Zintuigen werken altijd samen Ervaringsdeskundigen helpen cliënten Emergis PZC Zien is goed in de ruimte, horen is goed in de tijd Liplezen Ziekenhuizen zitten klem tussen minister en zorgverzekeraars maandag 25 september 2006 Arts legt ziekten schildklier uit j GOES - P. Leurs, internist met speciale belanestell" voor de hormonale werking in het lichaam (endoeri f' gie), vertelt maandag 2 oktober over schildklierziekte het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De Goese medisch specialist is gastspreker van de ScMlÜ klier Stichting Nederland afdeling Zeeland. Deb"1? komst begint om 20.00 uur. Aanmelden kan bij het Pap ten Service Bureau van het ziekenhuis. d IÈ!" Eierstokken weghalen riskant ROCHESTER - Vrouwen bij wie op relatief jonge leefti1 (jonger dan 45 jaar) de eierstokken worden verwijS die in de jaren tot hun 45e geen behandeling met ogt^ geen krijgen, lopen 70 procent meer risico op vroegtii overlijden (aan bijvoorbeeld borstkanker, hart-en vaat - ziekten of hersenaandoeningen) dan vrouwen bij wie i]j eierstokken niet verwijderd zijn. Dit concludeert W. Rocca (Mayo Clinic, Rochester) mb» I vakblad Lancet Oncology op grond van een analyse va gegevens van 4500 vrouwen. Dat betekent dat er j zwaarwegende noodzaak moet zijn voor het op jonge H tijd verwijderen van de eierstokken, stelt Rocca. Bijvoor j beeld een reeds aanwezige tumor of een erfelijke aan!» voor eierstokkanker. GPD Kind tast gezondheid moeder aan LONDEN - Kinderloze vrouwen hebben op mlddeibart i leeftijd een slechtere gezondheid en een grotere kans vroegtijdig te overlijden, dan vrouwen die wel kinderen hebben. Echter, ook vrouwen die hun kinderen snel ach ter elkaar krijgen (minder dan achttien maanden tussen opeenvolgende zwangerschappen), vrouwen die meerd'r. vijf kinderen krijgen en vrouwen die al op tienerleeftijd moeder zijn geworden, verkeren op middelbare leeftijd5 een slechtere gezondheid. Dit blijkt uit een Britse studie op grond van gegevas over tienduizenden vrouwen geboren tussen 1911 en 1946 in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. GPD Mogelijke indicator Alzheimer ST LOUIS - Versneld verlies van lichaamsgewicht kaato oudere mensen wel eens een vroeg teken zijn van de Ét- te van Alzheimer. Dit stelt D. Johnson (Washington University School c{ Medicine, St Louis) in het vakbald Archives of Neurology op grond van gegevens van 449 65-plussers die enkele ja ren werden gevolgd. Bij degenen onder hen die de ziek van Alzheimer ontwikkelden, daalde het lichaamsge wicht in het jaar voordat de ziekte zich openbaarde.hs keer zo snel als bij hen die de ziekte-niet kregen. GPD Extra calcium heeft weinig zin HOB ART - Het heeft weinig zin gezonde kinderen err- calcium te geven (in de vorm van pillen) om zodoendea kans op botbreuken te verminderen. De extra ealcia heeft bij hen nauwelijks invloed op botdichtheid en dm de sterkte van de botten. Dit schrijft T. Winzenberg (Menzies Research Institute, Hobart) in het British medical Journal op grond van gege] vens over ruim 2800 kinderen. GPD Wij kunnen iemand beter ver staan als wij hem zien spreken. Zo werken onze zintuigen voort durend samen, al zijn wij ons daarvan niet bewust, zegt de Til- burgse psycholoog prof. dr. Jean Vroomen. doorTwan van Lierop TILBURG - Als wij over een hobbelige weg fietsen en 0111 ons heen kijken, dan gebeurt er iets bijzonders in onze hersenen. Dat valt ons pas op als wij een camera op het stuur van de fiets monteren en later de beelden be kijken. Op de film komt de bui tenwereld schokkerig op ons over, terwijl wij daar tijdens de fietstocht geen last van hadden en de omgeving als stabiel za gen. Blijkbaar weet ons brein dat wij in beweging zijn tijdens het rondkijken op de fiets en wordt onze