lillüïlLE ZEEUWSE COURAN Meer terreur door oorlog in Irak 4 Üsi i PZC Steven de Jongh wint Profronde visgilde Win een weekend naar Parijs voor 2 personen Geheim rapport ontneemt Bush belangrijkste argument voor invasie Geen bewijs voor dood Bin Laden Filmfestival bereikt grenzen in Vlissingen Wageningen zet insect op de kaart Zeeuws Personeelsevent m gr~ w* SP v If lezen we zeeuws kmiddag Ififö Ljlkenvelden en enkele buien, kleine Lop onweer. Maxima 19 tot 21 gra- i^enmatige zuidwestelijke wind. 4*C Franse visweken in onze winkel Bruinvis Markt 39 Middelburg (0118) 638380 info<ëvisgilde.nl no. 226 maandag 25 september 2006 jas nummer 1,25 internet: www.pzc.nl iterLotte Boot WASHINGTON - De oorlog Irak heeft het islamitisch radicalisme in de wereld ge wed. Sinds de oorlog in |)03 begon heeft het aantal islremistische cellen zich iterk uitgebreid en ver spreid, waardoor de drei ging van terrorisme er al ken maar groter op is ge- sorden. Dit staat in een aog geheim Amerikaans in lichtingenrapport, dat al in april van dit jaar verscheen naar nog niet is vrijgege- i Amerikaanse kranten The KewYork Times en The Was- [ijgton Post baseerden zich gis- !=ren op overheidsfunctionaris- ra en experts die het rapport Het dertig pagina's tel erslag - dat de gezamen- ;jke visie weergeeft van zestien ichtingendiensten - doet geen Étspraken over specifieke ter- rardreiging in de VS en geeft iokgeen suggesties voor een be- 'ïidswijziging. Wat het wel zo citeert The New York Ti- sa een bron, 'is constateren lit de oorlog in Irak het algehe le probleem van terrorisme beft verergerd'. Dramatisch Die conclusie is dramatisch toor president George Bush en Republikeinen. Het belang rijkste argument dat de regering og over heeft ter verdedi- Stroomstoring Ireft groot deel ian Pakistan ISLAMABAD - Een groot deel Pakistan is gisteren getrof fen door een stroomstoring. Ook rit inwoners van de hoofdstad Is lamabad en de stad Lahore kwa- oen zonder stroom te zitten. s de Pakistaanse media 'tad ongeveer 75 procent van de Pakistaanse bevolking een deel ran de dag geen elektriciteit. de meest ernstige stroom storing in de geschiedenis van istan. De autoriteiten heb- sabotage aan het elektrici- Ititsnet. uitgesloten. Het zou n een probleem in een ge- iwrator bij de Tarbela-dam. In [Islamabad werd de' stroomvoor- [hening na ruim twee uur weer 'gedeeltelijk hersteld. De stroom- «ilval leidde tot een stroom aan jomchten over een couppoging 'liegen president Musharraf. Mi- van Informatie Durrani [verklaarde de geruchten over :«n staatsgreep uit het feit dat |tv-zenders urenlang op zwart Pgen, terwijl telefoonlijnen fiel werkten. ANP/RTR ging van de oorlog in Irak en de onconventionele strijd tegen het terrorisme, is dat daarmee in elk geval de wereld en Amerika veiliger zijn geworden. Volgens het rapport echter heeft de we reldwijde woede over de oorlog in Irak het voor extremistische leiders alleen maar makkelijker gemaakt zieltjes te winnen. Er is een nieuwe generatie radi cale moslims opgestaan die de ta-reurdreiging wereldwijd heeft vergroot. Veel van hun in spiratie en tactieken halen ze van de meer dan vijfduizend ra dicale islamitische websites die de boodschap uitdragen dat de oorlog in Irak een eerste wester se poging is om de islam te ver nietigen en het Midden-Oosten te bezetten. Inlichtingenfunctionarissen zijn het er weliswaar over eens dat het terreurnetwerk Al Qaeda zware klappen is toegebracht en dat het niet langer in staat is grote operaties te plannen en uit te voeren, maar tegelijkertijd hebben zich vele kleinere zelf standig functionerende radicale netwerken over de wereld ver spreid. En hun aantallen nemen zo snel toe dat de dreiging wel licht niet op tijd door de VS en hun bondgenoten kan worden in geperkt, aldus de experts. Bill Frist, de leider van de Repu blikeinse meerderheid in de Se naat, zei gisteren in een reactie dat Amerikanen begrijpen dat terroristen móeten worden be vochten. De