Tennis team wacht op de jeugd APETROTS IC. PZC Ook een super-Merckx op het biljart ÉS? Loeb wiet rally Cyprus Capirossi en Rossi doen goede zaken 17 Degradatie uit wereldgroep Davis Cup geen ramp volgens coach Bogtstra Europa vernedert VS In Ryder Cup met de PZC naar Éergaarde Blijdorp BLIJDORP lltte >ehr. fe LffiPrtjan van Geen flo^r i iflDEN - Na vijftien jaar in de .(rcldgi-oep is het voorbij. Het uivü jjfdcrlandse Daviscupteara losiüi ^2 een pak op de broek van 'Bs fjjechië (1-4) en mag het een ni Lje lager in de Euro-Afn tianse zone proberen, tij j wi |tzijn ergere dingen op de we- zei captain Tjerk Bogt- En strikt genomen is het „„0een ramp voor het Neder- Stennis. „Het is even heel velend, maar het is terecht lied Rusland en Argentinië in finale Daviscup MOSKOU - Rusland heeft heli gisteren samen met Ar gentinië geplaatst voor de rR[4finale van de Daviscup. Russen veroverden via Dmitri Toersoenov het be- derde punt tegen Amerika. Dat gebeurde in een marathonpartij tegen Andy Roddick. De Ameri- jjili laan kwam 2-0 achter ih sets, won daarop de twee maar dolf alsnog met" 17-15 in de vijfde set iet onderspit. Argentinië bereikte voor W iel eerst sinds 1981 de fina levan de Davis Cup. In Bu- Aires haalden Agustin fcalleri en David Nalban- ilian in het dubbelspel te- de Australiërs Paul Üanley and Wayne Arthurs beslissende punt bin- ;m Dankzij de 6-4, 6-4, i-5 zege kwamen de Argen tijnen op 3-0. Eerder zater dag boekte José Acasuso iet tweede punt in de vrij- döor regen onderbro- partij tegen Lleyton - r< Hewitt. De partij werd af- :en bij een 4-0-stand 'inde vijfde set. GPD maandag 25 september 2006 SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 OAAGOES 0113-315640 fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) frits Bakker (coördinator zuid) Hoen de Vries (coördinator midden) (coördinator noord) id van Vliet Barryvan der Hooft ,ai CENTRALE REDACTIE w j Etationspark 28 Postbus 31 '60 AA GOES l; (0113)315500 fax: (0113)315669 E-mail: n 'nterimet ^ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dat we degraderen", zei Bogt stra zaterdag al berustend. „We kampen al een paar jaar tjes met het probleem dat we geen topspelers hebben. Als sportman is het teleurstellend. Je wilt altijd op het hoogste ni veau spelen, maar je moet reëel zijn. Ik vind dat Tsjechië wel in de wereldgroep thuishoort en wij niet." In vijftien jaar op het hoogste ni veau overleefde Nederland ze ven keer de eerste ronde, met als uitschieter 2001 toen het de hal ve finale bereikte. Het was de ge boorte van Daviseupheld Rae- mon Sluiter, die als relatieve no body tegen Spanje en Duitsland kon excelleren om geblesseerd en in tranen af te haken in zijn geliefde Ahoy' tegen Frankrijk. Sindsdien kwam hij steeds tot een aanvaardbaar niveau, maar zeges in de wereldgroep bleven uit bij de Rotterdammer. Alleen in de promotie/ degrada tiewedstrijd tegen Finland hield hij zijn land op de been. Dit weekeinde was de Daviscupma- gie bij hem uitgewerkt. Na een vooralsnog teleurstellend jaar waarin hij pas drie keer een top- Basketbalsters Australië wereldkampioen SAO PAULO - De Australische basketbalsters zijn voor het eerst wereldkampioen gewor den. Ze wonnen zaterdag in Sao Paulo in de finale overtuigend van Rusland: 91-74. Halverwege leidde de ploeg met acht punten verschil: 43-35. Au stralië, dat zich tevens al