KRAS.NL pz(T Eilandbrede thuiszorg Schouwen De dadels doen het goed Nu is het gewoon een huilend fabriekje ZUIDHOLLANDSE KUST Inkopen voor de ramadan ERTSGEBERGTE DRESDEN Stedenspecial LILLE Hilton LUXEMBURG NOORDHOLLANDSE KUST Mooi SAUERLAND lorgstroom in Middelburg breidt activiteiten uit 4-/5-daagse autoreüs Zandvoort Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 6/10 t/m 30/3 verblijf in het luxe NH Hotel Zandvoort in Zandvoort**** ligt direct aan het strand en de duinen o.a.gezellig restaurant, bar,terras en kinderspeeltuin Zandvoort met de gezellige dorpskern met vele oude vissershuisjes heerlijke strandwandelingen richting Noordwijk aan Zee Den Haag en Amsterdam met vele bezienswaardigheden de gezellige historische binnenstad van Haarlem verken de levendige universiteitsstad Leiden Reisnummer AUTO 73.634, zie www.kras.nl/73634 Informatie, voorwaarden en boekingen: kbab0.a.,-/.-.,,..,,-.:... www.kras.nl 073 - 5 999 999 ma. t/m vr.i 08.30-18.00 uur, za.; 10.00-15.00 uur Of boek bij één van onze 18 reisbureaus! WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL Gülfiye Özcelik kan best nog wat baklav door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Ramadan. Eenmaal na zonsondergang is het net kerst. De volle dige familie schaart zich urenlang rond de tafel vol schalen met lekker eten. Maar denk niet dat moslims de dag tevo ren staan te hamsteren bij de super markt. Bij Özcelik in de Scheldestraat wordt niet gegraaid. Druk is het er wel bij de Islamitische su permarkten. Özcelik blijft maar bakla va bakken en bij de Budget Bazaar in Middelburg spreken ze van topdagen, zo voordat de ramadan begint. Maar om een zakje olijven af te rekenen, hoefje geen uur te wachten. Het gaat er zater dagmiddag heel beschaafd aan toe in de Scheldestraat. Gülfiye Özcelik heeft zelfs tijd voor een praatje. Mevrouw Wo- suq wacht gewoon even met haar vlees waren. „Ik heb tijd genoeg", lacht de Afghaan se. Samen met de winkeldame laat ze aan mevrouw Wosuq kwijt. het schema van de ramadan zien. „Kijk," aksam betekent avond. Hier staat dus dat we morgenavond om 19 uur 48 mo gen gaan eten. Ik pak het niet zo groots aan. Dadels, daarna een beetje zoet. Echt maar een klein beetje, meer kan mijn maag op dit moment niet aan. En dan soep, linzensoep denk ik, en dan lekker eten. Samen met mijn man en on ze zoon. Ja, dat is gezellig." Net als jullie met kerst, legt Gülfiye Özgelik uit. „Alleen hebben wij dat der tig dagen lang." Ze schatert het uit. „Nou ja, het is niet altijd leuk hoor. Daarom zorgen we dat het eten lekker is. Vanavond eten wij sarma, een soort gevulde kool. En yoghurtsoep. Dat is nog gewoon eten. Vanaf morgen gaan we vasten. Dan is de hele familie erbij. De buren komen ook. Wat we gaan eten, weet ik nog niet. Dat zien we nog wel. Haha, wij plannen dat niet." Hoe relaxed ze ook tegen de toonbank leunt, Özgelik heeft het druk deze da gen. „De mensen kopen extra veel in. En extra lekker. Veel baklava, halal vlees en vooral veel dadels. Dat valt op. Maar mijn klanten slaan niet alles in een keer in. Ze komen verdeeld over de dag en nemen telkens wat mee. Vooral 's avonds is het druk. Dan zijn ze mis schien een ingrediënt vergeten." Zoete dingen Bij de Budget Bazaar wordt aan het eind van de dag de kassa opgemaakt. Idris Celik is tevreden. „Dit zijn goede dagen voor ons. Iedereen koopt groot in. Meestal zoete dingen." Celik laat een halflege schaal baklava zien. „Die foto Ruben Oreel is zo op. En die bakken wij dan nog de hele dag" door ook. Dit verkopen we an ders nooit. En ja, dadels. Véél dadels. Ook wij krijgen ze niet aangesleept." Celik is een Koerd. Voor hem begint het vasten morgen pas. Heel zijn familie komt dan samen, vertelt