tzc eilige lan >tendop AMCLaND^^ Bestel het gratis reisboek: Schrijvers op pad Reis in 5 clicks Vraag antwoord B wi oijciragen van Hgnneko Groenteman. Loon do A'mter. Jessica Durlaclier, Rick de Lecuw, Manon Jphoff an vote aixlet o .sclvijvörs, die alien op hun ■'".'inplaei eigaurmnifir eon avontuur hij oivto zukier wn in, Fietsparadijs Balgtech-Lif nbuivi toesclnrijvem Kijk en bestel op www.schrijversoppad.nl t:ti vmdl u ook een video van hel gesprek lussen •lannsk© Groenteman eri Stove Stovaei r The Holy Land Experience heeft de afgelo pen vijfjaar zo'n 1,2 miljoen bezoekers getrokken. Een schijntje natuurlijk in vergelij king met de parken van Disney maar ruim bo ven de verwachtingen. Het park in Orlando is van maandag tot en met zaterdag geopend van 10 tot 17 uur. Op zondag gesloten. Volwassenen betalen 30 dol lar entree, kinderen 20 dollar. www.holvlandexperience.com advertentie "^eer zon, nj^ee - eer^Tnd! Vaar in drie kwartier naar ons mooiste stukje buitenland. Voor een echte eiland- vakantie. Boeken of info: www.vvvameland.nl/acties of bel (0519) 546 546 J Lees hier reeds een voorproefje: de column van Hanneke Groenteman. j«lactia bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl f Sjf-nl Shis31,«60AAGoes UBitantle-oxploitaHe: San Midden-Zeeland: 0113-315520 «-Vlaanderen: 0! 14-372770 Smal: 0204562500 23 september 2006 Tollend als een graanmolen... Goeie vraag. Kom een weekeind naar Belgisch- Limburg, ruik, voel, kijk. Geef je ogen goed de kost. En als toetje mag je in een fiuisterbootje op de Maas praten met de gouverneur van Belgisch-Limburg, Steve Stevaert. Een aanbod datje niet kan weigeren. Bij Belgisch-Limburg kom ik niet verder dan een paar associaties. De Bende van Nijvel (Neerpelt), de paleizen van belastingvluchtelingen in Hamont-Achel, de criminelen Sam Klepper en Willem Holleeder die er steeds beveiligder forten bewonen. Laatst is er nog één geliquideerd. Dat kan een mooi weekeind worden. Maar dan blijkt: ik ga niet naar de Kempen, ik ga naar het Maasland, misschien wel de rustigste streek van Limburg. De angst slaat me om het hart. Zal het er niet veel te rustig zijn voor een inwoner van de Amsterdamse binnenstad? Toen ik door het boerenland (in het veld staat een bord: "Je geniet zoveel meer van een Belgische peer!") bij de wateren in het Maasland aankwam hadden ze na dagen regen de zon aangestoken. Even maar, want toen we.op onze fietsparadijs Limburg-fietsen goed op weg waren deed Onze Lieve Heer toch wel een heel stevige plas. Maar daar was de rustieke Kasteelhoeve, waar ooit Graaf Vilain Xllll met zijn dochters woonde. Buiten regent het, binnen fluistert gids Anita wetenswaardigheden in mijn oor. Ik zie een haas in het gras, ik denk verlangend aan Rimpelrock in Hasselt, waar Adamo, Leo Sayer en Frans Bauer optre den. Maar Hasselt ligt buiten mijn rayon, dus ik ga naar de reuzenoptocht in Lanaken en het Hartbufkespreuve in Maaseik (iedereen gaat er in zijn goeie goed tafelen, "preuven"), ik verbaas me over het Belgische Wilde Wonen, de mooi-van-lelijkheid-fantasie-architectuur langs ellen lange steenwegen. Biljartcafé De Leuter in Leut is dicht, in danshuis California wordt ook gepaaldanst (vermoed ik), in ons antieke hotel Beau Séjour in Lanaken viert een sur realistische groep Duitsers een verjaardagsfeestje. Als ik de volgende dag de Smokkelmarkt in. Dilsen-Stokkem heb bezocht en een inspirerend gesprek met Steve heb gehad, zit ik tollend om mijn as (zoals de graanmolen Nieuw Leven, die draait ook om zijn as) in de trein naar huis. Lekker naar huis, denk ik op Amsterdam CS. Had ik gedacht. Ik word gek van de taxichauffeurs, de fietsers die door rood licht rijden en van de uitlaatgassen. Nog voor ik thuis ben, verlang ik terug naar de