plaats te voor de Olympische Spelen van 2008, verloor in dit vijftien de WK geen enkele wedstrijd. De Russinnen stonden, na de verrassende zege op de favoriete Amerikaansen, voor de derde keer op rij in de eindstrijd. Het brons was voor het team van de Verenigde Staten, dat gastland Brazilië duidelijk de baas was: 99-59. ANP/DPA honderdspeler versloeg, verloor hij in Leiden twee partijen. Ook in de 'dead rubber' tegen Tomas Berdych was hij gisteren kans loos: 3-6, 6-7 (4)! Kopman „Het is een terechte afspiegeling van het niveau dat ik heb. Dat is niet slecht, maar ik ben niet sterk genoeg om de kopman van een team in de wereldgroep te zijn." Sluiter zei vooraf het als een per soonlijke nederlaag zou erva ren, mocht Oranje de wereld groep verlaten. Voor de jongere spelers kan dat onmogelijk gel den. Robin Haase maakte in de Leidse Groenoordhallen een ver dienstelijk debuut. Van de num mer 215 van de wereld kon niet meer worden verwacht dan dit. Zijn zege op Jan Hernych (6-4, 6-4) sprak zelfs tot de verbeel ding. „Ik wilde onze eer behou den en het publiek nog iets bie den", sprak Haase. „Vrijdag heb ik gemerkt dat ik nog een hoop te leren heb, maar als het iets minder hard gaat kan ik het bij benen." Bogtstra: „Het was wel om des keizers baard, maar niet voor Robin. En Hernych wilde ook graag winnen." Haase moet op korte termijn met Igor Sijs- ling, eerdere Daviscupdebutant Jesse Huta Galung, Antal van der Duim en Wimbledonwin- naar (jeugd) Thiemo de Bakker de fakkel overnemen. Broekies Sluiter en dubbelaar Rogier Wassen kunnen een mooie on dersteuning bieden, zoals Mark Koevermans en Paul Haarhuis in 1991 de routine vormden toen Jan Siemerink en Richard Kraji- cek als broekiës "Het derde en be slissende punt tegen Mexico maakten. Misschien is het wel beter als de jonge spelers eerst rijpen en op eigen kracht straks een Neder landse rentree bij de beste zes tien landen bewerkstelligen. Bogtstra: „Het wordt een uitda ging om weer terug te komen, maar ik kan het niet over een tijdsspanne hebben. Er zijn zat goede landen in de zone." GPD De Zweed Henrik Stenson is op weg om voor Europa het winnende punt binnen te halen. foto Christer Hoglund/Reuters van onze sportredactie STRAFFAN - Het Europese golfteam heeft in het Ierse Straffan de Ryder Cup behouden in de twee jaarlijkse strijd tegen de Verenigde Staten. De Zweed Henrik Stenson bracht met een over winning in 4 en 3 op de Amerikaan Vaughn Tay lor het veertiende punt binnen. Dit was genoeg om de trofee voor de derde keer op rij te winnen. De eindstand was, net als twee jaar geleden 18,5-9,5 voor Europa. Voor de laatste dag met twaalf singles matchplay (man tegen man) stond Europa met 10-6 voor. Vier punten waren voldoen de om de Ryder Cup te behouden. Plet werden er aanzienlijk meer. Van het Amerikaanse dozijn wisten alleen Tiger Woods (tegen de Zweed Karlsson), Stewart Cink (tegen de Spanjaard Garcia) en Scott Verplank (te gen de Ier Harrington) hun partij te winnen. Ver plank sloeg op de veertiende een hole-in-one, net als de Engelsman Paul Casey een dag eerder. ANP liinezcn omineren i'K badminton )EN HAAG/MADRID - Tij- ras het WK badminton heer- itn ric Chinezen als nooit tevo- Beide individuele finales men een volledig Chinese aan- s 9 [degenheid. nte ijdemannen ging de titel naar ™j hu Lin, Hij had in de eind- ijd drie games nodig tegen i Bao. De 