Democratische senator Ted Kennedy zei in een verklaring: „Deze beoordeling zou de laat ste nagel aan de doodskist moe ten zijn voor het nepargument van president Bush over de oor log in Irak." Het Witte Huis wil de geen commentaar geven, maar zei wel dat de conclusies die nu getrokken worden niet re presentatief zijn voor het hele document. GPD CDA wil collegegeld verhogen Het CDA wil de tweede fase van het onderwijs- aan hoge scholen en universiteiten kostendekkend maken. Volgens het plan, dat in het concept-verkiezingsprogram staat, moeten studenten voor het laatste jaar van hun masterop- leiding voortaan 6000 euro betalen, in plaats van de huidige 1500 euro. Het CDA heeft veel kritiek op het voornemen gekregen. Toeristen in visafslag Vlissingen Vis fileren en garnalen pellen - het lijken wel oude am bachten. Wie doet het thuis nog? De meeste viseters kopen panklare stukken. Maar de belangstelling voor het hele dier en alles wat bij de vangst komt kijken, was zaterdag groot tij dens de Dag van de Zeeuwse Visserij in Vlissin- r- gen. Paolo Bettini wereldkampioen Paolo Bettini is gisteren in Salzburg wereldkampioen wielrennen geworden. De Italiaan reed in de laatste kilometer in een groepje van vier van het peloton weg en versloeg in de eindsprint de Duitser Erik Zabel (rechts) en de Itali aan Alejandro Valverde (liriks). De Nederlander Karsten Kroon werd zestiende. Hoek blijft leider in hoofdklasse Voetbalclub Hoek deelt ook na de vierde speeldag de lei ding met Quick Boys in de hoofdklasse B. De Zeeuws-Vlaamse ploeg won zaterdag met 2-3 bij Nunspeet. De twee andere Zeeuwse hoofdklassers, Kloetin- ge en SSV'65, speelden beide gelijk en bivakke- n'\ ren in de onderste regionen. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9,11 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 Steven de Jongh wint met ruime voorsprong de sprint van de 46e Delta Profronde. Achter hem finishen de Italiaan Simone Cadamuro en de Australiër Graeme Brown. foto Ronald den Dekker van onze sportredactie GOES - Steven de Jongh heeft zaterdag in Goes de Del ta Profronde gewonnen. De wielrenner uit de Quick-Step-formatie bleef in de massasprint de Itali aan Simone Cadamuro (tweede) en de Australiër Grae me Brown (derde) voor. De wedstrijd werd geopend door de Belg Kenny van Braeckel, de Duitser Mitja Schluter en de Nederlander Aldo Klomp, die honderd kilometer lang voor het pelo ton uitreden. De ploegen van Quick-Step en Rabobank brachten in de slotfase van de bijna windloze koers het peloton weer terug en zorgden er ook in de finale voor dat nie mand meer ontsnappen kon. De Jongh werd perfect ge lanceerd door de andere sprinter uit zijn ploeg, Wouter Weylandt. „We hadden afgesproken dat we vandaag mijn kaart zouden trekken en dan is het mooi dat ik het ook af kan maken", sprak De Jongh. „Ik moet toch mijn kansen pakken als die zich voordoen. In de grote koer sen rijd ik vaak voor Tom Boonen." door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Film by the Sea heeft de grenzen van haar capa citeit in Vlissingen vrijwel be reikt. De organisatie denkt daar om na over mogelijkheden om het festival te verbreden. Daar bij wordt gekeken naar combina ties met andere steden, waaron der Oostende en Breda. (Advertentie) Het festival heeft dit jaar net niet het beoogde aantal van 40.000 bezoekers gehaald. Gis termiddag werd ervan uitge gaan op 39.300 mensen uit te ko men. Dat is ruim 2000 meer dan vorig jaar. Bovendien was het educatieprogramma deze keer iets minder groot dan vorig jaar (12.500 tegen 15.000 kinderen). „Per saldo hebben we dus onge veer 5000 echte filmliefhebbers meer gehad", zegt festivaldirec teur Leo Hannewijk. Met bijna 40.000 bezoekers kan het festival in CineCity niet veel groter worden. „Qua capaciteit zitten we vrijwel aan onze max. Als je hier verder wil groeien, moet je nadenken over extra voorzieningen", zegt Hanne wijk, die onder meer een extra, mobiele filmzaal als - weliswaar