Langgestraften naar Torentij d pot Niet het zoveelste verhaaltje over alcohol en drugs Kalsbeek Is een beetje van de Zeeuwse PvdA jCfera s Covra helpt Spanje aan oplossing voor hoogradioactief afval organisatie leidt tot onrust onder personeel 15 OPEN jpJetfchë zaterdag 23 september 2006 pfFmile Calon DDELBURG - In de gesloten Hing van Torentijd in Mid- jj komen vanaf eind dit „of begin volgend jaar voor- langgestraften te zitten. Het il vooral om mensen die na uitzitten van hun straf in Hand of directe omgeving a wonen. Deze reorganisatie Hot onrust onder het perso- aekteverzuim is volgens kairecteur P. Baaijens 'zorge- Er is volgens hem echter jioende personeel om alle taken uit te voeren. Peniten tiaire inrichting Torentijd is nu in hoofdzaak een huis van bewaring. De 182 plaatsen in de gesloten afdeling worden bezet door mensen die in voorarrest zitten of in beroep zijn gegaan tegen hun veroordeling. Veel van die tijdelijke bewoners heb ben niets met Zeeland. Ze zijn niet afkomstig uit deze prpvin- cie en worden ook niet berecht door de Middelburgse recht bank. Om hen te verhoren en te berech ten moeten allerlei medewer kers van justitie flink heen en weer rijden tussen rechtbanken in het land en Torentijd. Justitie vindt dat niet efficiënt. Om die reden wil het ministerie Toren tijd een echt regionale functie geven. Als de plannen doorgaan, be staat de bevolking van Toren tijd straks in hoofdzaak uit men sen die iets in Zeeland hebben misdaan en Zeeuwen die na hun eerste veroordeling daar hun straf uitzitten. Baaijens vermoedt dat Toren tijd na deze reorganisatie meer tweepersoonscellen telt. Nu zijn dat er 56. Hoeveel het er wor den, weet hij nog niet. Hij verwacht dat straks veertig procent van de bevolking in voorarrest zit en zestig procent een straf uitzit van vier maan den of langer. Bezoek De nieuwe plannen van Justitie maken het familieleden straks makkelijker om op bezoek te ko men. „Het is voor bijvoorbeeld een echtgenote uit Terneuzen heel wat eenvoudiger Torentijd te bezoeken dan in een inrich ting in bijvoorbeeld Gronin gen. Ook voor een dienst als de reclassering is het eenvoudiger iemand vanuit zo'n regionale ge vangenis te begeleiden. De reorganisatie heeft volgens de unitdirecteur wel fikse gevol gen voor het personeel. Het ligt in de bedoeling taken van bewa kers over te laten nemen door ca mera's, waardoor er straks min der personeel nodig is. Ook zijn er plannen gedetineerden weer korter op te sluiten, zodat ze niet al om vijf uur 's middag in hun cel moeten maar om acht of negen uur 's avonds. Vacatures Al die veranderingen en onzeker heden hebben volgens Baaijens tot gevolg dat het ziekteverzuim nu zo'n negen procent bedraagt. Daarnaast zijn er ook vacatures. Als gevolg daarvan is de werk druk 'erg hoog'. De unitdirec teur heeft het personeel opgeroe pen problemen niet te verzwij gen, zodat tijdig maatregelen ge nomen kunnen worden. De onrust onder het personeel leidt volgens hem ook tot onrust onder de gevangenen. „Die zijn onderling wat agressiever." Er hebben zich volgens hem nog geen incidenten voorgedaan tus sen personeel en gedetineerden. En de ruzies tussen gevangenen onderling zijn volgens hem door gedetineerden zelf in de Idem ge smoord. [HOLEN - Joop Gottmers uit Men reist stad en land af om ij scholen te vertellen over de jivaren van alcohol en drugs, jan het eind van de dag is hij ;0ms behoorlijk moe. „Ik moet fl;ekcer opnieuw de strijd aan ban met de kinderen", zegt lij, „Soms is het gemakkelijk, ®ir meestal moet ik diep rum om hun aandacht te pak- ira." rs weet wat het is om :d te zijn. Hij begon rond zijn vijftiende met drugs experimenteren en is lange iji verslaafd geweest. Het ging si kwaad tot erger en op een moment kwam hij in gevangenis terecht, omdat lijhet spul verhandelde. „Zon- der God was ik al negen jaar dood geweest", zegt de Thole- lai.die zich op zijn 35ste tot iel geloof heeft bekeerd. Eokwamhij terecht bij de chri stengemeente in Tholen, waar Iemand hem wees op een poster san de Stichting Voorkom. Daar zochten ze mensen, die onuit hun eigen ervaring