22-jarige Lin 'orig jaar al het zilver op 'WK. Xie Xingfang verdedig en Madrid met succes haar taiwentitel. Ze versloeg in de Ne Zhang Ning met 2-0. Dick Jaspers op WK driebanden geklopt door schuchtere cafébaas findsurfers aan kop op WK isir^ I1ENHAAG - Op de tweede dag an het WK windsurfen op het Maanse Gardameer bleven de ederlands het uitstekend m. Casper Bouman won bei- [ft wedstrijden. Hierdoor blijft aan de leiding. Joeri van -p staat op een gedeeld twee- j 1 plaats. Hij finishte gisteren f [tweede en als eerste. GPD I Op R)'ü r door Frits Bakker SANKT WENDEL - De nieuwe kampioen op het biljart is een te genpool van de kannibaal naar wie hij is genoemd. Eddy Mer- ckx, de biljarter, is een cafébaas die eigenlijk niet van huis kan. Toch werd hij gisteren in het Duitse Sankt Wendel wereld kampioen driebanden. Zijn vrouw, die de biertjes ser veert als Eddy weg is, zal er biij mee zijn. „Ik ben niet graag een week weg, maar winnen ver zacht de pijn." De aimabele Belg was de enige die de in topvorm verkerende Dick Jaspers van zijn derde we reldtitel kon afhouden. Dat ge beurde op de vroege zondagmor gen, in de aanloop naar de fina le. Met veel tactisch vernuft zet te Merckx zijn tegenstander op een snelle 2-0-achterstand. Jas pers vocht dapper terug. „Maar Merckx was zo sterk dat hij me overklaste", gaf hij na de kanslo ze 3-1 toe. Voor de Duitse pers moest Mer ckx, die de finale won van de Griek Polychrounopoulos (3-1) na de partij nog maar eens het verhaal vertellen zoals hij dat al zo vaak heeft moeten doen. „Mijn vader was een grote fan van Eddy, de wielrenner. En om dat wij ook nog Merckx heten, heeft hij mij naar hem ge noemd. De nieuwe mondiale kampioen, opvolger van Daniel Sanchez, is van een aandoenlijke eenvoud. Voordat hij met zijn vrouw (en twee kinderen) een biljartcafé in het nietige plaatsje Schelle be gon, verdiende hij zijn geld als steenkapper in de bouw en als meubelmaker. Met het café gaat het hem in de internationale toernooien elk jaar beter af. „Ik ben nu semi-prof. Als het stil is in het café, kan ik even trainen. Maar de grote toernooien in het buitenland speel ik niet graag." De Vlaming, zo zeggen de men sen uit zijn omgeving, kan moei lijk weg van zijn dorp. „Hij moet de scheven toren van Schelle elke dag even kunnen zien", zegt Jos Reypens, één van de Belgen-volgers in de biljart wereld. Eddy heeft een andere versie: „Ik vind het niet zo plezant dat mijn vrouw hard staat te wer ken als ik in een mooi land mag gaan biljarten." Mooi compliment Raymond Ceulemans, zijn illus tere voorganger, gaf hem voor de finale tegen Polychrounopou los een mooi compliment. „Wie van de grote Jaspers kan win nen, verdient het om wereldkam pioen te worden." De 69-jarige legende (in de camera van de Duitse tv: ik ben tegenwoordig goed in de liefde, niet meer op het biljart) had twee dagen met veel bewondering naar de Neder landse kampioen gekeken. Jaspers excelleerde vooral in de partij tegen Daniel Sanchez, wiens eerste plaats op de rang lijst de Brabander na dit WK heeft overgenomen. De Span jaard leidde met 1-0 in sets en stootte door naar 9-0 in de twee de set, toen Jaspers ineens de marreerde met een volmaakte se rie van vijftien. Het was de gena- destoot voor de regerende kam pioen, die met 3-1 het nakijken kreeg. Daarna ging Jaspers ook nog vlot voorbij Zanetti (3-0). Hij was op