hij. „Iedereen neemt wat lekkers mee. Ik heb vijf broers en iedereen is getrouwd, heeft kinderen. Dat is druk. Vandaar dat het niet elke dag feest is. Daar zijn die huis jes in Middelburg te klein voor." Een Koerdische jongen komt om de laat ste baklava. Voor hem geen familie feest. „Ik ben alleen in Nederland. Maar ik ben niet eenzaam hoor. Ik heb een meisje. Zij is geen moslim, maar ze vast met mij mee. Ja, dat is lief. Wij heb ben met elkaar gepraat over de gedach te achter ramadan. Die begrijpt ze. Maar ja, eigenlijk vast zij om een ande re reden..." Een knipoog naar Idris Ce lik. Die begint te lachen. Leer hem de Nederlandse meisjes kennen. Een beves tigende blik. „Ze wil gewoon afvallen." Vrijwel iedere vrijdag en zaterdag van 29/9 t/m 18/12 verblijf in het super-de-luxe Hilton Luxemburg***** o.a. restaurant, bar, terras en GRATIS parkeergelegenheid GRATIS gebruik binnenzwembad, sauna en fitness Luxemburg-Stad (op UNESCO-lijst van werelderfgoederen) prachtige oude stad met leuke stenen straatjes de 17e-eeuwse kathedraal Notre Dame en het historische stadhuis gevarieerd en uitgebreid winkelaanbod vele uitstekende restaurants, gezellige cafés en bistro's Reisnummer auto 17.621zie www.kras.nl/17621 3-/4-/5~/6-/7-/®-«j|aagse autoreis Saksen Vrijwel iedere ma., vr. en za. van 29/9 t/m 25/12 het luxe Renaissance Chemnitz Hotel ligt op de Schlossberg o.a. uitstekende keuken, bar, zwembad, sauna en fitnesscentrum het schitterende Ertsgebergte tegen de grens met Tsjechië Meissen aan de rivier de Elbe, bekend van haar porselein het historische Jena met vele bezienswaardigheden het mooie Dresden, ook wel het'Florence aan de Elbe'genoemd de kunst- en cultuurstad Leipzig, met o.a. de Madlerpassage, deThomaskerk, het operagebouw en het café van Goethe Reisnummer AUTO 17.741zie www.kras.nl/17741 3-/4-daagse autoreis Frankrijk Vrijwel iedere vrijdag van 29/9 t/m 22/12 verblijf in het luxe Sofitel Lille Metropole**** openbaar vervoer naar het centrum stopt voor de deur o.a. brasserie, restaurant, bar, bibliotheek met open haard Lille is een sfeervolle stad met een gezellig levendig centrum de mooie Notre Dame en de authentieke beursgebouwen volop genieten van een gevarieerd en uitgebreid winkelaanbod talrijke musea, gezellige restaurants, cafés en terrasjes Valleé de la Somme met mooie wandelroutes en oude loopgraven Reisnummer AUTO 17.616, zie www.kras.nl/17616 Vrijwel iedere maandag, vrijdag, zaterdag van 6/10 t/m 25/12 verblijf in het luxe Holiday Inn Seaport Beach Hotel*"*'** o.a. restaurant, bar, brasserie, sauna en fitnessruimte ligt op slechts 150 m van het strand en dichtbij luxe jachthaven omgeven door het mooie natuurgebied Kennemermeer wandelen door de prachtige bossen, duinen en de stranden heerlijk dineren in één van de vele gezellige visrestaurants uitstapjes: Zandvoort, winkelen in Haarlem, de Zwarte Markt in Beverwijk, kaasstad Alkmaar, de Zaanse Schans in Zaandam Reisnummer AUTO 17.639, zie www.kras.nl/17639 Fietsen kijken inVlissingen ÏLISS1NGEN - Bij het politie bureau in Vlissingen wordt van- o'aag een fietsenkijkavond ge houden. Tussen 19.00 en 20.00 uur kunnen belangstellenden te recht bij ele ingang aan de Mo lenstraat. Mensen die hun fiets missen,' worden verzocht de aan gifte mee te nemen. agenda ~SfREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, H.OÖuur: informatiemiddag voor senio- renover medicijngebruik, opplussen ei- sn woning en ouderenadviseurs; IJ4.