aan ühoolkinderen konden vertel- n hoe het is om verslaafd te rijn. Gottmers zag dat hele- saal niet zitten. „Zie je mij al voor de klas staan?", was zijn reactie. Toch besloot hij het te iroberen. Nu is hij er niet meer s?g te slaan. Eerst was hij drie sar ervaringsdeskundige - dus iegene die kwam vertellen hoe d is om verslaafd te zijn - inmiddels al een paar ar docent. Dat neemt niet weg dat hij af en toe nog zijn persoonlijke verhaal vertelt. „Niet aan kinderen in de eerste of tweede Idas van de middelba re school", zegt hij. „Maar van af de derde kunnen ze het best aan om te horen dat ik drie jaar in de bak heb gezeten door de drugs." Gottmers heeft zijn eigen me thode ontwikkeld. Het is vol gens hem zinloos om meteen een formeel verhaaltje te gaan houden over hoe slecht alcohol en drugs wel niet zijn. „Dan luisteren ze niet", aldus de voorlichter. „Kinderen zijn be hoorlijk sceptisch als iemand ze voor de zoveelste keer komt vertellen over alcohol. De deur is eigenlijk al op slot gegooid op het moment dat je gaat be ginnen." Niet stoer Het is de kunst om hem weer open te krijgen, en dat is vol gens Gottmers een gave die hij bezit. Dan vertelt hij bijvoor beeld aan de kinderen dat ze op jonge leeftijd al iets bereikt hebben. Als ze vragen wat dat is, zegt hij: „Dat jullie twee keer zoveel zuipen als andere kinderen in Europa. Gefelici teerd!" Of hij laat een kranten artikel zien met als kop 'Alco holmisbruik bij jongeren maakt een hele generatie ka pot'. „Nou, dan is het vaak even stil, hoor", zegt Gottmers. „Op dat moment kun je gaan vertellen wat alcohol of drugs allemaal doet en dat het hele maal niet stoer is om te gebrui ken." De Tholenaar is de laatste die Joop Gottmers uit Tholen vertelt jongeren vanuit zijn eigen ervaring over de gevaren van alcohol en drugs. i Mii het probleem zal onders chatten. „Ik kom op basisscho len, waar kinderen van acht jaar al alcohol mogen drinken en hoor verhalen van snotneu zen van vijftien, die met een paar vrienden op een avond vier flessen bessenjenever ach terover slaan. Het is schrij nend." Daarom is Gottmers blij met het initiatief van de gemeente Reimerswaal om het alcoholge bruik onder jongeren in te dam men. Hij komt al regelmatig op het Calvijn College in Krabben- dijke en geeft ook voorlichting op basisscholen in Kapelle. „ik hoop ooit al mijn lessen in deze regio te kunnen geven. In Zee land en West-Brabant heb ik in het verleden de nodige rottig heid uitgehaald. Nu wil ik iets terug doen." lunst en antiek i Antwerpen iïERPEN - In Antwerp Ex- iwordt tot en met 1 oktober Riste Antwerp Art Anti- «Pair gehouden. ig galerieën en interna tio- antiquairs etaleren een aan- van antiek van de 16e tot de eeuw, Oosters antiek, oude Mdeme meesters en heden- kunst. De beurs richt top een gemengd publiek, en 'dagen geopend van Mtot 19.00 uur. In het week- Mfoo tot 19.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - PvdA-Kamerlid Ella Kalsbeek is voorzitter van de commissie die de PvdA Zee land adviseert over de kandida tenlijst voor de komende Staten verkiezingen. Het is goed dat ie mand van buiten dat doet, vindt ze. Dat stimuleert nieuwkomers om zich kandidaat te stellen. Waarom bent u gevraagd? „Ik ben in Middelburg geboren en getogen. Dat geeft me een bij zondere band met Zeeland. Dat weet men natuurlijk in de PvdA. Toen we eventjes heel klein waren en geen Kamerlid uit Zeeland hadden, kreeg ik de regio onder mijn hoede. Sinds dien vindt de PvdA in'Zeeland dat ik een beetje van hen ben en dat vind ik ook." Is het logisch om iemand van buiten te vragen? „Ik vind het heel goed dat ze dat gedaan hebben. Dan heb je geen vooroordelen jegens deze of gene. Ik kijk er fris tegenaan. Verder heb je vaak mensen die overwegen zich kandidaat te stellen maar die denken dat ze geen kans hebben, omdat ze er van uitgaan dat een klein clubje dat onderling regelt. Als die zien dat een buitenstaander voorzitter is, stimuleert dat ze wellicht." Oud-gedeputeerde Daan Bruin- ooge, die tot voor kort ook altijd itNbiJARM COR DE JONGE in de selectiecommissie zat vindt juist