papier nog de enige top- speler in de halve finale. San chez, Blomdahl, Caudron en Sayginer waren al eerder uit het toernooi gekegeld. De weg lag 7 7 -; ^777-7-7-'- V if ■m mmfm. DEN HAAG/NICOSIA - Wereldkampioen rallyrijden Sebastien Loeb heeft de rally van Cyprus gewonnen. Het was de 28e overwinning in zijn carrière. De Fransman hield 21,2 seconden over op zijn belangrijkste concurrent, de Zweed Marcus Gronholm. Die verspeelde zijn voorsprong door een spin. foto Nikos Mitsouras/EPA Landis wil openbare hoorzitting RALEIGH - De van doping verdachte wielrenner Floyd Landis wil zijn onschuld aantonen in een openbare hoor zitting. De Amerikaan heeft het antidopingbureau Usada speciaal verzocht publiek toe te staan in de rechtszaal. Tourwinnaar Landis is betrapt op het gebruik van het spierversterkende hormoon testosteron tijdens de 17e etappe van de Ronde van Frankijk in juli. Het Usada heeft Landis inmiddels laten weten dat het de dopingaanklacht niet intrekt, Het betekent dat de wiel renner nu officieel in staat van beschuldiging is gesteld en dat hij een tuchtzaak tegemoet kan zien. Normaal ge sproken krijgt Landis twee jaar schorsing en raakt hij de eindzege in de Tour kwijt. Landis blijft stug volhouden dat hij geen doping heeft gebruikt. „Hij weet zeker dat op de hoorzitting de waarheid aan het licht komt en hij wil niets liever dan zijn naam zuiveren in een openbaar fo rum", aldus Landis' advocaat Howard Jacobs. Landis is ervan overtuigd dat er fouten zijn gemaakt bij zijn do pingcontrole. Hij beweert dat in het Franse lab een urine- staal is gecontroleerd die niet de zijne is. ANP/RTR/AFP UCI: minder koersdagen ProTour SALZBURG - De internationale wielrenunie UCI wil in de toekomst het aantal wedstrijddagen in de ProTour in krimpen. „We streven op alle manieren naar een sport waarin geen excuus is voor doping", zei UCI-voorzitter Pat McQuaid zaterdag in Salzburg bij de WK wielrennen. Hij vertelde ook hoe de drie grote rondes, vertegenwoor digd door Tourorganisator ASO, hadden gereageerd op de plannen. „Ze gingen meteen in de tegenaanval. Wij houden ons aan ons format, zeiden ze. Alsof we al beslo ten hadden dat de Tour korter moet." McQuaid en zijn UCI ruzieën met de grote rondes, die niet langer willen participeren in de ProTour, een serie topwedstrijden waarin aUeen de beste ploegen uitkomen. Hij wil nu het internationaal sporttribunaal TAS een uit spraak laten doen over de wens van ASO en geloofsgeno ten om op een aparte kalender te staan. ANP Darters winnen Eurocacup ENNIS - De Nederlandse daiders hebben opnieuw het toernooi om de Europacup gewonnen. Het Oranje-viertal Jelle Klaasen, Co Stompé, Vincent van der Voort en Niels de Ruiter won zaterdag in de Ierse plaats Ennis in de fina le met groot machtsvertoon van Schotland: 9-2. De Ruiter slaagde er niet in een tweede gouden medaille te pakken. In de finale van het enkelspel verloor hij met 3-4 van Mark Webster, een snel rijzende ster uit Wales. ANP Geding KNSB tegen schaatsers UTRECHT - De Koninklijke Nederlandse Schaatsbond (KNSB) stapt naar de rechter om de nieuwe topcompeti- tie voor de marathonschaatsers te redden. De bond wil morgen in een kort geding twaalf rijders dagen. De bond wil dat deze rijders hun verzet tegen de nieuwe topcompe- titie opgeven. Het twaalftal werd donderdag nog bij de .ge schillencommissie van de bond in