Plan voor pluktuin bij camping jj stuurjan.nl PZC Ook het getal vijftig is reden voor een carnavalsfeestje vV Werk aan spoorviaduct race tegen de klok Dijken blijken beter bestand tegen zware storm dan verwacht Gevoel van welkom voor fruitplukkers Eigenaar camping Wielewaal wil gasten zelf fruit laten oogsten J Binnen acht weken op het podium met Musicfactory A Zeeuws Vlaanderen Reuma begint eerder dan kaalheid. Steun reuma- research, in je eigenbelang. Giro 324. maandag 25 september 2006 zij door Harmen van der Werf 's-HEER ARENDSKERKE - On danks enkele tegenvallers bij de werken aan het spoorwegvia duct bij 's-Heer Arendskerke, rijden de treinen vanmorgen waarschijnlijk normaal. „We zetten alles op alles om dat doel te bereiken", zei projectmana ger A. Korlaar van spoorwegbe heerder ProRail gisteren. „Het herstel van de treinenloop is voor ons heilig." Dat het een gigantische klus zou worden, was van begin af aan al duidelijk. In één weekeinde een oud spoorwegviaduct slopen en een deel van een nieuw viaduct plaatsen, vraagt veel voorberei ding. Aannemerscombinatie Rasen- berg-Strukton durfde het aan, maar zaterdagmorgen liep de planning al spaak. Drie liggers van het nieuwe viaduct - elk 36 meter lang, 65.000 kilo zwaar - moesten eerst worden geplaatst. De eerste had om half acht in po sitie moeten zijn, maar alle bere keningen ten spijt stond één van de mobiele kranen niet goed. Zand moest worden aange voerd. Het duurde al met al tot kwart voor twaalf voor de eer ste ligger was gelegd. Vier uur speling zat er in de planning. Die uitlooptijd was in één keer weg, maar de slopers van het oude viaduct waren opti mistisch. Zij zouden veel in kun nen halen. Het spoor hadden ze al afgedekt met houten platen, terwijl alles in het werk werd ge steld de mobiele kraan stevig te kunnen verankeren. De slopers leken hun woord na te komen. De bovenzijde van het viaduct uit 1933 was zater dagmiddag al bijna verdwenen. Een nieuwe tegenvaller bleef echter niet uit. De fundering bleek veel steviger dan gedacht. „Lukt het ons niet die op tijd weg te krijgen", meldde Korlaar zondagmiddag, „dan laten we die nog zitten." De bovenleiding van het spoor moest ook worden vernieuwd. Met volle kracht werd daar gis teren aan gewerkt om de eerste trein uit Vlissingen van 5.44 uur vanochtend te laten rijden. Kor laar ging er van uit dat dit zou lukken. Het wegverkeer over de N254 ('s-Heer Arendskerke - Goes) moet tot twaalf uur van middag wachten voordat van het eerste nieuwe deel van het viaduct gebruik kan worden ge maakt. Eén rijbaan is om en om beschikbaar tot 20 december. Dan moet het nieuwe viaduct klaar zijn. door Raymond de Frel CADZAND - Eigenaar Conny Almekinders van camping De Wielewaal in Cadzand is een stukje dichterbij de realisatie van zijn droom: de uitbreiding van zijn terrein met honderdzes tig kampccrplaatscn én een pluktuin en boomgaard met hoogstamfruit. De toetsingscommissie van het projectbureau Natuurlijk Vitaal adviseert de Gebiedscommissie West-Zeeuws-Vlaanderen in te stemmen met het uitbreidings plan. Als de Gebiedscommissie donderdag akkoord gaat, wordt de gemeente Sluis gewaagd alle noodzakelijke planologische pro cedures in gang te zetten. Het plan behelst een westelijke uitbreiding (6,8 hectare) van het aantal standplaatsen. De beoog de grond in de