dat een Zeeuw voor zitter moet zijn. Iemand met een netwerk in Zeeland, die met twee telefoontjes kan controle ren wat hij met een bepaalde kandidaat voor vlees in de kuip heeft. „Leuk dat Daan dat zegt, leuke man ook, maar dit is echt onzin. Alsof ik niet zou weten hoe je zo iets kunt controleren." Heeft u wel alle vrijheid om kan didaten te selecteren? De nieu we gedeputeerde Wouter van Zandbrink zou bij de partij heb ben bedongen dat hij hoog op de lijst komt. „De commissie gaat niet over de lijsttrekker. Die wordt door de leden gekozen. Wij adviseren wel over de nummer twee, drie, enzovoort. Als een gedeputeerde geen lijsttrekker wordt, krijgt hij of zij niet automatisch de tweede plaats. Dat kan nooit de bedoeling zijn. Maar omgekeerd is het ook geen automatisme. Wij wegen kwaliteit, conti- Multraship bergt vrachtschip TERNEUZEN- De drijvende bok Cormorant en sleepboot Fonda van sleep- en bergingsbedrijf Multraship in Ter- neuzen hebben in de haven van het Roemeense Galati aan de Donau het Turkse vrachtschip Gulizar Ana geborgen. Het schip kapseizde op zondag tien september. Dat ge- beurde vermoedelijk doordat de lading van stalen trossen en vorkheftrucks begon te schuiven. Multraship dirigeer de de Cormorant, de enige drijvende bok in de omgeving, de Fonda en andere hulpmiddelen naar Galati. Na de no dige voorbereidingen begon woensdag het takelen van het schip. Het karwei werd gisteren succesvol afgerond. Rem-eiland komt naar Vlissingen VLISSINGEN - Plet Rem-eiland, het kunstmatige eiland voor de kust van Noordwijk, heeft zijn tijd gehad. Plet wordt vanaf vandaag gesloopt en naar Vlissingen-Oost ge- bracht. Het eiland werd in 1963 aangelegd door de Recla me Exploitatie Maatschappij om even buiten de territoria le wateren commerciële tv-programma's te kunnen uitzen den. In 1974 werd het platform door Rijkswaterstaat inge richt als meetpost, voor het meten van wind, watertempe ratuur, zoutgehalte en golfhoogte. Twee jaar geleden is de meetpost ontmanteld. Verkoop bleek vanwege aange scherpte regelgeving niet mogelijk. Daarom begint van- daag, als de weersomstandigheden het toelaten, de sloop. Een combinatie van Nederlandse en Belgische bedrijven I voert het werk uit. Het bovendek (15 bij 30 meter) wordt op een ponton naar Hoondert in Vlissingen-Oost ver voerd. Vincent Korrel van J. -Hoondert Zn kan niet zeg gen wanneer het ponton arriveert. „Dat is afhankelijk van het werk op zee. Het kan in de loop van de nacht of in de loop van zondag zijn." Een paar dagen later komt het onderstel aan. Bij elkaar 650 ton staal. xAcht mensen ha- len het uit elkaar. Korrel: „Het staal gaat naar de staalver- werkende industrie. Asbest en olie worden afgevoerd." Zorgcentra krijgen keurmerk MIDDELBURG - Stichting voor Regionale Zorgverlening SVRZ kreeg na keuring van verpleeghuisvoorzieningen vijf keurmerken van het bureau Perspekt. De bronzen keurmerken voor zorgcentrum Simnia in Domburg en.'t Gasthuis in Middelburg werden zilver; Zorgcentrum De Vurssche te Axel kreeg brons (met uitzicht op zilver) voor de zorg in de instelling en bij cliënten thuis. Ter Schorr in Terneuzen kreeg brons; De Molenhof in Zaamslag en Ter Valcke in Goes droegen al een zilveren keurmerk. Ter Val- cke gaat in januari 2007 voor goud. Dan laat zorgcentrum Ten Anker in Tholen zich toetsen voor brons. Persperkt is opgericht als kwaliteitsbewaker door de koepelverenigin gen voor verpleeg- en verzorgingshuizen in Nederland. SVRZ kreeg lof over het functioneren van cliëntenraden, ondernemingsraden en de betrokkenen bij de zorg. D66-bijeenkomst in achtertuin MIDDELBURG - D66 Zeeland houdt zondag een bijeen komst in de achtertuin van R. van Eijkelenburg. Hij is één van de kandidaat-lijsttrekkers voor D66 tijdens verkiezin- gen voor Provinciale Staten. In de achtertuin van Van Eij- kenlenburg aan het Noordbolwerk 11 in Middelburg wordt vanaf 13 uur een aantal punten en stellingen be sproken uit het landelijke verkiezingsprogramma van D66. Het D66-Kamerlid Fatma Koser Kaya is aanwezig. nuïteit, diversiteit en spreiding over de provincie tegen elkaar