het gelijk gesteld. Vol gens cle raadslieden was de KNSB bij de opzet van de top- competitie onzorgvuldig te werk gegaan. Zo had het bondscongres van de KNSB eerst zijn goedkeuring voor de nieuwe reglementering van de topcompetitie moeten geven. ANP open voor Jaspers naar een der de wereldtitel. „Ik ben op een formidabele Merckx gestuit", zei hij met de ontgoocheling nog op het gezicht. Ander aanzien Het 55e WK driebanden heeft de ranglijst een ander aanzien gegeven, De topdrie heeft van plaats gewisseld, met Dick Jas pers op één nu, Caudron op twee en Sanchez op drie. Jean Paul de Bruijn is van de vijfde plaats gezakt naar de ne gende. Dat houdt in dat hij voor de komende World Cup in Istan- boel nog bij de geplaatste spe lers hoort. John Tijssens is ge zakt naar twintig. De jonge Vietnamees Anh Vu Duong was de sensatie van het WK. Zo maar uit het niets geko men, liet hij twee wereldkampi oenen struikelen. Semih Saygi ner en Torbjörn Blomdahl maak ten kennis met de coming man uit het driebanden. Belgen gaan WK boycotten SANKT WENDEL - De Bel gische biljarters zijn de armoed zaaiers op een WK driebanden. Ze moeten als enige van de 48 spelers op het mondiale toer nooi alle kosten van hotel en ver blijf zelf betalen. Voor het ko mende WK hebben ze besloten tot een boycot. De Belgische bondsvoorzitter be weert dat zijn organisatie straat arm is en de kosten voor vijf deelnemers niet kan betalen. Het beste biljartland, met vier spelers bij de laatste acht op het WK in Sankt Wendel, hoeft niet meer op medewerking van de spelers te rekenen. „We spelen volgend jaar geen WK", verze kerde Peter de Backer, één van de twee Belgen in de halve fina le. De Belgen lopen over van kwali teit, maar sliepen in een goed koop hotelletje om de kosten voor zichzelf te drukken. De bondsvoorzitter (met vrouw) mocht wel op stand slapen in Sankt Wendel. Peter de Backer: „Het WK is volgend jaar in Ecu ador. Dat kost ons zo'n tweedui zend euro de man. Ik ga niet, Caudron ook niet. Ze zullen het daar dus zonder Belgen moeten doen." GPD van onze sportredactie MOTEGI - Loris Capirossi heeft op het circuit van Motegi de Gro te Prijs van Japan in de MotoGP op zijn naam geschreven. De Ita liaan bleef op zijn Ducati zijn landgenoten Valentino Rossi en Marco Melandri voor. Rossi deed goede zaken in de strijd om het WK, Hij verklein de de achterstand op koploper Nicky Hayd'en tot twaalf pun ten. Hayden kwam op zijn Hon da niet verder dan de vijfde plaats en moet in de resterende twee Grands Prix de Yamaha van Rossi van het lijf houden. In de 250 cc-klasse won Hiroshi Aoyama voor eigen publiek. De Japanner hield met zijn KTM Alex de Angelis uit San Marino (Aprilia) en de Spanjaard Jorge Lorenzo (Aprilia) achter zich. Lorenzo heeft in de WK-stand een voorsprong van 27 punten op de Italiaanse coureur Andrea Dovizioso (Honda). De Fin Mika Kallio (KTM) won de race in de 125 cc-klasse. De Spaanse wereldkampioen Bau- tista werd tweede. GPD De Kort blijft bij Astana SALZBURG - Koen de Kort heeft zijn contract bij Astana met twee jaar verlengd. De Nederlandse renner is bij het voormalige Liberty Seguros knecht van onder andere de Ka zak Aleksandr Vinokoerov, die hem graag bij de ploeg wilde houden. GPD (Advertentie) nri spaar voor een gratis 2e entreebewij' ZV TA Diergaarde otterdam zoo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17