Vierhonderdpol der is al in bezit van de camping houder. Op dit gedeelte is een es sen- en populierenweide voor zien, die in het hoogseizoen ook kan worden gebruikt voor toeris tische standplaatsen. Een nieuw centrumgebouw met een klein schalige horecavoorziening en een overdekte speelplaats voor kinderen moeten het nieuwe ge deelte van de camping compleet maken. Zacht fruit Daarnaast wil Almekinders op een lap grond vóór de camping één hectare inrichten als pluk tuin met zacht fruit en 6,5 hecta re als boomgaard met hoogstam fruit. Ook dit stuk is al eigen dom van Almekinders. In de boomgaard komen een verkoop punt voor fruit en plaatsen om te picknicken en te barbecuen. Het verkooppunt wordt in een apart gebouw naast het huidige woonhuis van de familie inge richt. Een waterpartij moet de entree van het terrein nog ver der verfraaien. De boomgaard en pluktuin zijn enerzijds bedoeld voor camping- gasten, maar moeten ook andere toeristen naar het achterland van Cadzand trekken. De toet singscommissie ziet het plan als interessante combinatie van een nieuw product (de pluktuin), De Bredase Toeteleurs zorgden voor de muzikale noot op de jubileumreceptie van De Betekoppen. foto Camile Schelstraete door Paul Begijn SAS VAN GENT - Het getal vijftig mag dan geen zottenge- tal zijn, het was voor de Sasse carnavalsvereniging De Bete koppen zaterdag wel reden voor een feestje. De carnavals vereniging uit Sas van Gent vierde in café Reseda haar vijf tigjarig jubileum. Voor sommige carnavalsvier ders was het een beetje wen nen: het getal vijftig om iets te vieren. Maar volgens voorzit ter Leo Dezutter was het een te mooi moment om zomaar te la ten passeren. Vijftig mag dan wel geen zottengetal zijn, ook de vijfentwintigste verjaardag van de Betekoppen werd des tijds groots gewerd. En niet te vergeten de jubilea na 11, 22, 33 en 44 jaar. „Over vijf jaar staan wij hier dus weer. Elk ju bileum is voor ons een feest. Een teken dat het wel goed zit met de georganiseerde carna val in Sas van Gent", aldus De zutter. De vereniging werd in. 1956 op gericht onder de naam Stich ting het Sasse Carnaval. Inmid dels heeft de vereniging twaalf prinsen gehad. Prins Wannes Guust de le mocht in 1956 het spits afbij ten. Leo Dezutter werd in 2001 benoemd tot Prins Carnaval en werd vervolgens nog drie jaar herkozen. „Het is een eervolle taak om prins te mogen zijn. Je krijgt de sleutel uit handen van de burgemeester overhandigd, houdt speeches en deelt oor kondes uit." Of hij in de toe komst nog eens herkozen wil worden als prins? „Mijn hart zegt ja. Maar ik heb ook reke ning te houden met mijn gezin. Het eist veel tijd van je." Logo Als logo werd toepasselijk ge kozen voor een bietenhoofd, ge kleed in een narrenhoed. De be te (de biet) doet denken aan de geschiedenis van Sas van Gent, toen er nog twee suiker fabrieken waren. Herinnerin gen waren er zaterdagavond ge noeg. Het café, dat dient als clubhuis van de Betekoppen, hing vol met oude foto's die ver teruggaan in de tijd van het Sasse carnaval Tal van carnavalsverenigingen uit Zeeuws Vlaanderen waren uitgenodigd voor de receptie. Speciaal voor dit jubileum was door kunstenaar Frans Kegels een scepter gemaakt, die over handigd werd aan de voorzit ter. Het is voor het eerst dat de ver eniging een eigengemaakte scepter heeft, met als logo