af. Dat is een hele klus hoor, temeer omdat de Staten na de verkiezingen kleiner worden." Dus een voorzitter moet ook hard zijn. „Nee, ik moet vooral zorgen dat de commissie zorgvuldig is. De samenstelling van een lijst is heel spannend voor mensen die zich kandidaat hebben gesteld, dat merk ik nu ook om mij heen in de Kamer. Anderzijds, als je voor de politiek kiest, het meest fantastische vak dat er is, heb je nooit een baangarantie." Dat u voorzitter bent van deze commissie betekent dat u geen commissaris van de koningin in Zeeland wil worden. Klopt dat? „Ja. Ik ben gepolst door de PvdA. Het lijkt me een hele leu ke baan, maar mijn man en ik hebben net een huis in het Groe ne Hart laten bouwen. Daar wil len we blijven, hoe mooi Zee land ook is." door Ben Jansen VLISSINGEN-OOST - Opmer kelijk veel Spanjaarden komen de laatste tijd een kijkje nemen bij de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Vlissingen-Oost. Burgemees ters, parlementariërs en journa listen van gezaghebbende bla den verdiepen zich in de manier waarop Nederland omgaat met hoogradioactief afval.'Deze aan pak spreekt de Spanjaarden aan. Spanje heeft alleen een centrale opslag voor laag- en middel- radioactief afval: op een militair terrein bij El Cabril ter hoogte van Córdoba in Zuid-Spanje. Een klein deel van de gebruikte splijtstof van de negen kern centrales die Spanje rijk is (sa men zijn ze goed voor een kwart van de elektriciteitsproductie) is opgewerkt. Tijdelijk De centrales beschikken over voldoende ruimte om uitgewerk te splijtstofelementen op te slaan. Meer dan een tijdelijke oplossing is dit echter niet. Elke zondag (Advertentie) www.pot-axel.nl HÜLSTA AUPING LE0LUX J0R1 INÏERLÜEKE PA5T0E P.QLBENZ DESEDE M0UNARS DRIADE SWtSSFLEX ARTIF0RT f.S.M. MERCURY KARTELL VITRA 7EMPUR PRES0TT0 TEAM BY WELLS M0R0S0 CAS5INA UNTELOO ClASSICÖN M1N0TTI GlORGETfi B6BITALIA MONTIS VERARDö MOLTEN! COR PULLMAN FLOS SIEMAT1C I interieur axe! TOUCHE-PACIFIC Fauteuil In leder Pusta 840,- 15.000 m' Pot Interieur. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. TOUCHE-TRIDENT 3-zïts bank (205 cm) in leder Pusta van 2110, - 2-zits bank (145 cm) in leder Pusta van 1750,- Fauteuil in leder Pusta van 1350, - ,1850,- 1550,- 1175,- In contacten tussen de Covra en haar Spaanse tegenvoeter Enre- sa bleek dat de Spanjaarden ge charmeerd zijn van de manier waarop Nederland - voorlopig - met zijn Iioogradioactieve afval omgaat. De belangstelling geldt niet alleen de technische oplos sing die daarvoor is gekozen in de vorm van de oranje opslag bunker op het Covra-terrein, maar ook het traject waarlangs de beslissingen tot stand zijn ge komen. Centrale opslag Directeur H. Codée: „Wij heb ben destijds de commis- sie-Geertsema gehad, die met volstrekt open vizier op zoek ging naar een plek waar een op slagcentrum voor radioactief af- val zou kunnen komen. Die be nadering bevalt de Spanjaarden wel. Ze overwegen dezelfde aan pak te kiezen. Een verkenning van mogelijkheden in het hele land met de boodschap dat een centrale opslag van het hoogra- dioactieve afval de voorkeur heeft boven verschillende loca ties." Ook de opslagmethode waar voor de Covra heeft gekozen, heeft in Spanje veel belangstel ling gewekt. Codée: „Wij heb ben een gecontroleerde opslag met een niet-mechanische koe ling van warmteproducerend af val. Dat is een oplossing waar bij je niet afhankelijk bent van eventuele technische storin gen." Oranje schilderwerk Bij de Covra zijn ze de Span jaarden graag van dienst bij het vinden van een oplossing voor het hoogradioactieve afval. Meer dan uitleggen hoe dat in Nederland is gebeurd, zal niet mogelijk zijn. „We beschikken hier nu eenmaal niet over de mensen om een opslaggebouw voor het Spaanse afval te ont werpen." Of de Spanjaarden bij de bouw van een bunker in eigen land ook voor oranje schilderwerk zullen kiezen, weet Codée niet. „We merken wel dat de kleur van het gebouw ook naar de Spanjaarden toe zorgvuldigheid en zelfbewustheid uitstraalt. Ook in dat opzicht valt het in de smaak."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57