waarneming daarop aange past, zodat wij de wex-eld ook goed kunnen zien als wij niet stilzitten. Bij het bekijken van de camerabeelden missen onze hersenen de bewegingsinforma tie, waardoor alles voor onze ogen schokt en bibbert. Het voorbeeld toont aan dat ons ge zichtsvermogen niet op zichzelf waarneemt, maar daarvoor sa menwerkt met andere zintui gen. Hoogleraar prof. dr. Jean Vroomen haalde het experiment deze maand aan tijdens zijn ora tie als hoogleraar in de psycholo gische functieleer aan de Univer siteit van Tilburg. Zijn aanstel ling is de bekroning van twintig jaar onderzoek. „Als wij ook maar iets willen begrijpen van de waarneming in zijn algemeen heid, dan zullen wij ons moeten realiseren dat de zintuigen bijna altijd met elkaar samenwer ken", zegt hij. Frieten Al zijn wij ons daar niet van be wust, onze zintuigen helpen el kaar voortdurend. Vroomen il lustreert dat graag met het voor beeld van lekkere frieten, die wij volgens hem niet alleen be oordelen met de smaaksensoren op onze tong. De frieten moeten immers ook goed ruiken, waar voor de neus nodig is, en goud bruin gebakken zijn, waarvoor de ogen nodig zijn. En dat niet alleen, wij moeten ze ook lekker horen kraken als wij erin bijten en voelen dat ze goed heet zijn. „Met andere woorden: bij de evaluatie van één enkele gebeur tenis, namelijk of de friet lekker is of niet, zijn zeer veel zintui gen betrokken", zegt Vroomen. „Die zintuigen zullen dan ook op de een of andere manier met elkaar moeten samenwerken." Vroomen is een psychoog. die zich verdiept in het samenspel van de zintuigen. Zijn werk be gon met onderzoek naar liple- zen bij dyslectici en spitste zich gaandeweg steeds meer toe op de samenwerking tussen ogen en oren. Hij werd onder meer aan het denken gezet door de bekende ervaring dat je iemand beter kunt verstaan als je naar hem kijkt. „Mensen gaan beter horen als zij iemand kunnen zien", zegt hij. „Het verhaal van 'dok ter ik hoor niet meer zo goed om dat mijn bril zoek is', is dus heel reëel." In een aantal onderzoe ken stelde Vroomen vast hoe zin tuigen elkaar helpen. Met een groep wetenschappers in Til burg ontwikkelde hij een experi ment, waarbij proefpersonen tel kens twee lampjes kort na el kaar zagen aanflitsen en moes-^ ten vertellen welk lichtje als eer ste ging branden. De proefperso nen bleken dat veel beter te kun nen zien als er twee klikjes te ho ren waren bij het oplichten van de lampjes. Ritme „Onze oren kunnen veel beter dan onze ogen bepalen wanneer iets gebeurt", zegt Vroomen. „Omgekeerd zijn onze ogen veel beter in staat om vast te stellen waar iets gebeurt. Het zien is goed in de ruimte, het horen is goed in de tijd. Om die reden kunnen we in opeenvolgende ge luiden een ritme waarnemen, en heet dat muziek. Dat lukt ons niet als we alleen lampjes in een bepaald ritme aan en uit zien gaan, want dat vinden we voor al hinderlijk." Bij twijfelgevallen laten wij ons leiden door het zintuig dat er gens het sterkste in is. Buikspre kers maken daar handig ge bruik van door ons de illusie te geven dat we een pop zien pra ten, terwijl het geluid elders van daan komt. Als wij in een zaal naar een toespraak luisteren, dan gebeurt hetzelfde. Het maakt niet uit of iemands stem uit een luidspreker links of rechts van ons komt, we zien en horen hem spreken vanachter de microfoon. „Als oren en ogen iets tegelijkertijd waarnemen, dan menen we het geluid te ho ren waar we iets zien", legt Vroomen uit. Wat Vroomen fascineert is hoe wij weten dat bepaalde prikkels bij dezelfde gebeurtenis horen. „Als ik een kopje op de tafel laat vallen, kan ik dat horen en weet ik dat dat geluid bij het val lende kopje hoort. Tegelijkertijd neem ik ook allerlei andere ge luiden waar, bijvoorbeeld van een