Meer ruimte voor graffitikunst PZC PZC De Li spel tuutlaan of de Krullevaarsingel Hervormde gemeente Kattendijke is klein in alles ,13 jfoenLinks Goes vindt gehoor voor idee bij antikliederwethouder ICOLMM KOOPZONDAG IN GOES Hotmvler notüf)? ■(i ilocal zaterdag 23 september 2006 0Graffiti is veel meer ngcklieder op muren, graffiti jwk een kunstvorm die een Ik verdient in Goes. ^Links-raadslid Floor Köh- i breelct een lans voor graffiti «kunst, want, zegt ze, alleen (het weghalen van graffiti ia je er niet als gemeente. „Je eet graffitimakers de kans bie- jergens hun werk te maken. Delft is dat met succes ge kird, In Goes moet dat toch l kunnen." Köhlen is op het s gekomen naar aanleiding iade campagne die de gemeen tes deze maand heeft Inge- graffiti weg te halen, dhouder Joost Adriaanse ;p/CluistenUnie), groot lief- Jber en kenner van monumen- Goes, is de man achter deze ee. Hij vindt het ontzettend ütnd dat op veel plekken in ■esteksten zijn gekalkt, zeker straatjes in de binnenstad, is Adriaanse van het voorstel aGroenLinks hoort, reageert toch niet afwijzend. Integen- i zelfs. Hij omarmt het. „Ik i laatst op vakantie geweest Zwitserland en Oostenrijk", ell hij mee. „De prachtigste iiirschilderingen heb ik daar icelandrit voor iide Volvo's MES - De Volvo V-44-vereni- j houdt morgen voor de elfde frdeZeelandrit waaraan zo'n ifhtig klassieke Volvo's zullen tlnemen. ■start is tussen 11.00 en 12.15 bij Volvodealer De Groene adePearyweg in Goes en ein drond 16.30 uur bij Orange- Mattemburgh aan de Ant- Épsestraatweg bij Hoogerhei- De tocht is een puzzelrit negentig kilometer en uit end voor Volvo's van 25 tan ouder. (Advertentie) 'k. 1/ «INBRAAKBEVEILIGING «BRANDBEVEILIGING «TOEGANGSCONTROLE CAMERABEWAKING MELDKAMER FAC ALARMOPVOLGING lEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE GOES/KLOETINGE I (Advertentie) j Den Dekker WELLE 0113-330330 lw.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Poslbus31 «60 AA goes Iel: 0113-315670 fax:0113-315669 E-mail: re Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Postbus 31 «60 AA goes Ial:(0113)315500 Pax: (0113)315669 F*mail: re internet W/w.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl gezien. Hele oude ook. Dat zijn sieraden." Graffitimakers in Goes zullen zulke muurschilderingen niet voor ogen hebben. Zie maar wat ze hebben gemaakt op de schut ting langs het parkeerterrein aan de Piet Heinstraat, vlakbij het NS-station. Moderne kunst is het, in opvallende klem-en en met teksten. Hoe het ook zij, wethouder Adriaanse wil uitvoe ring geven aan het idee van GroenLinks, onder meer door het jongerenplatform Goes in té schakelen. Zo kan het platform aangeven welke plekken het meest geschikt zijn voor graffiti. GroenLinks-raadslid Köhlen geeft zelf een voorzetje: de skate- baan in Goes-Zuid. Wethouder Adriaanse noemt er ook één: het viaduct in de Deltaweg waaron der het fietspad van Goes naar 's-Heer Hendrikskinderen loopt. Graffiti toestaan op bepaalde lo caties is één, graffitimakers op weg helpen is twee. In Delft wor den workshops gegeven, weet Köhlen. Adriaanse is bereid dit voorbeeld te volgen en welzijns organisatie SMWO te benade ren. SMWO heeft geholpen met de graffitischutting aan de Piet Pleinstraat. Beeldend kunstenaar Coen Wie man van het Goese kunstenaars initiatief G2A heeft aan de Piet Heinstraat gewerkt. Plij vindt het prima in Goes meer legale graffitiplekken te maken „Wij willen daar graag in meedenken en plannen voor maken." Het zal volgens Wieman niet het ein de betekenen van spuitbus-ge- klieder. „Je komt daar moeilijk vanaf. Het zal wel helpen als mensen op meer plekken hun ei kwijt kunnen." Annie M. G. Schmidt onthulde jaren geleden zelf het beeld van Dikkertje Dap voor de bibliotheek in haar geboorteplaats Kapelle. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KAPELLE - De gemeente Kapelle staat op het punt een nieuwe woonwijk, de Zuidhoek, te ontwikkelen. Op zoek naar een thema voor de straatnaamge- ving tikte het werkgroepje dat ermee be last is, het ei van Columbus: Annie M. G. Schmidt en de figuren uit haar werk. Aanvankelijk werden de Kapelse naam gevers niet vrolijk van hun taak. Veld- kruiden?, hè bah, Watervogels?, doet ie dereen al. Overleden staatsmannen, dan? Die blijken ook geen eeuwigheids waarde te hebben. Maar met het idee om Annie Schmidt te vernoemen, per slot van rekening geboren en getogen in Kapelle, klaarde de sfeer plotseling op. Rondom de schrijfster zelf kunnen de figuren uit haar boeken, versjes en musi cals worden vernoemd. Die zijn grap pig, ze zitten in het collectieve bewust zijn en geen enkele gemeente heeft het nog gedaan. Wethouder Jon Herselman, die deel uit maakte van het werkgroepje, was met een erg in zijn nopjes met de nieuwe straatnamen. Hij nam contact op met uitgeverij Querido en met de. erfgenaam van Annie Schmidt, haar zoon Flip van Duijn. „Ze waren dolenthousiast. We zijn de eerste gemeente die zoiets doet. Logisch, want ze is hier geboren." Dat de schrijfster zelf Kapelle nou niet bepaald als het paradijs beschouwde, kan Herselman niet deren. „Ze heeft hier geen gelukkige jeugd gehad, dat is waar, maar dat ligt echt niet alleen aan Kapelle. Heel Zeeland was te klein voor haar vrije geest; ze ging pas leven toen ze zich losgemaakt had van haar milieu. Maar ook in de verhalen over haar jeugd hier, zitten hele leuke stukken. En laten we eerlijk wezen: zelden heb ben schrijvers hele generaties zoveel ple zier bezorgd, haar werk gaat waar schijnlijk nog heel lang mee. Het zou toch superkleinzielig wezen om het idee te laten vallen, omdat ze weieens wat negatiefs over Kapelle heeft geschre ven." Ook Flip van Duijn ziet in zijn moeders herinneringen aan een Kapelse jeugd, geen reden om niet eens flink uit te pak ken met vrolijke straatnamen. Er zijn al Annie M. G. Schmidtstraten, -lanen en -pleinen, maar bij het vooruitzicht van een Woelewippiestraat, een Lispeltuut- laantje of een Krullevaarsingel, tovert ook bij hem een brede glimlach op het gezicht. Met de keuze van het thema doemt met een een nieuw probleem op. Welke ka rakters moeten in de Zuidhoek ver noemd worden? Er zijn er zó veel. Met het werk van Annie Schmidt kun je wel een metropool bouwen, zonder om na men verlegen te zitten. Volgens Herselman gaat het in principe om negen of tien straatnamen. Annie Schmidt zelf, natuurlijk; dat wordt waarschijnlijk een singel. Voor de rest schakelen we de kinderen in. We den ken aan een prijsvraag of zo. Er is elk jaar een Annie M. G. Schmidt-dag, op 20 mei, haar verjaardag. Wij hebben best een beetje haast, want de Zuidhoek moet bouwrijp worden gemaakt. Plet zou geweldig goed uitkomen als we op 20 mei de eerste straatnaamborden zou den kunnen onthullen. Langhors Dat ziet de wethouder al voor zich: straatnaamborden in de vorm van illus traties van Fiep Westendorp. „Je kunt bijvoorbeeld de Langhorsstraat aange ven op een bord in de vorm van het paard uit Pluk van de Petteflet. Net zo zeer als de karakters in het collectieve bewustzijn zitten, staan de plaatjes bij iedereen op z'n netvlies." Toe nu toe is het de gewoonte om in straatnamen slechts personen te vernoe men als ze overleden zijn. Alleen figu ren van koninklijke bloede kunnen bij leven en welzijn op een straatnaam bord. Kapelle breekt met dat oud-Hol landse gebruik, want de karakters van Annie Schmidt zijn springlevend. Daar mee maakt de gemeente ze ook meteen een beetje koninklijk. Het thema, zeker omdat het niet be perkt blijft tot de kinderboeken, biedt ongekende