na tuurlijk een betekop. door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Ze knielen bij binnenkomst, slaan een kruisje en lopen verder, op zoek naar een zitplaats. De Polen die zondagmorgen naar de speciale Poolse mis in de Bonifaciuskerk in Kwadendamme komen, zijn direct te onderscheiden. Gebrui ken die voor veel Nederlandse rooms-katholieken tot het verle den behoren, zijn voor hen nog zo gewoon. „Zulke dingen", zegt Rita Audenaerd die aan het einde van de dienst thee en kof fie schenkt bij de uitgang, „maakt zo'n viering voor ons ook bijzonder." Voor het vijfde jaar al houdt de rooms-katholieke parochie van Kwadendamme een Poolse vie ring. Een lustrum dus. De actieve charitasgroep van de kerk staat aan de wieg van het initiatief. „Polen bezochten al vaker diensten", vertelt Marga van de Plasse van het parochie bestuur. „'Kunnen we niet iets aparts voor hen doen?', vroeg de voorzitter van de chaiitasgroep ons. En wij vonden dat uitste kend. Veel Polen komen naar Zuid-Beveland om in de boom gaarden frxiit te plukken. Polen is een rooms-katholiek land. Wij willen hen op deze manier welkom heten en de mogelijk heid bieden om hun geloof te be leven." Staan Dat slaat aan. De Bonifacius kerk zit zondagmorgen vol. Groepjes Polen die tegen het be gin van de mis binnenkomen, ovei'zien de gevxilde ruimte en blijven achterin staan. Tot de koster hen probeert duidelijk te maken in het Nederlands dat er voorin nog lege plaatsen zijn. Een aantal begrijpt het en loopt door, maar een stuk of tien, vijf tien mannen blijven gewoon staan. Zij lijken het gewend te zijn. De grote opkomst is niet alleen te danken aan de Polen. Uit Ove- zande en 's-Heex-enhoek zijn rooms-katholieken gekomen die iets met de Poolse fruitplukkers hebben of die een traditionelere mis willen beleven. In de kex-k- dienst wordt meer in het Latijn gedaan dan normaal om de Po len een thuisgevoel te geven. En een Nederlandse van Poolse ori gine, Anja Nagelkerke uit Hans- weert, spreekt naast pastoor Brooymans. Brooymans in het Nederlands, zij in het Pools. Het Onze Vader klinkt in het Pools. De Polen doen massaal mee. Jan Peeters uit Kwadendamme, lid van het zangkoor St.Caeci- lia, vindt het mooi. Hij is op leef tijd, maar plukt uit hobby nog altijd fruit. „Blijf je jong bij." Hij werkt met Polen. Hij heeft er niet veel mee. „Je kunt ze niet verstaan." Dat ze in zo'n groten getale naar de speciale dienst in de Bonifaciuskerk komen, kan hij meer dan waarderen. Hij heeft onder zijn Poolse collega's uitnodigingen verspreid. „En het is leuk om eens wat meer in het Latijn te zingen." Wereldkerk Marga van de Plasse van het pa rochiebestuur vindt dat ook aar dig aan de speciale Poolse mis, dat een keertje iets van het tra- dionele rooms-katholieke terug komt. Waaniit spreekt dat de rooms-katholieke kerk een ech te wereldkerk is. Niet overal worden oude ritue len meer zo nageleefd, met na me niet in Nederland, maar ze zijn wel universeel, herkenbaar. „Aan de andere kant is het leuk dat wij de Polen kennis kunnen laten maken met hoe wij om gaan met de kei-k, het geloof", vindt Van de Plasse, „dat bij voorbeeld vrouwen spreken in een dienst. Dat zal voor sommi ge Polen schokkend zijn, maar dat is niet erg. een vorm van natuxxr- en land- schapbouw (de boomgaard) en verblijfsrecreatie. De beoorde lingscommissie