voorbijrijdende trein, het ge zoem van een computer, de stem van iemand op de gang. Hoe we ten de zintuigen wanneer zij moeten samenwerken en wan neer niet? Dat is nog een myste rie." GPD Een experiment met liplezen. Een proefpersoon luistert naar een stem die 'ada' of 'aba' zegt en hij vertelt wat hij hoort. Vervolgens hoort hij de stem op nieuw, terwijl hij op een compu terscherm het gezicht ziet van ie mand die 'aba' of 'ada' zegt. Als het geluid 'aba' wordt ge monteerd onder de lipbeweging 'ada', dan blijkt de proefper soon 'ada' te verstaan in plaats van 'aba'. Doet hij zijn ogen dicht, dan ver staat hij gewoon 'aba'. De conclusie is dat wij bij spraakherkenning gebruikma ken van liplezen en wij menen te horen wat wij zien. GPD Hoogleraar Jean Vroomen: „Als oren en ogen iets tegelijkertijd waarnemen, dan menen wij het geluid te horen waar wij iets zien." foto John Schouten/GPD door Henk van Halteren De Zeeuwse ziekenhuizen functioneren als stich ting met de taak om kwalita tief hoogwaardige tweede lijns gezondheidszorg te bie den aan de inwoners van Zee land en omgeving. Zonder winstoogmerk, maar als dan toch winst wordt gemaakt, dan wordt dit geld gebruikt voor verbeteringen, zoals ver vanging van apparatuur of het aantrekken van gespecia liseerde verpleegkundigen. De ziekenhuizen worden niet betaald voor ieder geleverd product. Jaarlijks moet met de verschillende zorgverzeke raars worden onderhandeld over de toelage die het ko mende jaar wordt verstrekt. Daarbij moet een kostenra ming worden overlegd, die kritisch door de rekenaars wordt bekeken. De kostenra mingen van de ziekenhuizen zijn bepalend voor de kosten van de ziektekostenpolis van de individuele patiënt. Het maken van een kostenra ming is uiterst moeilijk. Ieder jaar worden de richtlijnen voor meerdere behandelin gen aangepast, hetgeen tot duurdere onderzoeken, duur der operatiemateriaal en duurdere medicijnen kan lei den. Op het indienen van een ruimere kostenraming (om veranderingen te compense ren) zitten de zorgverzeke raars niet te wachten. Zo'n kostenraming is naar hun me ning niet gefundeerd genoeg. Dit betekent dat de zieken huizen - ook in geval van een efficiënte bedrijfsvoering - voortdurend het risico lopen op financieel verhes. Ieder helder denkend mens kan be grijpen dat dit niet goed kan gaan. Een ziekenhuis is geen productie-eenheid, waar hon denbrokjes worden ingeblikt. Zorgverzekeraars en zieken huizen hebben deels tegen strijdige belangen. Zorgverze keraars willen goedkope po lissen aanbieden en goedko pe contracten met ziekenhui zen afsluiten. Zorgverzeke raars hebben een winstoog merk en er is concurrentie tussen de verzekeraars onder ling. Ziekenhuizen hebben een zorgplicht, hetgeen in houdt dat patiënten recht hebben op de beste behande ling. De schoen begint behoorlijk te wringen. De ziekenhuizen hebben een budgetoverschrij ding van 193 miljoen euro en minister Hoogervorst van Volksgezondheid vindt dat ze dit zelf moeten compenseren. Dit is koren op de molen van de zorgverzekeraars, omdat zij flink wat geld in hun zak kunnen houden.' Waarom kan de overheid niet voor compen satie zorgen? Scoort dit min der voor de verkiezingen dan populaire AOW-maatregelen of goedkopere kinderopvang? Stel dat een ziekenhuis dooi de verzekeraars wordt terug gefloten, omdat de kostenra ming bijvoorbeeld in oktober iagnose al dreigt te worden overschre den, dan moet het ziekenhuis de productie van oktober tot en met december voor eigen rekening nemen. Als het zie kenhuis daarvoor geen geld heeft, dan moet de productie omlaag met als gevolg lange re wachttijden voor operaties en polikliniekbezoeken. Het is niet goed dat deze pro blematiek alleen op het bord van verzekeraars en zieken huizen ligt. De bal ligt