vredige rust van het Maasland. Twee dagen Belgisch-Limburg, veel geuren zijn mijn neus binnengedrongen. De geur van terug verlangen blijft hangen. Een show met zang en dans. Waarom staat actuele vluchtinformatie eigenlijk ver- meld op teletekst? Rogier Esselbrugge van NOS: 'Dit doen wij puur als service voor de thuisblijvers. De men- I sen die willen weten hoe het gaat met de reis l van een ander. Deze informatie ontvangen we van Schiphol en plaatsen we vervolgens op Te- letekst.' Mirjam Snoerwang van Schiphol Group: 'Tele tekst is primair bedoeld voor de afhalers en 1 wegbrengers. Het bevat actuele informatie over vluchten, zodat de thuisblijvers ook op de hoogte gehouden worden. Bij een eventuele an- nulering of een vervelende situatie zoals laatst j mét de terrorismedreiging in Londen kunnen I ook passagiers geholpen zijn met deze service, j Wij doen eigenlijk niets anders dan de infor matie van luchtvaartmaatschappijen bundelen en naar buiten brengen. Die plaatsen we op www.schiphol.nl. de vertrek- en aankomstbor den in de hallen van Schiphol en sturen we naar de NOS voor Teletekst.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra- J gen en antwoorden: ga naar de website van de- ze krant en klik op de rubriek Reizen. Iedereen kent ze wel, de lowcost luchtvaart maatschappijen. Voor een paar euro en een he leboel belastingstoeslagen, naar een mooie be- 1 stemming vliegen. Nu eens een overzicht van de minder bekende, maar niet minder voorde- lige vluchtaanbieders. Via een site zoeken in verschillende luchtvaartmaatschappijen kan j ook, maar die partijen willen geld verdienen. Wanneer er dan toch gebruik van wordt ge maakt dan maar één die ook zoekt in de low cost luchtvaartmaatschappijen. Zoekmachine: www.ebookers.nl Groot-Brittannië: www.bmibabv.com Oost-Europese landen: www.skyeurope.com Noorwegen en Denemarken: www.sterlinq.dk Spanje: www.vuelinq.com Orlando is één groot pretpark waar Mickey Mouse de lionderduizenden plezierzoekers dirigeert. Klopt. Maar niet helemaal want er is één klein themapark waar rust en bezinning overheersen: The Holy Land Experience. Vooral leuk voor gelovigen. Maar zelfs die ontkomen niet jan de wetmatigheden van een moderne publiekstrekker Midden tussen de gasten wordt een bijbels verhaal opgevoerd. Cijfer voor vliegen Vliegen kan heel leuk zijn: films 'Vl; kijken, mooie stewardessen, spelletjes doen en genieten van W het prachtige uitzicht. Maar ei j~ zijn ook nadelen: turbulentie, J zitpijn en magnetron opgewarm de vliegtuigmaaltijden. Welk cijfer j geeft u vliegen in totaal? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Om de paar maanden weg Terug van vakantie en meteen weer aan het werk. Enkele maanden later heeft de meerderheid al weer het gevoel toe te zijn aan een nieuwe vakantie. Anderen hebben het na een paar dagen al wel weer gezien. De uitslag: Enkele maanden later 52% Een paar dagen tot een maand 15% (I^Zes maanden tot één jaar later 14% (Q De vojgende dag 12% Eén tot drie jaar later 3% Nooit echt aan vakantie toe 3% @)Meer dan drie jaar later pas 1%\ to HANS VAN ALEBEEK I rhe Holy Land Experience. 'Brother, you gonna like it', zegt de enthousiaste taxi- chauffeur uit Haïti, op weg naar het onbekende themapark. 