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-pfussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- torg, 10,30-11.30 uur: Bewegen voor «ideien; VLISSINGEN - Open Hof, 9.00 uur Ha- réyogaenom 10.45 uur 55+ yoga; Vogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Cjjmbélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Vogazaal, 18.00 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen; V/alk-Inn, 20.00 uur: Bingoavond voor aidoor bewoners uit het Middenge- fed, Uiendief gesnapt met volle tassen in Zuidzande ZUIDZANDE - Een 33-jarige man uit de gemeente Sluis is za terdagmiddag om tien over vijf betrapt op het stelen van uien in ten uienveld aan de Loodijk in Zuidzande. De man werd door surveilleren- I dé agenten aangetroffen met wee volgeladen plastic tassen, goed voor dertig kilo uien. De man verklaarde een voorraadje lewillen aanleggen voor de win termaanden. Hij had echter geen toestemming gevraagd aan de eigenaar ,van het uienveld. De West-Zeeuws-Vlaming werd daarom aangehouden. Na ver te en het inleveren van de ge raapte uien mocht hij weer naar kis. 3-/4-/5-/8-d||fgse aitstoreos Luxemburg Stad Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 6/10 t/m 15/12 Haus Keuthen ligt in het centrum van het plaatsje Elleringhausen o.a. restaurant, televisieruimte,tegen betaling sauna en solarium het pittoreske dorpje Olsberg in het hart van Sauerland prachtige vakwerkhuizen en schitterende heuvellandschappen de oude Hanzestad Korbach met vele middeleeuwse steegjes het oude vestingstadje Attendorn in het dal van de Bigge bij voldoende sneeuw kunt u een afdaling maken van de hel lingen nabij de gezellige plaatsjes Winterberg en Willingen Reisnummer AUTO 17.503, zie www.kras.nl/17503 3-/4-/5-daagse.autoreis UmuÊdera Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 I E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) j Madia Berkelder I Edith,Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 4-/5-/8-daagse autoreis Efl&eringhausen maandag 25 september 2006 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Pardon, Koena slopen? Hoho, dat gaat zomaar niet! Daar steekt Doeke Roos junior een kwastje voor. Stichting Stadsherstel Vlissingen in ac tie. „Ik had schuurpapier klaargelegd, en een borsteltje. Ben ik het vergeten. Oh, nou heb ik ook nog het verkeerde kwast je meegenomen. Nou ja, deze doet het ook. Best vlot zelfs. Hm, de verf loopt uit. Geeft niet. Nu is het gewoon een hui lend fabriekje." Heel ver hoeft Doeke Roos junior niet achterover om het schil derresultaat te be kijken. De ladder staat wat wankel tegen de Koena-gevel. De verfpot is al eens ge vallen. En dan moet de amateurhistori cus ook nog eens uitkijken dat de beugel- fles Koena-melk niet uit zijn kontzak zwiept. Voor het behoud van het laatste stadsfa- briekje van Vlissingen - in een zijstraatje van de Van Dishoeckstraat - heeft Roos junior die levensgevaarlijke acrobatiek best over. En die letters van 'Vlissing- sehe melkinrichting' en 'fabriek van •melkproducten' terug schilderen gebeurt misschien niet zo heel secuur; serieus is het zeker wel. „Je kunt niet alles bewa ren, dat weet ik ook wel, maar dit is een zeldzaam fabriekje. Buro Lantschap, die werkt voor de gemeente, schreef in een rapport dat het gebouw van stedenbouw kundig' belang is. De gevel is tamelijk gaaf. Die boogjes zijn elementen van Ju- Amateurhistoricus Doeke Roos schildert de letters terug op de voormalige melkfa briek in Vlissingen. foto Ruben Oreel gendstil. En dan weer dat ijzeren sierrek- je op het dak. Het gebouw heeft een eclec tische uitstraling, van verschillende stij len door elkaar." Met de gevel weet Roos junior wel raad. „Die kunnen ze best bewaren, net als wat er met die Walstraatpandjes naast de Hema gebeurt. Alleen de buitenkant. Architecten kunnen een historische gevel tegenwoordig prima mengen met moder ne bebouwing. Ze kunnen een gebouw als het ware ingelijst laten terugkomen. Dat zien zij als een uitdaging. Utrecht