bij de samenleving en dus bij de po litiek. Er moet een debat ge voerd worden over de finan ciële koers van de gezond heidszorg. Gaat de samenle ving akkoord met het gege ven dat het recht op optimale zorg steeds meer kost? Het gaat niet alleen om duurdere zorg per individu. De samen leving vergrijst en er komen meer zorgvragers. Dr. Henk van Halteren is on coloog bij de Oosterschelde- ziekenhuizen 25 september 1956 door Claudia Sondervan KLOETINGE - Herstellen doe je zelf. Dat lijkt een open deur, maar het kan een hele ontdek king zijn voor mensen die lange tijd met psychiatrische proble men kampen. Het centrum voor geestelijke gezondheidszorg Emergis zet voor het eerst men sen in die ruime ervaring heb ben in de psychiatrie, maar dan als cliënt. Zij gaan andere cliën ten helpen om hun terugkeer in de samenleving op eigen kracht aan te kunnen. Esther Buik en Martij n Castri- cum zijn de pioniers in Kloetin- ge. Zij zijn de cursusleiders van de nieuwe gratis training 'Hei- stellen doe je zelf' die volgende maand begint bij Emergis in Kloetinge. Vrijdag 29 september is daar een informatiebijeen komst over de cursus en het on derzoek dat meeloopt, van 10.30 tot 13.00 uur. Het is geen makkelijke manier van Emergis om gratis behandel- vormen binnen te halen, zeggen Esther en Martijn.' „Het is voor mensen die uitbehandeld zijn, en ook voor mensen die nog in behandeling zijn, een manier om te ervaren wat je in je mars hebt, om zelfvertrouwen te krij gen en te begrijpen hoe herstel len werkt. Het is verstevigend voor de mensen." Esther kent de psychiatrie sinds 1993, Martijn sinds 1998. Er is een fundamenteel verschil tus sen praten met een professio neel behandelaar en een erva- ringsgenoot, leggen zij uit. Con tact met cliënten hebben hulp verleners in hun opleiding veel te weinig, ervaart Esther bij haar huidige studie hbo psycho logie. „Het is 80 procent theorie. Veel papier en weinig mens. Wij weten wat je doormaakt tijdens behandelingen. De ups, de downs, de wanhoop." Ik begrijp het Echt meeleven kan alleen ie mand die het zelf heeft onder gaan, vindt Esther. „Bij ons komt 'Ik begrijp het' recht uit ons hart." Martijn: „Wij weten hoe het is om uit behandeling over te gaan naar zelfstandig le ven. We zullen het echt niet mooier maken dan het is." Mar tijn en Esther zien de cursus als een overgang van de periode dat cliënten in handen zijn van de professionele behandelaars naar het zelfstandige leven in de maatschappij. De cursusbegeleiding is voor Martijn en Esther zelf een ma nier om de opgedane kennis van de afgelopen jaren te gebruiken voor een mogelijk carrière. Mar tijn: „Door de tijd in de psychia trie heb je een gat in je curricu lum vitae. Je loopt achterstand op. Ik was destijds net begon nen aan de pabo. Je ziet veel af gebroken opleidingen bij psy chiatrisch patiënten." De afgelopen jaren waren voor hem ook een soort praktijkoplei ding, stelt hij. „Ik doe al jaren vrijwilligerswerk, bij het WAO-platform, Arduin. Zo doe je veel ervaring op in verschil lende instellingen, je leert hoe organisaties werken. Ik zie best dat vrijwilligers een flink deel van het werk doen dat eigenlijk betaald moet worden. Wij zou den graag zien dat ervaringsdes kundigheid een vaste plaats krijgt in de geestelijke gezond heidszorg. Elders in het land ge beurt dat al." Esther: „In Brabant hebben in stellingen al betaalde ervarings deskundigen in dienst. Wij doen dit werk wij willig. Maar het zou goed zijn als ons werk er kend wordt als een echte des kundigheid." Een deskundigheid die ook ge bruikt zou kunnen worden bij trainingen als begeleid wonen of bij behandeling van verslavin gen, meent Esther. Eerst zien Sommige beroepshulpverleners nemen de houding 'Eerst zien, dan geloven' aan jegens