kostbare - mogelijkheid noemt. Kopschuw Samenwerking met andere ste den, in welke vorm ook, wordt niet uitgesloten. Dit ondanks de eerdere slechte ervaringen met Scheveningen (logistieke proble men, weinig publiek). „We zijn daardoor wel wat kopschuw ge worden", erkent Plannewijk. Toch worden links en rechts wel wat mogelijkheden verkend, on der meer met Breda en Oos tende. „Deze week hebben we een delegatie hier gehad uit Oos tende. Daar gaan ze een nieuwe bioscoop bouwen, een Kinepo lis, net als in Vlissingen vlak achter de boulevard."Met sa menwerkingen in Benelux-ver- band valt bovendien veelal Euro pees geld los te weken, pagina 13 e bekendheid festival groeit Fins drama beste boekverfilming doorTom van Meerten WAGENINGEN - Wageningen Universiteit heeft zaterdagmid dag het wereldrecord insecten eten gevestigd. In totaal 1747 mensen kwamen een hapje meeë- ten. Zij verorberden meelwormen die waren gebakken met knof look, peper en zout. Ze werden in bakjes geserveerd, meldde hoogleraar entomologie Marcel Dicke van de organisatie. De ge slaagde recordpoging voor het Guinness Book of Records vond plaats tijdens het festival City of Insects in Wageningen. Het festival heeft als doel de mens meer te leren over insecten en hun waarde voor de mensheid. De bezoekers aan het festival kregen allemaal een bakje met meelwormen. Op aangeven van de organisatie deden zij zich verr volgens massaal te goed aan de gebakken beestjes, die nergens compleet uit de smaak leken te vallen. In Wageningen waren ook gefrituurde sprinkhanen verkrijgbaar. Bezoekers stonden er zelfs voor in de rij Zolang het maar uit de frituur komt, vinden Nederlanders het lekker, aldus een woordvoerder van de organisatie. Ook konden bezoekers een taartje met meel wormen eten. Verscheidene restaurants in Wa geningen hadden insecten op de menukaart staan. De stad stond de hele week in het teken van de zespotige beesten. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De autoritei ten in Saoedi-Arabië hebben gis teren gezegd dat ze geen aanwij zingen hebben voor de dood van de gezochte topterrorist Osama bin Laden. De uitlatingen zaaien meer twij fel over de inhoud van een in Frankrijk uitgelekt rapport waarin werd gerept over de dood van de Saoediër. Zaterdag meldde de Franse krant L'Est Républicain dat Bin Laden zou zijn overleden aan tyfus. De Franse inlichtingendienst DGSE concludeerde volgens het dagblad in een rapport dat de Saoedische inlichtingendienst overtuigd zou zijn van het over lijden van Bin Laden. De Saoedi sche ambassade in Washington zei gisteren hier geen bewijzen voor te hebben. ANP/RTR (Advertentie) 4 oktober in Rilland Toegang gratis (Advertentie) WWW.KVK.NL/ PERSONEELSEVENT De wereldrecordpoging insecten eten in Wageningen. foto Robin Utrecht/ANP O Noteert u inij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij eenmalig toestemming vuor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen ptoelabonnemenl gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 21,50)". per kwartaal met automatische ir Ipostlbankrekeningriummer er jaar met automatische i met gratis PZC-parapiu asso (€61.50)'. i 236.00)' Kapitein zeekadetkorps verdacht van verkrachting DELFZIJL - Een 45-jarige kapitein van het Zee kadetkorps in Delfzijl is aangehouden voor ver krachting. De man is tevens docent aan de zee vaartschool in Delfzijl en kapitein van het oplei dingsschip Naarden. De aanhouding van de kapitein is 'een donderslag bij heldere hemel' voor voorzitter H. Aardse van het korps. De man was sinds de oprichting in 1996 actief bij het korps. Aardse: „De leiding heeft nooit een verdacht signaal gekregen." Aard se zegt dat de ouders van de kadetten hun vertrou wen hebben uitgesproken in de officieren. GPD Kijk opwww.pK.nl/abnnnetan, bel gratis 0300 - 0231231 ot stuur dem bon naar: PZC. afdeling leiersservice Antwoordnummer 7134400 WB Boes 8 "71 1688"555530" het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1