap zaterdag 'te assis teren in het proces waar we aan zijn begonnen'. „We zijn vastbe sloten het conflict vreedzaam te beëindigen. Vrede is hetgeen ons volk wil en het is vrede dat we haar willen geven." Kony en zijn LRA strijden sinds 1988 naar eigen zeggen voor een samenleving gebaseerd op de Tien Geboden, maar lapten die zelf aan hun laars. Kinderen werden ontvoerd, burgers ver moord of gruwelijk verminkt door lippen of oren af te snij den. De LRA-rebellie heeft aan tienduizenden burgers het leven gekost; bijna 2 miljoen zijn uit hun dorpen gevlucht. ANP Darboe werd net als vorig jaar tweede. Men senrechtengroepen bekritiseerden de stem busgang als ondemocratisch. In de aanloop naar de verkiezingen werden media en criti ci van de regering de mond gesnoerd. foto Finbarr O'Reilly/RTR door Gijs van Wetten WASHINGTON - Het Verenig de Staten hebben zaterdaga vond excuses aangeboden aan de Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken Nicolas Ma- duro na een incident op een luchthaven in New York. Dat heeft het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington be kendgemaakt. Maduro zou zaterdag op de luchthaven in New York enige tijd zijn vastgehouden en ver hoord. Hij werd tegengehouden toen hij terug wilde reizen naar Venezuela na een bezoek aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De minister reageerde woedend en zei dat hij was beledigd en bedreigd door de politie en door beveili gingsbeambten van de luchtha ven. Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid sprak eerder nog tegen dat een inci dent heeft plaatsgevonden rond Maduro, maar Buitenlandse Za ken bevestigde dat later toch. Over de precieze toedracht van het incident heeft Washington zich evenwel niet uigelaten. Volgens de Venezolaanse presi dent Hugo Chavez werd Maduro beschuldigd van betrokkenheid bij 'terroristische activiteiten' op 4 februari 1992. Op die dag pleegde een groep militairen on der Chavez' leiding een misluk te coup tegen president Carlos Andrés Perez. Provocatie Chavez, die zes jaar na de staats greep op democratische wijze alsnog aan de macht kwam, liet evenwel weten dat Maduro niets met die couppoging te maken had. Hij noemde de aanhouding 'een provocatie'. Volgens hem hangt die samen met de toe spraak die hijzelf afgelopen week hield bij de VN in New York en waarin hij de Ameri kaanse president George Bush 'de duivel' noemde. ANP/AFP/EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5