mogelijkheden. Zo zou de clerus in het overwegend protestantse Kapelle eindelijk een plekje kunnen krijgen via Pater Zwierelier. De Wim Wamreus, de Heks van Circonflex, en de Lapjeskat vertegenwoordigen ande re groepen in de samenleving die stief moederlijk behandeld zijn in de ruimte lijke ontwikkeling. Zuster Clivia en de hele club van Ja Zus ter, Nee Zuster, zijn intussen even be kend als Jip en Janneke maar vooral boeken als Abeltje, Minoes en Pluk van de Petteflet grossieren in.originele na men. Een positivo als de Heen- en Weer wolf verdient het eigenlijk om ver noemd te worden, maai- ook de Kluize- laar en de Torteltuin zijn zeer geschikt, hoewel Kapelle zich met een Torteltuin wel erg zal moeten inhouden. Die mag natuurlijk niet zijn aangelegd en aange harkt. In de geest van Annie Schmidt zou een Torteltuin, ook in Kapelle, een ruig zootje moeten zijn, waar je leuk leunt spelen. door Harmen van der Werf KATTENDIJKE - Het is gelukt. De her vormde kerk in Kattendijke kan er na een grondige restauratie weer jaren te genaan. Kees van den Boomgaard, be stuurslid van de hervormde gemeente, is er maar wat trots op. „Wij zijn klein in al les en proberen, hoe klein we ook zijn, al les in stand te houden." Van den Boomgaard heeft niets miszegd met het woord 'klein'. Kattendijke is met krap aan rijf honderd inwoners al niet groot, de hervormde gemeente van het dorp aan de Oosterschelde is echt klein. Van den Boomgaard heeft het over 48 be lijdende leden en 75 gezinnen. Dat is rela tief weinig voor een dorp in Zeeland. Van den Boomgaard: „In Kattendijke is de laatste tien, vijftien jaar het gros van de bevolking gewisseld. Nieuwkomers zijn kerkelijk minder meelevend." Basisschool Toch weet de hervormde gemeente het hoofd goed boven water te houden. De wekelijkse kerkdiensten, elke zondagoch tend om tien uur, worden door vijfen twintig a veertig mensen bezocht. Afge zet tegen het aantal leden is dat behoor- Vrijwilligers waren gisteren bezig de hervormde kerk van Kattendijke in te richten. foto Willem Mieras lijk. En twee a drie keer per jaar zijn er speciale vieringen voor leerlingen van de basisschool. Van den Boomgaard: „De meesten zien alleen dan een kerk van bin nen, maar ze genieten ervan. Ze doen ook wat, een musical of toneelspel opvoe ren." Zo heeft de hervormde gemeente binnen Anita en Ed op 1 met 'Mexico' THOLEN - Plun grote wens, een kleine hit, lijkt uit te ko men voor het Thoolse zangduo Anita en Ed. Hun nummer; 'Mexico' staat namelijk op de eerste plaats in de top20. van TV Oranje. Het bereiken van die begeerde topnote-" ring ging pijlsnel. Afgelopen zondag werd de nieuwste cd- van Anita en Ed gepresenteerd en in nog geen week tijd staat 'Mexico' (niet te verwarren met het gelijknamige liedje van de Zangeres Zonder Naam) op één. En dat is~ nog niet alles, want het tweede liedje van de Tholenaren, 'Ik wil met jou naar het zonnige zuiden', is binnengeko men op nummer zeventien. TV Oranje is een muziekzen der die 24 uur per dag clips uitzendt van Nederlandse ar tiesten. Bijzondere huwelijken Terneuzen TERNEUZEN - In de gemeente Terneuzen zijn gisteren twee opvallende huwelijken voltrokken. Op kamer 11, afdeling C van stx-eekziekenhuis De Honte in Terneuzen gaven Michel de Koning en Ilona Bayings el kaar het ja-woord. Michel en Ilona wilden dat aanvanke lijk in het' Fluister stadhuis doen. Maar toen (schoon)pa Cor Bayings door een fietsongeluk in het ziekenhuis be landde, wilden zé toch graag dat hij de officiële huwelijks voltrekking kon bijwonen. Ambtelijke regels stonden dat in de weg, maar door bemiddeling van de Terneuzense lo co-burgemeester Co van Schaik en medewex-king van een officier van justitie had het Terneuzense ziekenhuis vóór één dag de begeex-de status van