stelt de camping houders wel voor om het fruit- concept in de toekomst op het hele campingterrein door te voe ren. Rood voor groen Lange tijd was onduidelijk of het plan paste binnen de zoge noemde rood-voor-groen-rege- ling uit het Gebiedsplan Natuur lijk Vitaal. Daaiin is namelijk de spelregel opgenomen dat een initiatiefnemer voor elke hecta re uitbx-eiding van verblijfsre creatie een bedrag van 34.000 euro moet betalen voor de aan leg van twee hectare recreatiena- tuur. Een werkgroep ooi-deelt dat deze regeling geen obstakel is voor het uitbreidingsplan. Al mekinders investeert immers al het geld dat hij normaal gespro ken in het rood-voor-groen-pot- je had gestopt in de aanleg van recreatienatuur op zijn eigen ter rein. de deelnemers te spelen met woorden en worden ze beginnen de Ali B's of Eminem's. De acti viteit is bedoeld voor rappex-s tussen 11 en 18 jaar. Bij compu terdesign maken de deelnemers px-ojecties, een cdhoesje en een logodesign. Ook leren ze foto's bewerken met Photoshop. Alles in het teken van de band. Het ge hele gebeui-en wordt gedurende acht weken gefilmd. Ten slotte kunnen aankoinende dj's leren scx-atchen en werken met dx-aaitafels, mengpaneel en cd-speler. Het project begint op 23 okto ber in het buurthuis 't Schelpen hoekje. Wie de uitdaging aan durft en tussen de 11 en 18 jaar oud is kan zich daar ook in schrijven. De gehele cursus kost vijf euro. door Ronald Verstraeten TERNEUZEN - Jeugdcentrum Meetpoint en Toonbeeld in Ter- neuzen presenteren samen het project Musicfactory. Daarbij worden jongeren gezocht die de uitdaging willen aangaan om in acht weken een poppodium neer te zetten. Het poppodium bestaat uit vijf projecten: een jeugdband, rap pen, computerdesign, filmen en deejay. Wie mee wil doen met de jeugdband hoeft geen instru ment te kunnen bespelen. 'Wij zox-gen dat je binnen acht weken op het podium staat' beloven de organisatoren. Bandleden kun nen kiezen uit gitaar, basgitaar, drums, keyboard of zang. Bij de wox-kshop rappen leren door Harmen van der Werf KRUININGEN - Op de Bevelan- den hoeft waarschijnlijk minder aan dijken te gebeuren om te veel golfoverslag bij een super- storm te voorkomen. De ver wachting is dat alleen de zeewe ring bij de oude veerfuik bij Kruiningen en een stukje van de Noordzeedijk bij de Onrustpol der op Noord-Beveland moeten worden aangepakt. Het kabinet-Balkenende maak te vorige week bekend de ko mende vijf jaar 420 miljoen uit te willen trekken voor een extra ronde om dijken te versterken. Dit geld komt bovenop het be- di-ag dat beschikbaar is voor de vervanging van te zwakke ste nen dijkglooiingen, waaraan in Zeeland sinds 1996 wordt ge werkt. De extra ronde is be doeld om dijken op zo'n hoogte te brengen dat het water er niet te veel overheen kan slaan bij een superstorm en de dijken niet aan de binnenzijde worden aangetast. Bij de watersnood in 1953 was dat de oorzaak van veel dijkdooi'braken. Keuringen Uit de vijfjaarlijkse keuringen van dijken is gebleken dat vrij veel watei-kerïngen niet de juis te hoogte hebben, ondanks dijk versterkingen die na 1953 over al zijn uitgevoerd. Dit heeft voor een belangiijk deel te ma ken met nieuwe inzichten over golfhoogten. Die zijn in het ver leden te laag ingeschat. Water staatkundigen gaan echter niet over één nacht ijs en hebben de