de erva ringsdeskundigen. Zij worden op hun wenken bediend. De wer king van de cursus wordt weten schappelijk bestudeerd. Het Tilburgse Kenniscentrum Zelfhulp en Ervaringsdes kundigheid neemt de resultaten mee in een driejarig project dat de waarde van ervaringsdeskun digheid wil aantonen bij het her stel van psychiatrische patiën ten. De cursus kan ook buiten het on- DIEPVRIES - In Borssele wordt zaterdag aan het Zuider wegje een diepvriesinrichting geopend, de eerste op de Beve- landen. Tot nu toe hebben 27 gezinnen zich aangemeld. Zij kunnen voortaan hun vlees, groente en fruit in een van.de diepvriesboxen in het gebouw tje opslaan. De 1 kosten voor een box bedragen 55 tot 60 gul den per jaar. DELTAWERKEN - Rijkswa terstaat heeft op de begroting voor 1957 een post van 25 mil joen gulden opgevoerd voor uitvoering van de Deltawer ken. Een van de zaken waar al aan wordt gewerkt, is M Drie-Eilandenplan. Daarvooi worden op dit moment dl gebouwd, nieuwe c kweekt en strand- ei den aangelegd bij Oostkapelle, Veere en Zoutelande. SCHIETPARTIJ-Voordede de keer binnen een week zijd er schoten gelost nabij «j grens tussen Jordanië en fej rael. Een Israëlische vrouwd» op een veld nabij de gres werkte, werd doodgescliolen! Israël legt de verantwoordelijk heid voor de incidenten bij Jor danië Martijn Castricum en Esther Buik zijn de cursusleiders van de nieuwe gratis training 'Herstellen doe je zelf'. foto Dirk-Jan Gjeltema derzoek om worden meege maakt. Voor de mensen die de er- kenning van de waarde van erva ring belangrijk vinden is de in zet die zij tonen des te belangrij ker: hun wordt gewaagd zeker alle twaalf vrijdagochtenden mee te doen en drie keer een vra genlijst in te vullen. Mensen die buiten de eerste cur susgroep vallen maar die aan een volgende mee willen doen, komen op- een wachtlijst te staan. Van hen wordt zelfs nog meer gevraagd: zij moeten wach ten tot april volgende jaar en in totaal vijf vragenlijsten invul len, Een hele opdracht, beamen de cursusleiders. „Zij moeten hun motivatie lang vasthouden", erkent Esther. Maar het is meteen ook een soort test of de kandidaat-deel nemers zover zijn dat zij een langdurige overeenkomst aan kunnen. En daar zit ook wat in, vinden Buik en Castricum. De cursus begint op vrijdag 13 oktober. Aanmelden kan bij coördinator Silvia Lipman: 0113-267295. Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) ArieLeen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulstis p Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 21,50 per kwartaal: 61,50 per jaar: €236.00 c f.- Voor toezending per post geldleen toeslag. E-mail: lezersservice®pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvootna einde van de betaalperiode. PZC, t a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief6% BTW Bankrelaties: ABN AMR0 47 70.65 597 Postbank 35.93.00 .nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Openi Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag Alle advertentie-orders worden uiige^ overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgrd de Regelen voor het Advertenüeweten Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00uur Tel. (076)5312550 Fax.(076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax.(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax.(0114)372771 ij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een i aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen In een bestond aai (abonnementon)administr alio on om u te (laten) informeren over voor u i ducten van do titels on do werkmaatschappijen van Wegener of door or de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt don kunt u dit schril zersservice, Postbus 3t, 4460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4