'They brought Jerusalem to America. It's gre at.' Daarmee slaat de vrolijk lachende scheurneus de spijker op zijn kop. Want dat is het: het Heilige Land in een notendop, in veilig Florida, de zonnig ste achtertuin van Amerika. Lekker overzichtelijk en aangepast aan de ver wachtingen van de doorsnee toerist in funcity Orlando. Dus regelmatig een showtje, ook iets leiiks voor de kinderen (een klim wand), souvenirs voor thuis en thema tisch eten in het restaurant zoals een frisse salade Hof van Eden, een kop her derssoep of een vette Goliath-burger. Oase van rust Vergeleken met de massaliteit van Dis ney, MGM en andere pretgiganten in Orlando is The Holy Land Experience een oase van rust. En dat straalt af op de bezoekers. Hier zijn de gasten inge togen, meestal wat ouder -hoewel er ook heel wat jonge gezinnetjes rond- kuieren- en in meerderheid diepgelo- vig. Want dat moet je wel zijn wil y hier een aangenaam dagje stuk slaan. Bij sommigen zie je de overtuiging af aan de kleding (amish bijvoorbeeld) of de teksten op hun T-shirt ('Thank You Lord, I won't complain'). Bij de rest blijkt het vooral uit de reacties op het gebodene in dit 'relipark'. Veel vochti ge ogen en vlug geslagen kruistekens bijvoorbeeld als een Jezus-fïguur -een regelrechte kloon uit de film Jesus Christ Superstar- een bijbels verhaal laat herleven. Wandelend tussen het publiek geneest hij een 'blinde' colle ga-acteur, laat hij kinderen tot zich ko men en draagt hij zijn heilige bood schap uit. En iedereen is diep geroerd als Jezus zijn hand op hun schouder legt, hen toespreekt of een bloemetje geeft. 'Halleluja', klinkt het dan ook re gelmatig. Jezus inspireert en ontroert net als -iets verderop- Goofy en Donald Duck in de Disneyparken. Op gezette tijden zijn er rondleidingen met een gids, hier aangeduid als de Bi ble Boys. Een daarvan is dr. Bill Jones, directeur bijbelstudies van het park, die vol vuur en passie de highlights van het park aanwijst en toelicht. Dat aan bod varieert van nagebouwde grote tempels, de Golgothaberg en de graf tombe van Jezus ('en weet u: hij is De ingang van The Holy Land Experience, gebaseerd op een oude stadspoort van Jeruzalem. leeg!') tot typische boompjes en plan ten uit de Bijbel. Bijvoorbeeld de struik waar Jezus' doornenkroon van ge maakt werd of de acacia die het hout voor het tabernakel leverde -voor acht dollar leun je in de souvenirshop een mini-boompje voor thuis meenemen. Het andere pretpark van Orlando Veel aandacht is er ook voor de enorme maquette van het Jerusalem aan het be gin van onze jaartelling. 'Waar werd Je zus nou gekruisigd', wil een oudere vrouw weten. Dr. Bill wijst het aan: 'Ze ker weten doen we het niet maar er worden twee plaatsen genoemd. Hier en daar.' Geschriften 's Middags is er nog een andere show rondjezus -met zang, dans en weer een genezing- maar eerst wacht nog het door dr. Bill aanbevolen Sciptorum. Vroeger de plek waar monniken ijverig geschriften zaten te kopiëren, in dit park de plek waar de historie van de bij bel wordt gepresenteerd. Beter gezegd: de groei en bloei van de bijbel want in de bijna een uur durende rondgang (tussentijds opstappen kan niet) komt de hele geschiedenis aan bod: van de Tien Geboden én eerste papyrusrollen tot de uitvinding van de boekdrukk- lcunst en -natuurlijk- de verspreiding van het heilige boek in Amerika door de eerste pioniers. De rondgang eindigt met een dramatische gewetensvraag aan alle bezoekers: 'Wat doet u nog met het Woord van God in deze tijd vol verleidingen als tv, radio en internet?' Het antwoord ligt pal achter de uitgang want daar is de souvenirshop. Want zo gaat dat bij alle pretparken ter wereld: van de attractie -huppekee- in de shop. Dus waarom niet in The Holy Land? Na tuurlijk wel met een een aangepast aan bod van bijbels, aanverwante boeken, T-shirts, video's, kleine acaciaboom pjes, maar ook fraaie houten kerststal len of cd's met religieuze muziek. Maar de toppers zijn toch wel de knuffeltjes (een 'lammetje gods' met het opschrift Jesus loves me) en,het kookboek 'Food at the time of the Bible'. Met alles over bijbels eten, van Adam's appel tot het Laatste Avondmaal. Dit is echt het Heili ge Land op zijn kort Amerikaans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41