berekeningen van de golfhoog ten bekeken. En wat blijkt? „Voor de Wester- schelde lijken die minder ex treem uit te pakken", aldus H. van der Sande, beleidsmedewer ker wateikeiingen bij water schap Zeeuwse Eilanden. „Het probleem zit meer in het -noor den langs de Noordzee, onder meer bij de Hondsbossche en Pettense zeewering in Noord-Holland." Op de Bevelanden zijn vier dijk vakken die onvoldoende hoog zouden zijn: deZimmnnJ Krmningenpolder langs de in. terschelde.de oude vtatofi Kruiningen en de (?"»■-- op Noord-Beveland. fiT ®a"d'eaat, ™al«v "Wit de dijk bij de Onrustpolder - tm, sen de Oosterscheldekerino t de Kamperlandse duintjes -°t» der moet worden aangek de dijkvakken langs de Wssi, schelde. Die aanpakkaïikb» te bestaan uit het ,„„J van de grasmat aan de biaaaS de door asfalt, waarover dan zoals bij de Veersedam-g^, of zand kan worden v-;.. bracht. „De dijk hoger kan ook, maar dit biedt mes j. kerheid als er water over de diï zou komen." De zeewering bij de oude veer- fiuk bij Kruiningen wordtzeke vernieuwd, maar dat heeft voor al te maken met de bouw vy een nieuwe wijk op het vooxmx- lige veerplein. Een dijk vani. meter plus Normaal Am%- dams Peil (NAP) is daar v«*. zien. Het veerplein ligt op \\t meter plus NAP en wordt opgehoogd om bewonen zicht te bieden op het wala Het aanpakken van een klein stukje' dijk van de Zs& mermanpolder (bij Rülacdi de dijk van de Kruinrngeer. der (bij Kruiningen) is me; cc- dig, als de theoretische goi% ten op de Westerscheldemué extreem blijken. Van der Sard* vreest niet dat dit beeld vers dert door de verdieping. College Sluis in Schoondijke SCHOONDIJKE - Inwoners™ Schoondijke kunnen dinsdsj hun hart luchten bij het college van burgemeester en wethou ders. Het dagelijks bestuur bezoekt het dorp om zich te laten bijpra ten. De inwoners kunnen is dienstencentrum De MoanebW ser van 20.00 tot 21,30 uur za ken aankaarten. Het vervolg van de familie berichten van pagina 10 Und morgen xvird die Sonne wieder scheinen John Henry Mackay Dankbaar voor alle mooie en fijne herinneringen die zij achterlaat geven wij u kennis dat van ons is heen gegaan onze lieve moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder Anna Buthfer Marei weduwe van Johan Wybolt Tamminga 15 april 1916 t 19 september 2006 Aadorf (Zw): Metsy van Rooyen-Tamminga Jan van Rooyen 's-Gravenpolder: Sibold Tamminga TruusTamminga-van Dokkum Amsterdam: Aukje Tamminga Pieter Roosenschoon Goes: Sjoerd Tamminga Greet Tamminga-Meijer Amsterdam: Janke Tamminga Amsterdam: Eelco Tamminga Philomeen van Achthoven Kleinkinderen en achterkleinkinderen Correspondentieadres: Prunusstraat 27 4431 DC 's-Gravenpolder De crematieplechtigheid heeft in familiekring plaatsgevonden. ART EMOTIONS Glazen gedenktekens Gebr. Dominicus BV - Spècialist in gedenkstenen Open: Di t/m Vrij: 08.00 -17.30 Za: 09.00 -16.00 Westkapelle: Oude Zandweg 2 www.dominicus.nl Goes: Verrijn Stuartweg 2 www.arcemotions.nl Voor een zorgzame begeleiding in geheel Zeeuws Vlaanderen Uitvaartdienstverlening Centraal telefoonnummer: Maakt deel uitvak Uitvaartverzorging 'De Bevelanden' Hoofdkantoor: Geideloozepad 20,4463 A| Goes (0113) 31 N LReumafonds 0 www.reumafonds.nl Boven de 35 begint reuma vaak al. Boven de 60 heeft bijna iedereen er mee te maken,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42