trouwlocatie. Elders in de gemeente vond eerder op de dag ook een op vallende trouwerij plaats. Onderzoek wees onlangs uit dat veel stellen elkaar op de werkvloer ontmoeten. Dat gold ook voor Mireille Staal en Pieter Dieleman, die bei den bij de brandweer werken. Hun collega's wilden dat heel Sas van Gent het zou weten en rukte daarom met groot materieel uit. Cool FM dreigt te moeten stoppen MIDDELBURG - Cool FM, de stadsomroep van Middel burg en Missingen krijgt vanaf 2008 geen subsidie meer van de gemeente Middelburg. Vlissingen had eerder al aangegeven de bijdx-age te stoppen. Als de mediawetge ving niet snel verandert, betekent dit het einde van de ra diozender, zegt voox'zitter J.W. Jansen van Cool FM. „We zetten de subsidie stop, maar tegen wil en dank", be nadrukt de Midclelbux-gse wethouder F. Streng. „Flet lief ste willen wij het station behouden. Maar Cool FM heeft ons in een brief laten weten genoodzaakt te zijn per 1 ja nuari 2008 te stoppen omdat ze van alléén de bijdrage van Middelburg, niet kan blijven bestaan. Dan zit er voor ons dus ixiks anders op dan de subsidie te laten doorlopen tot het einde van 2007. De zender heeft dan nog een jaar de tijd om in de lucht te blijven en te zoeken naar andere financiële oplossingen. Want wij gaan de bijdrage van Vlissingen, niet overnemen." Cool FM kreeg van beide ge meenten .elk jaar 22.000 euro. Afzinken wrakken stap dichterbij ZIERIKZEE - De Nedexiandse Onderwatersport Bond (NOB) richt een pi'ojectgroep op die moet gaan zox'gen. voor het afzinken van scheepswrakken in Zeeland. De be doeling is dat alle belanghebbenden in de provincie verte- genwoordigd worden, aldus bondsbestuurder M. Waijers. Het voorzetje van de NOB tijdens een bijeenkomst met ge deputeerde M. Ie Roy, afgelopen voorjaar, is in een stroomversnelling terechtgekomen. De NOB is inmiddels benaderd door de eigenaar van een 73 meter lang schip:, die zijn boot (type en thuishaven geeft Waijers nog nxetr: prijs)' beschikbaar wil stellen. Het project vergt-een zorg vuldige voorbereiding en afstemming met de verschillen de spelers op het vlak van waterrecreatie. Van belang is' vooral dat de natuur niet te lijden heeft van een wrak. (Advertentie) MORGEN! VAN 13.00 -17.00 (Advertentie) zorgbijlage 'In Balans' I WGGGNGR dagbladen De zorgbijlage In Balans komt onder ogen van meer dan één miljoen lezers in Brabant en' Zeeland. Deze bijlage.is hét mediüm' om uw bedrijf,of instelling te profileren. Maak gebruik van deze prachtige contactkans. Adverteren? Bél voor meer informatie Centraal Team 076-531 22 89. BN/DeStem I PZC Kattendijke nog altijd een bindende func tie in het dorp. Het is daarom ook mooi, vindt Van den Boomgaard, dat het is ge lukt het kerkgebouw op te knappen. Een kleine 200.000 euro was daarmee ge moeid plus 100.000 a 125.000 euro voor aanpassingen binnenin, waaronder de aanleg van vloerverwarming. Monumen tenzorg heeft dan wel de helft van de res tauratiekosten gefinancierd, de rest moest de hervormde gemeenschap zelf ophoesten. Spaarzin Met spaarzin, dankzij legaten en een bij drage van de Maurits van Kattendij- ke-stichting (vernoemd naar een rijke ba ron) is het geld bijeengebracht. Vrijwilli gers waren gisteren bezig de kerk in te richten. Aannemers deden al het grote werk. „Met zo weinig mensen kun je niet anders", aldus Van den Boomgaard die al met al vrij optimistisch is over de toe komst. „Het zal er vanaf hangen wie zich vestigt op het dorp, maar onze gemeente telt nu in elk geval leden van jong tot oud." De officiële heropening van de lieve, voor Kattendijke zo beeldbepalende kex'k is vier uur vanmiddag. Vanaf half vijf is het open huis. hovenier Goes '.mm, Roeken iek.t u 'op www.ilocal.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 55