heeft daar met het stadhuis een mooi voorbeeld van in huis. Dat kan met het melkfabriekje ook. Heel goed zelfs. Bo vendien staat het pal naast dat schitte rende hoofdkantoor van de Schelde. Die combinatie biedt een prachtige entree voor het Scheldekwartier." Alleen de 'e' en de 'n' nog. Roos junior heeft er schik in. Bang dat de politie de geschiedenisgek van zijn ladder haalt, is hij niet. „Nee hoor. Ik weet ook wel dat dit niet mag, maar ik moest iets doen. Dan maar een boete. Wat is dit ook al weer voor overtreding? Ach, onze stich ting heeft nog wel wat centen in kas. Toegegeven: Roos junior springt wat laat op de bres. „Natuurlijk had ik veel eer der moeten zijn. Maar onze stichting is druk met andere dingen. Zoals de vlieg- tuigloods, waar we voor gestreden heb ben. Daar blijven nu toch maar mooi zes spanten van bewaard. Voor de Koena is het misschien inmiddels te laat. Het wordt over een week gesloopt. Althans, dat is de bedoeling. Ik ga me dan heus niet aan het gebouw ketenen. Ik hoop al leen dat de politiek het nog op tijd weet tegen te houden." Wethouder Tineke Verhage van gebou wenbeheer weet niet of er politiek draag vlak voor bestaat. „Maar ik weet wel dat de raad destijds het hele boekwerk over de Scheldegebouwen uitgebreid heeft be sproken. Zij heeft besloten welke moch ten blijven en welke zouden worden ge sloopt. Daar zat de Koena ook bij. Wat mij betreft blijft dat zo. Ik heb er geen en kele behoefte aan om wijzigingen door te voeren." dogrMglita Lanting ZIERIKZEE - De Wieken in Zie- nkzec begint een volwaardige ihuiszorgorganisatie op Schou wen-Duiveland. De Wieken doet dit in nauwe samenwer- fcjngmet Zorgstroom uit Middel- te Met de komst van thuis- ,orgDe Wieken krijgen de inwo ners van Schouwen-Duiveland demogelijkheid om te kiezen. Thuiszorg De Wieken opent ®ee steunpunten op het eiland. Een in De Vrijburg in Zierikzee a een in appartementencom plex Kloosterendaele in iurgh-Haamstede. Op beide lo otjes komt niet alleen een kan- iflor, maar ook een uitleenpunt voor de meest uiteenlopende lapmiddelen. „Krukken, zie kenhuisbedden en kolf app ara voor moeders die borstvoe ding geven", zegt M. Kroot, ma nager thuiszorg van de Wieken. De Wieken is geen onbekende in de thuiszorg. De organisatie komt vooi't uit Zorgcentrum De Wieken in Zie rikzee en was al actief met thuis zorg in die plaats. Door de sa menwerking met Zorgstroom kan de organisatie nu het volle dige pakket aan thuiszorg garan deren op heel het eiland. „We richten ons dus niet alleen op ouderen, maar op iedereen", be nadrukt P. van der Velden van De Wieken. Ideologie De overweging" om samen te gaan werken, ligt volgens A. Snoeck, rayonmanager van Zorgstroom vooral in het feit dat beide organisaties zelfstan dig niet goed een volwaardige thuiszorgorganisatie op poten konden zetten. „Samen lukt dit wel. Bovendien hebben beide or ganisaties dezelfde ideologie over zorg voor mensen", zegt Snoeck. „En met de samenwerking la-ij- gen de mensen op Schou wen-Duiveland iets te kiezen." Tot nu toe bood alleen Allévo het volledige pakket van thuis zorg op het eiland aan. Zorgstroom probeert al enige tijd voet aan de grond te krijgen op Schouwen-Duiveland. De or ganisatie heeft de wortels op Walcheren en is ook al geruime tijd actief op de Bevelanden. De activiteiten kwamen in een stroomversnelling toen de vere niging van eigenaren van appar tementencomplex Kloosteren daele in Burgh-Haamstede aan klopte bij de organisatie. Kloos terendaele is een luxueus com plex waar bewoners desgewenst zorg op maat kunnen krijgen. Omdat Allévo geen belangstel ling had voor vestiging binnen het complex is contact gezocht met Zorgstroom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11